Kleine Theresiastichting blijft voor Haarlem behouden GROTE UITBREIDINGEN BIJ DE HOOGOVENS EN BREEDBAND Bouw van hoogoven V wordt al voorbereid; ook een tweede koudbandwalserij Pianorecital Ans Bouter en Miep v. Lum in Galerie Espace Wesseling beste all-rounder van „De Bataaf' ACCORDEONS TELEFOONDISTRICT HAARLEM Leken nemen van religieuzen de verzorging over Bejaarden gaan dinsdag uit Bachs Orgelmis door Piet Kee in de oude Sint Baaf (^ór sScAeJ^er WOENSDAG 24 JUNI 1959 PAGINA 3 Aad Straver wint 6e avondrit Haarlem e.o. Muziek Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Waterstanden Moderniseringen Faillissementen Auto over de kop Kermis in Spaarndam Hout en plantsoenen in 1958 In en rond de Cronjé En worden met muziek en vuurwerk ontvangen Zangfestival in Concertgebouw 500ste K.A.B.O.-lid in Haarlem OVER VEEN Rijksstraatweg 59 HEEM STEDE Onderwij s voorstel len Drieherenlaan wordt opnieuw gerioleerd en herstraat - P.W. huldigt jubilarissen Ronde van Nieuw- Vennep Bachs Orgelmis Meer dan 8.000 pond voor een Stradivarius PROEVEN MET KIKVORSMANNEN Beurs van Amsterdam Beurs van f Andere uitbreiding Bredere plaat Hoogovens V am, HI v- -W, De Kleine Theresiastichting aan de Bloemhofstraat in Haarlem, een huis van de Sint Martha-vereniging, waar kinderen verzorgd worden van ouders, die dat zeil moeilijk kunnen doen, wordt niet gesloten. De verpleging door religieuzen zal echter worden overge nomen door leken. De zusters Domini canessen van het Sint Catharina Apos tolaat in Zwolle hebben zich, zoals be kend, terug getrokken, waardoor de Sint Martha-vereniging in een impasse geraakte. De moeilijkheden zijn echter opgelost dank zij de medewerking van het Wit Gele Kruis te Haarlem, waar door het mogelijk geworden is, de kin deren te laten verzorgen door leken. Het huis aan de Bloemhofstraat zal wat worden opgeknapt, maar er zal niettemin naarstig uitgezien worden naar een andere behuizing. Omdat de kosten door de overschakeling van reli gieuzen- op lekenverpleging belangrijk zullen stijgen, zal een beroep gedaan worden op het gemeentebestuur. Het Wit Gele Kruis zal de Kleine Theresia stichting adviezen en technische bij stand verlenen, zolang daartoe aanlei ding mocht bestaan. De zusters verzorgden, blijkens het jaarverslag over 1958 van de Sint Mar tha-vereniging, vorig jaar 77 kinderen met een totaal van 6.794 verpleegdagen. Uit Haarlem kwamen 61 kinderen, uit omliggende gemeenten 16. De huisves ting van de kleintjes, wier ouderlijke omstandigheden soms zeer triest zijn, voldoet niet aan de eisen, welke de vereniging stelt, zo wordt opgemerkt. Het Bemiddelingsbureau van de Sint Martha-vereniging verrichtte weer zeer verdienstelijk werk, evenals het „stads- onderzoek". Steeds weer blijkt, dat de kamerbewoonsters graag contact heb ben met anderen, maar de wegen daar toe niet kennen. Het wordt een steeds dringender eis, dat op kamers wonen de meisjes uit hun eenzaamheid worden gehaald. Er werden weer verschillende inlichtingen gegeven over aangeboden betrekkingen in het buitenland. Het is prettig te constateren, aldus de Martha- vereniging, dat de meisjes in den regel de adviezen aannemen. Zeer gewaardeerd wordt door de be woonsters het Trekvogelhuis, waarin vorig jaar 57 gasten 4.159 pensiondagen Aad Straver heeft de zesde zomer- avondrit om de ,,W. Metz-bekqr" in zijn voordeel beslist. Hij behaalde elf punten meer dan zijn grootste concur rent Eddy Riethoff, de aanvoerder van deze competitie. In deze door de Haarlemse wieler club ,,De Kampioen" als een klasse mentwedstrijd verreden rit, gister avond in het ,,Van der Aartsportpark" te Haarlem gehouden, werd door de ren ners een felle strijd geleverd om^ de punten. Aanvankelijk waren het Koo nings, Blommaert, Buis, Van Dijk, Frans Vaars en Van Tintelen, die er extra hun best voor deden, doch in de slotfase van de strijd kwamen Ma thot en Straver opzetten. Hoewel Riet hoff het dubbel tellende laatste klasse ment won, bleek dit toch niet voldoen de om Straver van de overwinning te weerhouden. De uitslag luidt: 1. A. Straver 32 pnt.; de 60 km in 1 uur 30 min. 12 sec.; 2. E. Riethoff 21 pnt.; 3. A. Bo gaard 20 pnt.; 4. H. Buis 17 pnt.; 5. F. Vaars 13 pnt.; 6. A. van Dijk 13 pnt.; 7. Tr. Mathot 12 pnt.; 8. R. Hen driks 10 pnt.; 9. L. Vaars 8 pnt.; 10. W. Blommaert 5 pnt. Uitslag G-klasse: 1. J. v. d. Horst, de 35 km in 52 min. 13 sec.; 2. H. Jan sen, 3. D. van Kaam, 4. Koeleman, 5. R. Bekkering, 6. M. van Steyn. CINEMA-PALACE: St.