Vaderlands" lichtspel op Binnenhof 's Lands Kroniek- Soekarno 's nieuwe rol Venus bedekt ster Regulus Taktisch gereden Way Jewel' wint Grote Fokkersprijs Y AZtw conté/te Y A S HIC A Renault Stakingen in de Britse verswereld Architect Dudok 75 jaar ri Maris in Venlo sterker dan Hal1 Mevrouw Thung kkf Fredie Marinkelk V MAANDAG 6 JULI 1959 f»AG!NA_5 ft Zeldzaam verschijnsel Incl verwarming 4490,- Wegvervoerders willen vrijere loonvorming doorberekenen Regering in beroep tegen opdracht Hoge Autoriteit DE HOTELBRAND IN NOORWEGEN Mevr. M, Mulder in Oslo overleden C.A.O. in de grafische bedrijven Loonsverhoging van zeven cent per uur Cafetariahouder tijdens ruzie doodgeslagen Khroesjtsjev 14 juli naar Polen Louis Armstrong blaast weer op de trompet Secretaris K.V.P. 25 jaar doctor Dia-strip en filmpje over seminarie opleiding Clark Cable in ons land Vriendelijk, goed opgevoed mens Zijn boordje krult V KOERSEN OP MEREVELD Centrale hockeytraining Meer dan 20 spelers aangewezen Centraal Sociaal W erkgeversverbond prijst regeringsnota Society'huwelijk in Valkenburg Internationaal toerno^ Italiaanse rutïêrs Aken ongenaakba^1 Wielrennen in buiten]^ Luxemburg Maliepaard zesde ronde van Oostei^| Advertentie (Van onze Haagse redactie) Haag heeft opnieuw i zijn Binnenhof ontdekt. De Hoogmogende He ren van de Staten-Generaal hebben, voor zover zij een auto bezitten, tot die heront dekking de laatste jaren ver re van bijgedragen. De gothi- sche fontein en het beeldje van Graaf Willem in zijn gouden mantel worden door het geparkeer nagenoeg on zichtbaar gemaakt en het ge hele hof berooft men van zijn sfeer. Maar het Haags Comi té heeft althans voor de komende zomeravonden het hart van Nederland in zijn ruimtelijke glorie met de her innering aan vele eeuwen hersteld. Iedere avond wordt er een kunstig spel gegeven, dat zich in zijn middelen beperkt tot niet meer dan licht en geluid. Maar dat het voldoende is heeft de eerste uitvoering, in het bijzijn van autoriteiten, (zaterdag) be wezen. Nooit zag men de om lijning van het grafelijk kas teel en de daarvoor gebouw de „groote saele" indrukwek kender dan tegen de don kere avondhemel, terwijl van alle kanten, naar gelang het spel verliep en de eeuwen oude gebeurtenissen werden aangetipt, schijnwerpers, nu eens van achteren, dan van voren of opzij, om de oude gevel speelden. „In dit lichtspel in uw land is het meest karakteristieke voor mij geweest het ge bruiken van een carillon", zo vertelde ons de heer Ar- naud, die voor deze première naar Den Haag was gekomen, waar hij de laatste maan den dit alles heeft voorbereid. Een prachtig carillon-motief vormt de overgang van de ene scène naar de andere. De stadsbeiaardier Henk Herzog, die het op de St Jacobstoren speelt, is niet aanwezig. Zijn beiaardspel is opgenomen op een bandje, maar dat begrip „bandje" is in handen van de technici hulde aan het G.E.B. dat met Philips samenwerkte tot een prachtig gave reproduc tie gemaakt. Het motief vormt de over gang tussen de scènes en kondigt de gebeurtenissen aan: de Middeleeuwse tijd van de graven Willem en Floris, die beiden de dood vonden door moordenaars handen en de periode van de veel omstreden vrouwe Ja- coba en de harde tijd van Maurits die hier midden in het gevecht tegen de Span jaarden zijn troepen liet exer ceren. Vandaar naar de gro te stadhouder Willem III, die Den Haag tot een cen trum van wereldpolitiek maakte en tot slot de fijne rococotijd, waarin de stad houders gingen concurreren met de Franse koningen. De techniek van het licht spel is ontstaan in Frankrijk, waar een kasteelheer op een avond bij donder en blik sem eerst goed de ziel van zijn kasteel herkende. Hij werd gegrepen door het dra matisch effect van licht en schaduw en van het impo nerend geluid, en omdat hij een man van zijn tijd was, begreep hij de moeilijkheden wanneer men die dramatiek technisch zou uitwerken. Een geluidsproducent kwam er bij, die zich in zijn ate lier met het verwezenlijken van deze gedachte bezig ging houden. Een handig techni cus kan, gebruik makend van een reeks luidsprekers die hij over afstanden verspreidt, een karos met paarden en blaffende honden laten voor rijden, en de suggestie wek ken, dat de stoet van heel ver nadert. Zo wordt in het Haagse lichtspel de komst van Willem II, stichter van Den Haag, in het geluidsbeeld gebracht. Naast het licht en het ge luid is er nog een derde dimensie: de menselijke stem, die in kernachtige woorden het verhaal vertelt. Het Haag se lichtspel maakt gebruik van prachtige