Pauselijke onderscheidingen voor vier Raptimbestuurders Duizend soldaten blussen bos brand in Wapenveld DRIE ZILVEREN ANJERS m EXAMENS KIEKEN Omzet Staatsmijnen in '58 met 4% gestegen EXAI% DE OLVEH VAK 187 9 DE EILANDER Uniformkleding gemeentepolitie Bloemen voor de Koningin Brandstichters in Limburg? YA, Ztw came/*#. Ajggt YASHICA mej. Van Dugteren, prof. v. d. Bergh Staring en mr. m ival1 Belangrijke bijdrage chemische produkten in resultaten Mijnenveger vindt kanovaarder Zee en strand: geknipt om te KLAAS TOXOPEUS VRIJDAG 26 JUNI 1959 PAGINA 7 Vijfduizend missionarissen vervoerd Anderhalf miljoen aan kosten bespaard Geruststellende mede deling van de minister CAgenda van het Holland-Festiva wmmmM B m I I' 14 Ml nei1 Echtpaar bij auto ongeval gedood Indonesië aanvaardt Amerikaanse lening {ook in kleur> LEVENSVERZEKERING ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE 1 door Prijs voor Nederlandse documentaire Bewusteloos geraakt in Goerese Gat 23 dagexcursies in het boekje „VAKANTIEDAGTOCHTEN" Mgr. Dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, heeft donderdag enige ho- ge pauselijke onderscheidingen over- andigd aan vier bestuurders van het missiereis- en passagebureau Raptim. De heren F. J. H. M. van der Ven te Den Haag, voorzitter van de raad van bestuur, Mr. J. M. van Wessum, secre- tatis, Den Haag, en F. J. L. Diepen te Wassenaar, lid van de raad, ontvingen de onderscheidingstekenen behorende by het commandeurschap in de orde van St.-Silvester, Ir. E. F. E. Bon- gaerts ie Den Haag, lid van de raad van bestuur, werd bevorderd van rid der tot commandeur in de orde van de H. Gregorius. De vier bestuurders hebben zo luidt de motivering voor de onderschei dingen grote verdiensten verworven door het vervoer van missionarissen van en naar de missie. Dit was vooral het geval in de jaren direct na de oor log, toen er nog slechts weinig en dan nog jebrekkige voevoeremogelijkheden bestonden. Zij hebben bovendien hard moeten vechten tegen de weerstanden, welke zowel bij de vervoersmaatschap pijen als bij sommige missie-orden of congregaties bestonden tegen het „mis- slevervoer in eigen hand". Zij hebben Raptim gemaakt tot een volledig er kend reis- en passagebureau, nationaal en internationaal, dat zijn reden van bestaan overtuigend bewezen heeft. Het missiereis- en charterbureau bestaat dit jaar tien jaar. Gedurende deze jaren heeft Raptim 75 vliegtuigen gecharterd en daar mee 5000 missionarissen vervoerd over een totale afstand van 1mil joen kilometer. In die jaren heeft zij de missionerende orden en congrega ties anderhalf miljoen gulden aan reiskosten kunnen besparen. Het reis bureau verzorgde verder passages voor 10.000 reizende missionarissen. Behalve in Den Haag zijn Raptim-bu- reaux gevestigd in Argentinië, Canada, Duitsland. Frankryk en Italië. In de meeste landen heeft Raptim agent schappen. Het internationale Raptim- bureau is gevestigd in Rome. Na afloop van de plechtigheid poseer de de aartsbisschop met de vier onder scheiden oestuursleden. V.l.n.r.: F. J. L. Diepen, ir. E. F. E. Bongaerts, mgr. Al frink, F. J. H. M. van der Ven en mr. J. M. van Wessum. (Van een correspondent) Berichten omtrent invoering van een nieuw uniform voor de gemeentepolitie hebben ertoe geleid, dat er bij het poli tiepersoneel aarzeling is ontstaan waar het de aanschaffing van nieuwe kleding betreft, omdat men vreest dat deze in de nabije toekomst niet meer bruikbaar zal zijn. In verband hiermede heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken aan de bur gemeesters medegedeeld, dat er naar zijn mening geen aanleiding is van de aanschaffing van nieuwe uniformkleding af te zien. De beslissing omtrent een door de uniformen-commissie uitge bracht