Charlie Gaul in Namen door complete chaos misleid Italiaan Favero grijpt kans met felle m De Ruyter neemt revanche met knappe raffelserie Van Oosterhout doet zijn reputatie alle eer aan I H EERSTE DRAMA IN 46ste TOUR P.S.V. „verovert Van der Kuil TEAM-PENTATHLONTOERNOOI wm Boze CHARLY: „Ik ben de verkeerde kant opgestuurd" Van de Pol excelleert ook als biertapper Tour de cuisine UITSLAGEN Tweede etappe Voor 130.000 Bobet favoriet Nieuwe organisatie tijdens Vierdaagse ZATERDAG 27 JUNI 1959 PAGINA 7 Golftitel voor dames Nederlands militair elftal De Tour en de radio Ecouchë (Van onze sportredacteur) NAMEN, vrijdagavond. Aan de voet van de Citadel, de trots van Namen, kwam zo dacht heel de plotseling wakker geschrokken volgerskaravaan het beslissende mo ment. Een helling van bijna een kilometer moest genomen worden. De „super klimmers" snelden naar voren. Charlie Gaul nam de leiding; pal achter hem zat Bahamontes en in hun kielzog sleepten zij Grote Mannen als Louison Bobet, Roger Rivière, Jacques Anquetil en Ercole Baldini mee. De top was bereikt, de finish lag op 500 meter. Enorm was de chaos. De Helden moesten een scherpe bocht naar links maken; de karavaan schoot rechtdoor om snel ler bij de eindstreep te zijn. Toen liep alles fout. Met nog steeds Gaul voorop, met dus een overwinning voor de aanvoerder van „Nelux" in het verschiet, geschiedde het eerste drama van de 46e Tour de France. Gaul, Bahamontes, Louison Bobet en de Spanjaard Suarez zaten zo dicht achter de motoren van hun wegbereiders, de politie, dat zij in hun kielzog meegetrokken werden door de poort naar de parkeerplaats. Voor ze terug waren op het parcours was hun kans verkeken. Vito Favero, de Italiaanse surprise van het vorig jaar met zijn tweede plaats in het eindklassement, lag plotseling voorop. In een korte spurt van nauwelijks tachtig meter was hij niet meer te verslaan. Geen overwinning dus voor Charlie Gaul, maar, wellicht kan hij straks, over enkele weken, toch vaststellen, evenals Coppi in 1952 dat vol trots gedaan heeft, op de Citadel van Namen de basis voor zijn tweede overwinning in de Tour de France gelegd te hebben. Hoewel, feitelijk is de winst, waarmee de Grote Mannen de tweede etappe afgesloten hebben, nauwelijks van enige betekenis. Een wielrenner verzadigen, die elke dag in de de slag is, is niet zo een voudig. Hij heeft heel wat nodig aan eten en drinken om telkens weer krachten te verzamelen. Zie maar eens naar onderstaand lijstje, dat is opgemaakt door de man, die verant woordelijk is voor de menu's van de Tour de France. Hij kwam tot het volgende totaal voor één renner: 6 kippen, 8 kilogram vlees, 4 kilo gram vis, 44 boterhammen, 110 rijst koekjes, 60 eieren, 660 suikerklont jes, 4 kilogram tomaten, 3Vz kilogram sperziebonen, 2 kilogram doperwten, 5 kilogram aardappelen, 15 kilogram slaatjes, 2 kilogram kaas, 44 vruch tentaartjes, 16 kilogram perziken, 10 kilogram peren, 44 bananen, 440 prui men, 4 kilogram jam, 4 kilogram vruchten op sap, 3 kilogram sinaas appelen, 1 kilogram citroenen, 15 kilogram brood, 1V2 kilogram boter, 2 kilogram chocolade 25 liter bron water, 15 liter wijn, 6 liter bier, 6 liter *hee, 10 liter groentesoep, 10 liter koude koffie en 6 liter warme koffie. Merkwaardig overigens hoe de Groot machten vandaag heel de meute hun wil opgelegd hebben. Wilden