Crisis in Britse kolen industrie dreigt catastrofaal te worden Regering weigert beschermende maatregelen te treffen Veiling bij Sotheby 1 Australië steunt volledig het Nederlandse standpunt PAUL VLAANDEREN Juffrouw Truelove's obsessie Gevluchte docent in ons land Twee doden bij auto-ongeluk Opbrengst stelt teleur Plechtigheid op Soesterberg C.B.T.B. staat achter nieuw loonbeleid Schuttersveld op de beurs Nog steeds geen onafhankelijkheid van de consument Menzies bij vertrek op Schiphol Koning Boudewijn laat krans neer in Willemstad Mijnwerkers ontevreden Bij Moergestel Gevallen luchtmacht- militairen herdacht „De Speelkamer" in het nieuwe seizoen Arbeidsconflict in Hardenberg Congres verbruikscoöperaties Vier jaar voor 42 vermogensdelicten Arrestatiebevel tegen Dave Beck Komend staatsiebezoeh Tijdens vlucht per helikopter Luchtvaartnijverheid EERSTE PAAL VOOR NIEUWE SCHOOL GESLAGEN Doden in het verkeer Ontslag DONDERDAG 2 JULI 1959 PAGINA 2 Alexandra schenkt anjer PORTRET JOHAN ELSENSOHN Uitloting 2Vi premie lening 's-Oravenhage 1952 II 50.000 op no. 182.346 GEVANGENHOUDING VERLENGD Het stoffelijk overschot in de Beilervaart 0 (Van onze fin. corr. in Londen) Meer dan gewone speculatievraag en enige perioden van koersda ling in Wall Street hebben de laatste tijd hun invloed doen gelden op de Loüdense effectenmarkt. De noterin gen liepen terug, al is de schade per saldo niet groot; de ondertoon bleef vast, ondanks het feit, dat nieuwe koopor ders de laatste weken bijzonder schaars zijn losgekomen. Een dergelijke rust- P§1§ Prinses Alexandra van Kent heeft In Belvedere in Kent een nieuw tehuis voor gepensioneerde zeelieden geopend. Tij dens de openingsplechtigheid gaf zij aan de oudste inwoner van het tehuis, de 97-jarige Andrew Burdon, een anjer, die de oude baas direct in zijn knoopsgat stak, daarbij geholpen door de hoge gast. Op de Rijksweg Oirschot-Tilburg on der de gemeente Moergestel is gister morgen 'n arto-ongeluk gebeurd dat aan twee mensen het leven heeft gekost. In de richting Tilburg reed achter een vrachtauto een bestelwagen, bestuurd door de 23-jrrige ngehuwde B. uit Til burg. Deze wilde op een begeven ogen blik de vrachtauto passeren, terwijl hem uit de richting Tilbur, oen personen auto, bestuurd door de 27-jarige gehuw de vertegenwoordiger van B. uit Rotter dam. tegemoet kwam. De bestelauto en de personenauto raakten elkaar op vol le snelheid en rolden na de botsing over de weg. nadat de bestelauto ook nog ee' tik /an de vrachtauto had gekre gen. De ravage was ontzettend. Beide bestuurders waren op slag dood. De veiling van Franse impressionis ten in Sotheby's veilingzalen is betrek kelijk teleurstellend geweest, hoewel zeer hoge bedragen werden geboden. Van de 141 kunstwerken die onder de hamer kwamen behoorde een groot gedeelte tot de collectie van Walter P. Chrysler Jr., de Amerikaanse automag naat, die zijn verzameling aan het her groeperen is. Een van de voornaamste werken, „Femme a la mandoline" van Georges Braque, ging naar een Zwitserse kunst handelaar die er 36.000 pond (381.600 gulden) voor neertelde. 