Drukkersstaking een ramp voor uitgevers Rotterdams Kraaiennest naar top Euromast -ÖS1 Publicatie program nu al grondig in de war 240 ton binnen eer week naar honderd meter hoogte Kath. Boerenbond in grote lijnen achter regeringsnota Het Roode Huys" in zijn oude glorie hersteld Maastricht wenst de plannel' spoedig te realiseren Juffrouw T ruelo ve's obsessie EEN CENTIMETER PER MINUUT Goede biografie over Pandit Nehroe Aan garantiebeleid mag echter niet worden getornd Indonesische wapenaankopen Actiecomité voor T.Hin Twente ïe< I©] kx :o.N pagina DINSDAG 7 JULI 1959 Slechts één uur PER AUTO NAAR MARKEN In Heemstede Minister Van Aartsen bezoekt de „Harte kamp" Bouwplannen voor zes nieuwe paviljoens MOTORRIJDER VERONGELUKT IJSSELMEEI eatwni Zes jonge gevangenen overvallen bewaker Maastrichtse rechtbank deelt straffen uit „Uitsluitend voor de binnenlandse, veiligheid" De walvisvaart Kans op nieuwe quot#' conferentie zeer gerild Mr. dr. K. P. van der Mandele: E.E.G. mag niet leiden tot afzondering Nederlandse Houtbond 50 jaar Tweede H.T.S. in Zuid-Limburg Concurrentie op de Amerikaanse automai* Raad van Scheepvaart behandelt brand aan boord van „Boschkerk" Nieuwe sluis bij Zierikzee Jaarwedde van Haagse wethouders omhoog Omwisselingsaanbod aand. Vredestein Autobanden Vlaardingse treiler op sleeptouw genomen Eindexamens -.■r£p5>" NOÜTNflUJ tei tn kr in; do op da *te Fi] da lat ex in me I de mi /I Vo de Pet SPEUREN' De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, heeft maandag een oriëntatiebezoek ge bracht aan „De Hartekamp" in Heem stede, waar broeders Penitenten de lei ding hebben van een psychiatrische inrichting voor jongens. Vijf jaar ge leden is deze inrichting, waar thans tachtig jongens worden verpleegd, ge sticht. Er zijn plannen om op het ter rein van de Hartekamp zes nieuwe pa viljoens te bouwen, waardoor men het aantal patiënten kan verhogen tot vier honderd. Voor de plannen is ministerië le goedkeuring vereist. Gistermorgen is op de Schoneveldse- dijk te Barchem de 27-jarige elektricien J. Beumkes uit Lochem met zijn motor fiets tegen een boom gereden en ter plaatse overleden. HQORH" >2 km LANG lOIJKLICHAAW. VÖLENDA'Mi [BOOT NAAR MARKEN ^monniken.' lt=zDAM doen in Indonesië. Nehroe beseft zelf hoe belangrijk de rol is die hij gespeeld heeft, en nog heden tegen zijn zin moet blijven spelen bij gebrek aan een opvol ger. Hij heeft meerdere malen ontslag willen nemen en heeft dank zij zijn ou derdom zijn élan verloren. Maar er is niemand in zicht. Nehroes laatste veer tig jaren zijn zo verweven met het lot van het lot van zijn land dat men de twee onderwerpen niet van elkaar kan scheiden. In deze zin heeft Michael Bre- cher zijn taak opgevat en zijn werk over Nehroe is de meest leerzame geschie- amsterdam laten. Samen met het grondpersoneel zullen ongeveer drieëntwintig man in touw zijn. En omdat in drie ploegen van acht uren wordt gewerkt, zullen negen enzestig man aan het hele karwei deel nemen. Men houdt er rekening mee, dat de vierentwintig uitschuifbalken een ge wicht van duizend ton zullen moeten dragen. Het sta algewicht is 185 ton, maar als eenmaal alle betonvloeren zijn gelegd en de winkelgalerij „aan boord" is, zal het dood gewicht 700 ton bedra gen. Dan moet men nog rekening hou den met 300 ton aan het gewicht van personeel en bezoekers, zodav de dui zend ton dan is bereikt. Gisteren is het stalen restaurant, dat de top van Euromast moet bekronen en dat de naam Kraaiennest voert, zijn reis begonnen met een tempo van gemiddeld een centimeter per minuut. Tal van Rotterdammers, die wisten van dit spec taculair vertoon, kwamen de werk zaamheden aan de noordelijke tunnel uitgang gadeslaan. Zondag nog had men allerlei bereke ningen gemaakt om te zien of de vracht niet te zwaar was. Toen bleek dat men de 240 ton