Op 12 juli trekt de Bossche Omgang volle luister weer in Jaarlijkse traditie ging door geldgebrek teloor Om de drie D D D CONTACf] Belgisch-Nederlands radio-programma VENUS IN DE MAAND JULI ZEER HELDER YA, Ztw Keet YASHICA DE EILANDER GENADEBEELD WAS EERST ONWELKOM BIJ DE BROEDERSCHAP jaren Prins stuurde Rika Hopper bos anjers DRAADLOOS Het bezoek van koning Bondewijn De sterrenhemel PERUTZ i. a Doden in het verkeer Onderscheidingen DINSDAG 30 JUNI 1959 PAGINA 6 41 ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE door KLAAS TOXOPEUS mesa mmmm Toen Frederik Hendrik in 1629 s-Hertogenbosch veroverde, werd het wonderbeeld naar Brussel gebracht. De edele vrouwe Anna van Hambroek bracht het in een koffer buiten de stadswallen, en vervoerde het aldus over de Brabantse wegen. Op de foto de gezellinnen van Anna van Hambroek die de koffer met het beeld dragen. gen. Na de tweede wereldoorlog kwam daar verandering in. De tjjd van de vliegende vaandels raakte voorbij, de belangstelling vermin derde. Men besloot toen om het eeuwfeest van de terugkeer van het wonderbeeld in 1953 aan te grijpen om de historisch gegroeide stoet volko men te vernieuwen. De actie die daarvoor werd ontplooid, sloeg in: in korte tijd werd meer dan 125.000 bijeengebracht, voldoende om de Bos sche kunstenaar Marius de Leeuw en de Tiiburgse artist Luc van Hoek kans te geven, hun talenten uit te leven in een rijke eigentijdse conceptie. De nieuwe omgang bestaat uit drie delen: het eerste van Marius de Leeuw is een indrukwekkend beeld verhaal van de Mariale geschiedenis. Na de openingsgroep van St. Michaël op zijn zegewagen, die met een schare van twintig smjd-engelen (militairen uit het Bossche garnizoen!) een aantal duivels voor zich uitdrijft en zo de weg vrijmaakt voor de processie, volgen groepen die een uitbeelding vormen van de schepping, de zondeval en de voorzeggingen van Maria in het Oude Testament. Dan worden enkele markante punten uit het leven van Ma ria verbeeld haar verloving, de Bood schap van de engel, de geboorte van Jezus en de bruiloft van Cana. Een im ponerend hoogtepunt van dit eerste deel is de passiegroep, waarin vaandels met de veertien kruiswegstaties worden meegedragen. Hier heeft de ontwerper de fijnste kleureffecten, de diepste wij ding en, door de declamatie van de kruisdragers, ware dramatiek bereikt, zelfs zo, dat de glorie van de veel klei nere verrijzenisgroep er bijna door over vleugeld wordt. De kroning van Maria vormt het slot van dit eerste deel. Daarna krijgt de stoet een heel andere geest. De ingetogen tinten maken plaats voor de felle, sprankelende kleuren van Luc van Hoek. Ook dit nieuwe deel yan de omgangsstoet, waarin de geschiedenis van het mirakelbeeld wordt voorgesteld, is van een bijzonde re schoonheid, die goed harmonieert met de historische kostuums van de schuttersgilden, die er onmiddellijk achter komen: zij vormen met de verte genwoordigers van allerlei organisaties een tussengroep vóór het laatste deel: de processie met het Mariabeeld. Twee Bossche regisseurs, de he ren Jo van Erp en Kees Spie- rings, zijn al enkele weken be zig met het instrueren van de dui zend vrijwilligers, die op 12 juli de plechtige Maria-omgang gestalte zul len geven. De voorbereidingen voor de stoet, die weer in verscheidene onderdelen is verbeterd en uitgebreid, vergen dit jaar meer tijd en zorg dan in vorige jaren, vooral omdat 80 procent van de deelnemers nog niet eerder heeft meegewerkt. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de Bossche Maria-stoet die in 1953 door twee prominente Brabantse kunstenaars op luisterrijke wijze is vernieuwd na 1956 niet meer in volle glorie getrokken heeft: gedwongen door geldgebrek heeft men dat jaar moeten besluiten, de omgang voort aan om de drie jaar te laten trekken en de tussenliggende jaren te vol staan met een eenvoudige processie. Dit jaar zal de prachtige entourage weer schitteren: de verfijnde kleuren van kostuums en attributen, de rijk dom aan symbolische en allegorische voorstellingen, de levendigheid van beweging en spel van de deelnemers. De omgangstraditie gaat terug tot het aar 1362, toen de Illustere Lieve rouwe Broederschap bij gelegenheid van haar 50-jarig bestaan de processie in het leven riep. Ze had aanvankelijk niets te maken met het wonderbeeld: dit werd pas 18 jaar later gevonden. De broederschap die in de vroeg-gothi- sche St. Jan van destijds een Maria kapel onderhield, stelde haar in als een nieuwe vorm van Maria-devotie en heeft zich zelfs heftig verzet, toen het beroemd geworden beeld in de belang stelling kwam. Volgens een uit 1420 da terende rijmkroniek van Johannes Rur- mund van Boekhout werd dit beeld in 1380 gevonden in een bouwloods bij de kerk; de jonge steenhouwersknecht die het vond wilde het oude, geschonden beeld stukhakken om het als brandhout te gebruiken, maar werd daarvan terug gehouden door een van de bouwmees ters. De jongen bracht het beeld daar op naar de kerk; kort daarna verspreid de zich de faam, dat het een wonder beeld was. Zieken werden op wonder baarlijke wijze genezen en kinderen die verdronken waren, keerden terug tot het leven, nadat bij het beeld gebeden was. Toen dit bekend werd kwamen de pelgrims van heinde en verre naar Den Bosch. ja V; eze belangstelling voor „de nieu- 1 we Lieve Vrouw" was de broe derschap niet erg naar de zin. Zij probeerden er op allerlei manie ren tegen in te gaan en er zijn zelfs rekeningen gevonden waaruit blijkt, dat de broederschap aan een kape laan een hoeveelheid wijn heeft ge schonken om hem tegen de verering van het mirakelbeeld te laten preken! Het is waarschijnlijk voor een goed deel aan deze actie te danken, dat de kerkmeesters van die dagen die tot de voorstanders hoorden de mirakelen officieel zijn gaan opteke nen. Dat gebeurde in de jaren van 1380 tot 1386. De acten waarin vele wonderbaarlijke gebedsverhoringen door getuigen onder ede bevestigd werden vermeld, zijn samen met de rijmkroniek in 1520 teruggevonden door de Jezuïet Otto van Zijl, die de rijmprent en 300 mirakelen bundelde tot het rode mirakelboekje, dat nog al tijd in de omgang wordt meegedragen. Een kopie van dit boek bewaarde de Jezuïet zelf, maar dit „blauwe mira- kelboek" is later van zijn familie aan gekocht en berust nu eveneens bij de St. Jan. De wonderen die in de mi- rakelboeken beschreven staan, date ren alle uit de jaren 1380.1386. Ver moedelijk is het beeld toen ook door de tegenstanders geaccepteerd en vond men het daarom niet meer no dig nog meer gebedsverhoringen te boek te stellen. Dat deze zich ook in latere jaren hebben voorgedaan blijkt o.a. uit de talrijke ex-foto's die in de Bossche Mariakapel zijn opgehan gen en dat de Bossche bevolking haar vertrouwen in „de Zoete Moeder" nog altijd niet verloren heeft, kan men zien als men op een willekeu rige dag in het jaar de kapel be zoekt, waar altijddoor de tientallen kaarsen branden en waar op elk uur mensen knielen. In de meimaand komen uit alle hoe ken van de meierij bedevaarten naar het wonderbeeld en in de week na het feest van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch dat in de zestiende eeuw als officieel kerkelijk feest is ingesteld maken vele duizenden de „stille om gang". De historische route door de straten die vroeger het dichtst bij de stadswallen lagen kan men dan des avonds zonder moeite volgen, omdat ze wordt aangegeven door groepen en groepjes rozenkransdragende mensen. De stille omgang dateert uit de tijd dat de plechtige omgang verboden was: uit de periode na 1629, het jaar van de verovering van Den Bosch. Dit wapen feit zette een streep onder een roem rijke traditie: in de vijftiende en zes tiende eeuw moet de Maria-omgang, met het wonderbeeld als middelpunt, een stoet geweest zijn van overdadige pracht, waaraan luister werd bijgezet door alle abten van de wijde omgeving, door de hertogen