advies moet nog worden geno men. Indien het advies van deze com missie tot weinig ingrijpende wijzigin gen van de uniform zou leiden, zal het dragen van aangeschafte kledingstukken zonder meer gecontinueerd kunnen wor den. In het andere geval zal, mede met het oog op het voorgeschreven overleg en de capaciteit van de kledingindustrie, de invoering van een nieuwe uniform niet vóór medio 1961 kunnen worden verwacht. Bovendien zal dan eer. over gangstermijn worden vastgesteld, ge durende welke de kleding van oud mo del kan worden afgedragen. Noorwegen Volgens de Noorse pers zal wellicht een Noor terecht moeten staan in verband met de hotelbrand te Stalheim, die aan 24 mensen, onder wie een Nederlander, het leven heeft gekost. (Van onze correspondenten) Donderdagmiddag Is zoals reeds in een deel van onze edities van giste ren gemeld brand uitgebroken in een bos in Wapenveld (gemeente Heerde). Dichte rookmassa's die op tientallen kilometers afstand zichtbaar waren, maakten de bestrijding bijzonder moei lijk. Het vuur brak uit in de „Grote Stokkert" en sloeg na enige tijd over naar een deel van het Zwolse bos, dat eigendom is van Staatsbosbeheer. De brandweren uit Apeldoorn, Epe, Hat- tem, Kampen, Oldebroek, Wezep en Zwolle moesten zich wegens gebrek aan water, evenals een aantal vakan tiegangers en omwonenden, beperken tot het bewaken van de meest vitale punten en het voorkomen van brand in twee boswachterswoningen in het be trokken gebied. Door de snelle melding via de cen- traalpost van de bosbrandweer te Apel doorn kon spoedig assistentie worden verkregen van duizend militairen uit Wezep, 't Harde en Kampen, die voor de bestrijding van bos- en heidebran den ter beschikking worden gehouden. Ondersteund door luchtverkenning van een Piper Cub van het vliegveld Dee- len, twee straaljagers van de vliegba sis Volkel en een militaire helicopter werd het vuur bestreden met o.m. vier bulldozers, drie mechanische zagen en een aantal tankwagens. Om vier uur was de brand gelokaliseerd; toen bleek, dat 30 a 40 ha bos verloren was ge gaan. In net gebied bleven tweehon derd militairen ter bewaking achter. A ivenentie Prins Bernhard heeft vanochtend als regent van het zijn naam dragende fonds op de jaarlijkse bijeenkomst aan de vooravond van zijn verjaardag in het gebouw van de Nederlandsche Han delmaatschappij te Amsterdam aan drie personen, die zich voor het Ne derlandse culturele leven bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt door on verplicht verrichte arbeid, de onder scheiding van de Zilveren Anjer uitge reikt. Het waren mejuffrouw Ida Ma ria van Dugteren (Rotterdam)prof. mr. dr. G. van den Bergh (Amsterdam) en mr. Adolph Staring (Vorden). Het was de negende keer dat zilveren an jers werden uitgereikt. Mejuffrouw van Dugteren heeft als secretaresse van de volksuniversiteit te Rotterdam wezenlijk bijgedragen tot de grote bloei van deze afdeling; door haar functie in de bond van Ne derlandse volksuniversiteiten, waarvan zij medeoprichtster was, heeft zij sinds 1918 het werk van de volksuniversi teit op tal van plaatsen over ons gehele land verspreid, tot leven gewekt en tot grote bloei gestimuleerd. Het was ook grotendeels haar werk, dat door de stichting radio volksuni versiteit Holland, waarvan zy medeop richtster was, sinds 1930 een zeer waar devol cultureel element bij dit nieuwe cultuurmedium werd opgebouwd. Ook verrichtte zij Sociaal-cultureel werk voor gevangenen, kerklozen, groepen ar beiders en laatstelijk cultureel werk in de door de grote watersnood getroffen gebieden. In zijn persoonlijk woord tot prof. Van den Bergh memoreerde de prins o.a. het plan van de hoogleraar voor de Euro-klok, het door hem uitgevon den systeem van tweeling en