Voor een rechtgeaard hengelaar alle vrije tijd vistijd E IS Hengelsport Vereniging Haarlem verricht nuttige diensten Rondom Haarlem weinig last van watervervuiling Speeltuin aan Flevoplein - zo goed als gereed - 'J Duits monstercircus Krone komt in Haarlem V IN NOVEMBER MISSIE voor Dekenaat Haarlem Vijftig missiepredïkers komen naar Haarlem en omgeving H DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL Elfde tuin van de Haarlemse Katho lieke Vereniging voor het Gezin gaat 18 juli open J Ereplaats voor hippisch festijn GRIJP GODS KANS lilinr •- „DE DARTELE JEUGD" af! v. Empefen VAN 3 TOT EN MET 9 JULI ZATERDAG 27 JUNI 1959 PAGINA 3 en paar jaar geleden was het nog gewoonte dat een vis- lustige vader er iedere zon dagmorgen in alle vroegte alleen „en familie" op uit. Voor zo'n Het was een zeldzaamheid als de huisgenoten zeiden: „Kom, laten we eens meegaan". Sinds korte tijd trekt men er echter ook wel „en famiele" op uit. Voor zo'n dagje aan het water gaat dan de kampeertent mee, en meerdere gezinsleden werpen het aas uit. De verschuiving van de vistijden en de veranderde aard van het vissen hebben de afschaffing van de „vissersmis", die in Haarlem vroeger iedere zondagmorgen om vier uur in de Jansstraatkerk werd gehouden, met zich meege bracht. De belangstelling voor deze bijzonder matineuze kerk dienst ging verslappen en men verkoos de avondmis van zes uur. Vooral in juni en juli, als het seizoen net is geopend en de avonden lang zijn, treft men ook door de week langs de waterkant vele vissers, die direct na het werk het nog een paar uurtjes gaan proberen. Voor een recht geaard hengelaar is alle vrije tijd vistijd. Zo zelfs dat hij er al zijn snipperdagen aan opmaakt. Toch werd er zo'n dertig jaar geleden heel wat meer gevist. Dat was echter in de crisisperiode, toen de mensen tengevolge van de werkloosheid over een ruime mate vrije tijd beschikten. Vijftig jaar bij de Twentsche Bank Joh. de Jager gehuldigd Jubileumviering Spaarnebazuin Kanten aftrappen De ideale zonwering Fa. J. P. SENFT ZN. „Zet gevangen vis terug in het water, en behoudt uw sport voor later" Familiefeest in Spaarndam Wedstrijden H. D. Zuiderduyn 25 jaar bij G.E.B. Algemeen thema Rederijkerskamer in heroprichting „De Wijngaertrancken" in het Openluchttheater De heer Joh. de Jager, employé van het bijkantoor Haarlem van de Twent sche Bank is vanmorgen een hartelijke huldiging bereid ter gelegenheid van zijn gouden jubileum bij de bank, waar hij sinds jaren werkzaam is op de afdeling rekening-courant. Namens de directie werd de jubilaris toegesproken door dr. F. J. J. C. M. van Meerwijk, die een fauteuil aanbood. Voorts werd gespro ken door de heer W. Hart, afdelings chef van de jubilaris, welke mede na mens het andere personeel een ge schenk onder couvert en bloemen aan bood. De heer G. de Boer sprak ook uit naam van de oud-directeur, Jhr. F. Teding van Berkhout, van wiens hand hij de jubilaris een schilderij aanbood. Tot slot dankte de heer de Jager voor de vele blijken van belangstelling. De zuin" r.-k. Harmonie ,,De Spaarneba- zal zondag 28 juni haar 30-jarig Veruit het grootste overkoepelend orgaan van de Haarlemse vissers is de Hengelsport Vereniging Haarlem. Het is een belangenvereniging, die zich be paalt tot het huren of pachten van vis water ten behoeve van de leden. Al het water van de gemeente Haarlem en dat van vele polderschappen en do meinen staat de leden ter beschikking. Verder zet de HVH zich in voor de visuitzetting, die voornamelijk poot- snoek en karper betreft. Zij verricht deze werkzaamheden in samenwerking met de OVB, de Organisatie Verbete ring Binnenvisserij. Op die manier be taalt de vereniging