Overbesteding en inflatie moeten worden en voorkomen Spanning reeds waar neembaar Volledige compensatie voor de huur- en melkprijsverhoging Zekere coördinatie moet blijven in loonpolitiek De zaak Meulenbelt I Feiten en Menini I I D H. Grafkerk in Jerusalem wordt gerestaureerd Begrotingspositie vraagt volle aandacht Budgettair effect op rijksbegroting In loon en kinderbijslag Regeringsbeleid en bezitsvorming Minimumlonen zullen geregeld wor den op advies van S.E.R. Boot voor Paola en Albert Fries verwisselt geboortedatum Geparkeerde auto moet afgesloten De Skotse Trye in Bolsward Overeenkomst thans gesloten Doodgewaande Pool huwt zijn vrouw Heeft Irak kernwapens Regeringsnota Consumentensubsidie op melk verdwijnt Voortijdige A.O.W. Breda wil als eerste de parkeer schijf DE GAULLE's bezoek aan de Paus Op ambassade 20.000 gulden verduisterd Ongeloof in Londen en WashingtoJi VRIJDAG 26 JUNI 1959 PAGINA 3 1.- per pakj'e De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak mimiiiiiiiiiiiiitinniiimnininTmimiiiiiiiiiinniiiniiiii Kom uaar het onvergetelijke miniatuurs t adj e MADURODAM Advertentie Vervolg van pagina 1) (Van onze parlementaire redacteur) De nota, die de regering thans aan de Tweede Kamer heeft gezonden en die 14, 15 en 16 juli het onderwerp van een uitvoerig debat zal worden, omvat de plannen, die het kabinet-De Quay heeft met betrekking tot de Ionen en huren, de geleidelijke afschaffing van de huursubsidie, de afschaffing ineens van de consumentensubsidie op de melk en enkele belastingmaatregelen. Wan neer de Kamer de nota met voldoende meerderheid aanvaardt, kan het kabi- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De gevolgen voor de rijksbegroting 1960 van de voorgenomen wettelijke voorzieningen op het gebied van de bij dragen, afkoopsommen en premies voor de woningbouw, van de consumenten subsidie op melk, zomede van de voor genomen fiscale voorzieningen, kunnen als volgt worden becijferd. Vermindering rijksuitgaven Woningwetbijdragen Afkoopsommen financie ringsregelingen 1947 en 1948 Premiebouw Consumentensubsidie op melk In min gld. 30 24 8,5 67 129,5 Belastingmaatregelen: Baten van verhoging opcen ten grondbelasting 38 Hogere opbrengst personele belasting 8 Verlenging tijdelijke belastingmaatregelen 150 196 325,5 Aangezien voor verschillende maat regelen de uitwerking op de begroting gedeeltelijk verschoven wordt naar een ander boekjaar of pas later volledig tot uitdrukking komt, is de financiële in vloed op jaarbasis gerekend groter. Ver reweg de belangrijkste post in dit op zicht is de vennootschapsbelasting. Ook wat de premies voor de particuliere woningbouw betreft, is dus na 1960 de invloed op de begroting belangrijk gro ter. Tenslotte zij er de aandacht op gevestigd, dat de hiervóór aangekondig de verlaging van het ongehuwdentarief Voor 1960 een belangrijk offer van de rijksschatkist zal vergen. Overigens heeft het uitgestippelde be leid uiteraard ook een verdere terugslag op de middelen en de uitgaven. Men denke enerzijds aan de verhoging van de opbrengst der belastingen naar het inkomen als gevolg van de wijzigingen in lonen en huren en anderzijds aan de hogere salarissen, wachtgelden, pen sioenen, sociale uitkeringen e.d., die ten laste van de rijksschatkist komen. In deze nota worden deze posten - waar van de omvang overigens thans nog moeilijk kan worden begroot - ter zijde gelaten. net voorlopig vooruit. In september zal uit de begrotingsstukken blijken hoe men het beleid verder wenst te voeren. Voordien zullen reeds belangrijke wets ontwerpen kunnen worden ingediend. Ook zal aanstonds na het debat in de Kamer een aanvang worden gemaakt met het verder uitwerken van de vrij ere loonvorming. Een van de uitgesproken doeleinden van de regering is het tegengaan van inflationistische tendensen, die zouden ontstaan, indien in de naaste toekomst niet wordt voorkomen, dat de krapte