DIEVER SPEELT WEER SHAKESPEARE Poëtische film van Ivens Het artistiek geweten van Ingmar Bergman Campari I Stakingsgolf treft ITALIË Amateurs de vele in het hol van film-leeuwen Meer dan één miljoen Nederlanders boven de 65 mm maastrichts Zwak voor organiseren Reclame in de televisie H „Vrolijke vrouwtjeswijzen pretenties af INTERNATIONAT .F, FILMWEEK IN ARNHEM „In the middle of the night van Delbert Mann Bejaardentehuis moet geen regel maar uitzondering zijn Truck vermorzelt personenauto De zagende pijnen MwÈ. i m CAgenda van het- Holland-Festiva Actie van circa twee miljoen man Compositie-opdrachten Generale bijeenkomst van de Trappistinnen Minister Klompé over bejaardenzorg Kind overleden Tien maanden geëist wegens fraude (f 13.000) Mr. J. den Daas WOENSDAG 24 JUNI 1959 PAGINA 5 ^puur of met soda altijd pittig In de schaduw van de ST. SERVAAS AARDEWERK De mededeling, dat de minister- terraad zich reeds op 5 juni j.l, in beginsel vóór het toelaten van reclame in de televisie heeft uitge sproken, verraste wèl, alleen al om dat het kabinet in de regringsverkla- ring en het daarop gevolgde debat zo veel onderwerpen van regeringsbeleid in nader beraad hield, dat daarmee de tijd voor bezinning op andere in gewikkelde zaken als het vraagstuk van de televisiereclame voorlopig scheen te zullen ontbreken. Maar nee, deze beslissing heeft er blijkbaar nog tussendoor gekund. Een dergelijke voortvarendheid is, op zich, prijzenswaardig. Voor de strekking van de beslissing, echter, lopen wij nog altijd niet warm. De bedenkingen van ideële aard, tegen het invoeren van commerciële ele menten in het Nederlandse televisiebe stel ook onzerzijds bij herhaling aan gevoerd, wegen voor ons ook thans nog zwaarder dan de voordelen, wel ke de beide commerciële televisiebe langhebbenden onder de aandacht hebben gebracht. Ook de financiële noodzaak van reclame in verband met een wenselijke uitgroei van de tele visie is niet overtuigend aangetoond. Wij herinneren ons de uitlating van de toenmalige staatssecretaris mr. Höppener, het vorig jaar gedaan, waaruit bleek dat zij, die financiering uitsluitend uit de kijkgelden voor mo gelijk hielden, in het gelijk werden gesteld. Sindsdien is het aantal kij kers nog krachtig toegenomen. Van de andere kant mag men uit prof. Zijl stra's woorden van zaterdag j.l. op het convent der Anti-Revolutionaire Partij wel afleiden, dat op dit ogen blik nu niet direct een nieuw publi citeitsmedium ter stimulering van de bestedingen vereist is. Vooralsnog blijven wij dus met scepsis de beslissing van de minis terraad bezien. Intussen zijn we be langstellend naar de opvatting van minister Cals omtrent „de in aanmer king komende instanties", waarmee hij vóór het uitbrengen van de aan de Tweede Kamer toegezegde nota overleg gaat plegen. Wij nemen aan, dat hij daarbij werkelijk alle belang hebbenden zal horen en bovendien dat hij, het terrein der commercie be tredend, de belangen van kunsten en wetenschappen, en vooral van het on derwijs, niet zal kunnen vergeten. En dan lijkt er ons ook weinig re den om te verwachten, dat hij zal te rugkeren van het standpunt, dat hij bij de behandeling van de kijkgeld- wet heeft aangenomen, namelijk dat de televisie niet beheerst mag worden door commerciële motieven en instel lingen. Mag de formulering van het beginselstandpunt van de minister raad niet reeds als een aanwijzing daartoe dienen? „Reclame in de tele visie" klinkt in ieder geval onschul diger dan „commerciële televisie", een term, die een bepaalde klank heeft gekregen door de aanhangers van een van de huidige televisieorga nisaties der vier in de Nederlandse Te levisie Stichting samenwerkende om roepen onafhankelijke, commerciële televisiemaatschappij. Wat deze groep Wil, die, zoals bekend, verenigd is in de OTEM, de Onafhankelijke