maar zes cent voor een pootsnoekje, dat in werkelijkheid wel vijftien cent kost. De landelijke Algemene Hengelaarsbond telt thans ongeveer 100.000 leden, waarmee ge zegd moet woden dat nog niet een-vijf de deel van de actieve vissers geor ganiseerd is. De bond organiseert voor lichtingsavonden over het kweken van de vis en wijst de weg in de papieren rompslomp, die ook aan de hengelsport vast zit. Door alle wetten en wetjes is het heel moeilijk te weten wat mag en niet mag. Vaak hoort men de vraag: ik wil zus en zo vissen, wat heb ik voor papieren nodig. Of ze mopperen: nou heb ik van het Rijk een acte gekocht, en nu mag ik nog niet vissen. De vis vereniging kent ook de uitwisseling van vergunningen. Wil iemand geregeld bij een vriend in een ander gedeelte van het land gaan vissen, dan kan hij tegen geringe vergoeding het lidmaatschap van een zustervereniging verkrijgen. De Haarlemse vereniging heeft als speci- alle service voor haar leden een grote duidelijke overzichtskaart van het vis water dat tot haar bestrijkingsgebied behoort, laten ontwerpen. Alle bruggen, dijken en voorkomende ob stakels staan daarop aangegeven. Men kan in Haarlem alle kanten uit. Aantrekkelijk viswater zijn vooral het Noorderbuitenspaarne en de Mooie Nel. Van de watervervuiling, welke voor kort vooral de wateren van Zuid-Hol land voor de hengelaar ongeschikt maakte, heeft men in het gebied rond Haarlem weinig hinder gehad. Een blij de gebeurtenis was enige jaren geleden de opheffing van de Rits-fabriek aan het Spaarne. De hengelaars zien ech ter met belangstelling uit naar de dag, dat de waterzuiveringsinstallatie van de gemeente Haarlem gereed zal zijn. De singels en grachten in Haarlem zijn als het ware een open riolering. Al het afvalwater komt in het Spaarne terecht. In Heemstedej waaT reeds een water zuiveringsinstallatie fungeert, kan men een duidelijke verbetering constateren. In Den Haag kan men zelfs in de Hof vijver vissen. Helaas moet de vereniging haar le den nog al eens duidelijk maken, dat zij ook een opvoedende taak heeft. Som migen lopen zo nu en dan uit het ga reel. Door de kanten af te trappen en het riet uit te trekken vernielen ze vaak grote stukken van de prachtige oever beplanting. Zo is voor het terrein langs de Amsterdamse Vaart en de Ringvaart met de boeren een overeenkomst ge sloten, waarbij aan de vissers een „looprecht" wordt toegekend en de vereniging haar toezicht op de vissers en de hengelaar kan beter zijn vistuigje De nieuwe speeltuin aan het Flevo plein in Haarlem-Noord is zo goed als gereed. De komende week wordt er de laatste hand aan gelegd en zaterdag 18 juli zal de opening met feestelijkheid geschieden. Daarmede heeft de Haarlemse Katholieke Ver eniging voor ha"r Gezin haar elfde tuin, die als naam heeft meegekregen „De dartele jeugd". Voor het nog jonge be stuur van de tuin, bestaande uit de he ren J. Lambert, A. Schoonebeek W. van der Kroft, J. Janssen en F. Hulse- bos, is de opening een eerste bekroning van zijn activiteiten. Nog geen jaar ge leden is men aan de slag gegaan en reeds vóór de grote vakantie is aange broken, kunnen zij een fonkelnieuwe tuin presenteren. Zij hebben daarbij na tuurlijk de nodige medewerking ontvan gen. Van de gemeente Haarlem op de eerste plaats, maar niet minder van het kerkbestuur van de parochie van pas toor Van Eeden en van het hoofdbe stuur van de vereniging. De tuin, die berekend is op de jeugdi ge toeloop uit Delftwijk en de Water- buurt, heeft een oppervlake van 40 bp 40 meter. In het midden is een groot tegelplatteau, dat tot vrij speelterrein dient. Daar rondomheen komt een gras rand van 3a 4 meter breed, waarin de speelwerktuigen