Nieuwe grote radiotelescoop Nauwkeuriger waarnemingen van stralingen uit het heelal West-Europa moet meer studiebeurzen voor kleurlingen beschikbaar stellen Minister Luns: Christelijke signatuur loopt gevaar DE EILANDER PLAN VAN PROF. Dr. J H. OORT Air France via Hamburg over de Pool Kath. Genootschap voor Int. Betrekkingen wmm^m Twee jaar geëist tegen oplichter Parkeren Moet chauffeur auto afsluiten? gezellig; en gezond Bekroning jaarverslagen Bunnerspraktijken Scheveningse hotel houders protesteren Spaar Si-Si kroonkurken gevitaliseerd WÊEÊBÊÊË Als adres gaf hij Huis van Bewaring op DODE BIJ ONGEVAL IN MEPPEL KLAAS TOXOPEUS Principiële zaak voor Bredase rechtbank WOENSDAG 24 JUNI 1959 PAGINA 9 Eerste resultaat van „Air Union"? Wereldmuziekbank Elke werkdag f 100.- Elke zaterdag f 1000.- Hoofdprijs f 30.000.- De winnaars van f 100.- van vorige week waren: van f 1000.-: i m*w JflL meer kilometers uit een liter ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE 1 door ïïiiimmiiimMimmiHiiHmiiimilimiimiiiiiiimimimmiiniillliimiilliT e?£nofVaonp rd feK Djmmfssf/^c.^va^d^^entrale^Dh-e'c- Katholieke Illustratie De plannen van prof. Oort, direc teur van de Sterrenwacht te Leiden, voor een nieuwe bijzonder gevoelige radiotelescoop, kunnen in een niet te verre toekomst misschien worden verwezenlijkt. Door de gevoteerde f220.000 uit het O.E.E.S.-fonds voor technische ontwikkeling kunnen mo gelijkheid en wenselijkheid ervan worden onderzocht. Voor de bouw zelf zal een veel groter bedrag nodig zijn. Het gehele project ligt in de orde van f 10.000.000, is derhalve der mate kostbaar dat het slechts door de samenwerking van een aantal landen verwezenlijkt kan worden. De medewerking van België is verze kerd. Prof. Bourgeois, directeur van de Koninklijke Sterrenwacht van Bel gië, behoort met prof. Oort tot de initiatiefnemers. De Nederlandse astronomen beschik ken sinds voorjaar 1956 al over een voortreffelijk instrument in de radio telescoop te Dwingelo, die een grote 25 meter-spiegel heeft. Deze telescoop is feitelijk doorlopend, dag en nacht, in bedrijf. Enige jaren is de 25 meter in Europa de grootste spiegel geweest. Op het ogenblik is de machtige radio telescoop te Jodrell Bank in Engeland de grootste ter wereld. Geen van de bestaande radiotelescopen kan echter geheel voldoen San de eisen, die het radio-astronomisch onderzoek stelt. Kleiner „zien" Het richteffect van een telescoop is door een fysische wet gebonden aan de oppervlakte van de radiospie- gel. Hoe groter de radiospiegei is. (Van onze luchtvaartredacteur) Air France, een van de drie lucht vaartmaatschappijen die via de Noord pool een verbinding onderhouden met Japan, heeft de rechten verworven om Hamburg in deze luchtlijn op te nemen, zo heeft de vertegenwoordiger in Ne derland van de Franse luchtvaartmaat schappij, de heer Claude Sarrailhé, op een persconferentie meegedeeld. De commerciële rechten uit het luchtvaartverdrag tussen Japan en Duitsland zijn voorlopig overgedragen aan Air France. De nauwe banden die er door de jaren heen tussen Duitsland en Japan hebben bestaan brengen met zich mee, dat het reizigersverkeer tussen de bei de landen zeer intensief is. Tot nu toe ging deze passagiersstroom voor zo ver van de snelle Poolroute gebruik werd gemaakt via Parijs, Amster dam of Kopenhagen. Verwacht mag worden dat een belangrijk deel hiervan in de toekomst via Hamburg zal reizen, hetgeen ten nadele zal gaan van de twee andere maatschappijen die over de Pooi vliegen, de Scandinavische S.A.S. en de K.L.M. De rechten, die Air France in Ham burg heeft verworven, zijn uiteraard geen rechtstreeks gevolg van de on langs tussen vier Westeuropese lucht vaartmaatschappijen gesloten „Air Union". Men kan zien echter toch af vragen of de tussenlanding in Hamburg niet als een van