In negentig seconden van 20.000 tot 275.000 pond LONDENSE BRIEF E E' DROOGTE BEDREIGT DES BOERS PORTEMONNAIE Soekarno vastbesloten terug te keren naar grondwet van 1945 HENSEN PAUL VLAANDEREN Juffrouw Truelove's obsessie Koel bad voor pinguïns Wacht niet te lang EEN MJBENS Het stuk blijft in Engeland Oude meesters geveild Zes maanden voor joy-riding geëist Bedevaarten naar Fatima en Ars Opbrengsten dit jaar aanzienlijk minder dan normaal Oplossing constitutionele crisis na afloop van zijn wereldreis Wild hert met een shawl om VOOR UW VAKANTIE L.T.B. wenst: Prioriteit voor de Markerwaard Schaakclub VHS PERRY Expositie van deel Tinholtcollectie in Bloemenheuvel VAKANTIE-KLEDING SPORTPSNTALONS Drinkwater moet worden aangevoerd Herbert gaat henen Raadsel Dan Sir Anthony Eden nog onopgelost Volgens Roeslan Abdulgani: Personeelstekort in bejaardentehuizen Door afbrekende mast getroffen ■hlz&oüL IdfaUK Aardbeienmars „Ve-Be" DONDERDAG 25 JUNI 195* •fcGINA 2 IN BECKUM Onderscheiding voor Margot Fonteyn G. v. d. Velde club kampioen RIJWIEL of BROMMER Vakantiefoto's OM HAARLEMSE SCHAAKTITEL Herfst behaalt weer winst 12.50 SHORTS 8.75 HEREN-KAMPHEMDEN Sportief gekleed natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 Een Londense kunsthandelaar, Leo nard Koetzer, heeft gisteren op de vei ling: by Sotheby te Londen de „Aan bidding der WUzen", het altaarstuk van Rubens, gekocht voor het recordbedrag van 275.000 pond (bijna 2.900.000 gul den). De veiling bij Sotheby gistermorgen trok uiteraard grote belangstelling. Reeds een half uur voor het begin was er een publiek van vijfhonderd mensen in de zaal aanwezig. Nog een zes a zevenhonderd anderen volgden in an dere zalen van het gebouw de veiling per huistelevisie. Cameramensen van al lerlei televisie- en journaalondernemin gen maakten filmopnamen. Het stuk van Rubens een van zijn grote werken was ter veiling ge bracht omdat erfgenamen van de laatste eigenaar, wijlen de hertog van West minster contanten nodig hadden ter vol doening van successierechten. Nog een aantal andere kunstwerken uit de ver zameling van de hertog was voor ver koop aangeboden. De „Aanbidding der wijzen", het stuk van vier bij drie meter, dat nu dus bijna drie miljoen heeft opge- Gisteren is in het gebouw Arti et Amicitiae te Amsterdam de veiling be gonnen van porselein, schilderijen, Oos terse tapijten, boekwerken etc. uit de nalatenschappen van de textielfabrikant F. J. ten Bos uit Almelo en van L. van Hoeken uit Wassenaar. Er was grote belangstelling voor de gisterochtend geveilde doeken van oude meesters, deels van wijlen de heer Ten Bos, deels van andere herkomst. Het hoogst is geboden op een werk van Jan Miense Molenaer, dat f 15.500 op bracht. Een doek van Hondecoeter „Een. dengroep" kwam voor f 11.000 in handen van een Nederlandse kunstverzamelaar. De „Molen aan het water" van de 17e- eeuwse schilder Hobbema bracht f 9000 op, de „Brief' van Frans van iMeris f 6000 en het doek „Vertumnes en Po mona" van dezelfde schilder f 6500. „De dame met glazen bol" van Eglon-Hen- drik van der Neer (1635-1703) is geveild voor f 7000. Een stuk van Adriaen van Ostade bracht het niet hoger dan 3000 gulden, en het doek „De Bergstroom" van Jacob van Ruysdael bracht f 1400 op. Op Jan Steen's „Feest van de boe ren" is levendig geboden; het kwam voor f 9500 in handen van een particu lier. Enkele werken uit de Hollandse school brachten prijzen op variërend