Nederlanders te zwak om Charly Gaul te steunen Sterke Belgen in de aanval Dagje vrij voor Nelux een ware redding Uitslagen negende etanpe Beslissing op Wimbledon Olmedo grijpt met groot gemak titel in het enkelspel Sportief plakboek A O D D KARAVAAN DOOR HITTE GETEISTERD Fraaie zege van Nereus bij de jonge achten Engeland: 408 voor 4 1 I m i Olympisch vuur per straalvliegtuig - Honkbalscheidsrechter smacht naar avondeten - Heracles is zijn bokser kwijt - Zwarte handel in Rome op til J Vier van Nereus uitgeschakeld in de halve finale ZATERDAG 4 JULI 1959 PAGINA 7 Belgische zege in ronde van Oostenrijk Geheime afspraken De Tour en de radio Roeien ofi Bosbaan In testmatch tegen Indië Steenvoorden tweede in Oost-Berlijn Visser-Neerlandiaprijzen kr! C.H.I.O. te Aken Amerikaanse zege bij zware dressuur Henley Regatta CRICKETPROGRAMMA (Van onze sportredacteur) BAYONNE, vrijdagavond. Aan de voet van de Pyreneeën staat een doodvermoeide karavaan. Een tweede dag van kokende hitte in stralen liep het teer van het weg dek en twee nieuwe pogingen om Charly Gaul van zijn voetstuk te sto ten, hebben de krachten van het rijdende legioen van de heer Goddet ern stig gesloopt. Charly Gaul echter juicht. Nóg zetelt hij, superieur glim lachend, in zijn comfortabele fauteuil. Met vreugde stelt hij vast, dat het eerste aanvalsplan van al zijn concurrenten en in het bijzonder van de Franse nationalen volledig mislukt is. Toch echter bespeurt men geen op gewekte stemming in het kamp van Nelux. Want, dat Charly Gaul ander maal weerstand heeft weten te bieden aan de verzamelde offensieven van de Franse nationalen dankt hij niet aan de elf mannen van de Nederlands- Luxemburgse formatie, die hem zo zorgvuldig moeten omringen. Met doods angst in het hart heeft hij geconstateerd dat alle elf verstek lieten gaan toen de Tour de France 1959 in eerste aanleg beslist dreigde te worden. In die eenzaamheid echter toonde Charly Gaul zijn superioriteit. Zeven gen, vier Franse nationalen en vier Italianen hebben hem niet klein ge- regen. Wel was het gevolg van al die offensieven, dat een ernstige slag t gebracht aan de Franse nationalen. Robert Cazala verspeelde zijn ge e leiderstrui aan de jonge, wat het rijden in de Tour de France betreft en ..groene" Belg Pauwels. André Darrigade, de drager van de groene dien' Z-'n Pos't'e ernstig bedreigd. De Franse nationalen verloren boven- p. e leidersplaats in het. ploegenklassement. Zij waren, met de Italiaan 7 ero het vorig jaar tweede in het eindklassement de grote verlie p-a- van een bewogen etappe, waarmee het eerste deel van de Tour de e, de inleiding tot de Grote Slag, is afgesloten. fenstef6 ,keer is een overrompeiingsof- kwampn gen Charly Gaul ingezet. Zij nen op momenten, fat de kara- De vijf Nederlandse damesatleten die deelnemen aan de open Engelse dames- atletiekkampioensehappen in Motspur park, Surrey, hebben zich vrijdag al len geplaatst voor de finales. De Haag se atlete Joke Btjleveld won zowel haar serie als de demiefinale van de 100 yards in respectievelijk 11,2 sec. en 11.1 sec. Ine Terlaak-Speijk zegevierde in haar serie 220 yards in 25.1 sec. En op de 440 yards werd ze eveneens serie-win nares nu in 56.8 sec. Bij het kogelsto ten haalde Dini Hobers een afstand van 12.941 m. waarmee ze tweede werd en tenslotte plaatsten zich ook hoogspring ster Nel Zwier (1.5750 m.) en Wemmy Spierenburg-Scholtemeyer die bij het verspringen 5.33 meter haalde. De uitslag van de zevende etappe van de ronde van Oostenrijk luidt: 1. Goossens (Belg.) 2 uur 49 min. 45.8 2. Van der Veken (B.) 2 uur 49 min. 48.2 sec.; 3. Ruiner (Oostenr.) 2 uur 49 min. 58.5 sec.; 4. Gams jaeger (Oostenr.) 2 uur 50 min. 5.6 sec.; Na de zevende etappe heeft de Oos tenrijker Stefan Maseha de leiding in het algemeen klassement behouden. Dit luidt: 1. Mascha (Oostenr.) 27 uur 27 min. 8.3 sec.; 2. Goossens (B. )27.34.02,8 3. Kaupe (Oostenr. 