„...droog, zonnig en warm weer STEDELING IS BEREID TOT COMPROMIS: snachts regen, overdag son Haarlem verbruikt per dag 20.000 m3 water r li Uitgebreide B.B.-oefening in Zandvoort Vijf brandweerkorpsen bestrij den fel oplaaiende branden Tekort aan zwembaden 1 I wbb Zes eigenbouwers aan het werk in Spaarndam Familieleden dragen letterlijk en figuurlijk hun steentje bij „Knoop'-punt Minister komt 2 juli kijken t&gPMgg - I ipüi 1 n rlfv I Mr. J. A. Snijders geïnstalleerd •Ti Uit STAD en STREEK WATER-TECHNICI WERKEN OVER Als hoofdinspecteur directeur Arbeids voorziening Viaduct Julianalaan DONDERDAG 25 JUNI 1959 PAGINA 3 IJs en drank Exfraatje Auto tegen boom - Jlplii Zee en strand EINDEAMEN THIJSSELYCEUM Eindexamens Mendel- college Haarlem VAKANTI E AANBIEDING Haarlem e.o Muziek Diversen Waterstanden Waterpolo Beurs van Amsterdam Beurs NHCj Langzaam maar zeker slijt de felle warmte van de zomerzon liet serieuze vernisje af, dat de noordelijke Nederlander doorgaans bedekt. De straten vullen zich met lieden, die het stijve boord en de vormelijke stropdas hebben afgelegd, die een luchtig zomerplunje dragen, en die zich met de lome gang van een vakantievierend zuiderling voortbewegen. En toch hebben ze geen vakantie. Ze zijn op weg naar hun werk of ze komen er vandaan. Het werktempo is in deze zomerse dagen ongetwijfeld gedaald. Het leven wordt beheerst door de nonchalance van de zomer mens. Niemand gelooft echt, dat het nog wel eens ooit zal gaan regenen. Men laat zich gemakkelijk op een terrasje neerglijden en wacht rustig zijn pilsje of zijn ijsje af. Zelfs wanneer de ober - door dezelfde loomte be vangen - niet prompt reageert, wordt men niet kwaad. Meer dan anders hoort men verzuchten „ca va". Natuurlijk zijn er die somber de hemel afstaren in de hoop een glimp van een regenbui te ontwaren. Het land, de gewassen, de dieren hebben dringend regen nodig. Mahr de stedeling, die weigert in regen te geloven, is bereid tot het compromis: 's nachts een paar flinke plensbuien, maar overdag in 's hemelsnaam zon. zelfs. Dat kan de politie vertellen, die in volle sterkte patrouilleert om een oogje in het zeil te houden en behulp zaam te zijn waar da', nodig is. Regel matig worden er kindertjes gevonden, die hun ouders zijn kwijtgeraakt en die in de „kinderkamer" van de politiepos ten moeten wachten tot ze worden af gehaald. En naarmate het drukker wordt op het strand, neemt hun aantal toe. Maar voorts heeft de politie handen vol werk met het verlenen van eerste hulp aan lieden die zo onfortuinlijk zijn geweest om in kwallen, spijkers, stuk ken hout en gebroken flesjes te trap pen, of anderszins gewond zijn geraakt. De Reddingsbrigade heeft al even zeer handenvol werk. Ook daar is het vooral de EHBO-kamer, die de grootste drukte te verwerken krijgt. Tegelijker tijd moet men echter voortdurend op lettend zijn, dat niemand zich te ver in zee waagt of in moeilijkheden komt. Met motorvletten en ander materiaal staat men gereed om de drenkeling te hulp te snellen. De moeilijkheid is, dat de meeste strandbezoekers het gevaar van de zee niet beseffen. De verschil lende stromen en onderstromen zijn zo verraderlijk, dat zelfs ervaren lieden nog moeten uitkijken. Vooral met lucht bedden en vlotten kan men gemakke lijk vooral bij oostenwind de zee op drijven, zonder dat men kracht terug kan keren. op eigen Gelukkig heeft men in het Haarlemse weinig last van de droogte voor zover het de watervoorziening betreft. Het Haarlemse waterbedrijf heeft maan dag wasdag, hete dag en gewone verbruiksdag niet minder dan 20.241 kubieke meter water verbruikt. Dat komt neer op 120 