van Brabant en zelfs door keizers en koningen. Joanna van Castilië zond na haar huwelijk haar goudlaken bruidskleed als eregave aan de Zoete Moeder en Keizer Maxmilli- aan, koning Philips de Schone, keizer Karei V en Philips II hebben allen hun hulde gebracht bij het wonderbeeld. De krijgskunde van Frederik Hendrik maakte aan deze plechtige verering een einde. Het beeld werd- overgebracht naar Brussel; de St. Jan, die in de zestiende eeuw de laat-gotische luister had gekregen, die in de kerk van van daag nog voor het grootste deel is te rug te vinden, werd de katholieken ont nomen en de broederschap werd ge- confiskeerd. Ze bestaat tot op heden voort als een profane instelling, die een aantal oude goederen beheert, waaronder het 16de-eeuwse zwanenbroe- dershuis, waar de leden onder wie Prins Bernhard van tijd tot tijd een feestelijke maaltijd houden. e Bosschenaren bleven de tradi tie echter trouw: beginnend en eindigend bij de gesloten deu ren van de kathedraal, bleven ze in kleine groepjes „de omgang doen". Napoleon gaf hun in 1810 de kerk te rug, in 1853 herkreeg het wonder beeld zijn ereplaats, maar pas in 1916 werd de plechtige omgang weer ingesteld, onder auspiciën van een nieuwe broederschap. Ze stond toen in het teken van de katholieke eman cipatie: alle katholieke verenigingen en organisaties trokken er met hun vaandels in mee en vormden tenslot te een stoet, waarvan de kop al weer bij de St. Jan was al» het Wonder beeld nog moest uittrekken. De Bos sche harmonieën, zangkoren, ritmi sche groepen en allegorische groepen verlevendigden de kilometers lange processie, die jaar in jaar uit door duizenden mensen werd gadegesla- e vernieuwde omgang trok in 1953 een overweldigende belang stelling: grote aantallen - men sen hebben toen zelfs een vergeefse reis naar Den Bosch gemaakt, omdat ze geen plaats meer konden vinden langs de straten. Zij waren niet de enigen die zich teleurgesteld voelden: ook onder de kijkers waren er velen, die de simpele vormen van vroeger prefereerden boven de wat moeilijker symboliek die vooral het eerste deel kenmerkt. Maar diegenen onder hen die ook de volgende jaren gingen kij ken, zijn tot de ontdekking gekomen, dat de nieuwe stoet hun ieder jaar meer ging zeggen. Daarom is het zo jammer, dat juist deze omgang geen jaarlijkse traditie is kunnen blij ven. Maar misschien vindt men daar voor in de toekomst de middelen. VIC LAN GENHOFF „Cabaret van vroeger en nu" was de titel van het programma dat tra- ditioneel op de avond van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard in de con certzaal van het Singermuseum te Laren werd uitgevoerd. De netto-opbrengst van deze uitvoering komt ten goede aan het „Zilveren Anjerfonds". De direc teur Pieter Leffelaar noemde het een prachtige traditie dat het Algemeen Cultureel Centrum ieder jaar weer het bijzondere culturele werk van het An jerfonds steunt. Hij reikte vervolgens de 81-jarige mevrouw Rika Hopper, die de avond inleidde, een fraaie bos anjers over, die de jarige Prins haar had ge stuurd. Nadat de bejaarde actrice een bijzon der hartelijke gelukwens voor alle leden van het Koninklijk Huis had uitge sproken, werd een lang en bont cabaret programma voor het voetlicht gebracht, dat was samengesteld door de heer J. I. van Praag Sigaar. Vooral de jongere generatie was met enkele fraaie num mers goed vertegenwoordigd. Joeki v. d. Val met enkele pittige liedjes en een berijmde sketch, Jaap v. d. Merwe, de oprichter van het Amsterdams Journa listencabaret met enkele ondeugende grepen uit zijn knap (amateur) reper toire. Het glansnummer van de avond werd gebracht door Albert Mol. Zijn „toelatingsexamen voor de toneelschool" was een meesterlijke vondst. Na de pauze improviseerde hij enkele pantomimes, die hem door het publiek werden opgege ven. Vooral zijn creatie van de Am- serdamse tramconducteur kreeg een har telijk applaus. Bob Bouma, ook één van de krachten van