Plannen van het Concert gebouworkest ZATERDAG-PUZZLE Spanje verkeert in uiterst kritieke periode Oei, wat was het warm Vraag Antwoord PAUL VLAANDEREN Juffrouw T ruelove's obsessie f Nog geen opvolger voor dr. Van Beinum Jaarvergadering A.N.W.B. I Moore favoriet in Middelheim New York Times: r- en Behangen en- elastingaftrek ZATERDAG 27 JUNI 1959 PAGINA 10 Steeds meer auto's en fietsen op de weg Dit jaar méér dan één miljoen brommers Overheid heeft gebrek aan voortvarendheid Oplossing 13 juni J. Rommelse S.M. 25 jaar priester Stopzetting invoer van tomaten naar Ierland Loon Vakantietochten en reisroutes Het driemanschap, dat op het ogen blik aan het hoofd staat van de Neder landse Orkeststichting, de heren Heu- wekemejjer, Flothuis en Waage, heeft vrijdagmiddag het programma bekend gemaakt, zoals het Concertgebouwor kest dat in het seizoen 1959-1960 hoopt uit te voeren. Zoals men weet, is er na de dood van dr. Eduard van Beinum geen nieuwe eerste dirigent benoemd. En het kan misschien ook nog wel een jaar duren, voordat men beslissen kan wie de opengevallen post zal bezetten. Vast staat in elk geval, dat tijdens de toernee door Amerika, die het orkest over-volgend jaar. in 1961 dus, hoopt te maken, Eugen Jochum en Bernard Haitink in de Nieuwe Wereld als leiders van het Concertgebouworkest zullen optreden. Men zal, wat die benoeming betreft, voorlopig geduld moeten oefenen en in tussen kunnen beluisteren, wat negen dirigenten bij één orkest weten te be werkstelligen. Het nieuwe seizoen wordt 30 september door Rafael Kubelik ge opend. Na hem treden achtereenvol gens Giulini, Szell (die slechts een klei ne maand hier zal zijn), Münch, Hai tink, Rosbaud en Van Otterloo op. Met Ferdinand Leitner worden nog onder handelingen gevoerd, terwijl reeds eer der bekend is gemaakt, dat Jochum de Beethovencyclus zal leiden. De uitvoe ring van de Matthaus-Passion staat on der leiding van Van der Horst. Wat de keuze van de programma's betreft, komen vooral de klassieken en de modernen er goed af. Als novi teiten staan op het programma de 4de symfonie en een Concertino van Honegger, een Concertino van de Amerikaan Elvin Etler, een tweedelig De bestedingsbeperking heeft de groei van het Nederlandse motorrij tuigenpark vertraagd, maar sinds het begin van dit jaar is een krachtig her stel ingetreden, zo deelt de K.N.A.C. mee. Deze organisatie geeft de volgen de schatting van de omvang van het Nederlandse motorrijtuigenpark op 1 april j.l.bromfietsen 940.000, motor rijwielen en scooters 180.850, personen auto's 447.500, vracht- en bestelauto's 129.550, autobussen 8.100, speciale voer tuigen en trekauto's 11.000. Het aantal personenauto's is intussen de 500.000 royaal gepasseerd en het aantal be drijfsauto's (inclusief de autobussen) zeker de 150.000. Het aantal bromfiet sen zal dit jaar zeker het miljoen overschrijden. Vergeleken bij een K.N.A.C.-schat- ting per 1 januari 1959 zijn er in de eerste drie maanden van dit jaar naar ruwe raming méér op de weg geko men: 30.000 bromfietsen. 2.050 motor rijwielen en scooters, 12.800 personen auto's en 2.130 vracht en bestelauto's. In het hele jaar 1958 breidde ook weer volgens K.N.A.C.schattingen het korps bromfietsers zich uit met een aantal van 110.000 (in 1957 kwa men er 155.000 bij), het aantal motor rijwielen en scooters op de weg nam toe met 8.140 (in 1957 met ca. 7.360), het aantal personenauto's met 41.300 (in 1957 met 47.900), het aantal vracht- en bestelauto's met 6120 (in 1957 met 3500). Met name ten aanzien van het per sonenwagenpark was er dus vorig jaar ten gevolge van de bestedingsperking nog weer een verdere afremming van de groei. In 1956 werd dit park uitge breid met 57.900 wagens, in 1957, zo als becijferd, met 47.900 wagens en in 1958 met 41.300. (Van