Circusdorp-KRONE wordt beheerst door de dictator van het zwijgen Voortreffelijke voorstelling het Huis Van Looy D Openingsconcert op het Müller- orgel in de Grote Sint Baaf Als iemand van de familie iets overkomt, leeft iedereen intens mee Bij - -wtefï, '.r Jubileumexpositie Van werken van Van der Colk in MARG0 SOAP Werkloosheid vorige maand opnieuw gedaald aankomst maaltijd klaar voor 200 man Nieuw lucht- nummer hij Circus Krone Damesleden IMPRESSIES VAN ACHTER DE SCHERMEN KUNST ZI] ONS DOEL DINSDAG 7 JULI 1959 PAGINA 3 V n>' IV. V.Nederlandse filmproductie Maat. schappij Burgerlijke Stand van Haarlem Keukenwagen In afwachting Eén familie Duitse „vlieger" bij de Alizé's Ernstige vechtpartij in dancing Zandvoort Amerikaanse militair neergeslagen Internationaal Orgelconcert 1959 Verrukkelijke koffie Vuurwerk boven het Noorder Buiten Spaarne Schooljeugd gaf oordeel over moderne schilderkunst Uitreiking diploma's r.-k. Technische School Haarlem e.o. Films Muziek Diversen Waterstanden Beurs van New Vork Collecte voor het Ankerwerk Prinses Beatrix haalt haar kandidaats Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem De belangrijkste impressie die men opdoet, wanneer men een avond van achter de schermen de voorstelling Pieemaakt van circus Krone, is de impressie van de stilte. Aanvankelijk begrijpt men niet wat het is, dat be klemt. Dat blijkt later pas, wanneer men volledig beseft, dat er een voor stelling aan de gang is. Een voorstel ling waarin vele tientallen mensen en nieren optreden. Aanvankelijk ziet •hen alleen het voortdurend pas seren van gehaaste, maar nooit over haaste lieden die zich reeds onderweg Paar de kleed-en schminkwagens aan het omkleden zijn. Men merkt het ®an de dieren die voorgeleid worden eR in formatie worden geplaatst. Maar mmmer hoort men een commando, ^ergens hoort men roepen of schreeu- rust' r-na all.es,ve*loopt in volmaakte avond Pierro a v ?clfs. toen vrijdag- ^al maakte Zljn noodlottige die discipline al een ogenblik geen kreet gehoed terug' Er werd mogelijk nog int°crnse?e Stllte werd z° Men legde Pi<>rrn tentent. Degenen, di"*," t'V mrequisie- treden, schaarden zich f en op te kring om hem heen. Er werd ni" »8rote maakt voor Pierre'K vi-m. Plaa*s ge- dokter, voor de priester Fve°°r. ,de opende de krimr Ui, Even later dam°end!, herTen A' Veder te botter «tede is M' Landré te Heem- Rilmprof),, ger'oht de N.V. Nederlandse dam. Maatschappij te Rotter- laten "v-enfiiJ?11 doel het vervaardigen, exploiteren gen' hopen, verkopen, ln de rui™, ?n distributeren van films 'bede verKrf zm en alles wat daar net ma^n, houdt of kan houden Volop^U1, 950 aandelen b van 1.000. de i9q werden alle aandelen a. Op Pet ?ePlaatste aandelen b werd 50 gestort. VerSyARDEN van een zoon: D. M. M. Wen uU,len'de Jong; J. M. van Leeu- Elu»t °R s- p- van Huis-van der A. H. Korving-van Zonneveld; kér« d1 den Berge-Merkus; L. C. Don- A. m s; M. T. van Riet-Verzijlbergen; M. t.' van den Eijnde-van der Asdonk; Ja'nt van de Graaf-Lodewijk; A. M. ga ,7en"Van Poelgeest; M. C. Planten- *a-van Diemen. B EVaLLEN van een dochter: G. M. BuJ her-Duivenvoorden; W. E. Roosen- Zw, man; D. Nossent-Jongsma; J. Jeu, n-Cohen Tervaert; A. M. de Vos- °es; H. E. Schniedewind-Pawlak; J. Van Haarlem-van der Linde; C. J. j®«J Wunnik-Lubbers; T. van Ekeris- jOXstra; K. H. van Aken-de Graaf; W. l" Elberse-Klevit; E. Westhiner-Colom- v ri A. J. H. van Riemsdijk-Kymmell; tf,: Verschoof-Reuijl; C. M. Kaptijn- Pnardt; B. S. Roosen-Schreiber. ONDERTROUWD: K. Abrahams en o,'iVan der Korst; J. Turksma en M. *eUivooij. v«EHUWDJ. H. Smidt en E. M. G. paa der Lof; C. T. M. Smit en H. J. PP0: E. M. Duivenvoorden en H. Vee- Saal; W. F. Hahn en S. van Hoge- Chabot^. heltema de Heere en R. Ga^YwFAEEDEN: M. de Smeth, 73 j., Lau„ Vlsvesti A- J- J- Poley, 68 j.. mnn 00persstraat; E. V. Wehrle, 2 hui,"' sPruitenbosstraat; M. J. Nieuwen- tenZ n' 42 j-, Kamperiaan; J. B. Ber- ÈrJ>' Gasthuisvest; H. Bisseker- WodZaniak. 