zij per sé de allereersten zijn in Namen? Scherp was de controle op hetgeen er aan snode plannen uitgebroed erd in het Muur van Geraardsbergen Edingen Leuze! IZinnik 30UPAIX NAMEN LaLouvierë STAman Charleroi België 27-6-59 217km iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiliiiiinimiiiiiiiii De uitslag van de tweede etappe luidt: 1. Favero (Italië) 6.25.02, met bonificatie 6.24.02; 2. Gainche (West- Zuid-West) z.t., met bonificatie 6.24.32; 3. Dejouhannet (Centr.rZuid- Frankr.) z.t.; 4. Riviëre (Frankrijk) z.t.; 5. Van Geneugden (België) z.t,; 6. Robinson (Int. Ploeg) z.t.; 7. An quetil (Frankrijk) z.t.; 8. Baldini (Italië) z.t.; 9. Bahamontes (Spanje) z.t.; 10. Elliott (Intern, ploeg) z.t.; 11. Reitz (Zwitsers-Duitse ploeg) z.t.; 12. Thomin (West-Zuid-West) z.t.; 13. Bobet (Frankrijk) z.t.; 14. Gaul (Nelux) z.t.; 15. Ernzer (Nelux) z.t.; 16. Pavard (Parijs-Noord-Oost) z.t.; 17. Mahé (West-Zuid-West) z.t.; 18. Vermeulin (Parijs Noord Oost), z.t.; 19. Suarez (Spanje) z.t.; 20. Darri- gade (Frankrijk) 6.25.15; 23. De Groot (Nelux) z.t.; 33. Bolzan (Nelux) 6.25.21; 37 Damen (Nelux) z.t.; 53, Van Est (Nelux) z.t.; 73. Van den Borgh (Nelux) 6.25.35; 79. De Jongh (Nelux) z.t.; 84. Koo! (Nelux) z.t,; 90. Kersten (Nelux) z.t.; 97. Voorting (Nelux) 6.26.17; 104. Schmitz (Nelux) 6.26.38. De 120 renners kwamen allen voor het sluiten van de tijdcontrole binnen. Algemeen klassement Na de tweede etappe luidt het algemeen klassement: 1. Darrigade (Frankrijk) 11.58.00- 2. De Groot (Nelux) 11.58.31 op '31 sec.; 3. Baha montes (Spanje) 11.58.47 op 47 sec.; 4. ex aequo: Graczyk (Frankrijk), Gauthier (Centraal-Zuid-Frankrijk) Fabbri (Italië) allen 11.59.01 op 1 min. 1 set.; 7. ex aequo: Graf (Zwits./Dld.), Bergaud (Centraal- Zuid-Frankrijk), Van Est (Nelux), De Bruyne (België) allen 11.59.06 op 1 min. 6 sec.; 13. ex aequo: Kersten (Nelux), Kool (Nelux) allen 11.59.20 op 1 min. 20 sec.; 23. ex aequo: o.a. Gaul (Nelux) 12.00.16, Ernzer (Ne lux) z.t.; 40. ex aequo: o.a. Bolzan (Nelux) 12.00.35, Damen (Nelux) z.t.; 65. ex aequo: o.a. De Jongh (Nelux) 12.00.49; 93. ex aequo: o.a. Van den Borgh (Nelux) 12.01.25; 96. ex aequo: o.a. Voorting (Nelux) 12.01.31; 101. ex aequo: o.a. Schmitz (Nelux) 12.01.52. Ploegenklassement van de tweede etappe 1. Italië (Favero, Baldini, Fabbri) 19 uur 14 min. 20 sec.; 2. West-Zuid- West 19.14.36; 3. Frankrijk 19.15.06; 4. ex aequo: Nelux (Gaul, Ernzer en De Groot) 19.15,20, Parijs-Noord-Oost z.t.; 6 ex aequo: Internationale Ploeg 19.15.25, Spanje z.t.; 8. ex aequo: Centr.-Zuid-Frankr. 19.15.35, Zwits./ Duitsland z.t.; 10. België 19.15.44. Algemeen ploegenklassement 1. Frankrijk (Darrigade, Graczyk en Cazala) 35 uur 56 min. 35 sec.; 2. Nelux (De Groot, Van Est en Kersten) 35.56.57 op 22 sec.; 3. Cen traal-Zuid-Frankrijk 35.57.21; 4. Italië 35.57.37; 5. Spanje 35.58.23: 6. België 35.59.15; 7. ex aequo: Zwitserland/ Duitsland 35.59.52, Parijs-Noord-Oost z.t.; 9. West-Zuid-West 36.00.32; 10. Internationale Ploeg 36.01.07. Puntenklassement Het puntenklassement na de twee de etappe ziet er als volgt uit; 1. Darrigade (Frankrijk) 106 pnt.; 2. Favero (It.) 100 pnt.; 3. De Groot (Nelux) 83 pnt.; 4. Gainche (West- Zuid-West) 81 pnt., 5. Dejouhannet (Centraal-Zuid-Frankrijk) 67 pnt.; 6. Meneghini (Parijs-Noord-Oost) 60 pnt.; 7. ex aequo: Baffi (Italië) en Rivière (Frankrijk) beiden 50 pnt.; 9. Van Geneugden (België) 46 pnt.; 10. ex aequo: Hoevenaers (België) en Bahamontes (Sp.) beiden 40 pnt.; 12. ex aequo: Van Est (Nelux) en Ro binson (Int. Ploeg) 35 pnt.; 14. ex apquo: Kersten (Nelux), Anquetil (Fr.) en Graczyk (Fr.i elk 30 pnt.; 19. ex aequo: Kool (Nelux) en El liott (Int. Ploeg) beiden 21 pnt. peloton, vooral toen Luxemburg verla ten werd en de uitlopers van de Arden nen zich aandienden. In de overigens bepaald niet .ustige meute kwam het dan ook vrijwel nimmer tot een ont snapping van betekenis. De Franse na- tionalen wensten om verlerlei redenen geen serieuze aanvallen. Men was be zorgd, omdat Louison Bobet in Metz aan de start verscheen met_ een onwil lige knie. Zelfs de dokter in het wie- Iercircus van Goddet moest er tijdens de t-it aan te pas komen. Verder was Darrigade er bijzonder op gebrand zijn gele leiderstrui te behouden. Iedereen, die ook maar een vinger naar het ere- kleed uitstak, reeg het met hem aan de stok. Tenslotte was de Franse nationa le ploeg lange tijd ernstig gehandicapt. Een derde deel van de „tricolores" streed eenzaam en verlaten om de ach terstand die Stablinsky opgelopen had door een defecte derailleur. met ver eende krachten weg te werken. Vooral daardoor kwam het, dat Namen be reikt werd door één grote, fel jagende groep. Verre van rustig Toch kan niet gezegd worden, dat het rustig geweest is in de karavaan. Telkens weer opgejaagd door de een of andere Belg, die droomde van de eer en glorie van een overwinning voor eigen publiek, waagden kleine groepjes een schérpe demarrage, i Hoevenaers was de eerste, die zich presenteerde, maar hij kreeg geen Schijn van kails, omdat hij nu een maal behoort tot degenen, die voor de Grote Mannen een bedreiging kunnen zijn. Kort daarna wipte Adriaenssens weg; Hjj kreeg gezelschap van de Franse Queheille, een regionaal, en Cazala, een der „tricolores". Meer dan een halve minuut voorsprong kre gen de drie niet. Precies eender ver ging het Hoevenaers, toen hij onmid- delij] erna andermaal een sprong waagde. Het avontuur liep weer' op niets uit. Toch leek de etappe nog vroeg be slist te zullen worden. Negentig kilo meter voor de finish schoot de Belg Buysse met een verzaligde blik uit het peloton. Zou hij dan de man zijn, die de roem in Namen mocht oogsten? Buysse kreeg de Italiaan Gismond! en drie regionalen, Annaert, Busto en Pi- cot met zich mee. Buysse hield stand, toen het peloton begon te jagen. Hij bleef vooraan, toen weer wat later on rust in het peloton ontstond door een demarrage van Favero en Rivière. Charlie Gaul schoot als een pijl naar voren om duidelijk te maken, dat hij zich niet zou laten verrassen. Aan zijn wiel trok hij heel de grote groep mee. Buysse vocht dapper verder en slechts Gismondi en Annaert konden zijn wiel houden, bat drietal profiteerde toen van de weerkerende rust in de hoofd macht en bouwde naarstig aan een voorsprong van meer dan vier minu ten. Verder kwam het echter niet. Even verhoogde het peloton het tempo. Het werd Buysse spoedig duidelijk, dat ook hij slechts had mogen dromen. Sombere perspectieven Intussen was Dinant reeds bereikt. De finish lag op slechts veertig kilo meter. Iedereen was op zijn noede. Vandaar, dat het tempo hoog bleef. Een valpartij leek dan ook ernstige ge volgen te zullen