liter water per hoofd van de bevolking. Juist vier kubieke meter meer dan op 17 juni 1957, toen 20.237 kubieke meter verbruikt werd, waarmee toen de grootste productie bereikt was die ooit genoteerd werd in Haarlem. Dat record is dus nu gebro ken. Vergelijkt men daarme het jaar 1958, toen gemiddeld per dag 78 liter per hoofd van de bevolking werd ver bruikt, dan merkt men wel dat men het water in Haarlem in deze dagen lustig laat vloeien. Gemiddeld wordt in deze zomerse dagen in Haarlem 18.000 tot 20.000 kubieke meter water verbruikt per dag, tegen vorig jaar juni 14.000 15.000 kubieke meter. Daarmee is Haarlem nog niet uitgepraat. Zelfs wanneer het verbruik nog zou toene men, zou het waterbedrijf kunnen blij ven leveren. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat men maar raak moet ge bruiken. Het verspillen van water is nergens goed voor en bovendien wordt er later de rekening voor gepresen teerd. Bij normaal gebruik kan het wa terleidingbedrijf het evenwel nog een hele tijd uitzingen. Maar daarvoor zijn de mannen van het bedrijf dan ook voortdurend op hun qui-vive. Het gaat erom het be drijf op volle toeren draaiende te hou den. Door de enorme productie van het ogenblik heeft het materiaal ui teraard meer te lijden. Vandaar dat technische ambtenaren 's-avonds overwerken om wanneer het top- verbruik van de dag voorbij is de gro te waterfilters een extra beurt te ge ven. Dat gebeurt ook 's zondags, want als de filters in het ongerede raken, is het leed niet te overzien. De kater voor de Haarlemmers komt pas over een paar maanden wanneer de rekening wordt gepresenteerd. Alle extra-verbruik wordt natuurlijk in re kening gebracht. Op die manier heeft het waterbedrijf nog een extraatje. An ders is dat bü het Provinciaal Water leidingsbedrijf, waar men niet zoals in Haarlem watermeters kent. Men levert daar tegen een vast abonnementsta rief. Alle meerdere verbruik kan niet extra in rekening worden gebracht. Ook het Provinciaal Waterleidingsbe drijf werkt op volle toeren en krijgt daar nauwelijks extra inkomsten voor. De verbruiker weet dat en is dan ook eerder geneigd om water te verspillen. Hij hoeft toch niet extra te betalen. Van daar, dat het PWN op verschillende plaatsen reeds heeft aangemaand om een beetje zuinig aan te doen met wa fer. In de plaatsen rond Haarlem ver toont het waterverbruik evenzeer een- Zelfde stijgende lijn, maar gelukkig kan men het overal nog bijbenen. Het Heemsteedse Waterbedrijf heeft met moeilijkheden te kampen gekre gen doordat er een breuk is gecon stateerd in eender buizen van de Am sterdamse Waterleiding waarvan Heemstede zijn water betrekt. He breuk is geconstateerd nabij het pompstation in Leiduin. De watertoe voer zowel naar Heemstede als naar Amsterdam is daardoor enigermate gestremd. Heemstede heeft als gevolg hiervan een beroep op de bevolking om extra watergebruik zoveel moge lijk tegen te gaan. Voorlopig kan men echter de druk op bet water nog wel in stand houden. Verwacht mag wor den, dat de breuk in de waterlei ding spoedig hersteld zal zqn, zodat mogelijk morgen de watertoevoer naar Amsterdam en Heemstede weer normaal zal zijn. In perioden als deze blijkt weer eens, hoezeer Haarlem kampt met een te kort aan zwemgelegenheid. Alleen het Sportfondsenbad en het bad aan de Houtvaart kunnen gebruikt worden. Het bad aan de Houtvaart blijkt vooral kinderen aan te trekken. 