worden opgesteld. Door de droogte van de laatste weken is het Advertentie OiOtPONEEtD HANDELSMERK (aluminium laloezieën) Dekoratie! Duurzaam er> Praktisch Nassaulaan 76 Iel. 10743 Haarlem niet mogelijk gebleken de grasrand nu reeds uit te leggen. Daardoor stond het bestuur voor de keuze óf de opening tot het voorjaar van I960 uit te stellen óf van de nood een deugd maken en de grond, bestemd voor de grasrand, voor lopig te laten verharden. Men koos het laatste. De speelwerktuigen zijn van het traditionele type. Maar het bestuur wilde de jeugd ook alle gelegenheid ge ven tot eigen improvisatie. Daarom is er ook statisch materiaal aangeschaft waarop en waarin de jeugd zijn fantasie kan botvieren. Zo komt er bijvoorbeeld een raketvlii "tuig, dat voor onderne mende kinderen vele mogelijkheden biedt, behalve dat ze in de lucht kun nen gaan. Het bestuur heeft ook de kleuters niet vergeten. Voor deze zeer jeugdige groep is een eigen hoekje ge reserveerd, waar de kleintjes zich kun nen vermaken. Men is nog druk doende om voor bereidingen te treffen voor het z.g. winterclubwerk. Ook in de donkere en koude maanden wil het bestuur de kinderen bezig houden. Daartoe ont breekt echter een clubhuis. Het be stuur is echter vol goede moed, dat nog dit jaar, en vermoedelijk in ok tober, het clubhuis gebouwd zal zijn. Het heeft verschillende bronnen we ten aan te boren, die het beste doen verwachten. Het clubhuis zou een op pervlakte krijgen van 13 bij 5 meter. Niet alleen voor het bestuur, maar ook voor de kinderen en hun ouders zal de opening van de speeltuin dus een feestelijke Aangelegenheid worden. Za terdag 18 juli worden de genodigden 's middags om half drie verwacht in de Feestzaal-Noord aan de Rijksstraatweg. Na het officiële gedeelte komen de kin deren met de muziek de gasten afha len en trekt men gezamenlijk naar de speeltuin om de opening waar te ma ken. INTER NOS Het jeugdkoor Inter Nos, dirigent Jan Booda, zal met zes tig leden deelnemen aan het jaarlijkse international Eisteddfod te Llangollen in Wales, in de afdelingen volkszang en jeugdkoren. Het Eisteddfod (zang concours) begint 6 juli. Vrijdag 3 juli is er in het Haarlemse concertgebouw een „generale repetitie". garandeert. Een goede manier om wei nig schade aan te richten is om het riet met twee sprietjes te bundelen. Bij het naar huis gaan hoeft men slechts de sprietjes los te trekken en van het beschutte vishoekje blijft geen storende gaping over. Een visser die zich respecteert zal zjjn vis nooit opeten. Dat staat om schreven in de tien geboden, bestemd voor elk lid van de vereniging: „Zet gevangen vis terug in het water en behoudt uw sport voor later". Trouwens de meeste vissers hebben in de oorlog hun maaltje wel gehad. De witvis staat hen tegen. „Ja, in de oorlog aten we zelfs onder de maat, even de kook er over, dan in het zuur en de zure „ha ring" was een feit. opspoelen en naar rustiger oorden trek ken. Een sportvisser moet met een heleboel geduld van huis gaan en op alles voor bereid zijn. Hij moet weten hoe een „beet" te behandelen. Heeft de vis eenmaal aan geslagen, dan komt de kunst hem niet door de lijn te laten schieten. Daarbij gaat het niet zozeer om de vis, maar om de sport het ding eruit te halen. Karper en brasem zijn nogal rustig, maar baars en snoek schieten wild door het water. Een zorgvuldig hengelaar zal altijd een doosje met reserve haakjes bij zich hebben voor het geval hjj er een verspeelt aan een stuk prikkeldraad of aan een oude schoen, zaken die on vermijdelijk behoren tot de stoffering de visgrond. Op warme zomeravonden is het in de kolk te Spaarndam een waar familie feest. Alle bewoners van het dorp zit ten