stemmen. Louis de Óree b.v., die zich heeft ingeleefd in de stemming van de oude staatsman Van Ol- denbamevelt, als hij op het laatst van zijn leven in een van de grafelijke torens ge vangen zit en daar zijn af scheidsbrief schrijft aan zijn „zeer lieve, beminde huis vrouw, kinderen en kindskin deren". Ergens hoog in die toren priemt het schaarse licht van de kamer waar Oldenbarnevelt zijn ganze neer hoorbaar! over het papier laat krassen door een venster dat in het donker oplicht en even later wordt de hof, waar het schavot wordt opgericht in een grauw schijnsel gehuld. Peronne Hosang zegt de woorden, waarmede Mary Stuart afscheid neemt van haar gemaal, Willem III. voor hij zijn grote oversteek zal beginnen met de vloot die in Hellevoet gereed ligt. Zo zijn er meer voortreffelijke de clamaties en vele momen ten, waarbij men zich ver baast over de soberheid van de middelen, waarmede in veertig minuten zeer veel afwisseling wordt bereikt. Het hele spel van effekten kon zodoende zeer natuur lijk blijven. Het is nergens goedkoop of zoet, want het is hecht gebaseerd in de historie, die met het vak manschap van vele mede werkers deze eerste Haagse poging om onze vaderlandse geschiedenis op populaire wijze in een lichtspel te ver werken tot een voortreffe lijke zomeravondbelevenis heeft gemaakt. De Indonesische president heeft ge daan, wat ettelijke woordvoerders al dagen en weken hadden voor speld: hij heeft de weerspannige Con stituante ontbonden en de revolutio. naire grondwet van 1945 opnieuw van kracht verklaard. In de berichten uit Djakarta heet het telkens weer, dat die grondwet van 1945 aan de president „bijkans dictatoriale bevoegdheden ver leent". In minstens één opzicht vertoont Soekarno's geestelijke opbouw gelijke nis met die van de meeste moderne dictators en autocraten: evenals zij koestert hij een soevereine minachting voor de economie. De deskundigen op dat gebied heeft hij zo onophoudelijk teleurgesteld, dat zij van hem ver vreemdden (zoals Hatta) of zelfs het zwaard tegen hem opnamen (zoals Pra- wiranegara en Sumitro). De buitenland se bedrijven, die belangrijke sectoren van de Indonesische economie tegen verkwijning en ontreddering behoedden, heeft hij laten confiskeren of in verwar ring gebracht. Na dat allemaal te heb ben gepresteerd huurde hij een Ame rikaans vliegtuig en trok de wijde we reld in. Een correspondent van de Lon- dense „Times" in Singapore heeft uit gerekend, dat er aan charterkosten al bijna 820.000 gulden waren betaald vóór dat de president halverwege zijn reis besloot een groter vliegtuig te huren, aangezien hij anders al zijn souvenirs niet kon vervoeren. We hebben verno- men, dat Soekarno .zich bijzonder ni iitckii a ,ir\rr heeft geamuseerd BUITENLANDSE bij de studenten in Warschau, dat KRONIEK h« ?P ®e" Scandi navisch kinder- V. y .fietsje heeft gere- den en dat hij het zowel met de filmsterren in Hollywood als de hula-girls op Hawaii uitstekend kon vinden. Natuurlijk zijn dat opmer kelijke dingen, maar het is zeer de vraag, of de minister van financiën van een land met een minder deplorabele economie dan Indonesië voor zoiets ne gen weken lang ruim dertienduizend fulden per dag zou willen neertellen. ij Soekarno echter speelt geld geen rol. En toen hij vorige week op Kema. joran terugkeerde, was de dekking aan roud en harde valuta bij de Bank van -ndonesia gedaald tot beneden de zes procent, terwijl in het verleden altijd werd aangenomen, dat die dekking niet beneden de twintig procent mocht ko men. De „Times of Indonesia" conclu deerde terecht, dat „onze economie gevaarlijk dicht is genaderd tot de vol ledige chaos". En het leger ontving de president met spandoeken, waarop de oplossing van de economische crisis als eerste en voornaamste taak stond aan gegeven. Het ligt voor de hand, dat het her stel van de Indonesische economie bepaald niet in de hand wordt ge werkt, indien men een figuur als pre sident Soekarno met „dictatoriale be voegdheden" bekleedt. Het staatshoofd heeft nimmer enig benul of enige be langstelling voor dergelijke vitale pro blemen getoond. Dat Soekarno uit Hol lywood of Hawaii alles behalve een eco nomische toverformule heeft meege bracht, wordt stellig door niemand be ter ingezien dan door generaal Nasu- tion, de chef van de legerstaf. Uit allerlei aanwijzingen blijkt, dat Nasution de man is, die de president thans van tekst en regie-aanwijzingen voorziet. Het kan bepaald niet zijn be doeling zijn om gewichtige staatstaken nog langer door de persoonlijke grillen van Soekarno in