'De laatste keer dat het schilderij werd verkocht was in 1934; het bracht toen iets meer dan twaalf dollar op. Paul Cézanne's portret van zijn vrouw ging naar dezelfde koper voor het te leurstellende bedrag van 40.000 pond (420.000 gulden). Sommige experts had den voorspeld dat het doek meer zou opbrengen. Cézanne's „Jongen in rode jas" bracht bij de veiling van de collec tie Goldschmidt in oktober verleden jaar 200.000 pond op (2.100.000 gulden). De experts achtten Chryslers Cézanne van even hoge kunstwaarde als die van Goldschmidt. De 29 schilderijen van Chrysler brach. ten in totaal 219.020 pond (2.299.000 gulden) op. Chrysler had behalve schil derijen 35 aquarellen, tekeningen en schetsen van Franse impressionisten op de veiling gebracht. Uit collecties van andere particulieren zijn acht Renoirs, drie Cézannes, een of meer oliedoeken van Van Gogh, Gauguin, de Toulouse- Lautrec. Matisse. Braque. Pissarro, De- gas en Monet geveild. De filmproducent Sam Spiegel kocht een schets van Kees van Dongen voor 350 pond. Een pentekening van Camille Pissarro werd voor 220 pond verkocht, een aquarel van Raoul Dufy „Avila" voor 950 pond, en Salvador Dali's stu die voor het olieschilderij „Christus aan het kruis" voor 400 pond. Gistermorgen is ter „elegenheid van de 46ste verjaardag van de Koninklijke Luchtmacht op de basis Soesterberg een plechtigheid gehouden ter herdenking van de luchtmachtmilitairen die in of door de dienst het leven verloren hebben. De chef van de luchtmachtstaf, luite nant-generaal H. Schaper, legde een krans bij het monument der gevallenen. Als fronttroepen stonden squadrons van het luchtmachtbewakingskorps en van de vliegdienst, de technische dienst en van de basisdienst aangetreden. De kapel van de Koninklijke Luchtmacht zorgde voor een muzikale omlijsting. pauze kan overigens wel gezond ge noemd worden. Het geeft onder meer de makelaars even tijd om weer op adem te komen na de wel zeer drukke afgelopen periode. Het is anders niet te verwonderen, dat de markt zo'n grote weerstand ver toonde en de mogelijkheid tot een snel herstel bleef bestaan. De export in mei was hoger dan ooit en het invoerover- schot kleiner dan men jarenlang gezien heeft. Dit is voor de regering reden ge weest haar vertrouwen in de huidige economische toestand uit te drukken. Zjj is van mening, dat er geen tekenen zyn, die wijzen op inflatie of op ernstige moeilijkheden in de betalingspositie met het buitenland, terwijl er geen sprake is van .overfull-employment" of stijgende prijzen als gevolg van de grotere consumptieve vraag. Ook wordt niet verwacht dat het pond-sterling in de naaste toekomst onder druk komt te staan. Wel wordt weer in vele diensten aangedrongen op loonsverhogingen, doch men hoopt maar, dat hierbij toch de nodige matigheid zal worden be tracht. Voorts is aan de dollarimporten meer vrijheid gegeven en worden meer faciliteiten verleend aan toeristen. Tegenover deze optimistische gelui den staat evenwel de steeds moeilijker wordende kwestie rond de steenkolen- industrie. Er zijn nog altijd geen teke nen die er op wijzen, dat de twee grote politieke partijen een oplossing hebben gevonden voor de thans bijna levensge vaarlijke situatie, welke werd veroor zaakt door de daling van het verbruik dit jaar met 17 miljoen ton ofwel de produktie van 60.000 mijnwerkers op een totaal van 750.000. De regering heeft zich er voorstan der van verklaard aan de consument de vrijheid te laten bij de keus van hun brandstof, met het oog op de export eh de algemene produktiekosten. Dit bete kent dat door de National Coal Board weinig of niets kan worden gedaan om de kolenindustrie te steunen. Olie is reeds goedkoper dan steenkool en de Bij het aanvaarden van zijn nieuwe functie van voorzitter van de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond heeft de voormalige secretaris van deze bond, mr. B. W. Biesheuvel, uitvoerig aan dacht geschonken aan de huidige situ atie in de landbouw, waarbij hij stelde dat vooral in