krijgen. Want, terwijl de Italianen Bono en Radovan, de moe dige Kool, de Oostenrijker Durlacher en de Franse nationaal Hassenforder door het grind rolden, brak het pelo ton in drie groepen. Zelfs Gaul dreig de slachtoffer te worden van het inci dent, want hjj verloor daardoor de aan sluiting met het voorste gelid. Voor de Nederlanders zag het er nog som berder uit. Na zich de hele dag al niet geroerd te hebben waren ze nu tot over maat van ramp ook nog in, de derde en laatste groep beland. De zorgen waren echter spoedig voorbij. Eerst smolt de staart samen en met vereende krach ten werd daarna het eerste groepje achterhaald Moedige Daan Weer dichterbij was op dat moment de finish. Telkens sprong er eentje weg in de hoop In de laatste kilometers sterk genoeg te zijn voor een geslaag de solorit. Vooral de Ier Elliott hield lang vol. Nog voor de echte klim naar de Citadel van Namen begon, moest echter ook hij het hoofd buigen. De be slissende aanval kwam daarna van Charlie Gaul. Zo hard ging het op de hellingen, dat het peloton in vele groe pen uiteen viel. Slechts de Groten hand haafden zich in het voorste gelid. Pal daarachter echter zat in een groepje met Darrigade, de moedige Daan de Groot, die zijn plaats in het algemeen klassement voortreffelijk verdedigde. Vijf seconden later flitsten ook Damen en Piet van Est over de eindstreep. Even kreeg de Nederlandse kolonie het toen benauwd. Twaalf in zo'n geval lange, als minuten durende seconden kwam er niemand binnen. Groot was de opluchting, toen zich vervolgens Van den Borgh, De Jong, Kool en Kersten meldden. Gerrit Voorting sloot een hal ve minuut later de rij, maar hij was be paald niet de laatste van de nog steeds i volledig zijnde karavaan. Wimbledon-favoriet Alex Olmedo nam eergisteren een wel zeer moeilijke hin dernis. Hij versloeg de Indiër Krishnan, een tegenstander die hij wel zeer vreesde, daar Krishnan hem de vorige week in het toernooi van de Queens Club nog had verslagen. De kansen voor Olmedo om nu in het herenenkel spel in Wimbledon te triomferen zijn hierdoor wel sterk gestegen. 11 De Ajax-rechtsbuiten Piet van der Kuil zal het volgend jaar uitkomen voor de Eindhovense ere-divisieclub P.S.V. Geheel onverwacht vernamen wij vrij dagavond dat de besturen van beide verenigingen overeenstemming hebben bereikt over de transfersom. Genoemd wordt een bedrag inclusief kosten van meer dan 130.000. Piet van der Kuil, voor wie ook be langstelling bestond bij Feyenoord, zal zich in de lichtstad vestigen. De 25-jarige Van der Kuil begon zijn voetballoopbaan bij V.S.V. (Velsen) en debuteerde op 19-jarige leeftijd in het Nederlandse elftal. Sindsdien speelde hij 26 interlands, steeds op de rechts buitenplaats. Vrijdag is op de banen van de Am sterdamse golfclub de strijd begonnen om het Nederlands kampioenschap amateurs dames. De uitslagen van de eerste ronde waren: mevr. B. J. Spit zen wint op de 22ste hole van mej. M. M. C. Brouwer; mevr. G. Driehuizen wint met 6 en 5 van mevr. N. Vleugels Schutter; mevr. P. M. van Spaendonck wint met 4 en 2 van mevr. M. G. Hoving, mevr. L. Gunning wint met 3 en 2 van mevr. H. A. A. Baronesse van Heeckeren; mevr. S. J. Waller wint met 1 hole van mevr. M. E. Hen derson; mej. L. Meertens wint met 5 en 4 van mevr. N. de Jong-Schouwen- burg. es /»/•-§ door in necen beurten 300 