Sidney Lumet verfilmde belang wekkende „TONEELKOORTS" Juristen congresseren in Haarlem Drs. W. G. L. Wieringa opent tentoon: istelling i I Liefde zoals een vrouw begeert Rivalen der manege Films in Roxy Repn rises Tienduizend gul den verduisterd Piper super-cup neergestort Kassem kondigt amnestie af Oud-Hollands" feest op de Pol en aan de Kolk Ontvangst ten stadhuize „KUNST ZIl ONS DOEL Regeringsnota 14 juli in de Kamer Bosbrandweer komt geld tekort Cipiers dwingen Algerijnen melk te drinken HAARLEMSE SCHAAKTITEL ZATERDAG 27 JUNI 1959 PAGINA 2 Rembrandt Studio Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Diversen V pol heken en dokters- diensten Cinema Palace Vogelvoedering ook nu ZAADHANDEL JAN RQ0ZEN ALLES VOOR UW TUIN „Mohammed" gaat gauw terug Kok gearresteerd Bij Varsseveld Twee doden Aanrander in Rotterdam aan gehouden Mijnongeluk nabij Aken zes doden Fli cb s Oo stxlu i t ser Door gasverstikking om het leven gekomen Damnieuws V.K.D. J. Lucas promoveert De uitslagen van de voor de on derlinge competitie van V.K.D. ge speelde partijen luiden: A. v. d. Vorst-J. Lucas 02, D. Rump—V. Andringa 20, H. RumpF. Visser afgebr., Th. KokH. Sassen (a.p.) 20, A. MastelingTh. Kok (a.p.) afgebr. Door zijn laatste partij te gen Van der Vorst te winnen is J. Lucas, na een verblijf van één sei zoen in de tweede klas, in het eerste tiental teruggekeerd. Eindexamen Jac. P. Thijsse-Lyceum WASSERIJ DUYN VUIL-KUIL WORDT GEDICHT Damkampioenschap van Heemstede De finale kan beginnen Voetbalcracks trainen in Zandvoort Zondagsdienst garage bedrijven LAATSTE NIEUWS Ook gevolg van de droogte Poging om honger staking te breken Indonesische premier niet naar Rusland Grieks vrachtschip vergaan Waterstanden Strijd eindigt onbeslist Vanmiddag softbalt Amerikaans team tegen Nederlands negental H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Burgerlijke Stand Haarlem Het meisje in „Liebe, wie die Frau sie wünscht" heeft het niet gemakke lijk. Een dokter die op avontuurtjes uit is en een echtgenoot, die alleen maar oog heeft voor zijn carrière, ma ken haar het leven zuur. Haar vader als hoogleraar in de sexuologie blijkt de verstandigste. Het einde van dit iet wat langdradige filmpje bewijst, dat hfl het toch maar bü het rechte eind had. In Rembrandt voor volwassenen. CINEMA PALACE: Rivalen der Manége, 14 jaar: 2, 4.1S, 7 en 9.15 uur. Do. alleen in de avondvoorstellingen: Port des Lilas, 14 jaar. FRANS HALS: Van het Westelijk front geen nieuws, 14 jaar: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2. 4.30, 7, 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling: 8 uur. LIDO: T.m. zo.: Song of India, 14 jaar. Ma. t.m. do.: Cocaïne—smokkelaars, 18 j.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: T.m. zo Bastogne, 14 jaar. Ma. t.m. wo.: Quo Vadis, 14 jaar. Do.: De drie musketiers, a. 1. Za. 2. 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Ma. t.m. do. 2 en 8 uur. REMBRANDT: Liefde zoals een vrouw be geert, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: T.m. zo.: Grenspiraten, 14 jaar. Ma. t.m. do.: Luchtrovers, 14 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 430, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Toneelkoorts, 18 jaar; 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: De graaf van Luxemburg, a. L Za. en zo. 7 en 9.15 uur. Toya, het weesmeisje, 14 jaar. Za. 2.30 uur; zo. 2 en 4.15 uur. Ma. en di. geen voorstelling. Wo. en do. 8.15 uur: Das Madchen Laila, 18 jaar. Zondag 28 juni Stadsschouwburg, 8 uur: Werkverband Katholiek Amateurtoneel: De vrouwen krij gen hun zin. Maandag 39 Juni Stadsschouwburg, 