„EN OP ALLE UREN KRAAIT DE HAAN" Zondagochtend aan de JORDAAN en dan stijgen naar JER USALEM De stenen liiken Oosterse broden Men raakt bevangen door een intense eerbied In een cilinder over de Atlantische Oceaan Ondiepwatermijnenveger De Alblas te water gelaten Feest- en vier dagen Reis reeds na enkele dagen door brand mislukt Ltz. Alblas moedig verzetsman Staalstaking in V.S. uitgesteld Avontuurlijke jongelui in Rotterdam Japan blijft lid van walvisvaartconventie Gunstige spaarcijfers bij R.P.S. in het tweede kwartaal Congres-onderwerp in Grevenbicht Naast gebed een offer voor de vluchtelingen Zwaardemaker 10% (vorig jaar 8%) Twaalfjarige neger jongen de cel in Australische premier in Nederland DINSDAG 30 JUNI 1959 PAGINA 9 Schaduw is kostbaar in het heilig land. Als er een boom is gaat men er onder staan. Het was al heel zonnig op de vroege ochtend van Pink steren aan de oever van de Jordaan, toen we met onze groep van veertig pelgrims stonden rondom de piepkleine open kapel, waar een van de priesters uit het gezelschap het Misoffer opdroeg. Het was de plek niet ver van Jericho, waar Jezus tweeduizend jaar geleden door Johannes gedoopt is. De rivier is er vrij smal nu de droge periode begonnen is en het grijze water stroomt traag tussen de laag begroeide oevers. Maar men ziet de gewijde plekken' in het heilig land anders dan alle andere plekken ter wereld. En het doet er evenmin iets toe of het precies hier is geweest of een paar meter verder. Stromend water verandert de bed ding voortdurend. Men weet alleen heel zeker als men later op de och tend met eerbied zijn handen en de Petrussen onder ons ook hun Vrijgezellen-partij? Vonnissen in Belgische methyl-alcoholzaak Relletje voor bierhuis in Durban JONGEN VERDRONKEN Spoorbomen „te laat" gesloten? Bij bewaakte overweg in Warmond TREILER CURASAO VERKOCHT De Staniel vlotgesleept Armstrong hersteld De bijbelkenner in ons gezelschap leest het verhaal voor van Jezus' doop en daarop aansluitend uit het boek Jozuë de doortocht door de Jordaan van de Ark des Verbonds naar het Be loofde Land. De doortocht van het „heilige der heiligen", die ook hier wordt gesitueerd ,,De scharnier tussen het Oude en het Nieuwe Testament" noemt de Franse Dominicaan Lelong het stromende reinigende water van de Jordaan in zijn magnifieke boek „Heilig Land". En men denkt, is het werkelijk waar, dat ik hier sta en ter plaatse mag proberen te begrijpen, waarom God van eeuwigheid dit land bestemd heeft voor de heiligste dingen. Dit eenzame, wijdgestrekte bergland schap met de zachte contouren, dat de geest meevoert naar boven en waarin het weinig bewegen van herders en kudden de rus' nauwelijks verstoort. Op de plek van de Doop liggen mid den in de rivier twee roeibootjes vast gebonden. één waarin op „Verschijning des Heren", 6 januari, de Latijnse ka tholieken en één waarin de Grieks or thodoxen, die sterk vertegenwoordigd zijn in het heilig land. een liturgie vie ren. Op deze Pinksterochtend zullen we Jerusalem binnengaan. We rijden de weg uit de parabel van .Tericho naar Jerusalem die elfhonderd meter stijgt, want het tropische .Tericho. waar zelfs bananen groeien, ligt vier honderd meter heneden dn zeesnie- gel en de stad Jerusalem beheerst het land vanaf een hoogte van 750 meter. Onderweg houden we even stil op de plek van hpt oude Jericho, waar we in de brandende zon het Oud-Testa- mentisch verhaal laten herleven van de inname van de stad met trom petgeschal der er omheen trekkenden en handgeklan van alle inwoners. Wat een macht van