Darrigade sprintwinnaar vóór De Groot Vier oranje truien in voorste gelederen de NEDERLANDERS stuiten op pech tegen de Belgen Beekman en Scholte komen m slotfase adem te kort Nederlandse dubbel nu ook uit de strijd Trotse Bram Tk ging vanzelf' TOUR DE FRANCE KALM BEGONNEN Team-pentathlon in Amersfoort Olmedo wint van Krishnan UITSLAGEN -4ÉL Emilie moest een pak slaag hebben WIMBLEDON UITVERKOCHT eerste etappe VRIJDAG 26 JUNI 1959 PAGINA (Van onze sportredacteur) METZ, donderdagavond. Op de brede, door touwen in tweeën gesplitste Boulevard Poin- caré schoot plotseling een oranje trui naar voren. Tien, hoogstens vijftien meter was er nog te rijden. Daan de Groot was attent geweest. Precies op tijd sprong hij mee, toen de Franse nationaal Graczyk het signaal gaf voor de beslissende slag. Als een meteoor vloog de rapste der Rappe Mannen, André Darrigade, uit de warwinkel der duwende, zwiepende jagers op de eerste triomf. In zijn kielzog echter lag Daan de Groot. Juichend schoot de Nederlander over de eindstreep. Met opgeheven hoofd stapte hij vervolgens naar Goldschmidt, de ploegleider. „Wie, Geldermans of De Groot?" viel in zijn ogen te lezen. En naast hem stond, trots en voldaan, de debutant Bram Kool met daarachter een wat briesende Jaap Kersten en Piet van Est. Want, niet alleen Daan de Groot, maar de helft van het Nederlandse deel van „Nelux", was in de groep, die uitein delijk moest uitmaken, naar wie de bloemen en de eer, die verbonden zijn aan het bezit van de gele leiderstrui, zou gaan. Vier man van Nelux, sterker nog, vier Nederlanders in het voorste gelid, toen de beslissende demarrages kwamen. Een beter besluit kon de eerste dag van het Grote Avontuur, na een overigens voor het verloop van de echte strijd om de gele trui onbeduidende etappe van Mulhouse naar Metz, moeilijk brengen. België sMarche Thion-fl villelt Miiiii De Tour en de radio wÊ 99- Militair record op 110 meter horden Grote inschrijving voor roeikampioenschappen Lang, heel lang heeft de karavaan moeten wachten voor het uur kwam, waarop de heren duidelijk maakten, dat er nu eindelijk belangrijke zaken als het winnen van een etappe geregeld zouden worden. Dat was in de straten van Nancy, toen juist de tweede ravi- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiniiiiiiiiiii NAMEN 26-6-'59 237 km I Bastenaker? V Martelangea Luxemburg""» VAarlen Luxemb. Mondorfy-l j Frankrijk taillering achter de rug was. Daarvoor waren er wat schermutselingen ge weest, die wel even de aandacht vroe gen, maar die naderhand als loze ge ruchten te kwalificeren waren. De vlucht van de Parijse regionaal Ver- meulin bijvoorbeeld had nimmer iets dreigends. Men kon rustig nog even doorgaan met het in gedachten ver wijlen bij de ceremoniën, welke zich bij de start in Mulhouse afspeelden, terwijl uit het grauwe wolkendek neerdalende regen talrijke bezorgde blikken ontlok te aan hen, die voor de openingsrit snode plannen hadden. Wellicht inspi reerde het feit, dat uitgerekend op het ogenblik dat het startschot gelost werd een flauw zonnetje begon te schijnen, Vermeulin tot het snode plan van een solorit, mijmerde men. De vlucht van de Italiaan Gismondi, de Parijse regio naal Le Diss'ez en de Ier Elliott, halver wege de etappe, bracht ook al geen op schudding. Het verschil werd nooit meer dan een minuut. De karavaan doezelde dus heerlijk verder. Aanvalssein bazing, gecompleteerd door Bahamontes