8 uur: Werkverband Katholiek Amateurtoneel: De vrouwen krij gen hun zin. Zaterdag 27 Juni Stadsschouwburg, 8 uur: Muziekschool Hoogerwerff: Kinderoperette „De Witte Wolf". Maandag 29 juni Concertgebouw, 8 uur: Maatschappij tot bevordering van de Toonkunst. Concert oJ.v. Marinus Adam. Grote Kerk, 3.301.30 uur: Beiaardbespe ling door Arie Peters. De jonge actrice en de schrijver uit de film Toneelkoortssamen op Broadway. Zaterdag 27 juni Concertgebouw, 9.30 uur: Ned. Juristen Ver., vergadering. Maandag 29 juni Minerva-theater, 8.15 uur: Zomeravond amusement met Willy Walden, Piet Muyse- ïaar e.a. Spaarndam, nulpsecretarie, 8 uur: Verga dering wijkcomité. Grote Kerk, 7 uur: Excursie naar de beiaard o.l.v. Arie Peters. Haarlem Apotheken: Noorder Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 52956; Apotheek Remmers. Kruisstraat 6, tel. 10354; Apotheek 't Gilde- huys, Koninginneweg 3, tel. 12038. Doktersdienst: Indien geen nuip van huisarts belle men fa. Mathot, tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Tandartsen: J. H. A. van der Wal, Scho- tersingel 137, tel. 16293. Dierenarts: J. Hagedoom, Heemsteedse Dreef 11, tel. 35521. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 162, tel. 40758. Doktersdienst: W. Ulrici, Spiegelenburgh- laan 20, tel. 40404. Bloemendaal ApothekenBloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, tel. 02560- 8284. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloemendaal seweg 17, tel. 54003. Heemstede Apotheken: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: A. van Lier, P Aertzlaan 8. tel. 39875: P. van der Gugten, Heem- steedse Dreef 37. tel. 39903. Overveer Apotheken: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: J. Hollander, Zijlweg 17, tel. 11431. Zandvoort Apotheken: Mevr. N. J. Kerkhoven Ni-euwenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst: C. F. N. Robben, Konin ginneweg 44, tel. 2813. Bennebroek Doktersdienst: G Manschot, Rijksstraat weg 34, tel. 02502-430. Wijkverpleging: Zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, tel. 02502-618. Lisse Doktersdienst: F. L. J. M. Haase Jr., He renweg 337, tel. 3685. Sassenheim Doktersdienst: H. Kwint. Hoofdstraat 324, tel. 7253. Sidney Lumet, die de maker is van Twelve angry man, heeft in zijn jong ste film de wereld van het New Yorks toneel opgeroepen In een verhaal, waar in hij een uiterst ambitieuze toneeldi lettante uit de provincie het leven van het grote toneel laat binnengaan. Eva Lovelace is de schuilnaam die het kind alvast heeft aangenomen. Zij droomt van toneel en roem, vooral van roem, applaus, succes en schuift bab belend en irriterend hardnekkig het kantoor van een toneelleider binnen, min of meer geholpen door een oude re acteur, die het charmante kind wel even bij wil staan, ook al ziet hij nog niets in de ellebogende klit. die van geen wijken weet. Zij kómt 'er natuur lijk. Zjj verdringt zelfs een „ster", een hysterisch wezen, dat op een kwaad mo. ment de benen neemt. Zij palmt de to neelproducent in, maar moet ervaren dat hij na een amoureus avontuur zich zelf te oud verklaart voor zulke grap pen. Dan verdwijnt zij om ergens in een kelder liedjes te prevelen, diep versla gen omdat haar talent niet toereikend is. Zij wordt echter teruggehaald naar het grote toneel en wel door de produ cent-zelf, die haar hebben wil als ac trice, niet ais vrouw of minnares. Hij is het die door de toneelkoorts is beze ten, zoals zij op haar manier niet eigen lijk verliefd kan worden. Beiden zien in dat hun liefde het toneel is, zoals dat met een groot woord heet. En intussen loopt een toneelschrijver