de landbouw nog veel wanbegrip bestaat ten aanzien van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Over het vrije loonbeleid zeide hij, dat zijn organisatie achter de nieuwe ont wikkeling staat. Hij constateerde ech ter dat velen in de landbouw huiverig staan tegenover vrijere loonvorming, omdat men vreest weer achterop te zullen raken als loonsverhoging slechts mogelijk is op grond van stijging van de arbeidsproductiviteit, terwijl de ren tabiliteit in de landbouw nog veel te wensen overlaat. Ten aanzien van de vrijere loonpoli tiek, zoals die in de regerings-nota is aangekondigd, zeide de heer Biesheu vel, dat het welslagen van deze maat regel nu afhangt van het bedrijfsleven en van de arbeidersorganisaties. De re gering heeft bepaald dat aan loonsver hoging geen prijsstijging verbonden mag worden. Gebeurt dit wel, aldus de heer Biesheuvel, dan zou de merkwaar dige situatie ontstaan dat de vrijheid in de loonvorming zou leiden tot dras tisch ingrijpen van de overheid bij de prijsvorming. Een ander gevaar is, dat de arbeidersorganisaties te ver zouden gaan in hun looneisen hetgeen even eens zou leiden tot mislukken van de vrijere loonpolitiek. Hij vroeg zijn ge hoor te beseffen, dat in het verleden de loonronden niet alle economisch ver antwoord waren. Dat de loonontwikke ling voortaan gekoppeld wordt aan de produktiviteitsstijging achtte de heer Biesheuvel eon gezond verschijnsel. De heer Biesheuvel toonde zijn spijt over de mededeling in de regeringsno ta, dat enkele belangrijke vraagstuk ken, zoals maatregelen ten behoeve van de ontwikkelingsgebieden en het landbouwbeleid, buiten beschouwing zijn gebleven. De nieuwe voorzitter meende uit deze zwijgzaamheid te moe ten begrijpen, dat hierover in het ka binet geen overeenstemming bestaat. De in hoofdzaak als reizend-theater optredende toneelgroep De Speelkamer, die nu ruim een jaar bestaat, consta teert dat de belangstelling voor haar activiteiten in het gehele land is geste gen, vooral in de noordelijke provincies. Hierdoor kan voor het volgend to neelseizoen het aantal voorstellingen ruim verdubbeld worden. Medewer kers zijn o.a. Fien Berghegge, Maya Bouma, Pim Mallan, Anita Menist, Bé Schenk, Betsy Smeets, Ben Aerden, Frits Butzelaar, Bert Dijkstra, Fred Oster, Robert Sobels, John Soer en Frans Vasen, die ook de artistieke en zakelijke leiding heeft. Opgevoerd worden in het nieuwe sei zoen Dangerous Corner van J. B. Priestley, Zur Zeit der Distel blüte van Hermann Moers en Donadieu van Fritz Hochwalder. Tot de stukken waaruit nog een keuze zal worden gemaakt, behoort A Taste of Honey van Schelagh Delaney. Esme ralda van Jack Popple well en Het Zwij gen van de Poolse schrijver Roman Brandstaetter blijven op het repertoire. De financiële positie van De Speel kamer is zorgwekkend. Het afgelopen seizoen werd weliswaar zonder verlies geëxploiteerd, mede dank zij medewer king van enkele grote gezelschappen, maar het voortdurend gebrek aan fi nanciële middelen vormt een belemme ring voor het verwezenlijken van de doelstellingen. Teneinde het repertoire en het ar beidsterrein te vergroten en een rede lijker honorering voor de medewerkers mogelijk te maken, is een toelage in de vorm van subsidie noodzakelijk, aldus de leiding van De Speelkamer. De minister van O. K. en W. heeft aan de Amsterdamse graficus A. J. Veldhoen opdracht verleend tot vervaar diging van een geëtst portret van de to neelspeler Johan Elsensohn. concurrentie van methaangas en atoomkracht wordt steeds dreigender. De oppositie is van mening dat