het honderd te laten sturen. Integendeel, Nasution wil, dat er nu eindelijk eens energiek wordt aan gepakt en dat de onverantwoordelijke passie van de president voor louter po litieke zaken aan banden wordt gelegd. Hij zal daarom stellig niet toestaan, dat Soekarno zijn „bijkans dictatoriale be voegdheden" ook werkelijk naar wille keur uitoefent. Als Nasution het mogelijk zou achten Indonesië te regeren met terzijdestel ling van Soekarno, dan zou hij al lang een militair bewind hebben gevormd. Maar het „charisma" van Soekarno als de grote leider van de nationale bewe ging en als de volksredenaar bij uit stek is groot, te groot wellicht om de openlijke vestiging van een militaire dictatuur te gedogen. Zonder twufel zun er bij de Indonesische strijdkrachten wel figuren, die alsnog de politieke li quidatie van Soekarno wensen. Maar Nasution is althans voorlopig niet een der hunnen. Hij geeft er de voorkeur aan Soekarno voor het oog vein het volk en van de wereld te handhaven op de troon in het paleis aan het Merdeka- plein. Maar tegelijkertijd staat hij er op, dat het legér zich onmiddellijk ach ter die troon kan opstellen om de da den van de president te besturen en diens verstand te verlichten. Van het vermogen van Nasution om Soekarno naar zijn hand te zetten hangt het af, of Indonesië eindelijk de weg naar her stel en stabiliteit zal bereiken. Advertentie Vertegenwoordigers van de drukinkt- fabrikanten en de vakbond van werk nemers in de Britse drukinktindustrie komen vandaag op het ministerie van arbeid bijeen om te spreken over het „vinden van een procedure waardoor vorderingen kunnen worden gemaakt in de richting van een spoedige rege ling" van het huidige geschil over io nen en werktijden. In de Engelse druk- inktfabrieken staken 2500 werknemers. De verschijning van de nationale en de Londense avondbladen na woensdag a.s. wordt bedreigd door het opraken van de drukinktvoorraden van de kran ten. Tot die datum kunnen de bladen, doordat zij een drukinktpool hebben ge vormd, nog uitkomen. Er is nog geen oplossing in zicht van het conflict in de drukkerswereld, waardoor het werk bij meer dan 1.100 provinciale bladen en meer dan 4.000 drukkerijen sedert 17 juni stil ligt. Ver tegenwoordigers van werkgevers en werknemers slaagden er zaterdag op het ministerie van arbeid niet in een uitweg te vinden maar men was be reid opnieuw overleg te plegen. Op een in Utrecht gehouden vergade ring van de organisatie van Beroeps- goederenvervoer Wegtransport heeft de voorzitter, de heer E. van Donkelaar gezegd, dat de door de Hoge Autoriteit van de Kolen en Staal Gemeenschap opgelegde verplichting, voor iedere rit of voor iedere serie ritten naar het buitenland van te voren aan haar de tarieven en vervoersvoorwaarden voor te dragen, de snelle afwerking van de opdrachten en de vrije ontplooiing van het Nederlandse transportbedrijf belem mert. De Nederlandse regering is tegen de ze opdracht van de Hoge Autoriteit in beroep gegaan bij het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschappen. Dat zal de zaak waarschijnlijk in oktober in behandeling nemen. Volgens de heer Van Donkelaar zal het er voor het Nederlandse vervoerswezen vrij ernstig uitzien, wanneer het Hof het beroep afwijst. „We zullen dan ver stikken in het dirigisme," zo zei hij, „en we komen met onze concurrentie positie in een dermate strak keurslijf, dat het funeste gevolgen zal hebben voor de Nederlandse economie. Het is, naar de mening van de voor zitter, voor het wegvervoer onmogelijk om te voldoen aan de voorwaarden voor een vrijere loonvorming. „De re gering zal zich moeten realiseren, dat een doorberekening van de kosten van de vrüere loonvorming voor de instand houding van de vervoersbedrijven nood zakelijk is," aldus besloot de heer Van Donkelaar. De zestigjarige mevrouw M. Mulder uit Den Haag, die bij de hotelbrand te Stalheim in Noorwegen op 23 juni ern stig gewond was geraakt, is vannacht in een ziekenhuis te Oslo overleden. Het aantal doden door deze brand is hiermee tot 25 gestegen. Het akkoord, dat de werkgevers- en de werknemersvertegenwoordigers in de grafische industrie hebben bereikt, resulteert in een loonsverhoging van dertien cent per uur. Zes cent hiervan is de huurcompensatie, zeven cent is een rechtstreekse loonsverbetering. De verkorting van de werktijd van 48 tot 45 uur per week, zal geleidelijk aan tot stand komen. Zij bedraagt 52 uur in het eerste jaar, 104 in het tweede en 156 in het derde jaar. Dan is de 45-urige werkweek een feit. De nieuwe