rond met wan hoop in het hart, omdat Eva zijn op rechte liefde niet beantwoord. Ja, hoe is Eva eigenlijk dan toch zo gretig aan vaard? Op een feest ten huize van de producent bestijgt zij, door champagne aangemoedigd, een trap, die zij tot Ju lia's balcon promoveert en waarop zij de befaamde toespraak tot Romeo richt. Zij doet het niet zo overtuigend, als men uit de dodelijke stilte en opge schroefde geestdrift'van de toehoorders in de film zou mogen concluderen, maar zij wint het pleit en wordt alvast tot een genie uitgeroepen. Deze stukken zijn niet zo best in de film, die tenslotte toch wel iets tevoor schijn roept van de toneelsfeer vóór en achter de schermen, maar dat voor een deel óók dankt aan bijzaken als het as pect van het nachtelijk New York, dat van tijd tot tijd de toneelmatigheid komt onderbreken en waar Lumet zich een knap filmer toont. Iedereen kan de film in Studio gaan zien. In Rivalen der Manége tekent zich een beeld af van het bonte leven in de piste van een circus, maar vooral ook achter de coulissen, waar hartstocht, jaloezie en haat elkaar doorkruisen. Aan het glansnummer van het program ma komt door sabotage plotseling een triest einde. Een stalknecht, die zijn liefde onbeantwoordt zag, maakte de toestellen onklaar, met een dodelijke val tot gevolg. De leider van dit olifan tennummer bekruipt een schuldgevoel, waarvan hij zich door drank wil ont doen. Zijn leven verloopt, zijn kind, het enige dierbare dat hem nog rest, wordt hem ontnomen, en hij wordt ontslagen uit het circus. Voor het nieuwe slot zal nu de stal knecht het olifantennummer gaan bren gen, samen met een leeuwentemster. Na een zware training zal de première worden gegeven. Dan komt plotseling de vroegere artiest terug. Samen met zijn nieuwe partnerin zal hij het num mer brengen. Maar een brand ver woest het circus bijna. De stalknecht wordt daarbij ernstig gewond en ver klaart op zijn „terfbed schuldig te zijn geweest aan het ongeval. Op het laat ste moment komt het bericht in de pis te, dat hij ook nu weer de toestellen te scherp heeft afgesteld. Maar een ramp kan worden voorkomen. Het se .satie- nummer wordt door het publiek uit bundig ontvangen en zijn eer is her steld. Nu de droogte aanhoudt en daardoor de grond hard geworden is, hebben vooral de zanglijsters en de merels gro te moeite, zich het nodige voedsel zo als regenwormen en engerlingen te ver schaffen. Helpt hen met brood, kaaskorstjes en ander voedsel. Vergeet u ook niet, een bak schoon drinkwater voor de vogels neer te zet ten? Mooie meisjes en dappere mannen verdringen zich in de film „Grenspi raten", die tot en met zondagavond ge draaid wordt in Roxy. Jarenlang werd een ganse grensstreek in het wilde wes ten getiranniseerd door misdadige grenspiraten. Tot er een eenzame ruiter verscheen, die alles ten goede anders maakte en de stoot gaf tot de grote slag tegen het schrikbewind. Toegang 14 jaar. Vanaf maandag draait de film „Luchtrovers", een spannende avontu renfilm voor 18-jarigen. De zomervakantie is doorgaans de tijd der reprises in de bioscopen. Deze week heeft Frans Hals „Van het wes telijk front geen nieuws" uit de oude doos gehaald. 14 j. Luxor draait tot en met morgenavond de oorlogsfilm „Bas togne". 14 j. Vanaf maandag wordt daar „Quo Vadis" gedraaid. 14 j. Lido vertoont tot en met morgenavond „Song of India" 14 j. Vanaf maandag draait men .,Cocaïnc-srm keiaars". 18j. Minerva draait vanavond en mor genavond „De Graaf van Luxemburg". A.l. Morgenmiddag wordt „Toya, het weesmeisje" vertoond. A.I. Woensdag en donderdag vertoont men er „Das Madchen Laila". 14 j. Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEF 16061 De 17-jarige arenkeling van de Male diven, Mohammed Abdui Jahai za) waarschijnlijk begin juli met een schip van de Brocklebanks Well Line of Stea mers te Liverpool naar zijn eiland te rug kunnen keren. Bij het Engelse con sulaat is bericht binnengekomen uit Co lombo, dat hij vermist wordt. Zijn pa pieren worden nu in gereedheid ge bracht. Mohammed zal beladen met herinneringen afreizen: naar aanleiding van de krantenberichten, en de radio- en tv-uitzending die aan hem gewijd waren, zijn hem van vele kanten ca deaus gestuurd. De Amsterdamse politie heeft een 37- jarige kok gearresteerd, die f 10.000 heeft verduisterd Hij had het geld ge kregen van twee restauranthouders, die gezamenlijk een zaak wilden oprichten en daartoe enige betalingen moesten doen. De kok zou dit wel even opknap pen maar heeft het geld waarschijn lijk geheel verbrast. Hii is voor de Officier van Justitie geleid. In de omgeving van Varsseveld (Gldï is een Piper super cup-vliegtuigje van de groep lichte vliegtuigen van de vliegbasis Ypenburg neergestort. Vol gens mededeling van de Luchtmacht voorlichtingsdienst zijn twee personen, een tweede luitenant en een sergeant, om het leven gekomen. Het vliegtuig was op een instructie- vlucht voor laagvliegen. Het kwam neer achter een boerderij in de omgeving van Varsseveld. Of hier schade is aange richt, is nog niet bekend. Twee helikop ters, van de bases Ypenburg en Dee- len, zijn vertrokken naar de plaats van het ongeluk. De jongeman die de laatste maanden pogingen tot aanranding van vrouwen gedaan zou hebben aan de rand van Rotterdam-Zuid, is gearresteerd. Het is een 17-jarige fabrieksarbeider. Na de verspreiding van zijn signalement, en kele dagen geleden, kreeg de politie verscheidene telefoontjes, die allen op de zelfde figuur betrekking hadden. Tot zijn herkenning hebben vooral ook de krabwonden in het gezicht van de jongen geleid, die een 21-iarige ge huwde vrouw hem toegebracht had. toen hij haar maandagavond jl op de Buitendijk lastig viel De zedenpolitie probeert nu na te gaan hoeveel aan randingen of pogingen daartoe hii ge pleegd heeft. Van lang niet alle ge vallen wordt aangift" gedaan, zo is de ervaring. Premier Kassem van Irak heeft don derdag een amnestie afgekondigd voor vroegere tegenstanders. „Een aantal mensen van dorpen en stammen in de bergachtige gebieden van ons geliefde vaderland zijn onlangs betrokken ge weest in plaatselijke geschillen", aldus d- premier, „en hebben zich schuldig- gemaaht aan illegale acties.... Zij kun nen nu vrij en met behoud van eer en waardigheid naar hun dorpen en huizen terugkeren". Dit werd bekendgemaakt door radio Bagdad. Waarnemers be schouwen deze amnestie als een poging van Kassem de rust te herstellen onder de Koerden, bij wie zich de laatste tijd door infiltraties van de communisten veel ongeregeldheden hebben voorge daan. Bij een mijngasontploffing in de Gou- leylaurwegmijn te Würselen nabij Aken zijn donderdag zes mijnwerkers om het leven gekomen, aldus meldt Reuter. De explosie deed zich voor op een diepte van 530 meter. De Oostduitse regering heeft de vrij gelaten Engelse atoomspion dr. Klaus Fuchs naar zijn eigen verklaring het Oostduitse staatsburgerschap verleend, aldus meldt Reuter. Fuchs verblijft mo menteel te Wandlitz waar zijn vader woont. In Tilburg Is de 77-jarige mevrouw A. N. Naaijkens- van Boetel door gas verstikking om het leven gekomen. Bij het koken had zü de gaskraan openge draaid, doch verzuimd het gas aan te steken. Toen men haar vond waren de levensgeesten reeds geweken. Aan het Jac. P. Thijsse-lyceum in I Overveen slaagden voor het eindexa men Gymnasium B: na herexamen: mej. Marijke M. Jones; mej. Marjan Ocenasak. 