om strategische, economische en politieke redenen twee-derde van de totale warmte- en bewegingsenergie zou moe ten worden opgewekt met behulp van steenkool. Tegenover de „free enterpri- se"-politiek van de regering staat dus de door Labour gewilde kunstmatige druk op industrie en consument. Als gevolg van de huidige politieke opvat ting wordt een groot aantal mijnwer kers aan het werk gehouden om tegen hoge kosten de kolenvoorraad, die nu al 36 miljoen ton bedraagt nog verder te doen toenemen. Toch schijnt de Coal Board de verkoopprijzen niet te willen verlagen. Misschien heeft zij wel gelijk; het is al vaker gebleken bij de staats bedrijven, dat het handhaven vah hoge prijzen toch nog voordeliger is dan het proberen de afzet op te voeren. Het schijnt overigens even weinig aantrekkelijk om vraag en aanbod maar vrij op de kolenindustrie te laten inwerken, of een dusdanige staatscon trole toe te passen, dat de consumen ten de dupe worden. In de vakbonden der mijnwerkers is men bijzonder ontevreden over het feit dat de import van stookolie in het eer ste kwartaal van dit jaar ter hoogte van 122 miljoen gallon bijna 40 pet hoger ligt dan die in 1958, hoewel de kosten een derde lager zijn. De vakbonden zien deze invoer als een weerspiegeling van een politiek, gericht tegen de ko lenindustrie, of tenminste van een po litiek, die in totaal geen rekening houdt met het nationaal belang. Daar komt nog bij dat op het ogenblik er al lerlei eisen van mijnwerkers op het ge bied van loon en werktijd hangende zijn, hetgeen voor de president van de National Coal Board reden is geweest de mijnwerkersbonden ervoor te waar schuwen, dat als zij hun eisen doorzet ten de industrie er nog slechter voor komt te staan. De leiders van de Labour-partij en het Trade Union Congres zullen nu binnen kort een nieuw plan bespreken om aan de crisis het hoofd te bieden, een na tionaal plan voor de brandstofpolitiek, opgesteld door de bond van mijnwer kers. Dit plan stelt de regering voor de concurrentiepositie van de steenkool ten opzichte van de olie te verbeteren door de invoer van stookolie te beperken, op olie een extra belasting te heffen, een verbod op bovengrondse mijnbouw en een overschakelen van de elektri sche- en gascentrales van olie op steen kool. Het is de vraag of de regering zal zwichten voor alle aandrang en haar standpunt zal wijzigen. De mijnwerkers zijn het echter ondertussen kennelijk beu nog langer te wachten of er soms ooit voor hen een gunstige beslissing ge nomen gaat worden. De Schotse onder- gronders zijn als eersten aan het staken gegaan en misschien zullen er nog wel meer volgen. Te Hoek van Holland is gistermorgen uit Harwich dr. K. A. Busia met zijn gezin aangekomen. Tot dit ogenblik is hij nog leider van een politieke groepering in Ghana, de Verenigde Partij, die oppositie voert tegen het bewind van premier dr. Kwame Nkrumah. Dr. Busia heeft zich de haat van de regeringspartij op de hals gehaald door mededelingen te doen over de afsluiting van een mijncontract tussen de regering van Ghana en een Londense firma en door te suggereren, dat bepaalde autoriteiten zich hierbij hebben laten omkopen. Hij noemde o.a. de naam van de procureur-generaal van Ghana, Geopry Bing. De kranten, die de regeringspartij trouw zijn, begonnen op de arrestatie van dr. Busia aan te dringen. Hij achtte het toen raadzamer met zijn gezin naar Engeland te vluchten. Intussen heeft de procureur-generaal te Accra een bevel tot aanhouding van dr. Busia uitgevaardigd met het doel hem een civiel proces