27.34.47,4 4. Varga (Oostenr. 27.36.18,1 5. Dick Enthoven (Ned.) 27.40.13,9 8. Bas Malipaard (Ned.) 27.43.07. GERRIT VOORTING We hebben gefaald Gary Player, de 23-jarige Zuidafri- kaanse golfspeler, heeft het open Brit se golfkampioenschap gewonnen. vaan vPr-„i,ZUchtend en steunend onder de dacht lende zonnestralen uitsiuiiend delihL33.? verPOzing en afkoeling en me- 7on neerkeek op de mann - dwa- epli'a zeL.het peloton in het voorste Dle vluchtelingen waren „on- ■p huldigen", lieden die volgens in de si» L France heersende begrippen kp« ht?, vergankelijke roem kunnen boe- ii' s het, omdat de karavaan doe zelde, dat de Belgen de voetzoekers wierpen die het peloton als het ware deden exploderen? Of hadden de Bel- &en geheime afspraken met een deel van de Franse nationalen? Zo heel merkwaardig zou die laatste theorie met zijn. Men weet immers hoe moei lik de zaken er voor staan in de ploeg van Marcel Bidot, de „grijze veldheer" van de tricolores. Anquetil en zijn clan en de groep-Rivière gunnen elkaar de zege in Parijs niet. Daarom waren tot hu toe alle aanvallen op Charly Gaul mislukt. Een geheim verbond met de Belgen, die minstens evenveel redenen hebben om Gaul het leven zuur te ma- hen, zou Anquetil wellicht in staat stel len om eerst met Rivière af te reke- hen en vervolgens met Gaul. Hoe dan °ok, telkens zijn het de Belgen geweest de zeer sterk rijdende Belgen, zo jj'j uitdrukkelijk vastgesteld die voor de opschudding gezorgd hebben en steeds weer waren Anquetil en Bobet de eersten om ervan te profiteren. Gaul in paniek Branckaert S"g kwam al heel:vroég. ?Ptengen Lt venaers en Pauwels vet mltkten VBere,fSf Ari(Juetil en Bo- he? de sprm«Dlanvge^S greUg gebruik en 5e,lnt°n een?^' Y" toen had men en Baldbu ook J? eten Zlen. Rivière hulptroepen omrWri de. gebruikelijke om de vluchteling f^eden fervent Charly Gaul echter *8. achterhalcn Bng Al zijn mannen war de aanslui- terste deel van w aren m het ach gebaren het dMradeefonkm.aeil.terolging- Maar mo- erin *>aa*de„le BI1I1 'e al de voornaamste te/8". 200 meter raul genomen hadden a ers van D>e achtervolging Wes te werken, cindu van de onten^n - tevens het de en Christian in ^PU?gVdie Darriga- badini, Galdeann 5 zelschaP van Sab- VrUwel onmiddellijk .,6" Van Aerde jh na de start in Bor deaux ingezet hadden. Dat Darrigade belust was op een voorsprong viel te begrijpen. Niet alleen ging hij, de dra ger van het groene erekieed, vandaag door zijn geboortestreek, bovendien kreeg hij een laatste kans om vóór de bergen zijn allerslechtse terrein zijn positie in het puntenklassement te verbeteren. Darrigade „uitgeblust" Lang duurde toen de rust. Was dan werkelijk het laatste restje energie weg gesmolten in de verzengende hitte? Het had er alle schijn van. Want. nadat der tien km. voor de ravitaillering de Ita lianen Fabbri en Padovan, de Span jaard Manzaneque, de regionalen Ble- au en Queheille en de Franse natio- neau en Queheille en de Franse natio- verroerde het peloton geen vin. Darriga de had misgerekend. In zijn eentje pro- imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiiiiiiimiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii beerde hij nog bij de 6 vluchtelingen te komen, maar hij veroverde geen secon de winst. Hij liet vervolgens Graczyk terugroepei om hem naar het voorste ge lid te brengen. De blonde „Popof" luis terde gedwee, maar ok hij kreeg zijn ploegmakker niet mee. Teleurgesteld wachtte Darrigade op de hoofdmacht. Graczyk streed alleen verder. Had hij .zich daarvoor uit de kopgroep laten ha len en dat bij zo'n hitte? Plotseling veer de de karavaan echter op. Nauwelijks was Darrigade in de grote groep terug of de Belg Marcel Janssens stoof weg. Hij had Graczyk nog niet bereikt, of weer roerden de Belgen zich. Hoeve- naers werd gelanceerd door Van Aerde en hij kreeg Baffi, Dotto en Friedrich met zich mee Meteen erna greep An- quetii, weer