-Louis Blues, 14 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do. alleen in de avondvoorstellingen: De nofnar, a. 1. FRANS HALS: Voor het vuurpeloton, 18 J.; 2.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: T.m. do.: Casablanca, 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: The old man and the sea, a. 1. Do.: De man met de wassen beelden, 18 j. 2 en 8 uur. REMBRANDT: Vrouwen zonder mannen, volw.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: T.m. do.: De scalpen jager, 18 jaar; 2 30 7 9.15 u. STUDIO: Een 'huis vol heksen (2e week). 14 jaar; 2.15, 7 en 9.15 uur. MINER VA: Wo. en do. 8.15 uur: Hellzapop- Pin. a. 1. Donderdag 25 juni •Concertgebouw, 8.15 uur: N.Fh.O., zomer- concert o.l.v. Marinus Adam. Solist: Dick de Reus, viool. Programma: Werken van Rabaud, Saint Saëns, Ravel en Wagenaar. Concertgebouw, Tuinzaal, 7.30 uur: Mej. C. Riemersma, leerlingenuitvoering. Grote Kerk, 34 uur: Orgelbespeling door Albert de Klerk. Grote Kerk, 89 uur: Belaardbespeling door Arie Peters. Donderdag 25 juni Raadhuis Heemstede, 8 uur: Gemeente raadsvergadering. BEVALLEN van een zoon: A. Godt- help-Meijer, C. M. Keesom-Kunst, A. W. Radema-Vervloet, H. M. Alders-Dollé, H. Meems-Brandsema, M. de Groot-van Waveren. BEVALLEN van een dochter: C. E. van der Aa-Stijnman, C. Dingenouts- Loerakker, E. G. Koelemeijer-Rijbroek, W. Fossen-Schouten. OVERLEDEN: A. G. J. van 't Hoff, 23 maanden, Waarderhaven; W. van Duist, 71 j., Zomervaart; L. J. Boo- gert, 69 j., Kamperlaan; J. C. de Jong, 52 j., Hertzogstraat; P. Vink, 58 j., Kamperlaan; C. A. M. ten Brink, 63 jaar, Scheepersstraat; M. C. Kunis- Kool, 61 j., Raamsingel; E. M. Bouma, 85 j., Hagestraat; D. Klap-Schaap, 72 jaar, Crayenesterlaan. ONDERTROUWD: W. de Vries en C. F. Thoënes, H. M. Antonisse en J. S. Martens, J. A. J. ten Hoopen en C. H. Schröder, F. Dalman en E. E. Bos, A. L. de Graaf en A. E. Antonie, J. A. Notenboom en M. P. Blok, W, J. Diele- mans en E. J. Kamstra, G. de Goede en M. P, Berendes, J. M. Antonisse en C. M. van den Berg. GEHUWD: A. L. Abbenhuijs en L. Nederstigt; C. Langeveld en J. C. Spoor E. Luppes en E. J. C. Simonis: R. Noordhuis en J. J. Hendriks, W. J. Schippers en A. P. Hooglugt. MMUIDEN. Woensdag 24 juni Hoog water: 6.00 u. en 18.27 u. Laag water: 1.40 u. en 14.02 u. Donderdag 25 juni Hoog water: 6.46 u. en 19.14 u. Laag water: 2.26 u. en 14.46 u. doorbrachten. De meisjes, die als vaste gasten in het Trekvogelhuis verblijven, zijn werkzaam op ateliers, kantoren en fabrieken in winkels of rusthuizen. Door bemiddeling van de Gerepatri- eerdenzorg werd in het Trekvogelhuis een aantal meisjes geplaatst. Ook maakten verschillende voogdijvereni- gingen weer gebruik van het huis. In het Margarethahuis verbleven vo rig jaar in toaal 24 meisjes. Acht ver lieten er het huis en werden bijvoor beeld leerling-verpleegster, verkoopster, hulp in de huishouding of gingen naar de opleidingsschool voor vroedvrouwen in Heerlen. Verheugend is, dat de meisjes avondscholen of opleidingscur sussen volgen en dat er aandacht be steed wordt aan hun culturele vorming en ontspanning. In huize Maria verbleven 13 dames als vaste gasten. Enige maanden lang, tijdelijk dus, vertoefden er 12 dames. Ook waren er vakantiegasten. Het huis is inwendig gemoderniseerd, al is nog niet aan alle wensen voldaan. Op de hoek van de Kleverlaan en de Schoterweg bevindt zich thans een hy permodern uitgeruste visstand. Vishan del Jan Schenk heeft zijn kraam thans voorzien van een koelkast, een geiser, modern was- en afvoersanitair. De heer J. van den Berg heeft zijn zaak in sanitair, haarden, gas- en elek trotechnische artikelen aan de Gene raal Cronjéstraat 170 uitgebreid en ge moderniseerd. Alles is nu nog mooier geworden. Mede ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de zaak zal de heropening, donderdagmor gen om half elf, feestelijk zijn. 