meerling- druk en voorts zijn publicaties over de zon. en maansverduisteringen. Dit alles overziende mag ik consta teren zo vervolgde de prins dat u ondanks uw levensvullende arbeid op het terrein der rechtswetenschap, de kans heeft gezien en benut om uw cul turele belangstelling veel ruimer te richten. En dat op een bijzonder frisse en originele manier. U hebt het gevaar van uitsluitend specialist zij het een zeer belangrijk te worden weten te vermijden. U is het levend bewijs voor de stelling, dat een waarlijk cultureel levend mens meer is dan een goede taakvervuUer. Tot mr. Staring zeide de prins: „Niet zo vaak komt het voor, dat een jurist uitgroeit tot een kunsthistoricus van groot formaat en bovendien tot een mo numentenman van grote reputatie. Nu zit zulk een discrepantie tussen oplei ding en levenskeus blijkbaar In de fa milie. üw grootv- Ier, de dichter Sta ring, was eveneens jurist en ontplooide zich als landontginner. Hij kocht het oude goed „De Wildenborch" toen grotendeels bestaande uit uitgestrekte moerassen en zag kans dit landgoed door ontwatering en uitstekend beheer tot een waardevol bezit te ontwikkelen. Het schijnt een eigenschap van het geslacht Staring te zijn om een zelf gekozen taak met grote vasthoudend heid te volbrengen en daarmede tevens het algemeen belang te dienen. Dat hebt gij gedaan aldus de prins door een geheel verwaarloosd terrein van de kunstgeschiedenis dat der 18e eeuw fe exploreren maar ook door het totaal verwaarloosde landgoed „De Wildenborch" geheel in oude luis ter te herstellen." Bij een bosbrand, die donderdag in Wellerlooi (gem. Bergen, L.) uitbrak op het terrein van het klooster St.- Joseph. zijn 3'i hectare 6-jarige en 50-jarige dennen verbrand. De brand werd bestreden door 250 personen, zowel studenten van het juvenaat, dat in het klooster is, gevestigd als militairen. Gisteren is in het infanterieschiet- k mp „De Harskamp" het vuur weer opgelaaid, dat woensdag ongeveer vijf tien hectaren bos vernielde en dat men meende bedwongen te hebben. Donder dag werden vyftien hectaren heid% een prooi van het vuur. De brand werd ge blust door de in het kamp gelegerde militairen. De brandweren van Maasbree, Ven- lo, Blerick en Helden zijn donderdag gezamenlijk langdurig in touw geweest met het blussen van een aantal bran den in de bossen tussen Maasbree en Venlo. Op een stuk van enige kilome ters lengte langs de weg Eindhoven- Venlo ontstonden tal van branden, die het vermoeden wettigden, dat hier een brandstichter aan het werk is geweest. Door krachtdadig ingrijpen kon het merendeel van de branden betrekkelijk snel worden geblust. Het verkeer over de weg werd door de dichte rook enige tijd gestremd. In de namiddag werd de politie opnieuw gealarmeerd, omdat langs dezelfde weg weer zeven bran den waren uitgebroken, vijftig a twee honderd meter van elkaar, over een afstand van twee a drie kilometer. Daarbij zijn naar schatting twee a drie hectare gras, vliegdennen en kleine dennen langs de weg verloren gegaan. Door het optreden van de brandweren konden de aangrenzende hogere bos sen behouden blijven. Donderdagmiddag, werd de Zand- voortse brandweer opgeroepen voor een grote brand in het duingebied van de Amsterdamse waterleiding. Het vuur ontstond langs het rijwiel pad Noordwjjk-Zandvoort, ter hoogte van het Tilanuspad, en werd aange wakkerd door de sterke oostenwind. Binnen enkele minuten stonden drie duintoppen van de zeereep in lichter laaie. De vlammen, die soms vier meter hoog oplaaiden, vonden gre tig voedsel in bomen en struikgewas. Eerst na twee uur gelukte het de brandweer, bijgestaan door vele vrij willigers, het vuur te blussen. Zaterdag 27 juni Amsterdam: Stadsschouwburg, 8.15 uur: II Mondo della Luna. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Concert gebouworkest o.l.v. Ferdinand Leitner. Delft: Prinsenhof, 9.15 uur: Elckerlyc. "S 4 /'/'rf/ C .- In de stadsschouwburg te Groningen heeft H.M. Koningin Juliana donderdag avond de galavoorstelling bijgewoond van het toneelspel „Pouf', opgevoerd door het Groninger studenten toneelgezelschap ter gelegenheid van het 69ste lustrum van de Groningse universiteit. De vijfjarige Irene Kroes bood de Koningin bij haar aankomst aan de schouwburg bloemen aan. ROME, 25 juni Woensdagavond is de weleerw. heer J. H. Kamphuis uit het aartsbisdom Utrecht cum laude ge promoveerd tot doctor in de beide rech ten aan de pauselijke un ersiteit van Lateranen. De weleerw. heer Kamp huis, die uit Zwolle komt, promoveerde op het proefschrift: „La liberté de reli gion et de l'sglise dans la législatlon Néerlandaise: étude phénomenologique et juridique" (De vrijheid van gods dienst en van de kerk in de Nederlandse wetgeving: ee phenomenologisch en juridische stud(e). SGRAVENHAGE, 25 juni Staats- bevoegdheid voor heilgymnastiek en massage: de heren G. A. C. Maas te Leeuwarden, G. P. Marang te Utrecht, W. J. Mual te Groningen, W. C. A. Si mons te Hilvarenbeek en H. O. A. F. Spinnewijn te Rotterdam. UTRECHT, 25 juni Kand. theologie: H. J. Eggink, Utrecht; C. van Winger den, Utrecht; mej. M. Warners. De Bilt; mej. H. Valk, Hilversum; S. J. Seinen, Utrecht; R. M. K. v. d. Grijp (cum laude) Zeist; J. Meester, Hoil. Rading; L. v. d. Molen, Cadzand. Doet, theologie: B. W. Steenbeek, Terwispe] (Fr.). Dierenarts examen: H. F. Smit, Den Haag; U. Sy- besma, Heereveen: P. C. J. v. d. Kar, Prinsenbeek mej. F.; Geldermans, Soest- Doct. rechtsgeleerdheid: H. J. Weustink, Oidenzaal. Centrale ver. voor openb. leeszalen en bibliotheken: Het leeszaalassistents- diploma verwierven de dames: E. M. Boers, M. Brand, J. C. van den Brande, Ch. M A Bijleveld. P. J. M. Defoer, M. van Dusseldorp, R. Dijkstra. G H. G. Groen, A. M. Haarsma, C. de Haas, P. A. den Hamer, A. J, Hellema-van der Poi, S. M. 't Hooft, A. W. Hooge- boom, B. M. Koot, E. Y. de Koster. E. J. C. Lakeman, H. Ch. Leertouwer, J. M. van Leeuwen, E. A. Lodder, W. de Meyer, E. M. M. M. Nass, H. Ris, A. J. W. Shaeffer, A. M. Schmohl. J, M. Scholten, C. A. Schoorel, A. C. M. Te- pas, C. J. Terpstra, A. M. Verdegaal, J. C. A. Vorster, C. F. Vorstman. W. Weenink, H. A. Wemerman. A. Th. Wes- terveld, A. de Wilde en de heer J. Tol (cursus Amsterdam). Herexamen: 1. De dames J. F. ter Avest. G. G. Bos nia, C. Dekker, M. J. L. Geiger, F. W. Hillebrand. A. C. G. G. van Marie, J. G. A. Oonk, D. Parmentier, Ch. J. de Roos, A. P. Schelfhorst, H. Schuurman en de heren H. P. J. M. van Loon en A. Snel (cursus Enschede). De dames: C. H. M. Bodewes, S. Bou- ma, A. van Duinen-Venema, G. Dijkstra, R. A. Hogen Esch, A. M. C. Janssen, H. E. Klaassen, Th. Lammertsma, M. J. G. Legro, J. M. Mekking-Hartdorff, A. Meijer, W. van Randen, H. C. J. van Santen, H. M. Somers, M. A. Stumpe, J. G. Vlieghuis en de heren J. Boelema, J. Roest, A. Tilstra en J. M. Vermeulen (cursus Groningen). Herexamen: 2. De dames A. H. M. Berendsen, M. J. J. Boekhout, A. M. Bovenberg. C. L. T. Gideonse, H. M. G. Gilsing, A. P. Glimmerveen, M. de Jong. J A. E Kuhl- mann, C. J. M. van der Lugt, M. M. J. Mulders, M. J. M. Mutsaerts, A. M. Th. J. Nijkamp, W. van der Staaij, H. J. M. Veraart, M. Verkroost (cursus Nijmegen). Herexamen: 4. De dames S. M. Baart, M. A. G. Bal- lintijn, H. F. M. Berkvens, E. F. J. Borsjé. L. van den Bosch, K. J. M. Bronsgeest, J. P. W. Coolsma, A. C. P. Flint, P. Groeneveid, E. E. Hanneman, M. Haijer, G. H. Henderson-Everts, J. B. Ch. Herfskens, S. H. Idenburg, L. G. Kantebeen, M. E. G. van Kesselen, M. Kok, Th. de