op de arbeidsmarkt en op de kapitaal markt nieuwe overbestedingen in de hand gaat werken. De regering wijst er op, dat zich reeds verschijnselen in die richting voordoen. Het gevaar, dat deze groter worden, acht zij reëel aan wezig. Reeds in het SER-advies wordt gewaarschuwd tegen het verkleinen van van de bestedingsruimte. Het is opval lend, aldus de nota, hoe de ontwikke ling zich in dit opzicht versnelt. Zowel de investeringen als de consumptie dra gen daartoe bij. Het spreekt vanzelf, dat deze ontwikkeling zich zal weer spiegelen in het verloop van het saldo op de betalingsbalans. Werd dit door de SER voor 1960 op 830 miljoen ge schat (na 250 miljoen voor 1959). Er moet thans aan de hand van de laat ste gegevens op een verdere verklei ning worden gerekend. Er bestaat alle kans, dat het beneden het normale zal komen. Er zullen dus slechts beperkte mogelijkheden tot een verdere verrui ming van de nationale bestedingen zijn. De regering staat op het standpunt, dat het rijk op de kapitaalmarkt een zo be perkt mogelijk beroep moet doen, wil de financiering van de overige beste dingen niet in gevaar komen. Voorwaar de daartoe moet zijn een beperking van het tekort op de rijksbegroting. Dit alles maant, volgens de regering, tot voorzichtigheid, mede met het oog op de zorg voor de vergeten groepen en voor onze concurrentiepositie in het buitenland. De regering wil om die reden ook de vrijere loonvorming snel invoeren. Dit zal definitief het einde betekenen van lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze Haagse redactie) Een verhoging van de straatprijs voor melk en karnemelk met vier cent per liter is het belangrijkste gevolg van de afschaffing van de consumentensubsi die op melk. Deze prijsverhoging wordt gedeeltelijk gecompenseerd in de 2 54 pet. loonsverhoging en gedeeltelijk door de verhoging van de kinderbijslag. Het restant van de consumentensubsi die wordt weggewerkt door een hogere waardering van het botervet in de volle melk en door een wijziging in het subsidiebeleid voor de landbouw. De regering wil verder, na afschaffing van de consumentensubsidie op melk, in overleg met het georganiseerde bedrijfs leven nagaan of en in hoeverre de be staande regelingen op het gebied van de prijsvorming en de melkvoorziening kunnen worden vereenvoudigd. (Van onze Haagse redactie) Zoals reeds vermeld, zal voor de huurverhoging en de afschaffing van de consumentensubsidie op melk een volledige compensatie worden gegeven. Tot op zekere hoogte sluit de regering zich hierbij aan bij de voorstellen in het SER rapport. De compensatie voor de huurverhoging wordt gezocht in een algemene loonbijslag. De compensatie voor de melkprijsverhoging zal echter, ln tegenstelling tot het SER advies, niet geheel in een verhoging van de kinderbijslag worden gevonden. Dat zou namelfjk tot gevolg hebben, dat de klei ne gezinnen in het geheel geen, of slechts een gedeeltelijke compensatie zouden ontvangen. Daarom is de helft van de compen satie ondergebracht bij de algemene loonbijslag, die op 2^ pet. wordt vast gesteld. Deze bijslag is aan de ruime kant, omdat de regering wil voorkomen, dat aan bepaalde groepei. werknemers onvoldoende compensatie zou worden gegeven. Voor de loonbijslag is een minimumbedrag aangegeven van 4,- per week voor de eerste gemeenteklas se, 3,75 voor de tweede en derde ge- iijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiMiii (Van onze parlementaire redacteur) De bezitsvorming is op drie plaatsen ln de plannen der regering terug te vinden. In de nota wordt het bewaren van het evenwicht tussen bestedingen en midde len als een van de uitgangspunten voor het sociaal-economisch beleid aangege ven. De bezitsvorming, die voorkomt, dat meer loon onmiddellijk resulteert in meer consumptie, wordt als een van de middelen daartoe gezien. Ook bij de loonvorming, die nu voor iedere be drijfstak verschillend kan