lawaai moet dat geweest zijn in dit Oosterse land. waarin de droge lucht alle geluid scheller lijkt zoals alle kleuren heel fel zijn. Recht voor on| lift sohad'wloos de berg van Jezus' bekoring. Hier trok Hii zich veertig dagen terug om te bidden en te vasten. De grond is er dor en schraal, met wat lage. harde begroeiing, waartussen zwarte mil joenennoten kruinen, die „Mozes- stok" heten. In de gloeiende stenen brood zien en het evangelieverhaal krijgt een heel eigen leven als mén vanuit de dorheid waarin men staat schouwt over de verrukkelnke vrucht bare oase die Jericbo ia. Een sappi ge plek om in te bijten. Als we met de bus de bultige zand en steenwoestün van Judea een eind zijn doorgereisd, zien we hij een bocht van de steeds stijgende weg een bordie „sea level" Nog wat verder ligt een ruïne, volgens de legende de herberg van de Barmhartige Samaritaan. .Tuist komt een prachtige donkere officier met hoofddoek te naard aandraven Er Is nauwelijks verbeelding voor nodig, terwijl we in de schaduw van een euca- lyptusboom de parabel' laten herleven, om opnieuw te zien gebeuren hoe de gewonde man langs de wen op het rij dier werd meegenomen. Een legertje sprinkhanen tegen de schriel begroei de weghelling zal waarschijnlijk net zo actief zijn geweest. Langzaam ziet nen, op de alsmaar klimmende weg naar Jerusalem het woestijnland tot steppe worden. Meer begroeiing dekt de grond, wat stekelig blauw slangenkruid, paarse distels, la ge naaldboompjes. En ineens roept een stem in de bus „Jerusalem". Vaart en geluid vallen stil, de blik richt zich naar hoog in de verte, waar men op de berg het silhouet van de stad ziet liggen als een belofte We luisteren naar de stem van de bijbellezer in ons midden, die de pelgrimspsalm bidt: voeten in het koele water steken, dat in deze zelfde stroom Jezus ge staan heeft terwijl Johannes Hem doopte. En in ieder geval is het land schap ongeveer hetzelfde, met 3e hemel erboven, waaruit de stem van de Vader klonk. De consecratie, de wederkomst van Christus hier, is diep aangrijpend, maar rondom de emotie die het biddend groepje pelgrims doortrekt, speelt het gewone leven. Een familie Arabieren, die bij het koele water picnict en de glazen volschenkt. En van wat verder klinkt ritmisch handgeklap en tamboerijnenslag. Donkere meisjes dansen een volksdans in een groep, waarmee ze die ochtend uit Betlehem zijn gekomen. Vindt men het sto rend? Dat er gepraat, gelachen, gedanst, gegeten en gedronken wordt? Maar dit menselijke gedoe in oosterse uitbundigheid zal altijd om Jezus heen geweest zijn. Hoe zou men het dan hinderlijk mogen vinden. I bevangen door de meest Intense eer- N bied, die men ooit gevoeld heeft. Alle liefde van hemel en aarde lijkt hier samengetrokken als men, met vermor zeld hart, knielt bij de steen, waar het Goddelijk Lichaam gerust heeft. Met een brandende kaars bestijg je de don kere trap die naar de plek voert van de Calvarieberg, waar het kruis heeft gestaan. Je ziet de overdaad van lam pen, van beelden, van mozaïeken, maar je richt je op dat andere en als je je ogen sluit weet je, met een uiterste aan inlevingsvermogen alleen nog maar, dat hier het Kruis heeft gestaan. Ten bewijze, dat men als pelgrim Jerusalem heeft bezocht, ontvangt ieder een bul met een gezegeld kruisje uit olijfhout gesneden en een rozenkrans. De volgende ochtend vroeg zijn we weer bij het heilig graf voor de Hoogmis van de Verrijzenis. De vreugde over de glorie is dan overweldigend. A. Bgl. De Jordaan is op de plek, waar men Christus' doop situeert, een