overschreed, werd het ge wicht teruggebracht door de winkel galerij, die het restaurant zal bekronen, er af te laten en bovendien nog wat montagemateriaal op de grond te laten. Later zal dit per kraan naar boven wor den gehesen. „De winkelgalerij bij bundeltjes", zo werd gezegd. De heer ir. R. J. Schot, hoofdingenieur van Werkspoor n.v., vertelde een en ander over de tech niek van het „ophijsen", een verkeerde term, omdat het gevaarte wordt opge vijzeld. Hij kondigde aan, dat het ge vaarte over een kleine week op een kleine honderd meter hoogte zal han gen. Vijzelen naar honderd meter hoogte is iets, wat de mensen van Werkspoor nog niet eerder aan de hand hebben ge had. Dit geschiedt met drie als kabels langs de torenschacht hangende metalen strips. Boven op het dak van de schacht staan drie vijzels, die de strips omhoog- werken, zodanig, dat het eraan hangen de gevaarte telkens vijftien centimeter vordert, waarvoor een kwartier arbeid nodig is. Het restaurant heeft als voet stuk een ring, die om de schacht sluit. Om die schacht niet te beschadigen, houdt een aantal rubber rollen deze ring op zijn plaats. Bij storm wordt niet door gewerkt, maar wordt de ring om de schacht vastgeklemd. Is de ring eenmaal op de goede hoogte gekomen, dan schiet ener naar vieren twintig kanten evenveel ijzeren balken naar buiten, die verdwijn enin de vier entwintig portjes van de betonwand. Ze steken daar dertig centimeter in, evenveel als de betonwand dik is. Dan zit het restaurant op zijn plaats en kan men beginnen met de afwerking. Boven op de toren zal het werk wor den gedaan door ongeveer zestien man. In het restaurant gaan vier man mee omhoog, die met de hijskraan hun tij delijk verblijf kunnen bereiken en ver- ZUIDERWOUDt NIEUWE WEG WEG NAAR BURGERDAM uitdaM TOEKOMSTIGE POLDERS, De drukkersstaking is nog jong, maar voor de Britse uitgeversmaatschappijen is ze reeds een ramp. Boeken die had den moeten verschijnen, maar die dank zij de staking niet afgedrukt, of niet gebonden zijn, zullen nu eerst kunnen verschijnen in september, aangezien de vakanties begonnen zijn en er weinig gelegenheid is om in te halen. Hoe be- narrend de toestand is, blijkt uit het feit dat er reeds enige uitgeversmaat schappijen zijn, waaronder de firma Wingate, die zich hebben genoopt aan stonds surséance van betaling aan te vragen in de hoop hun bedrijf te kun nen redden. Het is nu reeds zeker dat het gehele publicatieprogram voor de rest van het jaar, met inbegrip van het voor de uitgevers zo belangrijke winter en kerstseizoen, reddeloos in de war ge stuurd is. Er is een zeer goede biografie ver schenen over Pandit Jawaharlal Neh roe, de premier van Indië, ofschoon tot heden geen biografie of studie over de man zich kan meten met zijn eigen werk „Discovery of India". Het werk heet „Nehru: A Political Biography" en is van de hand van de Canadees Michael Brecher. (Uitg. Oxford Univer sity Press. Prijs 42 shilling). Nehroe is de man onder wiens leiding Indië on afhankelijkheid verwierf en onder wiens leiding het zich ontwikkelde als een de mocratische staat. Of men hem en zijn politiek kan waarderen of niet, Nehroe is een groot man, zo beangstigend groot dat reeds nu zich velen afvragen, even als de schrijver van dit boek. wie hem kan opvolgen. Want het is zonder enige twijfel aan Nehroe te danken dat het verkrijgen van onafhankelijkheid niet ge leid heeft tot chaos, zoals het dreigt te AFSLUIT O! JK\ ALKMAAR Monniken dam.! Zaandam HAARLEM 'urgerdom; iiiiiimiiiiiiimiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKi denis van het Indië van heden welke tot nu toe verschenen is. „Love and the French", een studie over de historische evolutie van de hou ding van de Fransen tegenover het in teressante onderwerp van de liefde, wordt hier voornamelijk vermeld om een excuus