onze verslaggever) De heer P. F. Zimmerman, voorzitter van de A.N.W.B., heeft vandaag in zjjn openingsrede ter gelegenheid van de in Den Haag gehouden jaarvergadering de kritische opmerkingen van het vorig jaar herhaald, voortvloeiend uit zijn ongerustheid over het gebrek aan voort varendheid en daadkracht bij de rijks overheid. Daarbij had hij vooral het oog op de roep van de A.N.W.B. om een instantie op hoog niveau ter be hartiging van de recreatie en de na tuurbescherming. De heer Zimmerman sprak er zijn twijfel over uit, of de interdepartementale coördinatie-com missie voor de openluchtrecreatie, die het resultaat was van een schrijven van de A.N.W.B. aan de minister-president dr. Drees, wel tot de zozeer gewenste daden zou kunnen komen. Er verschijnen over de ruimtenood in het westen des lands vele rapporten, maar de A.N.W.B. kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat deze rappor ten het niet veel verder brengen dan tot het archief van de minister. Al het alarm leidt slechts tot „overwegingen" het stopwoord voor ieder kamerdebat. De heer Zimmerman was ook be zorgd over de extra vrije dag die bij een vijfdaagse werkweek beschikbaar zou komen. Voor velen kan deze dag een harde teleurstelling betekenen als niet een zinvolle besteding van deze extra vrijheid mogelijk wordt. De voor zitter van de A.N.W.B. bepleitte voorts een aanpak van de zijns inziens drin gend noodzakelijke verkeersresearch, zodat men niet altijd hoeft af te gaan op buitenlands feitenmateriaal. De v'erkeersvoorzieningen vertonen een steeds groeiende achterstand ten opzichte van de behoefte. Tenslotte v/as de heer Zimmerman van mening, dat in ons land proeven dienden te worden genomen met de Franse op lossing voor het parkeerprobleem, de zogenaamde „disque", een kartonnen klok, door de bestuurder zelf te be dienen. Hiermee zou door overheid en particulieren kosteloos ervaring worden opgedaan alvorens men eventueel tot de dure parkeermeters wil overgaan. vioolconcert van Bartók uit 1908, dat door Menuhin gespeeld zal worden, drie orkeststukken van Berg, een Passacaglia van Otto Ketting, Stra- winsky's Orpheus", een negendelige Nocturne van Britten, de tweede sym fonie van Dutilleux, een Concert voor orkest van Lutoslawski, een concerto grosso van Locatelli, de vierde sym fonie van Malipiero, een concert voor viola d'amore van Vivaldi en An Matilda" van Dallapiccola, op tekst van Heine. Helga Pilarczyk zal aierin de soliste zjjn. Verder worden er enige jubilea ge vierd: Jan Bresser zal zestig worcien en dit heuglijke feit vieren door als so list op te treden in Jan Bresser's vi oolconcert, onder leiding van Kubelik. Cor de Groot is vijfentwintig jaar pia nist en viert dit jubileum met Ravels pianoconcert onder leiding van George Szell. Arthur Rubinstein komt spelen, evenals Menuhin en Casadesus, die ock al iets te vieren heeft: zijn vijftigste optreden met het Concertgebouworkest. Dat hij daar Mozart voor uitzoekt, valt niet te verwonderen. Onder de voor het Amsterdamse publiek nieuwe, betrek kelijk nieuwe gezichten of bijna verge ten gezichten kunnen gerangschikt worden het piano-duo Vronsky-Babin, de violiste Erica Morini, de zangeres Helga Pilarczyk, de pianist Paul Ba- dura Skoda en Bruno Giuranna, die de viola d'amore bespeelt. Hindemith's symfonie Mathis der Maler blijft op het programma, evenals Eschers Hymne du Grand Meaulnes, van Otterloo's Sinfonietta, het altviool concert van Walton en het dubbelcon cert van Brahms. In het aantal volksconcerten, noch in dat van de buitenconcerten is verande ring gekomen. Wel veranderd is de prijs van de abonnementen, die met zes pro cent omhoog is gegaan. Wat de Amerikaanse toernee betreft, al ligt die niet direct in het verschiet: Haitink zal het openingsconcert in