58 j., Atjehstraat; A. M. Schu 82 J-> Gasthuisvest; P. G. denh, "Murkens, 65 j., Weth. Roo- j. t.Urgstraat; B. Lauwers-Bommel, 66 75' .^-enaupark; J. M. van Zonneveld, Mnii; Schotersingel; A. L. E. Kramer- Prin 91 h' Kleine Houtweg; G. Nap- van t' Bi E. Caninefatenstraat; A. C. la»n.Eceuwen-van Vugt, 81 j., Kamper- H t>i Mulder, 66 j., Antoniestraat; Bloem, 61 j., Vinkenstraat. spreidde zich weer. Naar de kleed- en schminkwagens. Men moest zich ge reed maken voor de grote finale, waar in alle artiesten nog eens voor het pu bliek zouden verschijnen. Het program ma ging door. Het heeft iets griezeligs: al die men sen en dieren zich zien bewegen, schijn baar chaotisch, maar in werkelijkheid gehoorzaamheid aan een uitgekiend sche ma dat iedereen in zijn hoofd geprent heeft zitten. Geen spreekstalmeester, geen regisseur bij dit circus. Enkel de' mensen met hun persoonlijke verant woordelijkheid. De discipline is het ge heim van de overrompelende vaart van het programma van circus Krone. Zij ligt aan de basis van deze massa-orga nisatie, van dit gigantisch bedrijf met zijn bijna driehonderd circuswagens; zijn reusachtige viermast-tent; zijn even grote reservetent: zijn honderden dieren; zijn ruim vierhonderd werkne mers. Een voorbeeld: het circus komt. De tent moet opgebouwd worden. Er rijdt een wagen het aangewezen terrein op. Er springen wat mannen uit, die enige honderden paaltjes in de grond gaan slaan. Na korte tijd is het terrein schijn- schijnbaar chaotisch weer overdekt met paaltjes, die half boven de grond uit- steken. Een tweecfe wagen komt. Tussen de paaltjes wordt een zeil gelegd. Dan pas blijken de paaltjes de omtrek van de grote tent aan te geven. Binnen korte tijd staat de tent. De stallen worden opgezet. De dieren worden binnen ge bracht. De andere wagens rollen bin nen en worden wederom ogenschijn lijk grillig over het terrein verspreid, maar na korte tijd blijkt men volgens een nauwkeurig patroon het circusdorp te hebben opgebouwd. Men heeft _yer" schillende schema's in zijn hoofd. Pas send bij verschillende terreintypes en -vormen. Op een gegeven moment verschijnt de keukenwagen. Enkele mannen heb ben intussen de cantinetentjes opge zet en de tafels en stoelen geplaatst Binnen een kwartier na aankomst van de keukenwagen kunnen de mannen warm eten. De keukenwagen is een droom voor iedere huisvrouw. Enige enorme, ultramoderne gasfornuizen, enige koelkasten. Kortom alles wat nodig is om dagelijks ongeveer twee honderd man personeel te voeden. Men kookt onderweg, zodat het eten klaar is als men aankomt. Omdat Krone een internationaal circusdorp is met ipwoners uit vele landen, heeft men koks uit vier verschillende lan den aangesteld: een Duitser, een Ita liaan, een Tsjech en een Oostenrijker. Men kan zelf zijn menu kiezen. De maaltijden zijn uiterst goedkoop, om dat de directie de keuken subsidieert. De artiesten zelf eten niet in het cir cusdorp. Ze verblijven meestal in hotels en gebruiken daar de maal tijd. Over het terrein verspreid staan de eigen brandweerwagens van het circus. Men neemt gepn risico's. De plaatse lijke brandweren zorgen voor aanvul lend materiaal. Driehonderd meter brandslang wordt over het terrein uit gerold Verschillende brandputten wor den aangesloten. Iedere hoek van het circusdorp is in geval ran nood on middellijk