vergezeld door Bobet en ge steund door nog een Belg van formaat, Adriaenssens, gretig de springplank. Andermaal reageerde het peloton te laat. Opnieuw maakte Charly Gaul de wildste gebaren. Intussen verzuimde hij niet om Ri vière, Baldini en Bahamontes in het vizier te houden. Dit was zijn redding. Want voor het eerst sinds de start in Mulhouse was er geen enkele Neder- lander of Luxemburger, die Charly Gaul omringde. Alleen moest hij meesprin gen met al diegenen, die Hoevenaers, mi (Van onze sportredacteur) BAYONNE, vrijdagavnd. De Nederlana.se vertegenwoordiging in de Tour de France mag van geluk spreken. Wee, als er andermaal gefietst moest worden in plaats van het dagje vrij, dat nu aan de Atlantische kust in De radioreportage van de finish van de tiende etappe van de Tour de France is morgen tussen 15.40 en 17.00 uur. Om 18.00 uur volgt de herhaling en om 23.15 uur de na beschouwing. Alle uitzendingen zijn via 402 m. Maandag verwacht men de reportage tussen 15.30 en 18.00 uur. De herhaling is om 18.25 uur en de nabeschouwing om 21.10 uur. Deze uitzendingen zijn via 402 m. deY„Y g negende etappe van Bor- On«i. -?,aar Bayonne, over 207 km: 1. niueheille (West-Zuid-West) 5.19.17 ■5?nU n' 51817>. 2. Mazaneque (Sp) m\ <met bon- 5.20.14), 3. Fabbri 5.20.44, 4. Hoevenaers (Belg) 5.22, o. Graczyk (Fr.) z.t., 6. Anglade (C. Midden) z.t., 7. Anquetil (Fr.) z.t., 8. Van Aerde (Belg) z.t., 9. ex aequo Hlenaue (West-Zuid-West) Padovan <lt), Janssens (Belg), Adriaenssens (Belg), Plankaert (Belg), Pauwels (Belg), Bono (It), Gaul (Nelux), Baldini (It), Bobet (Fr), Pavard (Par.-Nrd.-O.), Friedrich (Zw.-D.), Faliarini (IJ, Baffi (IJ, Rivière (Fr) Bahamontes (Sp), Bergaud (Centr. Midden), Dotto (Centr. Midden) en Branckaert (Belg), allen in dezelfde tijd als Hoevenaers, 28. Van Geneug ten (Belg) 5.24.3, 32. Bolzan (Nelux) 5.26.10, 42. Darrigade (Fr) 5.28.09. Daarna volgde een peloton van 63 renners in dezelfde tijd als Darrigade. In dit peloton bevonden zich alle Nederlanders. Algemeen klassement 1. Pauweis (Belg) 48 uur 45 min en 27 sec., 2. Cazala (Fr.) 48.50.13. 3. Anglade (Centr. Midden) 48.50.49, 4. Gamnier (Centr. Midden) 48.51.40, 5. Adriaenssens (Belg.) 48.51.49. 6. Hoevenaars (Belg) 48.51.59, 7. Rivière (Fr) 48.52.05, 8. Annaert (Parijs NO) 48.52.24, 9. Vermeulin (Parijs NO) 48.52.25, 10. Baffi (It) 48.52.48, 11. Baldini (It) 48.52.56, 12. Desmet (Belg) 48.53.42. 13. Anquetil (Fr) 48.54.03, 14. Schellemberg (Zw.-DJ 48.54.15, 15. Craczyk (Fr) 48.54.19. 16. Manza neque (Sp) 48.54.32, 17. Bahamontes (Sp) 48.54.34. 18. Picot (West-Zuid- West) 48.54.36, 19. Gaul (Nelux) 48.54.41. 20. Van Geneugden (Belg) 48.55.13, 24. Queheille (WZW) 48.56.54, 25. Bobet (Fr) 48.57.01, 41. Ex aequo Darrigade (Fr) en Kersten (Nelux) beiden 49.00.42, 44. Piet van Est (Ne- Iux) 49.01.11, 46. Voorting (Nelux) Pauwels) 16.06.00 en Frankrijk (Graczyk, Anquetil en Rivière) z.t.; 4. West-Zuid-West (Queheille, Ble- neau en Gainche) 16.06.45; 5. Spanje (Manzaneque, Bahamontes, Galdea- no) 16.09.38; 6. Centraal Zuid-Frank rijk (Bergaud, Dotto, Dejouhannet) 16.12.09; 7. Zwitserland-Duitsland (F'riedrich, Graf en Reitz) 16.15.04; 8. Nelux-ploeg (Gaul, Bolzan en Kool) 16.16.19; 9. Parijs Noord-Oost (Pa vard, Hoffman en Vermeulin) 16.19.14; 10. Internationale ploeg - - Battista) (Cardoso, 16.19.30. Robinson en Puntenklassement idden- 1. Darrigade (Fr.) 244 Dejouhannet (Centraal Frankrijk) 216 pnt.; 3. Favero (It) 192 pnt.; 4. Graczyk (Fr.) 182 pnt.; 5. Hoevenaers (Belg.) 174 pnt.; 6. Rivière (Fr.) 171 pnt.; 7. Van Ge neugden (Belg.) 167 pnt.; 8. Van Aerde (Belg.) 154 pnt.; 9. Baffi (It.) 149 pnt.; 10. Anquetil (Fr.) 140 pnt.; 21. Voorting (Nelux) 94 pnt.; 22. Piet van Est (Nelux) 89 pnt.24. De Groot (Nelux) 83 pnt. Algemeen ploegenklassement 1. België (Pauwels, Adriaenssens, Hoevenaers) 146.32.15; 2. Frankrijk Nationaal (Cazala, Rivière, Anquetil) 146.36.21; 3. Centraal Zuid (Anglade, Gauthier. Bergaud) 146.39.43; 4. Ita lië (Baffi, Baldini, Fabbri) 146.42.53; 5. Parijs Noord-Oost (Annaert, Ver meulin, Pavard) 146.43.02; 6. Spanje (Manzaneque. Bahamontes, Galdea- no) 146.49.05; 7. Zwitsers-Duitse ploeg (Schellemberg, Graf, Fried rich) 146.49.13; 8. West-Zuid-West (Picot, Queheille, Bleneau) 146.51.08; 9. Nelux-ploeg (Gaul, Kersten, Piet ploeg (Batista, 146.58.10. Robinson, Elliott) 49.01.47, 47. De Groot (Nelux) 4101.54. van Est) 146.56.34; 10. Internationale 5J- Bx aequo Dejouhannet (Centr. 