New York dirigeren. Vandaar gaat het o.a. naar Toronto en verder door Texas via Los Angeles naar San Francisco. Er worden in acht weken tijd vierenveertig concerten gegeven. Kort voor het Hol land Festival 1961 hoopt men terug te zijn. In het komend seizoen staan als enige uitstapjes op het programma het festival in Montreux (van 4 tot 13 september) en in oktober een reisje naar Duitsland en Zwitserland, om o.a. de Nederlandse Week in Stuttgart luis ter bij te zetten. Liggende figuur met gedrapeerd kleed van de Engelse beeldhouwer Henry Moore. Het beeld is opgesteld in het park Middelheim bij Antwer pen, waar eens in de twee jaar een grote expositie van beeldhouwwer ken wordt gehouden rond de vaste basisverzameling van 127 beelden. Dit jaar zijn vooral de Italianen en de Engelsen goed vertegenwoordigd. Van de laatsten spant Moore in kwaliteit en kwantiteit de kroon. Bij hem raken abstracte en figurale vormge ving elkaar. Hij staat boven de par tijen en wil steeds zijn groot natuur lijk gevoel van ruimtelijkheid bot vieren. Door proportieverschillen weet hij hevige suggesties te wekken die zijn werk een kenmerkende allure verlenen. Horizontaal: 1. zangstem: 6. kaartspel; 12. een maal; 14. deel van een tafel; 15. onder richten; 17. lat werk; 19. plaatsje in Brabant; 21. aanw. voornaam woord; 22. bloem; 25. slot; 26. rivier in Italië; 28. keu kengerei; 29. deel van een opera; 30. aartsbisschop (afk,. lat.); 31. plaats (Duits); 33. plech tige gelofte; 35. Geen Nederlander (afk., op auto's) 36. ik (Lat.); 37. ruimte om huis of boerderij; 39. hoofd deksel; 41. kracht; 42. lieden van adel; 44. redactie (afk.); 45. „Kurort" in Duitsland; 47. ge noeg; 49. bijwoord; 51. deel van de hals; 53. een en ander (afk.); 54. pers. voornaamwoord; 55. onbevoegde; 57. bedoelen; 60. oevergewas; 62. plaats op de Veluwe; 63. beteugelen; 65. plaats in Gelderland; 66. gereedschap; 68. Bijbelse figuur; 69. beneden; 71. ont spanning; 73. deel van een trap; 74. opschrijven; 75. sterk verlangen. Advertentie J-, Babywas T gezinswas grote was kleine was fijne was... de wast en droogt voor Ut En... rijd hem waar U wilt, hij hoeft niet vast gemonteerd te worden t Draai alleen de knop om, RONDO doet de restl Imp. voor Nederland: GEBR. TIMHERMANS - Nestel bij Venlo - Tel. 04762-329 (2 lijnen) In een commentaar op de economische toestand in Spanje schrijft de „New York Times": „Als de berichten juist zijn, heeft Generalissimo Franco van Spanje een historische beslissing genomen. Deze is het aanvaarden van de voorwaarden van het Internationale Monetaire Fonds en de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking en het einde lijk stellen van orde op de zaken in zijn financiële huis. Gelijk vrijwel alle moderne dictators, koestert generaal Franco iijna minach ting voor economische aangelegenheden. Dank zij de Spaanse orlogsmoeheid, het traditionele aanvaarden van armoede en - sinds 1953 - van steun van de Verenigde Staten, die zelfs in niet- militaire hulp het bedrag van een mil jard dollar overschreed, werd het re giem op gang gehouden. De economie moge dan al geen we tenschap zijn, maar zij komt toch enigszins overeen met de „watten der natuur". Tot op zekere hoogte kan men haar tarten, doch de afrekening komt, vroeg of laat. Indien dit niet de dag van afrekening is, is het er toch zeer West-Duitsland De Duitse bonds kanselier, Adenauer, en diens minister van economische zaken. Erhard. heb ben elkaar gisteren voor het parle mentsgebouw te Bonn de hand geschud nadat de socialistische oppositie er op had aangedrongen dat zii in bet open baar blijk zouden geven van hun een heid. De socialist Mommer had een daartoe strekkende motie bjj de Bonds dag ingediend die met behulp van en- kelp christen-democraten werd aange nomen. Vertikaal: 1. krijgsman; 2. vrucht (mv.)