trage vrij smalle stroom. In het bootje dat hier ligt vastgebonden wordt één dag per jaar, op „Ver schijning des Heren", 6 januari, een liturgische dienst gehouden, midden op het water dekt tegen de zon, de lastdragende ezeltjes, de zwartgeklede, gesluierde vrouwen, de watervlugge donkere jon. fetjes die om je heen zwermen met un „welcome" en je lappen, houten kameeltjes en kauwgum willen ver kopen. De schoenpoetsertjes met hun koperen draagstellen, de stampvolle Ihokkige winkeltjes,- aaneengerijd in* kan men de vorm van. .een. .Oosters.!- -de bazarwijk, waar de Arabieren op krukjes buiten zitten, het gele ge- bedssnoer in dé hand. Nauwelijks durf je je te realiseren, dat dit een stuk is van de kruisweg. En wat ons meteen opviel in Jerusalem het is niet aardig tegenover Petrus dat is het hanengekraai op elk uur van de dag (en de nacht). Op grote momenten in je leven moet je dikwijls met kleine dingen bezig zijn. In het hotel is de maaltijd gereed, na tien dagen reizen moe ten de koffers uitgepakt. De eigen lijke „inkomst" in Jerusalem, in het hart van de heilige stad, beleven we 's middags bij de plechtige ontvangst in de H. Grafkerk. Dat is de traditie der Franciscanen, die hier sinds St.- Franciscus de oudste rechten heb ben. Tot aan het begin van deze eeuw werd zelfs iedere pelgrim, die in Jerusalem kwam, door de Fran ciscanen onderhouden. Ons hotel is niet ver van de H. Grafkerk, die over het graf en Calva- rië is heengebouwd. Biddend gaan we door de smalle straatjes naar de eeu wenoude' basiliek; waar we binnentre den via een haag van Franciscanen, die er zich ter ontvangst hebben opge steld. Het orgel speelt het Te Deum en een koor Arabische jongetjes in zwarte plooischorten, met pikzwarte ogen en volle, luide stem, zingt de wis selzangen met de binnenkomenden. Het is diep aangrijpend zich nu als pelgrim te voelen opgenomen in de oceaan van ontroering, die ook al vóór de Kruis vaarders op deze plek is ondergaan door christenen die met een brandend hart van ver zijn gekomen. Als het orgel zwijgt en we naar een korte toe spraak hebben geluisterd, kragen we met drie tegelijk gelegenheid om het heilig graf binnen te gaan. Men moet bukken bij de lage ingang. Men ziet schijnsel van kaarsen en versieringen, maar eigenlijk ziet men niets. Men is Zo ziet men de vrouwen lopen in de straten van Jerusalem. Ook bij een zwarte mantel of mantelpak met een zwart sluiertje voor het gezicht. Soms doen ze die gauw voor als ze een man tegenkomen. Maandagmiddag is op de scheeps werf De Noord" N.V. te Alblasserdam de eerste van een serie van zestien „Ik was verheugd toen men mij zeide: Laten wü naar het huis des Heren ondiepwaterm^nenvegers, De Alblas gaan Onze voeten staan in uw poorten, o Jerusalem." Hoe velen uit alle landen en talen hebben in deze tweeduizend jaar hun hart voelen stilstaan op dit moment! We passeren een bron, waarvan men zegt, dat Christus er Zijn discipelen placht te ontmoeten. Op de weg ziet men vrouwen lopen met zware lasten op het hoofd ten teken dat men de stad nadert. De wind brengt verkoeling. Er groeien olijven vijgen, wijn en kleine boomgaarden van granaatappels vol vurrode bloesem. De vaart van de bus doet alles ineenschuiven, Bethanië, een stadje van witte huizen, het gravenge- wriemel van het dal van Josafat, de stadsmuren van Jerusalem. Voor de Damascuspoort stopt dt bus, grote voertuigen kunnen door de oude poor ten niet naar binnen. We stappen uit, ieder met het hart vol eigen gedach ten. En dan staan we in Jerusalem, de stad van de