van enkele honderden guldens tot 1200 gul den. Voor een schilderij van Joost Droochsloot viel de hamer bij 5500 gulden. Door het van die zijde met veel animo meebieden kwamen de meeste kunstwerken in handen van particulie ren. „Dit is een van de ergste gevallen van joyriding, die ik in de laatste jaren heb meegemaakt", aldus de advocaat-gene raal bij het Gerechtshof te 's-Graven- hage. mr. G. Kist, gisteren in zijn requisitoir in de zaak tegen een 20-ja- rige metselaar uit Leiden. Deze jonge man, tegen wie de advocaat-generaal een gevangenisstraf van zes maanden en voorwaardelijke beschikkingstelling van de regering vorderde, had op Kerstnacht van het vorig jaar de auto van zijn werkgever, een garagehouder, wegge nomen. Hij was er met een paar vriend jes mee naar Amsterdam gereden. Later in de nacht toen de metselaar met een j vaart van ongeveer honderdveertig ki lometer per uur terugreed sloeg de auto viermaal over de kop. De inzittenden bleven ongedeerd. De president van het Hof toonde er zich verontwaardigd over dat de jonge man nog geen enkele poging had onder nomen de schade te betalen. In het psy chiatrisch rapport staat dat de jonge man een psychopathische persoonlijk heid is, wiens opvoeding is mislukt. Het advies van de psychiater is de jonge man een voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering op te leg gen. Alleen daarvoor zou de jongen, die al twee jaar in de gevangenis heeft ge zeten, bang zijn. Van 8 tot 18 oktober organiseert de Vereniging tot Samenstelling van Ne derlandse Bedevaarten een nationale bedevaart naar Fatima. Op verzoek van het Nederlandse Ars-eomité heeft de vereniging eveneens een Nederland se bedevaart naar Ars voorbereid, bij gelegenheid van de eeuwfeestviering van de sterfdag van de H. Johannes Vlanney, pastoor van Ars. Deze bede vaart Is van 22 tot 28 augustus. Aan melding tot deelneming aan deze bede vaarten kan geschieden bij de plaatse lijke propagandisten of bij het bureau van de V.N.B.. Ophoviuslaar 116 te 's-Hertogenboscli. bracht, is door Rubens in 1634 geschil derd in opdracht van een Belgisch klooster. Het kwam in september 1788 in Brits bezit en werd in 1806 door de familie van de hertog van Westmin ster aangekocht. Men had aan het gebouw van Sotheby in april j.l. moe ten breken om het schilderstuk bin- te kunnen brengen. De prijs, een record voor Sotheby, werd na negentig seconden haastig bie den bereikt. De inzet bedroeg 20.000 pond. na een halve minuut was daar 65.000 pond bovenop gekomen, na een minuut was reeds 230.000 pond bereikt. Twee schilderstukken van Claude Lorraine, ook uit het bezit vah de her tog van Westminster, namelijk „De aan bidding van het gouden kalf" en „De Bergrede", werden voor respectievelijk 36.000 pond en 35.000 pond verkocht. Leonard Koetzer, die de Rubens heeft gekocht, verklaarde voor een Britse op drachtgever te zijn opgetreden. Hij zei dat het stuk Engeland niet zou verlaten. Het zou waarschijnlijk in een particulier huis onderdak vinden. Koetzer kocht ook El Greco's „De apostel Jacobus" voor 72.000 pond ster ling en het door Frans Hals gemaakte portret van de schilder Frans Post voor 48.000 pond. Onder de achttien stukken uit het be zit van de hertog van Westminster die in veiling werden gebracht en die teza men 439.210 pond sterling opbrachten, waren ook het „Gezicht op Dordrecht" van Albert Cuyp (25.500 pond) en een landschap van Jan van Goyen (25.000 