Leeuwen. E. Mabelis. M. F. van der Putten, N. Serné, M. C. Smit, H. A. Soliewijn Getpke, A. H. Vuyk, Z. Zwarts (cursus Rotterdam). Herexamen: 4. De dames: Th. J. H. J. Becker, A. A. M. Charro, G. G. A. M. Cremers. P. A. M. van Dorst, M. B. G. Gerards, A. F. J. A. Gerold. B. M. E. C. Goos sens, M. H. van Hees, Th. R. J. van den Heuvel, M. L. J. Mertens, E. M. van der Meulen, J. G. C. Paulissen, H. M. Rosenblatt, A. M. J. Sopers. J. C. M. Stieger (cursus Sittard). Herexamen: Het diploma .Teugdbibliotheek-assis tent verwierven de dames: A. W. Berg graaf, A. Kloeke, A. H. Th. Mooy, A. A. Muiier, R. M. de Paula. C. E. Pijpers, C. M. Ribourdouille, E. M. van Rooij H. J. G. Sluijmer, E. Tasman. M. J. Verhoeff, J. M. B. IJdo. Herexamen: 3, Het diploma Muziekbibliotheek-assis tent werd uitgereikt aan de heer P. Nauta. Het Directeursdiploma ontvingen de dames A. J. Blankert. H. Elsman, M. J. C. Fock, A. J. van den Hul. A. G. Pettinga, J. C. Prevoo, H. H Schadee W. C. Schreuder, E. Vermeulen en de heer F. J. G. Hofmeijer. DELFT. Stanislascollege: Afd. H.B.S. (Van onze correspondent) Het bejaarde echtpaar Donisse uit Vlissingen is donderdagavond te Herbai- jum bp Harlingen om het leven geko men bij een ernstig auto-ongeluk. Het echtpaar logeerde te Langezwaag en ondernam met een ander echtpaar een autotocht door Friesland. Bij Herbayum is de auto door onbekende oorzaak tegen een boom gereden. Het echtpaar Do nisse werd op slag gedood. De twee andere bejaarden werden ernstig ge wond naar het diaconessenhuis te Leeuwarden overgebracht, maar zyn buiten levensgevaar. De Indonesische regering heeft een lening van negen miljoen dollar aan vaard uit het Amerikaanse Ontwikke lingsfonds, zo meldt het persbureau An- tara. Tweederde van het bedrag is toe gewezen aan het ministerie van Scheep vaart ende rest aan het ministerie van Verkeer. Advertentie JONKER FOTO TOE STEL ZEGT De omzet van de Staatsmynen in Limburg steeg in 1958 tot 657 (630) min, een staging van 4 (9) pet. De winst na aftrek van belasting bedroeg 29,9 (27,6) min, dat is in verhouding tot de omzet 4,6 (4,4) pet. De netto kolenproduktie bedroeg 7.551.000 (7.232.000) ton, de produktie van cokes 2.866.000 (2.955.000) ton van kunst- I meststoffen 919.000 (902.000) ton, van j cokesovengas 1.209 (1.252) min 4meealo j en de bruto stroomproduktie 1.066 (988) min kWh. De wijzigingen, die zich einde 1957 op de Westeuropese kolenmarkt afte kenden, leidden gedurende 1958 in de landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal tot ernsiige afzet- moeilijkheden, waarvan ook het Staats- mijnbedryf de invloed ondervond, het Inleggen van zgn. verzuimdiensten in 1958 kon niettemin in het Limburgse mynbekken worden voorkomen, aldus merkt de directie In het jaarverslag over 1958 op. De plotselinge omslag van de kolen- markt heeft de noodzaak van een dui- delqk gemeenschapsbeleid inzake ener gievraagstukken opnieuw naar voren gebracht. De gebeurtenissen accentu eerden de nadelen van de ongeiykheid in concurrentie-voorwaarden, die voor de onderscheiden energiebronnen gel den, zij hebben tevens in het licht ge steld dat grotere duidelijkheid omtrent de toekomstige plaats van kolen, olie en kernenergie in de ongetwijfeld sta gende behoefte aan energie een dwin gende eis is. Met de kolenproduktie van "M min ton werd het normale produktieniveau hersteld. Het aandeel van de Staats- Advertentie houdt Uw zenuwen in bedwang Advertentie KORTENAERKADE 1, 'S-GRAVENHAGE. BIJKANTOREN: AMSTERDAM, ARNHEM, EINDHOVEN,'S-GRAVENHAGE, GRONINGEN, ROTTERDAM, UTRECHT 8 Haar vader antwoordde voor hun buurjongen. „Dat is te zeggen, Menkehij komt in de eerste plaats vooi jouOf je met meneer hierde redder, zal ik maai zeggenmee wil naar het feest van Harm en Boukje „Jawel!" zei Menke zonder dralen. „Dat wil ik wel, Hed!" „Kijk er 'ns aan!", grapte Menke's moeder, die tol dusverre niets gezegd had. „dat zit meteen al goed... Maar hou er rekening mee, kinderen, van bruiloft kómt bruiloftEn jullie zijn nog wel wat jong!" Hedwig werd er een beetje verlegen onder. Plage rijtjes verdroeg hp niet goed. Hy zag Menke graag, maar dat was dan ook alles. Voor speculaties over bruiloften en zo vond hij het nog wel héél vroeg Moeder De Boer schonk de grote, witte koffiekop pen voi Met de hete kom tussen de vingers ge klemd, genoot Hedwig even van de gezellige sfeer >n de kamer Alles blonk je tegen hier: de tegels van de schoorsteenmantel, de koperen gewichten van de oude staartklok, de glazen van de lamp die vroeger op gas branddeMenke zat in de hoek naast het fornuis Door de wasem die uit de pannen op de for nuisplaat opstegen, keek ze naar Hedwig. En toen moes' hb vertellen van de redding. Hi) deed het zo eenvoudig mogelijk, met zo min mopeliik opsmuk. Menke zou het misschien niet pretttg vinden dacht hy, als hy zijn relaas met te veel verve voordroeg. Meisjes als zij houden niet van die snorkende verhalen. Hedwig had daar goed aan gedaan, want nu sche nen zijn woorden veel beter in de smaak te vallen. By de deur riep hy Menke nog toe; „tot vanavond dan, Menke, bij Harm en Boukje!" ,,'t Is evengoed een pittig jong." zei vader De Boer toen Hedwig vertrokken was. Hij vertelde vrouw en dochter wat er de avond tevoren over Hedwig in het dorpscafé was verteld. Schipper de Bruin moest be weerd hebben, dat er een vakman in Hedwig stak. „Hij zag het werk toen we bij het wrak waren."had hy gezegd. „Zo'n jongsprak vader De Boer, „daar mag je trots op wezen ais vader zynde. Hij kent de boerderij en bovendien weet-ie ook van wan ten als er op zee wat te doen is." Hedwig had zich die avond extra opgeknapt. Zijn kuif stor.d als een vliegden boven op zyn kop en onder zyn bruine jas.ie droeg hij zyn zondagse overhemd, dat elke maandag door zijn moeder blinkend wit werd gewassen en gestreken. Nu liep hij langs het schelpen pad naar de weg. Hij moest voortmaken, want het liep al tegen achten. Op de plaats waar het schel penpaadje op de grote weg uitkwam, zag hi1 opeens bii het onzekere licht van de maan, een hem be kende gestalte over de weg gaan. Simon!" riep Hedwig. Hij wilde de oude jutter gaan bedanken, omdat die hém voor had laten gaan toen schipper de Bruin om een opstapper voor de reddingboot vroeg. Simon de Rijke scheen even ge schrokken te zijn van Hedwigs kreet. Hp stond stil en keek over de schouder achterom. Hedwig kwam op een hohetje naderbij. „Ik moest je nog bedanken, Simon", zei Hedwig licht hijgend, „dat je me gister avond mee liet gaan toen er een man te min was..." „Dat heeft niet nodig," antwoordde de oudere man. „Met die gebraden kuiten van mij kan ik in zo'n sloep toch niks uitrichten Ik wacht liever op 't zachte weer voor ik me buiten op zee laat zien". Hi1 scheer gehaast te zijn. „Tot klik!", sprak hy en wilde weer verder lopen. Hedwig zag een ogen blik toe hoe Simon - gebogen tegen de wind - naar het duinpad liep, dat enkele honderden meters ver der begon. Opeens drong het tot hem door waar Simon op di» uur heenging. Vast niet naar de brui loft van Harm en Boukje! Simon had natuurlijk buit teroken op bet strand. De Zweed had een flinke eklast aan boord gehad en het was zo zeker als iets, dat het meeste daarvan was aangespoeld. Echt iets voor Simon om uit jutten te gaan terwijl de storm nog woedde en de meeste mensen uit de buurt schap bij Harm en Boukje op de bruiloft zouden zitten! De Ryke hield niet van zoveel belangstelling op het strand. Eén strandvonder op het eiland is al erg genoeg, dacht hij biykbaar. Hedwig