's Mid dags recipieert de heer Van den Berg in zijn zaak van drie uur tot half zes. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft dinsdag 23 juni 1959 in staat van faillissement verklaard: D. HOOGKAMER, te Haarlem, Rech- ter-Commissaris: mr. N. Smits. Cura tor mr. F. M. Oberman, te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd dins dag 23 juni 1959 opgeheven het faillis sement van: H. G. VAN KAPPEN, te Overveen. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. A. R. van IJlzinga Veen- stra, te Haarlem. Op het kruispunt Verspronkweg-Bre- derodestraat is gisteravond omstreeks kwart voor acht een personenauto uit de bocht gevlogen, doordat de bestuur der de macht over het stuur kwijt raak te. De auto kantelde enige malen over de lengte-as en werd zwaar beschadigd. De 51-jarige bestuurder had zelfs geen schrammetje. De jaarlijkse kermis van Spaarndam zal dit maal vroeger worden gehouden dan andere jaren. Vrijdag 26 juni om vier uur zullen de kermisvermakelijk heden hun tenten en kramen openstel len. De berijders van het losse paard kunnen 's avonds om zeven uur hun hart ophalen aan ringsteekwedstrijden. Zaterdagmiddag wordt er een rallye voor bromfietsen en rijwielen verreden. Het kermisterrein is gelegen op het West-Kolkje. Door gebrek aan geschikte arbeids krachten werd de aanleg van nieuwe plantsoenen en groenstroken bij wo- ningcompexen vorig jaar meermalen geremd. Aldus blijkt uit het jaarver slag over 1958 van de gemeentelijke Haarlemse dienst van de Hout, de Plantsoenen en de Begraafplaatsen. Niettemin kon het werk worden vol tooid, door uitbesteding aan derden. Vergeleken bij 1957 werd er nog veel meer beschadigd aan plantsoenen door baldadige jeugd. Er zijn de nodige maatregelen genomen, om daarin veran dering te brengen. De ontwikkeling van de jonge aanplant in de Hout was gun stig. Waar nodig, werd er uitgedund. De gemeente kreeg van de speeltuin vereniging Vondelkwartier tien nest kasten cadeau. Hoewel die hoog en in zeer moeilijk beklinbare bomen wer den aangebracht, werden er toch door kwajongens twee van gestolen. Dat ge beurde in de broedtijd, dus zo goed als zeker met inhoud. De zwarte kraai ver dween uit de vogelstand. Jammer is dat niet, omdat die vogel ook een kwa jongen is en geducht nesten rooft. De bosuil daarentegen was het hele jaar aanwezig, zij het, dat hij pas na mid dernacht zijn „hoehoehoe" liet horen. De aktiviteit van de school- en werk- tuinencommissie had zeer goede re sultaten. De winkeliersvereniging „Gen. Cron jé" in Haarlem-Noord heelt weer een groots opgezette tocht voor bejaarden georganiseerd, welke sedert de bevrij ding een jaarlijkse traditie is geworden. Voor ongeveer tweehonderdvijftig be jaarden bestond er gelegenheid deel te nemen aan de tocht, die dinsdag 30 juni zal worden gereden. Dank zij de medewerking van winkelaars en parti culieren heeft men de beschikking ge kregen over zestig personen-auto's ter wijl tevens van enkele bussen gebruik kan worden gemaakt. De lange stoet vertrekt die dinsdag 's middags om 1 uur vanuit de Gene raal Joubertstraat. De bejaarden ma ken dan een tocht naar het Gooi, waar zij op verschillende manieren onthaald zullen worden en een koffietafel gepre senteerd krijgen. Omstreeks half tien 's avonds hoopt men weer in Haarlem- Noord terug te zijn, waar de stoet wordt opgewacht door een muziekkorps, dat tevoren reeds vanaf half negen in de dan voor het verkeer afgesloten Gen. Cromjéstiaat en het. Julianapark enige shownummers ten beste zal geven. De bejaarden komen aan op de Klop persingel, waar behalve het muziek korps ook driehonderd meisjes van gymnastiekverenigingen gereed zullen staan, ieder voorzien van een fakkel. Honderd meisjes met een brandende fakkel, - naast iedere auto nog twee fakkeldraagsters - gaan de stoet voor af, die vanaf de Kloppersingel via Schoterweg, Cronjéstraat, Julianapark, Soendaplein en Floresstraat naar de Spaarndamseweg trekt. Ter hoogte van de Zaanenstraat kunnen de bejaarden plaats nemen op een stoel en kunnen zij genieten van een vuurwerk, dat vol gens de gegevens bijzonder spectacu lair zal zijn. Het vuurwerk wordt ge geven aan de overzijde van het Spaarne op het terrein van Stork. Het begint omstreeks tien uur. Zondag 5 juli wordt onder auspiciën van de r.