Tempel en het Kruis, waar Hij die God was, is gestorven en ver rezen. Dat is dus het oude Jerusalem, zoals het zich aan ons voordoet als we naar het hotel lopen. De smalle trapstraatjes soms met lappen over- te water gelaten. Acht schepen worden gebouwd voor Amerikaanse en acht voor Nederland se rekening. De bouw van deze eerste ondiepwatermijnenveger wordt gefinan cierd door de Verenigde Staten in het kader van het off-shore procurement program. Het schip zal na oplevering aan de V.S. aan Nederland worden over gedragen. Na de tewaterlating sprak kolonel A. Thomson over de naamgever van deze ondiepwatermijnenveger. A. H. Alblas was luitenant ter zee voor speciale diensten derde klas van de koninklijke marine. Hij heeft zich onderscheiden in de strijd door het bedrijven van uit stekende daden van moed, beleid en trouw, door na op 4 juli 1941 als twee de Nederlandse agent met een val scherm in bezet Nederland te zijn neer gelaten de hem gegeven opdracht op zeer lofwaardige wijze uit te voeren. Daarbij baande hij zich een weg te midden van de bijzonder gevaarlijke vijand en zulks in een tijd, dat het nog vijand toch niet onoverwinnelijk zou zijn. Dit kan men tegenkomen op de weg van Jericho naar Jerusalem, een karavaan kamelen, voorafgegaan door ezeltjes. Ten gevolge van zijn beleidvol en moedig optreden heeft hij gedurende meer dan twee jaar stand gehouden en vele berichten naar Engeland overgeseind, daarbij de vijand af breuk doende met middelen, die on evenredig waren aan die van de te genstander. Hij offerde zichzelf op door anderen te sparen, waarbij on der de moeilijkste omstandigheden zijn devies bleef „voor Koningin en Vaderland", tot hij tenslotte 16 juli 1943 werd gevangen genomen en 7 september 1944 te Mauthausen werd gefusilleerd. Tijdens zijn verhoor van honderd uur achtereen heeft hij geen hem toevertrouwd geheim los gelaten of namen van personen, waarmede hij in verbinding stond, bekend gemaakt. A. H. Alblas werd postuum met de Militaire Willemsorde onderscheiden. Japan blijft lid van de internationale walvisvaartconventie. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Tokio heeft meegedeeld, dat de regering besloten heeft haar kennisgeving van 6 februari, dat zij van plan was de conventie op te zeggen, in te trekken. Het besluit verd genomen tijdens een onderhoud van de ministers van landbouw en van buiten landse zaken. De Japanse ambassadeur in Washington heeft reeds opdracht ge kregen de Amerikaanse regering, bij wie de conventie gedeponeerd is, van het besluit in kennis te stellen. De op zegging van de conventie zou woensdag van kracht zijn geworden. De twee andere landen die de con ventie opzegden zijn Nederland en Noor wegen. Oorzaak van de opzeggingen was de onenigheid over het verdelen van de vangstquota in het zuidpoolgebied. Zulk een overeenstemming werd 'tot dusver ondanks veel overleg niet bereikt. Niet temin is de Japanse regering nu van oordeel „na een zorgvuldige bestudering van de toestand", dat het passend is lid te blijven van de conventie. Hieruit valt af te leiden, dat het de bedoeling van Japan is de komende maanden voor het begin van het vangstseizoen net overleg over de verdeling met kracht voort te zetten, aldus U.P.I. Volgens verantwoordelijke zegslieden op het Noorse ministerie voor de vis serij is door het Japanse besluit een geheel nieuwe situtatie ontstaan. Een woordvoerder van het ministerie deelde mede dat het kabinet de toestand zal bestuderen. „Volgend jaar probeer ik het weer," dit waren de woorden, waarmee, de 