Geknoei op grote schaal bij de genie in Haarlem I Groote Houtstraat Vereniging viert gouden jubileum BESLISSING VERBOUWING BRANDWEERGARAGE EEN MAAND AANGEHOUDEN Agenda voor Haarlem en om Aantrekkelijk programma op vierde zomerconcert van N.Ph.O. Een jaar gevangenisstraf geëist tegen Velsense aannemer Horlogerie „SUISSE" Kostelijke herinneringen Meerderheid wil onderzoek naar de coördinatie en concentratie van verschillende gemeente-diensten Overveen steunt kerkenbouw ESLAAGD' Op maandag geen tuinen soroeien Politie is streng tegen overtreders max. snelheid HAARLEMSE RECHTBANK C. Donsen 25 jaar priester Expositie werkstukken Meisjes-H.B.S. RECEPTIE IN DE VLEESHAL Gemeenteraad Heemstede Koop RALSTON bij MAAS' VERFHUIS Muziek ALBA In Heemstede Sinds februari al meer dan honderd processen-verbaal Dick de Reus so lieerde in vioolconcert van Camille Saint Saëns VRIJDAG 26 JUNI 1959 PAGINA 5 'N GESLAAGD EXAMEN HORLOGE WAARD. BARTEUORISSTRAAT 1 Burgerlijke Stand Haarlem Waterstanden Concert in Rijkenspark Initiatief met prachtig residtaat Films Toneel Diversen T entoonstellingen In Zand voort De geestelijke ontwik kelingsgebieden in de bisdommen Haarlem en Rotterdam Studie-bijeenkomst op de Tiltenberg Kleuterscholen in De Glip Parkeerstroken Beurs van Amsterdam Beurs van New Vorl Trieste toestanden bij de genie in Haarlem werden gistermiddag voor de Haarlemse rechtbank uit de doeken gedaan. „Valsheid in geschrifte op gro te schaal is daar gebruikelijk", con stateerde de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman in ifln requisitoir tegen een 40-jarige aan nemer uit Velsen, die terecht stond wegens diefstal van oud-ijzer, omkope rij en het indienen van valse declara ties. De aannemer was belast met onder houdswerkzaamheden aan de verdedi gingswerken rond Spaarndam. Volgens zijn zeggen had hü van de Haarlemse geniemensen toestemming gekregen om een partij oud-ijzer te verkopen. De partij had hem ongeveer 1000,- opge bracht. De enige voorwaarde was, dat hij in ruil daarvoor een hindernisbaan zou repareren. De geniemensen ont kenden dat nu. Zehadden de aanne mer toestemming gegeven om het oud ijzer te ruilen voor ijzer, dat hij zou kunnen gebruiken bij het herstel van de hindernisbaan. Maar ook daartoe waren zjj niet bevoegd, constateerde de president, mr. H. J. Ferwerda. Voorts had de aannemer de genie mensen op hun verjaardagen en andere feestelijke familiegebeurtenissen royale eadeaux gestuurd in de vorm van taar ten, letters, sigaren etc. Een genieka pitein, thans gepensioneerd, bewoonde voor slechts 50,- per maand een wo ning van 28.000,- die de aannemer voor hem gebouwd had in Santpoort en die ook de eigenaar was. Etentjes en autoverbruik, alsmede privé-uitga- ven van de geniemensen werden prompt door de aannemer betaald. De man ontkende daarbij de opzet gehad te heb ben om de geniemensen om te kopen en deze verklaarden op hun beurt, dat sö zich door deze eadeaux niet in het minst gegeneerd voelden. Tenslotte had de aannemer in over leg met de geniemensen een ameuble ment betaald, dat zij gekocht hadden voor de kamer van hun commandant. Een machtiging daarvoor hadden ze niet kunnen krijgen en nu zou de aan nemer het „herstellen van meubilair" declareren om weer uit de kosten te komen. Ter terechtzitting bleek wel, dat deze gang van zaken beslist niet ongebruikelijk is. Zo declareerde de aannemer ook meer werkuren dan hij gemaakt had, wanneer het verbruikte materiaal toevallig wat duurder was uitgevallen dan verwacht werd. Men knoeide maar wat raak. Mr. Van der Valk Bouman merkte op, dat de auditeur militair de ge nieofficier niet meer vervolgd had, omdat die nu toch al gepensioneerd was. Zelf voelde hjj er nu de grote baas de dans ontsprong niets voor diens ondergeschikten, die hij als Advertentie is een Wij hebben een rijke collectie in alle bekende merken reeds vanaf 27.—. Komt U 'ns vrijblijvend een kijkje nemen. (hoek Smedestr.) Telef. 