voelde zyn bloed sneller stromen toen hy eraan dacht hoe Simon de Ryke straks langs het strand zou gaan. Jutten is een soort sport, die zyn beoefenaars als het ware verslindt. In de eerste plaats is er de sensatie van het vinden van aller lei onverwachte dingen.En daarbij het gevoel dat ie bezig bent de strandvonder en de politie om de tuin te leidenje buit in het holst van de nacht naar huis te slepennee, daar kon niets tegen op! Elke eilander koestert ten opzichte van de zee een diepgeworteld eigendomsgevoel. Wat de zee op het strand werpt is voor het eiland bestemd geweest. Dat lig! zo in de aard van de dingen. Niemand heeft enig bijzonder recht op hetgeen er aan het strand te vinden is behalve degeen die er het eerste bij was. De burgemeester-strandvonder kan nog zo vaak te gen zijn raadsleden zeggen dat het jutten by de wet verboden is en de raadsleden kunnen dan ook nóg zo instemmend knikken; het verandert niets aan de natuurwet, dat hetgeen de zee aanbrengt voor de eerste vinder is. Zo denken de raadsleden er trouwens in hun hart waarschijnlijk ook over. Anders zouden zjj nooit gekozen zijn. Hedwig zag m^t kloppend hart, hoe Simon de Rijke inderdaad het duinpad insloeg. Een ongekend hevige hartstocht om mét die geroutineerde jutter het strand bp te gaan beving hem. Zonder nog maar één ogenblik aan Menke, aan de bruiloft van Harm en Boukje of aan wie of wat dan ook te denken, holde hij de ex-zeeman achterna. Bij de reddingboot- schuur had hji hem ingehaald. „Wat moet jij nog jong?", vroeg Simon de Ryke. toen hij Hedwig naast zich zag opduiken. Hij leek kwaad ..Laten we samen doen, Simon!", zei Hedwig. „Toe 't Ujkt me te kunnen Simons antwoord klonk nors: „Ik moet geen grab- belaars mee hebbenGa naar je moeder. Vort!" (Wordt vervolgd) A B A SIN kalmeert zonder slaap te verwekken A: Jules Bos, Jan Dessing, Bart Diks, Wiebe Fransen, Henk van Gaasbeek, Carry Höischer, Hans Krook, Peter Lampe, Michel Meissen; Hubert van Rijn, Herman Saeijs, Leo Sosef, Clemens Schrover, Gabriel Toby, Henk Visser. Theo Vredebregt, Carel Vrijhoff, Bert de Wit. Afgewezen: Geen. HEERLEN, Kweekschool voor Vroed vrouwen, theoretisch gedeelte: Zr. M. Beevers, Essen (België); M. Boersma, Soestdijk; Zr. Francine (Wolters), Im- stenrade; L. Fuhler, Emmen; Zr. A. Mercx, Oirschot; Zr. Patricia (Maat huis), Imstenrade; C. Peeters, Lottum; H. Rikmans, Amsterdam; G. de Roos, Vreeswijk; M. Scheepers, Margraten; Zr. A. Timmermans, Blerick; Zr. Th. Worm, Hapert Bovendien behaalden de bevoegdheid voor het uitoefenen van het ambt van vroedvrouw 2 candidaten n.l.: Zr. A. Borst. Bergen (N.H.); T. Clarenbeek. Rijswijk (Z.H.). HEERLEN: Kweekschool voor Vroed vrouwen. Aantekening Kraamverple- ging: Zr. Elisa (Mertens), Baarlo; Zr. Francisca (Korten), Baarlo; Zr Francis- ca (Venner), Mook; Zr. B. Goossens, Gennep; Zr. A. v. d. Heijden, Rietho ven; Zr. B. ten Lohuis, Eindhoven; Zr. A. Schoffelmeer, Laren (met lof)Zr. A. Vincken, Heerlerheide; Zr. M. v. Vliet, Delden. Op de Duitse binnenscheepvaartdagen heeft een Nederlandse film de eerste prijs gekregen voor de beste documen taire op het gebied van de binnenvaart. Het is de film „Rijnvaart", vervaardigd door de' stichting Nederlands Onder- wijsfilm in opdracht van de N.V. Neder landse Rijnvaartvereniging. Er waren zeven inzendingen, uit Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en ons land. mijnen in de totale produktie der Lim burgse mijnen bedroeg evenals in 1957 64 pet. De moeiiykheden, welke zich in 1958 bij de afzet van vaste brandstof fen voordeden komen o.m. tot uit drukking in de omvang van de bin nenlandse afzet van kolen, t.o.v. 1957 verminderde deze met byna 200.000 ton tot 1.994.000 ton. Ook voor de fa bricage van cokes en