Televi sie Exploitatie Maatschappij, ver draagt zich, naar het ons voorkomt, met het bovengenoemde standpunt van de minister zeker niet, evenmin trouwens met dat van de meerder heid der volksvertegenwoordiging. Reclame in de bestaande televisie structuur, onder auspiciën van de NTS, is dan in ieder geval een wat beter verdedigbare zaak, ook al heeft ook die, nogmaals, onze voorkeur niet. Het is thans aan minister Cals om met een bruikbare vorm te komen, welke in ieder geval geen afbreuk doet aan de levenskracht van ons huidige omroep- en tv-stelsel. Er zijn buitenlandse voorbeelden, zoals in Engeland en de Verenigde Staten, die leren hoe het hier in ieder geval niet moet; er zijn andere, zoals in Duits land, volgens welke de nadelen, wel ke er naar onze mening aan kleven, misschien beperkt blijven. Maar eerst zouden wij toch nog de klemmende argumenten willen vernemen, die pleiten voor de noodzaak en de wen selijkheid van de thans ingeslagen richting. De twee hoofdrolvertolkers uit In the middle of the night van Delhert Mann. Dinsdagavond is in het Drentse Die ver de veertiende serie openluchtspelen begonnen, die sinds 1946 gedurende en kele maanden de bevolking ter plaatse veel ontspanning bieden en duizenden op de avonden van de uitvoeringen naar het theater trekken om mee te leven met het plezier van de tientallen speelsters en spelers. Mede door het doorzettingsvermogen van zijn organisatoren heeft dit jaar lijks terugkerende Dieverse toneelfeest zich een zekere reputatie verworven. Ook al omdat de keuze van de op te voeren spelen er doorgaans een is, die van een zekere moed getuigt. De naam „Dievers Openluchtspel" heeft een klank gekregen, die ver buiten de Drentse provinciegrenzen bekend is ge worden. Zelfs kan men Diever het Advertentie Het middagprogramma van dinsdag in de Filmweek in Arnhem bestond uit twee korte Nederlandse films en een hoofdfilm uit Zweden, te weten Varia-, tion Electronique van Gerard Raucamp La Seine a rencontré Paris van Joris Ivens en Op de drempel van het leven van Ingmar Bergman. Twee Neder landse films dus met een Franse titel, waarvan de ene verklaard kan worden door de eisen der reclame, de andere door het feit dat hy een typisch Frans begrip aanduidt. De film van Raucamp is namelijk een reclamefilm voor Philips, die van Ivens een ode aan de dierbare rivier die Parijs omhelst. Wij verkiezen de laatste als wij kiezen moeten want Jo ris Ivens heeft de Seine gezien als een filmdichter. Hij noteert de schoonheid van de rivier voor zij Parijs bereikt en als zij de stad binnendringt. Hij noteert wat er aan fraai landschap te zien is en vooral de menselijke bedrijvigheid aan de oevers: de hengelaars die nooit iets vangen, de kinderen die spelen, de gelieven die in elkaar verloren zijn, het leven aan boord van de schepen, de zwerver in zijn eenzaamheid, de man nequins die poseren voor de fotograaf en de krioelende Hjven in het openba re zwembad. Maar ook de luchten, de avonden, de oude huizen en de drome rige tuinen en alles wat de avondlijke sfeer van Parijs bepaalt. Hij laat alles aan de camera voor bijglijden op een sobere tekst en de gevarieerde melodieën van bekende Franse muzikale thema's. De film is helemaal Parijs vol poëzie en met dat tikkeltje weemoedige charme dat elke gedachte aan Parijs en zijn dier bare Seine pleegt te vergezellen. Een mooie poëtische film dus, gemaakt door een filmer, die talent, dichter lijkheid en humaniteit zonder ophef en schijnbaar zonder de geringste moeite in filmvormen weet te vatten. Dat kan men helaas niet zeggen van Raucamps gekleurde tekenfilm Varia tion Electronique, die meer pretenties heeft dan een getekende en gekleurde pantomime hebben mag. De tekenin gen van Brumsteede zijn aardig, de muziek van Badings is hinderlijk cere braal en de compositie van