FilmI Acteren in Hollywood jour j gevaarlijke bezigheid naaiI SPEL met GEESTELIJKE gezondheid Het Damrak neigt tot herstel maar blijft nog onzeker Het sleuteltje wou ook wel eens wat Jeruzalem door de Kruisvaarders ingenomen Bokma EXAMENS ^JUlx\\\rvL\ \^nVv^ Hollywood heeft zwak voor Britse militairen WEK I DE BEIJRSWEEK wmmmmk ZO GAAT HET BIJ DE KRABBEN Twee militairen gedood bij vliegtuig ongeluk ZATERDAÖ 27 JUNI 1939 PAGINA 15 •;c iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiumiuiiiuiiiiiiMiuiiiuiiiiiujmnmiiniiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Film over Garibaldi w? llïtïtïtïiïlïDII AV-ïr-ivS Enkele jaren gelelfen speelde een be- bendte acirióé dé rol vaii schizofrene vrouw ik een Hollywood se film. Maan den latei- probeerde ze nog altijd met hdt spelen van die vol op tè houden fti een inrichting --oor geesteszieken. Oscar Levant, de piano spelende hu morist, dfe openlijk heeft toegegeven, dat hij geestesziek is, maakt graag grappen over de behandeling, „dié me zogenaamd beter maakte".. \L •n»- I mi (MADIOJM VERBOUJlDIJ In sommige Amerikaanse kringen moge dit als het toppunt van geestig heid worden beschouwd, dè dokters, die een studie maken van de geestelij ke volksgezondheid ih Amerika denken daar anders over. In eeh rapport, sa mengesteld door een vooraanstaande psychiater en gepubliceerd hl „State of Mind", een periodiek, dat wordt uit gegeven door een grote Amerikaanse onderneming, die pharmaeeutische ar tikelen produceert, wordt met even zo vele woorden verklaard': „Driekwart van Hollywood's acterende bevolking is ofwel krankzinnig, of pas genezen van krankzinnigheid,, of staat op het punt krankzinnig te worden".» De conclusie, die Meruit kan worden getrokken, is eenvoudig) acteren., in Hollywood, is een zeer gevaarlijke be zigheid. De acteurs in Hollywood zetten hun geestelijke gezondheid dagelijks op het spefl en masö- al te vaak blijken ze de verliezende partij. „Psychiatrische'" episodes zjjti schering on inslag ia de studio's. Pog-ingen tot zelfmoord ke rnen zo vaak voor,, dat ze geen nieuws roeer zijh. De scènes, die zich binnen de muren van sommige woningen ih Hollywood afspelen, doen denken aan de „gevaarlijke" afdelingen van krank zinnigengestichten. Kortom., de emoti onele problemen van de sterren in Hol lywood zijn even erg als ze gewoonlijk worden beschreven. In feite zijn ze zelfs nóg erger en er zijn dan ook heel wait sterren, die nu en dam eem tijd in een inrichting doorbrengen om herstel voor hun geschokte zenuwen te zoeken. Neem bijvoorbeeld het trieste geval 'van Gene Tierngy., thans 31? jaar., die enkele maanden geleden voor de derde maal In vier jaar t'ijds terugkeerde naar een kliniek voor geesteszieken, nadat ze tijdens de opnamen voor een film, waarin ze op het witte doek zou terugkeren,, eem zenuwinzinking had gekregen. Waarom valt het de filmsterren, die door hun rijkdommen em ranches ge vrijwaard schijnen van de onaange naamheden van het leven, nu eigenlijk zo moeilijk., hun geestelijk evenwicht te bewaren en wat is er met Hollywood, dat hen die strjjd biftna b$j voorbaat doet verliezen.? Het antwoord op die vragen moet ■worden gezocht in het feilt, dat onder de „juiste" omstandigheden iedereen hét slachtoffer kan worden van een geestelijke ineenstorting. Het probleem van de filmster is, dat zijn beroep hem voortdurend in dergelijke omstandighe den plaatst. Schijn is de