de eerste resultaten moet worden gezien van de nauwe sa menwerking tussen de Lufthansa en Air France, die, zoals bekend, samen met Alitalia en de Sabena de Europese luchtvaartovereenkomst zijn aange gaan, waar de K.L.M. zich op het laat ste ogenblik aan heeft onttrokken. De heer Sarrailhé deelde voorts o.a. mee dat de bemanningsleden en het technisch grondpersoneel van de Air France niets dan lof hebben voor de .Caravelle"het siraalverkeersvlieg- tuig waar de Franse luchtvaartmaat schappij zeven weken geleden mee is gestart. „We gaan vol goede moed ver der met het verwezenlijken van het grootste uitbreidingsplan uit de ge schiedenis van de Air France, de inge bruikname van 41 straalverkeersvlieg- tuigen," aldus de heer Sarrailhé. Achttien Scheveningse hotelhouders hebben aan de gemeenteraad van 's-Gra- venhage een adres gestuurd, waarin zij protesteren tegen de zgn. „runnersprak tijken", waarin zij een gevaar zien voor het behoud van de goede naam van 's-Gravenhage en Scheveningen bij de hotel- en pensiongasten. De runners zouden reeds intensief opgetreden zijn in het haast voorbije voorseizoen. „De argeloze bezoeker, die Den Haag binnenkomt, hetzij per trein, bus of per sonenauto, wordt welhaast overrompeld door de heren runners. Hij wordt mis leid door valselijk voorgespiegelde ho- telprijzen en onjuiste informaties over volgeboekte hotels en meegelokt naar zogenaamd goedkope adressen. Dit zijn logies verstrekkende privé-adressen, die niet aangesloten zijn bij de V.V V. en ook niet gecontroleerd worden en van welke de bedongen prijs veelal niet in verhouding staat tot de accommodatie", aldus de hartekreet van de bona fide hotelhouders, die de gemeenteraad ver zoeken een onderzoek te doen instellen naar deze praktijken. In Charleston, West Virginia, is een „wereld-muziekbank" opgericht, die ten doel heeft de verschillende pogin gen, die hier en daar worden onderno men om te komen tot een regelmatiger uitwisseling op muziekgebied, te combi neren. Elk aangesloten land stelt een lijst op van zün belangrijkste heden daagse muziekwerken. Van deze lijst, die uiteraard steeds gewijzigd wordt, worden copieën gestuurd naar de ande re deelnemende landen, vergezeld van partituren, beschrijvingen en grammo foonplaten, waarop de betreffende wer ken te beluisteren zijn. Voor Nederland fungeert Donemus in Amsterdam als filiaal van de Wereldmuziekbank. des te kleiner de details die de spie gel kan zien. De Nederlandse radio astronomen begonnen hun onderzoek met een oude Duitse radarspiegel die een doorsnede had van 7 yt meter. De straling die met deze spiegel werd waargenomen kwam van een gebied aan de hemel van 2 y, graad. De tele scoop in Dwingelo doorsnede 25 meter kan aan de hemel stralende oppervlakken met een doorsnede van een Vi graad onderscheiden. De spie gel in Jodrell Bank, die een nog veel groter oppervlak heeft doorsnede 75 meter ziet details van ongeveer 10 boogminuten, het zesde deel van een graad. Wanneer men om de nauw keurigheid van een boogminuut te bereiken, een parabolische beweeg bare spiegel zou willen bouwen, had men er een nodig met een doorsnede van 120 meter. Het zou technisch en financieel onmogelijk blijken een der gelijke grote spiegel nu te bouwen. Kruisantenne Gelukkig bestaat er ook een andere mogelijkheid; men kan een telescoop bouwen, die in de verste verte niet meer aan een spiegel doet denken. Een der gelijke radiotelescoop bestaat dan uit twee lange rijen kleine antennes, elk ongeveer een meter lang. De twee rijen staan horizontaal op een vlak terrein opgesteld en kunnen een lengte van vele honderden meters hebben. Beide armen staan loodrecht op elkaar en vormen van uit de lucht gezien een kruis. Behalve van „kruisantenne" spreekt men ook wel van Mills cross, naar de uitvinder van dit systeem. Hoe