het hoofdstedelijke Journalistencabaret, bracht nog eens zijn succesnummer „De pianoles", waar mee hij weer veel lachers op zijn hand kreeg. Het cabaret van vroeger werd op waardige wijze gepresenteerd door Dora Paulsen. Deze gevierde cabaret- tière van „Nelson" haalde weer veel oude herinneringen op. Bob Scholte, na dertien jaar België weer op een Nederlands plankier, meende die goede oude tijd te moeten presenteren door het lanceren van enkele banaliteiten. Zijn optreden na de pauze was voor tientallen aanwezigen aanleiding om de zaal te verlaten. Bovendien deed zijn bepaald ongelukkige repertoirekeuze af breuk aan het gevarieerde programma dat op kundige wijze aan elkaar werd gepraat door conferencier Peter Lohr. Enrico Neckheim was aan de vleugel een accurate begeleider en knap solist. Door de slechte weersomstandigheden kon het tuinfeest na de voorstelling geen doorgang vinden. Men bleef daarom nog geruime tijd gezellig samen in de foyer van het museum waar Peter Kellenbach voor sfeervolle pianomuziek zorgde. Advertentie haan baten 3N131* jo;sbq StEENBOK SCHUTTER Om de kaart te richten moet men ze boven het hoofd houden en het N laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 juli tussen 1 en 3 uur. Voor vroegere waarnemingen de kaart draaien in de richting van de wijzers van een uurwerk, voor latere waar nemingen, in tegenovergestelde richting. Voor de maan zijn het eerste kwartier de volle maan en het laatste kwartier aangegeven. De cijfers duiden de dag van de maand aan. De zichtbare planeten zijn: Mercurius (Me), Venus (V), Mars (Ma), Jupiter (J) en Saturnus (S). De bewegings richting wordt aangegeven van punt 1 (le dag) naar punt 31 (laatste dag van de maand). Kort na zonsondergang zijn er juli is de maan in gezelschap van vijf planeten zichtbaar, doch zij Jupiter en Saturnus. Venus bereikt staan zeer laag aan de horizon, op 22 juli haar grootste helderheid; De wassende maan is in tien dagen deze is zo groot dat geen ster of pla- tijds in conjunctie met vijf zichtbare neet met haar kan wedijveren. Wie planeten. Dit mooie schouwspel met een kijker Venus heeft gevolgd wordt belemmerd door de scheme- vanaf januari, heeft vastgesteld dat ring en de lage stand der planeten, deze duidelijk groter werd, terwijl haar verlichte deel smaller is ge- Op 8 juli, kort na zonsondergang, worden, staat Mercurius rechts van de bijna Vanaf 28 juli ('s avonds om 9 uur) drie dagen oude maansikkel en wel kan met het sterrenbeeld Waterman boven de westelijke gezichtseinder, opzoeken teneinde zich te oefenen in Het begint reeds op 7 juli, want dan het opsporen van meteoren (de Per- staat Venus dicht bij de ster Regulus seïden), die in augustus spectaculair van het sterrenbeeld Leeuw. Men worden. Van half 11 tot de opkomst kan trachten Mercurius te ontdekken van de maan kan men soms 10 a 15 en ook Mars. maar het zal niet ge- per uur tellen. makkelijk zijn deze planeten te vin- De volgende driehoek, zomerdrie- den. hoek genoemd, staat nu in het brand- Mercurius is slechts iets helderder punt der belangstelling. Deze wordt dan Altaïr uit het sterrenbeeld gevormd door de volgende sterren: Arend. Het is trouwens de zuide- Deneb uit de Zwaan, Mega uit de lijkste ster van de zomerdriehoek Lier en Altaïr uit de Arend. Deneb (zie verder). Mercurius zal dus niet ligt ongeveer 20 graden ten oosten onmiddellijk opvallen. Op 9 juli van Wega. De blauw-witte ster Wega staat, kort na zonsondergang, Mars ligt 27 lichtjaren van ons en is de links van en Venus boven de vier helderste ster tijdens de zomer. Al- dagen oude maan. Mars is nog zwak- taïr ligt op 10 lichtjaren.' Deneb be ker dan Mercurius, dus nog moeilij- hoort tot de helderste sterren aan de ker te ontdekken. Op 15, 16, 17 en 18 hemel en ligt op 650 lichtjaren. Efemeriden: Data' Opkomst Ondergang (x) Mercurius 1 6.45 u. 22.25 u. 21 7.08 u. 21.14 u. Venus 1 8.40 u. 23.11 u. 21 8.55 U. 22.06 u. Mars 1 8.05 