- 3. soort hert; 4. meisjesnaam; 5. spil; 7. water stand (afk.); 8. middaguur; 9. pluk; 10. waterroofdier; 11. rentmeester; 13. plaats in Friesland; 16. Ierland; 17. vertragings toestel; 18. zoogdier; 20. uniek; 23. fat soenlijk; 24. vreemde munt; 27. ogen blik; 29. arend; 32. strafwerktuig; 34. plaats uit de Oudheid; 36. roem; 37. plaats in Gelderland; 38. verlaagde toon; 40. schaakterm; 43. oud (van kaas); 46. wijze waarop men iets doet; 48. genezen; 50. verstand; 52. Hoger militair oplei dingsinstituut (afk.); 53 een zekere; 54. honingdrank; 56. rangtelwoord; 58. prent; 59. Edelgrootmogende (afk.); 61. elk; 63. insect; 64. plaats in Drente; 67. plaats op de Veluwe; 70. ontkenning; 72. Frans lidwoord; 73. voorzetsel. Oplossingen op briefkaart in te zenden tot en met 4 juli aan 't Kasteel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N.Z. Voor burgwal 65, Amsterdam, met vermel ding: ouder of jonger dan 18 jaar. Horizontaal: 1. belast; 6. abrupt; 12. laat; 14. aëra; 16. l.p.; 18. ploeteren; 21. al; 22. aap; 24. tol; 25. tel; 26. tra; 27. gard; 29. palet; 31. Uria; 32. ereis; 34. nar; 35. graaf; 36. sein; 38. leep; 39 NT; 40. negeren; 41. el; 43. erat; 45. Suez; 48. gerei; 50. vel; 52. stier; 54. even; 55. menen; 57. subs.; 58. ren; 59. Kee; 60. Eos; 62. MBA; 63. er; 64. inkrimpen; 67. et; 68. snik; 69. Elim; 71. barkas; 72. snaren. Vertikaal: 2. el; 3. lap; 4. aalt; 5. stoop; 7. baret; 8. reel; 9. urn; 10. pa; 11. pla gen; 13. OT; 15. slaafs; 17. paar; 19. elan; 20. eter; 21. aria; 23. presteren; 26. trapezium; 28. die; 30. laveren; 31. ure; 33. Sinaï; 35. genus; 37. net; 38. les; 42. ageren; 44. ren; 46. ets; 47. ersatz; 49. ever; 50. veer; 51. leem; 53. ebbe; 55. Mekka; 56. nopen; 59. knik; 61. sela; 64. INR; 65. ik; 66. NIR; 68. s a.; 70. me. De prijswinnaars zijn: Mevr. A. LEMETTE, Bergerslaan 37, BEVERWIJK. J. HANDGRAAF-WALKER, Lange Herenvest 96. HAARLEM. J. VAN WEES, Robert Fruinlaan 14III, AMSTERDAM. Berlijn: De Amerikaanse minister dicht bij. Twintig jaar lang was er slechte leiding, corruptie en gebrek aan vooruitgang. De voornaamste fysieke structuur van het land - wegen, spoorwegen, uitrus ting der fabrieken e.d. - ging achteruit. De inflatie is thans ernstig. De dollar en goudreserves zijn praktisch verdwe nen. De begrotingen en betalingsbalan sen tonen voortdurend een tekort. De handelsschulden aan het buitenland ujn voor zulk een arm land hoog en het aantal faillissementen neemt onrustba rend toe. Niettemin schijnen de deskundigen het er over eens te zijn, dat met een goed stabilisatieplan, een /erzachting van de beperkingen op in- en uitvoer, een voldoend drastische devaluatie, een vrije wisselkoers, kredietbeperkingen, enz., Spanje kan herstellen en wellicht in een verrassend tempo. Een programma van deze aard zal echter, om te beginnen, veel werkloos heid meebrengen. Er ïeerst thans enige sociale onrust, doch deze zou zeer wel groter kunnen worden, als het stabili satieplan wordt aangenomen. Dit bete kent dan de grootste politieke druk, die tot dusver op het regiem van Franco werd uitgeoefend. Het niet aanvaarden van het ultimatum van het Internatio nale Monetaire Fonds zou echter bete kenen geen buitenlandse kredieten, of ficiële of particuliere, en geen lidmaat schap van de OEES. In het kort gezegd: Spanje verkeert op het ogenblik in een der kritiekste perioden van zijn geschiedenis. In het St.