4 elven entte amsteru,\mSeya\rt 20 tei,. 11053 V) Jaarlijks worden in het stille ver droomde palingdorpje Spaarndam volksspelen met kermisattracties ge houden op de Pol en aan de Kolk, die door alle inwoners intens worden mee beleefd. Het is een waar volksfeest, dat zonder zulks te pretenderen, „oud-Hol lands" is, gegeven als het wordt tegen een decor van weids polderlandschap, water, scheepsmasten en pittoreske huisjes. Vrijdag werden er onder meer ringrijderijen gehouden op de Pol. Deelnemers waren merendeels forse boerenjongens tussen de 15 en 17 jaar. Frans van Looy droeg glunderend de eerste prijs weg. De tweede prijs in het hippisch behendigheidsevenement werd behaald door Jan Rutte. De ge broeders Lemmers delen de derde prvjs. Vanmiddag is er een ander evenement: een bromfiets- en rijwielrally. Enkele honderden leden van de Ne derlandse Juristen Vereniging waren gisteren naar Haarlem gekomen, waar zij in het gemeentelijk concertgebouw hun congres begonnen, dat vandaag werd voortgezet. In uitvoerige prae- adviezen, die tesamen een heel boek werk vormden, kwamen als onderwer pen aan de orde: „Voordeelsaftrek bij schadevergoeding" en „Hoe behoort anders dan door annexatie het bestuur van een stedelijke concentratie, die de grenzen van een gemeente te buiten gaat, wettelijk te worden geregeld". Prae-adviseurs voor het eerste onder werp waren prof. mr. P. J. Verdam en mr. H. K. Koster; voor het tweede mr. H. A. M. T. Kolfschoten en mr. S. O. van Poelje. Zich afvragend hoe hij als gepensio neerd leraar in de wiskunde verdwaald in „deze heilige hallen" het woord kon voeren, maakte drs. W. G. L. Wie ringa in het Van Looy Museum van zijn openingstoespraak voor een groeps tentoonstelling van „Kunst zij Ons doel" gebruik om in he; openbaar zijn standpunt over de abstrakte kunst te corrigeren. Hij zou, enige jaren terug, gekweld door dit fenomeen zich daarover zo heb ben uitgelaten, dat Theo van Reyn hem zei: „De abstrakten schilderen toch wat er in hen leeft!" Als dit de cha os is en de „rotzooi" waarover Appel spreekt, dan bedoelt deze dit niet als hoon, maar als een oprechte hartekreet om zijn wanhoop over onze maatschap- Pij- De kunstenaar voelt de situatie scherper aan dan andere mensen. Maar laten ze niet bij het constateren daarvan blijven stilstaan. Als blauw de kleur is van de hoop, dan is die abstrakte Fran se schilder met z)jn blauwe rechthoeken een hoopvol mens. Veel abstrakte schilderijen stellen ons voor puzzels, vooral als hun titels meer verwarren dan verklaren. Persoonlijk zie ik nog meer in het figuratieve blauw van Van der Colk die in deze expositie zijn ze ventigste verjaardag herdenkt. Spreker memoreerde ook hoe tot in de achttiende eeuw de kunst louter een Vormen de bassins waarin Zandvoort zijn rioolwater loost, de zogenaamde „modderkommen", reeds een belem mering voor de voortschrijding van de bebouwing van Zandvoort-Noord-Oost, deze situatie is nog verergerd. De aan de dorpszijde van deze bassins gelegen vuilnisbelt werd enige jaren geleden opgeruimd. Hierdoor ontstond een gro te kuil, welke door een aarden wal van de bassins was gescheiden. De jeugd heeft deze wal herhaaldelijk doorgesto ken, zodat deze kuil ook permanent met rioolwater is gevuld. Aan de gemeenteraad wordt nu voor gesteld deze kuil te doen opvullen. De kosten ad f52.000 zullen t.z.t. in aanmerking worden genomen bij de berekening van de kostprijs van de bouwterreinen in dit deel van de ge meente. In de laatste ronde van de voorwed- strjjden werd