25-jarige Richard Melisch het gesprek besloot, dat het A.N.P. maandagavond in Rotterdam met hem had naar aan leiding van de reis, die hij in een cilindervormig vaartuig over de oceaan had willen maken met twee vrienden. Twee jaar geleden emigreerde Ri chard Melisch, student in Wenen, naar Canada. Hij vond werk in het bouwvak, maar belandde tenslotte in het hoge noorden van Canada op een Amerikaan se luchtbasis. Daar ontmoete hij de 31-jarige Duitse monteur Albert Peter Barth afkomstig uit Grimburg (Trier), die twee en een half jaar geleden naar Canada was gekomen. De laatste was daar getrouwd en zijn vrouw woont in Montreal. Toen zij het vliegveld verlie ten en in Montreal waren teruggeko men, begonnen zij aan de verwezenlij king van een plan,, waarmee Melisch een jaar had rondgelopen. Melisch ontmoette inmiddels de zeven jaar ge leden uit Parijs geëmigreerde 30-jarige fotograaf Robert Frantz, die zich bij het tweetal aansloot. Wat was het plan? Men wilde een cilinder optuigen en daarmee, voort gedreven door de warme golfstroom in drie maanden oversteken naar Engeland of Frankrijk. Voor 200 dol lar werd een zes meter lange cilinder gekocht en vier maanden hadden de mannen werk om er een vaartuig van te maken. Om het goed te laten drijven werd er een laag cement in aangebracht, het vaartuig, dat „Dio genes" werd gedoopt, kreeg een mast en zeilen. Ook werd een rubberboot aangeschaft. Het vaartuig kon geheel worden ge sloten. 13 mei werd de cilinder per schip naar St.-Johan's (Newfoundland) verscheept. Men vertrok 13 juni. 17 ju ni nam de reis een minder voorspoedig verloop, want er ontstond hoe is nog een raadsel brand in de voorraad kerosine, die men aan boord had om op te koken. Blussen was onbegonnen werk en daarom gingen ze in de rub berboot. De mannen verwijderden zich van de „Diogenes" tot de brand uit zichzelf was gestopt. Een deel van de mast en het zeil bleek verloren te zijn gegaan. Dit was een onoverkomelijke moeilijkheid en toen op zondagochtend 21 juni het Engelse vrachtschip Ramon de Lar- rinaga", met graan onderweg van Duluth naar Rotterdam, hun route kruiste en hen opmerkte, vroegen zij om een lift naar Europa. Zjj werden, zo vertelden zij, goed aan boord ont vangen. Zij hadden slechts wat kleren kunnen redden. Hun vaartuig hebben zij vol water laten lopen, zodat het zonk. Maandagavond kwam het Engelse schip in Rotterdam aan. De rivierpoli tie haalde het drietal van boord en taf hen over aan de vreemdelingen- lenst, die moet beslissen wat er met hen gaat gebeuren. Verwacht wordt, dat na het vervullen van de noodzake lijke formaliteiten de mannen vrij huns weegs kunnen gaan. Een Rotterdamse zakenvriend van vader Melisch in We nen stelde zich garant voor Richard, In het tweede kwartaal 1959 is bij de Rijkspostspaarbank 38 min meer In gelegd dan opgenomen. Dat is 30 min meer dan in het tweede kwartaal 1957 en een verbetering van ruim 3 min vergeleken bij het tweede kwartaal van 1958. In totaal werd bij de RPS in de af gelopen 3 maanden f 202 min (1957: 166 min, 1958: 184 min) ingelegd. Enige invloed heeft hier waarschijn lijk de uitbetaling van vakantiegelden aan ambtenaren in de maand mei ge had. In ieder geval waren de inleggin gen in het midden van die maand rela tief hoog. Een groot deel van deze va kantiegelden zal thans wel geleidelijk worden opgenomen. In totaal werd in het tweede kwartaal 1959 opgenomen 164 min (1957: 158 min, 1958; 149 min). die geen paspoort had, in tegenstelling tot zijn vrienden. De andere twee zul len wel door hun