basis van zijn kunst. Hij moet steeds eem denkbeeldi ge identiteit aannemen em raakt voort durend betrokken b| denkbeeldige ge beurtenissen. Geen wonder, dat de banden mett de wereld van de werke lijkheid op een zeer zware proef wor den gesteld-. Ih Hollywood is de wereld van de schijn zo alom tegenwoordig, dat iemand weinig kans heeft op eon- tact met de werkelijkheidbinnen of buiten dé studio. De filmindustrie heeft Hollywood veranderd in een „droom- fabriek''', waar sprookjes worden gefa briceerd en verkocht. Én wat het voor degenen,, die irt die drpomfabriek wer ken,. nog erger maakt is» dat ze duur worden betaald voor hun fantasieën en dagdromen èn vaak voor hun dwaashe den. Neem bijvoorbeeld het veel voorko mende geval van hef eenvoudige, knappe meisje uit een provinciestadje» dat naar Hollywood komt, dromend van geld en roem» 2e is eenvoudig en onervaren. Worden haar dromen geen werkelijkheid,, dan vervalt ze vaak tot prostitutie. Later kan ze misschien tot inkeer komen-, zelfs in het huwelijk tre den en» tot op zekere hoogte althans, een volwassen en evenwichtige per soonlijkheid worden» Is haar pelgrima ge naar het Mekka van de film daaren tegen succesvol» dan zijn haar kansen op een gelukkige en normale levens houding vrijwel nihil» is zo'n meisje eenmaal „ontdekt'*, dan gaan kappers, grimeurs, mode-ontwerpers en soms zelfs plastische chirurgen aan het werk om haar „persoonlijkheid" te geven. Nu heeft ze» wat ze verlangde: roem, geld en schoonheid» De narigheid ech ter is, dat haar verstandelijke ontwik keling daarmee gewoonlijk geen gelij ke tred heeft gehouden. Vele acteurs en actrices worden het slachtoffer van het zogenaamde „Do rian Gray"-complex. Omdat het voor hen van het grootste belang is, dat ze jong blijven, weigeren ze volwassen te worden. Feitelijk houden ze zichzelf voortdurend voor: „Ik word niet oud: alleen mijn film wordt oud". Wordt h\j of zij zich tenslotte van zijn toenemen de ouderdom bewust, dan volgt ge woonlijk een volledige geestelijke in storting. De geweldige honoraria, die Holly wood zijn sterren betaalt, vormen een andere bron van geestelijke gevaren. Hoe kan een ster, die 75.000 dollars krijgt voor een engagement In Las Vegas, enig begrip hebben voor de re ële wereld, waarin wij leven. Geld be tekent zo weinig voor hem, dat hij het in twee avonden vergokt aan de rou lettetafel. Als een man tienduizend dol lars krijgt, alleen omdat hij zich laat kieken met een glas X-bier in zijn hand en een tevreden glimlach op zijn ge zicht, kan hij eenvoudig geen begrip hebben voor de werkelijke waarde van het geld en daaronder zal zijn hele geestelijk evenwicht lijden. Het succes in Hollywood wordt wel zeer duur betaald. Het aloude adagium in de wereld van het amusementsbedrijf over de grap jas spelen en het publiek doen lachen, gaat niet meer o.p. Tegenwoordig moet een acteur om in Hollywood een al dan niet dtmoar betaald succes te zijn, met een ernstige frons rondlopen en als hi) daarbij dan nog het uniform van een Brits legerofficier kan aantrekken, is hij helemaal klaar.. Hollywood blijkt namelijk de laatste jaren een bijzon der zwak te hebben voor Britse mili tairen. Voor de tweede maai in succes sie is namelijk dit jaar de vurig be geerde „Oscar"' naar een Britse acteur gegaan voor diens spel als een keurige, zifj het valse, Britse legerofficier, na melijk David Nivem in de film „Sepa rate