uiterst scherp op winst gespeeld, hetgeen begrijpelijk is aan gezien hierin de beslissingen moesten vallen omtrent de finale. Hoofdklasse: De uitslagen zijn: D. Kleen-J. Belien 0-2; J. Draper-J. W. v. Dartelen 0-2; H. Belien-J. Bus 1-1; J. B. Sluyter-W. v. Leuffen 2-0; P. Be- lien-N. Zomer 2-0. Uitslagen eerste klasse: F. Lange- veld-Corbran 2-0; J. Lenaarts-N. v. d. Meer 1-1. Uitslagen 2de klasse: J. Draaisma- H. Beelen 2-0; Knijnenburg-Herberman 2-0; Philipse-L. v. d. Meer 0-2; J. Draaisma-L. v. d. Meer 1-1; J. Draais- ma-Herberman 1-1; L. v. d. Meer-Knij- nenburg 2-0. Barragepartij: G. Kruiderink-J. Wieg man 2-0. Zandvoort krijgt een voorproefje van de wedstrijd welke a.s. dinsdag te Am sterdam wordt gespeeld tegen Real Madrid. Het Amsterdamse elftal, ver sterkt met Van der Hart, Notermans, Wilkes en Coppens, zal dinsdagmorgen trainen in het Kennemer sportpark aan de Kennemerweg te Zandvoort. Noordwijk Doktersdienst: A. K. Th. van der Lugt, Hoojduinweg 20, tel. 02320-5707. Doktersdienst: H. Kruyt, Voorstraat 85, tel. 2030. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis: Zr. M. Hooymans, Sint-Jeroensweg 63, tel. 3388; Groene Kruis: Zr. Tilburscher, Pickéstraat 30, tel. 3615. Voorhout-Warmond Doktersdienst: A. W. Bots, tel, 02532-7393. AALSMEER Doktersdienst: J. M. A. P. J. Jansen, Dorpsstraat 28. De Kwakel, tel: 225; W. D. Martini, Wilhelminapark 30, tel. 209. Haarlem: Garage G. Schermerhorn, Amster damsevaart 16, tel. 12709. Bloemendaal: Van Loon's Automobielbedrijf, Korte Kleverlaan 38. tel. 51301. De voorzitter van de Tweede Kamer is voornemens bij de regeling van werk zaamheden in de vergadering van 7 juli a.s. voor te stellen tegen dinsdag 14 juli des middags te een uur de „nota inzake enkele hoofdpunten van het sociaal-eco no.nisch beleid in de naaste toekomst" aan de orde te stellen. Voorts zal hij voorstellen de vergadering van dinsdag 14 juli des avonds te acht uur voort te zetten en zo nodig ook de ver gaderingen van woensdag 15 en donder dag 16 juli. V" N Eroduct was van ambachtelijk kunnen. ie aanleg waarop men zich tegenwoor dig verlaat, dient met vlijt te worden verenigd. „Kunst zij ons doel" in 1821 opgericht had als haar voor gangster „Kunstmin en vlijt". Na enige vriendelijke woorden tot de groep expo santen besloot de heer Wieringa Mo gen zjj met vljjt het doel van de kunst nastreven, namelijk ons het goede en het schone te schenken. Freek Souwer, sprekend namens het bestuur van de organiserende vereni ging, deelde o.m. mee dat de gast-ex- posant Jan Rusman doo/ een ernstige ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Hü wenste hem, zo dit mogelijk was, van harte beterschap. Het bestuur van de Utrechtse bos- brandweervereniging heeft de staten van de provincie Utrecht om een extra bij drage van f 5000 verzocht, omdat zij door de abnormale droogte van de laat st. maanden in moeilijkheden dreigt te raken. De gewone jaarlijkse inkomsten van de TJ.B.V. bestaan uit f 780 van het bos- schap en van de gemeenten 1 cent per inwoner en 5 cent per hectare hos of heide. In normale tijden kan de vereni ging haar werk hiermee financieren, maar bij deze langdurige droogte niet. De U.B.V. heeft namelijk sinds het vroe ge voorjaai vrijwel zonder onderbreken de wachttorens bezet moeten houden, hetgeen aan lonen dagelijks een uitgave van f 100 f 150 vergt, een bedrag, waarop de gewone inkomsten niet be rekend zijn Gedeputeerde staten van Utrecht de len ter ondersteuning van het verzoek aan het provinciaal bestuur mede, dat dank zij de activiteit van de J.B.V. de brandschade in Utrecht dit 'aar, in ver gelijking tot eldet