Rijksweg Delft-Overschie wordt grondig verbeterd Van Hemelrijcks „magistrale" rede gevolg van sterke druk I Ontwerp wet op de register accountants ingediend Op schudding wapentransactie Israël over Bonn Ontslagname van leden van de Vrije Algerijnse PAUL VLAANDEREN juffrouw T ruelo ve's obsessie m Zes rijbanen over half jaar klaar Onderscheiden in Oxford Twee ton voor coR van Hoeken Geologie aan de Vriie Universiteit Terug in Brussel trekt de minister wel licht andere conclusies m VA miljoen voor diamanten tiara Euro-city Brabant in Antitankwapens en granaten voor de Bundeswehr niet Parijse regeringskringen zien het ver zet steeds meer verzwakken Vliegveld Beek in C.T.I.-net Werk van 21 miljoen Huisknecht met 21.000 verdwenen Onrust in Durban duurt voort Geen sprake van Congolese zelfstandigheid Tien maanden voor oneerlijke postbode Waarvan drie voor' waardelijk Gunstige gang van zaken bij Albert Heijn Groot recreatiecentrum in ontwerp gereed Rijksweg 12 versperd na ongeluk Anton Sweers naar Suriname Overgangsregeling opgenomen Sovjet-nota's over atoomvrije zone op de Balkan Benoemingen VRIJDAG 26 JUNI 1959 PAGINA 2 Aan tien landen Eindhovens Mannenkoor naar Europees concert Nederlandse zeeman in Antwerpen verdronken Het traject Delft-Overschie in rijks weg 13 zal binnen een half jaar van „wasbord" en „rijksroetsjbaan" veran derd zijn in een mooie tweemaal drie- strooks weg me gescheinen rijbanen. Het is niet onmogelijk, dat dan tevens reeds de verlichting is aangebracht. De ..kattenruggen" der bruggen en de rib bels, ontstaan door het verzakken van de slappe ondergrond, zuilen dan ver dwenen zijn. De verzakkingen van de in het begin der dertiger jaren aange legde weg zijn door de vele meters dik ke slappe ondergrond ontstaan. Het is niet mogelijk gebleken, de reeds „ge zette" ondergrond tot 15 meter diep uit te baggeren. Wel wordt de situatie nu zo, dat in de komende eeuw zich naar schatting eenzelfde percentage zakking zal kunnen voordoen als in de ze 30 jaar, echter zonder katteruggen, omdat hiermee nu met de bruggen- en wegconstructie deugdelijk rekening is gehouden. Door het aanleggen van een noodweg, die straks als derde rijstrook en parkeer, strook wordt ingericht, wordt het ver keer met 70 km snelheid en inhaal ver bod langs de werken gevoerd. Stagnatie doet zich vrijwel niet voor. De oude weg wordt opgebroken, waartoe de modern ste machines, zoals een asfaltploeg, worden gebruikt. De steen uit de on derlaag. ongeveer 70.000 ton, wordt in hoeveelheden van 500 ton per dag per schip naar oostelijk Flevoland vervoerd om daar voor de wegenbouw te dienen. Het oude zandbed wordt verwijderd, de slappe, reeds gezette ondergrond uitge diept, waarna een zandbed van 150 cm wordt aangebracht. Daarop komt een laag scharlebeton van 23 cm, waarop achtereenvolgens een schokbrekende laag. een asfaltbetonlaag en tenslotte de slijtlaag worden aangebracht. Het zandbed is verdikt om de trillingen van het zware verkeer uit de weke on dergrond te houden. Na het voltooien van dit traject zal het viadukt bij Overschie „uitge- kraagd" worden tot een driestrooks- weg, de fietspaden zullen er naar be neden worden gebracht. Een stukje Rotterdamse Schie wordt gedempt. Daarna zal met spoed het wegge deelte Overschie-verkeersplein-Blij- dorp worden verbeterd. In uitvoering is ook de verlegging van het weggedeelte tussen de Rijswijk- se Hoornburg via Ypenburg naar de Brasserskade bij Delft. Dit nieuwe weg gedeelte komt, dank zij verschillen in polderligging, drie meter lager te lig gen dan het oude stuk, namelijk op 2.25 meter onder het maaiveld. Hier door wordt de veiligheid in verband met de luchtvaart verhoogd. Op de hoog te van rijksweg 4a Amsterdam-Ypen- burg komt een verkeersplein op 3 meter boven het maaiveld; 4a heeft tweemaal twee rijstroken, doch 13 krijgt tweemaal drie rijstroken. De \erbinding tussen de wegen wordt door dit verkeersplein 170 bij 120 meter. Het ergste verkeersin- conveniënt