pond). De Amerikaanse oliekoning Paul Getty, die de rijkste man ter wereld wordt genoemd, was bij de veiling aan wezig tezamen met leden van de familie Churchill en de familie van de hertog van Westminster. De bevolking van de buurtschap Beckum zit thans vrijwel geheel zonder drinkwater. Voor personeel van de ge meentelijke drinkwaterleiding wordt water per tankauto aangevoerd. Aange zien ook het vee in de weiden zonder drinkwater zit, moet ook daar water per tankauto worden aangevoerd. Uc walvisvaarder Willem. Barendsz heeft op zijn laatste reis in het Zuidpoolgebied twee Kinband-pinguïns voor Artis meegenomen. Het zeld zame van dit soort pinguïns is, in tegenstelling tot de Zwartvoet- en Humboldt-pinguins, dat zij absoluut niet tegen de warmte kunnen. Het is daarom heel moeilijk om deze dieren in warmere streken in leven te houden. Artis heeft daarom voor deze twee Kinband-pinguïns een ijskast gemaakt, waar een temperatuur van 13-15 graden heerst. Op warmere dagen kunnen zij dus daar verkoeling zoeken. Bij wat frisser weer zijn ze on afscheidelijk samen buiten te vinden en zwemmen ze uren in het bassin rond. Woensdagmorgen, toen zij uit de ijskast kwamen, stond er een sproeier opgesteld, waaronder zij onmiddellijk gingen staan om van het koele wate' te genieten. 1 RANDOLPH CHURCHILL en goed Londenaar, die vanuit het West End naar de Old Vic of de grote Festival Hall gaat, weet, dat de brug waarlangs hij de Theems over steekt, Waterloo Bridge, een monument is dat de Britse hoofdstad te danken heeft aan Herbert Morrison. Want deze grote parlementariër is de man, die vele jaren achtereen leider was van de Lon dense Graafschapsraad, waarin de socia listen onder zijn leiding de meerderheid behaalden, welke zij sedert meer dan dertig jaren nooit meer hebben verlo ren. Herbert Morrison heeft doen weten, dat hij zich bij de volgende algemene verkiezingen niet opnieuw kandidaat zal stellen en het Lagerhuis zal hem zeer missen. Morrison is heengegaan met gratie en zwier. Deze voormalige, uiterst bekwame minister van binnenlandse zaken, Lord President van de Kroon raad, begaafd leider van het Lagerhuis, tevens waarnemend premier en waarne mend leider van de Labourpartij, had reden om verbitterd te zijn. De weinig fraaie wijze, waarop destijds Attlee (nu graaf Attlee) zich vastklemde aan het leiderschap van de partij om te voorko men dat Morrison hem zou opvolgen in plaats van Gaitskell, heeft Morrison diep gekwetst, maar hij heeft nooit uiting gegeven aan zijn diepe teleurstel ling. Ofschoon er enige druk wordt uit- met het opgeven vakantie-adres. van Uw U kunt dit NU DIREKT doen, of, wanneer dit niet mogelijk is, dan toch uiterlijk EEN WEEK VOOR UW VERTREK. Wij zullen er gaarne voor zorgen dat U Uw lijfblad op Uw vakantie-adres ontvangt, maar mogen wij dan op Uw medewerking rekenen? Wilt U voor Uw opgave ge bruik maken van een BRIEF KAART en, wanneer U week- abonnee bent, het verschul digde abonnementsgeld over de vakantie-periode vooruit aan de bezorger voldoen? De administratie. iiiiiiiiiuiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimmiimiiiiiiiimimiiiiiiiiimii* tfliiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiia geoefend op Morrison om een benoeming in de adelstand te aanvaarden, zodat hij daar de ietwat zwakke gelederen van Labour kan versterken, voelt Morrison er volgens zijn vrienden weinig voor om zich te laten veredelen. Hij is