Fransen spelen nog steeds in kaart van Charly Gaul De Jongh op zijn achter de winnaar Graczyk en Darrigade Mackay schakelt Neal Fraser uit Geen Engelsman in halve finale herenenkelspel mMt Austin Healey „3000"; Regen op bestelling Jacques Goddet diep teleurgesteld, want: W imbledon-kampioenschappen nieuwe Britse sportwagen esu nog onzeker Zware taak voor Nederlands team Hoad verslaat Gonzales UITSLAGEN vijfde etappe VITO FAVERO DE PAS AFGESNEDEN Snelle Hairos II gaat niet naar Amerika Landentoernooi voor jeugdschakers JNationale kanoploeg tegen België Ronde van Oostenrijk Malipaard derde in algemeen klassement „Coupe des Alpes" in Franse handen Speedway tegen Duits land DINSDAG 30 JUNI 1959 PAGINA 7 Vigneux mt air De Tour en de radio DE ROEP OM REGEN! -i 1°. - T" HAARLEMS NEGENTAL TEGEN AMSTERDAM De opstelling van het Haarlems negental, dat zaterdag op het EDO- terrein in Haarlem tegen Amster dam uitkomt is als volgtwerper Jan Smidt (HHC), achtervanger J. Geurts (Schoten), eerste honk M. Jole (EHS), tweede honk H. Keule- mans (Schoten), derde honk P. de Nieuwe (EDO), korte stop L. Kops (EDO), velders N. Houtkamp, B. Tromp en G. Oosterbaan allen EHS. Reserves: R. Jongeling (HHC), H. Beidschat (EHS), N. Tromp (EHS) en S. Heemskerk (Schoten). Het Am sterdamse team is nog niet opge steld. Er zijn nogal wat moeilijkhe den met spelers. WGA stelt geen spelers beschikbaar. Urbanus heeft bedankt. Door een overwinning op Pancho Gon zales heeft Lewis Hoad zondag het ten nistoernooi te Forest Hills gewonnen. De blonde Australiër van wie wordt verwacht, dat h(j Gonzales reeds vijf jaar wereldkampioen der profs eindélijk zal kunnen onttronen, won de finale met een indrukwekkend vertoon van overmacht; de cijfers waren 6-1, 5-7, 6-2, 6-1. Hoad verdiende met zijn overwinning een bedrag van 3000 dol lar, Gonzales die het toernooi in 1957 en '58 won, ontving 2000 dollar. In de serie wedstrijden om het offi cieuze wereldkampioenschap tennis heeft Hoad nu met 21 gewonnen par tijen de leiding voor Gonzales, die 20 overwinning heeft behaald. (Van onze sportredacteur) RENNES, maandagavond. Vito Favero, de blonde Italiaan uit Farneghe, heeft het gezicht van de Tour de France 1959, zoals die zich tot nu toe op de wegen van Frankrijk en België afspeelt, niet kunnen redden. Aan de vooravond van de eerste rit tegen het uurwerk heeft hij, tweede in de ronde van het vorig jaar, tever geefs geprobleerd de aanval op Charly Gaul in te zetten. De grote aanval waarop heel de karavaan nu al dagen wacht. De aanval, waarom Jacques Goddet ook al gesmeekt heeft en die hij heeft willen uitlokken door allerlei beschuldigingen te richten aan het adres van de Franse nationalen. Vito Favero is in de clinch gegaan. Hij kreeg een trouwe helper mee in de vorm van de Belg Hoevenaers. Hij kreeg ook steun van zijn landgenoot Baffi en van de Spanjaard Galdeano. Maar, hoe die vier ook gestreden hebben, hoe zjj geknokt hebben voor elke minuut winst die maar te krijgen was, Charly Gaul hoefde niet eens in actie te komen om Favero de pas af te snijden. Dat deden voor hem deFranse nationalen. En daar staan we dan nu in Rennes, nadat er al zo'n 1200 km gereden zijn, zonder dat er ook maar enig teken van strijd is. Want, als het zo doorgaat, wint Charly Gaul sla pend de Tour de France 1959. Gino Bartali, eens de befaamdste aller wielrenners, thans een gerenom meerd commentator voor de Italiaanse radio en