wegens laster aan te doen. Het was de bedoeling van dr. Busia om, na daartoe te zijn aangezocht, sociologie te gaan doceren aan het Insti tuut voor Sociale Studies in Den Haag. Tevens zou hij enkele gastcolleges in de culturele antropologie geven aan de Leidse universiteit. Alvorens op deze beide aanbiedingen in te gaan zal dr. Busia, in verband met het bevel tot aanhou ding, nu eerst zijn positie aan de Nederlandse autoriteiten uiteenzetten. Bij de n.v. Wavin, een fabriek van plastic-artikelen te Hardenberg. is een conflict ontstaan tussen directie er per soneel. De ongeveer tweehondeid werk nemers hebben aangekondigd, dat zij maandag een langzaam-aan-actie of een sit-down-staking zullen beginnen als hun eisen niet worden ingewilligd Ér is vandaag een bespreking tussen direc tie, vertrouwensmannen van iel perso neel en .fgevaardigden van de drie vak bonden. De moeilijkheden zijn een uit vloeisel van de bezwaren die het per soneel heeft tegen de chef van het ver koopkantoor der onderneming te Zwolle De aandelen van de Kon. Textielfabrieken Gebr. Van Heek te Enschede zijn thans opgenomen in de notering van de Amsterdamse Effectenbeurs. Het familie bedrijf, dat honderd jaar bestaat i» hiermede een open naamloze vennootschap geworden. Ter gelegenheid van dit feit is de directie van Van Heek door het bestuur van de beurs ontvangen. De heren W. van Heek (links) en H. D. van Heek (rechts) bekijken op de tikkerstrook de eerste notering van de aandelen. In het midden de bankier A. P. Zwager van de Twentsche Bank. Bij de opening van het congres van Nederlandse Verbruikscoöperaties, dat in Haarlem gehouden is, wijdde de voorzitter van de raad van commissaris sen, de heei G. J. Nijhof, in zijn rede bijzonder veel aandacht aan de ontwik kelingsgeschiedenis van de nu 20-jarige Centrale der Verbruikscoöperaties. Hij ging ook dieper in op de vraag of het doel van dit instituut onafhankelijk van de koper tegenover producent en werk gever bereikt werd. Hij meende dat er van onafhankelijkheid nog steeds geen sprake is, omdat thans de gedragingen van de consument in hoge mate bepaald worden dpor de toegepaste psychologie in de reclame. De heer Nijhof begon zijn rede met een kort overzicht van het afgelopen jaar en noemde verschillende gunstige en minder gunstige ontwikkelingen en de maatregelen die hieruit voortvloei den. Vervolgens vergeleek' hij de situatie van thans met die van omstreeks 1870. toen de eerste verbruikscoöperaties wer den opgericht De oprichting werd toen een feit omdat de consument onafhan kelijk wilde zijn van de leveranciers, die vaak door middel van „pof" hun klanten aan zich bonden en onafhan kelijk van werkgevers die vaak gedwon gen winkelnering toepasten. De coöpe ratie greep de samenwerking aan als middel om de positie der economisch zwakkeren te versterken, voorzover de zwakheid lag in het consument zijn. De heer Nijhof zei dat thans de af hankelijkheid niet verdwenen is. For meel wordt de consument weliswaar be schermd door de warenwet, de ijkwet en andere maatregelen, doch door de sterk toegenomen gecompliceerdheid van de markt komt er van de feitelijke on afhankelijkheid niet veel terecht, zo zei de hij. De heer Nijhof ging hierna uitvoerig in op de gevolgen van de in de reclame toegepaste psychologie, die stelselmatig het behoeftebesef blijft prikkelen met methoden die wetenschappelijk genoemd worden, doch die, naar hij zeide, niet in sociaal-ethisch opzicht getoetst zijn. Er worden per jaar door het Nederlandse bedrijfsleven 275 miljoen gulden besteed aan