dan op de wallekant, hun benen schommelend boven het wateropper vlak, hun oog scherp gericht op de" dob ber. Maar als er meeuwen overvliegen, dan is er baars in de buurt. Zij jagen de kleine visjes op, zodat die soms boven het oppervlak uitspringen. Het zal dan niet royaal zijn met de vangst Voor de leden van de HVH worden vier maal per jaar hengelsportwedstrij den georganiseerd. Dit geschiedt in competitie-verband, waarbij de leden hengelaars per wedstrijd een aantal punten kunnen verzamelen afhankelijk van de" grootte en het aantal gevangen vissen. Bedenkt men, dat bij grote deel name op elke tien hengelaars een con troleur moet zijn, waarboven weer hoofdcontroleurs zijn geplaatst, en dat met een tussenruimte van tien meter er een strook van 5 km. nodig is, dan geeft dit toch wel een beeld van de omvangrijkheid van dergelijke wedstrij den. Met het oog op een gelijke vang- kans voor alle deelnemers wordt er tijdens de wedstrijd twee maal van plaats verwisseld. Als zo'n wedstrijd afgelopen was, gin gen de vissers in vroeger tijden nog al eens naar het café, om Jang en breedvoerig met handgebaar te pochen over de grootte van hun vis. Maar te genwoordig zie je tien minuten na een hengeiwedstrijd geen enkele visser meer. Loop je echter vlak na het einde wat nonchalant tussen een groepje hartstochtelijke vissers door, dan hoor je: „Hé heb jij nog gevangen? Nou jonge, dat was me watne gentien stuks in één uur. Nou zeg der wat van, dat ene plekkie voor het moddergat. Je moet het maar net treffen. En ik zeg je dat het al lemaal „blij" is geweest. En die buur man van me had niets. Steeds zag ik hem effentjes een stukkie naar links komen. Nou ja, hij heeft 't vo rig jaar een mazzeltje gehad, en als hem dat nu zwaar ligt, dan is hij ook geen sportvisser". Want een sport moet het blijven. Een nuttige vrije tijdsbesteding, waarin men tot rust komt. Advertentie Een origineel apart BLOEMSTUKJE is niet duurder dan wat U overal ziet. BLOEMSIERKUNST HEEMSTEDE TELEF. 3-80-80 lag bestaan vieren. In de parochiekerk van O.L. Vrouw Rozenkrans aan het Spaar ne zal ter intentie van de vereniging 's morgens om half elf een H. Mis wor den opgedragen, waarna leden van de harmonie een koraal zullen spelen. Om twaalf uur is er een gemeenschappe lijke maaltijd voor leden en oud-leden. Van twee tot drie uur zal er een re ceptie worden gehouden in het Jeugd- gebouw aan de Koning Steinstraat, tij dens welke de heer M. C. Ris namens de parochie een feestgeschenk zal over handigen. Na afloop van de receptie zal het korps een muzikale wandeling door de parochie maken. 's Avonds om acht uur wordt voor leden, donateurs, ouders en genodigden, een feestavond gehouden. Hierbij zal de heer B. J. van der Spek, geestelijk adviseur van de Spaarnebazuin een openingswoord houden. Vóór de pauze staat een concert op het program, terwijl leden van het korps na de pauze een opvoering zullen ge ven van het blijspel „De Trekpleis ter". De avond wordt met een bal be sloten. Dinsdag 30 juni zal de heer H. D. Zuiderduyn, Seringenstraat 21 te Haarlem, zijn 25-jarig ambtsjubileum bij het GEB vieren. De juiste datum lag evenwel in mei van dit jaar, maar aangezien de jubilaris per 1 juli we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zijn functie als cokesopzichter zal neerleggen, heeft men besloten deze twee gebeurtenissen samen te laten vallen, 's Morgens om half tien zal de burgemeester de jubi laris op het stadhuis ontvangen. De receptie zal van vier tot zes uur wor den gehouden in het H.J.M.V.