13131. De in Haarlem geboren en getogen priester C. Donsen is maandag 29 juni 25 jaar priester. Hij is diocesaan missio naris in het bisdom Saisson (Noord- Frankrijk). Zijn adres luidt: Notre Dame de Liese. District Aisne. BEVALLEN van een zoon: J. M. Kauffman-Schreurs, A. a. Bakker- Böhm, R. Stuiver-Lorenz, C. J. Metze- laar-Spee, E. D. L. Huisman-de Boode, C. W. M. van der Woert-Teeuwisse. BEVALLEN van een zoon: J. Ob- dam-Prins; M. Anderson-White; E. van der Zijden-Lingen; W. T. Hoogeveen- Bont. BEVALLEN van een dochter: E. H. de Leth-Harmelink, E. de Boer-van Duin, M. van Wanrooij-Muntinga, J. C. Budde-Pijnse van der Aa. BEVALLEN van een dochter: H. M. Hermans-Lasschuit; J. Smid-Posma; E. B. M. E. Stalpers-Goossens. ONDERTROUWD: A. F. Jacobs en M. V. van Velsen, B. M. Spee en W. L. M. van Velsen, H. H. Rodts en J. Hooglugt, B. R. van Ham en L. Sjardijn, A. H. Reichenberger en M. R. Seve ring, W. van der Louw en C. R. van Drongelen, D. van der Kamp en A. K. J. van der Leeden, J. Th. van Gennip en S. M. H. Marchand, C. Rutz en D. G. Snoerwang, F. de Jager en E. Braafhart, B. J. Duiveman en M. J. D. Meine, J. Stijnman en W. Lauer, R. Grandia en B. Smit. S. P. Dumeveld en G. M. Lips, G. Hogenburk en G. Riezebos, P. J..de Ruig en H. W. P. Hulshof, C. J. M. van Wees en Ch. Kappe, H. C. Kemp en S. N. van Ingen, W. J. Kraajjenga en T. J. van der Linden, J. G. van den Berg en J- A. Groskamp, L. H. J. Zandstra en J. Th. Rutte. ONDERTROUWD: C. M. van Strien en K. Bruijn; R. van Schinkel en A. A. M. Houtkamp. GEHUWD: A. M. P. J. van Eeden en F. M. Delissen, G. A. Breems en A. C. Klein, G M Diependaal en A. M. Kott- man, J. F. Smits en H. A. M. Bartman, D. M. Ruurda en C. G. Th. Blom, H. A. A. Allard en M. C. Th. Borst, J. van Os en A. H. M. C. van de Kerkhof, D. J. Tolsma en W. C. van Ginkel, N. J. Sikkink en A. A. Halderman, B. Mon- rooij en J. Visser. GEHUWD: D. Smit en H. M. C. van Rooden; F. W. Gloerich en M. C. van Velsen; H. Tollenaar en J. van Bom mel; L. van der Putten en E. M. Smit; W. P. Groeneveld en M. Broek. OVERLEDEN: A. van Wieringen, 59 j., Delistraat; M. Ch. de Graaff, 60 j., Joh. de Breukstraat: C. Goebert, 60 j., Vergierdeweg; J. B. Steemers, 76 j., Vooruitgangstraat; E. H. Poots, 6 j., Gasthuisvest; M. M. Dirks, 3 j„ van Keulenstraat; B. J. Tiggelman-Klop- per, 66 j., Leidsestraat. OVERLEDEN: J. A. P. Sweijen, 7 j. Ged. Oude Gracht. UMUIDEN. Vrijdag 26 juni Hoog water: 7.35 u. en 20.01 u. Laag water: 3.11 u. en 15.32 u. Zaterdag 27 juni Hoog water: 8.27 u. en 20.56 u. Laag water: 4.00 u. en 16.23 u. burgerambtenaren wel zou kunnen vervolgen, voor de rechtbank te da gen. Met de aannemer was het ech ter een ander geval. De man zou aan de transactes volgens een rijks accountant 6000,- hebben overgehou den. Hjj achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste een jaar gevange nisstraf met aftrek. De verdediger, mr. H. A. Diderich uit Amsterdam, deelde mee dat zijn cliënt „geen vette rug" van deze trans acties had overgehouden. Hjj is zijn zaak kwijt en werkt nu weer bij een baas. Fel hekelde hij de practijken die de genie erop na houdt: men rommelt maar wat aan, als het werk maar ver richt wordt. Dat de aannemer er ae dupe van wordt deert niemand, aldus de verdediger. Waarom maken ze geen bindende afspraken en waarom houden ze zich er niet aan? Waarom is niet nagegaan, hoeveel de aannemer in werkelijkheid had moeten krijgen? Mis schien bleek dan wel, dat hij er heel wat minder dan 6000,- aan verdiend heeft. De moeilijkheid is, dat men al les bij de genie veel te ingewikkeld maakt en geen personeel genoeg neeft om de zaak onder controle te houden. De mensen ter plaatse zijn mensen van de practijk. Ze willen het werk graag zo gauw en zo goed mogelijk gedaan hebben, maar dat stuit op allerlei for mele bezwaren. Vandaar dat ze hun eigen weg zoeken. Mede met het oog op de moeilijke privé-omstandigheden van zijn cliënt, bepleitte de raadsman een gevangenisstraf die gelijk is aan de tijd in voorarrest doorgebracht. Over veertien dagen doet de rechtbank uit spraak. De opstelling van werkstukken der eindexamenkandidaten van de Meis jes HBS aan- de Tempeliersstraat in ne vakken tekenen en