te hebben voor de medede ling dat de schrijfster, Nina Epton, (het boek is verschenen bij Cassell, prijs 25 shilling) heeft aangekondigd dat haar volgende studie zal zijn gewijd aan de Engelsen en de liefde. In haar boek over de Franse min zegt de schrijfster dat de geschiedschrijving over de lief de nog slechts in haar kinderschoenen staat en dat er tot heden geen betrouw bare methode is uitgewerkt voor dit soort studie. Dit maakt de lezer des te meer ongeduldig om te zien op wel ke wijze deze geleerde schrijfster haar pioniersarbeid zal verrichten op het bi zarre terrein van de Engelse min. De biografie van de grote kalligraaf Edward Johnston door zijn dochter („Edward Johston" by Priscilla Johnston. Uitg Faber. Prijs: 25 shil ling) is vanzelfsprekend In de eerste plaats van belang voor degenen die rechtstreeks belangstelling hebben voor de geschiedenis van lettertypes. Want Edward Johnston, die onder meer de leermeester was van onze grote ge loofsgenoot Eric Gill, was een pionier op dit terrein. Aan het eind van de vorige eeuw begon hij zijn studie over zijn lievelingsonderwerp, waarover des tijds weinig bekend was en verwierf zich weldra een uniek gezag op dit terrein, zodat men nu kan zeggen dat de studie van dit onderwerp Johnston tot geestelijk vader had, en dat allen die op dit gebied doceren rechtstreeks of middellijk Johnston tot leraar heb ben gehad. Aan degenen, die weinig belangstelling hebben voor dit zo boei ende onderwerp, zij desondanks de bio grafie van Johnstons dochter aanbe volen, want deze grote man was een van de beminnelijkste en meest onver valste excentrieken van Engeland. Het boek schildert een zeer begrijpend por tret van deze beminnelijke zonderling, (voor degenen die Londen kennen ver dient vermelding dat de sans-serif let ter, gebezigd door het Londense trans portwezen op de ondergrondse stations, ontworpen werd door Johnston, en dat de beroemde sans-serif letter van Eric Gill gebaseerd was op de sans-serif van Johnston.) DAAN VAN DER VAT AMSTERDAM: osn HAAG UTRECHT Met ingang van vrijdag wordt de nie"1 verkeersweg naar Marken geopend tt'"5 door dit eiland thans geheel over de tl bereikbaar is en zelfs met een auto^ dienst verbinding met Amsterdam kn" Wij geven hierbij een kaart van nieuwe weg en zijn verbinding tnt* provinciale weg Amsterdam-Hooft1, Hoe uitzonderlijk warm het ook In Lon den is wordt wellicht het duidelijkst bewezen door het feit, dat de in hoog gesloten scharlaken uniformen en bere- mutsen gestoken gardisten van de Horse Guard die op hun paarden voor Buckingham Palace op wacht staan, sedert dit weekeinde zeer tegen de ge woonte in at na één uur in plaats van twee uur worden afgelost. gang van de positie van de melkveehou ders het gevolg zou kunnen zijn. Deze achteruitgang zou niet in over eenstemming zijn met de algemene ten dens voor welvaartsverbetering en zou evenmin een logisch gevolg zijn van de concessies die de boeren reeds eerder ten behoeve van de schatkist hebben gedaan. Waardering heeft bond voor de voorzichtigheid die de regering wil toe passen bij het treffen van maatregelen die tot verruiming van de bestedingen kunnen leiden. In dat licht bezien heeft men er alle begrip voor dat de regering op korte termijn wil komen tot verho ging van de huren met twintig pet. Be halve de afschaffing van de consumen tensubsidie op melk wordt ook de ge differentieerde loonvorming aanvaard. Minder gelukkig acht de boerenbond het voorstel om de grondbelasting te ver hagen, die immers als compensatie voor de in 1955 ingevoerde huurblokkering eerder voorbeschikt lijkt om geheel te verdwijnen. Ook zou deze belasting slechts vertragend kunnen werken bij het streven zo spoedig mogelijk tot evenwicht op de woningmarkt te ko men. Wat de loonpolitiek betreft neemt de KNBTB het standpunt in