in gezelschap van de Zwitser Graf. Bahamontes vlucht De vlucht van Bahamontes was een sensatie op zich. Iedereen herinnerde zich plotseling, dat de Spanjaard had rondgebazuind, dat hij een serieuze gegadigde voor de overwinning in Parijs zou zijn. Toen had men er nau welijks aandacht aan geschonken. Bahamontes had zoiets immers al zo dikwijls gezegd en dan prompt in het begin van de strijd zoveel tijd ver speeld, dat hij uitsluitend nog de kans had om in de bergen zijn speciale rol van „adelaar" te spelen. Nu echter bevond Bahamontes zich in de eerste etappe in het voorste gelid. Wat daar van te denken? Voorlopig beperken wij ons tot het zetten van een aantal vraagtekens. Maar men kan nooit weten Gedrang op circuit Hoe het overigens ook zij, na Pont a Mousson bleek dat de beslissende aan val ingezet was. Elke kilometer bracht de vluchtelingen winst op het peloton, dat naarstig in bedwang gehouden werd door Fransen, Italianen en Spanjaarden. Zij hadden er immers allen belang bij om de vlucht een succes te laten wor den. De Spanjaarden dachten aan Baha montes, de Fransen en Italianen aan het ploegenklassement. Bijna echter zijn niet alleen de Italianen, die in het hoofdstuk eindsprint helemaal niet voorkwamen, maar ook de Fransen er bekaaid afgekomen. Darrigade kreeg de „berekende" overwinning en dus een minuut bonificatie voor de vierde keer in zijn loopbaan veroverde Darri gade in de eerste etappe de gele leiders trui maar de voor het ploegenklasse ment even belangrijke derde man ont brak in de leidersgroep, toen het circuit in Metz bereikt werd. De laatste kilo meters waren te veel geweest voor de jonge pupil van Louison Bobet, Cazala. Hij verspeelde veertien seconden. De Franse nationalen hielden daar door slechts zestien seconden over om de NederlandsLuxemburgse formatie naar de tweede plaats in het ploegen klassement te kunnen verwijzen. Daan de Groot had immers ook dertig secon den bonificatie verdiend. Helemaal zon der kleerscheuren zijn de Nederlanders niet uit de strijd gekomen. Op het cir cuit van Metz was het zo'n gedrang, toen het peloton zich door de nauwe doorgang perste, dat Van den Borgh ten val kwam. Dat kostte hem 36 seconden. Daan de Groot, .tweede. t. Van onze speciale verslaggever) AMERSFOORT, donderdagavond. Met een glimlach van voldoening zaten de drie Belgen bij elkaar: René Vingerhoedt, Emile Wafflard en Cle ment van Hassel. Alle drie hadden ze hun keu met een mild gebaar in het foudraal gemikt. De overwinning smaakte zoet op de tong. De Belgische biljartmeesters waren slagvaardiger geweest dan hun Nederlandse tegen standers. Niet superieur. De natio nale B-ploeg was de strijd voorzich tig, maar koelbloedig begonnen. Aan vallen, dacht Bert Teegelaar. Zelfbe wust en methodisch. Tegen Vinger- hoedt kwam de vechter uit Rotter- De afwezigheid van werkelijk domi nerende sterren als "load. Trabert en Rosewall, schijnt de publieke belang stelling voor Wimbledon niet ongunstig te beïnvloeden. Donderdag, tenminste, waren de 24.000 plaatsen in het centre- court totaal uitverkocht en buiten vorm de zich een lange rjj van liefhebbers die hoopten op het allerlaatste ogenblik toch nog te worden toegelaten. Vergeefs, de poorten van het „tennis-mekka" bleven ges'oten. Voor die grote belangstelling waren redenen. Op het centre-court werden na elkaar twee partijen gespeeld, die in- Tussen 15.55 en 17.30 uur is morgen de radioreportage van de finish van de derde etappe van de Tour de France. Om 19.40 uur is de herhaling. De nabeschouwing volgt om 20.50 uur. Alle uitzendingen zijn via Hil versum 1 (402 m). 