handwerken ten be hoeve van de gecommitteerden is, uit gebreid met werk uit de lagere klas sen, een respectabele expositi die ouders en belangstellenden graag be zoeken. Vooral de dames, maar ook de he ren en niet alleen de vaders bui gen zich over de elegante japonnen, blouses, rokken, kinderkleding, vilten speelgoeddieren 'en sierhandwerk om de makelij ervan te bewonderen en zich er met recht over te verwonderen dat het doorsnee-HBS-meisje tot dit zeer gave naai. en borduurwerk in staat is. De intellectuele vorming van het vlot te jongemeisje van deze generatie met soms wat jongensachtig aandoende al lure gaat hier gepaard met de ont plooiing van het vrouwelijke, van char me en smaakverfijning. „Wij leiden hier een deel van de toe komstige echtgenoten, moeders en huis vrouwen in het Haarlemse op," zo ver klaart mevrouw Van Hezel de ernst die zij bij het geven van haar lessen betracht. Wat ons ook dit jaar weer bijzonder opgevallen is naast de technische-gave afwerking en de liefhebberij waarmee gewerkt wordt is het gevoel voor maat en schaal: de verhouding tussen weef sel, dessin, model en gebruiksdoel wel ke steeds tot zo'n voortreffelijk even wicht is gebracht. Menige bezoekster zal zich het hoofd volprenten met idee- en en het plezierige gevoel ervaren dat de charme en elegance van dit fraaie handwerk oproept. Het samenspel met Ewoud de Kat, die hier de leraar voor tekenen is, blijkt in de estetische vorming in kleurge voel, compositie, vorm- en materiaalbe grip, fantasie en creativiteit voortref felijk te zijn. De vitrines met werkstukken m dit vak laten zien hoe ook dit alles uit de gevoelssfeer is ontwikkeld. In een veel heid van technieken en soorten op drachten wordt er geëxperimenteerd. Ook hier weer een gezond evenwicht, en wel tussen persoonlijke expressie enerzijds en reële observatie en ma teriaalkarakter anderzijds. In deze gesloten formatie werken beide vakken aan de estetische vorming van de jonge vrouw die te kort ge daan zou zijn als het middelbaar onder wijs een eenzijdig beroep zou doen op haar louter verstandelijke vermogens. L.T. De voorzitter van de Haarlemse Kamer van Koophandel, de heer B. F. Enschedé, feliciteert de voorzitter van de vijftig jarige Groote Houtstraat Vereniging, de heer A. W. Korstjens. Op een expositie-bord aan een der wanden van de Vleeshal hingen en kele herinneringen opgeprikt uit de veelbewogen geschiedenis der Grote Houtstraat Vereniging: foto's, ver geelde krantenknipsels en curieuze brieven. Men had een snelle en vluchtige keuze moeten doen, maar wij merkten enige kostelijke memo rabilia op, die vooral de oudere Haar lemmers goed zullen doen. Zo lezen we een uit 1916 daterende brief van de kleinkunstenaar Speenhof f, die toezegde een avond voor de G.H.V. te zullen verzorgen tegen een hono rarium van f 50,- (plus f 10,- reis kosten vanaf Rotterdam) kom daar nu 'reis om maar daarnaast zagen we een telegram van dezelfde Speenhoff, waarin hij met klem ver zekerde in ieder geval het honora rium te zullen opeisen, ook als hij niet zou mogen optreden tengevolge van de tegen hem gerezen protesten. Wat was namelijk het geval? Een aantal katholieke leden had gepro testeerd tegen Speenhoff's optreden, omdat men hem niet fatsoenlijk ge noeg achtte en voor katholieken niet acceptabel. Toen zijn optreden toch doorging zegden die leden in een kordaat en fraai geschreven doch lo gisch niet geheel zuiver gesteld schrijven hun lidmaatschap van de G.H.V. op. Men vindt bij de onder tekenaars vele bekende familie namen. Meerdere dragers van die namen vindt men thans in dezelfde G.H.V. terug, maar wij maken ons sterk dat deze huidige generatie in soortgelijke omstandigheden wat min der zwaar aan de zaak zou hebben getild. Dat de vereniging destijds de klein kunst een warm hart toedroeg vinclt men bevstigd in een eveneens uit 1916 daterende brief van Jean Louis Pisuisse, waarin ook deze toezegde een avond te zullen verzorgen, zij het tegen een aanmerkelijk hoger hono rarium, namelijk f 125,-. Er hingen ook herinneringen van een verhevener strekking, bijvoor