van rijksweg 13 zal dus over een half jaar tot het verleden behoren. De nelen. waarmee de meeste haast was, zijn thans onderhanden. Op het gedeelte Hoornbrug-Ypenburg passeren dagelijks 16.500 auto's, op het stuk Ypenburg-Delft komen daar van en naar rijksweg 4a nog eens 15.700 bij. Dan slaat een gedeelte bij de Brassers kade naar Delft af, doch voor bij Delft verdicht het verkeer zich weer tot 29.000 per dag. Men kan aannemen, dat de verkeersstroom jaarlijks tien percent groeit, zodat de tweemaal tweestrooks gescheiden weg oostelijk van Delft voorlopig nog niet aan zijn capaciteit van 40.000 per dag is. Een tweemaal tweestrooks niet-gescheiden weg heeft om veiligheidsredenen slechts een capa citeit van 20.000 wagens per dag. Tus sen 1965 en 1970 zal rijksweg 13 dus geheel aan de eisen kunnen voldoen. Daarna doemen nieuwe problemen op. Het in 1965 gereed maken van het weg gedeelte oostelijk van Delft is dus geen bezwaar en kan wachten op het vast stellen van de uitbreidingsplannen al daar. Het gehele werk aan rijksweg 13 vergt 21 miljoen gulden. Dit was goed koper dan het aanleggen voor 30 mil joen gulden van de nieuwe Benelux- weg Den Haag, westelijk van Delft, naar de Nieuwe Waterweg en verder naar de Volkerakdam en Willemstad- Antwerpen. Deze weg en enige pro vinciale wegen zullen, bezien uit ver- keersoogpunt, omstreeks 1970 klaar moeten zijn. Er bestaan Haagse plannen om van rijksweg 13 af een grote verbinding te maken door de industriewijk Binckhorst naar het Staatsspoorstation, aansluitend op het stelsel van ringwegen dat door de gemeente wordt gerealiseerd. De genoemde Beneluxweg zou op dit ring wegenstelsel van Den Haag aansluiting vinden. De postcommandant van de Rijkspo litie te Nigtevecht kreeg dezer dagen aangifte van vermissing van een be drag van 21.000 gulden uit een villa aan de Dorpsstraat. De bewoner van de villa exploiteert enige bars in Am sterdam en had sinds een half jaar een 27-jarige huis' iecht in dienst. Deze knecht is tegelijk met het geld ver dwenen. Zijn verblijfplaats is tot nu toe onbekend. De rijksrecherche uit Am sterdam heeft met een speurhond sor- teerproeven genomen die in de richting van de huisknecht wijzen. In het geld kistje bevonden zich o een aantal sieraden, doch deze zijn niet aangeroerd fe.. Hm Prima ballerina dame Margot Fonteyn en prof. dr. P. Geyl, die beiden woensdag door de universiteit van Oxford met een ere-Aoctoraat werden onderscheiden. Ruim 200.000 was binnen twintig minuten de opbrengst van de 25 schil derijen lit de Wassenaarse collectie L. van Hoeken, die gistermorgen bjj Paul Brandt in Amsterdam in veiling kwam. Het hoogste bedrag werd betaald voor een puntgaaf landschap van Jan van Goyen. Het bracht f 26.000 op. Een landschapje van de Fluwelen Breughel wisselde, na langdurige biedingen, voor 22.000 van eigenaar. Een bedrag van 21.000 werd betaald voor een bijzon der fraai landschap van Salomon van Ruysdael en f 17.500 voor een land schap van Jacob van Ruysdael. De „Notaris" van Gabriel Metsu, een fijngepenseeld doekje, bracht f 14.000 op, evenals een kroeginterieur van Jan Steen en een groot doek van dezelfde meester. Het ragfüne stilleventje van B-ut^-war van Ast haalde f4800. de ,,H. Familie" van Abraham Govaerts f 6000. de „lezende man" van Frans van Mieris f4400. de ,.l°ge kruik" van Adriaen van Ostade 9000 en werken Adriaen v=n der Vcnne en Adriaen van der Werff en Wouwerman resp. f 3000f 000 en f 3800 Bij de moder ne sc^ild-wijen werden forse prijzen ge maakt Een vroege Jongkind noteerde 12.000. een ragfijne Bakker Korff f 6000 evenals een David Bles en ver der werd f 5000 betaald voor een op merkelijke virtuose Wouter Verschuur. Directeuren en curatoren der Vrije Universiteit te Amsterdam hebben be sloten met ingang van de cursus 1960- 1961 een begin te maken met de oplei ding in de geologie Deze opleiding be tekent een belangrijke uitbreiding van de Vrije Universiteit, in het bijzonder van de faculteit