30UBAIX Muur van Geraardsbergen Edingert Leuzel %Zinnik_ SIAmana ~i rZTJ Charleroi België LaLouvtere NAMEN 217km De uitslag van de eerste etappe luidt: 1. Darrigade (Fr.) 5.33.45 (met bon. 5.32.45); 2. De Groot (Nelux) z.t. (met bon. 5.33.15); 3. Meneghini (Parijs-N.O.) z.t.; 4. Baffi (It.) z.t.; 5. Hoevenaers (Belg.) z.t.; 6. Van Est (Nelux) z.t.; 8. Graczyk (Fr.) z.t.; 9. Fabbri (It.) z.t.; 10. Kool (Nelux) z.t.; 11. Gauthier (Centr.-Midden) z.t.; 12. Bahamontes (Sp.) z.t.; 13. Graff (Zwitsers/Duitse ploeg) z.t.; 14. Manzaneque (Sp.) z.t.; 15. Cestari (It.) z.t.; 16. De Bruyne (Belg.) z.t.; 17. Bergaud (Centr.-Midden) z.t.; 18. Cazala (Fr.) 5.33.59; 19. Dejouhannet (Centr.-Midden) 5.34.12; 20. Van Ge- neugden (Belg.) 5.35.02; 40. Gaul (Nelux) 5.35.14; 42. Ernzer (Nelux) z.t.; 45. Bolzan (Nelux) z.t.; 49. Robic (Parijs-N.O.) z.t.; 52. De Jongh (Ne lux) z.t.; 56. Rivière (Fr.) z.t.; 59. Anquetil (Fr.) z.t.; 63. Damen (Ne lux) z.t.; 83. Voorting (Nelux) z.t.; 86. Bobet (Fr.) z.t.; 101. Schmitz (Nelux) z.t.; 117. Van den Borgh (Nelux) z.t. Ploegenklassement 1. Frankrijk nationaal (Darrigade, Graczyk en Cazala) 16.40.29; 2. Nelux (De Groot, Piet van Est en Kersten) 16.40.45; 3. Italië (Baffi, Fabbri en Cestari) 16.41.15; 4. Spanje (Baha montes, Manzaneque en Galdeano) 16.41.15; 5. Centraal-Midden (Gau thier, Bergaud en Dejouhannet) 16.41.42; 6. België (Hoevenaers, De- bruyne en Van Geneugden) 16.42.32; 7. Parijs-noord-oost (Meneghini, Hoffman en Pavard) 16.44.01; 8. Zwit sers/Duitse ploeg (Graf, Schellen berg en Altweck) 16.44.13; 9. West zuid-west (Picot, Gainche en Saint) 16.45.42; 10. Internationale ploeg (El liott, Robinson en Cardoso) 16.45.42. Prijzen De prijs voor de meest strijdlustige renner ging naar Bergaud (Centr.- Midden). De premie voor de groot ste pechvogel was voor Le Dissez (Noost-Oost), die bij de spoorweg overgang van Nancy een flinke val maakte. Plots echter, in de straten van Nancy, begon het spektakel. De by een ravi taillering kennelijk onvermijdelijke val partijen, waarvan de Deen Jonsson, de Engelsman Sutton en de Bretonse regionaal Bouvet de grootste slacht offers werden, bracht de eerste op schudding. Er kwam bovendien in de Nederlandse harten enige onrust, toen uitgerekend op het ogenblik, dat vier man uit het peloton ontsnapten, Piet Damen een lekke band kreeg. Daan de Groot wachtte op zijn ploegmaat. Kort er na waren alle zorgen voorbij. Damen en De Groot keerden terug in de hoofd macht. Die achtervolging met Damen was De Groot kennelijk goed bevallen. Hij sprong tenminste meteen door naar de kop van het peloton, en was daar precies op het moment, dat het aanvals sein definitief gegeven werd. De eerste jacht op de vier. die zich intussen een niet onbelangrijke voor sprong verschaft hadden de centraal- zuidelijken Bergaud en Dejouhannet, de Franse nationaal Cazala en de Italiaan Fabbri werd ontketend onder aan voering van Darrigade, die al vaker op de dag had laten weten enorm gebrand te zijn op een overwinning. Graczyk steunde zijn ploegmaat voortreffelijk, maar hij kon toch niet verhinderen dat gevaarlijke belagers als de Italiaan Baffi en de Belg De Bruyne mee- sprongen, evenals de attente Kersten. Daan de Groot was juist aan de kop van