beeld die aan de spontane hulpver leningsacties der G.H.V., zodra er er gens rampspoed geleden werd: hulp aan de Belgische vluchtelingen uit de eerste wereldoorlog (ook al klaag de iemand in een brief over de on zindelijkheid van gehuisveste Bel gen), steun aan de watersnoodslacht offers van 1926 en aan dg gedupeer den door de overstromingsramp van 1953. Het fanfarekorps „Wilhelmina" uit Santpoort geeft maandagavond half acht een openluchtconcert onder leiding van de heer J. Groot in het Burg. Rij kenspark te Santpoort. Bij gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Groote Houtstraat Vere niging recipieerde bestuur en leden gis termiddag in de Vleeshal te Haarlem. Wethouder J. A. Schippers sprak na mens het gemeentebestuur woorden van lof en sympathie. Hij schetste de sa menwerking die er steeds was geweest wanneer een van beide in moeilijkhe den zat. Hij merkte op, dat zodra er on derhandelingen zullen worden gevoerd over het geheel of gedeeltelijk afslui ten van de Groote Houtstraat voor ver keer er ongetwijfeld overleg zal worden gepleegd met de Vereniging. Namens' Haarlems Bloei sprak de heer J. H. Bartman. Hij tekende de Groote Houtstraat als een bruisende, dynamische en vooral ook aantrekke lijke schakel tussen de zich steeds weer verjongende Haarlemmer-Hout en de oude grijzende Grote Markt. Hierna bo den twee Haarlemse Bloemenmeisjes een prachtig bloemstuk aan. De heer B. F. Enschedé, voorzitter van de Ka mer van Koophandel in Haarlem en Omstreken, zei zich bij de zin der feest viering nauw betrokken te voelen: „Wat zou bloeiend Haarlem zijn, zon- Advertentie De parochianen van Overveen zjjn be reid tot grote offers voor de kerke- bouw in het Bisdom. Zeker tachtig pro cent heeft het vorig jaar opgerichte Comité Kerkenbouw bijdragen toege- toegezegd, tot een t otaalbedrag van vierduizend gulden per jaar. Opmerke lijk daarbij is, dat noch de opbrengst van de bekende jaarlijkse collecte, noch die van de wekelijkse teruggelopen zijn. Integendeel, de wekelijkse schaal „voor de Bisschop" wordt zelfs nog beter be dacht. Daarmee geeft de parochie van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen in Overveen wel het voorbeeld aan de an dere parochies. Het Comité Kerkenbouw werd eind vorig jaar opgericht. Een veertigtal dames en heren uit alle milieus, is toen de parochianen allen persoonlijk gaan bezoeken met een typografisch fraai verzorgde folder, waarin doel en streven van het comité uiteenge zet werden. Enkele dagen later kwa men de zelatricen en zelateurs terug om te horen, hoe en wat men wenste bij te dragen. CINEMA PALACE: Rivalen der Manége, 14 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Do. alleen in de avondvoorstellingen: Port des Lilas, 14 jaar. FRANS HALS: Van het Westelijk front geen nieuws, 14 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7. 9.15 uur. Di één avondvoorstelling: 8 uur. LIDÓ' Vr. t.m. ZO.: Song of India, 14 jaar. Ma t.m. do.: Cocaïne--smokkelaars, 18 j.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. L.UXOR' Vr. t.m. zo.: Bastogne, 14 jaar. Ma. t.m. wo.: Quo Vadis, 14 jaar. Do.: De drie musketiers, a. 1. Vr. 2, 7 en 9.15 uur. Za. 2, 7. 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 8.15 u. Ma. t.m. do. 2 en 8 uur. REMBRANDT: Liefde zoals een vrouw be geert, volw.; 2, 4.15. 7, 9.15 uur. ROXY: Vr. t.m. zo.: Grenspiraten, 14 jaar. Ma. t.m. do.: Luchtrovers, 14 jaar; 2.30. 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Toneelkoorts, 18 jaar; 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: De graaf van Luxemburg, a. 1. Vr. 8.15 uur. Za. en zo. 7 en 9.15 uur. Toya. het weesmeisje, 14 jaar. Za. 2.30 uur; zo. 2 en 4.15 uur. Ma. en di. geen voorstelling. Wo. en do. 8.15 uur: Das Madchen Laua, 18 jaar. Zondag 28 juni Stadsschouwburg, 8 uur: Werkverband Katholiek Amateurtoneel: De vrouwen krij gen hun zin. Maandag 29 Juni Stadsschouwburg, 8 uur: Werkverband Katholiek Amateurtoneel: De vrouwen krij gen hun zin. Donderdag 2 juli Openluchttheater Bloemendaal, uur: Spaanse dansgroep „Oldarra". Vrijdag 