7?ldden) sn Ernzer (Nelux) beiden 49.02.38, 57. Bolzan (Nelux) 49.02.53, 00. De Jongh (Nelux) 49.04.13, 68. "amen (Nelux) 49.04.17, 73. Schmitz 49.04.46, 79. Kool (Nelux) 4S.05.42, 90. Robic (Parijs NO) 49.09.35, UL Gemtniani (Fr) 49.10.29. Er zijn nog 111 renners in de strijd. Ploegenklassement 1. Italië bur 4 min "slgië (Hoevenaers (Fabri, Baffi, Bono) 16 en 44 sec.; 2. ex aequo: yan ^er(je en De premie voor de strijdlustigste renner ging naar Queheille van de West-Zuid-west-ploeg. Het klassement voor de strijd lustigste renners wordt nog steeds aangevoerd door onze landgenoot Piet van Est met 73 punten vóór de Internationaal Ellioth met 72 pun ten en Queheille met 69 punten. De premie voor de grootste pechvogel was voor Geminiani. Adriaenssens, Anquetil en Bobet geen voorsprong van betekenis gunden. Toen de kruitdampen waren opgetrokken en alle schade hersteld was, althans wat betreft de Grote Mannen, bevond Char ly Gaul zich eenzaam in een groep van 22. Goldschmidt zat met de ploeg leiderswagen vlak achter hem. Dat was zijn enige troost. „Wee, ais er nu wat gebeurt; ais ik nu een lekke band krijg, dan is alles toch nog voor niets geweest". Tot op de pittoreske wieler baan van Bayonne liet die gedachte hem niet meer los. Nederlanden achterin Waar waren dan, zo zult ge vragen, de Nederlanders, die gisteren nog ver geleken werden met de beste water dragers uit de Italiaanse school? ZjJ hingen troosteloos aan de staart van het peloton. Kersten, De Jongh, Kool en Voorting waren juist terug van een in spannende jacht. Kersten had een lekke band gehad en moest teruggebracht wor den in het peloton Van den Borgh keek groen van ellende. Zijn maag was van streek. Damen vocht even hard. Hij kon de benen niet rond krijgen. Het leek wei of de zon alle kracht uit zijn spieren deed stromen. I Er waren meer drama's in de gro- te groep, die door de Grote Mannen naar achteren geworpen was. Robert Cazala wist, dat bij de 22 vluchtelin gen 'n gevaarlijke concurrent, de Belg Pauwels, zat En hfj wilde zo graag in het gele erekieed blijven als Bay onne bereikt werd. Cazala kon ech ter niet meer. Hij had in de voorgaan de dagen te hard gewerkt om de trui te verdedigen. Nu slingerde hij van de ene kant van de weg naar de an dere. Elk heilinkje leek te veel. Ach tergebleven ploeggenoten duwden hem er telkens tegenop. André Darrigade verbeet ook de pijn in zijn hart, om dat nu voor eigen publiek niet beju beld zou worden en omdat zijn groene trui ernstig in gevaar zou komen. Fa vero werd het geel en groen voor de ogen van ellende. Hij had niet alleen de aansluiting gemist, hij was boven dien zo ziel' ais iemand maar ziek kan zijn. Meer dan zes minuten verloor de gro te groep op de 22 mannen, die nog weer voorafgegaan werden door drie moedi ge vluchters. Quehille was van die drie ae dapperste, de sterkste en de geïn- spireerdste. Hij kreeg vleugels in zijn geboorteland. Alleen kwam hij als eer ste in Bayonne aan. Daarna arriveer den Manzaneque en Fabbri en ver volgens de 22, bij wie zich de kleine Belg Pauwels bevond. Na ruim 4 min., toen de groep met Nederlanders en met Cazala nog moest arriveren, stak hij zijn hoofd glunderend door de gele trui. Met tranen in de ogen keken Andrée Cazala en haar driejarig dochtertje Isa- belle toe. Desondanks echter huldigde de burgemeester van