Tables"'. Verleden jaar viel Sir Alec Guinness de eer te beurt om de onderscheiding in ontvangst te nemen voor zijn rol als de van discipline beze ten kolonel in „The Bridge on the Ri- vor Kwaf". De voorkeur of de zwakheid, zo men dilt liever wil van Hollywood voor Britse acteurs met een militair voorkomen is echter al heel oud. Denk bijvoorbeeld maar eens aan Sir C. Au brey Smith, die de Britse officier en gentleman onsterfelijk maakte in tal loze Amerikaanse films. Aan Ronald Colman, de minzame, door en door Britse held van vele veldslagen in de Hollywoodse arena, met een keurig ac cent, een keurig snorretje en, onver mijdelijk, een Oscar op zijn schoor steenmantel. En verder aan Noël Co ward, Richard Todd, Trevor Howard, Michael Redgrave, Sir Ralph Richard son en Sir Laurence Olivier, die alle maal op hun beurt een Oscar hebben gewonnen of er voor op de nominatie hebben gestaan. Russen boos op Brynner De scène in de film „The Journey", waarin Yul Brynner op glas kauwt, heeft het Russische leger op stang ge jaagd. Brynner bijt, zoals degenen die de film hebben gezien, zich zullen her inneren, als een uitbundig wodka drin kende majoor van het rode leger een glas stuk en merkt terloops op: „Een oude Russische gewoonte". Namens de boze Russische officie ren vraagt de acteur Nikolai Kryoesj- kof zich sarcastisch in „Krokodil" af: „Wat zouden die uitgehongerde Rus sen anders moeten eten?" en geeft als zijn mening te kennen, dat Brynner ei genlijk ook het tafelkleed en de tafel poot voor poot had moeten consume ren. F. Garibaldi's heldendaden worden ge filmd ter gelegenheid van het eeuw feest van Italië's eenheid, dat het vol gende jaar zal worden gevierd. De voorlopige titel van deze film, voor de vervaardiging waarvan de Italiaanse filmindustrie een beroep zal doen op haar beste regisseurs en acteurs, luidt „I Mille" en volgens de thans bestaan de plannen zal zij bestaan uit vijf epi sodes. die ieder door een verschillende regisseur zullen worden gemaakt en wel door Vittorio de Sica, Federico Fel- lini, Roberto Rossellini en Luchino Vis conti. Over de regie van de vijfde epi sode worden momenteel nog onderhan delingen gevoerd. De opnamen van de film. waarmee in de herfst van dit jaar een begin wordt gemaakt, zullen zoveel mogelijk plaats vinden in de authentieke omge ving, waar 'Garibaldi en zijn duizend man streden .De film wordt in kleuren opgenomen en natuurlijk in brede beel den. De heer Nico Zeyen uit Kerk- rade, organist van Rolduc en directeur van de Kerkraadse muziekschool, zal 6 augustus concerteren op het orgel van de St. Baafs-kathedraal in Gent. Dit orgel telt 92 registers en 5 klavieren. De Amsterdamse effectenbeurs heeft in de afgelopen week in heel wat rus tiger vaarwater verkeerd dan in de beide voorgaande weken, toen zich hef tige koersschommelingen deden gevoe len. Maandag j.l. deed zich nog even een inzinking voor. maar dinsdag volg de reeds een goed herstel en daarna is de markt steeds goed prijshoudend ge bleven. Een vergelijking van de slot- koersen van gisteren met die van de vorige week levert dan ook slechts kleine (voordelige) verschillen op. A.K.C en Philips zijn per saldo een paar punten gestegen. Unilever, welk fonds ziek in de gunst van onze Ooster buren mocht /erheugen, bracht het echter nog tot een stijging van 19 pun ten. Koninklijke Olie volhardde in een zwakke tendens, waarbij de koers van het fonds op een