26 juni Grote Kerk, 11.30—12.30 uur: Beiaardbe- speling door Arie Peters. Openluchttheater Bloemendaal, 8 uur: Concert en taptoe door Chr. Fanfare Corps „Arti et Religioni". Zaterdai Stadsschouwburg, 9 27 Juni uur: Muziekschool Hoogerwerff: Kinderoperette „De Witte Wolf". Maandag 29 juni Concertgebouw, 8 uur: Maatschappij tot bevordering van de Toonkunst. Concert o.l.v. Marinus Adam. Grote Kerk, 3.30—4.30 uur: Beiaardbespe- iing door Arie Peters. Dinsdag 30 Juni Grote Kerk, 8 uur: Orgelbespeling door Piet Kee. Programma: 2e gedeelte Orgel- mis J. S. Bach, m.m.v. Haarlems Bach- ensemble o.l.v. George Robert. Donderdag 2 Juli Grote Kerk, 3—4 uu:Orgelbespeling door Albert de Klerk. Grote Kerk, 8—9 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Vrijdag 26 juni Concertgebouw, 9.30 uur: Ned. Juristen Ver., vergadering. Stadhuis, 22 uur: ontvangst deelnemers Ned. Juristen Ver. Spaarndam: West-Kolkje: Kermis. Zaterdag 27 Juni Concertgebouw, 9.30 uur: Ned. Juristen Ver., vergadering. Maandag 29 juni Minerva-theater, 8.15 uur: Zomeravond amusement met Willy Walden, Piet Muyse- Spaarndam, hulpsecretarie, 8 uur: Verga dering wijkcomité. Grote Kerk, 7 uur: Excursie naar de beiaard o.l.v. Arie Peters. Dinsdag 30 juni Minerva-theater, 8.15 uur: Zomeravond amusement met Willy Walden, Piet Muyse- laar e.a. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst: schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid Geopend van 1017 uur. Zon en feestdagen van 13—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 10—17 en zo. 13—17 uur. Advertentie EN MET HET EXAMEN EN MET EEN FIETS M.NT OIE IS VAN MM.IW OHOOTE HOUT3TR.IS8 Grote Kerk: Te bezichtigen van 917 uur op werkdagen. Stadhuis, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9—17 uur; za. 9—12 uur. Teylcrs Museum: Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuur kundige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11—15 uur. De eer ste zondag van elke maand van 1315 uur. In 't Goede Uur, Korte Houtstraat Tot 30 juni: Tentoonstelling van werken van Ploos van Amstel. Geopend dag., ook zo., van 1022 uui Woonhuis Jac. van Looy, Ki Houtweg Geop. do 10—12.30 er 13.30—17 uur: zo 14—17 uur Galerie Espace, KI. Heiligland: Zomerten- toonstelling. Geopend op werkd. v. 11—17 uur. (T.m. 15 juli). Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines er grote maquette van Nederland. Geopend van 9—12.30 en van 1.305 uur. Zondag van 105 uur. Krans Halsmuseum: Stichting Elias Voet Jubileum-tentoonstelling „Haarlems Zil ver". Geopend van 10—17 uur en zo 13—17 uur. (T.m. 30 juli). Huis Van Looy, KI. Houtweg 103: Jaar lijkse tentoonstelling K.Z.O.D.: ere-zaal: W. A. Kolk en Jan Rusman. :Geopend: dagelijks 10—12.30 uur en 13.30—17 uur; zondags 13.3017 uur. der bloeiende Groote Houtstraat?" Hjj zag de modernisering van de winkel panden, hoewel er aan het oude stede- schoon wel iets verloren ging, als een vooruitstrevendheid van de winkeliers om zich aan te passen aan de moderne tüd. Tijdens de receptie werd nog het woord gevoerd door de heer B. Lam, voorzitter van de Middenstandscentra- Ie, alsmede door vertegenwoordigers van de zusterverenigingen van de Ane- gang en de Generaal Croniéstraat. Ge lukwensen werden nog uitgesproken door de heer W. J. Gorter, commissaris van Politie te Haarlem, en door vele relaties, vrienden en bekenden. In een kleine tentoonstelling, die was samen gesteld uit het archief van de vereni ging, had de secretaris een overzicht samengesteld van de activiteiten van de Groote Houtstraat Vereniging in de afgelopen vijftig jaar. Uit het documen tatiemateriaal bleek, dat de vereniging haar werkzaamheden niet tot bet com merciële terrein had beperkt. Men kan daar hiernaast meer over lezen. De directeur der gemeentebedrijven van Zandvoort doet een dringend be roep op de waterverbruikers van zyn bedrijven, om op maandag geen tuinen te besproeien. De heer Cense deelde ons mede, dat tengevolge van het war me weer het waterverbruik in Zand voort de top-capaciteit van het bedrijf benadert. Met de huidige