men de antennes zal uitvoeren is een van de vragen die het voorbereidend onderzoek zal moeten beantwoorden De unieke internationale samenwerking die er in de astronomie bestaat, maakt het mogelijk gebruik te maken van de ervaringen die andere onderzoekers bij het gebruik van dergelijke kruisanten- nes hebben opgedaan. Er ziin o.a. ge bouwd in Australië en in Engeland. Met zulk een kruisantenne wordt het mogelijk kleine details aan het opper vlak van de zon waar te nemen, ter grootte van ongeveer een boogminuut. De nieuwe telescoop zal dus voor zon- onderzoek van grote waarde kunnen zijn. Het onderzoek van de planeten vereist, daar deze hemellichamen aan de hemel nog veel kleiner doorsneden hebben, ook een zeer groot oplossend vermogen van de radiotelescoop. Jupiter zou met de bundel van een boogminuut van de kruisantenne met succes kunnen woeden onderzocht. Het onderzoek van onze melkweg, waarop Dwingelo gespecialiseerd is heeft een aantal gebieden van groot belang doen ontdekken. Buiten onze melkweg bevinden zich in de ruimte nog een groot aantal andere melkweg stelsels. Het meest nabij zijn de Magel- laense wolken en de Andromeda nevel. Alleen de laatste is op het noordelijk halfrond zichtbaar. Met de radiotele scoop te Dwingelo is de Andromeda nevel ook onderzocht. Maar verder weg gelegen stelsels zijn:,.vaak te klein om in Dwingelo met nauwkeurigheid te worden waargenomen Rekenmachines Een geheel ander onderwerp dat bij de voorbereidende werkzaamheden on derzocht zal moeten worden is de ver werking van metingen tot bruikbare resultaten. In Dwingelo is de tijd nodig om de metingen te herleiden veel lan ger dan de meettijd zelf. Na een maand meten volgt vaak nog jaren cijferen voor de resultaten kunnen worden ge publiceerd. Door de veel kleinere bun del van een kruisantenne worden veel meer meetpunten aan de hemel afgetast: dus veel meer metingen aan een zelfde oppervlak aan de hemel. De herleidings- tijd zou dus nog veel langer worden, wanneer hier geen nieuwe wegen wor den ingeslagen. Er zijn plannen om de metingen in een zodanige vorm te registreren dat ze daarna automatisch langs elektronische weg kunnen worden gereduceerd. Men doet thans ervarin gen op met elektronische rekenmachines. Zonder het toepassen van snelle elek tronische verwerkingsmethoden zou een kruisantenne als men nu hoopt te bou wen zeer inefficiënt werken. De komende jaren zal men gaan ge bruiken om stud'e te maken van de beste methoden die bij deze telescoop toege past kunnen worden. Men wil gebruik maken van de moderne vindingen op elektronisch gebied. Men denke hier aan het toepassen van transistors, en het toepassen van ontvangers met laag ruis- getal, waardoor zeer zwakke signalen uit de ruimte toch nog meetbaar zullen zijn. Daar de lengte van de beide armen van het kruis van de orde van een of meer kilometers zullen zijn. zal met de elektronische apparatuur een groot bedrag gemoeid zijn. Er zullen bijvoor beeld een honderdtal voorversterkers nodig Zijn. Waar de telescoop zal worden ge bouwd is een nog niet beantwoorde vraag. Het gebied dient liefst vlak te zijn, hoewel enige glooiing wel aanvaard baar is. Het moet ook liggen in een omgeving die niet al te sterk door de nabijheid van industrieën en grote wegen of spoorlijnen wordt gestoord. Men kan met de bouw van deze telescoop ervaringen opdoen bij de toepassing van de nieuwste vindingen op elektronisch en elektrotechnisch gebied. Dit was een van de redenen dat de OEES geld voor de ontwik keling van plannen voor een nieuwe radiotelescoop beschikbaar heeft ge steld. De astronomen in Europa krijgen mogelijk de beschikking over een instru ment van grote betekenis voor de ge hele astronomie. S. L. T. J. VAN AGT Advertentie Vraag uw leverancier om inlich tingen over deze Si-Si wedstrijd. J. H. Huisman, Utrecht; R. Zoet, Steenwijk; J. W. Verheyen, Ede; K. Dijkstra, Haarlem; J. Dreyerink, Enter. M. J. Haast, Bergen op Zoom. ff V'jl f vruchtenlimonade Advertentie m -V 1 Een kruis-antenne in Australië. In het project van prof. Oort zou de antenne echter armen krijgen van kilometers lang, een breedte van omtrent 30 meter. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen een 49-jarige schipper, die reeds 21 maal terecht heeft gestaan we gens oplichting en diefstal. Hij had van verscheidene personen geld geleend, waarbij hij steeds het ver haal ophing, dat hij schipper was van het schip „Altijd wat", de motor van zijn vaartuig verbrand was en zijn vrouw ziek in bed lag. Zowel dominees als pas toors geloofden zijn verhalen. „Er zijn niet zoveel oplichters als u, u bent een uitstekend vakman", aldus de president. Verdachte kletste goed,' vooral door zijn theologische belangstelling wist hij de dominees en pastoors te winnon, waar door zijn verhalen steeds geloofwaar diger gingen klinken. Zowel in binnen- als buitenland ope reerde hij; niet alleen bij pastorieën in Goes, Middelburg en Roosendaal, maar ook in het Rijndal werden oplichtingen gepleegd. Hierover was een lijvig rap port binnengekomen uit Bonn, dat 32 oplichtingen vermeldde. „Het dossier uit Bonn ziet er keurig uit, de feiten zijn zo gerangschikt dat de officier van justitie wel uren lang bezig zou kunnen zijn. Maar wat u gedaan hebt is niet zo mooi", aldus de president. Een bijzonderheid bij de oplichtingen in Duitsland was, dat verdachte het adres van het Huis van Bewaring in het Kleine Gartmanplantsien te Amsterdam als zijn woning opgaf Uitspraak op 30 juni. Gisteravond werd een inwoner van Vledder, die wel een rijbewijs had maar in enige jaren geen auto had bestuurd, in de gelegenheid gesteld ëen nieuwe auto te berijden. Met een vaart van on geveer 80 km p. u. nam hij een dubbele bocht in Meppel. De auto vloog uit de bocht waardoor vier wielrijders werdln gegrepen. De heer J. Berends, 22 jaar, werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. De drie andere wielrijders werden allen min of meer ernstig gewond. Verenigde Staten President Eisen hower heeft generaal Frank Everest, thans opperbevelhebber van de Ameri kaanse luchtstrijdkrachten in Europa, benoemd tot hoofd van de tactische luchtmacht der Verenigde Staten. Hü volgt generaal Otto Weyland op, die met pensioen gaat. Generaal Everest wordt in Europa opgevolgd door gene raal Frederic Smith. (Van onze Utrechtse redacteur) Het Katholiek Genootschap voor in ternationale betrekkingen wil en moet een gespreksforum blijven, waarin in beginsel alle Nederlandse katholieken, hetzij van gouvernementele, hetzij van non-gouvernementele organisaties, dan wel als particuliere internationale wer kers, elkander ontmoeten. Bijeenkom sten van de algemene raad, aan te vul len met deskundigen en belangstellen den voor de aan de orde komende on derwerpen, blijven noodzakelijk. Men moet die bijeenkomsten centreren roDd een bepaald thema, waarvoor gedacht wordt aan; de situatie van het katho licisme in Spanje, in Griekenland, in de Skandinavische landen, wellicht ook in Latijns Amerika. Ook kan als thema een bepaalde internationale organisatie worden gekozen, teneinde te onderzoe ken, hoe daar de christelijke signatuur kan worden bevorderd. Men dient voorts binnen een meer geselecteerde, op het onderwerp toegespitste kring voorbesprekingen van een of meer agendapunten van uitgeschreven inter nationale bijeenkomsten te beleggen. Dit deelde de voorzitter, prof. J. J. M. van der Ven, in zijn jaarrede mee op de gistermiddag te Utrecht gehouden eerste algemene vergadering na de re organisatie van het genootschap. De bijeenkomst, waar minister mr. J. M. A. H. Luns sprak over „mogelijkheden van een christelijke