bereikbaar met de slangen. Achter de circustent zelf staan de kleed- en schminkwagens in carré op gesteld. Over het geheel is een zeilge spannen. zodat men een soort overdekt dorpspleintje heeft geconstrueerd. Paar staan enkele hoge spiegels, zodat de artiesten zich voor ze zich de piste in begeven nog even kunnen controleren. De kleding, de pruiken, de grime. On middellijk naast de doorgang naaI, de piste staat de kleedwagen van Frau und Herr Direktor en van hun dochter, de charmante Christel Sembach. Als de deur van deze wagen open gaat, gaat iedereen die zich in de requisietent be- bevindt even recht staan om de directie leden te groeten. Voor het overige hangt men er wat rond ln afwachting van het eigen op treden. De balletmeisjes giechelen sa men wat en de staljongens roepen ze in het voorbijgaan een groet toe. In ln de kleed- en schminkwagens heerst tijdens de voorstellingen grote bedrijvigheid. Ieder moet op tijd gereed zijn, want het circuspubliek verwacht een programma in snel treinvaart. een hoek staat de wereldberoemde jongleur, Edoardo Kaspini, te repete ren. Twee clowns staan in ernstig ge sprek: de gevolgen van de droogte voor de landbouw. Vier en twintig staljongens brengen vier en twintig paarden voor. Iemand loopt langs met een borstel. De laatste weerbarstige haartjes worden gladgestreken. Ergens ver weg, in de piste, achter de rode pluche gordijnen, schettert de fanfare. Het gordijn wordt opgetild door enke le knechts. De olifanten kuieren de pis te uit, terug naar hun stal. Door de an dere ingang stormen de paarden reeds binnen. De lieftallige directrice schrijdt er achter aan. Ergens ln een hoek wordt een staljongen opgewonden, maar vrij wel onhoorbaar onderhouden over een foutje, dat gemaakt is. Morgen zal zijn naam wel op het mededelingenbord prij ken: boete voor staljongen X: zoveel gulden. In de requisietentent draven nu de kleedsters met de kostbare japonnen van de balletmeisjes naar de kleedka mers. Dadelijk moeten de meisjes het podium op. Toneelknechts zijn bezig de decors op te stellen. En aari de andere kant van de piste, vlak bij de ingang, bespeelt de lichttechnicus zijn enorm lichtorgel. Alles klopt. Alles moet klop pen, ook als er iets onverwachts ge beurt. In de costuumwagens heeft men nu rust. Straks als de voorstelling afge lopen is, komen alle stalknechts en an der tentpersoneel één voor één hun uni form inleveren. Niet minder dan drie honderd uniformen hangen er dan. Twee man zijn er een hele dag mee be zig de costuums voor de volgende voorstelling weer in gereedheid te bren gen. Verstellen, schoonborstelen en zo nodig nieuwe maken. Even verderop zitten de zadelmakers in hun tent. Een circus, dat alleen al zeventig paarden heeft, verbruikt heel wat tuig. Verschillende mensen hebben er een dagtaak aan het tuig te onder houden. Blinkend en soepel komt het iedere voorstelling weer in de piste. Niemand is er die controleert of men zijn werk doet, of men op tijd in de re quisietentent verschijnt, of men tpdig gereed staat om op te treden. Iedereen doet zijn werk en iedereen is op tyd. Daar staat de discipline van Krone borg voor. Men heeft hart voor het be drijf. Men leeft ervoor. Men vormt een familie. En wanneer één lid van die fa milie iets overkomt, zoals vrijdagavond gebeurd is, dan leeft iedereen intens mee. Een bizarre overrompelende wereld, beheerst door de dictator van het zwij gen. Hoogstwaarschijnlijk is vanavond reeds in Circus Krone aan de Wagen weg het nieuwe luehtnummer te zien. Gisteravond is uit Gelsenkirchen in Duitsland de „vlieger" Gerhardt Stap per gearriveerd, die in de luchtacro- batengroep de plaats van Pierre