pompen van het pomp station te Bentveld kan per dag 4500 kubieke meter water worden opge pompt. Overdag overtreft het verbruik de pompcapaciteit, zodat de reserve van de watertoren (900 kubieke meter) moet worden aangesproken. Op den huize Tiltenberg bij Vogelen zang, nationaal vormingscentrum van de Graal, wordt van woensdagavond 29 juli tot zondagavond 2 augustus een studie-bijeenkomst gehouden voor de vrouw uit het beroepsleven. Het ge spreksthema luidt: „De geestelijke ont wikkelingsgebieden in de bisdommen Haarlem en Rotterdam", de groei van de Randstad Holland, gezien in de ont wikkeling van West-Europa, een excur sie naar de IJmond met een bezoek aan het bureau van de STOKK (Stichting Opbouw Katholiek Kennemerland)de situatie van de Kerk in het Dejtagebied. De gemeenteraad van Heemstede heeft gisteravond langdurig gediscus sieerd over de vraag of het voorstel van B.en W. om een krediet van 95.000,- voor de verbouwing en uit breiding van de brandweerkazerne aan het Wipperplein een maand moest wor den aangehouden of niet. De heer ZEG- WAART (KVP) gooide de knuppel in het hoenderhok en kreeg later bijval van de raadsleden TINBERGEN (Pvd A), SCHEER en BRINK, beiden van de WD, en KOOYMANS (Prot.Chr.). Hij betoogde, dat het wellicht verkie selijker zou zjjn, wanneer werd nage gaan of concentratie en coördinatie van dienstverlenende en nutsinsteilingen (politie, Jbrandweer en bedrijven) mo gelijk is. Hjj was bevreesd, dat over een paar jaar de brandweerkazerne op nieuw verbouwd zou moeten worden, wanneer besloten zou zjjn kleinere een heden aan te schaffen. Geinspireerd door deze gedachtegang en wellicht niet overtuigd door het verweer van het col lege van B. en W. deed de heer Tin bergen het voorstel een beslissing een maand uit te stellen. Dat voorstel werd na een uitgebreid debat, waarin een vaste leiding van de zijde van de voorzitter geheel ontbrak, met tien stemmen vóór en negen tegen aange nomen. Tegen een goede huisvesting van de brandweer had de heer Zegwaart geen enkele bedenking. Hij meende evenwel, dat het voorstel van B. en W. geen oplossing bood op lange termijn. Over een paar jaar moet de kazerne weer verbouwd worden, omdat dan de thans veranderende inzichten omtrent brand bestrijding wel nagenoeg gerealiseerd zullen zijn. Dat betekent, dat Heemste de kleine eenheden zal moeten aan schaffen. En waar moeten die eenhe den worden gestald? In d° garage? Er komt volgens het voorgestelde plan niet meer ruimte in de garage dan er nu al is. Later zou wethouder VAN LENT mededelen, dat het ontworpen instructielokaal eventueel als stalling voor die eenheden dienst zou kunnen doen. Het scheen, dat de heer Zeg waart daarin niet al teveel vertrouwen had. Het liefst zou hij zien, dat er een groots opgezet plan werd gemaakt, waarin gepoogd werd om verschillende diensten te coördineren en te concen treren Zou het niet mogelijk zijn om het naast de brandweergarage gelegen gebouw van Openbare Werken als po litiebureau in te richten? Voor Open bare Werken zou dan een nieuw kan toor moeten worden gebouwd, waarin ook de Bedrijven kunnen worden ge huisvest. Het huidige kantoor van Be drijven kan dan worden gesloopt. Wel licht zou in de toekomst als gevolg van deze concentratie met een direc teur die verantwoordelijk is voor beide diensten kunnen worden volstaan. In het in grove trekken aangegeven plan van de heer Zegwaart zou de brand weergarage kunnen worden onderge bracht in de voormalige stokerij van de Bedrijven. Morgenmiddag worden door de Buurtvereniging Haarlem-oost op de rolschaatsbaan aan het Van Zeggelen- plein vanaf twee uur hinderniswedstrij den gehouden voor kinderen van twaalf tot en met vijftien jaar en vanaf drie uur voor de kinderen van vijf tot en met elf jaar een kinderkermis. Zon dagmorgen wordt een viswedstrijd ge organiseerd voor alle buurtbewoners boven de zestien jaar in het water van de Amsterdamsevaart. Twee of driemaal in de week contro leert de Heemsteedse politie het gemo toriseerde verkeer of het de snelheids limiet binnen de bebouwde kom niet