televisie, gaf vanmorgen zon der veel omhaal te kennen hoe hij over de situatie denkt. ,,De Franse nationa len mogen dan gelukkig zijn met het feit, dat zij de gele en de groene trui hebben, dat z(j het ploegenklassement aanvoeren en dat zjj al heel wat cent jes verdiend hebben, in feite werken zij aan hun eigen ondergang. Zij doen niets anders dan in de kaart van Charly Gaul spelen." Jacques Goddet, directeur van het rijdende circus der bontgekleurde wielertoeristen, keek bedroefd voor zich uit. ,,Wat beoogt het verbond van Frankrijk:, Grote Vier? Charly Gaul aanvallen, nietwaar! Wel, waarom ge beurt het dan niet? Anquetil, Bobet, Ri- vière en Geminiani, houdt de belofte om elkaar het leven niet zuur te maken in, dat zulks gebeurt met een volkomen ne gatieve strijdwijze? Of zijn Frankrijks Grote Vier zo slecht in vorm, niet kunnen aanvallen? Felle reactie dat ze 88S8*ei^wcyKw^;;.W.:;'.:.-. Met al die bittere woorden aan het adres van Frankrijks nationale ploeg nog vers in het geheugen, vertrok vroeg in de ochtend, op het uur dat een nor maal mens zich voorzichtig begint af te vragen of niet langzamerhand 't moment van opstaan genaderd is, de karavaan aan een tocht van 300 km. naar Rennes. Was het daardoor, dat men zich snel 't De Franse nationaal Jean Graczyk heeft de vijfde etappe van de Tour de France laatste restje slaap uit de ogen wreef over 286 km van Rouaan naar Rennes in de eindsprint gewonnen. We zien hem LaRetentais Fay-de-Bret. La Croix des Ardillières LEtienne-de-Montluc L'Espérance et 6 30-6.S9 45.3 km Uitslag vijfde etappe Rouen-Rennes (286 km): 1. Graczyk (Fr) 8 uur 6 min. 36 sec. (met bonif. 8.05.36), 72. Darrigade (Fr) 8.06.36 (met bonif. 8.06.06), 3. Favero (It), 4. Hoevenaers (Belg), 5. Baffi (It), 6. De Jongh (Nelux), 7. Pipelin (West-Zuid- West), 8. Galdeano (Sp), 9. Privat (Fr), 10. Everaert (Fr) allen in 8.06.36, 11. Bruni (It) 8.08.54, 12. Van Aerde (Belg), 13. Altweck (Zwits/ Did), 14. Van Geneugden (Belg), 15. Anquetil (Fr.), 16. Fabbri (It), 17. Groussard (West-Zuid-West), 18. ex aequo het grote peloton in 8.08.54. Ploegenklassement 1. Frankrijk (Graczyk, Darrigade, Privat) 24.18.18, 2. Italië 24.22.06, 3. ex aequo: België, Nelux (De Jongh, van Est, van den Borgh), West-Zuid- West en Spanje, allen 24.24.24, 7. ex aequo: Zwitserland/Duitsland, Inter nationale ploeg, Parijs-Noord-Oost en Centraal-Zuid-Frankrijk 24.26.42. Algemeen ploegenklassement 1. Frankrijk (Cazala, blinski en Darrigade) 99.07.52, 2. België 99.12.02, 3. Parijs-Noord-Oost 99.13.55, 4. Cen- traal-Zuid-Frankrijk 99.21.29, 5. West- Zuid-West-Frankrijk 99.22.55, 6. Zwit serland/Duitsland 99.24.00, 7. Inter nationale ploeg 99.26.41, 8. Italië 99.28.13, 9. Nelux (De Groot, De Jongh, Van Est) 99.31.20, 10. Spanje 99.31.38. Algemeen klassement 1. Cazala (Fr) 32.59.14, 2. Gauthier (Centraal-Zuid) 32.59.41, 3. Vermeu- lin (Parijs-Noord-Oost) 33.00.56, 4. Annaert (Parijs-Noord-Oost) 33.00.59, 5. en 6. Picot (West-Zuid-West) en Schellemberg (Zwits/Dld) 33.01.10, 7. Desmet (Belg) 33.01.15, 8. Pauwels (Belg) 33.01.29, 9. Stablinski (Fr) 33.01.42, 10. Batista (Int. ploeg) 33.02.41, 11. Darrigade (Fr) 33.06.56, 12. Graczyk (Fr) 33.08.32, 13. Favero (It) 33.08.42, 14. Baffi (It) 33.08.46, 15. Hoevenaers (B) 33.0r.18, 17 t/m 20. De Groot (Nelux), De Jongh (Nelux), Everaert (Fr) en Pipelin (West-Zuid-West) 33.10.15, 23. ex aequo o.a Piet van Est (Nelux) 33.10.50, 30 en 31. Kersten (Nelux) en Kool (Nelux) 33.11.17, 35. ex aequo o.a. Rivière (Fr), Baidini (It), Anquetil (Fr), Gaul (Nelux), Ernzer (Nelux), Bobet (Fr) 33.12.00, 49. ex aequo o.a. Bolzan Nelux) en Damen (Nelux) 33.12.19, 83 t 84. Van den Borgh (Nelux) en Brankart (Belg) 33.13.09, 85 en 86. Bono (It) en V-or- ting (Nelux) 33.13.15, 90. ^chmitz (Nelux) 33.13.36 Puntenklassement 1. Darrigade (Fr) 219, 2. Favero (It) 177, 3. Graczyk (Fr) 130, 4. Bruni (It) 127, 5. Van Aerde (Belg) 119, 6. Dejouhannet (Centraal-Zuid- Frankrijk) 112, 10. De Groot (Nelux) 83, 15. Van Est (Nelux) 69, 24. Voor- ting (Nelux) 41. Pipelin (West-Zuid-West Frank rijk) werd uitgeroepen tot de strijd- lustigste renner van de vijfde etappe. Hij kreeg 57 stemmen, terwijl de Nederlander De Jongh slechts 18 stemmen vergaarde. In het algemeen klassement voor de strijdlustigste ren ner heeft Piet van Est nog steeds de leiding met 73 punten Pipelin is nu tweede met 57 pnt. De prijs voor de ongelukkigste renner werd in de vijfde etappe niet uitgekeerd. toen kort na de start een groepje met Rivière aan het hoofd wegsprong? Het peloton reageerde fel en hard onder aanvoering van de mannen van Nelux, de Belgen, de Italianen. Rivière werd teruggehaald. Kort erna verdween hij echter weer uit de grote groep. Samen •met de Duitser Reitz en de Bretonse regionaal Pipelin. Eén minuut voor sprong kregen de drie op een peloton, dat door de Franse nationalen zo goed en zo kwaad als het ging in bedwang gehouden werd. Toen kwam de reactie. Binnen de kortste keren was ook deze vlucht van de houder van het wereld uurrecord, daardoor de befaamdste llllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllliiimiiiiiiiiiii (illlliiillllllillliiilllllllllllllllllillllllllllllillllllliiiiillillllliiii Fransman van dit ogenblik en om die reden de lievelingstroef van Goddet, ten einde. Wat wilde Rivière? Heeft hij het of fensief op Gaul willen openen? Wij ge loven het niet. Wij houden het erop, dat hjj alle zinspelingen op een slechte vorm heeft willen ontzenuwen en zich vervol gens weer, zoals in de voorgaande da gen, heeft teruggetrokken in de boezem van het peloton, waar het goed wezen is als de wind fel waait. Evenzo, aldus is nog steeds onze overtuiging, moet de sprong verklaard worden die Anquetil daarna heeft ondernomen. Ook hij zou hier voor zijn ploegmaat André Darrigade, die tweede werd, over de eindstreep gaan. unjflitr PIET DE JONG A .mee naar voren. wel even laten zien dat zijn conditie zo goed is, dat hij pijlsnel kan demarreren. In zijn wiel trok Anquetil heel de uit gebreide schare van zekere en mogelij ke gevaarlijke lieden met zich mee. Gaul was de eerste die reageerde. Daar na volgden onmiddellijk Baidini, Bobet, Rivière en Geminiani. Tenslotte liet Ge miniani zien, dat men hem evenmin valselijk moet beschuldigen. Uur van de „kleintjes" Dat alles heeft zich afgespeeld in de eerste lange uren. De schijngevechten vergden bijna 200 km. Toen was het uur gekomen van de „kleintjes", zij die straks toch niet meer in tel zijn als het er om gaat wie in Parijs gehuldigd moet worden. Galdeano, de Spanjaard, en de Franse nationaal Privat meldden zich als de eersten, die belust waren op een overwinning in de etappe. Bij hen voegden zich Piet de Jongh. Baffi en Everaert. Even later kwam ook de Bre tonse regionaal Pipelin, die de aan komst in zijn eigen streek niet onopge merkt voorbij wilde laten gaan. Zover klopte alles precies