's-Middags is de toeloop zo groot, dat men een ploe gendienst in het leven heeft geroepen. Het Sportfondsenbad heeft niet met een overmatige toeloop te kampen, maar dat houdt vermoedelijk verband met het feit, dat het vooral de school klassen zijn die hier zwemmen. Zater dagmiddag (om 2 uur) wordt het bad aan de Kleverlaan heropend. Met map en macht is men aan het werk geweest om de verbouwing zo snel mogelijk ge reed te hebben, opdat het ook dit sei zoen nog in de enorme behoefte zou kunnen voorzien. Stoop's bad in Over- veen gelegen, maar voor een belang rijk deel ook zwemmers uit Haarlem trekkend, heeft meer toeloop dan an ders, maar toch niet opmerkelijk. Warmtevrij wordt er nog niet gege ven, al geeft menige leerkracht deze dagen in de openlucht les. Of het er nog van komen zal, is niet bekend. - Gezien evenwel het feit, dat men nu in de examentijd terecht is gekomen, zal dat wel niet het geval zijn. Wie het ook druk hebben: de ijs- en limonadeverkopers. De fabrieken kun nen het verbruik bijna niet bijhouden en menig koopman zou heel wat meer kunnen verdienen, als hij steeds vol doende geleverd kreeg. Het ijsverbruik neemt afschuwelijke vormen aan. Het gebruik van alcoholische dranken neemt daarentegen af. Wel wordt er meer bier gedronken dan anders, terwijl men minder „even neervalt om een glas te drinken". Men neemt er de tijd voor en drinkt gemakkelijk drie, vier gla zen. De automobilisten onder deze ge nieters zullen moeten opletten, want de politie doet dat ook. Bier kan met dit weer een vreemde uitwerking hebben. Het verloomt de mens, soms al na twee glazen. Men ziet op het strand overigens de meest vreemdsoortige ijsjes opgelikt worden. Als het maar koud is en een smaakje heeft. Voor een paar centen kan men staafjes bevroren water met een smaakje kopen en vooral kinderen zijn er gek op. Men ziet de ijsstaafjes zelfs al „dubbelloops". De limonade- flesjes, die leeggedronken zijn, worden vaak zonder meer in het zand gegooid. Er zijn wel ijverige lieden, die er een broodwinning van maken om deze lege flesjes op te halen, maar nog altijd blij ven er heel wat liggen. Gevaarlijk voor de andere strandgasten, die er gemak kelijk hun voeten aan openhalen. Even gemakkelijk is men met het wegwer pen van on-uitgedoofde sigaretten, pa pieren zakken en ander rommel, die het strand verontreinigen en andere badgasten in moeilijkheden kunnen brengen. Maar gezegd dient te worden, dat onze stranden ook maar weinig prullemanden tellen. Het beste is dus, dat men de rommel maar weer mee naar huis neemt en daar in de vuilnis bak deponeert. De sigarettenpeukjes goed uitmaken, en vooral de grote si- garenpeuken. In de badplaatsen floreert de midden stand, vooral die welke onmiddellijk te consumeren eetwaren verkoopt. In de winkels is het doorgaans gezellig druk. In de straten al evenzeer en door de zon en de luchtige kledij, heeft men over het algemeen goede zin. Op dagen als deze blijkt wel heel duidelijk, dat het leven goed is om geleefd te worden. 'O -■ Woensdagavond stond Zandvoort in het teken van de Bescherming Bevol king. Verondersteld werd dat de bad plaats getroffen was door een bombar dement. In een kindertehuis en op het spoorwegstation waren bommen geval len. Voorts was de transportleiding van het waterbedrijf beschadigd. Op deze ge gevens was een B-B brandweer oefe ning gebaseerd waaraan werd deelge nomen door de brandweercorpsen van Bioemendaai, Heemstede, Haarlemmer meer en Zandvoort, terwijl ook een brandweerploeg van de bedrijfsbescher- ming der Nederlandse Spoorwegen in actie kwam. De laatste trad op bij een evacuatie-trein welke zich in de on middellijke nabijheid van een vuur haard bevond. Door het uitvallen van de waterlei ding moest het bluswater aanvankelijk onttrokken worden aan de vijver in plan Noord waarna het volgens het aanjaag systeem door