worden, wordt erover gesproken. In bedrijven, die door bepaalde omstandigheden wel een hogere winst maken, alhoewel de produktie niet stijgt, kunnen toch hoge re lonen worden gegeven, maar dan met gebruik maken van de bezitsvor ming, bijvoorbeeld door het toestaan van gepremieerde spaarregelingen. Tenslotte daar, waar de regering het eigen woningbezit uitzondert van de al gemene maatregelen tot verlaging van subsidies en premies in de woningbouw. Frankrijk De Westduitse minister van economische zaken, prof. Erhard, heeft in Frankfort verklaard dat Frank- rtjks ontwikkeling van de laatste zes maanden de mogelijkheid heeft ge opend van een welvarend Europa. Frankrijk is steeds een zwak punt in het schema der Europese integratie geweest, aldus Erhard, maar nu is een werkelijk Europese ontwikkeling moge lijk geworden. meenteklasse en 3,50 voor de vierde en vijfde gemeenteklasse. De bijslag heeft geen maximumgrens. Zij zal gelden voor in Nederland woon achtige werknemers van 23 jaar en ouder, met uitzondering van gehuwde vrouwen, die geen kostwinster zijn, en voor in Nederland woonachtige werk nemers beneden 23 jaar, die wel kost winner zijn. Het resterende deel van de compen satie voor de melkprijsverhoging zal worden gegeven in een verhoging van de kinderbijslag en wel met 2 ct. per dag voor het eerste, tweede en derde kind, en met 3 ct. per dag voor elk volgend kind. De door deze maatre gelen noodzakelijk geworden verho ging van de kinderbijslagpremie (die door de werkgever wordt betaald) is vastgesteld op 1 pet. In totaal is dus de compensatie voor beide maatrege len 2y2 pet. (loonbijslag) en 1 pet. kin derbijslagpremie 354 pet. De pensioenen krachtens de algeme ne ouderdomswet, die door de koppeling aan de regelingslonen pas na verloop van tijd omhoog zouden gaan als niet werd ingegrepen, zullen door de rege ring reeds per 1 januari worden ver hoogd. Ook een verhoging van de on gevallenrenten van beneden 65-jarigen, van de lonen en uitkeringen van de complementaire sociale voorzieningen, alsmede de uitkeringen krachtens de wet buitengewoon pensioen, ligt in het voornemen. De invaliditeitsuitkeringen die variëren van 1,- tot 5,70 per week zullen worden verdubbeld en de toeslag voor gehuwden wordt met 5,. per week verhoogd. de eenvormige welvaartsloonronden. Wel wordt ditmaal nog een compensa- tie-Ioonronde van 21/2 pet. gegeven om de verhoging van de huren en van de melkprijs goed te maken. Wat betreft de datum van invoering van huurverhoging, melkprijsverhoging en de daarbij behorende looncompensa- tie, is de regering afgeweken van het SER-advies. Dit wilde de huurverho ging op 1 april invoeren en de melk prijsverhoging verspreid in drie etap pes. De regering vervroegt niet alleen deze data, maar laat ze ook op 1 ja nuari a.s. samenvallen. Zij geeft daar voor drie argumenten aan: het voor deel voor de schatkist; het voorkomen, dat de ondernemingen bij de invoering van de vrijere loonvorming met de toe komstige algemene looncompensatie te weinig rekening houden; tenslotte een administratief-technische reden. Om het begrotingstekort zoveel moge lijk te beperken, iedere inflatoire finan ciering te voorkomen en tevens ook om de verlaging van de inkomstenbelasting voor ongehuwden te kunnen doorvoe ren, die geen langer uitstel gedoogt, moeten de tijdelijke belasting-verhogin- A iirh on tloC gen met één jaar worden verlengd. In 'hWCwicS verband met de besproken huurverho ging heeft de regering zich beraden op de daarmede samenhangende aspecten van de grondbelasting en de personele belasting. Woensdag 1 juli zal mgr. M. A. Jan sen, bisschop van Rotterdam, geen audiëntie verlenen. (Van onze Haagse redactie) De regering acht het gewenst, nu spoedig tot vrijere loonvorming over te gaan. Zij wil dit op de eerste plaats om te kunnen breken met het tot nu toe gevolgde systeem van algemene loon- ronden, waarbij het zwaartepunt