-k. Bond van Zangersvereni gingen in Noord- en Zuid-Holland met medewerking van het r.-k. Stedelijk Gemengd Koor „Haarlem" een zang festival georganiseerd in het gemeen telijk concertgebouw van Haarlem. Er zullen tweeëntwintig koren aan deelne men. De jury bestaat uit de heren Frans van Amelsvoort, 's-Hertogen- bosch, Felix de Nobel, Amsterdam, en Herman Strategier, Utrecht. Voor de concertwedstrijd kunnen twee eerste prijzen, een tweede en een derde prijs worden toegekend. De Kath. Bond van Overheidsperso neel afd. Haarlem heeft haar vijfhon derdste lid mogen boeken, de 23-jarige heer J. Boogaard. Zondag 28 juni zal de geestelijk adviseur de jaarlijkse H. Mis opdragen voor de levende en over leden leden van de afdeling om half 8 's morgens in de kapel van het Triniteitslyceum aan de Zijlweg. Na afloop van de H. Mis gebruikt men gemeenschappelijk het ontbijt in gebouw ,,St.-Bavo" aan de Smedestraat in Haarlem. Advertentie Select 80 bas, 5 reg. nü 249.- De kosten worden geraamd op f 3070. krijgt donderdagavond een aantal aan vragen van scholen om medewerking bij aanschaf van boeken, meubilair en hulpmiddelen te behandelen. Er is een verzoek van de Sint Antonius Uloschool De kosten worden geraamd op f 3070. Omdat de school aan de Burgemeester van Lennepweg te klein is zal voor het komende schooljaar een beroep worden gedaan op de Jacobaschool aan de Lanckhorstlaan, waar een lokaal zal moeten worden ingericht. Daarmee is een bedrag van f2664 gemoeid. De Ja cobaschool vraagt geld voor het aan schaffen van een nieuwe taalmethode ten behoeve van het vierde leerjaar. De Nicolaas Beetsschool van de Vereniging Bijzondere Protestantse Scholen heeft om een nieuwe vloer voor het gymnas tieklokaal verzocht. De oude is prak tisch versleten. Een. kurklinoleumvloer kost ongeveer f 1875. Daarenboven moet het gymnastiekmateriaal worden ver vangen en aangevuld, waarvoor f7200 nodig is. In de Bronsteeschool moeten vier bordstellingen en de demonstratie tafel van het natuurkundelokaal worden vernieuwd. B. en W. vragen de raad daarvoor een krediet van f 1825. In de dependance van de protestantse kleu terschool aan de Lieven de Keylaan ontbreekt een bergkast. Ook dient het voorterrein hoognodig te worden be tegeld. Het bestuur heeft er om ge vraagd. B. en W. verzoeken de raad alle aanvragen in te willigen. Een gedeelte van de riolering in de Drieherenlaan te Heemstede is vergaan. Dat is niet zo verwonderlijk, want het riool is van 1910 af in gebruik. Dat heeft een onderzoek uitgewezen, nadat de bewoners van de laan zijn gaan kla gen over het slechte wegdek en over rioollucht. B en W. van Heemstede stellen de raad voor, dat de riolering wordt vernieuwd en dat de laan her straat wordt. De kosten worden geraamd op f 9800, In het kort hebben we melding gemaakt van de nieuwe grote uitbrei dingen van Hoogovens en Breedband, die in 1961 gereed zullen zijn. Over deze uitbreidingen vallen interessante bijzonderheden mede te delen, zoals ze zijn verstrekt door prof. dr. Ten Doesschate, die in de eerste plaats wees op de samenhang tussen de uitbreidingen van Hoogovens en Breed band. Breedband zal met een tweede koudbandwalserij worden uitgerust. Wanneer de bouw hiervan in de tweede helft van 1961 voltooid is, zal de produktie van koudgewalste plaat kunnen worden gebracht op ca. 530.000 ton per jaar. De produktie van vertind blik zal dan ca. 170.000 ton be dragen. Hiermee ontwikkelt Breedband zich tot een groot bedrijf. Bij Hoogovens begint in augustus, op grond van reeds eerder genomen besluiten, het z.g. beperkte 4-hoogovenbedrijf, waarbij de vier hoogovens tezamen, maar nog niet op volle