altijd trots geweest op het feit dat hij afkomstig was uit de arbeidersklasse. Hij is van plan te gaan reizen en t. gaan schrij ven. De geschiedenis zal hem herdenken als een van de grootste figuren van de Labourpartij in haar jaren van enthou siasme en glorie. Hij zelf meent, dat de leiding van de partij te zeer in handen geraakt is van de „beroepslieden" en dat zijn partij te ver is afgedwaald van haar begin en haar socialistische prin cipes. en ander vooraanstaand parlemen tariër, die eerder het Lagerhuis heeft verlaten, vormde deze week opnieuw het onderwerp van veel en on bevredigende discussie. Maandag ver scheen het boek van Randolph Chur chill over Sir Anthony Eden, getiteld „The Rise and Fall of Sir Anthony Eden" (Uitg. MacGibbon and Kee. Prijs: 25 sh.). De tragische Suezkatastrofe vormt natuurlijk de hoofdschotel. Maar Randolph Churchill stelt niet slechts Eden verantwoordelijk voor de ramp zalige onderneming en het even ramp zalig fiasco dat leidde tot Edens heen gaan als premier. Hij gaat veel verder en probeert te bewijzen dat Eden, on danks zijn ontslagname als minister van buitenlandse zaken voor de oorlog, behoorde tot de ministeriële groep, die schuldig was voor het uitbreken van de oorlog door de laffe wijze waarop zij Hitler en Mussolini in de kaart speelde. Maar indien Churchills theorieën juist zijn, is Eden meer dan ooit een onver klaarbaar mysterie. Er is waarschijnlijk op de gehele wereld geen staatsman die zich in de vijfentwintig jaren van zijn politieke carrière een zo grote nationale en internationale reputatie verwierf als Eden. Hij was niet slechts populair bij zijn eigen partij, maar ook bij de oppo sitie. Sir Winston Churchill, die jaren achtereen nauw met hem samenwerkte In de afgelopen veertien dagen is als gevolg van de droogte de landbouw in een zorgwekkende toestand komen te verkeren. Het effect van de droogte varieert met de lokale omstandigheden, maar in het algemeen geldt, dat de op brengsten dit jaar aanzieniyk minder zullen zün dan normaal, aldus heeft het departement van Landbouw aan een verslaggever van het ANP meegedeeld. Enige weken geleden nog was d melk- i brengst van het vee normaal. De melkopbrengsten beginnen thans merk baar te dalen. Op de hoge gronden zijn de weiden verbrand, zodat het vee wordt gevoerd met hooi, waarvan de opbrengst dit jaar echter vijftig procent beneden normaal is gebleven. In de lage weidegebieden is de toestand uiteraard wat gunstiger, maar ook hier zijn de opbrengsten toch wel minder. De landbouwvoorlichtingsdiensten heb ben de boeren op de hoge gronden aan geraden het vee in de eerste plaats oude voorraden hooi en ingekuild voer te geven. Daar bovendien de graanoogsten voortijdig moeten geschieden, wordt aan geraden op de dan vrijgekomen gronden ruwvoeders te verbouwen, waardoor een deel van de tegen de winter te ver wachten voedermoeilijkheden zal kun nen worden opgevangen. Voorts wordt het advies gegeven verschroeide weide gronden om te ploegen en ook daar ruw- voeder te verbouwen. Overigens zal het resultaat van deze maatregelen afhan gen van de weersontwikkeling. Zonder regen wil nu eenmaal niets groeien. Ook voor de akkerbouw is de toe stand in de jongste periode slechter geworden. Om ^nige cijfers te noe men; de haver op de hoge zandgron den zal een opbrengst geven van veer tig procent beneden normaal de aard appeloogst zal slecht zijn, de stand van de zomergranen is