U. 23. u. 21 7.58 u. 22.05 u. Jupiter 1 16.56 u. 2.04 u. 21 15.34 u. 22 0.40 u. Saturnus 1 20.18 u. 4.26 u. 21 18.54 u. 3.01 u. Maan Nieuwe maan 6 juli te 3 uur. Eerste kwartier 13 juli te 13.01 uur. Volle maan 20 juli te 4.33 uur. Laatste kwartier 27 juli te 15.22 uur. (x) 51o N.B.; 40 O.L. In meer naar het oosten gelegen landen komt de zon iets eerder op, maar gaat ook iets vroeger onder. Het 13e eeuwse miraculeuze beeld var. „De Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch" De Nederlandse Radio Unie zal zich, zo deelt zij mede, ter gelegenheid van het staatsiebezoek van Z.M. koning Boudewijn aan Nederland niet beper ken tot het geven van reportages, doch in een Belgisch-Nederlandse week ook uitdrukking geven aan de bijzondere verbondenheid tussen de beide nabuur landen. Zondag 5 juli zal doze worden ge opend met een uitwisselingsconcert tus sen ljet omroeporkest van het N.I.R. o.l.v. Ferdinand Terbv en het Promena de-orkest o.l.v. Hugo de Groot. De uit zending, die te 20.05 uur zal beginnen, wordt ingeleid door baron van der Stra- ten-Waillet, Belgisch ambassadeur te 's-Gravenhage en mr. J. M. A. Luns, Nederlands minister van buitenlandse zaken. Na de toespraken worden de volksliederen gespeeld en wordt een af- Advertentu wisselend programma van Belgische en Nederlandse lichte muziek uitgevoerd. Maandag en dinsdag zullen verschil lende Belgische orkesten en ensembles in het Nederlandse radioprogramma optreden, waaronder het muziekkorps der gidsen o.l.v. de commandanten Ar thur Prevct en Simon Oulain en het groot symphonie orkest van de Belgi sche nationale omroep o.l.v. Daniël Sternefeld en Frans André met inter mezzi door de Vlaamse en Waalse om roepkoren. Voorts het kamerorkest O.l.v. Jozef Vereist en het amusementsorkest o.l.v. Franci Bay. In een avondprogramma op dinsdag wordt voorts een klankbeeld over de Belgische provincie Limburg onder de titel „Te Hasselt langs de baan" uitge zonden. De aankomst van Z.M. koning Boude wijn op Schiphol op woensdagmorgen en de tocht naar het koninklijk paleis op de Dam zullen rechtstreeks worden uitgezonden. Bij het vertrek van de Koning uit Brussel wordt een korte reportage ge geven van het loslaten van honderd dui ven van het Flagey-plein te Brussel. Op initiatief van de Nederlandse Radio Unie is namelijk voor de Belgische luis teraars een duivenwedstrijd ingelast, Advertentie zulks met medewerking van de algeme ne Nederlandse postduivenbond. In de loop van woensdag worden ver schillende reportages betreffende het staatsiebezoek uitgezonden, evenals de toespraken van H.M. koningin Juliana en Z.M. koning Boudewijn bij het gala diner ten paleize. Later in de avond wordt over de Belgische en de Neder landse zenders een gemeenschappelijk beiaard-concert uitgezonden, resp. van het Belfort te Brugge en de Westerkerk te Amsterdam. Er wordt een Belgisch-Nederlands li terair forum uitgezonden en in een der vele muziekprogramma's zal de Ko ninklijke Chorale Caecili en het knapen koor van het Antwerpse Lievenscollege o.l.v. Lodewijk de Vocht Vlaamse volks liederen zingen. Op vrijdagavond is er een program ma van Vlaamse poëzie, gekozen door Bernard Verhoeven. Ter gelegenheid van het internationaal orgelconcours te Haarlem zal een concert van de Belgi- lllllllllli De laat-gotische St.-Janskathedraal. siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijT ïi Hedwig kon de slaap niet onmiddellijk vatten. Er was té veel'gebeurd, vandaag. Met iets van vertede ring dacht hij aan alle mensen die hij kende op het eiland. Simon de Rijke..., Harm en Boukje... Menke... wat waren ze eigenlijk vriendelijk en goed! Zelfs Simon, die toch bekend stond als een stuurse, een zelvige vent Je mocht het haast een wonder noe men, dat hij die avond een helper naast zich had geduidHedwig herinnerde zich opeens die vreem de afspraak met de oude jutter. Waarom toch eigenlijk moest hij morgenochtend twintig stuks hout bii