signatuur in de hui dige internationale politiek" werd bij gewoond door de aartsbisschop, mgr. dr. B. J. Alfrink, de ambassadeurs van België en Luxemburg, een vertegen woordiger van de Westduitse bondsre publiek en enige leden van de Eerste en Tweede Kamer, onder wie mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de K.V.P. Als een gecompliceerd probleem, dat zeker aan de orde gesteld moet wor den, noemde prof. van der Ven het atoomvraagstuk, dat buiten het lofwaar. dig initiatief van het collegium studio- sorum Veritas met zijn congres over Oorlog en Vrede, nog veel te weinig on der de aandacht van (katholiek) Neder land is gebracht. Uiterst belangrijk zal het voorts zijn, overal stimulerend op te treden, waar het om integratie, om geestelijk en sociaal er-bij-horen van de vluchtelingen gaat. Het KAGIB zal in het bijzonder ook aan zjjn Duitse rela ties denken, die vluchtelingen van eigen volk in hun onmiddellijke nabijheid heb ben. Eveneens vraagt de situatie der geblevenen achter het IJzeren Gordijn de aandacht en gezocht moet worden naar gelegenheden om contacten te leg gen Wat de onderontwikkelde!' gebieden betreft, ziet prof. van der Ven een belangrijk werkterrein met betrek king tot de in Nederland en ook ove rigens in West Europa aanwezige stu denten uit de Afrikaanse en Aziati sche gebieden. Hij pleitte voor véél meer Westeuropese beurzen ten be hoeve van gekleurde studenten en vroeg zich af of het genootschap voor internationale betrekkingen hier niet het initiatief moest nemen. Tenslotte wees prof. van der Ven er met nadruk op, dat het genootschap geen recht streekse bestrijding van het commu nisme nastreeft, maar zijn activiteit onmiddelijk richt op christelenke soli dariteit, waaruit natuurlijk verweer tegen het communisme af te leiden is. Minister Luns stelde, dat christelijke signatuur niet primair afhankelijk is van de nationale of internationale struc tuur op politiek-economischr gebied, maar deze kwalificatie in een bepaald tijdvak alleen van toepassing is. indien de christenen in dit tijdvak duidelijk tonen door zelfwerkzaamheid voor zich zelf en hun naasten de juiste relatie tot de Schepper op te bouwen. Het chris telijk stempel op het politiek streven wordt gekenmerkt door het centraal stellen, zoals Paus Pius XII het ook heeft uitgedrukt, van de vrije persoon lijkheid ais draagster van rechten en eerbied voor de evenmens. Dit brengt uiterst belangrijke con sequenties met zich mee, ook in de ver- Advertentie £sso) benzine ESSO EXTRA is super zuinig IIIIIIIIILÜ 6 Twee mannen legden intussen de sleepzak klaar. Als de boot goed en wel voor zee lag zou die over boord gegooid worden, met zestig meter tros erop, zodat de reddingboot recht voor zee zou blijven Plotseling schreeuwde één van de opstappers. De Bruin keek om Vlakbij de „Lux" onderscheidde hü een zwaaiend topvuur en twee boordlichten. „Die kun nen gaan vissen!" juichte Derk Vlietstra. Zoals de he le bemanning, had hij op slag de grote motorred- dingbool herkend, die zij deze keer te vlug af waren geweest De brekers kwamen nu van achteren op het kleinr vaartuigje, dat met zoveel opvarenden als een steen m het water lag, losgestormd. Het zag er enkel' malen gevaarlilk uit. maar zil klaarden het! De halve buurtschap was uitgelopen. Honderden mensen stonden aan het strand en er waren handen te veel om de drenkelingen aan land te helpen. On der elkaar hadden de eilanders, nadat zij De Bruins gioene lichtkogei hadden gezien, al uitgemaakt bij wie de geredden onderdak zouden worden geholpen Sommigen hadden al dekens en jassen van huis ge haald, die zü zelt maar zolang hadden omgeslagen te gen de kou. Achter het duin stond de auto van de dokter bii een kleine karavaan van paard-en-wagens waarmee de schipbreukelingen naar een veilige haven zouden worden