verschillende spuiten naar de plaatsen van de brand werd gevoerd. Achtereenvolgens zag men blussing van de brand in het kinder pension en het redden van enkele dren- deren uit de vierde verdieping en het openbreken van het dak van enkele wa gons van de evacuatie-trein en de red- Iding van gewonden. Het meest specta culair was de blussing van een drietal felle branden op het spc orwegempla ce ment. Een en ander trok grote publie- I ke belangstelling. Deze gecompliceerde oefening stelde hoge eisen aan de bevelvoering, welke de beschikking had over verschillende mobilofoons, maar ook aan de talrijke manschappen die erbij betrokken wa ren. Vóór de aanvang van de oefening had de burgemeester van Zandvoort. mr. H. M. van Fenema. zijn collega's van Bennebroek, Bioemendaai, Haarlem- merliede en Heemstede welkom gehe ten, alsmede jhr. Beelaerts van Blok land, chef van het kabinet van de Com missaris der Koningin en vele B.B.- functionarissen. De burgemeester ver heugde er zich over dat thans Zand voort was gekozen voor een grote B.B.- oefening; de badplaats was daarbij naar z\jn mening te lang achtergebleven.. Het kringhoofd der B.B. te Hoofddorp, de heer Van der Plas, gaf vervolgens een uiteenzetting van de oefening. Na afloop kwam het gezelschap in de „Vij verhut" bijeen ter bespreking van de opgedane ervaringen. Overal zoekt jong en oud in deze warme dagen verkoeling. Nu blijkt eerst duidelijk hoe ontstellend groot het tekort aan zwembaden in Haarlem is. Vooral de jeugd zoekt het water op. In het bad aan de Houtvaart heeft men een ploe- genstelsel in het leven moeten roepen, zodat ieder kind tenmin ste nog een half uur a drie kwar tier kan poedelen. Onze foto geeft een beeld van liet kinder-water- festijn in Stoop's bad in Overveen. Op de Brederodelaan te Bioemendaai is gisteravond omstreeks half elf een personenauto, bestuurd door een 19-ja- rige kantoorbediende uit Bioemendaai, tegen een boom gereden en geheel ver nield. Alle vijf inzittenden kwamen met lichte verwondingen vrij. ll&MMsi - ■will De grootste trekpleisters zijn natuur lijk de zee en het strand. Zelfs op een door-de-weekse dag is het van Zand voort tot Bioemendaai druk. Heel druk „Al ben ik dan geen timmerman of metselaar, zandkruien of spijkertrekken, dat gaat altijd wel". Met deze gedachte 's een zestal „eigenbouwers" op een terrein aan de Ringweg te Spaarndam avond aan avond in de weer om hun vurige wens in vervulling te laten gaan: het bezit van een eigen huis. In navol ging van inwoners van andere gemeen ten heeft een onderhorige van Spaarn- woude in februari 1958 het plan opgevat aan zijn miserabele behuizing een ein de te maken. Aan zqn herhaalde bede om een grotere woning kon geen ge volg worden gegeven. De enige moge lijkheid was zelf de handen uit de mou wen te steken. Maar de vergunningen bleven uit. Wel was het mogelijk met meer lieden tezamen een blok neer te zetten. Dus wendde hq zich tot fami lieleden en vrienden en vond al direct bq vier van hen gehoor. Nieuwe plan nen werden gemaakt, maar bij overleg ging van het bestek bleek, dat op de beschikbare grond zes huizen gebouwd moesten worden. Dan nog maar twee erby. Naar de verlangens van de toekoms tige bewoners en rekening houdend met de capaciteiten van de bouwers ont wierp de directeur van gemeentewer ken, architect J. P. de Bruyn het hui zenblok: vier huizen met beneden één grote kamer, hal en keuken, de twee buitenste huizen met salon, woonkeu ken en hal; de bovenverdieping ;an al le huizen gelijk: drie slaapkamers en een douchecel. Om het bouwen te ver- gemakkeiyken werden in het plan veel glaswanden opgenomen. Zo is