van de verantwoordelijkheid bij de overheid lag. De regering wil de primaire ver antwoordelijkheid naar het georgani seerde bedrijfsleven werkgevers en werknemers samen verleggen. In een systeem van vrijere loonvorming ziet de regering verder ook economi sche voordelen, doordat de loonontwik keling wordt afgestemd op de moge lijkheden in de bedrijfstakken. Dit was bij algemene Ioonronden, waarbij met gemiddelde cijfers wordt gewerkt, niet mogelijk. De regering meent tevens, dat deze differentiatie in de loonvor ming een extra prikkel zal vormen voor de bevordering van de produktivi- teit in de bedrijfstakken met geringere mogelijkheden. Voor de uitvoering van de vrijere loonvorming zijn een aantal spelregels opgesteld. De voornaamste daarvan is, dat deze nooit mag leiden tot prijsstij ging. Verder mag oen bedrijfstak zich bij het stellen van eisen niet beroepen op een ..achterstand" in vergelijking met beter renderende bedrijfstakken. De regering meent verder, dat er ook in een systeem van vrijere loonvor ming gezorgd moet worden voor een aanvaardbars coördinatie tussen de lo nen van verschillende bedrijfstakken, zodat geen sociaal onrechtvaardige toonverschillen ontstaan. Om deze re den wil zjj dan ook nagaan of het no dig is, een wettelijk minimumloon in te voeren, om bepaalde groepen voor een te grote achterstand te behoeden. Over dit onderwerp zal de SER nog advies uitbrengen. Voor dc groepen, waarin de produktiviteitsmaatstaf niet kan wor den toegepast, en dit geldt met na me voor de ambtenarensalarissen, wil de regering een uitzondering ma ken. Deze salarissen worden opge trokken tot het niveau van de ge middelde loonstijgingen in het be drijfsleven. Om een te grote uitloop van de lonen in de meest rendabele bedrijfstakken te voorkomen, heeft de regening bepaald, dat de loonstij ging in een bedrijfstak niet te ver boven de gemiddelde landelijke pro- duktiviteitsstijging mag uitgaan. Zjj is van mening, dat niet alle ruim te in een bedrijfstak moet worden uit geput voor excessieve loonstijgingen. Voor een stabiel prijsniveau zijn ook prijsdalingen noodzakelijk, die in der gelijke goed renderende bedrijfstakken tot de mogelijkheden behoren. Blijven daar prijsdalingen achterwege, dan zal de overheid een onderzoek instellen naar de concurrentieverhoudingen in de betreffende bedrijfstak. Er wordt dan nagegaan of een kartel of een machtspositie de prijsdaling verhin dert. De overheid kan in dat geval op grond van de wet economische mede dinging ingrijpen. Indien werkgevers en werknemers niet over loonsverbeteringen tot over eenstemming kunnen komen, kan het college van rijksbemiddelaars in laat ste instantie en na een onderzoek van de economische situatie in de bedrijfs tak bindende richtlijnen geven. Overi gens staat de mogelijkheid van arbi trage steeds open. Het ligt in het voornemen van de regering, de mogelijkheid om tot diffe rentiatie in de lonen en andere arbeids voorwaarden over te gaan, onmiddel lijk na de parlementaire behandeling van de nota open te stellen. Daarbij Deze fraaie motorboot is een van de geschenken, die het jonge bruidspaar prins Albert en prinses Paola ten geschenke heeft gekregen. zal de datum van de afloop van de be treffende CAO richtinggevend moeten zijn. Om echter te verhinderen, dat het al te lang zou duren alvorens gediffe rentieerde verbeteringen mogen worden toegepast, acht de regering het rede lijk, te bepalen, dat in elk geval vóór 1 juli 1960 tot deze verbetering mag worden besloten. De regering heeft verder beslist, dat thans ook de huur- bijslag 1957 in de CAO's mag worden verwerkt. Hoewel zij hierbij een uitge sproken voorkeur heeft voor het ver werken van deze bijslag op de eindda tum van de CAO, wil zij niet uitslui ten, dat ook in die gevallen, waarin de CAO's na 1 januari 1960 aflopen, de verwerking tegelijk met de overige compensatiemaatregelen op die datum tot stand