C.A.O. wordt nu voorge legd aan de vakgroepen van de gra fische bonden en de werkgeversorgani saties. Daarna zal zij door de rijksbe middelaars moeten worden goedge keurd. Zondagavond is in een cafetaria te Goes ruzie ontstaan tussen een bezoe ker en de vijftigjarige cafétariahouder F. Leijnse. De ruzie ontaardde in een formele vechtpartij, waarbij stoelen en asbakken als wapens werden gebruikt. Nadat de bezoeker, een 22-jarige be tonwerker uit Goes naar buiten was ge werkt, zette het gevecht zich op straat voort. De betonwerker wist een stoel te pakken en sloeg daarmee zijn tegen stander op het hoofd. De vijftigjarige man viel daarna op straat neer en overleed enkele minuten later. De po litie heeft de betonwerker opgesloten. Premier Khroesjtsjev zal een Sovjet delegatie leiden, die 14 juli op uitnodi ging van de Poolse regering naar War schau gaat voor een „vriendschappelijk bezoek", zo heeft het Russische persbu reau Tass bekend gemaakt. Libanon De vroegere Libanese pre mier Sami el Solh, die in september het land had verlaten, nadat er drie aanslagen op zijn leven waren gepleegd, is in Beiroet teruggekeerd. Hij werd verwelkomd door oud-president Cha- moun. Voorlopig zal Solh wonen in een vakantie-oord in de bergen. (Van onze medewerker) Dinsdagmiddag omstreeks tien minu ten voor half drie zullen een groot aan tal amateur astronomen en een enkele vakastronoom in Nederland en daar buiten aan hun kijkers gereed staan om een zeldzaam hemelverschijnsel te ob serveren. Om acht minuten voor half drie zal de heldere ster Regulus door de planeet Venus gedurende korte tijd worden bedekt, Venus zal dan juist tus sen de ster Regulus en de aarde in schuiven en voor de aardse waarnemer het licht van Regulus onderscheppen. Omdat deze sterbedekking midden op de dag zal plaats vinden, zal zonder hulpmiddelen het verschijnsel niet kun nen worden gezien. Dehulpmiddelen behoeven evenwel niet erg ingewikkeld te zijn. Een goede kijker zal al vol doende zijn om zowel de ster als Venus overdag waar te nemen. Men wil bij het waarnemen van dit verschijnsel de tijdstippen van onzichtbaar worden en weer zichtbaar worden van Regulus zo nauwkeurig mogelijk vaststellen. De waarnemers gebruiken daarvoor een stopwatch. Het goed waarnemen van dit astronomisch verschijnsel is van groot belang en de resultaten die ama teur-astronomen ermee behalen, wor den door de vakastronomen hoog ge waardeerd. Het geeft de vakastrono men een controle op de berekende ba nen van de planeten. Door het tijdstip in gedeelten van seconden vast te leg gen, kunnen zij de plaats van de pla neet in haar baan tot op enige tiental len kilometers bepalen. Een van de bijzonderheden, die bij de verduistering van Regulus door Venus kunnen worden onderzocht, is de sa menstelling van de dampkring van Ve nus. Het licht van Regulus zal, voordat het geheel door Venus weggenomen wordt, eerst alleen door de dampkring van Venus worden onderschept en ver zwakt. Vlak voor en juist na de gehele verduistering zal men uit het verloop van de helderheidskromme van Regu lus enige gegevens over de Venus-damp- kring kunnen verkrijgen. Deze waarne mingen kunnen te meer van belang zijn, omdat Regulus een zeer heldere ster is. Het licht zal daardoor, door diepere la gen van de Venus-atmosfeer gaande, nog niet geheel worden weggenomen. We kunnen bij deze verduistering dus langer in de atmosfeer van Venus kij ken. Een zo gunstige verduistering van Regulus door Venus zal voorlopig wel weer even op zich laten wachten. Louis Armstrong, die de vorige week het ziekenhuis in Italië verliet, zorgde zaterdag voor een grote verrassing door onverwacht op een jazzavond in New York te verschij nen. „Satchmo", die zaterdag 59 jaar werd, wandelde het toneel op, nadat het Engelse orkest van Johnny Dankworth zijn laatste nummer had gespeeld. Iemand reikte hem een trompet aan en na een aarzelend begin speelde hij zijn herkenningsmelodie „It's sleepy time down south". Hij bleef onge veer vijftien minuten op het toneel en speelde verscheidene nummers voor het verraste publiek. De organisatoren moesten het licht uit draaien om de enthousiast juichende toe hoorders tot heengaan te dwingen. Naderhand vertelde Armstrong nog: „Ik kwam niet om te bewijzen, dat ik niet ziek ben. Ik kwam alleen ma»* om te spelen" Donderdag is het vijfentwintig jaar geleden, dat dr. L. A. H. Albering, secretaris van de K. V. P. en lid van de Tweede Kamer op dertig-jarige leeftijd de doctorstitel verwierf. Hij pro moveerde aan de universiteit te Gro ningen tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Doctor Albering was tot 1942 leraar aan het O. L. Vrouw Ly ceum te Breda, verbleef daarna een jaar in het gijzelaarskamp in St. Mi chielsgestel, was bij de bevrijding van het zuiden gewestelijk commandant der Binnenlandse Strijdkrachten en na dien als majoor verbonden aan de staf van prins Bernhard. 