consul verder worden geholpen. Zij willen terug naar Canada, maar gaan eerst hun ouders bezoeken. Richard Melisch zet dus koers naar Wenen, de Franse fotograaf gaat naar Montmorency (een plaatsje bij Parijs) en Barth gaat naar Grimsburg. Op het komende vrljgezellencongres te Grevenbicht zal de vraag worden besproken, of de vrijgezellen bij nieu we verkiezingen al dan niet met een eigen lijst dienen uit te komen. De let terkundige en journalist Frans van Ol denburg Ermke uit Maastricht zal op 16 en 17 augustus het al of niet wen selijke van een eigen vrijgezellenpartij behandelen en aan het congres een conceptprogram voor een dergelijke partij voorleggen. Zondag - zaterdag in de synagogen - is in het kader van het vluchtelingen- jaar 1959-1960 in alle kerken van Ne derland en in een groot deel van de wereld gebeden. Gebeden voor het lot van de honderdduizenden vluchtelingen, die deze wereld (nog) kent. Een be wijs dat de mensheid besef krijgt van en gevoel voor de noden van de vluch teling en zijn wanhoop. Koningin Juli ana heeft, aan het begin van het vluch- telingenjaar, vier weken geleden, ge zegd: „Het vluchtellngenjaar kan wer kelijk belangrijke resultaten opleveren, wanneer allen medewerken in het ge voel, dat nu niemand meer achter kan blijven In de uitoefening van de meest elementaire gastvrijheid en om een groot onrecht te niet te doen". De vrije landen hebben, zo verklaarde de konin gin bij diezelfde gelegenheid, een ere schuld aan de vluchtelingen. Een weg om een deel van die ereschuld te del gen loopt voor ons in dit vrije land via het gironummer, dat dezelfde cij fers draagt als het jaar, waarin het vluchtelingenprobleem zo ver mogelijk uit de wereld moet worden geholpen: 1 9 5 9 6 0 (t.n.v. Nederlands Comité Vluchtelingenjaar 1959-1960, Amster dam). Tien mannen die beschuldigd werden van medeplichtigheid aan de dood van acht mensen die clandestien gestookte alcohol hadden gedronken, zijn giste ren in Antwerpen veroordeeld tot ge vangenisstraffen van zes maanden tot twee jaar en tot 2.000 Belgische francs boete, aldus meldt Reuter. Zeven van hen werden beschuldigd van dood door schuld, twee werden veroordeeld we gens het veroorzaken van verwondin gen en de tiende wegens heling. Bo vendien werden zij veroordeeld tot het betalen van meer dan negentien mil joen francs wegens het ontwijken van betaling van accijnzen. Voor een bierhuis in Durban, dat voor het eerst na de onlusten van tien dagen geleden weer open was, hebben Bantoes gisteren een betoging gehou den, aldus meldt Reuter. De politie voerde charges uit en verrichtte veer tig arrestaties 38 vrouwen en twee mannen. Zij worden beschuldigd van ordeverstoring. Maandagmiddag zijn de ruim drie jaar oude Arie en Wijbrand Huyborts (een tweeling), bij het spelen in het Beatrixkanaal te Eindhoven geraakt. Wijbrand wist zelf op de wal te klim men; Arie werd uit het water gehaald door de heer Petersen, die aan de over zijde zat te vissen. Bijna een uur heeft men getracht de levensgeesten van het kind op te wekken, echter tevergeefs. De exploitatierekeningen over 1958 van Zwaardemaker's Handel en In dustrie te Zaandam sluiten met een voordelig saldo van f 1.144.107 (v. j. f 474.695). Voor normale afschrijvin gen werd f 223.393 (f 167.729) besteed, voor vervroegde afschrijvingen f 371.712 (nihil) en voor extra-afschrijvingen f 24.819 (nihil). Interest vergde f 79.483 (f 82.388) en belastingen f 238.372 (ni hil). Voor uitkering is een winst be stemd van f 206.329 (v. j. f 160.653 na dotatie reservefonds ad f 