nieuw laagtepunt voor dit jaar belandde. Donderdag ontdekte Wall Street echter plotseling dat de oliewaarden bij de rest van de markt sterk achterop zijn geraakt en het her stel dat daarop volgde, bracht de note ring van het Nederlandse olieaandeel aan het Damrak tenslotte nog een laar dubbeltjes boven het niveau van eind vorige week. Elders op de markt zijd aandelen H V A. (zeven punten gestegen) weer eens in de belangstelling komen te staan. Vaar Deli Ml. bleef hef a vans tot f2.beperkt. De scheepvaartaan delen lagen iets vriendelijker. Met uit zondering van K.P.M. en Van Nievelt Goudriaan, die onveranderd zijn geble ven, konden in deze sector koers ver beteringen van 2 tot 4 punten worden geregistreerd. De lokale industrie-aan delen waren overwegend aan de vaste kant. De affaire ter beurze heeft intussen een sterke inkrimping ondergaan. Ener zijds is dit een gevolg van de geringe vraag. Zodra het buitenland zich min of meer afzijdig houdt is het met de activiteit in Amsterdam gewoonlijk voor een groot deel gedaan Anderzijds valt een opdrogen van het aanbod waar te nemen, zodat de technische positie van de markt een verbetering heeft onder gaan. Hetzelfde verschijnsel doet h ook in Wall Street voor. De toenemen de dreiging van een staking in de Ame rikaanse staalindustrie en de nog on gewisse invloed welke van een verdere stijging van de rentevoet in de V S. op de aandelenmarkt zou kunnen uitgaan, houden de stemming echter toch tame lijk onzeker. Meer emissie-akHviteit Was de handel op de Amsterdamse effectenbeurs in de afgelopen week van geringe omvang op het gebied van emissies, introducties e.d. tekende zich een opleving van activiteit af. Bij de claims Schuttersveld voegden zich die van de Betonfabriek de Meteoor en van de Vihamij. Voorts werd de introductie van twee Amerikaantjes (Monsanto -.v.v.v /Hmmmmmimtuwin Er stond in de Lindenlaan 'n pracht van 'n huis en daarin woonde nie mand minder dan Freule Frieroel- tje. Het was daarbinnen 'n rijke boel. Dat zag je al, als je heel eventjes door de ramen naar binnen gluurde. Dan zag je stoelen met gouden krul letjes-poten. En dikke tapijten op de vloer» Èn prachtige kleden aan de wand» 't Was allemaal te veel en te mooi om 't in de gauwigheid te kun nen bekijken» En lang naar binnen glu ren, ging natuurlijk niet. Stel je voor, dat zou in zo'n deftig huis nog onbe leefder zijn dan ergens anders! Maar het was me wat daarbinnen! Er was ook nog een gouden vogelkooi en n heel bijzondere kast. Die Kast was niet alleen mooi van buiten, maar ook van binnen. Want er stonden allemaal gou den schalen in. En gouden vorken en lepels en vingerkommetjes. Iedereen wist dat Freule Friemeltje neel erg zuinig op haar mooie spulletjes was. 2e stofte iedere morgen zelf de kamer met een heel zacht plumeautje. Dat Is 'n vegertje van zachte veren, zeg! En eens In de week poetste ze alle schalen, vorken, lepels en vinger- kommetjes op met etn poetsdoek van fluweel. Nu hoorde er bi) die kast 'n sleutel tje en dat sleuteltje bewaarde Freule Friemeltje altijd In haar beurs. Het zat daar maar dag in dag uit tussen de geldstukjes en 't mocht alleen maar naar bulten komen, als Freule Friemel tje de kast moest open doen. Nou, nou, nou, dat was me 't baantje wél! Geen wonder dat 't sleuteltje daar dikwijls om moest zuchten. Jullie hebben 'n ple zierig leventje, zei het dan tegen de centen, de kwartjes en de