vervoerd. De reddingboot werd on der gejuich op het strand getrokken. Bate de Bruin glunderde. Het zat erop! In het havencafé, bij bran dewijn met sutKei, zouden ze er wel over napraten. Want dit was zijn dag geweest! Hij spuwde vinnig op het strand HOOFDSTUK II. In dc pronkkamer van het huis van Bate de Bruin was bii de kachel een plaatsje ingeruimd, waar een gepolitoerd notenhouten tafeltje stond. Er lagen en kelc cahiers en een vloeiblad op. Het enige siervoor werp was het model van een strandreddingboot die zó was gemaakt dat hij als spaarpot kon worden ge bruikt. Er was een briefje opgeplakt met de woorden: ,.U hoef' niet b;i stormweer de branding in, maar wèl kunt u onze redders heipen door uw geldelijke steun.' 'Een piiltie wees naar de gleuf waarin men zijn bij dragen kon lati n glijden Het viel Bate de Bruin al sinds lang niet meer op, dat de aanwezigheid van di reddingsboot spaarpot een vreemde tegenstrüdigheid was mei het fed, dat de Bruin wèl regelmatig de branding in moest en bovendien de nodige geldelijke offers bracht terwille van het reddingswerk. Schipper' van reddingboten zijn niet bepaald welgesteld. En reddingsmedailles kan men niet b;j de bank verzilve ren. Aan dat tafeltje schreef schipper de Bruin zijn Jour naal: „Wegens ziek zijn van Gerrit de Wit, is de zoon van Chris-Clara Hedland opgestapt. Alles is naai wens verlopen Twaalf man zijn in veiligheid ge bracht De opstappers hebben zich best geweerd. Ook het jong van Chris-Clara Datzeiide jong van Chris-Clara rilde intussen van top tot t«en toen hü koud tot op het gebeente de woonkeuken bü hem thuis binnenstapte. Zün vader hud buiten de paarden ai van hem overge nomen om se voor de nacht te verzorgen na het nattr en kille karwei. Hed-.vig zag direct dat zijn moeder weer had ge srhreid. Da' gebeurde wel vaker, de laatste tijd Het was bü haar nu eenmaal zo, dat ze zich bij elke storm de angsten indacht van de mensen daar buiten. En niet alleen aan de zeelui dacht Clara Hedland. Ook tobde zij over de honderden, haar onbekende mensen, voor wie de storm het begin van een lang; nonkere nacht zou inluiden. Het oude verdriet om haar broer die gebleven was, scheen dan in heviger mate terug te keren. TenminsteHedwig nam aan, dat dit het wel zou zpn, waardoor zijn moeder zo dikwijls treurde. Toen moest hii menigmaal constateren dat zij een gesloten boen voor hem en voor vader was. Haar diepsle gedachten bleven steeds een geheim en als Chris haar soms korzelig naar de oorzaak van haar tranen vroeg zei ze steeds: „Och, kijk maar niet naar mij, 't zal wei overgaan Nu keek ze hem bezorgd -aan, toen hü direct naar de kachel liep en zich de handen warmde aan de nikkelen kop „Je bent drijfnat!" zei ze verschrikt. „Vlug, doe die kleren uit. Ik zal droog ondergoed voor je halen. Waar heb Ie gezeten, vertel het toch gauw Hedwig mompelde wat terwijl zijn moeder nieuw ondergoed uit de kast zocht en het voorwarmde tegen het hek Ie rond de kachel. Zü keek hem zó onderzoekend aan. dat hij haar blikken in zün rug meende te voelen. Het gaf hem het idee, dat zijn moeder zijn diepste gedachten zou kunnen lezen, ja, dat zil zó diep in nem zou kunnen küken dat hij zou moeten vluchten. Soms was het alsof zijn moeder aues in hem begreepdat kittige gevoel dat je hebt wanneer je langs het strand loopt bü razende wind; dat gloeiend heet en tegelijkertijd steenkoud ziin zoals deze avond op de reddingboot; de sensatie van levende wezens omlaag zien komen van hel hoog uit zee oprüzende wrak, klein als mieren HÜ schrok van zijn moeders stem, toen ze zei: „Vertel 'ns op Hedwig, ben je soms meegeweest naar het wrak dat je zo nat bent?" Vooi Hedwig een ontwijkend antwoord kon geven trad zijn vader binnen. De deur sloeg met een klap achter hem dicht door de tocht. Ook hü keek de jongen bevreemd