de voor gevel van de begane grond en de eerste verdieping één doorlopend kozijn. De ontwerpen werden goedgekeurd en met een aannemer, die naast hun bouw grond eenzelfde blok gaat neerzetten, werden overeenkomsten gesloten voor het verrichten van onuitvoerbare werk zaamheden. In combinatie zouden bouwmaterialen worden aangekocht, terwjjl ook het „schoonmetselen" der buitenmuren aan vakmensen zal moe ten worden overgelaten. Per slot van rekening kan men van een melkhan delaar of chauffeur by 'van Gend Loos niet verwachten dat hij nog vol ledig op de hoogte is van alle zaken van het bouwvak. Maar voor de technische werkzaamheden van loodgieters en in stallateurs hebben zij wel een of ander ver familielid of vriend. Want naast de zes hoofdbouwers treft men dagelijks op het werk wel vijftien tot twintig man nen aan, die tezamen werken aan de totstandkoming van de huizen. Alle avonden wordt er gewerkt, en vooral met dit mooie weer en de lange avon den schiet het karwei lekker op. Zij ver heugen zich al op hun vakanties als ze dagen achtereen tezamen bezig kunnen zijn. Enkele weken terug hebben ze al lemaal een snipperdag genomen. Dit was om het beton van de funderingen te storten. Het enthousiasme waarmee de mannen iedere dag weer verschijnen is bijzonder groot, de stemming is op perbest en vooral de samenwerking laat niets te wensen over. Toch kan het voorkomen dat plotseling iemand een avond vrü wil hebben voor een ver- Nijvere handen en een blij gemoed zijn de fundamenten van een hecht bouwwerk, waarvoor zes onder nemende lieden en een groepje vrienden in Spaarndam al hun vrije uren hebben ingezet om hun eigen huis te bouwen. jaardag of een mooi televisieprogram ma. Dat zou echter nadelig zijn voor de goede gang en het zou scheve ogen ge ven bij de overige bouwers. Daarom is tevoren een soort scheidsgerecht aan gesteld, „een college van goede man nen" zoals burgemeester Visser het noemt, dat er voor zorgt dat de zaak blijft reilen en zeilen. Mocht er iemand een avond overslaan, dan moet hij een geldsbedrag in de pot storten. Dat de pot vanaf begin mei nog steeds leeg is, bewijst wel de volharding der bouwers. De opzichter van gemeente werken is belast met het toezicht op het werk. Een maal in de week komt hij de ver richtingen gadeslaan en bespreekt met de bouwers de werkzaamheden die ean de orde zijn. Hij dient hen van advies en controleert de verrichtingen van voorgaande dagen. Er heerst een goe de harmonie op de bouw. Vooral ook omdat ieder weet waarvoor hij zich in spant. Omdat ze maar al te goed we ten, dat hun mankracht een enorme fi nanciële besparing geeft. „Je kunt riet allemaal vakman zijn, maar ongemerkt steek je er wat van op. Ze zeggen hoe het hoort en dan loopt het vanzelf wel. Vraagt een metselaar je. leg er eens even een loopje bij, dan weet je, nadat je het één keer fout hebt gedaan, dat je de planken zo moet leggen, dat hü niet over de hand behoeft te werken. Maar als een van de vrouwen of ver loofden roept dat het koffietijd is, leg gen zij hamer en troffel voor enige ogen blikken neer. „Dat geeft weer moed". Vooral ook by de burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, drs. J. J. M. Visser, hebben de plan nen en activiteiten grote weerklank gevonden. Met belangstelling en waardering volgt hij de verrichtingen der „zelfbouwers". Door het plaatsen van de eerste steen, vrqdag 26 juni 's avonds om zeven uur, wil hij dat nog eens extra onderstrepen. Tijdens een samenkomst van de di recteuren van gewestelijke arbeidsbu reaus van Noord-Holland in het gebouw van het G.A.B. aan de Kleine Houtweg in Haarlem, is de nieuwe