der wis- en natuur kunde In verband hiermede hebben di recteuren op voorstel van curatoren met ingang van 1 januari 1960 de heren dr A. J. Wiggers en dr. J R. van de Fliert benoemd tot gewoon hoogleraar, voor het onderwijs respectievelijk in de phy. sische geografie en kwartairgeologie en in de historische en tectonische geologie. In een Afrikaanse wijk van Durban is het gisteren opnieuw tot incidenten gekomen. Een groep inheemse vrouwen vernielde drie door de politie be waakte bussen van de gemeentelijke vervoersmaatschappij. De politie dacht dat de vrouwen met de bussen mee wilden. Plotseling haalden zij stenen en stokken te voorschijn en sloegen daar mee los op ruiten, koplampen en caros- serie. Er zijn 23 vrouwen gearresteerd. Ze zijn later op borgtocht weer vrijge laten Sinds de bier-onlusten van vorige week donderdag is het in Durban nog niet geheel rustig geweest. (Van onze Brusselse correspondent) n politieke kringen te Brussel acht men de rede welke minister Van Hemelrijck woensdag te Leopold- stad uitsprak magistraal. Waarop dat oordeel steunt, is volkomen duidelijk. Minister Van Hemelrijck heeft precies datgene verteld wat men in de gegeven omstandigheden graag van hem wenste te horen. Te Brussel had men ernstig gevreesd voor een „progressistische rede", waarin een definitieve datum voor de Congolese onafhankelijkheid zou worden vastgelegd en waarin de minister de oprichting van een voorlo pige Congolese regering aankondigen zou. Van Hemelrijck heeft over dit al les gezwegen. Hij legde de nadruk erop dat de regeringsverklaring van januari j.l. en de daarin vervatte timing zonder wijziging zullen worden toegepast. De onafhankelijkheid is derhalve nog niet voor vandaag. Van een Congolese zelf standigheid kan verder volgens hem geen sprake zijn wanneer deze niet de logische uitdrukking is van democra tische provinciale en parlementsverkie zingen welke op het einde van dit jaar en in de loop van 1960 moeten plaats vinden. Van Hemelrijck sprak bovendien zijn vertrouwen uit in de blanke adminis tratie waarvoor hij van elkeen onvoor waardelijke steun eiste. Wat het blanke bestuur betreft: in de ontwikkeling van Congo heeft dit naar hfl zei een essen tiële rol te vervullen. Zijn aanwezig heid in Afrika blijft een noodzakelijk heid. Anderzijds zal de gewoonterech telijke stammenhiërarchie een der hoek- pijlers blijven an de nieuw Congolese daling op de Brusselse effectenbeurs van topwaarden als de Unions Minières is een symptoom van de paniekstem ming waarmee men kunstmatig bij het publiek het vertrouwen in de minister ondermijnt. Van zijn kant heeft gouverneur-gene raal Cornelis met slaande deuren ge dreigd voor het geval Brussel bleef volharden in het systematisch onder graven van zyn gezag en de sabotage van zijn beleid. En wanneer we ten slotte goed zijn ingelicht, is ook in de Congolese weermacht, waarvan de be velhebber, generaal Janssens, zich zo wat de Belgische Massu waant, met de sabels gekletterd. Er wordt gefluis terd dat Van Hemelrijck lucht heeft gekregen van geruchten over een putsch die in de loop van de maand juli na het vertrek van gouverneur-generaal Cornelis naar Brussel zou worden door gevoerd. Bestaat er dus voor het academische en orthodoxe aanschijn van Van Hemel rijcks toespraak nogal wat grond, dan is anderzijds de onderstelling toch fout dat de minister compleet ontwapend heeft. Morgen keert Van Heroririjek te Brussel terug. Voor maandag is een beperkte kabinetsraad belegd, waarop de buitengewone algemene regerings raad van dinsdag of woensdag a.s. moet worden voorbereid. De minister zal dan de conclusies van zijn reis neerleggen en men verwacht dat deze in menig opzicht afwijkingen zullen vertonen met het eergisteren door hem te Leopold- stad ontwikkelde standpunt. De onmid dellijke vorming van een Coneo'-re gering en een meer geforceerde timing j.