de strandvonder brengen? Zou dat soms een juttersfoefje var Simon zijn? Die zei nooit te veel.. Hedwig probeerde zich te binnen te brengen, wal hi) van Simon de Rijke wist. Veel was dat niet, als ie het goed naging. Hij was in al die tijd dat hij op het eiland woonde misschien vijf keer „om 'n kop- pie" geweest bij Hedwigs moeder, die nog een soort achternicht van hem was. „Ik kom maar weer d'rs buurten" placht hij bij eik bezoek te zeggen. Maar van een gezellig praatje kwam nooit iets terecht. Simon schee" in de gaten te hebben, dat men hem als een geheimzinnige kerel beschouwde, die mis schien met de één of andere averij rondliep, waai hij liever niet over sprak. Dat maakte hem nóg ge- slotener dan hij van nature al was. Was het dat, wat Hedwig zo onweerstaanbaar in de ex-zeeman aantrok? Simon had zoiets om zich heen, dat je er trots op zou doen zijn, als hij bijvoorbeeld een oom van je was. Toch moest Simon op zijn bepaalde manier aan de Hedlands gehecht zijn. Eens nu al een jaar of tien geieden was hij komen binnenstappen met zo'n kleine, gele zeilklomp. Het was zo'n soort sier- dingetje, bestemd om opgehangen te worden tegen de schoorsteen. Er zaten twee koperen schroefoogjes in. Het zeiltje was van perkament gemaakt, waarop een landschapje met molens en bruggetjes geschil derd was, Hedwig herinnerde zich alles van dit klompje, dat de laatste jaren op het tafeltje voor zijn slaapkamerraam stond, nog heel goed. Het moest hebben toebehoord aan een Fries, die op een tjalk voer. Op een kwade dag liep de schuit vast op het wad bij een helse storm. Toen er redding kwam was het al te laat De schipper en zijn twee matrozen waren dood. Een paar dagen na de ramp was Simon de Rijke de woonkeuken van de Hedlands komen binnenstap pen. Hij had Hedwig het klompje in de handen ge duwd en gezegd: „Speul d'r maar mee, zeun!" In het kort had hij verteld, dat hij het klompje gevonden had op een stuk van een houten beschot, dat na de ramp met de tjalk aan land was gespoeld. „Het klompje hing nog net zo mooi aan 't kettinkje, alsof die tjalk nog veilig en wel in de Harlinger Singel lag", zei hij. Hedwig was toen een jaar of acht, maar toch was nét klompje voor hem nog echt een stuk speelgoed ge wees'.. Op het eiland is men niet zo gul met ge schenken aan kinderen. Dat klompje was zo ongeveer zijn dierbaarste bezit geworden. Hoeveel scheeps rampen had hji niet geënsceneerd met dat namaak- bootje? En hoeveel mijlen zou het niet hebben afge legd in de poelen en sloten van het eiland? Het zeil tje, dat eens zo mooi glom, was nu dof en kaal... Hedwig trachtte het speelgoedscheepje in het half duister van de kamer te onderscheiden. Hij probeerde zichzelf als kind te zien. spelend met die zeilklomp. Was Menke er toen ook al? Ja, dat moest wel! De Boer wa« immers een echte eilander? Gek, dat je bepaalde dingen die je toch dagelijks meemaakte, vergeten kunt. Menke was er altijd geweest, zo lang als hij leefde, maar nog nooit was het hem opge vallen hoe aardig haar ogen konden lachen en hoe fris haar mond was! Opeens vroeg hij zich ongerust af, of hij zich die avond wel goed gedragen had tegenover haar. Hij had haar min of meer als een vriend behandeld... als een kameraad... behalve althans tijdens de wan deling naar huis. Toen had ze zoveel op een mooie, breekbare pop geleken, dat hij nauwelijks iets tegen haar had durven zeggen. Hij trachtte zich in te denken, hoe Menke op het ogenblik in bed zou lig gen. Zou zij slapen? Of dacht zij misschien ook aan allerlei dingen, net als hij? Ja..., waar zouden meis jes eigenlijk aan denken? Aan meisjesachtige dingen natuurlijk! Want meisjes zijn toch wel volkomen anders aan jongens... 