schraal. Om misverstand te vermüden legt het departement van Landbouw er de na druk op, dat hier en daar van een ern stige toestand voor de landbouw moet worden gesproken, maar dat er geen sprake is van een bedreiging van de Nederlandse voedselvoorziening. De droogte raakt in de eerste plaats de portemonnaie van de boer. en hem beter gekend heeft dan de mees ten, achtte het reeds in 1940 vanzelf sprekend dat. indien hem zelf iets zou overkomen, Eden de aangewezen man was om hem op te volgen als premier en adviseerde koning George VI in deze zin. En toen „de kroonprins" eindelijk in 1955 Winston Churchill opvolgde als premier, werd dit door de gehele natie als vanzelfsprekend beschouwd. Indien Randolph Churchill gelijk heeft met zijn analyse van Edens persoonlijk heid. moet men dan concluderen dat Sir Winston Churchill, de leiders van de conservatieve partij en de gehele Britse natie, die niet ten onrechte de reputatie geniet grote politieke rijpheid te bezit ten, zich in Eden hebben vergist? Enige jaren geleden verscheen in The New Statesman eveneens een analyse van de persoon van Eden, van de hand van een anonieme medewerker. Daarin werd ge concludeerd dat Eden niets meer was dan een masker waarachter de leegte schuil ging. Randolph Churchill gaat niet helemaal zo ver. Hij ziet in Eden een middelmatig man, verslingerd aan cliché's en in de verste verte niet op gewassen tegen zijn hoge taak als pre mier. Het is moeilijk het niet met Chur chill eens te zijn, als hij beweert dat Eden, ook al had zijn gezondheid het uitgehouden, gefaald zou hebben als premier. Maar hiermee is het raadsel- Eden niet opgelost. En het is de vraag of er ooit iemand in zal slagen aan te tonen waar de scheidslijn liep tussen de echte Eden en het beeld dat zich partij en natie van hem hadden geschapen. DAAN VAN DER VAT President Soekarno van Indonesië is vastbesloten de terugkeer tot de revo lutionaire grondwet van 1945 te bewerk stelligen. Dit is volgens A.F.P. in Sin gapore verklaard door Roeslan Abdul gani, de vice-voorzitter van de Indone sische Nationale Raad. waarvan de "re sident voorzitter is. De heer Roeslan Abdulgani zei voorts, dat de president tevens de geleide democratie zal door voeren. Over de concrete maatregelen welke zullen worden genomen om dit te bereiken heeft de president de heer Roeslan Abdulgani in Japan medede lingen gedaan. Abdulgani was naar Tokio gevlogen om met de president de jongste ont wikkelingen in Indonesië te bespreken, in het bijzonder de verwerping door de grondwetgevende vergadering te Ban dung van de voorstellen van Soekarno tot grondwettelijke veranderingen. Hij weigerde nadere bijzonderheden te doen over de aard van de stappen, welke de president zal nemen. Maar h;j legde er de nadruk op, dat het staatshoofd als opperbevelhebber over uitgebreide macht beschikt onder de thans vigeren de bepalingen van de staat van waak zaamheid in Indonesië. Abdulgani zei dat de president on middellijk na terugkeer te Djakarta van zijn wereldreis de maatregelen zal aankondigen, welke de huidige constitutionele crisis moeten oplossen. Volgens de vice-voorzitter van de Na tionale Raad vormde het Islamitische blok, dat de voorstellen van Soekarno heeft afgewezen, slechts een minder heid. De meerderheid van het volk en het leger hebben zich voor de voorge stelde veranderingen uitgesproken, zo zei hij. De wens van het leger om een HERBERT MORRISON In de Stichtse