1 Januari 1946 werd hij secretaris der K.V.P. en se dert 1956 is hij tevens lid van de Twee de Kamer. Het klein-seminarie Rolduc van het diocees Roermond gaat binnenkort ge bruik maken van enkele meer moderne publiciteitsmedia om toekomstige pries terstudenten een idee te geven van de seminarie-opleiding. Dit zal gebeuren aan de hand van een dia-strip en een filmpje. De Rolducse leraar de zeereerwaarde heer H. Noter- mans is momenteel bezig met de ver vaardiging van de dia-strip. Een vijftig tal dia's brengt de historie van de eeuwenoude abdij. Rolduc en speciaal de sinds 1946 aldaar gevestigde op leiding voor klein-seminaristen in beeld. Onder meer besteedt de strip bijzondere aandacht aan het dagelijkse leven van de Rolduciëns, met name aan de gees telijke vorming en de gymnasiale op leiding van de klein-seminaristen. Daar naast is een groot gedeelte van de strip gewijd aan de ontspanning. Tal van verenigingen en hobby-clubs bieden de Rolduciëns royaal de gelegenheid tot sport en spel. Van de dia-strip die opent met een luchtopname van het imposante gebou wencomplex van Rolduc worden hon derd exemplaren vervaardigd. Het ligt in de bedoeling deze strips op di verse lagere scholen in Limburg te gaan vertonen. De leerlingen daar wil men op deze manier een beter begrip bijbrengen van de seminarie-opleiding. Mogelijk, dat dit de ook in het diocees Roermond waarneembare daling van het aantal priesterroepingen kan tegengaan. Gezien dit verschijnsel opperden on langs enkele geestelijken, tijdens een contact-bijeenkomst te Rolduc, het idee om een filmstrip van de seminarie opleiding te laten vervaardigen. Dit idee wordt thans door Rolduc verder uitge werkt. Na de dia-strip zal ook een film pje worden vervaardigd. Algerije Een colonne Mohammedaan se en Franse soldaten is dezer dagen 80 km ten zuidwesten van Algiers in een hinderlaag van de opstandelingen gelopen. 25 militairen werden gedood. De opstandelingen trokken zich snel terug om omsingeling door de Franse strijdkrachten te voorkomen. ...j?. i J77 en van Nederlands bekendste ar- ƒ-, chitecten, Willem Marinus Dudok, wordt vandaag 75 jaar. De bou wer van het raadhuis in Hilversum en van talloze andere objecten in binnen- en buitenland geniet een uitstekende gezondheid, die hem in staat stelt nog regelmatig te werken. In Amsterdam nadert zijn opmerkelijke Havengebouw reeds het hoogste punt en in de tuin stad Geuzenveld is een groot complex fraaie woningen van zijn hand een sie raad van het nieuwe Amsterdam. In Hilversum zijn woonplaats en de ge meente, die ook stedebouwkundig duurzaam zijn stempel zal dragen, hoopt men spoedig te beginnen met een be langrijk object naar Dudok's ontwerp, het cultureel centrum. Weinig architecten zijn tot op hoge leeftijd hun eigen stijl zo trouw gebleven. Dudok ontwerpt dik wijls terwijl hij luistert naar klassieke muziek. Een kostbare villa, die hij in Hilversum heeft gebouwd, is, naar zijn eigen woorden, geconcipieerd met de „Pavane pour une infante défunte" van Ravel op de achtergrond. „cheese" zeggen als ze op de foto moeten. Dit had de dame in kwestie beslist ook gehoord, want met breed febaar lachte ze al haar tanden bloot, e sprak de heer Gable aan, nog voor hjj ging zitten. Ze gaf hem een hand, wisselde een paar woorden en was verder gedurende de bijeenkomst uiterst gelukkig, zo te zien. Maar ze schreef niets in een blocnote of op een stuk papier. In zoverre was haar rol op deze persconferentie onduidelijk. De heer Gable toonde zich een ele gant, goedmoedig en goed opgevoed mens. Hij zette zijn zonnebril in de schaduw af en werd niet kwaad toen men hem twee keer dezelfde vraag stelde. Het ging er om of hij al eerder in Nederland was geweest. Ja, zei hij, één keer. Dat was in Zuid-Limburg bij opnamen voor de verzetsfilm. „The true and the brave", die gêen succes is geworden. De verdere vragen waren in dezelfde trant. Waar hij heen ging, in welke film hij nu ging op treden en of hij zelf wel eens een film had gemaakt. De heer Gable gaat naar Salzburg voor een vakantie van enige weken en daarna gaat hij naar Italië voor de opnamen voor de film „De baai van Napels". Hij zal daarin optreden samen met Sophia Loren