Raucamp weinig suggestief. Het loopt uit op een reclame voor Philips, dat is wel duide lijk en in zoverre bereikt de film zijn doel maar een musische com positie kan dit alles toch niet genoemd worden. Het is allemaal ook verre van oorspronkelijk. Wij hebben de poging al vele malen gezien: figuurtjes die uit het niet te voorschijn vloeien en weer in het niet verdwijnen, door elkaar heen- springen en in het luchtledige worden opgelost, plotseling weer verschijnen in het kader van een televisietoestel en even plotseling weer uit het vlak sprin gen. De vraag waarom dit alles zo moet gebeuren, blijft onbeantwoord. Men heeft blijkbaar volstaan met een reeks vrij zinloze trucages. Al kan men een zeker technisch raffinement waar nemen; filmuitdrukking mag dit alles toch niet heten. De hoofdfilm, Op de drempel van het leven, is van de befaamde Zweed Ingmar Bergman, die ook ditmaal zun reputatie bevestigt van een zeer bekwaam filmer wiens werk een men geling is van meeslepende fragmen ten en onbekommerde toneelimita ties. Deze twee vormen wisselen el kaar ook in zijn jongste film af. Hij weet na een nogal lauw toneelmatig fragment plotseling een montage van close ups te voorschijn te toveren die de sfeer van het drama bepalen. In het onderhavige geval laat hij rustig een hoogst onfilmisch gesprek dat de toeschouwer kriegel maakt geheel onverwacht volgen door een reeks vloeiend gemonteerde gezichten van kraamvrouwen die de nacht ingaan met ieder haar eigen problemen en verwachtingen, en men staat min of meer versteld over de kracht van de ze beeldordening na de slapheid van het voorafgaande gesprek. Deze tweeslachtigheid ligt over de hele film, belet het drama een meester werk te zijn en bevestigt tevens het ongewone talent van Ingmar Berg man. Plaats van handeling is de kraamaf- deling van een ziekenhuis. Daar is de vrouw die haar miskraam toeschrijf aan het gebrek aan liefde van haar man, die het kind niet heeft gewild. Daar is de gezonde vrouw, die met haar man droomt van de kleine rak ker die zich rumoerig aankondigt maar niet levend geboren zal worden. Daar is het jonge meisje dat aan abortus denkt maar door het gedrag van de ge zond verlangende vrouw tot beter in zicht komt. Daar zijn de alles begrijpen de verpleegster en de jonge dokteres, die zelf geen kinderen krijgen kan en tobbende kraamvrouwen liefderijk ter zijde staat. Zij allen geloven al of niet in de heiligheid van het leven en de bij stand van boven. Zij alleen staan op de drempel van het leven, waar de kinde ren staan als zij geboren worden. Het is jammer en ook onbegrijpelijk dat Bergman zo lichtzinnig van de be zielde vormgeving naar de vormeloos heid afzakt. Hij redt nog op het nipper tje de sfeer in die binnenkamer waar het hele drama zich afspeelt maar bij meer vormbeheersing had hij van zijn film een meesterwerk kunnen maken. Men zou kunnen zeggen dat zijn onge wone vakbekwaamheid méér uit de film voor de dag komt dan zijn artis tiek geweten. Dbg. Opname uit La Seine a rencontré Paris van Joris Ivens. Nederlandse Stratford horen noemen; immers sinds 1946 heeft men er steeds spelen van William Shakespeare ten beste trachten te geven. Deze algemeen verbreide veronderstelling moge hierbij een kleine correctie ondergaan: in '49 speelde men er „Peer Gynt" van Hen drik Ibsen. Hoe de faam van Diever echter ook verkondigd mag worden, vóór alles brengen wij volgaarne de uitdrukkelij ke uitspraak van de regisseur, de heer L. D. Broekema, onder de aandacht: „Er wordt in Diever toneel gespeeld allereerst vóór en dóór Diever." Deze verklaring dient aldus uitgelegd te worden, dat men en dat zijn dan de regie en het ensemble beslist geen pretentie wenst te hebben ten aanzien van het gepresteerde en dat men zich, hoe een opvoering ook uit mag vallen, wenst te hoeden voor zelfgenoegzaam