aan. Er was iets wilds aan hem. vond hii De natte kleren, die Hedwig juist aan het uittrekken was merkte hfl amper op. Hit dacht er niet verder over na en zei: „De Pe perkorre1 liep net aan, Hedwig. Ze hebben twaalf man van 't wrak gehaald. Is dat zo?" (Wordt vervolgd). houding van de mens tot de maat schappij en van de burger tot de staat. Deze geestelüke waarden zuilen ook in de internationale betrekkingen niet alleen geëerbiedigd, maar voorop ge steld moeten worden. Waar in het wes ten nog oude tradities bewaard wor den of herleefd zijn, mag men aanne men, dat men de persoonlijke vrijheid nog wel centraal stelt en de christe lijke signatuur haast vanzelfsprekend is, zü het met grote beperkingen in de praktijk. De mogelijkheden tot christelüke sig natuur worden in onze tegenwoordige politiek wei ernstig in gevaar gebracht. Een bedreiging van buitenaf door het communisme, met als eerste gevaar overheersing en als tweede het risico, dat door een noodzakelijk streven naar tegenwerking in onze eigen maatschap- pil de positie van de persoonlijkheid in het gedrang komt. Ook de gevaren van binnen uit zün tweeërlei en wel: ten eerste, dat door de voortdurende beheersing van de na tuurkracht de materiële vooruitgang te zeer n de voorgrond komt te staan („overeten van de boom der kennis") en op de tweede plaats het voortdurend risico van massificatie door de enorme economische en technische ingewik keldheden van de produktie en de in ternationalisering van techniek en eco nomie. Afweer tegen het atheïstisch com munisme is voortdurend geboden en wat de bedreiging van binnen uit be treft, zün we ir het westen te veel van het traditioneel Idealisme ver vreemd. De wortel van deze ontwik keling ligt in de opkomst van het moderne heidendom: het atht itisch humanisme. Door de massificatie is de christelilke signatuur in onze we- reld niet meer zo vanzelfsprekend. In zfln beschouwing over de concre-1 tisering van de mogelijkheden tot ver wezenlijking van de christelijke signa tuur in de huidige internationale poli tiek merkte mr. Luns op, dat dit in feite betekent: zich verdedigen tegen de pretentie van de communisten. Voor Nederland zag hü dit nationaal in het wegnemen van sociaal-economische mistoestanden in de eigen maatschap pij en naar buiten in het zich aanslui ten op basis van de beginselen niet van de praktijk van de Verenigde Naties bii die internationale organisa ties, waardoor deze maatschappij-orde het best kan worden bevorderd. In dit verband noemde hij Nederland nog een eiland voor wat het uitdragen van die christelüke sociale gedachte betreft. Punten van binnenlands politiek beleid blijven ook van belang voor de buiten landse positie. Een waarlijk christelijke signatuur I betekent gelük, dat binnen de landen gezorgd wordt voor een gezamenlijke afweer en de invloed van persoonlijke verantwoordelijkheid moet zoveel mo gelijk door parlementaire controle tot haar recht komen. Internationaal moe ten onze grondbeginselen uitgedragen worden in de assemblées van de in ternationale organisaties, waarvoor ka tholieke personen, die deze beginselen innerlijk beleven, zich beschikbaar moe-1 ten stellen. Christelijke signatuur betekent ook, dat gestreefd moet worden naar de Europese eenwording, die dienstbaar gemaakt moet worden aan de materiële ruimte van de vrije persoonlükhetd. Minister Luns wees er verder op, I dat hoezeer het verdedigen en hand haven van onze cultuur van belang kan zijn. christelilke beschaving en westerse cultuur bepaaldelijk niet sa menvallen Tenslotte hield hij zijn gehoor voor. dat handhaving van de christelijke signatuur het kenmerk van iedere katholieke intellectueel moet zün en wü ons niet kunnen ver-1 oorloven, ons gezamenlijk noch indi vidueel afziidig te blijven. Tot nieuw bestuurslid van het genoot- I