dubbeltjes. Jullie reizen en trekken van de ene beurs naar de andere. Zó zit je hier en zó zit je weer daar. De mensen zjjn blij als ze je krijgen. Maar ik heb 'n leventje van niks, want ik kan nooit er-es iemand blij maken. En toch, zei 'n verstandige stuiver op 'n keer, en toch zoju Freule Friemeltje je niet graag missen, kleine sleutel. Wat heeft ze eigenlijk aan een kast vol mooie spullen, als ze 6een sleuteltje heeft om die kast open te maken? Dat is wel zo, zei 't sleuteltje, maar daar denkt ze nooit aan. Ze is hele maal nooit meer blij om mij. Ze kijkt niet eens meer naar me om. Laat ze dan eens naar je zoeken, zei de slimme stuiver. Verberg je achter de voering van het beursje. Dan zul je zien dat Freule Friemeltje heel blij is, als ze je eindelijk terug vindt. Welja, zei het sleuteltje. Ik wil ten slotte ook wel eens wat. Wat leuks, wat opwindends en wat blijdschap. Toen schoof het stilletjes achter de voering van de beurs en daar bleef het zitten zo stil als een sleuteltje maar zitten kan. Wel heb ik van m'n leventje, zei Freule Friemeltje. Ze rommelde tussen de centen, de kwartjes en de dubbeltjes in de beurs. Maar 't sleuteltje, dat ze juist nodig had om de vorken, de lepels, de schalen en de vingerkommetjes hun wekelijkse poetsbeurt te geven, was nergens te zien. Wel heb ik van m'n leventje, zei Freule Friemeltje weer en ze schudde haar beursje ondersteboven zodat alle geldstukjes over de tafel rolden. Maar 't sleuteltje zat achter de voering en 't rolde niet uit de beurs. Help, waar is mijn sleuteltjeriep Freu le Friemeltje en ze begon onder de ta fel te zoeken. En onder de stoelen met krulletjespoten en zelfs in de gouden vogelkooi. De meiden en knechts kwa men aangelopen en ze kropen met hun allen over het dikke, zachte vloer kleed. Ze rolden het vloerkleed .op en schudden de gordijnen uit Ze zetten alle stoelen op hun kop. En ook de tafel, zodat alle centen ei, kwartjes en dubbeltjes over de vloer rolden. Zal ik dan maar naar de slotenmaker gaan? vroeg de oudste knecht. Ja, dat vond Freule Friemeltje ook maar het beste. Maar och, de enige slotenmaker van het dorp lag juist in bed met de slo- tenmakersgriep en dat kon wel drie weken duren. Haal dan het hele huis maar leeg, huil de freule Friemeltje. Dan zal het sleu teltje er wel uit komen. Toen werden alle stoelen met krulle tjespoten zomaar op straat gezet. En de gouden vogelkooi en de opgerolde ta pijten. En de tafei en de canapee en het ladenkastjp. Kijk eens aan, zeiden de mensen, die door de Lindenlaan kwamen. Er is vast brand bij Freule Friemeltje. Waarom zou ze anders het hele huis leeg laten halen? Ze holden naar de brandweer en die kwam dade lijk aangereden met zijn allergrootste spuit. Wat spoten ai die brandweer mannen! Ze spoten zelfs freule Frie meltje nat, toen ze kwam zeggen dat er helemaal geen brand was. Neem ons niet kwalijk, zei de baas van de brandweer. We wilden U alleen maar helpen, ziet U. Maar Freule Frie meltje keek boos en verdrietig tegelijk Het is verschrikkelijk, zuchtte ze. Eer stens ben ik mijn sleuteltje kwijt en nu word ik nog natgespoten ook. Ze haal- de haar beurs te voorschijn, hield de ondersteboven en schudde ermee. Toen schoof het sleuteltje achter de voering vandaan en viel rinkelend op de grond. Kijk es aan, daar hebt U het weer, zei de baas van de brandweer. Nou freule, ik ben blij voor U hoor! En ik ben nog veel blijer, zei freule