volgens 't schema. De Grote Mannen lieten de vluchtelingen rustig gaan. Plotseling echter stoof de Belg Hoevenaars weg uit het peloton. Darrigade ging met hem mee. Even er na liet ook Favero, in gezelschap van Graczyk, zijn hielen zien. Was er dan toch een aanval begon nen? Van Favero mag men aanne men, dat hij snode plannen had; van Hoevenaers eveneens. De zaak was ech ter spoedig geregeld. Eerst stoof Mar cel Bidot, als een veldheer rechtop staande in zijn witte ploegleiderswagen, naar voren. De vier Franse nationalen in het voorste gelid wisten toen heel snel, dat zij niet mochten meewerken aan het opbouwen van een aantrekkelijke voorsprong. Goldschmidt was Bidot In zij'n spoor gevolgd, had met genoe gen geconstateerd dat feitelijk ook nu de Franse nationalen de zaak van Char ly Gaul regelden en volstond toen met het geven van een seintje aan De Jongh, dat ook hij zich rustig moest houden. Lachende Charly Al het zware werk kwam dus neer op de ruggen van de Italianen, van Hoe venaers, Galdeano en Pipelin. Voor die vijf werd het, hoewel het peloton nau welijks een tempo van betekenis ont wikkelde, een hopeloze zaak. Veel tijd winst viel er niet te boeken. Een te leurgestelde Favero, die bovendien nog moest toezien hoe de Franse nationa len met een handig spelletje de etap peoverwinning behaalden Darrigade gaf Graczyk met een royaal gebaar de ruimte verliet de wielerbaan in Ren nes. Charly Gaul daarentegen reed glimlachend naar zijn hotel. Voor de zo veelste keer had men hem met rust ge laten. Weer was een dag winst geboekt. Want, de bergen komen steeds dichter bij en dan is 't aan Gaul om te laten zien hoe een aanval ingezet en uitgevoerd moet worden. Piet de Jongh, die wel begreep dat hjj in het belang van Gaul en dus van de ploeg niet naar persoon lijke roem mocht streven, had echter diep in zijn hart wel een klein beetje pijn „Als Favero er niet bij was' ge weest en we hadden gereden, dan zou den wij tien minuten voorsprong gehad hebben. Nu zijn het er maar twee ge worden."' Neal Fraser uitgeschakeld. Dat was maandag de grote verrassing van Wim bledon. Het was de 23-jarige Ameri kaan Barry Mackay thans in mili taire dienst bij de luchtmacht en op be vel van zijn superieuren naar Wimble don gezonden die voor dat stoute stukje zorgde. In een heroïsch gevecht dat meer dan twee en een half uur duur de, schakelde de jeugdige Amerikaan op het centre court de Wimbledon-finalist van 1958 in de kwart-finales van het herenenkelspel uit. De laatste vier, die woensdag zullen strijden voor de fina leplaatsen, zijn thans bekend. Het zijn de Australiërs Roy Emerson en Rod Laver en de Amerikanen Alex Olmedo en Barry Mackay. Aangezien Laver te gen Mackay moet uitkomen en Emer son tegen Olmedo zijn er, met betrek king tot de nationaliteiten die in de eindstrijd zullen zijn vertegenwoordigd, nog drie mogelijkheden. Die finale van het „hoofdnummer" kan even goed een geheel Australische als een geheel Amerikaanse aangelegenheid worden, ook zou het niet vreemd zijn wanneer een Amerikaan en een Australiër zater dag om de hoogste eer moeten strijden. Zoals gezegd, ruim twee en een half uur heeft de man uit Dayton nodig gehad om de als nummer twee geplaatste Fraser uit te schakelen. Vijf sets duur de het gevecht, dat zich aanvankelijk in jf "Y,"7"5. het geheel niet gunstig voor Mackay ontwikkelde. De eerste set verloor hij, de tweede bracht hij weliswaar met zeer veel moeite