de hoofdgroep gekomen, toen de laatsten van Darrigade's metgezellen de benen genomen hadden. Toen echter ook de regionaal Gauthier zijn kans wilde wagen, sprong de lange Amsterdammer mee. In zijn kielzog had hij de Italiaan Cestari. Nog was de strijdlust niet ge weken. Piet van Est, Kool en de Belg Hoevenaers voelden ook wel iets voor een plaats in het voorste gelid. En bij Pont a Mousson, ruim dertig kilometer voor de finish, bleek dat inderdaad de kopgroep geformeerd was, waarop een succesvolle ontsnapping gebouwd kon worden. Die groep was, tot ieders ver- André Darrigade finishte als winnaar in de eerste etappe van de Tour de France. Zegevierend steekt hij zijn hand op als hij vóór onze landgenoot De Groot en Gauthier over de eindstreep gaat. Voor de zomercompetitie van de KNZB werden donderdagavond de vol gende waterpolowedstrijden gespeeld: dames le klasse: Het GooiHet IJ 71, DWTDe Robben 14, heren hoofd klasse: RobbenNeptunus (Arnhem) 45, MeeuwenAZPC 610, eerste klasse a: HVGBDolfijn 55, Nereus Zian 34, eerste klasse b: DJKGZC 26, eerste klasse c: AZ 70Zwemlust 0-7. (Van onze sportredacteur METZ, donderdagavond. rytralend van trots stapte de Ne- derlandse benjamin, Bram Kool de jongste en de enige nieu weling in Metz van zijn fiets. „Moeilijk gehad? Ik ging vanzelf. Als de hele Tour zo is, zal het me best meevallen"- Een tiende plaats in het klassement is ook geen slechte start voor iemand, die vindt dat hij het vak nog moet leren. „Weet u wat ik ge daan heb? Ik ben in het begin als maar bij Bobet. Anquetil, Baldini en Gaul gaan rijden Dat zijn de Groten, nietwaar, en daar kun je wat van op steken. Daarom ben ik maar eens gaan kijken, hoe zij rijden in het peloton" Niet alleen Kool was gelukkig, ook Daan de Groot straalde van trots. Het had hem gehinderd, dat er steeds maar weer gezegd werd, dat hij zijn plaats in de ploeg niet waard zou zijn. „Nog tien meter en ik had ge wonnen. In het laatste stuk haalde ik Darrigade steeds meer in, en hij sprintte op volle kracht, geloof dat maar van mij", vertelde Daan de Groot, toen hij met een enorme rui ker gladiolen terugkeerde van zijn ereronde. Schril stak tegen die vreugde de verontwaardiging van Jaap Kersten af. Hij was nog niet binnen, of hij snelde terug naar de eindstreep. Niet om te kijken of de lijn wel recht was, maar om zich bij de jury te beklagen. „Ze hebben me van alle kanten opge sloten en opzij geduwd", kwam hij verontwaardigd vertellen. Triest stond ook het gezicht van Martin van den Borgh. Meer dan een halve minuut verspelen, als de eindstreep in zicht is, is ook niet zo eenvoudig te verwer ken. Zeker niet als het komt door een valpartij, die een ander veroorzaakt. Hij had dan ook nauwelijks oog voor de feestelijkheden, die zich rond Daan de Groot afspeelden. Wist u overigens, dat de Neder landers kennelijk uitzonderlijke figu ren in de Tour de France zijn? Vooral Daan de Groot is een opvallende ver schijning. Dat is aan de vooravond van het vertrek vastgesteld. De Groot is met zijn 1.90 meter de op een na langste en met zijn 83,5 kilo de op een na zwaarste deelnemer. Hij hoort bo vendien bij de mannen met de snelste hartslag. Dat laatste is trouwens ook vastgesteld van de Delftse nieuweling Kool. Verder heeft de centimeterband uitgemaakt, dat Jaap Kersten het grootste hoofd van alle deelnemers heeft. Voor hem heeft men maat 59 uit de voorraad petjes laten aanruk ken. Een