heid. M.a.w.: Diever wenst zich zelf te blijven, het jaarlijkse toneelfestijn wenst men zelf niet te zien als een aangelegenheid waar, bij wijze van spreken heel Nederland naar moet ko men kijken. Met de boven omschreven toelichting van de regisseur zijn wij dinsdagavond erg blij geweest, te meer omdat wij in de opvoering van het spel van dit jaar, „De vrolijke vrouwtjes van Windsor", een volledige bevestiging van de woor den van de regisseur hebben gevonden. De wijze waarop de Dieverse inwo ners hun spel spelen is er namelijk nog een zonder pretenties. Geen der optre denden vertoont de geijkte theater-allu res, allen volgen getrouw in gebaar en dictie de regie, die zich zelf evenmin te buiten gaat aan hoge eisen stellende fantasieën, die men ongetwijfeld krijgt als men terug zou denken aan de vaak briljante Shakespeare-opvoeringen van ons vaderlandse zgn. grote toneel. In Diever doet men inderdaad „alsof men van niets weet" en speelt de grote Falstaff tracht in Diever het hart van juffrouw Ford te stelen. William voor de vuist weg sprekend de thans soms welhaast onbegrijpelijke taal van Burgersdijk in het accent van de streek waar men woont. Dit alles heeft uiteraard een zekere bekoring mits men. zoals een inwo ner van Diever or.s in alle oprechtheid toevertrouwde, naar de opvoering komt met verwachtingen, die overeen komen met de bedoelingen van de re gisseur en de spelers. De honderden, die zulks dinsdagavond hebben gedaan, onder hen waren drie commissaris sen der Koningin en talrijke burge meesters hebben met ons ongetwij feld veel plezier gehad in deze prijzens waardige vorm van vrijetijdsbesteding. Fr. Sr. Een stakingsgolf die op het ogenblik over Italië slaat en die al het passa giersvervoer per schip heeft lamgelegd, bedreigt nu ook het bankbedrijf. Men schat het aantal arbeiders dat staakt of gedreigd heeft in de eerstkomende dagen te zullen staken, op circa 2 mil joen. Ongeveer 30.000 arbeiders, werkzaam in de steengroeven, zijn dinsdag in sta king gegaan. 5.000 arbeiders die werk- ken in de door de Italiaanse staat ge monopoliseerde bedrijven, hebben be- kendgefnaakt dat zij de volgende week een algemene staking zullen beginnen als hun eisen niet ingewilligd worden, Dinsdag was het de tweede dag van de staking der metaalarbeiders. Zij willen geen overwerk meer verrichten en heb ben verklaard dat men hun staking slechts als een i mding tot een algeme ne staking moet beschouwen, zo er in de eerstkomende dagen geen overeen stemming met de werkgevers wordt be reikt. De Italiaanse regering, die drie da gen geleden drie schepen heeft gevor derd om de verbindingen tussen het vasteland en Sicilië en Sardinië te be veiligen, is er nog steeds niet in ge slaagd om de schepen te laten uitva ren. Stakingsleiders, die verklaarden namens 100.000 zeelieden te spreken, hebben gedreigd drastische maatre gelen te zullen nemen, zo de regering blijft trachten schepelingen te monste ren voor deze drie schepen. In vele delen van Italië hebben de ban ken bekendgemaakt dat zij voorlopig slechts drie uur per dag open zullen zijn. Er staken op het ogenblik circa 100.000 bankbedienden, aldus meldt Reuter. De minister van O., K. en W. heeft een opdracht verleend voor het compo neren van een werk voor schoolorkest van bescheiden bezetting en schoolkoor, aan Albert de Klerk te Haarlem, een werk voor jeugdorkest met aanpasbare bezetting aan Hans Osieck te Soestdijk, een werk voor amateur-symfonieorkest aan Jas Masseus te Rotterdam, een werk voor zangstem met orkestbegelei ding aan Jan Mul te Haarlem, een werk voor blazers van een symfonie orkest aan Oscar van Hemel te Hil versum, een ouverture voor feestelijke gelegenheden aan Louis Toebosch te Breda, een werk voor mannenkoor a capella aan Hans Krieg te Amster dam, een kamermuziekwerk naar keu ze aan Matthijs Vermeulen te Laren (N.