overschrijdt. Als gevolg van deze con trole vallen er elke maand een groot aantal slachtoffers, die hun haast met een (dure) bon moeten betalen. In fe bruari werden er negentien processen verbaal opgemaakt, in maart vijftien, in april vijf en twintig, in mei negen en twintig en in juni drie en twintig. De stijging van de verbalen in de voorzomer is een gevolg van de toena me van het wegverkeer met o.a. jeug dige bravour-brommers. De meeste slachtoffers vallen op de Heemsteedse Dreef, waarvan in het algemeen wordt aangenomen, dat daarop het rijden met een snelheid van zeventig kilometer per uur zou zijn toegestaan. Er was donderdagavond een klein aantal bezoekers in de Gemeentelijke Concertzaal om de prestaties van het Noordhollands Philharmonisch Orkest te beluisteren tijdens het vierde zomer concert. De warmte zal velen wel naar de koelte van de strandboulevards heb ben gelokt. Niettemin werd er een aan trekkelijk programma aangeboden van boeiende en gemakkelijk te verwerken simphonische muziek. Edouard Lalo's bekende Ouverture tot zijn opera „Le Roi d'Ys" kreeg ncW dirigent Marinus dam's leiding een vertolking, waar van de coloristisehe en briljante eigen schappen typerend waren voor de in stelling van de dirigent. De voorkeur van Marinus Adam voor muziek met bloeiende harmonische en ritmische inhoud heeft altijd betekenis voor de kwaliteit van de weergave. Zo was dit ook het geval met Rabaud's gevoelige „La Procession nocturne". De strijkers ontwikkelden een warme toon in het begin en de terugkeer hier van na het geestelijk gezang door de blazers. De littoreske „Petite Suite" van Cl. Debussy, waarvan vermoede lijk abusievelijk, niet werd vermeld, wie het stuk had geïnstrumenteerd, (naar ik meen een zekere Buser) werd als een verfrissende drank bij deze drukkende hitte tot de toehoorders ge bracht. Welk een heerlijke deining in het „Ballet" en verkwikkende instru mentale effecten in „Cortège". En een nog zekerder verbinding met de wals kregen wij in de cyclus „Wiener Drei- vierteltakt" van de heer Joh. Wage naar. Al heeft het stuk een geforceerd slot en zjjn de vele herinneringen aan de stijl van Richard Strauss in zijn wals uit „Der Rosenkavalier', men wordt toch geconfronteerd met de be zielende inhoud van deze partituur. De dirigent liet zijn musici als het ware de invloed en stimulans van de cadans ondergaan, waardoor deze „schuring" ook het publiek deelachtig werd. Als solist fungeerde de violist Dick de Reus, concertmeester van het U.S.O. Hij voer de het meestbekende concert (no. 3 in b mineur) van Camille Saint Saëns met het orkest uit. Zijn toon is sober, doch pregnant genoeg om de romantiek van deze cosmopolitische Fransman recht te doen wedervaren. Technisch be heerst De Reus zijn metier voortreffe lijk; zijn violistische eigenschappen heeft hjj duidelijk gemanifesteerd. Hij had in dirigent en orkest een nauwlet tend reagerend en hecht aansluitend ensemble als begeleider. G. M. Verschillende raadsleden, met name de heren Kooijmans, Tinbergen, Scheer en Brink, voelden wel wat voor de sug gesties van de heer Zegwaart. Zy spra ken zich wel niet uit in details, maar zeiden voorstanders te zijn van con centratie en coördinatie. Vooral het so cialistische raadslid Tinbergen sprong pr nogal fel op. Toen hij hoorde, dat de heer Zegwaart er huiverig voor was om een voorstel tot aanhouding van een beslissing in te dienen, nam hy het initiatief daartoe. Hij meende, dat de raad geen risico zou lopen met een maand uitstel. Van de zijde van het college hebben Vooral wethouder Van Lent en de voor zitter er alles aan gedaan om de raad te overtuigen, dat verbouwing en ver-4 betering uitermate urgent zijn. Daar twijfelde overigens niemand aan. Uit voerig gingen zij nog eens de motieven na, die zij in de schriftelijke toelichting op het voorste] hadden gehanteerd. Met geen woord repten zij in eerste instantie over de suggesties van de heer Zegwaart. Dat deden zij eerst, nadat het katholieke raadslid hen dat verweten had en nadat de fractievoor zitter van de KVP, de heer VERHOE VEN had