lustwarande hebben en kele mensen een merkwaardig ver schijnsel gezien: een wild hert, dat met een shawl om liep. Dit was minder een gevolg van Vaderdag dan wel van de droogte. Het dorstige hert had zich in de Kromme Rijn gewaagd om te drin ken. Het dier was echter hierbij in de stroom geraakt. Een paar jongens wisten het al bijna verdronken hert nog juist op tijd aan de kant te brengen. Ze legden er een jas over heen en knoopten de di znkeling ook nog een shawl om, op dat hij het niet koud zou krijgen. Toen gingen ze op zoek naar een vrachtauto, die ze inderdaad ook vonden. Maar toen de „ambulance-wagen" bij het hert kwam, dat eerst van beduusdheid alles had toegelaten, nam het dier een fikse strong en verdween in het kreupelhout, met achterlating van de jas, maar nog met de shawl dms In zijn openingsrede op de woensdag te Utrecht gehouden jaarvergadering van de Kath. vereniging van Bejaar dentehuizen 'stelde de voorzitter, de heer J. P. Postma uit Bolsward, met voldoening vast, dat in zestien plaatsen reeds een opleiding voor bejaardenhelp sters bestaat. In voorbereiding is de opleiding voor bejaardenverzorgsters en directrices van bejaardentehuizen, terwijl een landelijke loonregeling in be werking is. Vele besturen van dergelij ke tehuizen kampen met een tekort aan personeel. In verband hiermede achtte spreker het wenselijk, dat een zekere moderne bedrijfsvoering wordt doorge voerd om met de kleinst mogelijke groep personeel toch een maximum aan hulp te verkrijgen. Ook de pensionprijs in verouderde tehuizen dienen volgens de heer Post ma nader bezien te worden en wel zo danig, dat hierdoor een modernisering van de gebouwen ten dele wordt ge dekt. Wat de normen voor opname in een bejaardentehuis, dat subsidie ge niet, betreft, meende de voorzitter, dat de lichamelijke toestand van de perso nen geen beletsel mag zijn. Het dokters advies, stelde hij, mag niet altijd door slaggevend zijn. Voor katholieke bejaar dentehuizen moet een andere maatstaf gelden. Opname van gebrekkige en zie kelijke mensen moet daar mogelijk zijn. In dit verband drong hij aan op een goed uitgeruste verpleeg- en revalida- tie-afdeling in de katholieke bejaarden tehuizen, waar de mens in zijn laatste levensjaren met veel liefde, toewijding en zorg zal worden omringd. Dame Margot Fonteyn, de prima bal lerina, en Sir William Penney, Enge- lands atoombom-leider, hebben respec tievelijk een ere-graad in de muziek en een ere-doctoraat in de wetenschap pen gekregen aan de Universiteit van Oxford. Bij het inhalen van het net op de Noordzee brak aan boord van de kot ter VD 9 de mast en trof de schipper, de 40-jarige H. K. uit Volendam. Het schip voer naar IJmuiden, waar de schipper aan boord bleef. Pas de vol gende morgen werd de ongevallendienst gewaarschuwd. Bij onderzoek in het An- tonius-ziekenhuis bleek, dat enige rug wervels beschadigd waren. De schip- Fer is daarna naar een ziekenhuis in urmerend overgebracht. stem te hebben in het bestuur van het land moet worden ingewilligd, zo ver volgde hij. Op vragen over de economi sche toestand van Indonesië verklaar de de heer Abdulgani, dat deze kritiek is. Wij zijn echter niet pessimistisch, zo voegde hij hieraan toe. Belangrijke maat regelen om de economie van het land te verbeteren waren volgens hem in overweging. Advertentie Licht gewicht KOSTUUMS van de wonderstof Trevira 129.00 Licht gewicht COLBERTS v.a. 29.75 Uitgebreide