Alizé voorlopig zal innemen. Gerhardt Stap per is 30 jaar oud en heeft Pierre Ali zé enige jaren geleden reeds gedurende veertien dagen vervangen, toen deze na uitgegleden te zijn over een steen bij het vissen het bed moest houden. Vanmiddag zouden Jacques en Marlies van de Alizé-groep de hele middag in de tent repeteren met hun nieuwe partner en vanavond hoopt men zover te zijn, dat het luehtnummer weer in het programma kan verschijnen. Uiter aard zal het een ander nummer zijn dan Pierre Aiizé placht te brengen. Intussen blijft de toestand 'van de vrij dagavond neergestorte luchtacrobaat zich betrekkelijk gunstig ontwikkelen. Gisteravond heeft de directie van het Circus Krone tijdens de voorstelling het publiek dank gebracht voor de vele bloemstukken en fruitmanden die Pier. re Alizé in de Mariastichting heeft ont vangen. Maandagavond omstreeks 9 uur heeft in een dancing aan het Stations plein te Zandvoort een vrij ernstige vechtpartij plaatsgevonden tussen twee 'n. Duitsland gelegerde Amerikaanse militairen en het personeel van het etablissement. Een van de militairen werd daarbij zo ongelukkig met een barkruk op het hoofd, geslagen, dat hij met een schedelbasisfractuur in het Grote Gasthuis te Haarlem moest wor den opgenomen. De twee militairen hadden de avond in de dancing doorgebracht. Na het drinken van tien glazen bier en een halve fles whisky, wilde de eigenaar van de zaak hen er uit zetten. De Amerikanen voelden daar niets voor, waardoor een heftige vechtpartij ont stond. De Haarlemse politie heeft de por tier van de dancing alsmede een be vriende portier uit Haarlem aangehou den en ingesloten, onder verdenking van het toebrengen van zwaar licha melijk letsel. De Amerikaanse M.P. is vannacht in allerijl vanuit Heidelberg naar Zandvoort vertrokken en zal de zaak in onderzoek nemen. e zomertentoonstelling van „Kunst zij ons doel" in het van Looy- museu.ni duurt tot onze ver wondering en helaas slechts ruim twee weken: zij loopt zondag 12 juli af. Wij zeggeii „helaas" omdat het een tentoonstelling is van voor dit genoot schap zo uitzonderlijk gehalte, dat men in het voor velen overbezette zomer seizoen zo veel mogelijk belangstellen den in het Haarlems kunstleven de ge legenheid moet geven zyn vreugde aan deze. expositie te beleven. De jongeren zullen er hun mening over een figuur als Van der Colk voor wie hier een ere-zaal is ingericht bij gelegenheid van zijn zeventigste ver jaardag in april kunnen bevestigen. Men kent hem over 't algemeen slechts als de schilder van planten en bloemen in de atmosfeer van warmvochtige kas sen. Interessant als genre en soms, zo als de Gele Begonia en de Columnia, tot in de onderdelen interessant ook van bouw. Men kan dit werk beter plaatsen als men zijn stillevens, portret ten en geschilderde landschappen kent. Hiermee vormt het een eenheid. De stillevens zijn bezadigd van kleur en van een weldadig doorschilderde een voud. In „De drie schoppen" wordt uit een wel zeer summier beeldmiddel nog een levend schilderij gecomponeerd. De landschappen zijn fris van kleur en schetsmatig van doen, de portretten za kelijk van tekening en in het verhand van het gehele oeuvre terugwijzend op het modernisme in ons land van tus sen de beide wereldoorlogen. De gast-exposant Jan Rusinan is ln zijn krijttekeningen in opvatting aan Van der Colk verwant. Zij roepen her inneringen op aan de tijd van Permeke, Chabot, Gestel en Henriët. Heeft Van der Colk daar het decoratieve element en de verfijning in gevonden, Jan Rus man heeft er als de expressionist op gereageerd. Zijn laaiend landschap in De Glip, onstuimig en beheerst tevens, is er het grote