-gebouw aan de Lange Margarethastraat te Haarlem. Dit is Christel Sembach, de twee en twintig jarige erfgename van het Duitse monsterc'-cus Krone, gezeten op de glanzende rug van haar Engel se volbloedhengst „Star of Hanover IV", waarmee zij avond aan avond triomfen viert in de piste van ver licht plexiglas van het circus van haar vader, Carl Sembach. Volgende week vrijdag komt Circus Krone naar Haar- Haarlem, met uit zondering van de parochies Zandvoort, Bennebroek, Vogelenzang en die van het H. Sacrament te Bloe- mendaal, zal van 7 tot en met 15 no vember dit jaar in het teken staan van een grote Missie. Om direct alle misverstand te voorkomen: onder Missie wordt hier niet verstaan een propaganda voor het apostolaat in den vreemde zoals het vorig jaar is geschied tijdens de Amato, maar een actie, die er op gericht is het geloofs leven in de parochies zelf te verdie pen en te versterken of te doen her leven. Ter voorbereiding van deze Wie de laatste maanden in Haar lem gasten per spoor ontvan gen heeft, zal na de eerste begroeting te horen gekregen heb ben: „Wat een bende op dat sta tionsplein van jullie". Met een ver ontschuldigende glimlach beaam je een dergelijk verwijt, je praat er luchtig overheen en je doet net, of je die zijdelings gemaakte opmer king niet hoort in de trant van: „Ze zetten in Haarlem altijd de boel op stelten tijdens de mooiste maan den". Nu moet ik toegeven, dat de reorganisatie en vooral de restau ratie van het Haarlems stations plein een enorm karwei opgeleverd hebben, dat niet in drie dagen op te knappen is. Er moet gebroken en gebikt worden, loopgraven wer den aangelegd en weer dichtgegooid en onderwijl moeten bussen, auto's, brommers en fietsers bijzonder goed manoeuvreren om zonder blut sen het plein af te komen. Over de voetgangers valt daar minder dan ooit te praten. Zij zijn, erger dan waar ook in de stad, willoos over geleverd aan de horde van het ver keer. Wie het station uitkomt, moet eerst kans zien veilig en wel de sleuven en het opgebroken straat gedeelte te nemen. Zonder verstuik te enkels, met een vloek en een zucht op de begane grond aangeko men zijnde begint de voetganger zijn race in de hink-stap-sprong om heelhuids het trottoir aan de overzij de te bereiken. Als Haarlemmer ben je natuurlijk wel wat gewend. Je hebt jezelf genoeg kunnen trai nen tijdens de weken of maanden, ImtfS; dat de riolering bij je in de buurt werd vernieuwd. Maar voor de vreemdelingen is het een onbegrij pelijke en lamentabele toestand. Zij hebben op die manier geen ver keer en Haarlem aldus geen vreem delingenverkeer. Geen sterveling denkt er bijvoorbeeld aan om de barricaden te veroveren en zijn heil te zoeken bij drie V.V.V.-infor- matrices, die weggestopt zitten in een soort vitrine tussen de nieuw bouw van het V.V.V.-kantoor en de stationsuitgang. Er valt daar niet veel te beleven; hoogstens slentert er iemand binnen voor een foldertje over Breda, maar daarmee is de koop dan ook gesloten. Op dus naar de barricaden. Helaas laten de klaprozen dit jaar in onze tuin verstek gaan. Wanneer zij in volle bloei staan is het voor mij pas zomer. Zij kun nen zo'n fel rood vuur in je doen opvlammen, dat het hart jong houdt. Maar al zal ik het dan zon der dat fleurige plezier moeten doen, zomer is het toch geworden. Een temperatuur, die je er feite lijk toe dwingt je bril af te zetten en gewoon niets te doen. Daarom heb ik zo'n bewondering voor dat groepje katholieke amateurs, die nu bijna avond aan avond zwoegen om zondag en maandag - zo laat dus in het seizoen - met een repre- sentabele vertoning in de Haarlem se schouwburg te komen. Afkoms- stig uit verschillende verenigingen hebben zij elkaar gevonden: vogels van diverse pluimage onder regie van een pauw. Die twee avonden moet de schouwburg vol. Zij zullen laten zien, dat „de vrouwen hun zin krijgen", een thema, waar u en ik in onze rol op 's werelds schouwto neel dagelijks mee te maken heb ben. Maar het is wel eens prettig, als je je eigen ervaringen aan de werkelijkheid getoetst ziet op het onwerkelijke toneel. Laat de vrou wen hun zin krijgen. De mannen krijgen er dan vanzelf zin in. actie is reeds een werkcomité in au gustus van het vorig jaar aan de slag gegaan, dat onder voorzitterschap staat van pastoor W. C. van Gastele en dat samengesteld is zowel uit priesters als uit leken. De leiding van de Missie zelf berust bij de francis caner pater H. van Dam uit Woerden, die de laatste jaren de meeste stede lijke missies heeft geleid. Ongeveer vijftig missie-predikers uit zeven ver schillende Orden en Congregaties zullen naar Haarlem komen om de oefeningen te leiden. Men rekent er op, dat geen enkele katholieke ver eniging of organisatie in het tijdvak van 7 tot en met 15 november een vergadering of bijeenkomst in de avonduren zal beleggen. Het werkcomité is er reeds mee be gonnen het juiste klimaat en de sfeer te scheppen voor de missie. Men maakt daarbij gebruik van een moderne re clame-campagne. Via een bioscoop-re clame, honderd grote en achtduizend kleine affiches wil men de katholieken in het dekenaat attenderen op de ko mende missie. Iedereen zal men voorts bereiken via pers, twee eigen missie kranten en een bijzonder nummer van „Sursum Corda". Heel deze reclame draagt uiteraard een algemeen karaktei Persoonlijk hoopt het comité de men sen te bereiken via 25000 gebedskaarten, één voor ieder gezin, en door de ver spreiding van 50.000 gebedsbriefjes, die aan de kerken worden uitgereikt. Men is thans zover, dat in vrijwel iedere parochie een apart comité is gevormd, dat meer in details en naar de aard van de parochie voorberei dingen treft. Juist ook hierbij is een groot aantal leken ingeschakeld, die bereid zijn gebleken een deel van hun vrije tijd te offeren om de missie in hun parochie te doen slagen. Men hoopt in enkele parochies nog meer mensen aan te trekken, die hun daad werkelijke hulp willen geven. Het algemene thema zal „De Gods erkenning" zijn, waarbij centraal de gedachte voorzit: wat vraagt de zich openbarende God aan ons. Tot motto waaronder de Missie wordt gehouden is genomen „Grijp Gods Kans". Op ge noemd thema en onder dat motto zullen in iedere parochie conferenties worden gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat men tijdens die week de gelegenheid niet onbenut laat om de verschillende groeperingen apart te benaderen. Voor de ongehuwde dames wordt een speciale oefening gehouden. Binnen het raam van het Katholiek Maatschappelijk Jeugd- en Gezinswerk wordt een eigen Missie gepredikt, bijzondere oefeningen worden gegeven in het kampcentrum van het Woonwagenkamp, terwijl bij de predi king ook de beide katholieke ziekenhui zen Mariastichting en St. Joannes de Deo zullen worden ingeschakeld. Over wogen wordt speciale oefeningen te doen geven in enkele katholieke be jaardentehuizen. Wij hebben hier slechts een globaal overzicht gegeven van datgene wat ko men gaat. Over de details zal men bin nenkort worden geïnformeerd. lem, waar het zijn reuze tent opzet op het voormalig helikopterterrein aan de Wagenweg. Zeven dagen blijft deze „greatest show on earth" in Haarlem. De drie tremen, waarmee menage rie, installaties en materiaal van Kro ne worden vervoerd, komen 2 juli in Haarlem aan. De totale lengte van dit transport, indien de treinen achter el kaar zouden worden gekoppeld, be draagt ongeveer twee en een halve kilo meter. In de vroege ochtend van die dag begint het personeel met het opzetten van de tent, die plaats biedt aan