Orthez, aan het hoofd van vrijwel heel de bevoling van het dorpje, de moedige Robert Cazala. „Vive notre Robert", riep hij uit in het stadion van Bayonne en daarop juichte ook de kleine Isabelle, in een jurkje zo geel als de trui van vader, dapper mee. Want, al heeft Cazala de leiderstrui moe ten afstaan, Orthez heeft een nieuwe held. het verschiet ligt. Zonder veel risico zouden wij voorspeld hebben, dat de beste mannen uit de Nederlandse for matie huiswaarts gegaan zouden zijn. Nu kunnen Piet Damen en Martin van den Borgh profiteren van de rustdag en de ergste narigheden te boven komen. Van den Borgh kampt met een maag, die van streek is. Damen heeft de plotselinge overgang van koel naar verschrikkelijk warm weer niet kunnen verwerken. „Het heeft maar even gescheeld of ik was vandaag afgestapt. Ik voelde me zo belabberd. Niets kan ik eten. Misschien kom ik er op de rustdag weer boven op." Volkomen ontgoocheld stapte Mar tin van den Borgh in het stadion van Bayonne van de fiets. Naast hem stond Piet Damen: lijkbleek. Tijdens de rit had hij herhaaldelijk laten weten, dat hij er verschrikkelijk veel voor voelde om naar huis te gaan. Met z'n allen heb ben de Nederlanders ae man uit Lies hout moeten overreden om door de na righeden heen te bijten. „We hebben ae boot gemist, dat had niet mogen gebeuren." Dit waren de eer ste woorden van Gerrit Voorting. Hij zocht niet naar excuses, hij stelde slechts vast, dat er een enorme fout gemaakt was door Gaul alleen te laten toen voor de tweede keer het offensief begon. Hij stelde ook vast, dat er geen Nederlan der geweest was, die in staat bleek om Gaul te helpen. Een veeg teken. Zo dacht ook Daan de Groot erover. „Ik was helemaal alleen toen de Fransen sprongen. Ze zaten allemaal achterin. Gelukkig dat het nog zo goed is afge lopen." Later op de avond luchtte Klaas Buchly zijn hart. „Ik heb woorden gehad met Goldschmidt. Die was kwaad, omdat er geen enkele Nederlander bij Charly was. Daar had hij gelijk in, maar ik heb Gold schmidt gezegdi!„ dat het zijn eigen schuld was. Hij heeft niets gedaan toen de Ne derlanders alsmaar achter in het peloton hingen. Ik heb toen nog gezegd: „Man, rij langs het peloton en stuur de jon gens naar voren. Wat ze nu doen is veel te gevaarlijk." Maar Goldschmidt bleef rustig zitten. Overigens, wat waren de Nederlandse jongens slecht en wat staan ze nu achter in het klassement. Ze moe ten ook niet zoveel drinken bij die hitte. Geen wonder, dat ze zowat allemaal kapot waren." Op de Bosbaan zijn de gecombineer de roeiwedstrijden van de „Koninklijke" begonnen waaraan zijn toegevoegd de nationale kampioenschappen met voor- wedstrijden en een finale. In deze eind strijd won Njord gemakkelijk het „zware" nummer overnaadse twee met 8 min. 18 sec. vóór Poseidon met 8 min. 27,8 sec., Phocas als derde en de Amstel als 4e. De jonge acht B leverde een verrassende overwinning op voor Nereus, dat kans zag de favorieten Aegir en Proteus te verslaan. Aegir zal zijn nog ontmoeten in de finale, waarin van de 2e heat zullen verschij nen Laga en Njord. De tijden waren gunstig: 6 min. 08,8 sec. voor Nereus en 6 min. 09,- sec. voor Laga. De beide dames dubbel équipes van de Deutsche Hochschule für Körper- kultur uit Leipzig wonnen hun races vóór het Spaarne, de Funze en De Hoop Het ziet er naar uit, dat het Engelse testteam ook de derde wedstrijd tegen Indië, die donderdag te Leeds is begon nen, gemakkelijk za] winnen. Doordat Colin Cowdrey, de geroutineerde En gelse batsman, met 148 runs not out bleef, kwam Engeland op de tweede dag tot een score van 408 voor 4 en nam daarmee een voorsprong van 247 runs met nog zes eerste inningswickets in handen. De innings van Cowdrey be vatte vier fantastische zessen en der tien vieren. Behalve Cowdrey zorgde Ken Barrington, Gilbert Parkhouse en Geoff Pullar voor een groot aantal runs. Barrington scoorde 80 punten, Parkhouse 78 