-Olavshuis in Bussum hoopt pater Joh. Rommelse van de congregatie der paters Maristen, oud missionaris in Noorwegen en thans pro curator van de Noorse missie in Ne derland, op 29 juni a.s. zijn zilveren priesterfeest te vieren. De jubilaris, die thans 51 jaar is, is Rotterdammer van geboorte en werd in 1936, twee jaar na zijn priesterwijding naar Noorwegen gezonden, waar hij in 1937 pastoor werd in Stabekk bij Oslo. Tien jaar later ver wisselde hij deze standplaats voor Hoe- nefoss, waar hij in bijzonder primitieve omstandigheden nog zes jaar heeft gewerkt. In 1953 kwam pater Rommelse terug naar Nederland, waar hij sedert dien procurator is van de Noorse mis sie, waar thans ongeveer twintig Ne derlandse priesters werken, terwijl hij tevens redacteur is van het orgaan voor deze missie ,,Uit het land van St.-Olav". Met ingang van 1 juli zal Ierland de invoer van tomaten, onder andere van uit Nederland stopzetten. Tot op heden werden geregeld grote zendingen torna- ten naar Ierland verzonden. Het besluit om deze invoer te verbie den is genomen om de afzet van de eigen oogst veilig te stellen Ook in voorgaande jaren werd steeds geduren de een periode in de zomer de invoer van tomaten in Ierland verboden, lit jaar begint het echter, naar de mening van deskundigen erg vroeg. Vragen voor dote rubriek moeten «orden gericht aan de Redactie wm ons blad (met in de linker "bovenhoek der enveloppe: „Vrogenrubriek-). De beantwoording ge» schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan- merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerdGaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens M dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. Belastingvragen D.T. stelt een 6-tal belastingvragen. 1. Voor de inkomstenbelasting is 1499 inkomen vrij. 2. Als lijfrentepremie aftrekbaar onder het hoofd persoonlijke verplichtingen. 3 en 4. Neeen, dit zijn ziektekostenver zekeringen waarvan de premies met andere ziektekosten tezamen echter wel als buitengewone lasten kunnen gelden. Deze moeten echter een bepaald mi nimum te, boven gaan, willen deze tot belastingverlaging leiden. 5. Ja, premie A.O.W. is verschuldigd. 6. Neen, voor zover ons bekend gelden die loonsverhogingen alleen voor be paalde groepen en als regel behoren gepensioneerden tot de „vergeten groe pen". P.H.W. deelt mede dat zijn zoon 17 jaar is en leerling electriciën (leerling V.E.V.). Hij zou graag willen weten wélk loon die zoon kan verdienen. Er bestaat niet een op de cent af vast staand loon dat aan al zulke leerlingen in alle plaatsen en bij alle onderne mingen wordt toegekend. Waarom in formeert u niet eenvoudigweg bij een bedrijf of enkele bedrijven waar uw zoon kan worden te werk gesteld, U kunt daar ook de precieze verantwoor ding van de berekening van het loon vragen. H. Tr. vraagt iets nog onmogelij- kers: wat het C.A.O.-uurloon voor een fabrieksarbeider is. „Het" C.A.O.-uurloon roovekr-eenfbais „Het" C.A.O.-uurloon voor een fabrieks arbeider bestaat niet. Er zijn verschil len van plaats tot plaats, van bedrijfs tak tot bedrijfstak en soms van onder neming tot onderneming. Er zijn ook allerlei C.A.O.'s (is collectieve arbeids overeenkomsten), die van bedrijfstak tot bedrijfstak verschillen. Testament Mijn oom is overleden. Mijn tante was al overleden. Gaarne zou ik wéten of ik nog genoemd ben in een eventueel testament. Hoe kan ik weten, of er een testament is gemaakt? zo vraagt J.C. Als er een testament is gemaakt, kunt u dit te weten komen via het Cen traal Testamentenregister. Een leder kan uit het register tegen vergoeding een uittreksel verkrijgen. Wendt u zich tot dat doel tot de ontvanger der re gistratie. Successierechten Een vadér heeft eên huis in eigen dom, samen met zijn twee zoons. Hij heelt hij de aankoop verreweg het grootste deel betaald en wil hun thans hun aandeel terugbetalen, zo dat hij het huis dan alleen zal heb ben en uiteraard ook de exploitatie opbrengst. Aangezien de vader be jaard is, doet zich thans de vraag voor of het bij zijn overlijden voor de zoons verschil uitmaakt voor de successie of dat huis gedeeltelijk hun eigendom is of niet. Aldus de vraag van C.J.J.F. Het tariefverschil zal, als de zoons slechts een kleine bijdrage leverden, uiteraard niet zoveel uitmaken. Veel belangrijker lijkt ons, dat de vader, als aan zijn verlangen wordt tegemoetge komen, de volledige beschikking toe komt over het goed. Hij zou het huis dus kunnen verkopen enz. Voorlichting van de notaris in deze aangelegenheid is misschien onder deze omstandighe den gewenst. Reis Wat is de prijs van een enkele reis Calais-Dover per boot en hoeveel kost het transport van een fiets voor deze overtocht? 