„.. voor de volledige onafhankelijkheid zijn gemeenschap. En tenslotte proclameer- j denkbeelden welke Van Hemelrijck niet de Van Hemelrijck een complete eens- I heeft opgegeven, gezindheid met gouverneur-generaal I Cornelis, de man waarvan elkeen weet j dat Van Hemelrijck hem niet luchten i kan. Om de draagkracht van deze „ma-1 gistrale" rede tot zijn ware propor- I ties terug te voeren mag men enkele dingen dan toch niet uit het oog ver- I liezen. Eerst en vooral is het een feit dat eerste minister Eyskens, daarin gesteund door de hele rege ling, Van Hemelrijck zeer strenge restricties had opgelegd. Van He melrijcks bedreiging dat hij desnoods ontslag zou nemen wanneer hij niet op de onvoorwaardelijke steun van de regering rekenen mocht, zou Eys kens met het koele argument hebben gepareerd dat hij eventueel een re geringscrisis voor de goede zaak wel over heeft. De eerste minister zou dui delijk te verstaan hebben gegeven dat wanneer het parlement zijn econo mische ontwerpen eenmaal heeft goedgekeurd, de huidige bewindsploeg voor hem iedere essentiële attractie verloren heeft. Maar niet de eerste minister alleen heeft de heer Van Hemelrijck het mes op de keel gezet. Door de machtige wereld van banken en koloniale trusts is in de afgelopen maanden op hem een toenemende druk uitgeoefend. Alle belangrijke investeringen in Congo wer den gestaakt en de bijna catastrofale De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gistermorgen een 34-jarige postbesteller uit Delft overeenkomstig de vordering van de officier van justitie veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maan den. waarvan drie maanden voorwaarde lijk met aftrek van voorarrest. De postbesteller had zich schuldig gemaakt aan het wegnemen van geld uit aangetekende stukken Onder meer opende hij op 17 januari een aangete kend stuk, bestemd voor de Amster damsche Bank. Hij schrok geweldig toen er f 40.000 in bleek te zitten. Hij stuurde het geld enkele dagen later anoniem in een pakje naar de bank. Op de veiling bij Sotheby in Londen is opnieuw een rekord-prijs betaald: de New Yorkse diamanthandelaar Harry Winston gaf 110.000 pond (ongeveer 1,15 miljoen gulden) voor een met 1.421 dia manten afgezette tiara uit de nalaten schap van de hertog van Westminster. Uit deze zelfde nalatenschap werd woensdag een Rubens verkocht voor 275.000 pond. Bij het bieden op de tiara lag het bod binnen een halve minuut al boven de oude Britse rekordprijs voor een sieraadstuk. Na ruim twee minuten was Winston eigenaar geworden. (De oude rekordprijs van 57.000 pond werd in 1920 geboden voor een parelsnoer uit een Russische adellijke familie). De tiara is afgezet met twee arcot-diamanten, die beschouwd worden als de schoonste peervormige edelstenen van hun om vang ter wereld. Zij kunnen apart ge dragen worden als broche. De resultaten over de afgelopen maan den van 1959 bij Albert Heijn te Zaan dam rechtvaardigen volledig de ver wachting dat 1959 zeker niet zal onder doen voor 1958, aldus is van bestuurs zijde medegedeeld in de jaarvergadering. Exportorders voor de levering van melk aan het Amerikaanse leger, die een of tweemaal per jaar plegen te worden gegeven, zijn opnieuw verkregen Ook de dochterondernemingen boeken dit jaar goede resultaten. De liquiditeitspo sitie is ruim. Dit zal ook nodig zijn voor de uitvoering van de plannen die de raad van bestuur heeft. De jaarstukken werden goedgekeurd. De heer M. P. Voute werd tot commissaris herbenoemd. Op papier heeft een groots plan vorm gekregen. Een project dat de naam „Euro-city" draagt Het ziet er naar uit, dat met de voorbereidende werkzaam heden tot uitvoering van dit plan, nog dit jaar wordt begonnen, indien de pro vinciale planologische dienst van Noord- Brabant zijn fiat geeft. Het plan omvat de stichting van een recreatie-centrum i ruim 300 hectare in de zuid-weste lijke hoek van Noord-Brabant. Daar, tepen de Belgische grens aan, op het vebied van de gemeenten Putte én Ossendrecht, komt o.a. een auto- en motorcircuit van 6 a 7 km, een haven van 154 m