voorbeeld van. Daar naast het portret van Arie van Gulik, Drielse Dijk en Geraniums. Men leert er de schilder uit kennen als een on verholen-temperamentvol levend mens: spontaan en ogenblikkelijk ge voelig voor indrukken. Zijn emoties ont laadt hii hartelijk en zonder voorbe houd, blij of bekommerd, en hij komt nergens op terug. Dit onverbiddelijke stelt eisen aan de bekwaamheid van Rusman als schilder. Hoe zuiver hij schilderend kan observeren, bewijst ten overvloede nog „Oslofjord", dat hij mee bracht van zijn reizen naar Noorwegen. Met de groep van zeven leden waar aan de hierboven besproken schilders zijn toegevoegd, heeft Kunst Zij Ons Doel een sterke vertegenwoordiging geformeerd. Ook geen van deze in- Het negende Internationale Orgelcon- cours is gisteren geopend met een orgelconcert op het Christian Muller- orgel in de Grote of St Havo kerk. De vier deelnemers aan de improvisatie wedstrijd van aanstaande donderdag avond lieten zich horen met werken naar eigen keuze. Allereerst nam Uwe Röhl, domorganist uit Sleeswijk, plaats op de orgelbank. De grote Toccata en fuga in F grote terts van J. S. Bach betekende een magistrale opening. (De toccata stond overigens niet in het programma vermeld.) Kloek en gedeci deerd was de ophouw van de fuga, waarin de klaarheid van het contrapun tische lijnenspel zeer duidelijk tot uiting kwam. Moge dan hij veie orgel muziek kenners de toccata in compositorisch op zicht niet zo hoog aangeschreven staan een feestelijker intrada had men zich Advertentie LUNCHROOM Grote Houtstraat 105, Telef. 18598 voor het Haarlemse orgelfestijn moei lijker kunnen denken. Uwe Kohl heeft het stuk bijzonder knap gespeeld, waar bij vooral zijn exacte spel sterk de aan dacht trok. Als tweede organist trad op de prijs winnaar van de vorig jaar gehouden improvisatiewedstrjjd, de Weense orga nist Hans Haselböck. Hij speelde uit Cantio Sacra van Samuel Scheidt de variaties op het koraal ..Warum be- trübst du ich mein Her". Met grote verscheidenheid van registratie, en in een uiterst licht bewogen, speelse musi- ceertrant, bewees deze organist tot grootse dingen in staat te zijn door zijn orgelspel. Tot mijn grote teleurstelling echter kwam hij hierna met een „Pra- ludium und Fuge in D dur" van een zekere Franz Schmidt (1874-1939). Hans Haselböck heeft het werk misschien uit stekend gespeeld, maar voor een select gezelschap als verondersteld mag wor den op een orgelfeest aanwezig te zijn, was zijn keuze toch beslist een misluk king. Zowel de prelude als de fuga was een zwakke poging iets in een geavan ceerde vorm en taal mede te delen. De Amsterdamse organist Wim Daim leverde zijn aandeel met twee composi ties van de Nederlandse componisten voor orgel Hendrik Andriessen en Cor Kee. Van eerstgenoemde componist ging diens „Passacaglia". Wim Daim speelde het opus streng en beheerst van stijl, zonder dat daardoor de kleuren rijkdom en de vaardigheid geweid wer den aangedaan. In Cor Kee's „Partita over psalm 116", een uiterst vakkun dig geschreven orgelwerk, bewees Wim Daim de intenties van zijn leermeester volledig te kunnen realiseren. Tenslotte was het dan Raymond Da- veluy uit Montreal die drie koraal-pre ludes van Johannes Brahms vertolkte. Het spel van Raymond Daveluy ken merkt zich door een zekere rust, waar door de innerlijke essentie van deze or gelmuziek van Brahms (intussen slechts een zwakke afstraling van de grote symphonicus Brahms) goed tot zijn recht kwam. In de prelude en fuga in C grote terts van Bacil nam Raymond Daveluy het tempo echter zo uiterst voorzichtig, dat hel karakter van de alla-breve maat volkomen verloren ging En nu maar afwachten