wordt gebracht. Sinds 1932 heeft de heer D. Zandstra te Hoornsterzwaag in Friesland zijn verjaardag gevierd op 12 april. Pas nu is gebleken, dat hij dit altijd had moe ten doen op 12 juni, omdat hij niet op 12 april 1894 maar op 12 juni 1895 is ge boren. Hjj heeft nu gezegd:,,Dat heb ik altijd al gemeend". Dat klopt, want toen hij in 1932 trouwde met mej. P. de Jong verklaarde hij voor de ambtenaar van de burgerlijke stad, op 12 juni 1895 ge boren te zijn. De ambtenaar zei, dat zulks niet klopte en dat het 12 april 1894 moest zijn. Aan deze vergissing heeft de heer Zandstra het te danken, dat hij nu tien weken uitkering inge volge de algemene ouderdomswet heeft gekregen. Door de activiteit van de Raad van Arbeid te Leeuwarden is evenwel aan het licht gekomen, dat de heer Zandstra nog een jaar moet wer ken, hetgeen hij nu min of meer blijmoe dig nog doet, echter met enige wrok over het feit, dat hij tien weken loon heeft ge derfd en bovendien kinderbijslag voor vijf van zijn elf kinderen. Men tracht nu in overleg tussen Raad van Arbeid en sociale zaken van de gemeente Hee renveen een bevredigende oplossing te vinden. De officier van justitie bij de recht bank te Breda heeft donderdag beves tiging gevraagd van het vonnis, dat op 9 april door de kantonrechter te Ber gen op Zoom werd uitgesproken tegen een Amsterdamse student. De student kreeg toen elf gulden boete, omdat hij eind vorig jaar op de markt in Roo sendaal zijn auto parkeerde zonder deze af te sluiten. De algemene politiever ordening van Roosendaal bevat een be paling, dat bij het parkeren van auto's de portieren met een slot of op andere deugdelijke wijze moeten worden afge sloten. Dit is gedaan om diefstal en joy-riding zoveel mogelijk tegen te gaan. Er werd bij de behandeling van de zaak in hoger beroep gepleit door mr. J. A. M. Smit uit Amsterdam, een van de juridische adviseurs van de KNAC. De KNAC acht dit geval namelijk van principieel belang. De verdediger per sisteerde bij het standpunt, dat men hier een aangelegenheid heeft geregeld, waarvan het regelen is voorbehouden aan de hogere wetgever. De rechtbank zal 2 juli uitspraak doen. Als eerste van de 23 gemeenten, waartoe de A.N.W.B. zich dezer dagen richtte, met het verzoek een proef te nemen met de parkeerschijf, heeft de gemeente Breda de A.N.W.B. geant woord, dat zij graag het aanbod van de bond aanvaardt om samen een proef te nemen met de parkeerschijf, zodra dit wettelijk mogelijk is. n een open brief aan de hoofdre dactie van ,,De Telegraaf" heeft prof. dr. A. Querido, in zijn kwa liteit van voorzitter van de Nationa le Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid zich gemengd in het debat rondom de zaak-Meulen- belt. Prof. Querido houdt in zijn brief tweeërlei betoog. Hij neemt het op voor de praktijk, die met be trekking tot de Krankzinnigenwet in zwang is. In de tweede plaats ver wijt hij de raadsman van de Meu- lenbelts, mr. R. P. Kokosky en ,,De Telegraaf" groot onrecht te hebben bedreven jegens alle geesteszieken, doordat zij het vertrouwen van de mensen in de medici, de psychiatri sche inrichtingen en de juridische uitvoerders van de Krankzinnigenwet hebben geschaad, immers zij hebben, volgens hem, de wet en de uitvoe ringspraktijk op onjuiste gronden en uiteraard onnodig in opspraak ge bracht. Ofschoon naar mijn mening de hoofdzaken van de kwestie-Meulen- belt in deze kolom genoegzaam zijn uiteengezet, is het van belang aan dacht te schenken aan wat een man in een gezaghebbende positie als prof. Querido in het midden brengt. Het is duidelijk, dat prof. Querido, die in de medische zijde van het ge- val-Meulenbelt geen stelling kiest, omdat hij de feiten niet voldoende kent, in de juridische kwestie, die daaraan vastzit, zich schaart onder de tegenstanders van het door mr. Kokosky te dezer zake ingenomen standpunt. Kortweg gezegd: prof. UUiUUIIIllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllltllllllüllllllllH Querido leest de wet, zoals zij luidt, los van haar ontstaanhistorie en be doelingen, die eventueel bij de tot standkoming in 1884 geheerst kun nen hebben. Dit is een standpunt dat velen inzonderheid ook juris ten innemen en dat zeker niet zonder kracht van redenen te ver dedigen is. Ten aanzien van het drama dat het echtpaar Meulenbelt is overko men, is het intussen de hoofdzaak niet. Ook mr. Kokosky, die sterk de aandacht vestigt op zijn juridi sche standpunt en stelt, dat de wet is misbruikt, geeft dit overigens toe. De hoofdzaak is of de Meulenbelts al dan niet terecht de slachtoffers van gedwongen inbewaringstelling zijn geworden, en deze vraag leidt dan tot de algemene kwestie: geeft de wet in geval van inbewaringstel ling voldoende waarborgen. Of zo als het in deze kolom werd gefor muleerd: is het voldoende veilig, dat een mens in bewaring wordt ge steld op de loutere verklaring van een deskundige, dat hij krankzinnig en gevaarlijk is, zonder enige ver dere controle? zoals hij ze meent te zijn, en zo ligt door zijn hele betoog de duidelijke strekking: laat het blijven zoals het is, want zoals het is, is het goed. Met alle respect voor de deskun digheid van prof. Querido en de zij nen op het gebied van behandeling van krankzinnigen, en volledig door drongen van de zware moeilijkheid, die zich juist op dit punt voordoet, waag ik het toch ernstig te twijfelen aan de wijsheid van het oordeel dat de hooggeleerde schrijver implicite uitspreekt. Het is duidelijk, dat de wet een griezelig grote macht toe kent aan één man. Deze ontzag lijk grote macht, die de wet hem toekent, acht prof. Querido zedelijk verantwoord door het feit van for mele deskundigheid. Uit deze zienswijze spreekt een voorbeeld van de ziekte die men be roepsblindheid noemt, ook een „men tal disease", niet zo ernstig, dat men ervoor in een psychiatrische in richting behoort te worden be handeld, maar in vele gevallen le vensgevaarlijk gebleken. De deskun digen richten de dingen zo in. als ze hun het meest doelmatig of ge woonweg het gemakkelijkste voor komen, omdat zij het weten en nie mand anders er iets van snapt. Ver heft iemand de stem om te zeggen, dat er iets fout is in hun inrichting van zaken, dan voelen zij zich ge stoord als mieren in hun nijver we reldje. Zjj worden derhalve kwaad en beweren, dat het algemeen be lang geschaad wordt. Dat legt een zedelijke druk op de mensen, want niemand is erop uit het algemeen belang te schaden en iedereen vindt het gênant, in onze tijd met zijn ge weldig opgeschroefd respect voor deskundigheid zich door een lid van een experts-clan voor domoor te ho ren uitmaken. k wil geenszins zeggen, dat de opvatting, die juristen en medici van de Krankzinnigenwet hebben, verkeerd is, maar er is een jurist, die de overtuiging koestert, dat zijn cliënten grof onrecht is aangedaan. Men kan ongetwijfeld veel voor en tegen in het midden brengen met be trekking tot de methode, die deze jurist te baat neemt om het eerher stel van zijn cliënten te bewerken. Dit is overigens een kwestie, die met de hoofdzaak niet veel te ma ken heeft, doch er zij in het algemeen voor gewaarschuwd, dat zjj onder de gegeven omstandigheden uiterst moeilijk te beoordelen is. Ook echter als men aanneemt, dat de door mr. Kokosky gekozen me thode verkeerd is, dringt men nog niet tot de hoofdzaak door als men ermee volstaat hem er de schuld voor aan te wrijven, dat de deskundi gen en de juridische uitvoerders in een kwaad daglicht verschijnen. Dat zal pas uitgemaakt worden op het moment, waarop vast komt te staan, dat mr. Kokosky en zijn cliënten on gelijk hebben. Maar als zij gelijk hebben, dan is het openbaar belang waarover prof. Querido zich terecht zo bezorgd maakt, (alsmede een persoonlijk menselijk belang, waar over hij zich zo koel toont) ernstig geschaad in de eerste plaats door een lid van