collectie SPORT- SHIRTS van 12.90 tot 24.75 Popeline PYAMA's 10.90 Popeline KAMERJASSEN 22.50 SPORTIEVE ONDERKLEDING: SINGLET'S en SLIPS 1.95 per stuk. Advertentie 53554 Gen. Cronjéstraat 1a-1b De Katholieke land- en tuinbouwbond (in de bisdommen Haarlem en Rotter dam) heeft na afweging van belangen besloten, te streven om de Marker waard in het IJsselmeer eerder in te dijken, dan de zuidelijke Flevopolder te steunen. De organisatie is daartoe gekomen omdat, ondanks budgetaire overwegin gen, die voor Flevoland zouden pleiten, de inpoldering van de Markerwaard belangen van nationale aard zal dienen. De klei van de Markerwaard slibt re gelmatig een centimeter per jaar af, zodat spoedige inpoldering van deze 56.000 hectare gewenst is, teneinde zo goed mogelijke landbouwgronden te verkrijgen. Het maken van deze polder zal bovendien het risico van beschadi ging van bestaande waterkeringen ver kleinen. Voorts zal de ruimtelijke ordening, naar de mening van de bond, zeer ge diend zijn met de Markerwaard. Een betere ontsluiting van de kop van Noord-Holland wordt mogelijk. Ver bindingen in noordelijke en oostelijke richting (Duitsland) worden mogelijk, hetgeen van groot belang geacht wordt voor de ontwikkeling en de afzet van land- en tuinbouwprodukten. Bovendien zouden deze verbindingen de concentra tie in de randstad Holland kunnen af zwakken. Zoals reeds was voorzien is het G. B. v. d. Velde gelukt het clubkampi oenschap van de schaakclub VHS te veroveren. Hij kwam in zijn afgebroken partij tegen R. van Dijk tot de volle winst en hield ir. A. M. Schneiders, die J. Ntjman had verslagen, op remise waardoor hij een half punt in de eind rangschikking voorbleef. Uit handen van de tweede voorzitter, de heer P. A. van Driel, mocht hij een fraaie bo kaal in ontvangst nemen. Dezelfde avond ontving W. Krijnen de prijs voor de speler die percentage- gewijs in de bondscompetitie tot het beste resultaat is gekomen. De beker van verdienste kwam in handen van de heer E. Hundepool voor zijn vele nuttige werk aan de vereniging bewe zen. De prijswinnaars in de onderlinge competitie zijn: Groep 1: 1. G. B. v. d. Velde; 2. ir. A. M. Schneiders; 3. F. A. Spinho ven. Groep 2: 1 en 2. W. Krijnen en I. Marinus; 3 en 4 J. Jonckbloedt en G. Kruup. Groep 3: 1 en 2 K. Nederkoorn en J. Schaap; 3. A. D. van Steenis; 4. W. J. van Doorn. Groep 4; 1. Fr. Hoek; 2. G. Reijme- rink; 3. J. Leenheer. Met meer dan 300 deelnemers uit vele delen van het land heeft de wandel sportvereniging Velsen-Beverwjjk (Ve- Be) de oude traditie tot het houden van een aardbeienmars hersteld. Op de 10 km. werd eerste V.Z.O.D. uit Haarlem met 76 A punt; tweede werd D.V.V. uit Den Haag met 76 pnt. Op de 15 km werd eerste ,,De Duinkan- ters" uit Den Helder met 74 pnt.; op 20 km werd e®jste „De Kanaries" uit Bolsward met 85 A punt; op de 27 km werd eerste D.S.V. uit Hillegom met 82punt, terwijl de eigen jeugdgroep „Ve-Be" als eerste uit de bus kwam met 74 punten. Voor ieder een passend Gazelle - Magneet HMW - Solex enz. Ged. Oude Gracht 102 - Tel. 14361 De enige tijd geleden in Bloemendaal ingestelde commissie tentoonstellingen, die onder voorzitterschap staat van de gemeentesecretaris, de heer G. van Eek, heeft de nog bestaande twee va- catres vervuld. Als vertegenwoordiger van de wijk Vogelenzang heeft in de commissie zit ting de heer Jos. Van Grieken, bloem bollenkweker in Vogelenzang. Als ver tegenwoordiger van de