1.743 en kosten emissie en lening ad f 62.183). Voorgesteld wordt een dividend van 10 (8)% uit te keren. De omzet in de rundveesector werd gunstig beïnvloed door het lange stal- seizoen, dat eerst begin mei 1958 eindig de. De veekoekenprijzen stegen op spec taculaire wijze. De directie heeft gemeend de positie van het bedrijf na de recente belang rijke investeringen het beste te dienen door de brutowinst te bestemmen voor extra afschrijvingen en intern nood zakelijk geachte voorzieningen. Pastoor J. P. Bik heeft de goede ge dachte gehad alles, wat hij in de loop der jaren aan materiaal verzameld heeft op het gebied van religieuze volksgebruiken, in boekvorm uit te ge ven. Veel van deze stof heeft hij vroe ger reeds als losse opstellen gepubli ceerd. Het resultaat van een bewonde renswaardige speurzin en volharding ligt nu in drie delen voor ons. A1b rangschikking koos de schrijver voor het eerste deel de Kerstkring, voor het tweede de Paastijd en voor het derde de tijd, waarin de heiligenfeesten van af dat van St.-Jan tot dat van de H. Catharina worden gevierd. Op deze wijze verkrijgt hij een zeer overzich telijke behandeling van de feesten des Heren, van O.L. Vrouw en van de Hei ligen in de volgorde van het kerkelijk jaar. Bondig en duidelijk worden de gebruiken beschreven, die in verschil lende streken ook het buitenland wordt erin betrokken langzamer hand ingang hebben gevonden. Vele daarvan zijn zeer oud, niet zelden heb ben zij een heidense oorsprong, maar zijn later gekerstend. Het boek van pastoor Bik is zeer interessante lec tuur. Van talrijke folkloristische ge bruiken is het ontstaan in het vergeet boek geraakt. Onze taal kent niet wei nig zegswijzen, die met de verering van bepaalde heiligen samenhangen; zelfs met geslachtsnamen is dit laat ste het geval. Dit alles wordt in dit boek nader verklaard. Vanzelfsprekend hebben wij daarbij vaak te doen met legenden en bijgeloof. Toch blijft het belangwekkend te zien hoe het volk tijdens het ontstaan der besproken ge bruiken in de simpelheid van zijn hart leefde vanuit een totale bovennatuur lijke gerichtheid. Ondanks de overwel digende hoeveelheid bijeengegaard materiaal maakt de schrijver geen aanspraak op volledigheid. Dit zou trouwens voor één persoon onbegonnen werk zijn. Zoals het boek nu voor ons ligt zijn wij de auteur dankbaar voor het echte monnikenwerk, dat hij gele verd heeft. De uitgever is Th. F. Wolfs te Velsen. Aan een ernstig ongeluk zijn de in zittenden van een auto uit Den Haag ontsnapt, toen ze zondagmiddag een bewaakte spoorwegovergang bij War mond passeerden. Wanneer er een trein nadert behoort de overwegwach ter de spoorbomen te sluiten en de knipperlichten in werking te stellen. Toen de auto naderde, brandden er echter geen knipperlichten en de bo men waren open. De kust leek dus vei lig. Gelukkig keek de bestuurder even langs het baanvak, toen hij al een paar meter op de overgang was. Tot zijn grote ontsteltenis zag hij, dat er toch een trein naderde. De chauffeur had de tegenwoordigheid van geest vol gas te geven, waardoor de wagen met een „sprong" over de baan kwam. Juist op dat moment raasde de trein met don derend geweld voorbij. De politie stelt een onderzoek in. De overwegwachter zou de bomen „te laat" dus alsnog gesloten hebben. De rederij Medan te IJmuiden heeft de treiler Curagao IJM 99 verkocht naar San Piérre op Newfoundland. De Curasao gaat daar de Soerabaja ver vangen, die enige tijd geleden op de rotsen is gelopen en gezonken. Het schip zal half augustus IJmuiden ver