wat deze vier organisten in hun improvisatie gaan doen. Hopelijk zal het artistieke ele ment. hierin de grootste rol spelen. Het openingsconcert mocht zich in een flin ke belangstelling verheugen. J. L. zenders grijpt terug op de stijlmidde len van vóór 1900. Leen Spierenburg blijft een zeer levendige figuur, die met groot vakmanschap zeer sugges tieve dingen kan maken. Wat thea traal soms, zoals het „Meisje in blau we trui", maar soms ook met prachtige vondsten, zoals het blond- zonnige ..Vrouw in atelier". Ook hier weer blijkt hij een goed portrettist die zijn modellen gelijkenis kan ge ven zonder compromis met het schil derij dat ieder portret toch ook moet zijn. Cees Vis heeft voornamelijk Fran se landschappen ingestuurd, waarvan hij de sfeer heel goed heeft getroffen. ,,Le verf galant" is prachtig van kleur en opbouw, Dordogne een be wonderenswaardig gave. transparan te gouache. Zoals Vis het zuidelijke alles doordringende licht met de blanke schaduwen weet te treffen, zo heeft Leen de Winter in zijn stilleven met vissen het meer-geroemde Haar lemse licht gevangen. Men kan er de diffuserende wolkenhemel uit proeven. J. S. de Vries, niet te verwarren met Sjoerd de Vries met wiens trant van werken de inzending van deze naam genoot veel gemeen heeft, heeft een mooie pentekening gemaakt als portret van een dame. Zijn schilderijen, natuur vormen stilerend tot vlakke en rit men, lijken ons een minder ernstig spel. Daarom kunnen wij Achtergevels, waar in speels en met humor gekarakteri seerd is, het meest waarderen. Naast vier schilders drie damesleden in deze groep. Van Mies Deinum heb ben we wel eens gevreesd dat z(j zou vastlopen in het steriliseren van een decoratiestijltje. Hier bljjkt echter dat zij een respectabele uitgang gevonden heeft: krachtig en vrouwelijk-verfijnd. Winter, Lantaarn, Boom en Drie Bollen zijn levendige, haar opvatting vernieu wende pastels die steunen op de voor gaande globaliserende visie, van welke opvatting de aquarel Zomer nog een goed voorbeeld is. Corry Wortel heeft hier bijna uitsluitend het werk inge bracht dat wR reeds bij Sothmann ge-- exposeerd zagen en in dit blad hebben beschreven. Ofschoon embyonaal, als persoonlijk experiment toch wel boeiend en geladen van gevoel. Pas aan een werk als Lettre en Feu komt meer be wuste, gerichte actie te pas. Mieke Otto toont een meer verinnigde picturale poëzie die zowel in haar sterk-figura- tieve werk zoals het weidse Duinrand, Meer en de verstrakte maar heel ge voelige portretten, als in het abstrale- rende Witte Kommen tot uitdrukking komt. Als geheel een tentoonstelling waar mee een plaatselijk schildersgenoot schap eer inlegt! L. T. i In de Generaal Cronjéstraat is gister avond de uitgestelde showparade ge houden, die door de winkeliersvereni ging van die straat werd aangeboden aan de ouden van dagen. De parade en het daarna volgende vuurwerk aan het Spaarne, zouden verleden week dinsdag al gehouden zijn, maar door de slechte weersomstandigheden kon dat toen niet doorgaan. Een showband pa radeerde gisteravond door de Cronjé straat en demonstreerde welk een in gewikkelde figuren een dergeljjk gezel schap kan lopen. Vooral het zogeheten Caroussellopen maakte de vele toe schouwers enthousiast. Omstreeks half tien toog de drum band naar de Kloppersingel, waar hon derden gymnasten met fakkels gereed stonden om de ouden van dagen naar het vuurwerk te begeleiden. Ruim drie honderd bejaarden werden per auto naar het Noorder Buiten Spaarne ge reden om van het vuurwerk te genie ten. Aan weerszijden van de auto's lie pen gymnasten met fakkels. Vooraf gegaan door politie te paard en motor politie, trok