en de Italiaanse filmster Vittorio de Sica. Clark Gable heeft tot nu toe ge speeld in achtenvijftig films, voor elk jaar van zyn leven dus een. In de negenenvijftigste verbeeldt hij een Amerikaanse advocaat, die naar Italië gaat om zijn neefje, dat wees gewor den is, mee naar Amerika te nemen. Hij wordt verliefd, aldus het verhaal van Paramount Films, zowel op het Italiaanse leven als op de vrouw die zich het lot van het jongetje had aan getrokken. De heer Gable was erg vriendelijk. Hjj antwoordde geduldig. De filmster Clark Gable is een heer. Buiten dat krult zijn boordje en morst hij ook wel eens as op zijn pak. Hij is anders dan velen denken. Een kleine man zei: „Hier heerst die typische gedrukte stemming van man nen die zichzelf afvragen wat hij heeft dat zfl niet hebben." Met deze gecom pliceerde woorden tekende hij voor zichzelf de situatie op het terras van Kasteel Oud-Wassenaar, zaterdag om streeks het middaguur. De directie van Paramount Films N.V. had daar een persconferentie belegd ter gelegenheid van het bezoek van de heer en me vrouw Clark Gable aan Nederland. Op dat moment was de heer Gable bezig met het afdalen van de terras trap terwijl een cameraman voor een filmjournaal zijn uiterste best deed om de filmheld in zijn beeld te houden. Er stonden beneden ook verschillende fotografen alsmede een Amerikaanse dame, die was uitgerust met een foto toestel. Zij liet zich het buitenkansje niet ontgaan om de Amerikaanse film ster van dichtbij te fotograferen. De heer Gable bleef beneden nog wat babbelen, stak een sigaret op en liet zich filmen. Hij droeg een donker blauw zomerpak, een zwart dasje en een wit overhemd. Dat overhemd had iets bijzonders. De boordpunten krul den om. Daarmee was de vraag van de kleine man beantwoord: „Wat heeft hij dat wij niet hebben?" Wel, omgekrulde boordpunten! Dat zie je tegenwoordig niet veel meer. De kran temensen die naar Kasteel Oud-Was senaar waren gekomen om in opdracht van hun chef deei te nemen aan de persconferentie met de heer Clark Ga ble, hadden allemaal overhemden aan met een keurig, glad boord. Ook wij. Jij kunt haast niet minder doen tegen woordig. En dan, met ai dat goed dat niet gestreken hoeft te worden om netjes te zitten, is dat ook niet zo moeilijk. Het detail van de omgekrulde boord- puntjes was een dame, gekleed in een bonte jurk, waarschijnlijk niet opge vallen. Wat zij bjj deze persconferentie uitvoerde, was onduidelijk. Of mis schien overduidelijk. Zij wilde de heer Gable zien, met hem spreken, naar Clark Gable en zijn vrouw, Kay Sprenckeis, poseren m de tuin van kasteel hem lachen. Ze zeggen dat filmsterren Oud-Wassenaar. I Een toto-omzet van f 188.716 bewijst wel hoe vol het zondagmiddag op Mere- veld was. De door en door droge baan, al werd er behoorlijk gesproeid, maakte het verrichten van goede prestaties mo gelijk en verscheidene dravers konden dan ook hun records scherper stellen. Heel fel is de eindstrijd geweest voor de Grote Fokkersprijs, welke uiteindelijk ten deel viel aan de taktisch gereden Way Jewell, die echter bui ten wedden schappen liep. Voor de toto werd nu eerste Vivant Hollandia, die Vanadis en Urania, zij het met moeite, achter zich hield. In het openingsnummer nam Bonne de Jong met Wilster S al spoedig de kop en wist ook na een ronde de aanval van Wita Pluto af te slaan. Dat had de laatste veel energie gekost, waardoor de merrie de tweede plaats moest laten aan Vliegende Hollander. De koers der twee jarigen, met vele debutanten, werd ge splitst. In de eerste afdeling nam Y Berd D direct de leiding, verzekerde zich van enige voorsprong en ging ineens door naar de zege. Op afstand kwamen Yeasty Hanover en Yemen als tweede en derde binnen. Y Norton bleek verreweg de beste van het veld in de tweede afdeling. Het kost ten nogal moeite om de paarden in de Oude Pekelaprijs goed weg te krijgen. Na een vinnige strijd met Truax en Wanda van Gonny ging Wendy Hollan dia als eerste over de eindstreep. Unem- dé en Sietze werden uitgeschakeld. In de Sweepstakes X werd het ver trouwen in de favoriet Xema S niet be schaamd. Enige bedreiging kwam er van de hengst van Xuthus Hollandia, doch deze moest met het tweede geld genoe gen nemen. X Mighty Lord en Xuthus T. vervielen in fouten. Op eenzelfde grote prijs van f 4000 legde beslag X Mieke van Hollandia bij de merriën, vóór de aanstormende Xenia Scott P. De heftige X Hanover weigerde goed te vertrekken. Op haar gemak won voorts Vita Kinley bij de amateurs. In de Winschotenprijs bleef Théo Messidot op stal. Ook de beide inge schreven Belgen Hippogriffe en Hetman lieten verstek gaan. Tenslotte zorgden hierin Tabor, na in de eerste ronde een grote fout te hebben gemaakt, en Souveraine Maire voor een pakkend slot van de overigens veel te laat ge- eindigde meeting. Zelfs de foto ver mocht geen beslissing te brengen. Het werd tussen beiden een „dead heat", waarbij Typhoon zeker geen lachende derde was. De uitslagen waren: Hoogkerkprijs, 2200 m: 1. Wilster S (de Jong) 1.30.5, winn. 4.50, pl. 2.30, 3.20, 4.70, cov. 8.30, kopp. 6.60: 2. Vliegende Hollander; 3. Wita Pluto. Nieuwe Pekelaprijs I, 1220 m: 1. Y Bert D (v. Dooyeweerd) 1.32.