laten en wordt waarschijnlijk door een bemanning uit San Pierre gehaald. In het Kurhaus te Schevenïngen heeft de Nederlandse minister-president prof. dr. J. E. De Quay maandagavond, namens de regering een diner aangeboden aan de Australische premier de heer R. Menzies en diens echtgenote, die op hun tocht door Europa op het ogenblik Nederland bezoeken. De heren De Quay en Menzies in gesprek. Na een dringende oproep van pre sident Eisenhower om de onderhande lingen voort te zetten, heeft de vakbond van de Amerikaanse staalarbeiders, de United teelworkers Union, e staking die woensdag zou uitbreken, uitgesteld tot 14 juli a.s. President Eisenhower heeft er op aangedrongen om de onderhandelingen voort te zetten tot op alle punten over eenstemming is bereikt. Inmiddels zijn de ondf» "handelingen tussen werkgevers en werknemers weer hervat. Besloten werd de onderhande lingen in versneld tempo te voeren. Een negerjongetje van twaalf jaar is gisteravond in de gevangenis van Nashville, in de Amerikaanse staat Tennessee, opgesloten nadat hij ervan was beschuldigd een blank meisje van zeven jaar te hebben verkracht, aldus meldt UPI. Een functionaris van het parket van de officier van justitie heeft meegedeeld dat het negerjongetje Jo seph Westmoreland heet, en dat hij be kend heeft na aanvankelijk te hebben gezegd dat hij had toegekeken terwijl een andere jongen, die een mes had, het meisje had gedwongen. Het meis je had, ,na afloop van het gebeuren, aan haar ouders verslag gedaan. De negerjongen is toen door de politie achterhaald. Hij bleek een zakmes te bezitten. De Nederlandse zeesleper Maas heeft maandagmiddag de Engelse kustvaar der Staniel, die brandend op het strand bij Lowestoft aan de grond was gezet, na een half uur trekken Vlotgebracht en naar de haven van Lowestoft ver sleept. De Australische premier, de heer Menzies en zijn echtgenote hebben maandag het tweedaagse bezoek, dat zij aan Nederland brengen, ingezet met een bezichtiging van de Philips- fabrieken te Eindhoven Na de lunch in De Wielewaal, de wo ning van ir. Philips, werd het natuur kundig laboratorium bezichtigd. Ver volgens werden in de elektro-akoesti- sche studio film. en geluidsdemonstra ties bijgewoond. Tenslotte werd de af deling wetenschappelijke apparaten van het hoofdbedrjjfschap PIT be zocht. De heer en mevrouw Menzies wer den in de middag bi) aankomst op het vliegveld Ypenburg verwelkomd door de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, vertegenwoordigers van het ministerie van Buitenlandse Zaken, en de Australische ambassadeur in Ne derland en mevrouw McCarthy. Desgevraagd zei de heer Menzies niet verbaasd te zijn wanneer tijdens zijn informele bezoek aan Nederland over Nieuw-Guinea zal worden gespro ken. In politieke kringen wordt echter verwacht dat het belangrijkste gedeel te van het gesprek over Nieuw-Guinea in Zurich zal worden gehouden, wan neer de heer Menzies daar minister Luns zal ontmoeten. De hegr en mevrouw Menzien wa ren 's avonds aan een diner de gast van de Nederlandse regering. De jazz-trompettist Louis Armstrong is maandag uit het ziekenhuis in Spole- to ontslagen, waar hij een week geleden met een longontsteking werd opgeno men. Hij is goeddeels hersteld, maar zal nog enige weken rust moeten hou den. Een grote menigte juichte hem toe, toer, hij met zijn vrouw uit Spoleto naar Rome vertrok. Hij wil daar nog wat rondkijken, en dan terugkeren naar de V. S., om er a.s. zondag zijn 59ste verjaardag te vieren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9