2. Hoeveel kost een enkele reis Harwich-Hoek van Holland en wat is de vrachtprijs voor een fiets, vraagt iemand, die naar Engeland wil met de vakantie. Een enkele reis Calais-Dover kost 1 pond en 17 shilling. Samen met fiets 2.1.3. Enkele reis Hoek van Holland- Harwich le klas f 53.20, 2e klas 45.10, fiets 10,80. In het algemeen kan men zich met zulk soort vragen eenvoudig rich ten tot een reisbureau. In de regel moeten wij dergelijke vragen dan ook zoals wij bij herhaling hebben me degedeeld uitsluiten voor beantwoor ding. Ongevallenwet J. v. d. D. schrijft ons: ik ben werkzaam in een fabriek. Ik moest op een gegeven moment hete blok ken uit de oven halen, waarvoor ik mijn beide handen nodig had. Om mijn collega's niet te laten treffen door dit hete blok, kon ik, toen ik plotseling moest niezen, niet mijn handen gebruiken om te verhinderen dat het gebit uit. I"v,n mond vloog en stuk viel. Schade vergoeding kon mij niet gegeven worden, aldus heeft de Raad van Be roep beslist. Wat is uw mening U kunt uw zaak in hoger beroep voor leggen aan de Centrale Raad van Be roep te Utrecht. Hoe u dat doen moet kunt u lezen uit de beslissing van de Raad van Beroep. Voor wat betreft de AOW-uitkering in verband met verbroken huwe lijksgemeenschap Zoals de Verzekeringskamer u reeds heeft gezegd, bent u inderdaad „fout" geweest. U had binnen 14 dagen kennis moeten geven. De AOW-wet bepaalt: „een gehuwde man of een gehuwde Nog altijd bereiken ons vragen over vakantietochten, (brom)fiets- routes, autoreizen enz., welke vra gen van dien aard zijn dat ze het zij het eenvoudigst hetzij .het best door de vraagstellers zelf kunnen worden opgelost. Wie vraagt naar de kortste weg van Geesteren in Overijssel naar Vijfhuizen, of van Amsterdam naar Venlo, vraagt naar iets wat hij zo gemakkelijk aan de hand van de kaart zelf kan oplossen, dat wij ons niet geroepen voelen kostbare ruimte in deze rubriek aan de uitstippeling van zulk een tocht te besteden. Bij vragen omtrent buitenlandse autotochten is het weer anders. Die kunnen het best door de vraag stellers zelf worden opgelost door zich te laten voorlichten door de A.N.W.B. Aan zulk een directe, mondelinge, voorlichting moet steeds de voorkeur worden gege ven, omdat dan nadere vragen kunnen worden gesteld door de inlichtende instantie en allerhand bijzondere problemen aan de orde kunnen komen. Wie de onderne mingskracht en het ontwikkelings peil heeft voor een ontspannende en (geestelijk) verrijkende auto tocht naar Zuid-Frankrijk, Italië of Oostenrijk, moet geacht worden minstens in staat te zijn een eigen route te kunnen uitstippelen en zich overigens doeltreffend te la ten voorlichten door de A.N.W.B. en/of een reisbureau. Wij hebben opnieuw enige vra gen als de bovenbedoelde opzij moeten leggen en hopen dat de lezers onze motieven zullen bil lijken. Red. Degenen, die een eigen huis bewonen, vragen zich bij het invullen van het aangiftebiljet voor de Inkomstenbelas ting wel eens af, welke onkosten zij daarbij in aanmerking mogen nemen. Voor hen is vanr belang een beslissing welke de minister van Financiën heeft genomen met betrekking tot de kosten van behangen. Huiseigenaren, die woningen verhu ren, plegen niet