dat inder daad moet worden voorkomen, dat de aanwezige ruimte reeds zou verdwijnen nog voor de maatregelen tot afschaf fing van de subsidies zouden kunnen in gaan. (Van onze parlementaire redacteur) De katholieke boeren- en tuindersbond heeft na bestudering van de regerings nota in het algemeen waardering voor de wijze waarop het nieuwe kabinet de sociaal-economische vraagstukken aan pakt. Men gaat in grote lijnen met deze plannen akkoord, maar men heeft uit drukkelijk vastgesteld dat verslechte ring van het beleid inzake de garantie prijzen voor melk voor de bond onaan vaardbaar is. Gevreesd wordt namelijk, dat wanneer zou worden getornd aan de zogenaamde „verrekenprijs" vroeg of laat een druk zou kunnen ontstaan op de garantieprijzen waarvan achteruit- De Maastrichtse rechtbank heeft maandag uitspraak gedaan in de over val op de 35-jarige bewaker in het huis van bewaring te Maastricht, de heer L. Vranken. Zes gedetineerden in de jeugdafdeling van het huis van bewa ring hadden 28 mei de man overvallen en gebonden met de bedoeling om te ontvluchten. De spoedige terugkomst van de door een belsignaal weggeroe pen tweede bewaker verijdelde de ont- vlnchtingspoging. De rechtbank veroordeelde een een entwintigjarige schilder uit Munster- Geleen tot acht maanden (eis een jaar); een zeventienjarige Maastrichtenaar werd conform de eis tot een jaar jeugd gevangenis veroordeeld; een zestienjari ge ingezetene uit Roosteren hoorde zich veroordelen tot acht maanden tucht school (eis een jaar tuchtschool); ter wijl een twintigjarige uit Nieuwenhagen acht maanden leis een jaar) en een even oude jongeman uit Kerkrade ook ac.it maanden (eis een jaar) kregen. De leider van de Japanse deleS9, op de internationale walvisvaartcOP rentie, Hideo Okuhara, acht de kanS een nieuw quotaconferentie in de bije toekomst „zeer gering". Wellicht zullen Nederland en Noof?( gen voor de aanvang van het se'~M eigen beperking bekendmaken, zo z hij bfl terugkeer uit Londen in J Tanfll Het is niet onmogelijk dat f Engeland en de Sovjet Unie "ie tegenstelling tot Nederland- e» ^o°r gen wel lid zijn gebleven van conventie, ook eigen beperkingen kendmaken. Kolonel Jani, hoofd van een Indone sische aankoopcommissie van wapenen, is zondag te Djakarta teruggekeerd. De commissie heeft wapens, voertuigen e.d. aangekocht in negen landen. Op een persconferentie heeft Jani verklaard, dat Indonesië met behulp van de aan gekochte bewapening binnen twee of drie jaren een eind zou kunnen maken aan de opstanden in de buitengewesten. Op een vraag of deze wapenen mo gelijk zullen worden gebruikt voor de bevrijding van West-Irian antwoordde Jani, dat zij uitsluitend zijn bestemd voor de bescherming van de binnen landse veiligheid in en de verdediging van Indonesië. „Indien wij een inval zouden willen doen in westelijk Nieuw Guinea, zouden daarbij niet slechts de Nederlanders, maar ook de Verenigde Staten en Engeland worden betrokken," zei hij volgens Reuter. Volgens kolonel Jani zijn de volgende wapenaankopen gedaan: in de Verenig de Staten; lichte wapenen, in Tsjecho slo wakije: reserve onderdelen voor voertuigen, in Italië: munitie, in Paki stan: lichte wapenen en munitie, in Engeland: militaire uitrustingstukken en voertuigen, in Frankrijk: tanks en uitrustingstukker in West-Duitsland: machines voor wapenfabricage in Indo nesië en verbindingsmateriaal. Joe goslavië: zware wapens en ontstekings middelen. Deze wapens zijn aangekocht met een "ijfjarig crediet. Het grootste deel ervan zal in 1960 in Indonesië aankomen. Het is voor allen, die het wel menen met de plaats van de E.E.G. in de wereld, van het allergrootste belang, dat de marktorganisatie, waarin men de landbouwsector van de E.E.G.