capaciteit, produceren. De jaarproduktie zal daardoor tot 1,2 miljoen ton ruwijzer en 1,33 miljoen ton staal kunnen worden opgevoerd. Bij een volledige produktie met vier hoogovens zal eind 1961 de produktie van ruwijzer kunnen stijgen tot 1,4 miljoen ton en die van staal tot 1,6 miljoen ton per jaar. Een ander belangrijk besluit is, dat voorbereidende maatregelen zullen worden genomen voor de bouw van een vijfde hoogoven. Het verdient n.l. aanbeveling daartoe thans reeds de nodige voorbereidingen te treffen. Veertig jaar arbeid bij de papierfa briek van v. Gelder Zonen. Dat heeft de heer G. Duinveld uit IJmuiden achter de rug. Op het raadhuis van Velsen heeft burgemeester mr.M. M. Kwint hem gistermorgen de bronzen ereme daille van de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. De jubilaris vervult ruim 30 jaar de functie van cellulose-maker. s ••V. De plaats aan de oostkant van Breed band, waar binnenkort volop gebouwd zal worden Zoals wij reeds eerder berichtten zijn er dit jaar een groot aantal jubilaris sen bij de Bloemendaalse dienst van Publieke Werken. Zij zullen gezamen lijk worden gehuldigd, op woensdag middag 1 juli om drie uur in een der gebouwen op de werf van Publieke Werken aan de Brouwerskolkweg in Overveen. Er zijn dertien employé's, die hun zilveren jubileum vieren. Het zijn de heren B. P. Smit, opzichter plant soendienst; A. J. de Bakker, werk man algemene dienst eerste klasse; W. A. van Batenburg, monteur eerste klasse werkplaatsen; P. Dhaene, chauffeur eerste klasse wegen; W. W.. van den Elshout, werkman algemene dienst eerste klasse plantsoendienst; J. Hoekstra, chauffeur eerste klasse wegen; A. van den Hoop, straatmaker eerste klasse wegen; C. L. Koelemey- er, werkman algemene dienst eerste klasse reiniging; C. Kok, straatmaker eerste klasse wegen; A. J. van der Linden, werkman eerste klasse reini ging; C. J. van der Maas, chauffeur eerste klasse plantsoendienst; A. J. van der Mey, voorman in algemene dienst wegen'; M. C. Verhelst. tuinman plantsoendienst. Zijn veertigjarig dienst verband met de gemeente Bloemen- daal viert de heer D. Ploeg, timmer man eerste klasse, werkplaatsen. Gerard Wesseling is de beste all- roundrenner van de Halfwegse wieler club „De Bataaf". Door een puike overwinning in de 45 kilometer lange tijdrit, waarbjj hij landskampioen Dik Enthoven ruim 'n minuut achter zich liet, legde de jonge Wesseling beslag op het generaal-kampioenschap. Een ti tel, die dit jaar voor het eerst door „De Bataaf" werd ingevoerd en het sprint-, lange afstandskampioenschap en de tijdrit omvatte, Henny Schouten uit Badhoevedorp veroverde deze titel als de beste nieuweling en Helfenstijn uit Aalsmeer kwam in het bezit van de ti tel der aspiranten. In deze tijdrit, welke dinsdagavond op het ruim elf kilometer lange par cours aan de Oude Kruisweg werd ge houden, liet Gerard Wesseling duidelijk blijken dat hij een dubbele triomf wilde behalen; de overwinning en de titel. In soepele stijl maalde hij de kilometers weg en halverwege de race had hij reeds met 22 sec. voorsprong op Entho ven de leiding. Gep Cuvelier volgde toen als derde op 58 sec., doch werd wat later in de strijd door een lekke band uitgeschakeld. Zonder een enkele inzinking bleef Wesseling hard door gaan en finishte tenslotte in de bijzonder fraaie tijd van 1 uur 3 min. en 12 sec. over de 45 kilo meter. Enthoven wist hem nog het dichtst te benaderen, terwijl Wim Bo- gers ruim drie minuten langer werk had. De uitslag luidt: 1. G. Wesseling, Halfweg, de 45 km. in 1.03.12; 2. D. Ent hoven, Grote IJpolder in 1.04.23 3. W. Bogers, Nieuw Vennep in 1.06.36,4 4. P. Rinkel, Amstelveen in 1.07.36,2; 5. Ch. Schaut, Lijnden in 1.10.05. Spannend was ook de 33 km. lange tijdrit der nieuwelingen, waarin Henny Schouten uiteindelijk 19 sec. sneller bleek dan Jan Fransen en zodoende ook de algehele titel veroverde. De uitslag luidt: 1. H. Schouten, Bad hoevedorp, de 33 km. in 49 min. 21 sec.; 2. J. Fransen, Halfweg in 49.40; 3. A. Jongkind, Aalsmeer in 51.15; 4. C. Zo mer, Halfweg in 51.36; 5. K. Groot, Bo venkerk