en Pullar 75. Twee Nederlandse renners de on afhankelijke Piet Steenvoorden (Heem stede) en de amateur Henny Marinus (Amsterdam) hebben vrijdag deel genomen aan een internationaal crite rium over 80 km in Oost-Berlijn. Win naar werd de Italiaan Venturelli, die voor de 80 km 1 uur 57 min. 13 sec. nodig had. De tweede plaats was voor Piet Steenvoorden, derde werd wereld kampioen Schur (O. Did), vierde De Boevere (België) en vijfde Henny Ma rinus. De Visser-Neerlandiaprijzen zijn dit maal toegekend aan prof. dr. J. H. P. Jonxis, hoogleraar in de kindergenees kunde te Groningen, mr. dr. N. Mul ler algemeen secretaris van het Neder lands genootschap tot reclassering en aan de directeur van de Prins Alexan- der-stichting te Huis ter Heide, de heer P. S. N. Oost. De vierde nrijs is toe gekend aan het centraal orgaan voor De Peruaan Alex Olmedo, die uitkwam voor Amerika, heeft op Wimbledon d* titel heren-enkelspel veroverd door in de finale te winnen van de Australiër Laver. Olmedo ontvangt de beker uit handen van de hertogin van Kent. De 23-jarige Peruaan Olmedo heeft te Wimbledon de kroon op zijn nog prille carrière gezet, waarin hij alg een me teoor omhoog is geschoten. Immers, pas het vorig jaar december toen hij voor Amerika de Davis Cup hielp terug winnen op Australië en bovendien het internationale kampioenschap van Aus tralië op zijn naam schreef, vestigde de Peruaan zijn reputatie in de inter nationale tenniswereld. Hij plaatste zich bovendien als eerste op de wereldten- nisranglijst en dat hij deze plaats waar dig is, heeft hij in het toernooi te Wim bledon getoond. Slechts twee sets heeft hy in het enkel-spel moeten af staan, één aan Krishnan, en één aan Ayala. In de finale was hij onaantast baar voor de 19-jarige Australiër Rod Laver, die na 1 uur en 12 minuten moest capituleren. Het was een eindstrijd zonder bril jant tennis, maar toch wel boeiend, vooral door het taaie verzet van Laver. Lavers spel was echter aanmerkelijk minder vast dan in de halve eindstrijd tegen Mackay en reeds spoedig was duidelijk, dat hij in zijn opzet om als eerste ongeplaatste speler Wimbledon te winnen, niet zou slagen. Olmedo, de eerste Zuidamerikaanse Wimbledonkampioen, speelde als een panter, razendsnel en slim. Zijn zeer gevarieerde spel imponeerde de jonge Australiër dermate, dat hij met 1-5 achter kwam te staan. Weliswaar slaag de Laver er daarna in door Olmedo's service te breken de enige keer in merika gaat het groots aanpakken in Squaw Valley. Voor de Olym pische Winterspelen moet het „his torische" vuur helemaal uit het Griekse Olympia komen en bij zc iets schakelt men tegenwoordig een straalvliegtuig in. In Los Angeles krijgt de fakkel na het razendsnelle transport onderdak in het plaatselijke colosseum en daarna ko men 600 atleten in touw om het vlam mende symbool via San Francisco naar Californië te brengen. Dat is precies 1000 kilometer lopen. Om de zaak niet te eenvoudig te ma ken gaat de vlam dan per helikopter naar de hoogste berg van Squaw Valley, waar een skiër klaar staat om de nog steeds brandende fakkel in grootse stijl naar beneden te voeren. Een omweg, zult ge zeggen, maar voor de „show" hebben de Amerikanen veel over. Zelfs komt Walt Disney er aan te pas om als voorztter va nde ceremoniële commis sie de Winterspelen een luchtige entou rage te geven. Advertentie de enige benzine met effect van bovensmering ESSO EXTRA is super zuinig BAYONNE Bidache Navarrenx Oloron ■i Ste.Marie 5-7.'59 235 km Lourdi 'Pierrefitte-N Tourrnalet 2000. nvoorziene omstandigheden daarge. laten, jjvoorbeeld duisternis of slecht weer, moet een wedstrijd in de honkbalhoofdklasse bü een gelijke eindstand verlengd worden totdat een beslissing is verkregen. Aldus staat het in de reglementen. Dat het een vrij vage omschrijving is die dubieuze beslissin gen kan uitlokkon, is onlangs gebleken. Bij de wedstrijd H.H.C.