-lan- den wil onderbrengen, een maximum aan vrije contacten met de buitenwe reld bevat, opdat geer nieuw voedsel wordt gegeven aan de vrees, dat het Europa der zes bezig is zich af te sluiten. Met deze woorden besloot van middag mr. dr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophan del voor Rotterdam, een verklaring, die hij in de vergadering van de kamer aflegde en w; arin hij erop wees, dat de kamer met bezorgdheid de ontwikke ling van de gedaehtenganven in Europa volgt op het gebied van de agrarische politiek. Het is volgens mr. dr. van der Man dele duidelijk, dat een zo vrij mogelijke in- en uitvoer van agrarische grondstof fen en eindprodukten, bij een intensieve inschakeling in de wereldmarkten, in het gedrang dreigt te komen. De ver langens van hen die een uniform Euro pees prijsniveau voor agrarische pro- dukten wensen en tegelijkertijd bescher ming, ook van producenten die een on gunstige kostenstructuur hebben, die bovendien bescherming naar buiten wensen en een ontplooiing van de z.g. natuurlijke preferentie van de lid-staten onderling, o.a. door „long-term"-con- tracten, roepen het beeld op van een Europese landbouwmarkt, waarbij een dure produktie in stand wordt gehou den. importen tot het minimum worden beperkt en de vrije handels- en trans portdiensten hun functie niet kunnen vervullen. Het is het beeld van protec tie en autarkie, dat slechts tot gevolg kan hebben, dat de relaties tussen de E.E.G.- en derde-Janden' zeer worden bemoeilijkt. Voor Nederland in de eerste plaats, maar tenslotte voor geheel Europa, is het van het grootste belang, datde landbouw zich in nauv contact met de wereldmarkten ontwikkelt, aldus spr. H.T.S. in Maastricht. Voor de Mftjs. trichtse H. T.S-plannen neeft het bed'v leven reeds een ton beschikbaar steid. Sommige industrieën boden o, reeds Depaalde schoolinstallaties V terwijl de gemeente Maastricht een <pj< bouw ter beschikking kan stellen. alles ontlokte de voorzitter van de J mer, prof. dr. ir. H. Gelissen. de v» of het niet mogelijk is om zonder "Lit goedkeuring, maar met steun van vincie, gemeenten en bedrijven in tricht te starten met een H.T.S. K,ft Van Eyseren achtte dit hoewel ernstig overwogen is onmog^i- daar een dergeltjk instituut niet pr tief mag worden opgezet en ck'rS>J ingepast moet worden in het scne van O.K. en W. De New York Times wijdt op de v' J pagina een artikel aan de vraag' de Amerikaanse automarkt in het jaar zal reageren als de automo fabrieken van Detroit hun nieuwe "p ne wagens zullen introduceren. (j Amerikaanse koper zal dan de g1'^ mogelijke keuze tot zijn beschik.) hebben: grote wagens, kleine of kleine, aldus het blad. De buitenlandse bantam-gewich' to's, die voor 1500 tot 180(J dollar den verkocht, zijn waarschijnlijk, gff geval dit jaar, immuun voor schade hun afzet. Doch Detroit heeft v8 steld, dat de kleine wagen met jjc dubbele attractie van functie en heid, de wagen is die een groot tl van het Amerikaanse publiek zelLeK wensen. Detroit stelt alles in het om aan die verwachte vraag te .jjK' doen, en hoopt dat die vraag wei'", fr heid zal worden. Dit alles beteken begin van een der meest opwinö M perioden in de geschiedenis van fr auto-industrie, aldus de New Yof mes. Tijdens de vergadering van de Kamer van koophandel en fabrieken voor Maas tricht en omstreken heeft drs. H. van Eyseren, vice-voorzitter van de kamer en voorzitter van de stichting Hogere Technische School Maastricht, maan dag opnieuw de noodzakelijkheid van een Hogere Technische School voor Maastricht bepleit. Het is, zeker wan neer men dit sociaal bekijkt, ronduit erg, aldus drs. Van Eyseren, dat de hoofdstad van Limburg het niet verder heeft gebracht dan een lagere techni sche school. Een sterk geïndustraiali- seerd gebied als de streek ten zuiden van Echt, waar meer dan 650.000 men sen wonen, heeft de beschikking over slechts één Hogere Technische School en wel