caramboles door in negen beurten 300 caramboles 71-2 op het scoringsbord te brengen. Vingerhoedt kreeg een bittere pil te slikken door toedoen van Domingo. De Spaanse favoriet schakelde na Van Oosterhout (donderdag) ook de Bel gische grootmeester uit met het knap pe moyenne van 5.55. De Belg Van Hassel prijkt bij de libre-spelers onge- (Van onze speciale verslaggever) Kees de Ruyter heeft zijn revanche genoten op zijn meest geliefde domein. De Brabander, specialist in de kleine rappels en de compacte reeks langs de lei, meldde zich vanavond met een raf felserie van 416. die de principes van het libregenre en hun rijke variatie aan de liefhebbers toonde. Een kapitale ver zameling van felle stootconstructies, zakelijk aangeduid als een serie-Améri- caine, .naar die de schittering had van een parelsnoer. Verrukkelijke kleinspel- kunst met driftige elegance tentoonge spreid door een „vernieuwde" De Ruy ter. Een paar beurten had de libre- magistraat nodig om op temperatuur te komen. Zijn tegenstander, Spielmann, hij gaat door voor de sterkste man in het „vrije" spel was met een pro- duktie van 219 juist naar voren ge sprongen, toeD de Waalwijker gretig naar de tafel stapte, om in het licht der televisielampen zijn revanche te „pakken" voor twee nederlagen in dit toernooi. Het publiek zag het graag gebeuren. Het had zo vaak gelezen over de sub tiele carambolage van De Ruyter en voelde zijn geprikkeldheid als een goed voorteken. Met de linkerhand in gecon centreerde pose op de rug liep de Ne derlander haastig rond het bUjart na dat de ideale positie eensklaps vorm begon te krijgen. Fluweel-zacht zette hij zijn voorbereide ide rappèls aan, nog wat kil en voorzichtig uit angst de gunst van de biljartmuze te verspelen. Maar dan een fellere attaque de „wan deling" kon beginnen. Iets meer dan anderhalf biljart gebruikte de kleine artiest voor zijn grote -lag. 28 minuten duwtjes en trucjes, aaiingen en prik kende correcties in de hoeken. Het zoete libre-geruis kon maar op één ma nier afbreken. De Ruyter zal een serie Het Nederlands militair elftal, dat zaterdagavond 27 juni t.b.v. het polio fonds op het terrein van KHC in Kam pen tegen het Oostelijk amateurelftal uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel Heeres (DCG)achter Evers (Rigtersbleek) en De Jong (DWS-A). midden: Muller (AJAX), Veldhoen (Feyenoord), en Euwes (Blauw Wit); voor: Swart (AJAX), Geraeds (NAC), Ten Hoopen (Quick Haag), De Vries (Sparta) en De Kreek (Feyenoord). ROUBAIX Foncque villers Acheux Contav Amiens 28-6-'59 230 km ROUEN Het eerste Italiaanse succes in de Tour de France. In Namen was het de Ita liaan Vito Favero, die het eerst de eind streep onder zijn wiel kreeg. En de stopwatches registreerden een tijd van 6 uur 25,02 sec. voor hem over de 237 kilometer. Favero werd het dichtst be naderd door de Franse regionalen Gainche en Dejouhannet. De radioreportage van de finish van de vierde etappe van de Tour de France is morgen tussen 15.50 en 17.30 uur. Om 22.20 uur volgt dan de nabeschouwing. Beide uitzendingen zijn via Hilversum II (298 m). Maandag is de reportage van de vijfde etappe tussen 15.45 en 17.50 uur. Om 18.20 uur is de herhaling en om 19.50 uur geeft Jan Cottaar zijn nabeschouwing. Alle uitzendingen over Hilversum II (298 m). Bourgtheroulde Brionne Bernay Orbec Vimoutiers 