op zijn naam (108), doch daarna scheen de beslissing al te worden ingeleid: Het werd 60 voor de geroutineerde Australiër. Maar Mackay kwam terug en zelfs zeer over tuigend. De cijfers waren niet meer voor tweeërlei uitleg vatbaar. Door de vierde set met 63 en de vijfde zelfs met 61 in zijn voordeel te beslissen plaatste de Amerikaan zich in de halve finales. Louis Ayala als nummer zes ge plaatst als tegenstander. In vier sets (7—5 36 6—3 6—2) versloeg Olmedo de Chileen. De Australiërs Laver en Emerson hadden aanmerkelijk minder moeite om zich te handhaven. Beiden hadden aan drie sets voldoende voor een plaats bij de laatste vier. Rod Laver zege vierde met 63 63 60 over de Frans man Molinari en Roy Emerson scha kelde met 63 64 62 Bobby Wilson uit. Daarmee werd meteen de Britse hoop vernietigd eindelijk, na 22 jaar, weer eens in de halve finale herenen kelspel vertegenwoordigd te zijn. Gardner Mulloy, de 44-jarige Ameri kaanse advocaat die in 1957 met de Pa- rijse Amerikaan Budge Patty de titel in het heren dubbelspel behaalde, bracht het dit jaar in het gemengde dubbelspel niet verder dan de eerste ronde. In drie ets werd de Amerikaan Zuidafrikaanse combinatie Mulloy-Re- née Schuurman uitgeschakeld door de Australiër Hewitt en de Amerikaanse „glamour-girl" Karol Fageros (36, 63, 6—3) De Fransman Darmon en de Mexi caanse Rosa Maria Reyes zorgden er echter voor, dat een ronde later het toernooi ook voor Hewitt en Karol Fa geros ten einde was. De cijfers waren: Advertentie Ook de „Peruaanse" Amerikaan Alex Olmedo, de grote favoriet voor de titel, had het lang niet gemakke lijk. Hij kreeg de Chileense kampioen é-rcs- (Van een verslaggever) Austin heeft de „Hundred Six"-sport- wagen vervangen door de Healey „3000", een wagen met een zes cylinder wa- tergekoelde kopklepmotor met een in houd van drie liter en met als nieuw tje schijfremmen op de voorwielen. Die remmen hebben een diameter van 29 cm. Op de achterwielen zijn extra grote trommelremmen van 28 cm dia meter aangebracht. Daarmee kunnen de hoge snelheden, die via de 130 pk motor ontwikkeld kunnen worden (top snelheid 200 km per uur), opgevangen worden. De Healey „3000" verschijnt in drie uitvoeringen: de tweepersoons, vierper- soons en de losse hardtop. De radioreportage van de finish van de zevende etappe van de Tour de France is morgen tussen 15.00 en 17.00 uur. Om 18.20 uur volgt de her haling en om 20.05 uur de nabe schouwing Alle uitzendingen zijn via Hilversum l (402 m). NANTES 1 Lége 'alluauj SAizenay* Les j^la. Moth.e-Achard ^Chaillé Marans LA ROCHELLE Bij de negers danst de medicijnman wild in het rond en smeekt om regen, in het Westen buigen de geleerden zich over hun dikke boeken of sluiten zich op in hun laboratoria. Beiden hebben zij echter één doel en wel de greep op het klimaat om regen op bestelling te leveren. De aanhoudende droogte in de afgelopen maanden brengt nog eens duidelijk onder het oog van welk een groot, belang het voor de wereld is om de regen in zijn macht te krijgen en te commanderen waar en wanneer de regen moet vallen. Droogte honger en rampen zouden met succes bestreden kunnen worden indien men de regen onder controle zou kunnen krijgen. Een dezer dagen heeft het departement van Landbouw aan het K.N.M.l. gevraagd of het mogelijk was om kunstmatig regen te verwekken. Het K.N.M.l. heeft hierop enkele mogelijkheden genoemddie enige kans op regen zouden kunnen geven. Kan