in 51.38. Aspiranten; 1. J. de Jong, Halfweg, de 22 km. in 34 min. 30 sec.; 2. H. Kooi, Aalsmeer in 34.44,6; 3. R. Helfenstijn, Aalsmeer in 35.02. Op het 1500 meter - lange parcours: Privenaireweg, Jhr. v, d. Polstraat, Verlengde Schoolstraat en Sportveld- weg, organiseert de Halfwegse wie lervereniging „De Bataaf" in samen werking met de Oranjevereniging „Beatrix" op donderdagavond 25 juni weer de wielerronde van Nieuw Ven nep over een afstand van 75 km. (50 ronden) Onder de 53 deelnemers, die in deze ronde van start gaan, bevinden zich de Halfweggers Mik Snijder, die vori ge week de tweedaagse Ronde van Brabant won; Gerard Wesseling, Ko Zomer en Jan Fransen, de Badhoeve dorpers Ab Sluis, Eef Balk en Henny Schouten, de plaatselijke favorieten Wim Bogers (vorig jaar winnaar), Gep Cuvelier en André Reekers, de Haar lemmers Aad Straver, Eddy Riethoff, Ronald Hendriks, Cees Piers en Henk v. d. Geest, Henk Buis en Ko van Tin telen uit Vijfhuizen, de Heemstedenaar Henk Peters, Thijs Bouma uit Spaarn- woude en vele andere streekfavorie- ten. Men kan dus zonder twijfel weer een spannende strijd verwachten. De start is om kwart over zeven. In het „Galerie Espace" te Haarlem gaven de pianisten Ans Bouter en Miep van Luin dinsdagavond een pianoreci tal a quatre mains. Het programma muntte uit door een zeer interessante samenstelling. Ans Bouter en Miep van Luin zijn uitstekend op elkaar afge stemd. Het samenspel is uiterst exact. Bovendien weten zij een grote bewo genheid in de weergave te leggen wan neer dit in bepaalde onderdelen ge vraagd wordt. Daar ik wegens aanwe zigheid elders iets later dan bet aan- vangsuur op het Klein Heiligland arri veerde, heb ik Ravel's „Ma mère l'oye" voor de ramen op straat beluis terd, hetgeen een zeer aparte bekoring had. Hierna werden gespeeld „Six épi- graphes antiques" van Claude Debus sy, een compositie uit 1914. Prachti ge muziek en prachtig vertolkt. De „Val- ses sentimentales" van Marius Flot- huis bleek een fraai werk te zijn. Her man Strategier was vertegenwoordigd met „Tema en variaties" uit 1952 met een bijzonder deskundig geschreven fu ga tegen het slot. Het humoristische element op dit concert was ruim aanwezig in de com posities van Jan Masséus en Géza Frid, respectievelijk genaamd „Zoölogische impressies" en „Kermesse a Charle roi". Ontwapenende muziek, waarin Ans Bouter en Miep van Luin bun hoog ste troeven uitspeelden. Het geheel was een éclatant succes voor de twee sub tiel musicerende pianisten. De stadsorganist Piet Kee heeft dins dagavond op het orgel in de St.-Bavo- kerk Bach's orgelmis (klavier übung III) tot uitvoering gebracht. Medewer king werd verleend door het Haarlems Bach-ensemble onder leiding van Geor ge Robert. Het is een goede gedachte Een amateur-violist heeft dinsdag 8.190 pond (meer dan 80.000 gulden) betaald voor een Stradivarius, met ais doel, andere violisten de aanmoediging te geven, die h(j nooit kreeg. De 49-jarige James Reno, een hande laar in muziekinstrumenten uit Man chester, schreef een clièque van 8.190 pond in de veilingzaal van Christies. Dat was meer dan tweemaal zoveel als in een concurrerende veilingzaal, die van Sotheby's, verleden jaar betaald was voor een instrument van de 18e eeuwse vioolbouwer (3.400 pond). Reno zei, dat hij van plan is, viool spel op hoog peil aan te moedigen door de winnaar van een muziekconcours, dat hij zal organiseren, toe te staan de kostbare Stradivarius te bespelen tot aan het volgende concours. De Stradivarius, die een recordbe drag opbracht, behoorde aan de Duitse diamanthandelaar Kahl uit Genève. De proeven met de kikvorsmannen aan boord van de onderzoekingstrawler Wil lem Beukelszoon werden door de bioloog drs. M. Roessingh gisteravond redelijk geslaagd genoemd. Het schip is alweer naar zee vertrokken. Het zicht onder water was voor de kikvorsmannen goed. Zij werkten op een diepte van 18 tot 20 meter en konden duidelijk zien, hoe de vis zich gedraagt, die het net binnen- zwemt. Men hoopt in de toekomst deze proeven wel voort te zetten. van Piet Kee geweest ook dit