2b6km Argent an LaFerté-Macé Bagnotes Gorron lassay Ambrières Fougères St.Aubin Liffré iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze sportredacteur) NAMEN, vrijdagavond Geen goed woord had Charly Gaul over voor de heren organisatoren van de Tour de France, toen hij in Namen van zijn fiets stapte. „Een politieman heeft me op de top van de Citadel de verkeerde kant uitgestuurd. Anders had ik gewonnen. En, al waren dan mijn be lagers ook in het eerste groepje, ik zou een minuut bonificatie verdiend hebben. Tijd is winst, ook voor mij." Kwaad stapte de leider van de Nederlands- Luxemburgse formatie weer op zijn fiets en zocht zich een weg door de dringende menigte. De leider van „Nelux", vertelden wij van Gaul. Zo is het inderdaad. Want Goldschmidt is Gaul, figuurlijk gespro ken dan. Dat ontdekten ook de Neder landers toen zij vanmorgen in hun hotél in Metz wakker werden en naar de onbijtzaal gingen. Plotseling kwam Gold schmidt het hotel binnen. „De groeten uit Luxemburg", zei hij. Wat bleek? Hy was de avond tevoren naar huis gegaan O, zeiden de Nederlanders toen onder elkaar, „daarom is ons goede werk in de eerste de beste etappe niet een beetje gevierd. Alleen Buchly was er om te kijken, hoe wij de aanval overleefd hadden." Een bepaald gelukkige dag is het vandaag voor de Nederlanders niet ge weest. Gerrit Voorting had in het be gin van de etappe naar Namen al moei lijkheden. Zijn achterband zat verkeerd. Tot vier keer toe moest hij daarvoor van zijn fiets. Eerst kreeg hij een nieuw wiel. Dat slipte echter. Daarna moest hij nog twee keer afstappen, voor alles goed in orde was. Bovendien was de nestor v de Nederlanders niet erg te spre ken over zijn knie. De regen, die tot nu toe rijkelijk over de ruggen en dus ook over de knieën van de renners gekomen is, is bepar' niet bevordelijk geweest voor het herstel van de nog licht ge voelige knie, die hij in de ronde van Zwitserland geblesseerd heeft, 's Avonds werd in het hotel nog een extra beurt besteed aan de wat trekkende spier. Ook Bram Kool hield 's avonds nog eens grondig inspectie. Toen hij na de val bij Dinant snel weer op de fiets geklau terd was, had hij niets gevoeld. Maar je kunt nooit weien. Gelukkig ontdekte hij 's avonds slechts een onbeduidend schrammetje. Wie gaat de Tour de France 1959 winnen? Negenenvijftig Franse jour nalisten hebben a raison van 1000 franc een qokje gewaagd en voor speld wie in Parijs de eerste acht zullen zijn. Zij kwamen tot de con clusie, dat Bobet de winnaar zal zijn en niet Charly Gaul, die twee stem men minder heeft gekregen. De top van het prognose-klasse ment luidt: 1. Bobet 53 pnt, 2. Gaul 51 pt, 3. Baldini, 48 pt, 4. Forrestier 30 pt, 5. Bahamontes 27 pt, 6 en 7. Anglade en Mastrotto 25 pt. 8. An quetil 23 pt, 9. Adriaenssens 21 pt, 10. Janssens 19 pt. Piet Damen staat 18e met 5 punten; Piet van Est kreeg één stem. Américaine nooit verliezen door een on zuivere plaatsing of een hortend klots- stootje. Zijn los polsgewricht staat geen technische feilen toe. Maar hij houdt het ivoor zo dicht bij elkaar dat één nietige snipper op het laken al een vast liggende bal kan veroorzaken. Bij libre betekent dit: van acquit vertrek ken en dus weer talloze problemen. Op 413 lagen de kogels zo vast „als een huis". Drie caramboles later dank te de menigte spontaan voor een