de orde der deskundigen. n dit opzicht is de gedachtengang van prof. Querido verontrustend. Niet omdat hij op dit punt iets bepaalds betoogt. Hij zegt daar n.l. niets over, maar dan denkt men aan het woord van Chesterton, die eens heeft opgemerkt, dat een mens juist diep overtuigd is van datgene, wat hij vergeet te betogen. In de beschou wing van prof. Querido vindt men dit opmerkelijk bevestigd .Hij roert de bovengestelde, uit de structuur van de wet, zoals hij en velen met hem die verstaan, voortvloeiende vraag zelfs niet aan. Hij vindt het kenne lijk voortreffelijk, dat de dingen zijn. e eerste vraag is of de heer van Erp Taalman Kip zijn ver zoek tot inbewaringstelling van de heer en mevrouw Meulenbelt al dan niet op goede gronden heeft ge daan. Afgezien va nhet antwoord dat op die vraag gegeven zal moeten worden, is de tweede vraag of de wet goed is zoals zij is. Die twee vragen dringen zich uit de feiten en uit de structuur van de wet aan iedereen op, ook aan prof. Querido. die niemand overtuigt, wanneer hij alleen de seinvlag uithangt „Ons niet storen". LIBRA Donderdag trad voor het eerst dit jaar de Bolswarder Skotsploeg op met originele Friese dansen. Van nu af aan zal deze dansgroep iedere donderdag voor de toeristen optreden. Opname tijdens de uitvoering van de Skotse Trye met op de achtergrond het bekende stadhuis van Bolsward. Het bezoek van generaal De Gaulle aan de Paus, dat morgen plaats vindt, geschiedt volgens een bijzonder proto col, dat gisteren bekend gemaakt is en dat vijftien dicht bedrukte pagina's beslaat. Dat aan dit bezoek bijzondere betekenis moet worden gehecht, staat buiten twijfel. De onderscheiding van De Gaulle met de hoogste onderschei ding der Kerk, de Christus Orde, is er reeds een bewijs van. In Vati caanse kringen is men geneigd aan te nemen, dat de afsluiting van een con cordaat tussen Frankrijk en de H. Stoel zeker ter sprake zal komen, aldus meldt het KNP. Zondag zal president De Gaulle het middelpunt zijn van een plechtigheid in de basiliek van St.-Jan van Lateranen. Dan zal hem d. titel van kanunnik van de Lateraanse basiliek worden ver leend, een rrecht "an de Franse staatshoofden sedert de 17e eeuw. In aansluiting op de plechtigheid in de St.-Jan van Lateranen woont president De Gaulle een H. Mis bij, die wordt opgedragen in de nationale kerk van Frankrijk in Rome, de San Luigi dei Francesi (H. Lodewijk van Frankrijk). Indië In de buitenwijken van Tri- vandrum, de hoofdstad van de door ne communisten geleide Indische staat Ke rala, zijn gisteren bij een botsing tus sen communisten en katholieken 23 per sonen gewond, aldus meldt Reuter. Een jaar gevangenisstraf met aftrek van de vijf maanden voorarrest eiste gistermiddag de Haarlemse officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, tegen een 48-jarige ambtenaar van de Nederlandse ambassade in een oost-Aziatisch land. De man had rond 20.000,- aan ambassadegelden verduis terd en daartoe valsheid in geschrifte gepleegd door te knoeien in de ver- rekeningsstaten. De verdediger, mr. O. H. van Wijk uit Heemstede, meende dat de verlei ding om ambassadegelden te verduiste ren groot was, omdat de controle mi nimaal was en omdat hij als leider van de kanselarij toegang tot de kas had. (Van een. redacteur) Vertegenwoordigers van de drie kerkgenootschappen die het grootste deel van de Basiliek van het Heilig Graf in Jerusalem in bezit hebben Grieks-Orthodoxen, Armenen en katho lieken hebben, naar AFP in Jeru salem heeft vernomen, vorige week een overeenkomst voor de restauratie van het kerkgebouw ondertekend. Vo rige maand, toen de belanghebbende partijen in principe al tot overeenstem ming waren gekomen, hebben wij reeds gemeld, dat de uitvoering van het res tauratieplan naar schatting vijf tot tien jaar in beslag zal nemen en vele mil joenen guldens zal vergen. Bij de voor- b eidingen hiertoe, die vele jaren in beslag