men nu werkelijk op grote schaal regen maken? Het werkelijke undeizoek naar kunstmatige regen dateen van ai twintiger jaren en tal van mensen hebben zich reeds bezig gehouden met het onderzoek naar deze mogelijkheid. De Nederlander Veraart genoot in de dertiger jaren hierin een vrij grote bekendheid en een even groot aantal voor- en tegenstanders van zijn zienswijze. In Australië is men reeds sinds 1947 in de omgeving van Sydney bezig met proefnemingen en de resultaten noemt men veelbelovend. Zo heeft men er een echte onweersbui geproduceerd. Op Hawaii werd in 15 dagen meer dan vijftig maal droog ijs in de lucht uitgestrooid en in twintig gevallen volgde er een kleine hoeveel heid regen. In de Ver. Staten zien wij de Com missie voor tuchtonderzoek, de lucht macht en de meteorologische dienst zich met proefnemingen bezighouden. Proefnemingen, die soms wel een beetje uit de hand liepen, zoals in 1948, toen men prof. Langmuir ver antwoordelijk ste tde voor een, naar men zei, door hem opgewekte sneeuwjacht, waardoor het verkeer in Massachusetts volkomen vastliep. De professor had hier gewerkt met uitstrooien van zilverjodide in de wolken. Er bestaat in Amerika zelfs een weer-ingenieur dr. Kriekdie regen op bestelling levert. Zijn bureau ziet er met een staf personeel, telexapparaten en reusachtige landkaarten uit als een hoofdkwartier in volle oorlogstijd Dr. Kriek werkt met generatoren, die zilverjodide in de lucht brengen. Twee steden in de Ver Staten hebben m tijden van gevaarlijke droogte een beroep op het bureau van dr. Kriek ge daan, die hen daarop regen op bestelling heeft ge leverd en daarmede de drinkwatervoorziening van Dallas en Greensboro veilig stelde. De Spaanse „Union Electrica Madrilena" heeft van dr. Kriek een net van 59 generatorenstations gekregen om hel stuwmeer van Rio Alberche, in de omgeving van Madrid, door tijdige regenval van voldoende watei te voorzien Het systeem werkt soms met uitstekend resultaat soms echter ook vrij slecht, zodat een be slissend oordeel moeilijk is. In principe is het vraagstuk van de kunstmatige In deze zone veroorzaak de naruur zelf ijsvorminq 6000m ~l5°C iiiiitiiiiiiii minium nu ii ii ii milium Minimi immimmimmimimmimiiiimmmmimiii In deze zone kon men door 'a kunstmatige ijsvorming 0 0 o o negen veroorzaken r> o o "O o O 0 O jo 3000m= C22 In de zone metten iperatuur CC2=> boven 00C.vormen zich <T~\ regendruppels j C3 'CD CZ3 V' o' regen wel opgelost, maar het probleem van de vol doende hoeveelheid op het gewenste tijdstip blijft voorlopig bestaan Zekerheid van slagen is er meestal niet en dit gevoegd bij de grote kosten, doet een nog jarenlang onderzoek en proefnemingen verwach ten, ondanks bepaalde resultaten, die zijn bereikt. Er zijn verschillende methoden om regen te ver wekken, zo kan men met ijs en water werken of zilverjodide Dat het bij de greep naar de regen" gaat om het mikken" blijkt uit het schema, dat een envoudige voorstelling van zaken geeft. De lucht loven onze hoofden kunnen wij verdelen in lagen net een steeds kouder wordende temperatuur. In de zone met een koude van meer dan 15 graden C. on der nul veroorzaakt de natuur zelf ijsvorming van de waterdamp, in de laag met een temperatuur van 5 tot 15 graden C. onder nul kan de ijsvorming al leen kunstmatig worden bewerkstelligd door het in brengen van zilverjodide of droog ijs. Komen de ijs- deeltjes dan in de zone met meer dan 0 graden dan