hoofdinspec teur-directeur van de arbeidsvoorzie ning in Noord-Holland, mr. J. A. Snij ders, woensdag geïnstalleerd. De plech tigheid werd verricht door de directeur- generaal voor de Arbeidsvoorziening, dr. ir. D. R. Mansholt, die enige vrien delijke woorden sprak tot de scheiden de hoofdinspecteur-directeur, de heer J. C. Corver uit Heemstede, die de dienst heeft verlaten in verband met zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer. De heer Snijders was tot voor kort i hoofdinspecteur-directeur van de Ar beidsvoorziening in Utrecht. Hq is thans 53 jaar oud. Na voltooiing van zijn rechtenstudies aan de Amsterdam se universiteit, werd hij in 1932 hono- rair-attaché aan het Nederlands consu laat-generaal in Parijs. In 1953 kwam hij in dienst van het departement van Sociale Zaken, waar hij vooral werk zaam was op de afdelingen werkloos heidsverzekering en arbeidsbemidde ling. In 1941 werd hq benoemd tot ad junct-directeur van het G.A.B. in Gro ningen en het jaar daarop werd hij er directeur. Kort daarop werd hq ont slagen en moest hij onderduiken. In 1946 werd hq benoemd tot directeur van het G.A.B. te Utrecht en in 1953 tot hoofdinspecteur-directeur van het districtsarbeidsbureau in Utrecht. Een jaar later werd hij hoofdinspecteur-di recteur van de Arbeidsvoorziening in Utrecht. Mr. Snijders belijdt de protestants- christelijke godsdienst, heeft zitting in het: bestuur van de Kamerkring van de CHU en heeft grote belangstelling op het gebied van onderwijs en reclasse ring. Hij is lid van de gemeenteraad van Driebergen. Geslaagd voor het eindexamen Gym nasium A: de dames Mariette Jonker, Dorothea Meijer, Agatha E. B. Naes- sens; Joanna H. Robbers; Joyce A. T. H. Versluys en de heren L. G. Toornvliet. H. W. van Rhijn. Afgewezen 1 kandidaat. Het examen wordt met 2 kandidaten voortgezet. Geslaagd eindexamen Mendel-college afd. H.B.S. A: F. W. J. Besselink, Haar lem; E. W. Biere, Haarlem; A. P Braak, Haarlem; P. F. M. Coesel, Bioe mendaai; G. L. P. Conijn, Aalsmeer; F. P. J. Donders, Haarlem; J. B. W. Hol leboom, Haarlem; W. J. M. Holthuizen, Haarlem; A. A. M. Hopstaken, Haarlem; Th. N. Jukes, aarlem; R. R. Mostertman, Beverwijk; A. G. M. Nagel. Amsterdam; M. Niedenzu, Haarlem; J. H. Peereboom, Velsen; J. W. M. Peters. Haarlem; P. J. van der Pol, Haarlem; H. J. Sips, Haar lem: D. A. van Stekelenburg, Haarlem; A. Th. M. Vasen, Heemstede; K. W M. Vermeij, Haarlem. Afgewezen 4 kandidaten. Advertentie Anegang 38'4C HAARLEM CINEMA-PALACE: St.-Louls Blues. 14 2. 4.15, 7, 9.15 uur. Do. alleen in de avondvoorstellingen: De nofnar, a. 1. FRANS HALS: Voor het vuurpeloton. 18 1.; 2.39, 7 en 9.15 uur. LIDO: Do.: Casablanca, 18 jaar. 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur. LUXOR: De man met dt wassen beelden. 38 jaar; 2 en 8 uur. REMBRANDT: Vrouwen zonder mannen, volw.; 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXM: De scalpenjager, 18 jaar: 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO; Een huls vol heksen (2e week). 14 jaar: 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: 8.15 uur: Hellzapoppin, a. 1. Donderdag 25 juni Concertgebouw, 8.15 uur: N.Ph.O., zomer- concert o.l.v. Marinus Adam. Solist: Dick de Reus, viool. Programma: Werken van Rabaud, Saint Saëns, Ravel en Wagenaar Concertgebouw, Tuinzaal, 7.30 uur: Mej C. Riemersma, ieerlingenuitvoering. Grote Kerk, 3—4 uur: Orgelbespeling door Albert de Klerk. Grote Kerk, 8—9 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Donderdag 25 juni Raadhuis Heemstede, 8 uur: Gemeente raadsvergadering. IJMUIDEN. Vrijdag 26 juni Hoog water: 7.35 u. en 20.01 u. Laag