lebben genomen, heeft indertijd zoals gemeld ook een Nederlandse ar chitect, ir. H. J. W. Thunissen uit Den Haag, een belangrijke rol gespeeld. De Basiliek van het H. Graf betreedt men al sinds tal van jaren door een enorme stalen steiger. Toen Palestina nog Brits mandaatgebied was hebben de Engelsen die steiger met de beste bedoelingen opgericht. Ze moesten het wankele bouwwerk voor een volledige ineenstorting behoeden na de aardbe ving, die in 1927 Jerusalem teisterde. Ook die steigers hebben het kerkgebouw echter geen goed gedaan: overdag zet ten ze uit onder de invloed van de brandende zon en in de doorgaans kille nachten krimpen ze ineen, stenen los wrikkend en scheuren verbredend. Ze Advertentie Den Haag Scheveningen In 1944, ten tijde van de opstand in Warschau, zijn er zoals bekend vele Polen door de nazi's terechtgesteld. Vele bewoners van de stad zagen dagelijks groepen Pol en onder bewaki ng van Hitiers soldaten naar de plaats van terechtstelling marcheren. Zo zag een vrouw op zekere dag haar man in een van deze groepen lopen. Ook bekenden van het echtpaar her kenden hem. ln 1945 gaven de autoriteiten een officiële verklaring af dat de man was overleden. De vrouw hertrouwde en ging in een andere stad wonen. In 1950 stierf haar tweede echtgenoot. Acht jaar later liep zij te wandelen in die stad. Zij moest ergens zijn maar wist niet precies de weg. Zij hield daarom een voorbijganger aan. Het bleek haar eerste echtgenoot te zijn. Hij had op het laatste ogenblik weten te ontsnappen. 15 jaar lang had hij naar zijn vrouw gezocht. Zij zullen nu opnieuw trouwen. staan daar echter nog, als een be schamend getuigenis van de tweedracht die jarenlang heeft geheerst tussen de christelijke Kerken, die ieder een deel van de H. Grafkerk onder bun hoede hebben. Al die tijd zijn ze niet bfl machte gebleken in onderlinge samen werking de kerk, die ook van binnen op verscheidene plaatsen gestut moet worden, afdoende te herstellen. Aan deze weinig verheffende situatie is door het thans gesloten akkoord dus een einde gekomen. Een reeds uit 1939 daterend plan dat men na de oorlog nieuw leven heeft willen inblazen, om de Basiliek van het Heilig Graf te ver vangen door een geheel nieuw bouw werk, is hiermee definitief vaji de baan. Men is overeengekomen dat niets zal worden 'gemoderniseerd. Het H. Graf zelf zal, op enkele noodzakelijke verstevigingen na, niet worden aange roerd. Kolonel Fadhel übbas Mahdawi, pre sident van het volksgerechtshof van Bagdad, heeft gisteren tijdens een pro ces tegen 21 legerofficieren en burgers die van medeplichtigheid aan de jong ste opstand in Mosoel worden beschul digd, gezegd dat de herbewapening van het Iraakse leger met de modernste wapens, met inbegrip van kernwapens, voltooid is. Tot de uitrusting van het leger behoort radar. Irak bezit voorts in de Sovjet-Unie gebouwde vliegtui gen van het type MIG en Iljoesjin. Kolonel Mahdawi verklaarde verder dat Irak nog andere geheime wapens had gekregen nadat het van het imperialisme was bevrijd. De oude wapens waaronder Britse en Ame rikaanse noemde hij „schroot", te gen „fantastische" prijzen gekocht. In officiële Britse kringen is men verbaasd over de verklaring van de president van de volksrechtbank. Men staat er in Londen en Washington scep tisch tegenover. Als er kernwapens zijn verstrekt, zo meent men. moet dat door de Sovjet-Unie zijn gebeurd. Vorige maand heeft de Britse rege ring veel kritiek ontmoet wegens haar besluit het Iraakse leger van moderne tanks en vliegtuigen te voorzien. Het zal verscheidene maanden duren, voordat deze leveranties zijn uitgevoerd. Men begrjjpt dan ook niet, dat de uitrusting van het leger nu al voltooid zou zijn. Van gewoonlijk welingelichte zijde in Londen wordt echter vernomen. dat Irak de laatste tijd Russische wapens heeft ontvangen, waaronder vliegtuigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3