smelten ze en worden het regendruppels. Het hangt dan weer van verschillende factoren af of het zal gaan regenen en of de hoeveelheid groot, genoeg zal zijn. De Franse in Nederlands bezit zijnde hengst Hairos II, die zondag j.l. op Duindigt de Grote Prijs der Lage Lan den won zal niet starten in de race om het „officieus wereldkampioenschap" die 1 augustus op de Roosevelt Race way te Westbury bij New York gehou den wordt. Eigenaar Voordouw had hiervoor onlangs een uitnodiging ont vangen. Trainer Geersen is echter van mening dat het beter is niet naar Ame rika te gaan en de dollars de dollars te laten (eerste prijs 50.000 dollar). Het heeft bijna een half jaar geduurd om Hairos na zijn zware ziekte de hengst had een ernstige beenontsteking weer in vorm te krijgen en de reis en de harde baan in Westbury zouden wel eens, zoals meer gebeurd is met Euro pese paarden die enkele koersen in de Verenigde Staten liepen, het einde van Hairos' draverscarrière kunnen beteke nen. Om deze redenen heeft de heer Voordouw nu besloten de eervolle invi tatie niet te aanvaarden. Wel zal Hai ros de komende maanden uitkomen in verschillende grote koersen in Europa. Zo start de hengst zondag 5 juli in het Eliterennen te Gelsenkirchen, een in ternationale draverij gedoteerd met over 2500 meter 40.000 mark. Zijn groot ste tegenstanders van Duindigt, Jamin en Icare IV, zijn ook hier van de partij. Zij moeten hem opnieuw 20 meter ge ven. Ook het Duitse paard Ivacourt start in Gelsenkirchen evenals de Ne derlander Quicksilver S, gereden door Jan Wagenaar. Aan de race om het „officieus wereldkampioenschap" op de Roosevelt raceway die over lyi mijl gaat, nemen acht paarden deel. Het zijn behalve een uit Amerika en een uit Ca nada: Adept (Zweden), Jens Protector (Noorwegen), Jamin (Frankrijk), Iva court (Duitsland), Tornese (Italië) en nu Hairos II niet gaat, waarschijnlijk ook Icare IV (Italië). Van maandag 6 juli tot en met zater dag 11 juli zal in Den Haag de jeugd- schaak-Olympiade voor West-Europa plaats hebben. Op initiatief van de jeugdschaakleider van de K.N.S.B. werd in 1957 dit toernooi voor de eerste maal gehouden. Zes landenequipes van 4 streden toen in Den Haag om de grote wisselbeker van de K.N.S.B. Het Nederlandse team veroverde de trofee. Dit jaar zullen deelnemen: Nederland, Oostenrijk, Zwitserland, Belgie, Enge land, West-Duitsland, Denemarken en Noorwegen. Het Nederlandse team zal bestaan uit Fr. Kuypers (Breda), jeugd kampioen van Nederland, K. Zuidema (Amstelveen), H. van Oosterom (Hil versum) en B. Fietje (Den Haag). De voornaamste concurrenten van de Ne derlanders zijn het Duitse team (in 1957 2e) met o.a. de sterke spelers Hecht en Mohrlock, het Zwitserse en het Deen se met o.a. Niels Enevoldser en Erik Pedersen. Ook Engeland heeft een uit stekend viertal. Van de Noorse, Oosten rijkse en Belgische spelers is weinig be kend. Vast staat, dat de bezetting veel sterker is dan in 1957 en het zal voor de Nederlandse equipe, die zwakker is dan in 1957, zeer zwaar worden bij het verdedigen van de wisselbeker. De Nederlandse kanoploeg, die zater dag en zondag 5 juli a.s. te Mechelen tegen België uitkomt, is als volgt samen gesteld: k-1 klasse: Geurts (Eindhoven), Weyzen (Maastricht) en Klingers .landam). K-2 klasse: KraGit-Lagrand (Zaandam), Beunder-Knuppe (Wormer) en Huisman-Klingers (Zaandam). K-4 klasse: Lagrand-Kracht (Zaandam)- Huisman-Klingers (Zaandam). Estafette: de ploeg wo.dt ter plaatse samengesteld. Twee speedwaycracks, de 24-jarige Josef Hofmeister (in eerste positie) en de nationale kampioen Josef Seidl, die deel utmaken van de Westduitse ploeg, welke volgende week in Amsterdam als tegen partij gaat fungeren van het Neder landse team. De derde etappe van de Ronde van Oostenrijk, een rit over 196 km. van Wels naar Woergl, is gewonnen door de Oostenrijker Kurt Schweiger. Zijn tijd was 4 uur 15 min. 4 sec. De tweede, derde en vierde plaats werden ingeno men door leden van de Belgische equipe nl. door René van der Vecken, Constant Goossens en André Durnez. De uitslag was verder: 5. Ruiner (Oos- tenr.), 6. Thalmaier (Oostenr.), 7. Kau- pe (Oostenr.), 8. Mueller (Oostenr.) 9. Hoffmans (Ned.), 10. Enthoven (Ned) 11. Maliepaard (Ned.), allen in dezelf de tijd als de winnaar. In het algemeen klassement na de derde etappe heeft de Belg Goossens de leiding. Het algemeen klassement na drie etappes luidt ver der: 2. Mascha (O) 13.57.32. 3. Ma liepaard (Ned) 13.58.24, 4. Enthoven (Ned) 13.58.28. Hoffmans bezet de veer tiende plaats in 14.07.51 en Van Geel is zestiende in 14.09.49. Het algemeen ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Oostenrijk 41.58.27, 2. België 42.04.02, 3. Nederland 42.04.43. De Franse equipe Condriller-Robia heeft met een Renault Dauphine de 20e,Coupe des Alpes", de achtste ral- lye die meetelt voor het Europese kampioenschap groot-toerisme van de FIA, gewonnen. De rijders, die dins dag j.l. in Marseille zijn gestart kwamen na een tocht van meer dan 3500 km door de bergen van' Frankrijk. Italië, Joego slavië, Oostenrijk en Zwitserland te Cannes, waar de finish was, aan. Ne gen equipes reden de rit uit zonder strafpunten op te lopen, zodat de winstpunten, behaald in de klasse mentsproeven, de beslissing moesten brengen.De uitslag was: 1.Condriller-Robin (Fr.) met Renault Dauphine 3653 winstpunten. 2.Kuhne-Wencher (W.Duitsl) met DKW 3229 winstp. 3.Hopkirk-Scott (Engel.) met Sunbeam Rapier 2831 winstpnt. Eerste in de categorie groot-toe risme werd de Franse equipe Rey- Guilhaudin, met een DB Panhard. Maandagavond 6 juli zullen op de sintels van het Olympisch Stadion te Amsterdam voor het eerst in dit sei zoen weer speedway-renners hun op wachting komen maken tijdens een in terland, die een interessant verloop belooft. Dan komt West-Duitsland na melijk in het strijdperk met een ploeg, die kunde paart aan gedurfdheid, het geen kan worden afgeleid uit het feit, dat het team uit de Bondsrepubliek er kortgeleden in slaagde, de zeer sterke Zweden een nederlaag met drie pun ten verschil toe te brengen. Als kopman fungeert de 23-jarige Europese kampioen Hofmeister; een technisch voortreffelijk rijder, die be kendheid geniet door de wjjze, waar op hij zijn materiaal telkenmale weet te perfectioneren. Samen met West- Duitslands tweede man Seidl, de ster ke uitgeweken Pool Frach. de routi niers Aberl, Kiendl, Kindsmüller en Wiesent, benevens de 18-jarige Po- schenrieder vormt hij een uitgebalan ceerde equipe. Een uitermate zware opgave dus voor de Nederlandse ploeg, die is samengesteld uit de volgende coureurs: Kroeze, Van der Sluis, Van Gorcum, Bisschops, Jonker, Kops, Piet en Henk Verbrugge. Deze eerste offi ciële krachtmeting tussen beide landen, georganiseerd door de Internationale Speedway Organisatie staat onder auspiciën van de K.N.M.V.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7