Friemeltje. Ik geef (J en alle brand weermannen een lekkere dikke sigaar. En alle kinderen uit de Lindenlaan krijgen 'n ijsje. En de grote mensen 'n bonbon! Hoy, hoy, hoera, hoera, klonk het van alle kanten. Lang leve het sleuteltje van Freule Friemeltje. Maar Freule Friemeltje liet gauw al haar spulletjes binnenzetten en droogde zich af met een heel grote handdoek. Toen nam ze haar sleuteltje, maakte de kast ermee open en stopte het weer in haar beurs. En, hoe is het je bevallen? vroegen de geldstukjes nieuwsgierig. Het is 'n prachtig avontuur geweest, zei het sleuteltje. Ik denk dat de freu le nu wel meer om mij zal geven. En zo was het ook. Nog wekenlang riep freule Friemeltje telkens: wat ben ik blij dat ik mijn sleuteltje weer heb. En dat mocht heus wel eens gezegd worden, want zelfs 'n sleuteltje wil wel 'ns wat! LEA SMULDERS CATAPULT, BU DE KRUISVAARDERS IN GEBRUIK 15 juli is het 860 jaar geleden dat Jeruzalem door de Kruisvaarders, on der leiding van Godfried van Bouillon, op de Turken werd heroverd. Dat de Kruistochten naar het Heilig Land geen gewone pelgrimstochten waren, weten jullie zeker wel. In het jaar 1096 trok een machtig leger naar het Oosten. Onder de kreet „God wil het" trokken zij, met het kruis op de borst, met honderdduizenden naar Jeruzalem. Dat viel echter niet mee. Ongeveer drie jaar lang duurde het eer de Kruisvaar ders onder aanvoering van Godfried van Bouillon de stad Jeruzalem, na moei lijke belegeringen, konden nemen. Daar de stad door grote dikke muren was omgeven moesten tevoren de nodige maatregelen worden genomen en het opstellen van de belegeringswerktuigen nam veel tijd in beslag. Zo je wellicht weet, gebruikte men houten torens op wielen die tot tegen de muur werden gerold. Daarin zaten de krijgers en men moest dan proberen door middel van een soort ophaalbrug de vijande lijke stellingen op de muren te nemen. Dat was een zeer gevaarlijke onder neming, want de kans bestond, behalve door beschietingen van de vijand, dat men trachtte die torens in brand te steken. De wallen waren bovendien ge scheiden door ravijnen of grachten, zo dat men eerst enige dagen nodig had om verschillende „bruggehoofden te slaan", dat wil zeggen met stenen be paalde gedeelten der grachten te dem pen. Een bui van pijlen en spiesen, van de wallen op de arbeiders afge zonden, kon hun ijver'niet bekoelen. Toen alles gereed was, konden de be velhebbers het sein geven tot de alge mene aanval. Op 14 juii 1099 weerklonken, zodra de dag aanbrak, de klaroenen in de legerplaats van de Christenen. Op dat teken snelden al de Kruisvaarders te wapen en zetten zich al de werktuigen in beweging. Steenmortieren en cata- pulten braakten een dichte regen van stenen over de vijanden uit. terwijl de stormrammen de voet der muren na derden. Kruis- en handboogschutters richtten hun pijlen op de Turken die de wallen en torens bezetten en onver schrokken krijgers plantten, zich met hun dekschilden dekkende, ladders op de plaatsen waar de stad minder weer stand scheen te bieden. Op verschillende plaatsen naderden de rollende torens de wallen temidden van het gewoel en onder de kreten van de Kruisvaarders. Godfried verscheen op het hoogste plat van zo'n toren en moedigde de zijnen door zijn voorbeeld aan. Men vocht als leeuwen, niets kon de hevigheid van de eerste schok der Christenen evenaren, maar zij vonden overal een hardnekkige tegenstand. Pijlen