deze behoefteprikkeling. „In dit spel" zo zeide de heer Nijhof, „is het zeer goed mogelijk, dat de concurrentie zich geheel verplaatst naar deze beïn vloeding, terwijl prijs- en kwaliteitscon- currentie op de achtergrond blijven. Hij constateerde dat het doel van de verbruikscoöperaties, onafhankelij kheid door samenwerking, gelijk is gebleven, maar dat er wel een aanpassing aan de gewyzigde omstandigheden nodig is. Hij achtte het de essentie van de beweging, te streven naar eigen bedrijven. Hij haalde twintig jaar oude uitspraken aan om aan te tonen, dat. hoewel er veel is veranderd, de problematiek gelijk is ge bleven. Tenslotte spoorde hij zijn gehoor aan, de verantwoordelijkheid voor be langrijke beslissingen niet uit de weg te gaan, omdat hij de tijd „meer dan rijp" achtte voor het verzetten van de bakens. in zijn korte citaat uit het jaarverslag maakte de heer Nijhof er melding van dat in het afgelopen jaar de omzetten van de coöperaties met 8 miljoen gulden gestegen zijn, dat de 50ste zelfbedie ningswinkel werd geopend. Het jaarver slag deelt mee met echter een duide lijke melding van stijging van de alge mene kosten dat het bedrijfsover- schot toenam tot 2,7 miljoen gulden. De gunstige ontwikkeling van de liquiditeit schreef hij vooi een deel toe aan het goede onthaal dat de Co-op rentespaar- brieven hebben gehad. Minister-president R. G. Menzies van Australië is woensdagmorgen met de K. L. M. Viscount „Jan Olie slagers" van Schiphol naar Zürlcb ver trokken. Bij zijn vertrek werd hij o.m. uitgeleide gedaan door de Nederlandse minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, door de ambassadeur van Au stralië in Nederland, sir Edwin McCar thy, en door dé Britse ambassadeur in Den Haag, sir Paul Mason. Voor zijn vertrek verklaarde de Au stralische staatsman „Ik heb lange en zeer nuttige besprekingen gevoerd met de Nederlandse minister-president, waarbij zaken van gemeenschappelijk belang zijn behandeld. Ik heb prof. de Quay ingelicht, op diens verzoek, over de discussies die ik tijdens mijn reis reeds heb gehad met de autoriteiten in Washington, Bonn (Adenauer) en Parijs (de Gaulle). Vanzelfsprekend werd een belangrijk deel van het onderhoud tus sen prof. de Quay en mij besteed aan de positie van Westelijk Nieuw-Guinea. Ik heb de minister-president gezegd, dat van begin tot eind Australië volle dig het standpunt steunt, waarbij Ne derland de souvereiniteit bezit over Westelijk Nieuw-Guinea en dat noch ge bruik van geweld, noch dreigementen hierin wijzigingen kunnen brengen. Dr. Subandrio heeft overigens tijdens zijn recente bezoek aan Australië rr.et klem betoogd, dat van gebruik van geweld geen sprake zou zijn. Wij hebben de toekomstige ontwik keling van Nieuw-Guinea in positieve zin besproken: immers, beide landen zijn zowel materieel als zedelijk hier bij ten nauwste betrokken. Wij zijn het er over eens, dat met het uitein delijk doel voor ogen om de inheem se bevolking in de toekomst een status van zelfregering te geven, wij in de komende periode onze politiek ten aanzien van de opvoeding en de gezondheid van de bevolkingen z.ul- len moeten activeren. „Geconstateerd werd" aldus minis ter-president Menzies, „dat het con tact op administratief gebied tossen de autoriteiten in Nederlands Nieuw Gui nea en Australisch Nieuw Guinea groei ende is. In voorkomende gevallen zui len deze contacten moeten worden ver breed. Immers, op elk gebied kunnen wii van elkander Ieren". Minister-president Menzies vervolgde: „Prof. De Quay heeft mij medegedeeld, dat zfln regering ten aanzien van deze zaken dezelfde politiek zal volgen wel ke door vroegere regeringen is uitge stippeld. In Den Haag is komen vast te staan dat er geen wijziging zal komen 'n de Bij de uitloting der 2'/, pet. premie lening 's-Gravenhage 1952 II is uitgeloot met f 50.000 no. 182.346, met f 10.000 elk de nos. 136.508 en 155.424, met f 1000 elk de volgende nummers: 131.366, 185.186, 115.351 112.873, 199.715, 191.932. 