-H.), een werk voor orgel aan Ber nard Bartelink te Amsterdam. Gisteren geviel het op de Arnhem se filmweek dank zij overigens het ingrijpen van de Katholieke Film actie zo, dat temidden van al het uiteraard toegespitste film-professio- nalisme ook ineens de amateurs aan bod kwamen. En dat was in zekere zin een verfrissende gebeurtenis. Die amateurs waren er niet voor terug geschrokken om als plaats van hun getuigenis precies die plek uit te kie zen, waar in deze dagen de „triom fen" van het beroepswerk worden beleefd: in het Rembrandttheater namelijk. Wat overigens, gelet op de inleiding die de heer B. Bertina hield over ,,De waarde van een gezond filmamateurisme" niet eens zo heel gek mag worden genoemd. Hij immers gewaagde van „de vrij heid" die de filmamateur uit de aard van de zaak de zijne mag noemen en over de lust en de verplichting zelfs tot „experimenteren", waarmee zijn filmische activiteit staat of valt. Die experimentele inslag bleek ove rigens overduidelijk uit een aantal ama teur-filmpjes die vervolgens werden vertoond. En meer dan dat. Er werd in deze dagen in Arnhem veel gespro ken over de film als „kunst" of als „niet-kunst", een onderwerp dat zich overigens, menen wij, gemakkelijk leent tot een discussie tot aan het einde der tijden. Zeker voor zolang althans, dat de film als kunst inmiddels al lang is geaccepteerd. Maar in ieder geval bleek uit de vertoning-van deze filmpjes, uit liefhebberij gemaakt, dach ten wij, wel dit, dat amateurfilmers zich met grote overgave werpen op al lerlei „dien de muze"-vooroordelen; meer in ieder geval dan vele van hun beroeps-confraters dan plegen te doen. De amateurs waagden zich gistermor gen in het hol van vele professionele film-leeuwen en zij trokken zich tegen het middaguur schielijk met hun appa raten terug. En het filmdoek een „postzegel", zoals de heer Piet van der Ham, die de vertoning van de ver schillende werkjes aan elkaar praatte, het uitdrukte werd weer snel opge haald. Want de echte film moest weer aan bod komen. In paviljoen Sonsbeek hield tezelfder tijd de stichting Nederlands Film In stituut een congres óver „Een Neder landse film vakopleiding", een onder werp dat dus mooi contrasteerde met dat van de Katholieke Filmactie. Na een drietal inleidingen volgde des mid dags een discussie met vertegenwoordi gers van het filmbedrijf, docenten en cursisten, die bijzonder geanimeerd was. De meest opvallende verschijning op deze filmdag was overigens die van Joris Ivens, die des middags in het Rembrandt theater tegenwoordig was bij de vertoning van zijn docu mentaire „La Seine a rencontré Pa ris" en die na afloop daarvan, naar onze smaak zeer terecht, warm werd toegejuicht door het publiek. Hij werd in de wandeling en door de experts nog al eens genoemd als het ging over film-kunst 's Avonds ging in het Rembrandt theater de Amerikaanse film „In the middle of the night", die een barre problematiek behandelt; de problema tiek namelijk van de man die op ge vorderde leeftijd verliefd wordt op een aanzienlijk jonger meisje en die met haar wil trouwen; dat laatste overigens ondanks het feit dat de dame in kwes tie reeds gescheiden is van een onbe nul van een pianist. Wat wij in deze rolprent het meest hebben bewonderd is een fijn afgestemd psychologisch ge voel voor situaties. De regisseur. Del- bert Mann, en zijn scenarioschrijver grepen daarin zelden mis. Maar zij konden ondanks dat toch niet verhin deren dat de film tenslotte afzakte naar een niet helemaal meer verteerbare larmoyanterigheid. Maar een „situatie" is dan ook weer wat anders dan een mens. Kim Novak en Frederic March, resp. het jonge meisje en de bejaarde minnaar, deden al hun best overeind te blijven bij de steeds wisselende ach tergrond van hun amoureuze belevenis