naar het model aan de tele visietoren van Stuttgart, een natuurbad met kinderspeeltuin, een overdekt zwepi- bad sportvelden, een motel, een bunga lowpark, paviljoens en een oestergrot met waterval. De promotor is de heer A. Hagedoorn, die zijn plan wil finan cieren met behulp van Zwitsers en Duits kapitaal. Het ontwerp is van een Amsterdamse architect. Rijksweg 12 (Utrecht—Den Haag) ls j gistermiddag gedurende tweeëneenhalf uur volkomen versperd geweest, nadai zich daar om ongeveer half twaalf 's morgens onder ne gemeente Zwammer- dam een ongeval had voorgedaan. Uit de richting Utrecht kwam een veertien- tons vrachtwagen van de firma Eggers, bestuurd door de heer H. Rilman uit Enschede De wagen reed met een snel heid van ongeveer zestig .kilometer, toen plotseling de rechtervoorveer brak. De wagen zwenkte daarop naar rechts en botste tegen een onder het ter plaat se aanwezige viaduct staande achttien- tons vrachtwagen van de firma R. de Jong uit Heerde aan. De onbestuurbaar geworden veertien- tons wagen kantelde na de botsing dwars over de weg en schoof nog enkele me ters door. Tijdens het kantelen schoten de op de wagen bevestigde tanks los, waaruit de daarin aanwezige olie over de weg liep. De veertien-tons wagen werd zwaar beschadigd. Noch de chauf feur van de veertien-tons wagen, noch de bestuurder van de aangereden wagen (H. de Weert uit Heerde) noch diens bijrijder de heer H. Langenberg, die toen het ongeluk gebeurde in de berm van de weg zijn brood zat op te eten, liepen letsel van enige betekenis op Het verkeer werd gedurende de tweeën eenhalf uur dat de weg versperd was omgeleid over de afrit Bodegraven. Men is nu bezig de olie die het wegdek be dekt, op te ruimen. De heer A. Sweers, directeur van „Ons Lekenspel" te Bussum vertrekt 17 juli voor een reis van vijf weken naar Suri name in opdracht van Sticusa. Hij zal daar de mogelijkheden onderzoeken voor toneel en lekespel, maar blijft er slechts kort omdat in het najaar in Bus sum het 25-jarig bestaan van „Ons Lekenspel" gevierd zal worden met een groot werkcongres. Bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal is. thans ingediend een ont werp van „Wet op de Registeraccoun tants" welke voorziet in de instelling van een Orde van registeraccountants, een publiekrechtelijk lichaam van be roepsgenoten onder de naam „Neder lands Instituut van Registeraccoun tants". Deze Orde zal alle accountants omvatten, die ingeschreven zijn in een eveneens bij deze wet in te stellen accountantsregister. Voor inschrijving in bet register komen degenen in aanmer king, die o.m. aan de bij de wet ge stelde eisen van deskundigheid voldoen. In de Memorie van Toelichting bij het wetsontwerp zeggen de staats secretaris van Economische Zaken en de ministers van Justitie en van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen o.m. net volgende: Nederland dankt het hui dige bezit van een hoogontwikkelde accountantsstand aan het omvangrijke en deskundige werk, dat door de Neder landse accountants zelf, zowel met be trekking tot de opleiding als met be trekking tot het vaststellen van beroeps- regelen, is verricht. Het wordt echter »ls een bezwaat gevoeld, dat ten ieder, ongeacht zijn bekwaamheden of zijn betrouwbaarheid, zich accountant mag noemen en dit beroep kan uitoefenen Wel is het gebruikelijk, dat naast de beroepsaanduiding als kwalitatieve on derscheiding melding wordt gemaakt van het lidmaatschap der beroepsorga nisatie, waarvan men deel uitmaakt, maar deze aanduiding is alleen van be tekenis voor hen, die zich over de be staande situatie in de beroepsstand der accountants een voldoende oordeel kun nen vormen. Hoe moeilijk een derge lijke beoordeling voor velen wordt, is duidelijk wanneer men bedenkt, dat er thans een vijftiental verenigingen be staan, die zich als beroepsorganisatie voor het accountantsberoep aandienen. Bij deze kwalitatieve onderscheiding ondervindt ook de overheid moeilijk heden, zodra zij anderen het