jaar een deel uit Bach's orgelmis ten gehore te brengen. Bovendien brengt de zang een welkome afwisseling in de toch vrij zwa re materie van Bach's orgelvariaties. Ik was niet in de gelegenheid het gehe le programma te beluisteren. Wat ik echter hoorde bracht mij tot de overtui ging dat een oppervlakkige liefhebber vah orgelmuziek wel moeite zal heb ben gehad om deze muziek volledig te genieten. Het is vooral de technische vormgeving dezer orgelstukken die het voor de vakman interessant maken. Daarom was het goed dat het Haar lems Bach ensemble zulk een afwisse ling bood door de koralen te zingen. Intussen heeft Piet Kee weer eens bewezen een uiterst bekwaam Bach- vertolker te zijn. Ter inleiding speelde hij ter magistrale opening van het pro gramma het grote Preludium in Es gro te terts. Kyrie en Gloria, (de geloofsbe lijdenis heb ik niet meer gehoord) wer den beide frappante bewijzen van de hoogstaande opvatting die Piet Kee heeft van het Bach-spel. Ernstig, streng, maar alles tot in de kleinste details verzorgd. Het Bach-ensemble paste zich hierbij op voortreffelijke wij ze aan. Dat de klankverhoudingen in de grote kerk wel eens afwijkingen ver toonden, is niet te verhinderen. Het was een concert van allure, waarvoor grote belangstelling bestond. Het twee de gedeelte zal op dinsdag 30 juni uit gevoerd worden. J. L. Niet officiële Koersen 4V2 Neo iy5b 4Va Ned 1959 J3/4 Neo 1953 Staffel 1947 3Va Ned 1956 3Ned 1948 3V4 Ned 1950 3% Ned 1954 3% Ned 1955 IJ B.N G Won bouwi t Ned Handel MD Cen Amsterdam Rubber H V -A Senembah-MD A.K.U BerkeJ Patent Calvé-Delft Cert Dell Mij Fokker v Geidei Hoogovens MÜlier Co. Philips Oem be2 Unilever BUI 1 ton ze Kon Petroleum 50 Hol! Amerika Li,1n K.L.M Kon Ned Stoomb Mn K.P.M Ned Stoom v Mfl v Ommeren Ned Scheepvaart Unit Rentespaarbneven 57 Rentespaarbrteven 58 2 Va Amsterdam 56 2Va Amsterdam '56 11 2% Rotterdam 57 Alh Heiln kl obl 4 Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp general Electric Jeneral Motors Kennecott Copper K.L.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Stee) Royal Dutch Shell llnlon Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S Stee) Wij mogen ons erover verheugen, al dus prof. Ten Doesschate, dat het Hoog ovens en Breedband goed gaat. Van daar ook, dat de directie thans het voorstel tot deze uitbreidingen heeft ge daan. Zelfs in internationaal verband wordt een fabriek met een staalcapa- citeit van 1,6 miljoen ton per jaar be schouwd als een eenheid die er zijn mag. In aansluiting op dit algemene over zicht, ging ir. Drijver, adjunct-direc teur en hoofd van de Nieuwbouw, na der op de verschillende onderdelen van de uitbreidingen in. De tweede koud- walsgroep wordt oostelijk van de be staande groep opgesteld. Indertijd is bij de bouw van Breedband de keus ge vallen op een groep, bestaande uit vier kwarto-walstuigen, waarmee zowel koudgewalste plaat als blik wordt ge produceerd. Voor het walsen van blik en dan vooral voor dun blik dat steeds meer gevraagd wordt is een 5-tuigs walsgroep echter veel beter ge schikt. Vandaar dat de tweede groep uit vijf walstuigen zal bestaan en spe ciaal wordt ontworpen voor het walsen van blik. Walsgroep nr. 1 zal dan in de toekomst uitsluitend de koudgewalste plaat voor zijn rekening nemen. De grootste walssnelheid van de tweede groep zal bijna 1% maal zo groot zijn als die van de eerste. De walserij krijgt een capaciteit van 350.000 ton blik per jaar. Aangezien de blikproduktie bij het volledige 4-hoog ovenbedrijf 170.000 ton bedraagt, zit Breedband na de uitbreiding dus wel ruim in haar walscapaciteit. Het ligt voor de hand dat het bijplaat sen van de tweede koudwalsgroep op verschillende plaatsen andere uitbrei dingen noodzakelijk maakt, terwijl ook hier en daar een verplaatsing van be staande machines nodig is geworden. Wanneer de bestaande koudwalsgroep alleen koudgewalste plaat gaat maken, zal er aanzienlijk meer plaat worden geproduceerd. Met het oog hierop komt er een derde knipbaan. De twee andere knipbanen zullen worden verplaatst en komen met nummer 3 in