sen. Was deze ,,In the middle of the night" nu een goede film? Na Joris Ivens was men geneigd over die vraag iets dieper na te denken. H. Hn. In Citeaux heeft onlangs een generale bijeenkomst van de Trappistinnen plaats gehad, de eerste sinds de twaalf de eeuw. Deze generale bijeenkomst, die duurde van 4 tot 17 juni, werd bij gewoond door de generale raad der Trappisten en omstreeks veertig abdis sen uit Frankrijk, België, Nederland, Spanje, Zwitserland, Duitsland, Canada, de Verenigde Staten, Afrika en Japan. Als enige niet-Trappist was aanwezig pater dr. H. J. J. M. van Straelen S.V.D., die als tolk optrad. Dagelijks werden er niet minder dan vijf talen gesproken. De minister van maatschappelijk werk, mevrouw dr. M. A. M. Klompé, heeft vandaag tijdens de jaarvergadering van de vereniging Katholieke Bejaarden tehuizen, die in Utrecht is gehouden, gezegd dat het aantal Nederlanders, dat de 65-jarige leeftijd heeft bereikt, dit jaar het miljoen heeft overschreden. Te zamen vormen deze 65-jarigen en oude ren negen procent van de bevolking. De minister z.ei, dat de regering na de oor log aan de bouw van bejaardentehuizen prioriteit heeft gegeven, waardoor een groot aantal uitstekende instellingen ge bouwd zijn kunnen worden. Voorts is 'n aantal organisaties die zich bezig hou den met de bejaardenzorg in staat ge steld het werk te beginnen, doordat in ruime mate gesubsidieerd werd. Dc minister vestigde er de aandacht op, dat de grote meerderheid der be jaarden niet meer persoonlijke proble men heeft dan jongere mensen. Men wil dit nog wel eens over het hoofd zien en is dan teleurgesteld over het resul taat van behaalde activiteiten. Mevrouw Klompé verklaarde, dat men bijvoorbeeld niet ontgoocheld moet zijn als men in 'n bepaalde wijk een bejaar densociëteit heeft gesticht en het blijkt dat vijfenzeventig procent van de be jaarden deze sociëteit niet bezoekt. De reden voor dit wegblijven is dan dat die vijfenzeventig procent nu eenmaal geen behoefte heeft aan een sociëteit en er dan ook terecht wegblijft. De minister betoogde tijdens ha-ar rede dat het bejaardentehuis geen regel maar uitzondering moet zijn. Zij besprak ook de vraag of alle bejaarden, die dit nodig hebben, inderdaad wel een plaats in een bejaardentehuis kunnen krijgen. Mevrouw Klompé zei daarbij vooral te denken aan diegenen, die, ook al heb ben zij voldoende voorzieningen voor hun oude dag getroffen, toch de extra kosten welke het verblijf in een tehuis nu eenmaal meebrengt, niet kunnen dragen. Zij noemde het feit dat deze zich in dat geval tot de instanties, aan gewezen door de armenwet, kunnen wenden, een psychologisch zwaar te verteren zaak. De minister merkte op, dat in vergelijking met de uitkeringen ingevolge de A.O.W. die dicht tot het miljard gulden per jaar zijn genaderd de extra lasten die het in bejaarden tehuizen plaatsen van die bejaarden die het zelf niet kunnen bekostigen, onbe duidend zijn. Zij zei dat er op dat ge bied zekerheid dient te komen en dat haar beleid daar op gericht zou zijn. Donderdag 25 juni Amsterdam: Concertgebouw, 8.15 uur: Con certgebouworkest o.l.v. Ferd. Leitner. Rotterdam: Rotterdamse Schouwburg, 8.15 uur: Eurydice (Le Grenier de Toulouse). Middelburg: Burgerzaal, 8.15 uur: Ama- deus-strijkkwartet. Delft: Prinsenhof, 9.15 uur: Elckerlyc (Ned. Comedie). Het uit vijf personen bestaande ge zin Woilendorf uit Kerkrade is dins dagavond op rijksweg E9, gedeelte Zaltbommel-Hedel, door toeschietende automobilisten ernstig gewond uit de wrakstukken van een kleine personen auto gehaald, nadat het wagentje door een grote vrachtauto van achteren was aangereden. Op weg naar het Groot- ziekengasthuis te 's Hertogenbosch overleed het achtjarige zoontje Frans. Het ongeluk gebeurde nabij het dorp je Bruchem, waar de kleine wagen stopte, waarschijnlijk