relatief gering is geweest. De autoriteiten van twee Parijse ge vangenissen hebben meegedeeld, dat zfl de watertoevoer naar de cellen van vijf honderd Algerijnen hebben afgesloten om een einde te maken aan een honger staking die reeds negen dagen duurt. De stakers, die vastzitten in verband mei de activiteit van Algerijnse opstan. delingenorganisaties in Frankrijk en de voorrechten var politieke gevangenen eisen, kunnen melk krijgen. Degenen die melk weigeren en ge vaarlijk zwak dreigen te worden, zullen naar een gevangenisziekenhuis worden overgebracht. De veiligheidsmaatrege len in de gevangenissen zijn verscherpt. Deze mededeling over de hongersta king is de eerste van officiële zijde, al dus merkt Reuter op. De Indonesische minister-president, Djuanda, heeft afgezien van zijn voor nemen, in juli een bezoek aan Rusland te brengen. Dit werd gisteren volgens Reuter in Djakarta meegedeeld. Men voegde hieraan toe. dat Djuanda heeft besloten in Djakarta te blijven met het oog op de huidige politieke crisis in Indonesië Van de officiële woordvoer der der regering kon over het voren- gaande geen onmiddellijke bevestiging worden verkregen. Een Japanse vrachtboot, de Meiwa Maru, heeft 26 overlevenden aan boord genomen van het Griekse vrachtschip Georgios, dat bij de Andaman-eilanden op de Indische Oceaan gezonken moet zijn. De Japanner had volgens U.P.I. SOS-seinen opgevangen van de Griek. Over de oorzaak van het zinken van de Georgios is nog niets bekend. IJMUIDEN. Zaterdag 27 juni Hoog water: 8.37 u. en 20.56 u. Laag water: 4.00 u. en 16.23 u. Zondag 28 Juni Hoog water: 9.25 u. en 21.54 u. Laag water: 4.51 u. en 17.16 u. Maandag 29 juni Hoog water: 10.24 u. en 22.54 u. Laag water: 5.43 u. en 18.16 u. In zijn openingswoord ging de voor zitter der Nederlandse Juristen Vereni ging, jhr. mr. J. H. de Braun uit Den Haag, in op het onteigeningsrecht en de onteigeningswet. Des avonds zaten de juristen aan rond een geanimeerde dis in de Haarlemse Vleeshal, na afloop waarvan zij door het gemeentebestuur van Haarlem in de Ridderzaal van het stadhuis werden ontvangen. Haarlems burgemeester.mr. O. P. F. M. Cremers, haakte tijdens zijn woord van welkom dankbaar en geestig in op het thema van het con gres. Hij bezong bijna poëtisch de Sol Justitiae, die in ons land zo stralend schijnt, maar soms bedreigd wordt door sombere wolkjes, wanneer een minister met een missive b(j de gemeentebestu ren vooruit loopt op een wet, die nog komen moet. Spelend met de begrippen rechtma tige en onrechtmatige daden bij ont eigening vuurde spreker een pijl af in de richting van Amsterdam, dat met zijn Europoort-verlangens al te dicht de Amsterdamse Poort in Haarlem wil naderen. Jhr. De Braun repliceerde adrem en hoofs, en vroeg zich af, op welke wijze Haarlem het orgel in zijn con certgebouw had gekregen, het beroem de orgel dus, dat uit de vlammen van het Paleis van Volksvlijt in Amsterdam was gered. De Haarlemmers hebben trouwens meer met vuur gespeeld, zo zeide hij, want zjj legden Aemstelre- dam eeuwen geleden in as om de dood van Floris V te regelen. Jhr. De Braun wilde nu niet discusiëren over de (on) rechtmatigheid van dergelijke daden, want daarvoor achtte hij de ontvangst in Haarlem te vorstelijk. Geen beslissing in de strijd om de Haarlemse schaaktitel. Na negen ron den kwamen de huidige kampioen F. A. Spinhoven en A. Herfst gelijk door de finish. In de laatste ronde had Spin hoven het op papier heel wat gemak kelijker dan A. Herfst. De laatste trof namelijk J. Bonkenburg op zijn weg. Deze vervulde tenvolle zijn sportieve plicht ten opzichte van Spinhoven, die een