sergeant van de Koninklijke Luchtmacht, Marius Bos, heeft tijdens de internationale atletiektweekamp tus sen de Koninklijke Luchtmacht en de R.A.F., die op de sintelbaan Laan van Poot te Den Haag is gehouden, het Ne derlandse militaire record 110 meter horden verbeterd en gebracht op 14,8 sec. Het oude record stond sinds vorig jaar met 15,2 sec. eveneens op naam van Bos. Niet minder dan b9 nummers ver meldt de inschrijvingslijst van de na tionale roeikampioenschappen en de internationale wedstrijden, die op 3, 4 en 5 juli op de Bosbaan te Amsterdam zullen worden gehouden, waarbij vele nummers die zowel kwalitatief als kwantitatief sterk bezet zijn. Om een greep te doen: de jonge acht B met niet minder dan zeven ploegen, de jonge vier A met tien, de overnaadse vier met eveneens tien, waarbij drie ploegen van Nereus, de jonge twee B met vijf, de jonge skiff A met zes. Ver heugend is bovendien, dat ook de jeugd sterk vertegenwoordigd zal zijn. Uit het buitenland komen ploegen van de Lübecker Rudergesellschaft 1885, de Deutsche Hochschule, Für Körperkultur, de Homberger Ruder- klub Germania, de Sport Naut, univer sitaire de Bruxelles, de Cercle de Re- gates de Bruxelles, Triton Rowing Club de Grammont en een skiffeuse van de Réunion Naut de Vilvoorde. teressante dingen beloofden. Christine Truman - Engelands hope - speelde eerst tegen haar landgenote Pat Ward een partij, die zij met moeite in drie sets won en daarna vond de revanche van de, kampioenschappen van Londen plaats: Olmedo tegen Krishnan. De Amerikaanse Peruaan, gewaarschuwd door zijn onverwachte nederlaag van verleden week liet zich niet verrassen en won in vier sets. Het was donderdag de laatste dag, dat de Nederlandse spelers in de he renwedstrijden uitkwamen. Onze ver tegenwoordigers in het heren dubbel spel Henk Goris en Piet van Eysden, gingen in een spannend gevecht in vijf sets ten onder tegen het Austra lische duo Allen Lane en Barry Phil lips-Moore. Het was jammer voor van Eysden dat zijn partner veel fouten maakte. Het Nederlandse duo verloor met 16 26 63 62 16, na een gevecht dat bijna twee uur duurde. Henk Goris begon zwak. Hij hield tot, de eerste game van de derde set geen enkele service en zijn returns gingen soms over de afscheiding heen. In die derde set herstelde het dubbel zich, won de eerste game en eveneens de negende, zodat de set met 63 naar Nederland ging. Ook in de vierde set ging het goed. In de eerste en derde game braken Van Eysden en Goris door de service van de tegenstanders. Daarna won ieder zijn eigen service, zodat de Nederlanders de set met 6—2 besliste. In de laatste set stonden onze landgenoten in minder dan geen tijd met 30 achter, voordat Van Eysden de tegenpartij een service-game afhan dig maakte. Het was de enige game die de Nederlanders in deze set veroverden. Christine Truman, de nummer een by de dames, was donderdag niet in haar beste vorm. Tegen haar partner voor de Wightmancup, de 30-jarige Pat Ward, had zij 66 minuten nodig en de uitslag: 46. 64, 63 doet vermoeden, dat Christine het in de volgende ronden nog erg moeilijk zal kunnen krijgen. Als Pat Ward iets meer accuratesse in haar service en wat meer kracht in haar forehand-drives had kunnen leg gen, dan was het mogelijk geweest, dat de 18-jarige Christine de derde ronde niet had overleefd. Want hoewel de blonde, zelfverzekerde favoriete dik wijls „power play" speelde, was haar spel zo lusteloos, dat Pat Ward haar veel punten afhandig maakte. Uitslagen De voornaamste uitslagen waren: Heren-enkelspel: Knight (GB) versl. Lundquist (Zweden) 63 36 61 64, Molinari (Fr.) versl. Fox (VS) 63 36 63 62, Grinda (Fr.) versl. Fletcher (Austr.) 