wegens benzi negebrek. Op het ogenblik, dat de va der uit wilde stappen, daverde een zware truck met oplegger met volle snelheid van achteren op het autootje. De trailer raakte door de botsing in de sloot. De bestuurder is met een zware shock eveneens naar het Grootzieken- gasthuis te 's-Hertogenbosch gebracht. Voor het leven van nog twee leden uit het gezin wordt gevreesd. Tien maanden gevangenisstraf, waar van vijf maanden voorwaardelijk, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem, mr. Pfeil, geëist tegen een 31-jarige administrateur, die dinsdag terecht stond op de beschuldiging in zijn functie in een ziekenhuis te Nijmegen een bedrag van f 13.000 te hebben ver duisterd. De daad zou gepleegd zijn in de jaren 1952 tot en met 1958. De finan ciële onregelmatigheden begonnen be trekkelijk kort nadat hij als administra teur was aangesteld. Hij wilde leven op een niveau, dat te hoog voor hem lag. In zijn requisitoir merkte de officier op, dat een diepgaande correctie dient te worden toegepast voor verduistering in dienstbetrekking, vooral wanneer ver trouwen wordt geschonden, zoals hier is gedaan. De raadsman, mr. D. P. Dirkzwager, sprak er in zijn pleidooi over, dat op de schouders van verdachte een verant woordelijkheid rustte, die eigenlijk te zwaar was voor een man van zijn leef tijd, terwijl de honorering beneden de maat bleef. Advertentie van reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende verdreven door Togal. Togal kan baten waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95 - 2.40 en 8.88. Advertentie In het aloude Maastricht stichtte Petrus Regout 125 jaar geleden de aardewerkindustrie. Volgens de allernieuwste procédé's wordt nu in de fabrieken van de N.V. Sphinx-Céramique door ruim 4000 werkers het moderne Maas trichts aardewerk vervaardigd. Het munt uit door blijvend blije kleuren, voorname vorm en duurzaamheid. Het is sierlijk en toch sterk. Het is waardewerk De buitengewone zorgen eraan besteed bestempelen deze kera mische producten tot bet beste Maastrichts aardewerk. Let op deze merken, dan heeft U een goed product en dan natuurlijk van de N.V. SPHINX-CERAMIQUE V/H PETRUS REGOUT. MAASTRICHT Genève De afgevaardigden van al le communistische landen, met uitzon dering van Joegoslavië, zjjn gisteren in Genève uit de vergadering van de In ternationale Arbeidersorganisatie (ILO) weggelopen, uit protest tegen het bij stemming genomen besluit om de Hon garen niet toe te laten, aldus meldt Reuter. De heer mr. J. den Daas, is secretaris-penningmeester van de „Internationale Filmweek" die op het ogenblik in Arnhem, wordt gehouden. Hij is ook één van de twee directeuren, die het Holland-Festival bestieren en die dus secretarisworden genoemd. Zijn confrater is Pe ter Diamant, diê alles in het artistieke regelt, hij zelf bestiert de organisatie. Of, om het in zijn eigen woorden te zeggen, zijn taak is het om „het pro dukt te verkopen." Dat geldt zowel voor het Holland-Festi val zelve als voor de filmweek, die een onderdeel is van het gorte geheel. Om het nog dui delijker te stellen, er was op een gegeven moment, in 1955 dus een soort „missing link" tussen Festival en Filmweek, maar die ontbrekende schakel in de organisatie werd zeer bekwaam hersteld door mr. Den Daas. Hoe wordt een mens organi sator van Festivals? Wij heb ben deze vraag aan mr. J. den Daas gesteld. Maar een hele maal bevredigend antwoord hebben wij er niet op gekregen. Nu ja, hij heeft een zeker zwak voor het organiseren in het algemeen. Hij heeft nog meer een zwak voor het organiseren van feesten, gelegen op het vlak van de kunst: Dat is een kwestie van „een zekere dispositie" en, zoals mr. Den Daas zegt: „Om deze dingen te kunnen doen is het nu eenmaal noodzakelijk, dat je er van houdt." Hij hóudt er van. Iedereen, die