half uur feilloze biljartkunst. Diepo inzinking Dit waren de eerste twee punten voor Nederland A in de zware duels met de Duitse ploeg, een team met kop stukken als Lütgehetmann en Rudolph. Tegen beide kadristen wisten de onzen geen voldoende verweer. Van de Pol vond even een diepe inzinking en kwam te Iaat op dreef om Rudolph uit ba lans te brengen. Tine Wijnen kon voor Lütgehetmann in deze conditie slechts een „sparring partner" zijn. De Duitse 71-2 kadrist excelleerde in de schaduw van De Ruyter, maar zijn beheerste stijl en spel-distinctie stempelen hem tot de beste kaderspeler van dit toer nooi. Zeven gave beurten met als cli max een oerdegelijke keten van 159 punten weliswaar niet volledig i la ligne bijeengegaard, maar rijk aan fraaie „oplossingen", brachten hem bij de finish. Bij het bandstoten deed een verras send sterke Van Oosterhout zijn repu tatie alle eer aan door de jonge Duit ser Witte gemakkelijk van zich af te houden. Geruime tijd leek de Rotter dammer p een moyenne van zeven af te stevenen, maar de laatste beurten kreeg hij zeer slechts aanvangsma- teriaal, met wat muffe carambolages tot gevolg. Van Oosterhout bracht ove rigens het hoogste gemiddelde van alle bandpartijen op zijn naam: 5.88. Scholfe op dreef Ook de tweede Nederlandse vertegen woordiging, de zogenaamde B-ploeg, beet geducht van zich af. De Franse prominenten kregen nederlagen te slik ken van Scholte, Teegelaar en Beek man. Scholte was de hele partij goed op temperatuur, maakte Chassereau met een gedurfde reeks van 141, fraai van amorti en plaatsing, tot een ge slagen man en finishte met een gemid delde van 28.57. In de kamp tussen België en Spanje vulde Wafflard zijn erelijst met de zoveelste triomf aan De gemeente Nijmegen stelt ieder jaar voor de aanvang van de vierdaag se het Goffertstadion kosteloos ter be schikking van de K.N.B.V.L.O. voor het houden van de vlaggenparade. De toeschouwers hadden hierbij ln het verleden altijd vrij toegang, maar de toeloop was zo groot, dat er vaak een chaos ontstond. Thans heeft de ge meente Nijmegen besloten voor dit fes tijn de toeschouwers 20 cent entree te laten betalen, waarvoor zij dan een be sproken plaats ontvangen. Het ligt in de bedoeling de plaatsen in de voorver koop te brengen. Bovendien zal de ge meente Nijmegen ten gerieve van de toeschouwers van buiten de stad op de laatste dag van de Vierdaagse ter gelegenheid van de z.g.n. „gladiolen- intocht" vanaf het keizer Karelplein tot de Franse straat tribunes laten bouwen van drie verdiepingen. Ook voor deze tribunes zal een toegangsprijs ge heven worden. De gelden, die hiervoor worden ontvangen men verwacht 6000 toeschouwers te kunnen bergen zullen bestemd worden voor de nieuwe stichting zomerevenementen te Nijmegen, een nieuwe stichting waardoor de burgerij in staat gesteld wordt in de zomer gebeurtenissen op cultureel en op ontspanningsgebied te organiseren. WAFFLARD naakbaar bovenaan. Nu stapte hij met soepel gemak over Aquilera heen, in vier beurten. De uitslagen: 71/2 Lütgehetmann 300 7 159 42,85 2 Wijnen 130 7 53 18,5" 0 Libre De Ruyter 500 7 416 71,42 2 Spielmann 260 7 229 22,71 0 Bandstoten Witte 123 34 22 3.61 0 Van Oosterhout 200 34 38 5,88 2 47/2 Rudolph 400 17 88 23,52 2 Van de Pol 312 17 110 18,35 0 Bandstoten Herve 169 53 13 3,18 0 Tegelaar 200 53 23 3.77 2 71/2 Grivaud 300 22 72 13,63 2 De Kleine 226 22 45 10,27 0 47/2 Scholte 400 14 141 28,57 2 Chasserau 136 14 45 9,71 0 Libre Beekman 500 10 200 50,00 2 Kientz 168 10 83 16,80 0 Driebanden Fauconnier (Belg.) 60 68 4 0,882 2 Ventura (Sp.) 15 68 4 0,514 0 H de Ruyter (N B. 60 67 5 0,895 2 Siguret (Fr.) 56 67 5 0,835 0 Popeyus (Ned. A.) 60 83 4 0,722 2 Apelt (Did.) 39 83 5 0,469 0 Het landenklassement ziet er ais volgt uit: 1. Belg. 25 pnt.; 2. Duitsl. 