2 HOOFDSTUK IV. Een week was voorbijgegaan. Het wrak van de „Lux' zat nog steeds muurvast op de westergronden. Vanaf de haven kon men met behulp van kijkers waarnemen, dat het schip voor de brug doormidden was gebroken. Het voorschip stond dwars op de romp. Al een paar malen sinds de stormnacht waren er sleepboten ln de buurt geweest om te proberen het schip al te brengen. Ze roken een beetje aan het wrak maar verdwenen de één na de ander weer. Er stond nog steeds een zware zee en het wrak had zich zó diep in het zand gewerkt, dat er van lostrek ken geen sprake meer kon zijn. Toen de grondzeeën hun vreselijke werk begonnen te doen en de „Lux" door midden brak, was er helemaal geen redden meer aan. Het laatste woord zou wel aan de ber gingsvaartuigen en daarna aan de sloper zijn. De wind liep voortdurend van stormachtig naar storm. Desondanks was er op een middag een heli kopter in de lucht geweest, die fladderend als een kip het wrak had verkend. In de buurtschap was verteld, dat de reder van de „Lux" aan boord van die helikopter had gezeten. Maar dat zou wel weer één van die oncontroleerbare verhalen van de leuge- naarsbank zijn. Voor de reder was het evengoed een strop. Op het eiiand was ei echter menigeen misschien wel de gehele mannelijke bevolking die intens de tragi sche laatste strijd van de „Lux" gadesloeg. De stran ding van de Zweed betekende een buitenkansje voor het eiland. Weliswaar was de omvang van d« deklast iegenge\ allen maar als het schip verder brak kon den er nog heel wat interessante zaken aanspoelen. (Wordt vervolgd). sche organist Flor Peeters, die jurylid is, worden uitgezonden. Op zaterdagavond wordt het Vlaamse hoorspel „De trein bleef staan" van mej. Jean Marsus in het Nederlandse radioprogramma uitgezonden. De voor zitters van het Nederlands-Belgisch cul tureel akkoord, Julien Cuijpers en mr. H. J. Reinink zullen die avond een slot woord spreken. In totaal zullen in de Belgisch-Neder landse week tussen de 40 en 50 uitzen dingen aan Belgische programmapunten worden gewijd, hetgeen een unicum in de omroepgeschiedenis van Nederland mag worden genoemd. De medewer king, die de Belgische omroep aan de uitvoering van de Nederlandse plannen heeft gegeven, was, aldus de Neder landse Radio Unie, lofwaardig, te meer omdat eerst laat het programma van het staatsiebezoek van koning Boude wijn bekend werd. iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii De zeventienjarige HBS-leerling L. Gils uit Apeldoorn is maandagmiddag in Zwolle verongelukt. De jongen was, tezamen met een zoon van de expedi teur H. Mulderij uit Apeldoorn, met een gesloten vrachtauto van dit bedrijf mee gereden naar Zwolle. In de Dijkstraat moest de auto achteruit door een poort een pleintje oprijden. G. hing opzij uit de laadruimte om de chauffeur aanwij zingen te geven, maar de manoeuvre mislukte. De jongen raakte bekneld tus sen de auto en een muur en was onmid dellijk dood Maandagavond is in Frieschepalen (Friesland) een bejaarde wielrjjder. de heer B. Overwijk, die plotseling de weg overstak, door een autobus aangereden en ernstig gewond. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Acade misch ziekenhuis in Groningen en daar kort na aankomst overleden. Maandagavond is op de Valkseweg in Barneveld een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarvan de 53-jarige G. Gei tenbeek uit Barneveld het slachtoffer werd. Hij werd, rijdende op zijn motor, door een vrachtauto gegrepen, toen hij van de Valkseweg rechtsaf de Ruiten- beekweg opreed. Z.H. de Paus heeft mgr. F. Janssen, Lazarist, benoemd tot titulair bisschop van Coëlina en tot apostolisch vicaris van Gimma in Abessinië benoemd. De nieuwe bisschop is in 1912 te Boschka- pelle (Zeeuws-Vlaanderen) geboren. Van 1939 af werkte hij in Brazilië,. In 1957 werd hij benoemd tot apostolisch administrateur te Gimma. Het vicari aat van mgr. Janssen telt meer dan een miljoen inwoners, van wie negen honderdduizend katholiek zijn. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw mr. A. Diemer Kool, directeur van de Am- sterdamsche Bank N.V., te Amsterdam, wonende te Laren (NH).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 6