gul te zijn met het ge ven van een „behangetje" aan hun huur ders. Dit is een rechtstreeks gevolg van d schaarste aan woningen (de eigena ren behoeven de huurdern niet met bij zondere voorzieningen te bewegen een bepaald huis te blijven bewonen) en van de beheersing van de huurprijzen door de overheid, tengevolge waarvan een rendabele exploitatie van het huizenbe- zit nauwelijks of helemaal niet mogelijk is. Het zou in de lijn liggen, indien de eigenaren-bewoners van een huis de kosten van het behangen zouden moeten beschouwen als uit het gebruik voort komende kosten welke niet tot het door de eigenaar verplichte onderhoud wor den gerekend. De fiscus heeft zich door de huidige situatie op het stuk van de exploitatie van woningen niet laten beïnvloeden en zich op een principieel standpunt ge steld. In een belastingprocedure besliste het Gerechtshof in Den Haag, dat de kosten van het behangen van een eigen woning tot de kosten van verwerving kunnen worden gerekend en dus van het inkomen kunnen worden afgetrok ken. De minister van Financiën heeft tegen deze uitspraak geen beroep in cassatie ingesteld. De minister is na melijk van oordeel dat de kosten van het vernieuwen van behang naar hun aard kosten van onderhoud van het on roerend goed zijn. Daaraan doet niet af, dat deze kosten door de huidige woning- schaarste en de daarmede samenhangen de beheersing van het huurpeil bij ver huurde percelen veelal ten laste van de huurder komen. De huiseigenaar, die een door hemzelf bewoonde woning van een nieuw be hang voorziet, kan deze kosten dus bij zijn aangifte voor de inkomstenbelas ting aftrekken. Ditzelfde geldt, wanneer hij een door hem verhuurde woning op nieuw moet laten behangen. Het bovenstaande zal, naar mag wor den aangenomen, eveneens van toepas sing zijn als de huiseigenaar b inn en- schil der werk aan een door hem zelf bewoonde of een door hem ver huurde woning laat verrichten. Over het buitenschilderwerk bestond wat dat be treft reeds geen twijfel. vrouw, die duurzaam gescheiden leeft van zijn of haar huwelijkspartner, wordt bij deze wet als ongehuwd be schouwd." De vraag of hier van „duur zaam gescheiden leven" sprake is, ver mogen wij niet te beoordelen. U kunt hierover een uitspraak zien te krijgen van de Raad van Beroep, c.q. Centrale Raad van Beroep. Dat het zo warm is geweest deze week heeft de prijsvraagredactie kun nen merker, aan de weinige inzendin gen. Hadden jullie geen zin of hebben jullie alsmaar in het zwembad geweest. Wij kunnen het ons best voorstellen. De goede oplossing van de vorige puz zel was zo. Horizontaal: 5 Tiran 6 rede 7 kerkto ren 11 laks 12 greep. Verticaal: 1 Linde 2 barak 3 speer 4 steen 7 kales 8 rekel 9 opera 10 enkel. le prijs: Gatha Heyne, Nieuwland 36, van buitenlandse zaken, Christian Her- i Uitgeest; 2e prijs: Tonny Pelder, Jan ter, zal „zo spoedig mogelijk" een be- 1 v- d- Bergstraat 16, Heemstede; 3e prijs: zoek aan West-Berlijn brengen, aldus fruusje Verstaps, Jacobijnestraat 32. heeft een woordvoerder van het Ame- Haarlem. i rikaanse ministerie van buitenlandse i i zaken medegedeeld. Herter zal of tij- Nieuwe inzendingen liefst per brief- lens de ministers™ -rentie van Genè j .taart aan ne redactie van dit blad ve of na afloop gaan. HU brengt het be- 1 Naam van je krant vermelden. In lin- zoek op uitnodiging van de burgemees- teer bovenhoek schrijven: „Kinderprijs ter van West-Berlijn, Willy Brandt. vraag". MAAR JUFFROUW TR.UELOVE.IK HEB HET VER SLAS VAN DE 2ITTIN& SELEZEN EN IK ZIE OOK SEEN ANDERE OPLÓSSIN6 OH,meneer vlaan DEREN, U MOET ME HELPEN. IKWEETZEKER DAT DIE AR ME MENEER MAXWELL SEEN ZELFMOORD SEPLEÊSD HEEFT HEB JE OOIT... DIE MAN NEN JUFFROUW TRUE LOVE U SPREEKT MET PAUL VLAANDEREN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 10