-O.V.V.O. in Haarlem bleef het na negen innings nog zo lang gelijk (4-4). dat scheidsrechter Hetem begon te vrezen, te laat te ko men voor zijn avondeten. Na vier uur machteloos gezwaai met het slaghout kreeg de heer Hetem er genoeg van. In zijn achterhoed doemden de „onvoor ziene omstandigheden" uit een regle- ment op. Geen duisternis, geen slecht weer, alleen maar een wedstrijd, die in een slop was geraakt. H.H.C. en O.V.V.O. hadden elkaar pat gezet. De arbiter staakte de strijd. Ofschoon in de hoofdklasse een ont moeting niet ge Hik ..kan" eindigen, voelt de honkbalbond er wel voor om in dit geval beide partijen een puntje te geven en er verder maar niet meer over te praten. En nu? Misschien bemerkt de volgende keer een scheidsrechter al na drie uur honkbal een veelzeggend ge rommel in zijn maag, of misschien vindt hij het zelfs niet eens de moeite waard om te verlengen. Het is maar net hoe ge het als scheidsrechter bekijkt. De reglementen laten een royale interpre tatie toe. Wij stellen voor de onvoor ziene omstandigheden een wat royaler omschrijving te geven. Wat bijvoorbeeld te denken van: „Duisternis, regen (wind daarvoor was hij te verstandig. Wel zone Dhlomo na de wedstrijd het hoog ste lied onder de douche. De laatste tijd meende men er een vals ondertoontje in te horen en daar bleek reden voor te zijn. Darius had het niet meer naar zijn zin in Heracles. Op eigen verzoek kwam hij op de transferiijst, maar een contract met een andere club bleef uit. Nu heeft Dhlomo met de wijsheid zijn volk eigen, besloten zijn levensloop aan de omstandigheden aan te passen. Op de eerste plaats amateur-voetballer wor den, ten tweede zijn vuisten gaan be nutten en tenslotte als zanger optreden. Binnenkort hoopt de Zuid-Afrikaan, die een half jaar voor Heracles voetbalde, als prof in de ring te verschijnen. Het wachten is op de toestemming van de boksbond in zfln geboorteland. Intussen rekent men er op, dat Dhlomo zijn beide sporthobby's niet op de verkeerde mo menten met elkaar za] verwarren. SCHEIDSRECHTER HETEM .Honger. niet), honger of dorst van scheidsrech ter of spelers, lusteloosheid van een der veldscheidsrechters, gebrek aan interes se van de eerste honkman en een mis prijzende opmerking van de terrein knecht, die ook wel eens naar huis wil." De stemming van het publiek is na tuurlijk niet minder belangrijk. In Haar lem gaven de' toeschouwers na vier speeluren afkeurende commentaren. Men had honger en eiste boter bij de vis, in dit geval een beslissing. Niemand ging naar huis. Totdat scheidsrechter Hetem zijn body-protector met ver moeide gebaren afgordde. e Almelose eerste divisieclub He racles heeft het afgelopen seizoen een voetballer in zijn gelederen gehad, die behalve met de bal aardig weg wist met de bokshandschoenen. Niet dat de Zuid-Afrikaan Darius Dhlo mo hem bedoelden wij op het veld gebruik maakte van zijn stevige punch; e zwarte handel zal weer ouder wets opbloeien in Rome. Een oude en verfijnde kunst, die de oude stad in vroegere tijden deed uitsteken boven alle andere „gerenommeerde" centra op dit gebied. De koopwaar? Olympische toegangsbewijzen. Begin volgend jaar zullen de 250.000 kaartjes worden gedistribueerd volgens een wel overwogen systeem met een duidelijke hoofdlijn: de helft voor Italië de rest voor het buitenland. Alleen de geaccre diteerde re'-bureaux zuilen de toegangs bewijzen over de grens mogen verkopen en uitsluitend aan degenen, die kunnen aantonen onderdak in Rome te hebben besproken. Ieder land krijgt een eerste toewijzing, waarna vraag en aanbod een rol gaan spelen. Hoe het zij, men verwacht in Rome een actieve handel, waarbij voor de be langrijke evenementen de prijzen diep zwart zullen worden. Normaal zal men de kaartjes kunnen kopen voor 2.- en meer met ais duurste prijs ongeveer 36.