verklaard, dat er toch wel positieve elementen in de opmerkingen van zijn politieke medestander te vin den waren. De heren Zegwaart en Tinbergen bleven intussen het college van B. en W. als terriers op de huid zitten. Overigens niet tevergeefs, want het voorstel van de heer Tinbergen le verde meer voorstanders dan tegen standers op. Het is nu zo, dat de door de heer Zegwaart aanhangig gemaakte kwestie in de commissie van Openbare Werken ter sprake zal worden gebracht en dat wellicht een kleine excursie zal worden gehouden naar de complexen van Openbare Werken, Bedrijven en Brandweer. De voorgestelde medewerking by de stichting van een christelijke kleuter school In De Glip was voor de heer Kooijmans aanleiding de wethouder van Onderwijs, de heer CORVER (VVD) te vragen waarom een suggestie van het bestuur van de vereniging Bijzondere 'rotestailtse Kleuterschool om in De Glip een gebouw te stichten voor drie kleuterscholen (openbaar, christelijk en katholiek) door het gemeentebe stuur ter zijde was gelegd. Een ge combineerde school zou wellicht goed koper zijn geweest, zei de heer Zeg waart. „Er moet nu voor het kleuter onderwijs in De Glip een bedrag van ongeveer vier ton worden uitgetrok ken". De heer Corver antwoordde, dat het van protestantese zijde voorgestelde plan in Den Haag bij de inspectrice voor het kleuteronderwijs bezwaren had ontmoet. Er is thans een urgentie verklaring voor de bouw van een openbare school en het zou onver standig zijn te wachten, totdat ook voor de twee andere scholen een ur gentieverklaring door het Rijk zou zijn afgegeven. Er liggen stapels verzoe ken. De wethouder mocht voor deze opvatting prijzende woorden in ont vangst nemen va de dames VRIESEN- DORP-DF CLERCQ (VVD) en VAN DER MEULEN-HOUWER van de Par tij van de Arbeid en van de heer Ver hoeven (KVP). Zij waren het er over eens, dat met de bouw van de open bare school, waarvoor de raad tijdens dezelfde vergadering een krediet van ruim 132.000,- beschikbaar stelde, niet gewacht mocht worden. Naar aanlei ding van dit voorstel drong de heer VERKOUW (PvdA) met de steun van de heer Verhoeven er bij het college op aan bij de situering van nieuwe scholen overleg te plegen met de be trokken schoolbesturen. Voor de aanleg van parkeerstroken aan de westzijde van de Binnenweg stelde de raad een bedrag van 13.200,- beschikbaar. Een krediet van 9.800,- voteerde de raad voor herstel van de riolering en herbestrating van de Drie- herenlaan. Ten antwoord op een vraag, die mevrouw Van der Meulen-Houwer tijdens de rondvraag stelde, zei wet houder Corver, dat Heemstede wat rui mer in de financiën zal komen te ver keren. indien het wetsontwerp finan ciële verhouding Rijk en gemeenten on- gewijzigd wordt aangenomen. (Niet officiële 4% Ned 1958 4>/« Ned 1959 3% Ned 1953 Staffel 1947 3Vï Ned 1956 3'4 Ned 1948 3ti Ned 1950 3ti Ned 1954 314 Ned 1955 D B.N G Won.bouwi 6 Ned Hande) Mij Cert Amsterdam Rubber H.VA Senembab-Mij AJC.O. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Deli Mil Fokker v. Gelder Hoogovens Müllei Co. Philips Gem.bez Unilever BUllton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika Ltin KXJia Kon Ned Stoomb Mlj K.P.M Ned. Stoomv Mlj v Ommeren Ned Scheepvaart Unie Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 2(4 Amsterdam '56 2(4 Amsterdam '56 U 2V4 Rotterdam 57 Alb HeUn kl obi 4 koersen) Vorig opening Slot 26/6 100ft 97Te 94% 93 93% 92% 88 H 87 Va 91 112V4 222 4 95% 95% 153% 156% 190% 349 350% 240 542 170% 172 278% 228% 500 305 629 631% 571% 573% 262 154.60 158.40 156 155% 124 150 150% 131 154% 248 139% 138% 80% 94% 132 24/6 25/6 Anaconda Copper 64 62% Bethlehem SteeJ 53% 55% Chrysler Corp 68' 69V. General Electric 79% 79% General Motors 50% 50% Kenneeott Copper 104% 103% K.L.M 33% 33 Montgomery Ward 47 47% Kadic Corp 64 64% Republic Steel 76", 77 ftoyai Dutch 40". 41% ShelJ Union ou 75% 77 Southern Pacific 73% 73% Southern Railwav 58% 58% Stand Oil Ny 49% 50% Tidewater 24% 25 U.S Steel 99% 99% Stemming: goed prysttoudena

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5