169.535, 131.809, 190.345 en 144.420, met f500 elk de volgende nummers: 186.996. 129.210, 154.405, 141.330 en 146.926. Voorts nog 482 nummers elk met f 150. De uit gelote obligaties worden per 1 novem ber 1959 aflosbaar gesteld. tot nu toe gevolgde richtlijnen, noch van onze noch van Nederlandse zjide en aan beide kanten verwachten wjj een vriendschappelijke en vruchtdra gende samenwerking voor de toekomst zoals die ook in het verleden is ge weest." Wat dunkt u van de wapenleveran ties aan Indonesië? zo werd gevraagd. „Australië moedigt deze wapen leve ranties niet aan en in die geest heeft de Australische regering dit bij herha ling besproken met de Verenigde Sta ten en Groot Brittannië. Wij zijn tegen wapenleveranties, die het oogmerk zou den hebben om tegen Nederlands Nieuw Guinea agressief op te treden. Ik kan mij voorstellen dat Indonesië wapens nodig heeft voor interne veiligheid, het geen een probleem op zichzelf is, maai wu verzetten ons indien de leveranties zouden dienen voor een meer sinister doel. De Assense rechtbank heeft de ge vangenhouding van een 41-jarige han delaar uit Annen (gem. Anloo) met der tig dagen verlengd. Deze handelaar is donderdag 11 juni in contact geweest met de 67-jarige Chr. Meerink uit Blok zijl wiens stoffelijk overschot later in de Beilervaart te Smilde werd aange troffen. De handelaar heeft nog steeds niet aannemelijk kunnen maken dat hij niets met de dood van de heer M. uitstaande heeft gehad. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. Er zijn sporen van de banden van de auto van de hande laar ontdekt ongeveer op dezelfde plaats waar het stoffelijk overschot van M. in de Beilervaart werd gevonden. Een vertegenwoordiger, beter bekend als „Blinde Willem", uit Gravenhage, is door het gerechtshof te 's Hertogen bosch wegens 42 vermogensdelicten veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf met aftrek «n voorarrest en voor- w ardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Toen hij op 17 juni in ho ger beroep voor het Hof terecht stond eiste de procureur-generaal tegen hem zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, hetgeen bevestiging beteken- d van de hem doe, de rechtbank te 's Hertogenbosch opgelegde straf. Tegen Dave Beck, de gewezen leider van de Amerikaanse vakbond van vrachtautochauffeurs, is een arrestatie bevel uitgevaardigd, aldus meldt Reu ter. Hij is niet voor de rechter versche nen om te antwoorden op de beschul diging, dat hij 200.000 dollar aan steek penningen heeft aanvaard. Beck is reeds door het gerechtshof van Seattle veroordeeld wegens verduis tering van 1.900 dollar uit de fondsen van zijn vakbond en door een rechtbank te Tacoma wegens belastingfraude tot een bedrag van 240.000 dollar. Hij be vond zich op vrije voeten, hangende de behandeling van het beroep dat hij te gen deze veroordelingen had aangete kend. Koning Boudewijn zal tijdens zijn be zoek aan Nederland vergezeld worden door de eerste minister, de heer G. Eyskens, de minister van buitenlandse zaken, de heer P. Wigny en de groot hofmaarschalk, G. graaf d'Aspremont Lynden. Aan het noenmaal