62 7—5 64, Davidsson (Zwe den) versl. Gouder (Sp.) 61 46 61 62, Mackay (VS) versl. Leschly (Den.) 63 62 64, Ulrich (Den.) versl. San ders (Z.-Afrika) 62 63 6—2, San- tana (Sp.) versl. Grigry (VS) 62 4—6 4—6 9—7 6—1, Olmedo (VS) versl. Krishnan (India) 64 36 6—4 75, Fraser (Austr.) versl. Hann (GB) 75 64 62, Emerson (Austr.) versl. Gi- meno (Sp.) 62 36 64 61, Mills (GB) versl. Howe (Austr.) 911 64 7—5 6—2. Dames enkelspel: mevr. Reitano (Austr.) versl. mej. Wheeler (GB) 46 61 63, Sandra Reynolds (Z-A) versl. mej. Pericoli (It) 3- 75 63, mej. Fageros (VS) versl. mej. Thomas (GB) 62 61. mej. Arnold (VS) versl. mej. Catt (GB) 2—6 6—3 6—4, mej. Hard (VS) versl. mej. Deloford (GB) 60 62, mej. reyer (Mex"1 versl. mej. Ger- son (Z.-A.) 62 86, mej. Truman (GB) versl. mej. Ward (GB) 46 64 63, mej. Sally Moore (VS) versl. mej. Cou- teix (Fr.) 6—4 6—4. Heren dubbelspel: Lane en Phillips- Moore (Austr.) versl. Goris en Van Eys den (Ned.) 6—1 6—2 3—6 2—6 6—1, Barnes en Fernandes (Braz.) versl. Jan- novic en Panajotovic (Z-Sl.) 46 62 61 1—6 63, Ayala en Krishnan (Chili/India) versl. Grinua en Molinari (Fr.) 6—3 6—2 6—2, Mackay en Ol medo (VS) versl. Moys en Ward (GB) 61 63 57 61, Pietrangeli en Si- rola (It.) versl. Mulloy en Patty (VS) 6—3 6—3 8—10 8—6. Dames dubbelspel: Caroll Fageros en mej. Hellyer (VS/Austr.) versl. mej. Moore en mej. Thomas (VS) 3—6 64 6—3. mej. De la Courtie en Christine Mercelis (Fr./Belg.) versl. mej. Lazza- rino en mej. Pericoli (It.) 64 62, Sandra Reynolds en Renee Schuurman (Z.-Afr.) versl. mevr. Hopman en mevr. Sladek (Austr./Can.) 62 64, mevr. Fleitz en Christine Truman (VS/GB) versl. Marina Esther Bueno en mej. Hopps (Braz/VS) 75 64, mej. 'h en Doris Hard (VS) versl. mej. Catt en mej. Trewby (GB) 61 61. dam tot een straffe score. Geen hoog tepunten, geen artisticiteit, wèl re gelmaat en frisse carambolage. Toch had Teegelaar adem te kort, evenals Henk de Kleine, tegen het grillige talent Wafflard en Flip Beekman in zijn snellg partij met Van Hassel. Onze spelers waren onfortuinlijk en de Zuiderburen na een periode van machteloos onbehagen ineens weel de ongenaakbare artiesten met een flonkerend maatgevoel. Het wachten was op de triomf van Joske Vervest. Zou België de volle buit op de „Ollanders" behalen. Henk Schol- te kon de zaak nog bederven. Na 22 beurten kader 47/2 leek het voor hem niet meer te verliezen. Vervest stond 100 caramboles achter de Eindhovenaar. Voor de vierde maal doopte de 33-jarige Antwerpenaar zijn handen in het bakje met water, dat hij al mismoedig onder de tafel had gezet. Traag reeg hij wat onnauwkeurige rappèls tot 10, 15 ca ramboles, maar toen kwam er plots lijn in de posities. Nog 80 caramboles scheid den hem van de 400, maar Vingerhoedt had het al gezien. „Joske redt het wel" knikte hij voldaan. „Joske" merkte, dat de maat, het gevoel voor de millimeter hem bijbleven, kreeg steeds meer tempo en legde een snoer van zorgvuldig ver gaarde punten aan de kop van de tafel. Scholte zat het aan te zien met het hoofd tussen de handen en ogen die "e ballen wel van het glanzende groen af wilden kijken. Een merkwaardige gelijkenis met dit spectaculaire slot vertoonde