een eigen hal te staan. Ten noorden van de nieuwe afwerkhallen voor koudgewalste plaat zal een tweede slijperij worden ge bouwd. Voordat met het koudwalsen kan wor den begonnen, moeten de warmgewals- te rollen in de beitserij van de oxyde- huid worden ontdaan. Teneinde de ca paciteit van de beitserij, die op het ogenblik geen overcapaciteit meer heeft, te vergroten, wordt naast de be staande beitsbaan een tweede baan op gesteld. De opslag van rollen, die zich thans nog op deze plaats bevindt, moet daardoor gaan verdwijnen. Een nieuwe opslag is geprojecteerd in de uitbrei ding aan de zuidoostkant van de fa briek. De bestaande hardingswals, die het gegloeide materiaal nog eens licht na- walst zodat het beter kan worden ver werkt, krijgt een nieuwe plaats ten noorden van de eerste koudwalsgroep. Hiernaast zal dan een nieuwe hardings wals worden opgesteld. Dit walstuig wordt zodanig geconstrueerd dat te zij ner tijd verbreding mogelijk is. Dit schept de mogelijkheid dat Breedband in de toekomst ook bredere plaat zal kunnen leveren. De maximumbreedte van de plaat die Breedband levert, be draagt thans 1250 mm. In de automo bielindustrie, die een der belangrijkste afnemers van plaat is, bestaat het stre ven meer plaat boven deze maat te gaan verwerken. Verbreding van de installatie van de warmbandwalserij en van de bestaande koudwalsgroep zou thans te bezwaarlijk zijn, zodat men hiervan heeft afgezien. Wel zullen de nieuwe beitsbaan en knip baan breder worden gemaakt dan de bestaande. Men stelt zich thans de volgende werkwijze voor: Plakken die bestemd zijn voor de fabrikage van plaat met een breedte groter dan 1250 mm. zullen in de warmbandwalserij van andere fir ma's tot rollen worden uitgewalst. Deze rollen zullen niet, zoals gebruikelijk is, door de continue koudwalsgroep gaan, maar koudgewalst worden op het nieu we hardingswalstuig, dat er in het bij zonder voor geschikt wordt gemaakt, de rollen in drie of vijf doorgangen de vereiste dikte te geven. Deze methode zal Breedband in staat stellen een deel van de plaatproductie te leveren met breedten boven 1250 mm. De maxi mumbreedte kan bij de gevolgde werk wijze waarschijnlijk ca. 1500 mm wor den. Vorig opening Slot, 24/6 100H 97 Tb 97*§ 94% 93 93 88% 87% 88% 90% 112 220 95% 94 148% 150% 190 343% 346% 531 164 168.50 276 Ei 223% 499 300 626 627 551 559 253 156.60 153.80 152 153% 127 148 149% 128 152% 243 136% 138 107 80% 94% 97% 132 De nieuwe hoogoven, de vijfde, waar voor reeds voorbereidingen moeten worden getroffen, is geprojecteerd westelijk van de bestaande ovens en zal vrijwel het spiegelbeeld gaan vor men van de grote oven IV, d.w.z. dat de windverhitters en de schoorsteen niet ten westen maar ten oosten van de oven zullen worden opgesteld. Over de sporen ter plaatse waar hoogoven V geprojecteerd is, vindt een druk trans port plaats, dat in geen geval door de bouw van oven V zodanig belemmerd mag worden, dat de ruwijzerproduktie daardoor zou verminderen. Tenslotte wordt in „Samen" waar aan we bovenstaande gegevens ont lenen, opgemerkt, dat de uitbreidin gen een personeelsuitbreiding van on geveer 1000 man met zich mee brengt. De directie gelooft niet, dat de wer ving een struikelblok zal zijn voor de verwezenlijking der plannen. Op deze plaats, naast Hoogoven 4, it Hoogoven 5 geprojecteerd. ■V -V 'v'v #1 J 2?/6 63 54% 68% 79 V2 49% 104% 33% 46% 63 V» 75 41V, 77 73 y2 573,4 50% 24% 98% 23/6 63% 54% 67 U 79% 50 106 34 46% 63% 75% 40% 76% 73% 57»:. 49% 23% 98% Stemmingonregelmatig. Op 25 juni 1959 zullen de telefoonnummers van een aantal abonnees, woonachtig in het Kleverpark en omgeving te Haarlem, worden overgeschakeld van de telefooncentrale Haarlem-Centrum op de centrale Haarlem-Noord. Als gevolg hiervan zullen de telefoonnummers van deze abonnees worden gewijzigd, zoals aangegeven in de onlangs aan iedere aangeslotene van de telefoonnetten: Bennnebroek Haarlem Santpoort - Spaarndam en Zandvoort toege zonden omnummeringslijst als supplement op de telefoongids. De Directeur. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3