verschillende jeugdgroepen werd aangezocht de heer H. Vogelesang te Aerdenhout, die zijn benoeming heeft aanvaard. De heer Vogelesang is leraar Nederlands aan het Jac. P. Thijsselyceum. Hij heeft zich in verbinding gesteld met de te kenleraren van de verschillende onder wijsinstellingen om leerlingen in de ge legenheid te stellen affiches te maken voor de eerstvolgende tentoonstelling. Deze expositie wordt van 16 juli tot en met 1 augustus dagelijks van tien tot vijf uur en op zondag van twee tot vijf uur gehouden in villa Bloemenheu vel en bevat een gedeelte uit de Tin holtcollectie. De expositie wordt inge richt door de heren C. Bak en drs. J. W. Wichers. Drs. Wichers zal de ten toonstelling officieel openen op woens dagmiddag 15 juli om drie uur. Men wil er een „aangeklede" tentoonstelling van maken, d.w.z. men stelt de stuk ken zo op, dat het lijkt of de vogels en vlinders zich temidden van bos en duin bevinden. De verzameling vlin ders is destijds aan het Tinholtmuseum geschonken door de heer Spechtgrijp in Heemstede. De commissie tentoonstel lingen hoopt, dat verschillende scholen in hun laatste schooldagen van dit sei zoen nog een excursie naar de exposi tie in Bloemenheuvel zullen maken. Het is tevens de bedoeling in het na jaar een tentoonstelling te houden van door jongeren en ouderen gemaakte vakantiefoto' s. In het bijzonder zal de schooljeugd worden opgewekt hieraan deel te nemen. Voor de beste ingezonden foto' s zul len enkele eenvoudige prijzen worden beschikbaar gesteld. De jury wordt sa mengesteld uit de nog uit te nodigen plaatselijke fotohandelaren. Tenslotte zal er tegen het einde van dit jaar in Bloemenheuvel een tentoon stelling worden gehouden door de gra ficus M. C. Escher te Baarn, in sa menwerking met de Hongaarse me vrouw Judith Laquer-Revesz, die in Den Haag een pottebakkersatelier heeft De voorbereidingen voor deze expositie zijn nog in een begin stadium. De afgebroken partijen in de strijd om de Haarlemse schaaktitel zijn uit gespeeld. Leider A. Herfst zag zijn af gebroken partij met J. W. de Munck met een overwinning besloten. De an dere afgebroken partij van J. W. de Munck tegen T. Slagt werd landermaal afgebroken. Slagt heeft zijn positionele voordeel inmiddels in een gewonnen stelling gerealiseerd. Promotie van een Halfweg-pion kan De Munck nog slechts door het prijsgeven van een pi on verhinderen. Hetgeen uiteraard te vens verlies van de partij zal beteke nen. Vermoedelijk zal hij zonder verder spelen opgeven. Dat deed reeds N. Huyboom in zijn hopeloze stelilng te gen H. Bosscher, Tegen P. Roubos echter verging het Huyboom beter. Zijn zeer goed staande afgebroken partij leverde door hardnekkig verzet van Roubos nogal wat moeilijkheden op. Huyboom omzeilde echter alle klippen waarmee de H.W.P.-er zich van de laatste plaats in de rangschikking dis- tancieerde. Advertentie pok met smalle pijpen in xaki en grijs kaki - grijs en wit Grote sortering ruiten vanaf 6.25 MAAR. JUFFROUW TRUELOVE... IK. HER HAAL DAT IK, HIERTEGEN PRO TESTEER ...MIJN HEER MAXWELL KAN ABSOLUUT SEEN VERGIF HEB- INGENOMEN RONDER DAT IK. HET ZAG JUFFROUW TRUELOVE, ZAG U, DAT EEN ANDER DE HEER MAXWELL VER6IF TOEDIENDE VOLGENDE ZAAK NATUUR LIJK. NIET.' U HEEFTDE GETUIGE-DESKUND1GE HOREN VERKLAREN DAT CYAANKALI EEN OGENBLIKKE LIJKE WERKING HEEFT...NIEMAND ANDERS HEEFT HET JOHN MAX WELL TOEGEDIEND

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2