de partij tussen Flip Beekman en Van Hassel. De Amsterdammer heeft woensdag tegen De Ruyter al veel uit zijn arsenaal aan de kenners getoond en bewezen een der sterkste, zo niet de sterkste libre-spe- cialist in Nederland te zijn. Na twee beurten trok Beekman met volle kracht alle registers open. Plotseling werd het ivoor „levend" onder zijn gevoelige vin gers, die met een zachte souplesse de fijnste snijlijnen voltrokken. Een ma thematisch uitgevoerde série-américaine langs de vier leien met wat strubbelin gen in de hoeken, maar nergens een vastliggende bal, bracht 415 caramboles op. Genoeg om te winnen zou men zeggen. Maar er wordt niet voor niets beweerd, dat Van Hassel uit profes sorenhout is gesneden. Zijn denken is doen op de biljarttafel. Hij dacht: ik maak het uit, en deed aldus. Niet on stuimig of in trance. Ook niet bedeesd- ingehouden Alleen nuchter, zoals de naam van de Amersfoortse biljartver eniging, die dit grootste biljartschouw spel van de laatste jaren in handen heeft: Voorwaarts Vrolijke Vrienden. Een fraaie partij dus, maar een zwakke arbitrage. Zwakke arbitrage Zelfs op internationaal niveau zijn er scheidsrechters, die menen dat „tellen" vooral ook wil zeggen „meedoen". Zij annonceren soms te luid en overdreven, lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMtPIllllillilllllllllllllllllllllI n (Van onze verslaggever) De Amersfoorters zijn niet te spre ken over de Belgische biljarter Emile Wafflard. Zij vinden hem een onsympatieke druktemaker. „Een on plezierige komiek en een vreselijke aansteller", om in de precieze termen te blijven. Zelfs de mannen van „Voorwaarts Vrolijke Vrienden", de vereniging, die met bewonderens waardige bekwaamheid dit spektakel organiseert, grijpen peinzend in hun natte baarden (nat van het transpi reren). „Zo'n speler moest eens ste vig op zijn vingers worden getikt, hij maakt het te gek", hoort men mompelen. Wafflard krast demon stratief met schuurpapier over zijn pomerans als zijn tegenstander moei zaam geconcentreerd tot produktie probeert te komen. Wafflard begint hoorbaar met supporters te redene ren, wanneer de bescheiden De Kleine aan een serie bouwt. Emile grijnst minachtend bij een mislukte verzamelstoot van de Zwollenaar. Het publiek kan dit niet zetten. Moét een speler, al is hij desnoods de sterkste van de wereld, zich zo irriterend gedragen. Zelfs De Kleine wordt er een beetje kwaad over. Hij staat na vier beurten 130 caramboles vóór en voelt dat het „loopt". Maar dan begint het Brusselse manneke aan zijn afleidingsmanoeuvre: onge ïnteresseerd voor het dikwijls gave werk van de jonge Nederlander, een en al aandacht voor alles wat om hem heen gebeurt. Als De Kleine mist, springt Emile van zijn stoel, scoort zuchtend en achteloos, zeurt over de warmte iedereen heeft het warm en kijkt vragend om zich heen, waar de bijval blijft, bij een geslaagde, moeilijke stoot. Een biljartkenner achter ons vertolkt even later veler gevoelens: „Een mooie massé, maar wat een nare vent". De Kleine verliest zijn partij. Geen schande. Wafflard is tenslotte veel sterker. Maar hij heeft zijn tegen stander niet prettig en geconcen treerd laten spelen. Cees van Ooster hout en Flip Beekman zijn er giftig over. „Hij moest een flink pak slaag hebben" spreekt Cees voor al zijn collega's, ook de Belgen.De Ruy ter knikt, Van de Pol, vroeger onge naakbaar, tegenwoordig de gangma ker van menig vrolijk