-, winn. 12.70, pl. 3.30, 1.50, 3.50, cov. 3.50, kopp. 18.10; 2. Yeasty Hanover; 3. Ye men. Oude Pekelaprijs, 2200 m; 1. Wendy Hollandia (Heynen) 1.26.9, winn. 3.00, pl. 1.50, 1.80, 1.90, cov. 5.50, kopp. 5.30; 2. Truax; 3. Wanda van Gonny. Sweep stakes X (hengsten), 2100 m: 1. Xema S (de Vlieger) 1.26.3, winn. 1.60, pl. 1.40, 1.40, 4.20, cov. 3.80, kopp. 3.60; 2. Xuthus Hollandia; 3. Xalisko. Sweepstakes X (merriën), 2100 m: 1. X Mieke Hollandia Met het oog op het belangrijke inter nationale hockeytoernooi, dat van 11 tot en met 18 oktober te München wordt ge houden en waaraan naast Nederland ook Indië, Duitsland en Engeland zul len deelnemen, heeft de technische com missie van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond 23 spelers voor de centrale training aangewezen. Het zijn: Honne- bier (BMHC), Terlingen (Be Fair), Th. Houben (Venlo), De Ruiter (DK3), Gooswilligen (SCHC), Overdijkink (Delftse Studenten), Van Dijck (Kam pong), Marres (Laren), Hooghiemstra (SCHC), Dekker (Delftse Studenten), De Beer (Tilburg), Zwier (SCHC), Van Erven Dorens (Laren), Van 't Hooft (Hilversum), Kristen (DKS), Van der Kamp (TOGO), Fokker (Laren), Mijn- arends (Amsterdam). Van Vroonhoven (Tilburg), Verloop (SCHC), Coster van Voorhout (Amsterdam), Voigt (Hurly) en Herbers (SCHC). De training begint op 26 augustus. „De genomen beslissingen getuigen van zelfstandigheid en doortastendheid". Dat wordt over de regeringsnota ge zegd in „De Onderneming", het or gaan van het Cent. al Sociaal Werkge versverbond, dat de nota als volgt om schrijft: „een stuk, opmerkelijk in de na-oorlogse geschiedenis. Er staan geen overbodige beschouwingen in en de maatregelen worden duidelijk uiteenge zet en gemotiveerd". Het is het C.S.W, opgevallen, dat de toon van de nota zo positief is. Dit doet de vraag rijzen of de nota moet wor den gezien als een stuk waarin bepaal de beslissingen worden medegedeeld, of dat hierover nog discussie mogelijk is. Discussie is stellig mogelijk bij de behandeling van de betreffende wets ontwerpen, maar hoe gaat dit met de aangekondigde loonmaatregelen? Tot dusverre is daarover uitvoerig gespro ken en onderhandeld in de Stichting van de Arbeid ;nu lijkt het of deze toch waarlijk niet onbelangrijke maat regelen, zonder verder overleg zullen worden opgelegd. „Op zichzelf kunnen wij een krach tig regeringsbeleid toejuichen, maar het lijkt ons enigszins in strijd met een uit spraak in dezelfde nota: „de regering acht een vrijere loonvorming in de eer ste plaats gewenst, omdat daarmede de primaire verantwoordelijkheid voor de loonvorming van de overheid naar het georganiseerde bedrijfsleven wordt verlegd". De hoogte en de vorm van de looncompensatie zijn toch bepaald wel zaken waar het georganiseerde bedrijfs leven een mening over heeft", aldus „De Onderneming". „Het lijkt ons zeer de vraag of de be schikbare „ruimte" meer dan een mini male loondifferentiatie zal toestaan. Het stemt intussen tot voldoening dat in de nota over de nadere uitwerking van het gedifferentieerde loonbeleid overleg met het georganiseerde bedrijfsleven toch wordt toegezegd", zo besluit „De Onderneming". Mej. P. J. M. Houben, dochter van de commissaris der Koningin in Limburg, trad zaterdag met de heer Frans Kuiper, kinder arts te Nijmegen, in het huwelijk in het kerkje van Oud-Valkenburg Mej. J. C. M. Geldens, particulier secretaresse van prin ses Wilhelmina en de burgemeesters van Maastricht en Valkenburg woonden o.m. de plechtigheid bij. i 1$ (Eerenberg) 1.27.9, winn. 2.60, P'v.n) 2.10, 2.70, cov. 5.50, kopp. 4.70; 2. *ts. Scott P; 3.Xerta. Veendamprijs teurs), 2100 m: 1. Vita Kinley <v. del) 1.25.4, winn. 2.70, pl. 1.40, 2.20. h cov. 8.80, kopp. 10.40: 2. Very N'r'jj Victrix V. Grote Fokkersprijs, jjjj winn. 24.20, pl. 3.50, 2.20, 2.50, cov. "j, kopp. 7.00; 2. Vivant Hollandia (Js„f berg); 3. Vanadis; 4. Urania. vankprijs, 3100 m: 1. Vlekloos H8®% (Kooyman) 1.25.3, winn. 3.20, pl- U 3.10, 1.70, cov. 9.20. kopp. 9.50: 2. 