halve punt minder had in de rang schikking dan Herfst. Door uitstekend spel kwam Bonkenburg na een zeer interessant gevecht met wisselende kan sen tot remise. Dit was voor Spinhoven het sein er in zijn partij tegen debu tant J. W. de Munck er nog eens goed voor te gaan zitten. De Munck paste een nieuwe voortzetting van Gligoric toe in de Konings-indische partij maar kon toch niet verhinderen dat zijn tegenstander beter spel kreeg. Spinhoven lanceerde een gevaarlijke koningsaanval en dreef zijn rivaal overtuigend in een matnet. Dat T. Slagt nog van N. Huyboom won, na eerder zijn afgebroken partij tegen J, W. de Munck gewonnen te hebben gekregen, was nog slechts van statisch belang. Evenzo de partij P. Roubos-H. Duisenberg, die werd afgebroken in gunstige stelling voor Duisenberg. De eindstand, aannemende dat Duisenberg van Roubos wint: 1-2. 3. 4. 5. 6. 7-9. IC A. Herfst F. A. Spinhoven H. Bosscher T. Slagt H. Duisenberg J. Bonkenburg N. Huyboom J. W. de Munck P. Roubos W. M. Mazee 7 7 6'4 BV4 5 4V2 2 Va 2>/j 2 Va 2 De heren A. Herfst en F. A. Spin hoven zullen nu twee beslissingswedstrij den spelen. De eerste partij wordt don derdag 16 juli bij HWP gespeeld. Spin hoven heeft die avond witte stukken onder zijn hoede. Maandag 20 juli volgt in Heemstede bij de schaakclub van deze naam de tweede partij. Op het H.C.K.-terrein te Bloemendaal zal zondagavond 7 uur een softball-wed- strijd worden gespeeld tussen het Neder lands dames-negental en het Ameri kaanse team „The Cornets". Ook zater dagavond om zeven uur zullen de Ame rikaanse gast-speelsters een wedstrijd spelen; ditmaal tegen H.C.K. De sa menstelling van het Nederlands negen tal is: werpster Mieke Wemerman (H.H.C.), achtervangster Marijke Tie- land (H.C.K.eerste honk Tineke An drea (H.H.C.), tweede honk Carla Pa pegaai (O.V.V.O.), derde honk Ilse Bur. ger (Pinguins), korte stop Emmy Hof- stra (H.H.C.), verreveld Els ter Meu- len (H.H.C.), Diny Houtison van de Catchers en Riet Vermaat van de Pin guins. Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H„ 11 en 12 uur. St. Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8-30 H., 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45. 8, 9.15, H., 11 en 18 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H. -tl 12 uur. St. Jan, A'damstraat: 6.15, 7, 8.15, 9.30 H., 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45, 9, 10.30 H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30, 7.45, 9.15 H., 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30. 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijks straatweg: 6.30, 7.30. 8.45 H., 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30, 10 H. en 11.45 uur. BLOEMENDAAL, Allerh. Drieëenheid: 7.30, 9 H„ 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9 H. en 11 uur. AERDENHOUT: 7.30, 9 H. en 11 uur. ZANDVOORT: 6.30, 7.30, 9 H., 11 uur. Huis in de Duinen 8 uur. OVERVEEN; 7, 8, 9 H„ 10.30 en 11.30 uur; HEEMSTEDE (H. Bavo): 6.30, 7.30, 8.30, 9.40 H., 11 en 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. Vr. Hemelvaart): 6.45, 7.45, 8.40 H„ 10, 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 uur H. BEVALLEN van een dochter: M. H. Groen-Zaligman; R. E. J. J. Mars-Wil- lemsen; M. Moser-Groen: A. M. Corne- lissen-Spronk; P. S, de Graaf- Bevelan der. OVERLEDEN: J. Ruiter. 53 jr, Paul Krugerkade; M. P. Houthujjzen-van der Veen, 74 jr, Vergierdeweg; G. van den Nieuwenhof-Bok, 63 jr, Ged. Volders gracht; T. van der Moren, 32 jr, Gast- huisvest. GEHUWD: W. F. Bon en A. Wild schut; N. B. Kiljan en G. de Gooijer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2