festijn buiten de biljarturen, zwijgt bedachtzaam. Hij zou dat pak slaag graag geven. Op het groene laken dan, wel te verstaan. DE KLEINE staan de speler in de weg, blazen siga renrook over het biljart, kortom „val len op". En dat is nu juist waaraan men de goede en slechte arbiter kan her kennen. Na een party moet men zich de figuur van de teller nauwelijks meer kunnen voorstellen. Onopgemerkt dient hij zijn taak te verrichten, met een scherp oog voor de regels van het spel, een rustig keelgeluid en vooral met de „feeling" om daar te staan, waar de speler geen last van hem heeft. De winst van de Nederlandse A-ploeg op Spanje (64) kwam tot stand via successen van Van de Pol, Wijnen en Popeyus. Kees de Ruyter verloor het libre en Van Oosterhout het bandstoten. Van de Pol had 's morgens bij een ex cursie door een Amersfoortse brouwerij als biertapper furore gemaakt en wilde kennelijk ook met de keu in de run ning blijven. Twee kapitale produkties. 72 in de negende, 85 in de tiende beurt, ontredderden de flegmatieke Spanjaard Galvez. Haast geruisloos stevende Van de Pol naar de overwinning, bestelde in een rustpauze ijs voor zijn vrouw, kwam terug en drukte koeltjes door naar het eindpunt. Van Oosterhout verging het slechter tegen Domingo. Het heeft Cees totnog toe niet meegezeten, ofschoon dit meest al een ander woord is voor „uit -orm zijn", waarbij men weer flauw gaat denken aan „falen". Hoe dan ook, Van Oosterhout won woensdag met veel ge luk van Teegelaar en noteerde gisteren het sobere moyenne van 3.75. Twee uur was hij machteloos tegen onwillig ivoor, dat niet in de fuik wilde lopen, die hij met verbeten hardnekkigheid open bleef zetten. Dat Herman Popeyus de gebrilde Ventura naar het tweede plan verwees in een spannend driebanden-gevecht be tekende voor Nederland A, dat wij echt niet sterker achten dan het B-team, een benauwde eindzege. Uilslagen De uitslagen waren: Nederland ASpanje 6—4. Kader 47/2 Van de Pol (N.l Galvez (Sp.) Kader 71/2 Wijnen (N.) Ossorio (Sp.) Bandstoten Domingo (Sp.) v. Oosterhout Libre Aquilera (Sp.) De Ruyter (N.) Driebanden Ventura (Sp.) Popeyus (N.) (N 400 16 85 25.— 2 296 16 129 18.50 0 300 21 67 14.28 2 232 21 59 11.04 0 200 41 24 4.87 2 154 41 23 3.75 0 500 21 156 23.80 2 451 21 167 21.47 0 58 72 4 0.805 0 60 72 4 0.833 2 Nederland BBelgië 19 Bandstoten Vingerhoedt (B.) 200 41 26 4.87 2 Teegelaar (N.) 183 41 21 4.46 0 71/2 Wafflard (B.) 300 13 98 23.07 2 De Kleine (N.) 234 13 55 18.— 0 47/2 Vervest (B.) 400 23 103 17.39 2 Scholte (N.) 394 23 119 17.13 0 Libre Van Hassel (B.) 400 4 484 125. 2 Beekman (N.) 425 4 415 113. 0 Driebanden H. de Ruyter (N.) 60 82 4 0.731 1 Fauconnier (B.) 60 82 4 0.731 1 FrankrijkDuitsland 28 Bandstoten Witte (Did.) 200 45 25 4.44 2 Herve (Fr.) 163 45 14 3.62 0 71/2 Grivaud (Fr.) 51 5 81 10.20 0 Liitgehetmann (Did.) 30O 5 81 60.— 2 Libre Spielmann (Did.) 500 19 182 26.21 2 Kientz (Fr.) 127 19 34 6.68 0 47/2 Rudolph (Did.) 400 29 90 13.79 2 Chasserau (Fr.) 345 29 84 11.89 0 Siguret (Fr.) 60 56 8 1.071 2 Apelt- (Did.) 20 56 3 0.357 0 Het landenklassement ziet er na de tweede dag als volgt uit: 1. België 18 pnt.; 2. Duitsland 18 pnt.; 3 Nederland A 9 pnt.; 4. Nederland B 8 pnt.; 5. Spanje 4 pnt.; 6. Frankrijk 3 pnt. Advertentie Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrlekan. 70 u 80 et alléén bij Apothekers on OropiatM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9