3. Simone.Winschotenprijs. 2200 m:g 2 (dead heat): Tabor (Nottelma1"'.', Souveraine Maire (B.W.) 1.22.7, 2.10, pl. 1.30, 1.20, cov. 2.50, kopp-ff 3. Typhoon. Nieuwe Pekelaprijs. 1 1. Y Norton (J. Oosting) 1.31.3, Jv 5.40, pl. 1.40. 1.40, 1.50, cov. 5.00. fi 7.90; 2. Y Saint Parisien; 3. Young Mac. Toto-omzet: f 188.716.50. (Van onze tennismedewerk®®' Het deelnemen van een zestal sljC van de ploeg van Cambridge hee'L het tennistoernooi te Venlo een J*, nationaal tintje gegeven. Van die sen was Hann wel de sterkste. W reikte via Van Eijsden (die met VD Kloezen had verslagen, 75 5 de finale, waarin Maris en bij ee® stekenle partij speelde. Maris WO®, na een spannende eerste set met y 61 64. In het herendubbelspel nen de Engelsen Hatton en H®°?V I5 in de eerste set. met 75 Maris en Van Eijsden. In het enkelspel plaatste mevr. Thung 7-'c> de finale na een strijd uit het acid® £j. van bijkans drie uur (over twee "j tegen mej. Grosveld. Zij won in de,V strijd van mej. F. Marinkelle We' 6——2. De uitslagen van de laatste r®5" waren; .,u Herenenkelspel, halve eindstlfi, Hann (Eng.) versl. Van Eijsden 64; Maris versl. Karamoy 6—1 Eindstrijd: Maris versl. Hann 61 6——4. .0' Damesenkelspel, halve eindst®®., me.j. F, Marinkelle versl. mevr. K„- 60 60; mevr. Thung versl. mej-P. veld 10—8 64. Eindstrijd: mevr. -1 versl. Marinekelle 86 62. jic Herendubbelspel, halve eindstfV. Maris en Van Eijsden versl. Br??.: en Bitter 7—5 6—4; Hann en versl. Van Gasselt en Karamoy 6—3. Eindstrijd: Hann en Hatton v Van Eijsden en Maris 7—5 8—6. .jj Gemengd dubbelspel, halve einyt, den: mevr. Thung en Van Eijsden y mej. Marinkelle en Karamoy 6 mej. Wilmink en Bitter versl. y Peters en Van Gasselt 6—3 3—J Eindstrijd: mevr. Thung en V«? e. versl. mej. Wilmink en Bitt«® 6 Ruim 40.000 toeschouwers zage*„ Aken het Italiaanse ruiterteam Wy de uit brigadier Oppes met The Scü dr. A. Capuzzo met Pioneer en de l teins Raimonde en Piero d'lnZ^J Gowan Girl en The Gniet Man denwedstrijd winnen. Hieraan ndriy. equipes deel. De Nederlandse ploeg al na de eerste ronde van verdere °j neming afzien toen Hilary van B^.,1 en Icare F II van Irene Jansen M val geblesseerd raakten. De teams bestonden uit vier ®?i Iedere combinatie moest tweem®®:,| parcours van 800 meter lengte ®U hindernissen, waaronder een sloot. £j gen. De prestaties van de drie in iedere manche telden voor de sering. De Italianen kwamen in.® J! ste ronde op slechts 7 strafpuntéjjf kwam er in de tweede manche zeb5^ enkele meer bij. zodat ze met 5' verschil eerste werden. De A me®1- «f equipe legde met een totaal van 1®u punten beslag op de tweede het teleurstellende Duitse team met niet minder dan 20 punten p derde plaats. De beste ruiter wasj' tein Raimondo d'Inzeo die tweern®y foutloos parcours reed. Niet met het paard waarmee hij wereldka1' werd, maar met Gowan Girl, j Op de voorlaatste dag van temationale concours hippique t® j stond o.m. een damesspringconc<® jf het programma. De jonge Duits®® zone Anna Clement won zowel ?(!f! ste als de tweede prijs respecb met Nico (4 str. pt. 39.9 sec.) e®> (8 str.pt. 37.3 sec.). De EuropeS® pioene, het Italiaanse meisje venti, kwam met Doly eerst op d® plaats. Jan Hugens snelste De Nederlandse wielrenner Jan^ p heeft te Wiltz (Luxemburg) ®®ïj' wedstrijd over 123 km gewonnen pij 48 min. 12 sec. Ook de tweed*f. was voor een Nederlander,nameW.o' Knoops. De Luxemburger Martina digde als derde. De Nederlander Jo de Haan de geëindigd in een wegwedstr'L/, profs in het Belgische plaatsje 'jjO, De uitslag was: 1. Mathys (Belg-' Iff! in 5 u. 32 min.; 2. De Mulde® .j op 2 sec.; 3. De Haan (Ned.)- (n van der Pluym (Ned.); 21. Stolk®W( allen in dezelfde tijd als De 'tf| Tijdens internationale wiel er web- f in Neurenberg won de Nederland® Wagtmans bij de stayers de eetëy che. Hij legde de 35 km af in 2 sec. De Berlijner Holz werd J®, op 20 meter en Noppie Koch. VL 120 meter. In de tweede man 60 km nam Holz revanche, hij in 54 min. 37 sec., Koch werd jf op 1000 meter en Wagtmans 2000 meter. De ronde van Oostenrijk teurs is gewonnen door de Oof - Stefan Mascha. In het eindKJf'^d bezet de Nederlander MaliePnp0,f zesde plaats. De laatste et-TJ0v Graz naar Wenen over 230 l®ny$® een zege op voor de Belg Veken in 6 uur 9 min. 38 sec- yl' Het eindklassement luidt: (Oostenrijk) 33.36.57; 2. GoosS®,y gië) 33.43.43; 3. Kaupe 33.44.44: 6. Maliepaard 33.53.0-*- hoven 34.02.09,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 6