niet helemaal een vreemdeling in Jeruzalem is, weet dat mr. Den Daas een goed deel van zijn leven besteed heeft aan de opbouw van de Nederlandse radio. Hij was met name vele jaren lang programma leider bij de AVRO waar hij overigens als „muziek-bibliothecaris" was be gonnen. In dip functie werd van hem een veelzijdigheid vereist, die hij zelf kenmerkt met de woorden: „Je moet een duizendpoot wezen." Hij was die duizendpoot. Dat wil zeggen, hij vervulde in den beginne de meest uiteenlopende functies: hij riep om, hij verzorgde reportages en zelfs hield hij eens een lezing over de Mormonen. Toen hij programmaleider werd beschikte hij over een staf van zes man, toen hij na de oorlog die functie opgaf was die staf uitgegroeid tot veertig man. Over organiseren gesproken. In 1953 werd mr. Den Daas voor het Holland-Festival gevraagd en hij heeft nu dus zijn achtste bijna achter de rug. Men weet dat hij nu binnenkort naar de Nederlandse Opera gaat ook weer als man voor de „public relations". Dat wil overigens niet zeggen, dat hij zijn werkzaam heden bij het Holland-Festival helemaal gaat opgeven. Hij zal er op de een of andere manier zijn „diensten aan blijven bewijzen." En die „een of andere manier" is niet zo vaag als zij wel lijkt als men beseft dat de Opera nu eenmaal altijd een van de peilers is geweest waar het Festival op rustte. Maar nu nog de Filmweek. Mr. Den Daas constateert met de schrijver dezer regelen dat zij, vergeleken bij beide vorige malen, wel enigszins aan feestelijkheid heeft ingeboet. Maar het beschikbare budget is dan ook aan zienlijk ingekrompen. Zulks overigens niet door toedoen van de mede- financierende Bioscoopbond, maar meer door de bezuinigingen, die de subsidiërende overheid heeft ingevoerd. Niettemin, het Arnhems Rem brandttheater is deze week avond aan avond uitverkocht en dat pure feit is óók de trots van de organisator. Filmw e ek en geen filmf e stiv al dat is het wel in Arnhemin tegenstelling tot de evenementen in het buitenland. „Als er eens een filmster komt vinden wij het leuk." zegt mr. Den Daas „als er geen komt is het óók goed." En „bij ons gaat het er om: hoe krijgen wij het beste produkt in de kortste keren hier." Het beste produkt. Mr. Den Daas zegt er van: „Wij werken hier met een schaal. Als wij het hoogste niet kunnen krijgen, moeten wij afdalen tot het goede." En hij verklaart verder: „Dit jaar komen in Arnhem vooral veel jonge regisseurs aan bod. Dat is half toeval, half opzet." Maar de bioscoop is avond aan avond vol. Het publiek is dus wel „gegrepen". En dat is dan dus een voldoening voor mr. Den Daas, die heel goed weet hoe moeilijk het is om „iets goed te doen" en tegelijk „het publiek te trekken." Dat blijkt ook bij het Holland-Festival: „Voor de Zevende van Beethoven komt iedereen, voor een Bartók-concert krijg je niemand." Niettemin houdt hij niet van dit soort tegenstellingen. Althans wil hij er niet „te veel woorden aan verknoeien," liever ziet hij ze als een nood zakelijkheid in het bestaan" en nóg liever „haalt hij het uiterste uit de beschikbare mogelijkheden." En dat lukt hem dan heel aardig, mr. Den Daas. Dank zij het feit dat hij er zich zeer wel van bewust is dat „je in dit vak dag en nacht beschik baar moet willen zijn." Dat is hij dan ook in hoge mate. En hij vindt het nog fijn ook. Zó fijn dat hij kan zeggen: „Wie heeft het geluk in zijn leven, zoals ik, dat hij, plezier heeft in zijn werk." Op een gegeven moment zegt mr. Den Daas: „Ik zou misschien een goed maitre d'hotel zijn geweest." En wij zouden daaraan willen toevoegen: hij is het ook een beetje. Althans in zoverre hij steeds, soms ietwat gelaten.. m,aar alijd vriendelijk glimlachend. een bijzonder 'charmant en bijna alomtegenwoordig gastheer op het feest is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5