te Heerlen. Herhaaldelijk is be toogd. maar tot nu toe steeds tever geefs, dat in deze streek een tweede H.T.S. moet gevestigd worden. Aan vragen voor een dergelijk instituut wer den ingediend door Maastricht, waar men een H.T.S. wenst met de facultei ten werktuigkunde en weg en water bouwkunde. alsmede door Geleen, dat een H.T.S. voor de chemische en de natuurkundige vakken ambieert. Drs. Van Eyseren betreurde het, dat Zuid-Limburg ten aanzien van de twee de H.T.S. enige verdeeldheid te zien geeft. Misschien is dit de reden, waar om „Den Haag" nog steeds geen goed keuring aan de plannen voor een twee de H.T.S. in Zuid-Limburg heeft ver leend. De verdeeldheid was voor de re gering wellicht een welkome factor om geen beslissing inzake het hoger tech nisch onderwps-vraagstuk te nemen, aldus drs. Van Eyseren Bovendien is tijdens een ronde tafel-gesprek te Den Haag duidelijk gebleken, dat het mi nisterie van O.K. en W. geporteerd is voor grote H.T.S.'en. Ondanks dit alles meende de voorzitter thans opnieuw te moeten aandringen op de spoedige oprichting van een H.T.S. in Maas tricht. De tijd achtte spreker daarvoor thans bijzonder gunstig, omdat het ar gument van de zuidelijke verdeeldheid sinds kort niet meer bestaat. Het col lege van gedeputeerde staten heeft zich immers unaniem uitgesproken voor een De hoofdinspecteur voor de scheep vaart heeft maandag voor de Raad van de Scheepvaart in zijn conclusie over de oorzaak van de brand in de motor kamer van het m.s. „Boschkerk" zon dagmorgen 19 oktober in de haven van Rotterdam o.m. gezegd, dat van direc te schuld van een der vijf gehoorde scheepswerktuigkundigen geen sprake is. De oorzaak is volgens hem in de eerste plaats te wijten aan onoplettend heid van een donkeyman. Deze is ech ter door de rechtbank te Rotterdam van brand door schuld vrijgesproken. De donkeyman had een vuurgang van een ketel met een fakkel willen aan steken, zoals te doen gebruikelijk is, maar niet opgemerkt, dat er in die vuurgang geen brander zat. Hij deed de afsluiter open en er schoot een steek vlam uit de vuurgang. De donkeyman kreeg een straal olie tegen zich aan en onmiddellijk stond de boel in lichter laaie. De hoofdinspecteur was wel van oordeel, dat aan een hoofdscheeps- werktuigkundige uit Heiloo een zekere zorgeloosheid kan worden verweten, omdat hij de branders der stookinstal- latie niet goed in orde had gehouden. Doch de hoofdinspecteur wilde hem dit gezien de omstandigheden ni"t te zwaar aanrekenen. Hij stelde de Raad voor de betrokkene te berispen. Ook de 3e scheepswerktuigkundige uit Wassenaar die zich aan een tekortkoming zou heb ben schuldig gemaakt. Aan de drie an dere scheepswerktuigkundigen kan vol gens de hoofdinspecteur geen schuld worden verweten. De Raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Maandag is de nieuwe keersluis voor de haven van Zierikzee opgeleverd. Daarmee is de beveiliging voor de stad bij extra hoog water zeer verbeterd, omdat de nieuwe sluis ervoor zorgt, dat het water niet meer boven de kade muren van oude en nieuwe haven kan komen. De sluis heeft twee sectordeuren, die aan twee zijden waterkerend zijn, en twee puntdeiiren. Deze sectordeuren zijn bij de sluisbouw te Zierikzee voor de eerste keer in ons land toegepast. Een druk op de knop in de bedieningskamer sluit deze deuren in 55 seconden. (Van onze Haagse redactie) De Haagse gemeenteraad heeft er maandag unaniem mee ingestemd dat de jaarwedde van de wethouders van 17.50U,- wordt gebracht op 20.700,-. De door burgemeester Kolfschoten voorgestelde verhoging zal ingaan op 1 januari 1958 en geldt dus met terug werkende kracht. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben burgemeester Kolfschoten laten blijken dat zij met de aan deze weddeverhoging ten grondslag liggende regeling instemmen. Sedert 1 januari 1956 waren de sala rissen van de Haagse wethouders niet meer verhoogd. Sedertdien zijn de amb telijke jaarwedden gestegen. Verder kregen de werknemers een compensa tie in verband met de premie A.O.W. toegekend, alsmede een compensatie in verband met de huurverhoging. Ook voorzieningen als de vakantietoelage van vier procent en de tegemoetkoming in de kosten van geneeskundige ver zorging, die sinds enkele jaren wel van kracht zijn voor ministers, staatssecre tarissen en burgemeesters, golden tot nu toe niet voor de wethouders. Bur gemeester Kolfschoten zei in zijn voor stel geen enkele reden te zien waarom men deze verbeteringen en voorzienin gen aan de wethouders zou onthouden. Op initiatief van een aantal inwoners van Twente en de Gelderse Achterhoek is dezer dagen opgericht een Actiecomi té Technische Hogeschool Twente. De initiatiefnemers achten het nood zakelijk, aan de buitenwereld duidelijk te tonen, dat de bevolking van deze ge westen in al hpar geledingen, volledig staat achter de plannen om in Twente een derde technische hogeschool te ves tigen. Het actie-comité staat onder lei ding van de heer B. A. A. Engelbertink, iid van de Tweede Kamer, te Oldenzaal. Woensdagavond zal een groot aantal inwoners van dertig gemeenten van Twente en de Achterhoek in het con certgebouw te Hengelo bijeenkomen. De bedoelingen van de initiatiefnemers zul len daar nader worden uiteengezet. Men wil daar tevens komen tot opstelling van een programma van actie. Op de Noordzee heeft de motortreiler Vlaardingen 110 „Michiel Jan" motor- schade opgelopen. Het schip was op de visgronden ongeveer 330 mijl ten n.n.w. van IJmuiden. De treiler is op sleep touw genomen door de Vlaardingen 131 „Petronella" en voor reparatie naar IJmuiden gebracht DRIEHUIS: Voor het diploma gym nasium A slaagden aan het r.-k. Gym nasium „Missiehuis-Driehuis": J. van Beeck, Eindhoven; W. Droog, Amster dam; L. Hendriks, Utrecht; J. Leenhou wers, Tilburg: A. van der Meer, Tilburg; A. Meijers, Stein; J. van Soest, Harder wijk; Th. van de Vliet, Utrecht; J. de Vroomen, Tilburg; W. Weenink, Krom menie; J. Weijters, Den Haag. Afgewe zen: geen. HAARLEM: Van de afdeling HBS-B slaagden op het Triniteitslyceum te Haar lem de volgende kandidaten: P. Arons, J. van Donselaar, J. Heeremans, R. Hei bes, J. van Keeken, A. de Kort, J. Lem mers, J. Piët, A. Rutten, allen te Haar lem; J. Anthonisse te Haarlemmerliede; J. Bodar en H. van Parera te Noord- wijkerhout; J. Boosman en H. Kolstee te Overveen; A. Hulsbosch, H. Levelt, B. Matzinger en T. van Vught te Heem stede; P. Korsen te De Zilk; W. Pieters en E. Völker te Aerdenhout; R. Visser en J. van der Zande te Hillegom; A. de Weijer te Beverwijk. Afgewezen werden drie kandidaten. De eindexamens 1959 aan het Trini teitslyceum zijn geëindigd. Van de 51 kandidaten, die aan een der afdelingen aan het eindexamen deelnamen, slaag den er 46. Het bestuui der Rubberfabriek Vre destein deelt mede, dat het na overleg met het bestuur van de Nederlandsch- Amerikaansche Autobandenfabriek Vre destein. besloten heeft binnenkort na de betaalbaarstelling van het dividend over 1958 een aanbod te doen aan aandeelhou ders in de Nederlandsch-Amerikaansche Autobandenfabriek Vredestein, hun aan delen stuk voor stuk te verwisselen in aandelen op naam of royeerbare certifi. caten aan toonder in de Rubberfabriek Vredestein. fO JA, MENEER DAWSONfc' 4JÏ 'K-WA/V\ HIER. VAAK. ONT- MOETJE HIER 6ERE .GELD EEN JONBE VROUW...NEE.IK. WEET ^j$ L NIET WIE ZIJ WAS S -Jn jffl JUFFROUWEH--- flK PRAAT NIET GRAAS /OVER m'n GASTEN, ma DIE MENEER DAW SOM Lt DE LAATSTE MAANDEN BEETJE GEHEIMZ.INNIS s l ONRUSTIG. AL HAD k MEER 6ELD maxwell jaT^B [iro.e KENDE IK. GOED-.™ Tmij ONTMOETTE hier nog al eens een knappe v VROUW

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2