water: 3.11 u. en 15.32 u. De minister van Verkeer en Water staat drs. H. A. Korthals zal donder dag 2 juli op uitnodiging van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland een bezoek aan Overveen brengen. Hq zal zich persoonlqk op de. hoogte stellen van de voorgenomen kruising van de Julianalaan door de westelqke randweg, zoals deze door de Prov. Waterstaat ontworpen is. Tegen dit plan een viaduct over de Julianalaan ter hoog te van de Waldeck Pyrmontlaan en de Willem de Zwygerlaan heeft het ge meentebestuur van Bioemendaai over wegende bezwaren aangetekend. Het acht een verzonken weg de meest aan vaardbare oplossing. Van de beslissing van de provincie is Bioemendaai in be roep gegaan b<: de Kroon. De minister w'il alvorens advies aan de Kroon uit te brengen, de situatie ter plaatse op nemen. De minister wordt 's morgens om half 10 op de griffie te Haarlem door het college van Gedeputeerde Staten ontvangen. Er heeft dan een bespreking plaats, waarna de minister in gezel schap van Gedeputeerde Staten naar Overveen vertrekt. Daar wordt het ge zelschap begroet door het college van B. en W. van Bioemendaai. Het is nog niet bekend of voor of na de „bezich tiging" een bespreking op het Bloemen- daalse raadhuis plaats vindt. De be langen van de bewoners van de Wal deck Pyrmontlaan en de Willem de Zwqgerlaan zullen de minister ter ken nis worden gebracht door de raadsman van het actiecomité mr. P. J. Witte- man Sr. De uitslagen in de zomercompetitie waterpolo van de Koninklijke Neder landse Zwembond zqn: Dames reserve tweede klasse B: Nereus 2-DWT 4: 3-0. Heren reserve derde klasse A: DAW 3-DWT 2: 0-4. Competitie Kring Haarlem: Afdeling AM II: HPC-NVA: 6-4. Heren eerste klasse: NVA 1-VZV 3: 8-0. Heren tweede klasse: NVA 2- HPC 4: 0-4: VZV 4-DWR 3: 0-4. Afde ling AJ I: DWR-HPC a: 3-2 onder pro test van HPC. Afdeling AJ II: NVA- VZV b: 7-6; Hillegom-DWR b: 3-0. (Niet officiële Koersen) Vorig opening 25/6 97'/, 93A 4% Neci 195b 41/4 Ned 1959 33/4 Ned 195? Staffel 1947 3 Va Neci 1956 314 Ned 1948 3V4 Ned 1950 3 Neö 1954 3% Ned 1955 D B.N G Won.bouwi t Ned Handel Cen Amsterdam Rubber H VA Senembah-Mlj A.K.U BerkeJ Patent Calvê-üelft Cert Dell Mi1 Fokkei Gelder Hoogovens Müilei Co Philips Gem bez Unilever Billtton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika LHn K.LJW Kon Ned Stoomb M K.P.M Ned. Stoomv Mf1 v Ommeren Ned Scheepvaart Un«- Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 2% Amsterdam '56 2Mi Amsterdam '56 i 2% Rotterdam 57 Alb Heiln kl obl Slot 10054 97fa 9454 93 92% 88 n 87 88A 90% 112% 222 Va 94 Va 150% 190% 345% 239 532 170 276 226 500% 305 625% 557% 259% 154.20 154 126 152% 351 173 630% 574 155 157 150% Vv Anaconda Coppei Bethlehem Stee) Chryalel Corp .eneraj Electric General Motors Kennecott Coppei K.L.M Montgomery Waro Kadlo Corp Republic Stee) Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand OU Ny Tidewater U.S Steel 129% 'i— 153% 245 138% 139% 117 80% 94% 97% 132 V. 23/6 24/6 63% 64 54% 73% 67% 68% 79% 79% 50 50% 106 104% 34 33% 46% 47 63% 64% 75% 76% 40% 40% 76% 75% 73% 73% 57% 58% 49% 49% 23% 24% 98% 99% Stemming vast Vorige week is in de gemeen teraad van Bioemendaai op nieuw de kruising van de wes telijke randweg met de Julianalaan te Overveen ter sprake geweest. Dat ge beurde naar aanleiding van een adres, dat bewoners van de Waldeck Pyr montlaan en Willem de Zwijgerlaan aan de raad hadden gestuurd. In het adres wordt voorgesteld de voorkeur te blijven geven aan een verzonken tunnel. Zo dat echter beslist onmoge lijk is werd het gemeentebestuur van Bioemendaai verzocht opnieuw stap pen te