onge veer vijfduizend bezoekers, en het op bouwen van de vijfhonderd meter lan ge stallen. Daarna begint de debarka- tie van de dieren: honderd paarden, vijftien olifanten, acht en veertig roof dieren en tientallen exotische dieren. In totaal ongeveer vierhonderd en vijftig dieren. De volgende avond beginnen de voor stellingen, die elk drie uur duren. Het bijzondere van Krone is, dat naast een serie echte circusnummers show en dans een belangrijke plaats in het programma innemen. Zij zorgen met hun pracht en praal voor een schit terende omlijsting. Zo ging het destijds bij John Ringling North van Barnum en Baily's greatest show, zo gaat het bij 's werelds grootste circus van vandaag. De kleurige schittering van een indrukwekkende collectie cos- tuums op een podium voor of op de verlichte rand van de piste, die beslist buiten de pure circustradite staat, speelt evenwel nimmer een domineren de rol. Hoofdzaak blijft ook bij Krone het wonderlijke spel tussen mens en dier op zand en zaagsel. De circussfeer hangt ook bij Krone tussen de stalen stangen en de rood-pluchen stoeltjes. Krone heeft de ereplaats behouden voor het hippische festijn: een gave ge varieerde dressuur met vele mooie paar den. De Trakehnen, de Lippizaners, Berbers, Arabieren en Schimmelpaar- den worden voortreffelijk gepresen teerd door directeur Carl Sembach. Zijn charmante dochter Christel toont staaltjes van hogeschool rijkunst met de gratie van een geboren artieste. Het optreden met haar „lievelingen", de volbloed-hengst „Jaro" of met „Favo- ry-Barbana" getuigt van een superbe samenwerking tussen mens en dier. Sinds zij op negenjarige leeftijd in de piste debuteerde heeft Christel Sem bach zich ontwikkeld tot een hoge schoolrijdster van formaat. De paarden zijn in de bonte wereld van haar va ders miljoenen-bedrijf haar grootste vrienden. Daarnaast is zij een uitste kend automobiliste, die met haar fon kelnieuwe sportwagen onlangs op het Zandvoortse circuit een van onze col lega's de stuipen op het lijf joeg, toen zij hem haar rijkunst demonstreerde. Met een snelheid van ruim honderd en tachtig kilometer per uur raasde zij met hem over het warme asfalt. Haar moeder, Frau Direktor Frieda Sembach-Krone, enige dochter van de circuskoning Carl Krone, treedt voor de draad met een kudde olifanten, na de paarden het meest populair bij het pu bliek. Hoogtepunten van het programma zijn verder de acrobatische toeren van Pierre Alizé en Marlies hoog in de nok van het dak; het optreden van Gil bert Houcke, een tarzan-achtige figuur in een scherp gesneden panterbroekje met zijn tien venijnige koningstijgers; de exotische dressuurcombinatie van Karlheinz Philadelphia en acht drome darissen; de flitsende manipulaties van de jongleur Eduardo Raspini en de sen sationele acrobatiek op de brede paar denruggen van de Hanselgroep. In ruim drie uur wordt in een voortreffe lijk tempo een tot in de puntjes ver zorgd programma afgewerkt, dat onon derbroken op niveau is. De Rederijkerskamer in heroprich ting „De Wijngaertrancken" (het eerst in 1503 opgericht), waarin een aantal toneelminnenden in Haarlem zich gaan verenigen, gaat zaterdag 25 juli in het Bloemendaalse Openluchttheater een tweetal oudere Nederlandse blijspelen ten tonele brengen: „De Klucht van de Koe" van Bredero en „De Wiskun stenaars" van Langendjjk, beide stuk ken reeds enige tijd geleden in besloten kring opgevoerd in Haarlem. Beide stukken worden weer gespeeld onder regie van Jan Kraakman. WIJKCOMITE SPAARNDAM Het wijkcomité Spaarndam komt maandag avond 29 juni in openbare vergadering bijeen, om acht uur in de hulpsecreta rie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3