-. De bedragen zijn even hoog als bij de Olympische Spelen in Helsinki zeven jaar geleden. de hele partij en zich enigszins te herstellen, maar met een love game schreef de Peruaan de set op zijn naam: 6-4. Ook bij het begin van de tweede set stond savers service sterk onder druk. Niettemin slaagde de Australiër erin met 4-2 voor te komen. Olmedo brak echter door in de zevende game, en Laver verloor zijn service wederom in de negende game, toen een dubbel- fout hem in moeilijkheden bracht. Daar na was het duel snel beslist. Olmedo is kampioen, weliswaar geen kampioen van het formaat Kramer of Sedgman, maar ongetwijfeld op dit mo ment 's werelds sterkste amateurten nisspeler. En amateur zal hij in ie der geval voorlopig blijven, zo ver klaarde hij tenminste na afloop. Laver boekte vandaag toch nog een succes. Met Darlene Hard zegevierde hij in de halve finale van het gemengd dubbelspel met 6-2, 5-7, 6-2 over de Engels-Mexicaanse combinatie Knight- Ramirez. In de finale komen Laver en Hard uit tegen Fraser en Maria Esther Bueno, die met 6-3, 6-2 Mark-Arth uitschakelden. Drie Amerikanen en een Engelse zul len strijden om de titel in het dames dubbelspel. Aan de ene kant Darlene Hard en Jane Arth, aan de andere de Amerikaanse Fleitz en de Engelse Christine Truman. De mogelijkheid op een Engels succesje blijft dus bestaan. De uitslagen waren; Dames-dubbel spel, halve finales; Fleitz (V.S.)-Truman (G.B.) versl. Ramirez-Reyes (Mex.) 8-6, 6-1. Arth-Hard (V.S.) versl. Reynolds-Schuurman (Z.-Afr.) 6-0, 6-2. Gemengd-dubbelspel, halve finales: La ver (AustrJ-Hard (VS) versl. Knight (GB)-Ramirez (Mex.) 6-2, 5-7, 6-2, Fra ser (Austr.)-Bueno (Braz.) versl. Mark (AustrJ-Arth (VS) 6-3, 6-2. Vrijdag werd op het CHIO te Aken de zware dressuur gereden. Winnares was de Amerikaanse Jessica Newberry met Forstad die 15.9 van de 20 te behalen punten verwierf. Van de Nederlandse dressuuramazones eindigde Anny van Doorne (Deurne) met de Lippizaner hengst Maestoso Brecia op de 8e plaats (13.8 pnt.) en mevrouw F. Benedictus- Lieftinck (Putten) met Kobold op de 9e (13.7 pnt). De tandems tuigpaarden leg den een gebruiksproef af. Graf Triot en Mia van de heer E. Hemmes uit Gro ningen werden vierde, Sandor en Judo van dezelfde eigenaar vijfde en Spoet nik en Frisco van J. W. van Dijk uit Emmeloord legden beslag op 'de 8e plaats. De jeugdige Duitse amazone Anna Clement won met Nico het internatio nale springconcours om de „prijs van de rij vereniging". Mej. Clement was op het 700 meter lange parcours, dat 14 hindernissen met 19 sprongen telde veruit de snelste. Wereldkampioen Hans Guenther Winkler, tuimelde van zon paard. °"S«stUurde vier van Nereus is in de halve finale voor de Stewards Cup op de Henley Royal Regatta uit geschakeld door de ploeg van St Ed- rnund Hall and Lincoln8 Colleges uit Oxford. Het verschil aan de finish be droeg een lengte. De tijd van de En gelsen was 7 mm. 35 sec. De race had een onregelmatig ver- Reeds dadelijk na de start was de Nederlandse ploeg weinig stuurvast en raakte geheel uit de koers. Na 1500 !*warnen de boten met elkaar in n^htio maar de scheidsrechter achtte geen termen aanwezig om tot diskwahficatie over te gaan. Nereus lag na 400 meter ongeveer een halve lengte achter, maar door het tempo op Ite at0t 33 s'agen per minuut slaagden de Amsterdammers erin na du'zend meter op gelijke hoogte te ko- ,met de. Engelsen. De aanvaring mocht noch de een, noch de ander be voordelen. blijkbaar waren de Neder landers hierdoor toch zo zeer uit hun balans gebracht, dat zij geen hi,;woord hadden op de felle eindsprint, die hun inzetten. Bij elke haal boekten de Engelsen winst om tenslotte met ruime voorsprong te finishen. Het programma in de eerste klas van de cricketcompetitie luidt voor zondag a.s.: Ie klas A. HCC 2—Quick (Den Haag), Hermes DVS—HCC 1, VRA— Rood en Wit, VOC—ACC. Ie klas B. HaarlemVVV, HBSPW. In de eerste klas A wordt 4 juli gespeeld de wed strijd VRA—ACC.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7