gebruik van een deskundige op accountantsge- bied voorschrijft. Geeft de overheid hierbij dan geen kwalitatieve onder scheiding aan, dan wordt de betekenis van de vervulling van zulk een functie geheel onzeker, terwijl zij juist zeker heid zou moeten geven. Voor het opheffen van deze moeilijk heden is reeds meermalen aan een v/ettelijke regeling van het accountants- beroep gedacht In 1939 werd bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal een wetsontwerp ingediend, doch de tweede wereldoorlog maakte een abrupt einde aan de parlementaire behandeling daar van. Nadat in de na-oorlogse jaren door de regering contact met de bestaande accountantsorganisaties was opgenomen, werd in april 1954 bij beschikking van de Staatssecretaris van Economische Zaken een commissie ingesteld, die tot taak had hem te adviseren omtrent de vragen, oi een wettelijke regeling van bet aceountanfswezen gewenst zou zijn, en zo ja. welke Inhoud aan zulk een 'egeling zou moeten worden gegeven. Deze commissie, die onder leiding sirnd van professor mr. W. C. L. van cler Grinten, bracht op 31 mei 1956 rapport uit. Na bestudering, zowel van het advies der commissie als van de naar aanleiding daarvan geuite wensen en bezv aren hebben de betrokken be windslieden zich met de strekking en inhoud var de voorstellen der commis sie kunnen verenigen Het thans inge diende wetsontwerp stemt, behoudens voor wal betreft een aantal punten van in hoofdzaak technische aard, met het voorontwerp overeen. Voor de inschrijving in het register wordt, afgezien van de overgangs regeling, die nog andere mogelijk heden biedt de vereiste vakbekwaam heid aan te tonen, van de gegadigde verlangd, dat hij een akademisch accountants:-xamen of het gelijk waardige op grond van deze wet afgenomen examen heeft afgelegd. Alleen de in het register ingeschre ven accountants mogen de onder scheidende titel „registeraccountant" voeren. De Orde kan voor haar leden binden de regelen omtrent de bedrijfsuitoefe- nin stellen; de leden zijn onderworpen aan een tuchtrechtelijk toezicht. Met dit stelsel wordt beoogd de mogelijkheid te verzekeren, dat in de gevallen, waar in in het maatschappelijk verkeer be hoefte bestaat aan de diensten van een hoog gekwalificeerde accountant, deze laatste kan worden onderkend. Het schept t a.v. de „registeraccountant" de nodige formele waarborgen van des kundigheid en betrouwbaarheid. Ander zijds strekt de voorgestelde regeling er echter niet toe de vrijheid van uit oefening van het accountantsberoep en het gebruik van de accountantstitel aan banden te leggen. Op grond van de overgangsregeling kunnen in het accountantsregister wor den ingeschreven degenen, die een aka demisch accountantsexamen hebben af gelegd of vóór het tijdstip waarop voor het eerst het met medewerking van de Orde te houden accountantsexamen wordt afgenomen, een ander Nederlands accountantsexamen hebben afgelegd, dat voldoende vakbekwaamheid waarborgt. Verder kunnen worden ingeschreven degenen die in het tijdvak van vijftien jaren, onmiddellijk voorafgaande aan het in werking treden van de over gangsregeling het accountantsberoep in Nederland gedurende tien jaren hebben uitgeoefend in zodanige omvang en op zodanige wijze, dat zij worden geacht over de nodige vakbekwaamheid te be schikken. De beoordeling der aanvragen berust bij een geheel uit deskundigen samen te stellen commissie voor de toe lating Tegen een afwijzende beslissing kan beroep worden ingesteld bij een commissie van beroep De Sovjet-Unie heeft gisteren aan tien landen nota's gestuurd over haar voorstel voor een zone zonder kernwa pens en raketten op de Balkan en in het gebied van de Adriatische Zee, zo meldt het Russische persbureau Tass. De tien landen „jjn Albanië, Bulgarije, Enge land, Frankrijk, Griekenland, Italië, Roemenië, Turkije, de V.S. en Joego slavië. De weigering van de landen in het betrokken gebied om bedoelde wapens op hun bodem te hebben zou een grote