dat woens dag 8 juli ten paleize in Amsterdam gebruikt zal worden, zullen ook de prinsessen Beatrix en Irene aanzitten. Ook aan het galadiner, dat de eerste dag besluit, zullen de beide prinsessen deelnemen. Voor het diner worden de hoofden der diplomatieke missies aan de Belgische vorst voorgesteld. Uit de helicopter, waarmee Z. M. Koning Boudewijn donderdag 9 juli een tocht boven de deltawerken maakt, zal de hoge gast een krans neerlaten nabij Willemstad ter nagedachtenis van de Belgische militairen, die er in 1940 het leven lieten. Koningin Juliana zal van haar helicopter uit hetzelfde doen. Even tevoren leggen de militaire atta ché van de ambassade van België na mens de koning en een adjudant van hare majesteit, namens de Koningin en de prins, kransen bij het monument te Willemstad. De voorstelling van „Troi- lus en Cressida" in de Amsterdamse stadsschouwburg zal ook worden bijge woond door de prinsessen Beatrix en Irene. (Van onze Haagse redactie) In Den Haag is gistermorgen de eerste paal geslagen voo- het nieuwe school gebouw van de luchtvaart nijverheids school. De l.n.s. waar luchtvaarttech nici op middelbaar niveau worden op geleid, is thans nog gevestigd in een gebouw aan de Zeezwaluwhof te Sche- veningen. Er is daar echter geen plaats voor de noodzakelijke uitbreiding zo- da* werd besloten een nieuw gebouw te stichten aan de Binckhorstlaan. De inspecteur-generaal voor het on derwijs, mr. ir. M. Goote, die de paal had geslagen, zei later dat de „admi nistratieve fase", die van „illusie en desillusie" nu voorbij was ;n dat thans de fase van de bouw was aangebroken. De directeur van de school, ir. F. C. Fehres, hoopte dat het zal lukken om het nieuwe gebouw in twee jaar voor het onderwijs gereed te hebb Hij bood de heer Goote een miniatuur hei stelling aan, die door de leerlingen van de school werd vervaardigd. De 65-jarige W. Reussink uit Leuven- heim is toen hij in deze bij Brummen gelegen buurtschap per fiets de ver keersweg overstak, aangereden door een auto. Hij was op slag dood, De negenjarige jongen J. C. Sneep te Apeldoorn, die balancerend op zijn fiets wachtte op het passeren van een tegemoetkomende vrachtwagen, verloor zijn evenwicht juist op het moment dat de vrachtwagen passeerde. De jongen kwam met zijn hoofd onder de achter wielen van de vrachtauto terecht. Kort na aankomst in het Juliana Ziekenhuis is hij aan de opgelopen verwondingen bezweken. I De Amsterdamse graficus prof. Kuno Brinks heeft de opdracht van de staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen tot het maken van een in koper gegraveerd portret van de Haagse letterkundige mr. F. Bordewijk voltooid. Bij K.B. is aan H. J. J. M. Peek, op diens verzoek, met ingang van 1 januari, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Amsterdam. Aan H. A. A. M. van Cranenburgh is met ingang van 1 december eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Castricum. Bij K.B. is met ingang van 21 septem ber aan dr. J. Schacht op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden; is met ingang van 1 juli aan dr. F. S. P. van Buchem, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als hoogle raar aan de rijksuniversiteit te Gronin gen. MENEER EN MEVR.OUW VLAAN DEREN—IK BEN BLIJ DAT U GEKO MEN BENT... ERG AARDIG VAN U AH,' TARN- MOUTH VOOR. ZONNESCHIJN T—EN CYAANKALI": 'OL5TREKT IET JUFFROUW' TRUELOVE,^ Tkhad/w'n man beslist NOOIT NAAR ZONNIG TARN- MOUTH GEKRESEN,ALS U NIET IETS GEVONDEN HAD OM HEM BEZIG TE HOUDEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2