de zeer lange stoet via de Schoterweg, de Cronjéstraat en de Flo- resstraat naar het Noorder Buiten Spaarne, waar langs honderden stoelen waren geplaatst ongeveer ter hoogte van de fabriek van Conrad-Stork. Het spreekt vanzelf, dat op deze ide ale zomeravond honderden naar het Spaarne, waarlangs honderden stoelen te genieten. Om half elf werd de eer ste vuurpijl afgeschoten en daarna was het knallen der vuurpijlen en vuurbol len niet van de lucht. De hemel vulde zich met kleurrijke lichtflitsen en in de avondlijke hemel verschenen waterval len, fonteinen en parapluies van rood, lila en groen. Een geweldig stuk, „Goe de Nacht" besloot het vuurwerk. Advertentie dè zeep tegen huidaandoeningen 2.75 per stuk Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. A. J. ten Doesschate - Zwolle Bij de tentoonstelling van moderne schilderkunst van jonge Nederlandse kunstenaars, welke onder de titel „Start" van 21 maart tot en met 19 april in het museum „Het Huis van Looy" te Haarlem is gehouden, zijn aan bezoekende scholieren een aantal vragen gesteld, uit de beantwoording waarvan zou kunnen worden vastge steld hoe de jeugd tegenover de schil derkunst in het algemeen en de moder ne schilderkunst in het bijzonder staat. Uit deze gegevens zou de commissie onder meer haar werkprogramma voor de komende jaren kunnen inrichten. Niet minder dan 1095 leerlingen heb ben de tentoonstelling bezocht, waar van er 104 aan de prijsvraag hebben deelgenomen.' Hiervan kwamen elf leerlingen in aanmerking voor een prijs. Zij zuilen als aandenken aan de tentoonstelling een fraai boekwerk ont vangen, dat hen na de vakantie op de verschillende scholen zal worden uitge reikt. Aangezien de deelneming echter onder nummer geschiedde, zijn de or ganisatoren niet bekend met de namen der winnaars. Zij die op hun antwoord formulier één van de volgende num mers hebben staan worden verzocht zich te melden bij het hoofd van hun school of bij het bureau van culturele zaken, Stadhuis Haarlem. De nummers waarop een prijs ge vallen is zijn: 043, 061, 108, 196, 268, 294, 307, 331, 390, 393 en 420. Vrijdag 17 juli 's avonds om acht uur zullen in het H.K.B.-gebouw aan de Tempeliersstraat te Haarlem de diplo ma's worden uitgereikt aan de geslaag den van de r.-k. Technische School voor Haarlem en Omstreken. De avond wordt opgeluisterd met muziek, een journaal van de belangrijke gebeurte nissen uit de 3-jarige opleiding van de film „Brug naar de toekomst". CINEMA PALACE: De derde man, 14 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Do. 7.30 uur: De graaf van Monte Christo, 14 jaar. FRANS HALS: Van het westelijk front geen nieuws, 14 jaar (2e week); 2.30, 7, 9.15 u. Di. één avondvoorsteling om 8 uur. LUXOR: Opstanding, 18 jaar. Ma. t.m. do. 2 en 8 uur. Do. cyclus: Ivanhoe, 14 j.; 2 en 8 uur. REMBRANDT: Professor Cupido, a. 1.; lt 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: Ma. t.m. do.: De Bloedhond, 18 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: En altijd lokt de vrouw, 18 J.; 2.15. 7 en 9.15 uur. MINERVA: Di. 8.15 uur: Und abends in die Scala, a. 1. Wo. 2.30 en 8.15 uur. Do. 8.15 uur: Ik was aan hem verslaafd, 18 jaar. Dinsdag 7 juli Grote Kerk, 89 uur: Orgelbespeling door Albert de Klerk. Woensdag g juli Concertgebouw, 8 uur: 9e Internationaal OrgelconcoursConcert door het N.Ph O. o.l.v. Henri Arends cn de Christelijke Ora torium Vereniging Haarlem o.l.v. George Robert. Solisten: Elisabeth Lugt, sopraan: Hans Wilbrink, bariton; Maurice Duruflé— Piet Kee, orgel. Dinsdag 7 juli Helicopterterrein Wagenweg, 3 en 8 uuri Circus Krone. Woensdag 8 juli Stadhuis Haarlem, 2 uur: raadsvergadering. Gemeente- IJMUIDEN. Dinsdag 7 juli Hoog water: 4.27 u. en 16.51 u Laag water; 0.12 u. en 12.30 u. Woensdag 8 juli Hoog water; 5.01 u. en 17.27 u. Laag water: 0.44 u. en 13.02 u. De leidster van het circusballet, Frau Mater, controleert in de Requisietentent nog vlug de costuums, eer de meisjes het circuspodium ophuppelen. ORGELCONCOURS De winnaar van de orgel-improvisatiewedstrijd, wel ke donderdag 9 juli in de Grote Kerk te Haarlem wordt gehouden, zal in te genstelling met andere jaren eerst vrij dagochtend na 10 uur worden bekend gemaakt. Van 13 tot 18 juli zullen de bus- en de huis-aan-huiseollectes gehouden wor den voor de stichting Ankerwerk, door tientallen leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs uit Haarlem en omgeving. De baten z(jn bestemd voor het Anker-clubhuiswerk. In de eerste plaats streeft men er naar, een modern clubhuis te stichten, waar de jeugd van alle gezindten van vier tot achttien jaar uit alle delen van de stad een „ópen deur" en een thuis vindt en waar goe de vrije tijdsbesteding als eerste doel geldt. Prinses Beatrix heeft vanmorgen aan de rijksuniversiteit te Leiden met goed gevolg haar kandidaatsexamen in de rechtsgeleerdheid afgelegd. Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp Genera) Electric General Motors Kennecott Copper KJ.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Onion Oil Southern Pacific Southern Railway Stand OH Ny tidewater U.S. Steel 2/7 63% 58 69% 60% 531/4 104% 78% 42% 78% 73% 58% 511/4 24% 103% Stemmlnc 6/7 64 59 69% 80% 55% 104% 33 48% 70 80% 421'4 79% 72% 57% 50% 24% 105% vast Zoals ie verwachten viel, is de werk loosheid in de mannd juni weer gedaald in de provincie Noordholland. De ge registreerde arbeidersreserve bedroeg eind juni in de provincie 6155 personen. Per ultimo mei waren dat er 7125. In aanvullende werkgelegenheid waren werkzaam 307 mensen per eind mei, een maand later 222. Er waren eind mei nog 873 werkloze vrouwen, eind juni bedroeg dat aantal 850. Het aantal openstaande aanvragen van werkgevers is met duizend toege nomen. Het aanbod van arbeidskrach ten bjj de gewestelijke arbeidsbureau's is over alle beroepsgroepen gedaald, met uilzondering van de landbouw. In de landbouw is minder werk doordat er bijvoorbeeld wegens de droogte ook geen onkruid groeien wil.De grootste daling van het aanbod geven de bouw en metaalnijverheid te zien. evenals de groepen ongeschoolden en niet-varend transportpersoneel. In de bouw bedroeg het aanbod van werknemers eind mei 411, een maand later nog maar 293.1n de metaalnijverheid zün oie cijfers res pectievelijk 623 en 458, bij het niet-va- rend transportpersoneel 262 en 170 en by de ongeschoolden 676 en. 488, Wegens de warmte is er ook veel vraag naar dienst"!Z°enPerSOneel "in algerriene De vraag naar werknemers in de me taalnijverheid is gestegen van 793 (eind mei) tot 2014 (eind juni), de vraag naar ongeschoolden van 995 tot 1119 naar bouwvakkers van 835 tot 986. ió Haarlem is het aantal werklozen in ju ni gedaald van 814 tot 724. Er zijn nu nog maar 62 werkloze vrouwen eind mei waren het er 76. Wat het gewest Haarlem betreft bedroeg de vraag eind juni 1360,eind mei 1335. zodat er geen schokkende verandering in gekomen is. Van die aanvragen betreffen 450 uitsluitend personen beneden de negentien jaar. ocholieren dus, die in de vakantie wat bi.) willen verdienen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau kan voor hen desge wenst bemiddelen. Meestal is dat niet nodig - het gewerk van scholieren evenmin - omdat er voldoende vraag is naar de goedkope jeugdige werk willigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3