bijdrage zijn tot de Europese veiligheid. De Sovjet-Unie keert zich tegen de in stemming van Turkije en Italië met de inrichting van Amerikaanse atoom- en raketbases op hun grondgebied en te gen het voornemen van Griekenland dergelijke bases toe te laten. In de nota's aan Engeland, Frank rijk en de V.S. wordt deze landen ver zocht de totstandkoming van bedoelde zone te vergemakkelijken en samen met de Sovjet-Unie de veiligheid en onaf hankelijkheid van de landen in de zone te garanderen. De Koninklijke Nederlandse Zangver eniging Eindhovens Mannenkoor zal het Koninklijk Nederlands Zangverbond ver tegenwoordigen op een Europees con cert, dat vrijdag in Genève wordt ge geven tijdens het zesjaarlijkse zangers feest van de Zwitserse bond van zang verenigingen. Een twintigtal Nederland se koren was geselecteerd en uit deze selectie lootte het Eindhovens Mannen koor de afvaardiging naar Zwitserland. Op het concert, dat het hoogtepunt van het tiendaagse zangersfeest moet wor den, zullen ook koren uit Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Zuid-Tirol en de Elzas te beluisteren zijn. Het Eind- hovense koor staat onder leiding van Lo de Rooij. Een wapentrans actie waarbij l West-Duitsland 250.000 antitankwapens zal leveren, heeft in Israël een politie ke storm verwekt. De leider van de ui terst rechtse Heroet (vrijheids) partij, Menachem Beigin, heeft gisteren ver klaard ervan overtuigd te zijn dat het parlement de regering zou dwingen „deze schandelijke transactie met een leger, welks bevelhebbers de orders van de duivel uitvoerden en waarvan de jonge soldaten leden van de Hitler- jeugd zijn geweest", teniet te doen. De commissie voor buitenlandse za ken en staatsveiligheid van de Israëli sche volksvertegenwoordiging zal deze aangelegenheid dinsdag a.s. bespre ken. Een woordvoerder van de in de re gering vertegenwoordigde linkse Adoet Avoda heeft verklaard dat de ministers dezer partij op de eerstvolgende kabi netsvergadering de eis zullen stellen In regeringskringen te Parijs ziet men de toenemende zwakte van de Algerijn se opstandelingen weerspiegeld in een bericht dat drie van de bekendste lei ders van de opstandelingenbeweging in Cairo, onder wiFerhat Abbas, hun ont slag zouden hebben Ingediend. Abbas, premier van de Vrije Algerijnse Rege ring, heeft geen commentaar willen le veren op het bericht dat afkomstig is van het onafhankelijke Franse dag blad „Progres de Lyon". De ministers van financiën, en van Noordafrikaanse zaken en voorlichtingszaken zouden eveneens hun ontslag hebben aange vraagd. Abbas zou geen heil zien in voortzetting van de strijd in Algerije. De minister van voorlichting, Moyam- med Yazid, heeft het bericht van het blad tegengesproken ,maar in doorgaans welingelichte kringen die in nauw con tact met de Franse regering staan, noemt men de tegenspraak „onvermij delijk maar zonder betekenis, aldus meldt Reuter. In genoemde Franse kringen is men van mening dat de militaire leiders in de Algerijnse bergen de definitieve ne derlaag zo nabij zijn dat zij wanhopig naar hulp van buitenaf uitzien en er bij de leiders in Cairo op aandringen open lijk naar het communistische kamp over te gaan in ruil voor wapens, vlieg tuigen en mogelijk militaire vrijwilli gers. Er is opnieuw sprake van commu- nistisch.Chinese piloten voor de Alge rijnse opstandelingen. Ferhat Abbas en de anderen die hun ontslag zouden hebben ingediend zijn westers georiënteerd in die zin dat zij niet Arabisch spreken en o'i Franse scholen en universiteiten nun -pleiding hebben gekregen. Sommige /.fin met Francaises getrouwd. De werkelijk sterke man in Cairo zou de minister van oorlog, Belkacem zijn, die naar verluidt traent een middenweg tussen de westers georiënteerJ-n en de communisten te bewannelen. Men ge looft dat hij zo spoedig mogelijk door onderhandelingen een einde aan de vijandelijkheden wil maken. Het vliegveld Zuid-Limburg te Beek krijgt oinnenkort het aanzien van een echte