schap is benoemd mr. L. C. Baas te Amersfoort; de heren J. A. M. H. Da- moiseaux te 's-Gravenhage en G. P. Vooys te Niimegen werden opgenomen in de algemene raad. he?ft «steSffll^ t^oeM ^^La0J{a tnt eet hnete ^n elfgul-1 gieren te Amsterdam, door een daar den. omdat hü eind vorig jaar op de ^g ^fmaakt6 'die' toegeken^'zijn" aan ^ar^Lde^edafa\eÖnslX0nPDeeeal" de esthSfsch en druktefhnisch best ver èeS€nH°eSngg Z ^duitSmenaBekroSnd19werden Te een slot of op andoro deugdelijk© \\\}ze van de Volkshuisvesting pn Hp moeten worden afgesloten, om diefstal n0UWniiverheid en v^n de PTT rfi* en joy-riding zoveel mogelijk tegen te I ™Kkt ^ren'door: Skerij gaan- v/h L. E. Bosch en Zoon te Utrecht, Morgen komt de zaak in hoger be- de Nederlandse Boekdruk Inrichting te roep voor bü de rechtbank te Breda. I Den Bosch en het Staatsdrukkerü- en Er zal gepleit worden door mr. J. A.M. Uitgeverijbedrijf. Deze jaarverslagen Smit, uit Amsterdam, een van de ju- I waren resp ontworpen door: de heren ridische adviseurs van de K.N.A.C., Bern. C. van Bercum, P C. Cossee en die deze zaak van principieel belang I p van der Linden. Voorts waren er een acht. Van de züde van de K.N.A.C. is I aantal eervolle vermeldingen, oa voor voor het kantongerecht te Bergen op de jaarverslagen van „De Bijenkorf" de Zoom aangevoerd, dat aan de (sport) RiVA, de V.I.B.A., de Hollandsche Melk wagen van verdachte deursloten ont- suikerfabriek en de P.N.E.M. feestelijk samenzijn behoort WIJN. maar ook de dagelijkse maaltijd wordt er gezelliger door. Copyright Stichting Wijnpropagondo age braken en dat het aanbrengen daarvan j niet gevergd kon worden, omdat het wegenverkeersreglement zulke sloten niet voorschrijft. In dit reglement is vastgelegd, op welke wijze een motor rijtuig geparkeerd mag staan en de Het nummer van deze week opent met een artikel over het clandestiene semi- - narie, dat in 1945 door paus Joannes, gemeentelijke wetgever heeft, volgens toendertijd nuntius in Frankrijk, werd de K.N.A.C., geen vrijheid, deze mate- gesticht in het krijgsgevangenenkamp rie nader te regelen. Volgens de we genverkeerswet is de gemeentelijke wetgever immers alleen bevoegd „re gelen te stellen nopens het verkeer op de wegen", voor zover het betreft pun ten, waaromtrent ln de wet niet is voor zien, aldus de K.N.A.C. In het vonnis van de kantonrechter werd gesteld, dat de gewraakte Roosendaalse bepaling geen regelen geeft „nopens het verkeer op de wegen", maar alleen ter voor koming van diefstal en joy-riding. on derwerpen van geheel verschillende aard. In 't Zaaltje, Torenlaan te Assen, wordt tot 4 juli een tentoonstelling ge houden van schilderijen, kunst.histori-1 sche voorwerpen, handschriften en ar chivalia, die het Cisterciënzer ordeleven krijgsgevangenenkamp van Chartres voor de Duitsers, die voor de oorlog priesterstudent waren of dit alsnog wilden worden. R. Kalkhoven schrijft over de oprichting van de af deling fotografie- en filmvorming aan de academie Sint Joost te Breda. Vier pagina's rijn gewqd aan de achtergron den van het Algerünse drama, dat de aandacht van de gehele wereld heeft. Verder is er een uitvoerig artikel over de winning van olie en aardgas in Frankrijk Het boeiende feitenrelaas over de landing in Normandië wordt voortgezet. „Kurk houdt hem drijvend" is de titel van een bijdrage over de levensloop van een Nederlandse advo caat, die poppensnijder werd. Van de hand van de bekende schrijver A. den Doolaard is er een met fraaie kleuren foto's verluchte reportage over het vul- ond Assens oude abdij tot onderwerp heüben. De tentoonstelling, die vrij be- kanische Griekse eiland Santorini. Jan zocht kan worden, is dagelijks tussen 1 Cottaar geeft zijn wekelükse sportbe- negen en zes uur geopend. schouwing.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9