22 pnt.; 3. Nederl. B 16 pnt.; 4. Nederl. A 15 pnt.; 5. Spanje 7 pnt.; 6. Franwrijk 5 pnt. iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiHiiiiimiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiimmi (Van onze verslaggever) et Europese biljarttoernooi in Amersfoort is een ernstige zaak. Maar er is royaal ruimte gela ten voor de jool. Tenslotte bestaat de stad 700 iaar en niet voor niets heb ben de mannen hun baarden laten staan en de vrouwen lange rokken om hun leesten gedrapeerd. De Spaanse maestro's van het groene laken kijken hun ogen uit op de warmkleurige kle derdrachten, die het Amersfoortse volk echt vermetel staan. Er zijn rid ders bij met zwarte steekhoeden en borstelige snorren, pages in wijde tu niek en ruisende dames, die bedeesd doo' de pittoreske straten drentelen. De vrolijkheid gaat door tot diep in de nacht. Als de laatste carambole om een uur of één door de ruime markthal klikt, worden de spelers op genomen in een sfeer van goede luim. waarvoor de Amersfoorters al weken lang hun beste humeur hebben opge spaard. Van de vaderlandse biljartcracks heeft Piet van de Pol in een brouwerij zijn kwaliteit bewezen als biertapper, waarvoor hij zijn glanzend zwarte vest voor een smoezelig wit verwis selde. De Rotterdammer concentreer de zich vroeger heel anders op grote wedstrijden. Men noemde hem toen arrogant en ongezellig. Nu maakt Van de Pol graag plezier en speelt glimlachend zijn partijtje. Eens eer zuchtig en geen prettige tegenstander, au een mi'ch man. die genoeg succes sen in zijn ransel heeft geborgen. in zo'n landenwedstrijd valt duide lijk te bemerken dat de buitenlandse cracks iets vóór hebben op de onze. (n Nederland wordt overal gebiljart, in kleine en grote plaatsen, meer dan waar ook in Europa Wat is dan het geheim van de steeds groeiende speel- kracht over de grens? Het is eenvou dig een kwestie van effic ënte sport beoefening. België of Duitsland kent weinig „kleine" spelers, wel vele aca. demies, waar de spelkunst „weten schappelijk" op hoog peil wordt ge bracht. Geen gezelligheid, alleen me thodisch biljarten onder bekwame leiding. Mannen als Wafflard en Lüt gehetmann trainen wekelijks een paar maal op een grote tafel, geven de monstraties. kortom werken voortdu rend aan hun vorm en routine. In Nederland echter moeten begaafde kadristen als bijvoorbeeld De Kleine vele kilometers reizen om een wed- strijdlaken te vinden. Zij komen er eenvoudig niet toe en ziet: technisch zeer bekwame caramboleurs, wier spel rijke beloften inhield, ontwikkel den zich teleurstellend onder de maat. De biljartsport zou meer als s p o r t moeten worden beschouwd, wil haar toekomst niet een somber aanzien krijgen. Een belangrijk middel tot ver betering zou o.a. zijn het organiseren van meer wedstrijden tussen de sterk- sten in binnen- en buitenland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7