ondernemen en subsidiair te pleiten voor een goed beveiligde ge lijkvloerse kruising. Zoals bekend heeft de provinciale waterstaat van Noord-Holland beslo ten een zogenaamde weg-op-palen (een viaduct over de Julianalaan) aan te leggen, zeer tot ongenoegen van de gemeente en zo mogelijk tot nog groter ongenoegen van bewoners van de Waldeck Pyrmontlaan en Willem de Zwijgerlaan, die hun alleeën zullen zien veranderd in naargeestige, het uitzicht benemende opritten voor het ronkende motorische verkeer. Ieder een in Bioemendaai was het er tot nu toe over eens, dat een gelijkvloerse kruising van de westelijke randweg met de Julianalaan uit verkeersvei- ligheidsoverwegingen een onmogelijk heid is. Er liggen daar enkele scho len, waarvan de kinderen gedurende een aantal uren van de dag constant aan doodsgevaar bloot staan. Al bij het begin van de onderhandelingen tussen het Bloemendaalse gemeente bestuur en de provinciale instanties over het type kruising is vooropge steld, dat een gelijkvloerse kruising moest worden afgewezen. Burgemees ter en Wethouders hebben daaraan bij beantwoording van het adres de raadsleden nog eens herinnerd en uitgebreid de mening van de stede- bouwkundige van de gemeente geme moreerd. Daarom is het niet goed begrijpelijk, dat tijdens de behande ling van het adres en het antwoord enkele raadsleden een lans begonnen te breken voor een gelijkvloerse krui sing. De burgemeester heeft ten ant woord daarop nog eens uitvoerig her haald waarom een gelijkvloerse krui sing (tien verkeersstromen zouden er samen komen) geen redelijke oplos sing zou zijn. Een zwak punt in het beleid ten aanzien van deze kwestie is dat B. en W. van Bioemendaai, naar wij ons menen te herinneren, weliswaar aanvankelijk steeds (ie zo genaamde lange tunnel óf „kuip" voor ogen hebben gehad, doch een tijd lang geen bezwaar hebben gemaakt tegen het provinciale plan van het viaduct Hieraan dient echter te worden toe gevoegd, dat genoemd college, na in zicht te hebben verworven in de pro testen der belanghebbende omwonen den, zich volledig en met klem van redenen heeft uitgesproken voor een onderdoorgang in plaats van een via duct. Maar als het nu beslist geen onder doorgang kan worden, moet dan sub sidiair de oplossing van een gelijk vloerse kruising worden gekozen? Wij kunnen alle begrip opbrengen voor de motieven welke de bewoners der twee betrokken lanen tot het opperen dezer subsidiaire mogelijkheid bewogen hebben. Wie echter goed luistert naar de uiteenzettingen en motieven van de stedebouwkundig adviseur en de burgemeester moet tot de conclusie komen, dat er algemene belangen en evidente onmogelijkheden zijn waar aan een doorslaggevende betekenis moet worden toegekend. Aan de mi nister, die het laatste woord moet spreken, zij veel wijsheid toegewenst. Hoe verlossend zou zijn woord zijn als hij de oplossing kon kiezen waar op alie Bloemendaalse partijen elkaar al blijken te hebben ge vonden: de „lange tunnel" INBRAAK In een woning aan dc Borgerweg te Bioemendaai is gisteren tijdens afwezigheid van de bewoners in gebroken. De dader heeft zich door hei indrukken van een ruit toegang ver schaft en heeft het gehele huis door zocht. Aangezien de bewoners nog niet zqn teruggekeerd, heeft men geen op gave van vermissingen. BEENBREUK Gistermiddag om streeks vijf uur is op de Leidsevaart in de gemeente Bioemendaai een 80-jarige wielrijder door een 14 jaar oude school jongen met zqn fiets aangereden en gevallen. De bejaarde wielrijder brak daarbij zijn rechterbeen en is naar de Mariastichting te Haarlem overge bracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3