briketten wer den minder kolen gebruikt. De export van steenkool, die voorheen onbe langrijk was, kon echter aanzienlyk worden opgevoerd, hy steeg van 234.000 ton in 1957 tot 621.000 ton in 1958. De voorraden kolen en cokes der Staatsmynen hadden uit. '58 in totaal een omvang van 370.000 ton kolen en 301.000 ton cokes, dit komt overeen met een kolenproduktie van ca. 30 dagen. Het aandeel van de onderscheiden groepen van produkten in de totale opbrengst bedroeg: kolen, briketten en „synthraciet" 200 min (177 min), cokes 188 (194) min, meststoffen en chemische produkten 213 (204) min, gas en elektriciteit 40 (39) min en diversen ƒ16 (onv.) min. Van-deze opbrengst werd 32 (31) pet uit export verkregen. Over 1958 is door het Staatsmjjnbe- dryf, voor aftrek van belasting, een exploitatiesaldo behaald van 55,9 (58,6) min, daarby is voor afschiyvin- gen rekening houdende met het be staande prijsniveau 62,5 (60) min in aanmerking genomen. De behaalde uitkomsten moeten wordep gezien als een gunstig gevolg van de veelzijdige samenstelling van het Staatsmynbe- dryf, waarbij een ruime spreiding in het produktengamma en daarmede ook verdeling van de risico's van markt en conjunctuur is verwezenlijkt. Deze spreiding, die in het verleden by de uitbouw van het bedryf stelselmatig is nagestreefd, werpt haar vruchten af. Zo hebben in het verslagjaar de ver schillende chemische produkten weer in belangrijke mate bijgedragen tot de bevredigende exploitatieresultaten Intussen dient met het oog op de afzetmoeilykheden voor vaste brand stoffen in de naaste toekomst reke ning te worden gehouden met da waarschijnlijkheid van een druk op de exploitatie-uitkomsten van de my- nen en cokesfabrieken. In verband hiermee en met de risico-factor by een aantal investeringen, is van het exploitatiesaldo over 1958 na af trek van voorzieningen voor vennoot schapsbelasting ad ƒ26 (31) min, een bedrag van 17,4 (13,8) min bestemd versterking der reserves en voor verdere financiële voorzieningen. Voor dividenduitkering is 12.5 (13,75) min beschikbaar zijnde 10 (11) pet op het aandelenkapitaal. De aanleg van de beide schachten in het Beatrixveld naby Herkenbosch, waarmede in 1955 werd begonnen, maakte goede voortgang. In 1959 mag de ratificatie in Duitsland tegemoet worden gezien van het verdrag tussen Nederland en Duitsland met betrekking tot de ontginning van steenkolenvelden op Duits gebied, aansluitend aan het veld van Staatsmyn Beatrix. Omstreeks kwart voor negen donder dagavond is door de mynenveger „Gie ten" in de haven van Hellevoetsluis een bewusteloze Duitser binnengebracht. De man was door de „Gieten" gevon den in het Goerese Gat waar hij met zijn kano was omgeslagen. Hy bleek te zyn de heer Mosebach uit Thüringen. Hii was reeds woens dagmiddag om vyf uur met zijn zeil- kano omgeslagen en daarby was ook de mast van het zeiltuig gebroken. Met veei moeite had de man de kano weer overeind weten te krijgen. Sinds die tijd had hü in de boot, die vol water stond, vertoefd. Pogingen om met de peddel tegen de stroom in te roeien, baatten niet of weinig. Tenslotte raakte hij door de kou bevangen, bewusteloos. Donder dagmiddag om twee uur werd hij door de „Gieten" aangetroffen. Aanvankelijk dachten de opvarenden nog met een slapende man op een pleziervaartje te doen te hebben, maar bij nadere be schouwing bleek de werkelijkheid. Donderdagavond bevond de heer Mo sebach zich nog aan boord van de „Gieten" om van de uitputting te be komen. Advert en la o.a. naar De Efteling, Arnhem, Walcheren, Nij megen, Hondsrug, Giethoorn, Texel, Apeldoorn, Zuid Limburg en Aken, Brugge en Oostende. Boekje met volledige prijslijst gratis verkrijgbaar aan de stations.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7