en werpspiesen, kokende olie, vuur en werptuigen sloegen op alle pun ten de aanvallen van de Christenen af. De strijd had twaalf uren geduurd zon der dat de overwinning voor de Kruis vaarders was gekomen. Van weerszij den verstreek de nacht in de levendigste ongerustheid. De belegerden waren on afgebroken bezig met het herstellen van de in de muren gemaakte bressen, de belegeraars met hun werktuigen in orde te brengen voor een nieuwe bestorming. Hoe dat afliep vertellen wij de vol gende week. (Slot volgt) Schribbe-schrobbe-schrabbe zeven kleine, kleine krabben lopen met hun moeder mee, door het water van de zee. Wat ze daar ontmoeten? Honderd grote voeten. Honderd lange benen. Duizend kleine tenen. „Kindertjes" roept moeder fc „Wie van jullie is er knap? Kijk eens naar die voeten, stikvol zomersproeten! Kijk eens naar die benen. Bijt maar in die tenen. Geef die tenen van katoen, want nu is het hoogseizoen". „Okido" roept kleine Jan. „Moedertje, daar gaat-ie danl" Hij begint te happen. Alle voetjes trappen. Alle teentjes trillen. Alle stemmen gillen. Jongens, jongens opgepast. Scharrejantje bijt zich vast. l.SStti „Dapper kind", prijst moeder kraD. „Bijt maar door en zet je schrap". Nou maar weer een ander. Twintig na elkander. Twintig kleine tenen. Dan is Jan verdwenen, want zijn moe geeft hem een zoen: „Onze Jan is kampioen!" Van schribbe-schrobbe-schrabbe, zo gaat het bij de krabben! VERA WITTE Met ladders klommen de kruisvaarders tegen de wallen. (Tekening van Gustave Doré) Advertentie Oude genever Bessenrood Citroen jenever Chemical en Automatic Canteen) ge annonceerd en last but not least kwam het zeer verrassende bericht dat de Kon. Zout de aandelen Albatros/Am sterdamse Superfosfaat (houdstermaat schappij van aandelen Albatros) en Chemische Fabriek Gembo wil over nemen. ji/2% Stafl 47 3% Inv crt. N 3% Ned 1962-1 6% Won bw '5 A dam Rubb H.V A A.K U Ver Dell Ml]. Van Gelder 7 Hoogovens Müller Co Ned Kabel! Philips Unilever Wilt Fijenro Kon Pétr K.L.M. floli Am Lm N S.M i m ommeren v Soheepv l( Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) AandeUi' 15274.864. Obligaties 15.184 821. Deze week ivoorl.) Aandelen 12.540.161. Obligaties 13.073.529. laagste hoogste laatste versch koer? koers tttdv t.o V 19 juni 92tf 93% 93ft ft 97 97% 97 A - (4 97II 97(8 97+8 ft 111M 112':. 1121,:, "f- )&ff 91% 96 95 +- )4 f 6% 147 158 156% 349% 340% 351'i 2% 163 I73.4d 171.25 f2.- 220% 230 230 5 495 510 510 11 299 305 303 - 3+4 370 382 382 615 632 629% 3 545 575 572 +19% 201% 204% 202 0 153.50 158.7 157.9.' 0.35 124 127 124 0.90 152 157 155% 1% 147 V2 151 151 3% 2423% 248 247 4 135% 140 138% 1)4 Vrijdagmorgen is - zoals reeds in een deel van onze edities van gisteren ver meld werd een Piper super-cub-vlieg- tuig van de basis Ypenburg neergestort achter een boerderij in de omgeving an Varsseveld. De inzittenden, de 28- jarige eerste-luitenant R. C. F. van der Touw uit 's Gravenhage, die gehuwd was en een kind had, en de 24-jarige ongehuwde sergeant C. M. Schalks uit Katwijk kwamen om het leven. Het toe stelletje wa op een laagvlieg-oriëntatie oefening en moet in een bocht zijn af gegleden. Het toestel kwam daarna met de neus in de grond terecht. Eerder was gemeld, dat slechts één inzittende de dood had gevonden. De Zuidafrikaanse anthropoloog Raymond Dart heeft bij het Noordtrans, vaaise Makapansgat (Pieter Maritz) het schedeldak gevonden van een aapmens die ongeveer een miljoen jaar geleden leefde. Volgens Dart is het thans moge lijk met meer zekerheid een recon structie te maken van de austraiopithe- cus. 1 AMSTERDAM, 26 juni. Doet Duits: H. W. Feitkamp (Leiden), E. Th. Schel - tinga Koopman (Amsterdam) en met lof R. de Boer (Amsterdam); doet. econ.: M. Akker Amsterdam); doet. rechten: H. J. Tulf (Amsterdam); cand. Frans: S. Spoelstra en N. J. J. de Geus (Am sterdam). LEIDEN, 26 juni. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Het beloop van de oogversehijnselen bij de ziekte van Graves": mej. S. M. Lucardie uit Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskun de op proefschrift getiteld „Diabetes en arbeid": mej. E. H. W. Wijnmaler te Oegst- geest. Nederlands recht: A A. G. Peters, Den Haag; J. M. v. d. Most, Hengelo: B. Ver- heeke. Den Haag; W. H. C. Boelïaard, De Bilt en A. Q. C. van Ruiten, Gouda. ROME, 25 juni: Aan het. Athenaeum Angelicum in Rome is gepromoveerd tot doctor in theologie op een dissertatie, getiteld „Huwelijk in Christus" de zeer- eerwaarde heer H. Spee S.S.C.C. van de Paters der H. Harten in Valkenburg. MAASTRICHT. Hogere Katholieke Hotelschool. Eindexamen 3-jarige cur sus: L. van der Ham, Voorburg; H. Na gel, Amsterdam en G. van Viegen. Utrecht, allen met lof. De overige ge slaagden zijn: J. Ausems, Den Bosch; C Chorus, Oegstgeest; F. van Dongen, Ma de; J. van de Dries, Eindhoven; H. Eeken. Amsterdam; A. van de Eem, Terborg; G Eleveld, Groningen; P. Eykman. Nijme gen; J. Franken, Veghel; H. Frunt, Deurne; H. Holland, Den Bosch; J. Ja- gersma, Geleen; A Jamin, Rotterdam; H. Keulers. Geleen; Th. de Leede. Ven- ray; J. Mulder. Apeldoorn; A. van Noort, Leiden; J. Ostendorf, Amsterdam; W Pardoul, Den Bosch; J. Raymakers. Eer- sel; H. Ruys, Zeist; J. Sars, Eindhoven; A. Snijders, Geleen; P. Steinmann, Den Haag; R. Thomassen, Venlo; G. Verbunt, Tilburg; L. van Waegeningh, Middel burg; H. Weerts, Maastricht en A. We- terings, Raamsdonkveer. DELFT. St. Stanislascollege: H.B.S.-A: de heren: Jules Bos, Jan Dessing, Bart Diks, Wiebe Fransen, Henk van Gaas beek, Carry Hölscher, Hans Krook, Pe ter Lampe, Michel Meissen, Hubert van Rijn, Herman Saeijs, Leo Sosef, Clemens Schrover, Gabriel Toby, Henk Visser. Theo Vredebregt, Carel Vrijhoff en Bert de Wit. AMSTERDAM. Vrije Universiteit. Kand. geneesk. eerste ged.: P. van An- del, Heemstede; B. Batelaan, Bodegra ven; mej. C. Boon, Rotterdam; J. Booy, Utrecht; mej. N. Bouma, Leeuwarden; J. Braaksma, Winschoten; H. Brinkman. Den Haag; mej. H. Eringa, Sneek; mej. C. Fraanje, Goes; mej. R. Gerritzen, Heemstede; J. de Graaff, Berg en Dal; mej. A. Hoff, Almelo; mej. F. de Jong, Den Haag, J. Kemeling, Arnhem, J. Langman, Driebergen; R. Leerling, Ba- rendrecht: H. Maaskant, Leiden; W. Noll, Amstelveen; J. Oom. Eindhoven; H. Plomp, Utrecht; D. Post, St. Annaparo- chie; mej. C. Smit, Breda; E. Sijsma, Tiel; mej. Tan Gin Hoa Nio, Bandung; R. Thijs, Hoogeveen; mej. R. Veen, Am sterdam; J. Zuurmond, Vlaardingen; J. van der Zwam, Zwolle. Pedagogiek M.O.-A: mej. van Rij, A'dam, mej. G. v. d. Hart, Katwijk/Zee; E. de Jong, Holten; E. Meijer, Den Haag; N Oudshoorn, Apeldoorn; R. Roolvink, Leeuwarden; G. Meyer. Leeuwarden; W. van Beek, Ede; mej M. Terpstra. Oegstgeest. Pe dagogiek M.O.-B: M. Baaijens. Sneek; H. Kuiper, Amersfoort; W. Veer, Kat wijk/Zee.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 15