luchthaven. Buiten de sport en reclamevliegtuigjes, die er tot nu toe landden, zullen voortaan ook heuse „kisten" Beek aandoen Met ingang van 9 augustus a.s. wordt de luchthaven Zuid-Limburg namelijk ingeschakeld in het vliegnet van de Nederlandse reis organisatie „Centre Touristique Inter national" De C.T.I. gaat een keer in de vijftien dagen een toèristendienst onderhouden van Beek naar Mallorca en 's winters naar Innsbruck. Beek is het derde vliegveld in °os land, dat thans in het vliegnet van de C.T.I. is cpgenomen. Eelde was het eerste en Zestienhov°n-Rotterdam net tweede Een 22-jarige Nederlandse zeeman, Edmond Naarden, van het vrachtschip „Zonnewijk" is woensnagavond in de iiaven van Antwerpen verdronken De pogingen om de drenkeling te bei gen werden na drie uur opgegeven. Naarden werd geboren in Paramaribo. dat er geen Israëlisch-Westduitse wa pentransacties zullen worden afgeslo ten. Het Westduitse blad „Der Spiegel" bericht dat West-Duitsland, behalve een kwart miljoen anti-tankwapens ook een kwart miljoen 81 en 120 mm. gra naten in Israël heeft besteld. Het con tract zou op 28 oktober afgesloten zijn. Directeuren der Vrije Universiteit te Amsterdam hebben dr. J. G. Knol te Katwijk benoemd tot lector in de facul teit der economische wetenschappen voor het onderwijs in de staathuishoud kunde. Bij K.B. is aan mr. M. van der Graaf, bedrijfspsycholoog bij de n.v. Philips' gloeilampenfabrieken in Eindhoven, op dracht verleend gedurende het tijdvak van 1 september 1959 tot en met 31 augustus 1960 in de afdeling der alge mene wetenschappen aan de T.H. te Delft wederom onderwijs te geven in de psychologische en sociologische zij den van ,,De mens in de industrie", met bepaling, dat hij gedurende die tijd geen andere bevoegdheid dan het geven van colleges zal bezitten. Bij beschikking van de minister van O. K. en W. is aan dr. C. M. Geerars, conrector van het lyceum Onze Lieve Vrouwe ter Eem in Amersfoort op dracht verleend met ingang van 21 sep tember tot een nader te bepalen datum bij de faculteit der letteren en wijsbe geerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht onderwijs te geven in de didac tiek van het Nederlands. Bij K.B. is aan dr. G. Kallenberg, we tenschappelijk hoofdambtenaar A aan de T.H. in Delft, opdracht verleend ge durende het tijdvak van 1 sëpt. 1959 tot en met 31 augustus 1960 in de af deling der werktuigbouwkunde aan deze aan deze hogeschool wederom onderwijs te geven in de wiskunde, met bepaling, dat hij gedurende die tijd de bevoegd heid tot het afnemen van examens zal bezitten. Aan ir.G. J. van der Burgt, weten schappelijk hoofdambtenaar aan de T. H. in Delft is opdracht verleend gedu rende het tijdvak van 1 september 1959 tot en met 31 augustus 1960 in de af deling der werktuigbouwkunde aan deze hogeschool wederom onderwijs te geven in de automobieltechniek, met bepa ling, dat hij gedurende die tijd de be voegdheid tot het afnemen van exa mens zal bezitten. Aan C. W. Benthem, wetenschappe lijk ambtenaar 1ste klasse aan de T.H. in Delft, is opdracht /erleend geduren de het tijdvak van 1 september 1959 tot en met 31 augustus 1960, in de af deling der technische natuurkunde aan deze hogeschool onderwijs te geven in de theoretische natuurkunde, met bepa ling, dat hij gedurende die tijd de be voegdheid tot het afnemen van exa mens zal bezitten. Verenigde Staten De Sovjet-Unie heeft bij de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld, geklaagd over discriminatie jegens Sovjet-burgers bij het aannemen van personeel voor het V.N.-secretariaat. Dit zou hebben ge leid tot „eenzijdige" documenten, die niet de politiek van alle lidstaten volle dig weergaven. VREEVOE ZAAK. DIE .WAX- Wgi i -AEFA'.RE VAN VANDAAS JAIK HEB HET 6E-v-< L=iEN.DlE JUFFROUW SCHIJNT EEN VREEMv DE KRONKEL IN HAAR HERSEN^ EWEB3EN PAUL,JE HEBT TELEPA THISCHE SAVEN. HET IS JUFFROUW TRUELOVE DE TELE FOONIK PAK. WEL EVEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2