EEN KWART EEUW VEELBEWOGEN GESCHIEDENIS Het leven van twee Belgische koningen Wat is de verklaring van prins Kareis houding? Konings grote dankbaarheid tegenover prinses Liliane Een conflict lussen Laken en Luxemburg csw&sir Z'NS'"" Van Acker nu Leopoldist ■w-v*; DINSDAG 7 JULI 1959 PAGINA 5 (Van onze Brusselse correspondent) Op de middag van 8 augustus 1935 viel over Laken de nacht. Over het feestvierende Brussel, waar de wereldtentoonstelling in volle gang was, liep de mare dat Koningin Astrid te Kiiss- nacht in Zwitserland accidenteel om het leven was gekomen. Koning Leopold was de controle over zijn snel rijdende torpedo kwijtgeraakt; de wagen was van de bochtige bergweg geslipt en met grote kracht m een lager gelegen wijngaard terechtgekomen. De Koning zelf liep geen ernstig letsel op, maar toen hij zijn vrouw in de armen nam had deze reeds de geest gegeven. De omvang van dit drama, dat als Weinig andere gebeurtenissen zo sterk de afgelopen kwart eeuw op Laken heeft gedetermineerd, is in België nooit ten volle begrepen. De Belgen hebben om hun vorstin oprecht gerouwd en rond haar nagedachtenis hebben zij de aureool der legende gevlochten. Want de Zweedse prinses was in dit land geliefd om haar zachtaardigheid, °ni haar belangstelling voor de kleine man, om de eenvoud waarmee haar kinderen aan de hand, te Brussel uit winkelen ging, om de s evige banden welke zij door haar Skandinavische afkeer voor pro- *°ol en v°nnelijkheid tussen het vorstenhuis en de natie had gelegd, aar de leemte welke Astrid op Laken had gelaten zag het volk 'v '- W?nt °P Laken waren de luiken gesloten. eon"1160 ■'aar na kef drama past het de ramen open te Astrtn T te onthu'len welke de diepte was van het verlies dat SaWn u e5ngaan als echtgenote en als moeder in het gezin van vertro, r g gelaten heeft, zei ons onlangs een edelman, die als geohs Van het hof de gebeurtenissen op Laken van nabij belek neerd heeft Wat de dood van Astrid voor Konir)S Leopold dia h- is in zekere zin Victoriaans. Het verlies van een vrouw Bend 0precht had liefgehad, trof hem ontzaglijk. Maar het kna- var ze]fverwi.)t, persoonlijk de dood van de vorstin te hebben w°°rZaakt> trof hem veel sterker. Schuldgevoel verteerde hem en - Herd allengs een obsessie die de Koning aan de rand bracht van ITT1 err,shge geestelijke depressie. In het publiek verscheen Leopold u met méér dan vereist. Op Laken zelf werd hij een eenzame. Zijn W erkvertrek verliet hij zelden en het contact met de drie jonge Pnnsjes was practisch verbroken. „Ik durf mijn kinderen niet in de ?gen kijken", zegde hij eens, „ik lees er een onuitgesproken verwijt Het was de uiting van een zieke geest, want de kinderen waren *e jong om de tragiek van hun vader aarrte voelen. De zevenjarige Pnnses Joséphine-Charlotte was de enige die geweend had toen een hofdame in het park van Laken aan de spelende kinderen verteld had dat moeder ernstig ziek was, heel ernstigMaar indirect hebben de prinsen onder Astrids dood niet minder geleden. De een zaamheid van hun vader en de afwezigheid van een moeder die voor hen als alle andere moeders was geweest, drukte hen. Hovelingen, gouvernanten en ambtenaren die het nodig oordeelden de Zweedse geest van Laken te verdrijven en de Buckinghamse etiquette weer in ere te herstellen, konden uiteraard in de leemte niet voorzien. Toen vond een schijnbaar onbelangrijke gebeurtenis plaats. In de zomer van 1937 ontbood de Koning de goeverneur van de provincie West-Vlaanderen, Baels, voor consultatie. Gouverneur Baels was ziek en zijn dochter Liliane vergezelde hem naar Laken, waar ze het einde van de audiëntie in het koninklijk park afwachtte. Toen de gouverneur het paleis verliet, vond hij zijn dochter op een bank sprookjes vertellend aan de prinsenkinderen. In de daaropvolgende weken hebben de prinsjes Koning Leopold gevraagd „Liliane te laten terugkomen. We hebben zo heerlijk ge speeld, en ze vertelt zo leuk", zei de zevenjarige Boudewijn. Liliane Baels keerde terug. Na een jaar was ze een geregeld be zoekster op Laken. En toen op een dag heldere kinderstemmen en vrolijk lachen de protocolaire stilte van het paleis al te zeer stoor den, is Koning Leopold zelf boven in de speelkamer van zijn kinderen gaan kijken. Daar heeft hij Liliane Baels voor het eerst ontmoet: een donkerharig 17-jarig meisje van een opvallende schoonheid. Haar eenvoud, haar openhartigheid en genegenheid voor de kinderen trof hem. Maar ook de spontane geestdrift van zijn kinderen voor het oudere meisje ontging hem niet, en in het hart van de eenzame vorst was er vreugde. „Ik wist niet dat er op Laken nog ruimte voor een lach was", mompelde hij. Die dag heeft Koning Leopold Liliane Baels verzocht zich definitief te Laken te vestigen en de prinsen de zorgen te verlenen welke zij sedert Astrids dood ontbeerden. Het contact werd door het feit zelf veelvuldiger. Mej. Baels verscheen in de intieme familie kring van het koninklijk huis en wanneer de staatszaken het veroor loofden reed ook Leopold naar Knokke om er in de tuin van gouver neur Baels een partij tennis te spelen. Toen volgde de tweede wereldoorlog en de krijgsgevangenschap. Bij de capitulatie van het Belgisch leger, 28 mei 1940, vertoefden de drie prinsen te Knokke. De gedwongen oorlogsafzondering op Laken heeft Liliane Baels gedeeld. Op een lentedag van het. jaar 1941 sprak Koning Leopold, die als man van eer en als overtuigd katholiek van zuivere situaties houdt, haar over zijn intieme gevoelensover een huwelijk. 11 september ontving Kardinaal Van Roey in de slotkapel de weder zijdse huwelijkstoestemming van Leopold III en Liliane Baels, prinses van Retie. UiS het herder- LeSpok?\ de a"ti- P'-'blikei? en re" faire" !?eP de „af- gunS tlllJk de af- 70 pet voor monarch ia Boudewijn en Leopold gepunt Uit huwelijk wellief vergissing Ko «mg Leopolds moe der, koningin EH_ «abeth heeft dat haar zoon helder voor ogen gehouden Toen hij haar in de mff maandcn van '941 over zijn plan nen sprak. De vijanden van de mo- narchte zullen er Thunt uit slaan." ons v e-zij-"Vo°r ons kan uit dit al- groeien.'?tS g0eds T>e oude koningin gezienelh had Lhst ogenblik ksu-a- Jven van de het )naal"pi'imaat 'eldklh"Wel'.ik we- begoni, g maakte, "1 ui sterrol, eerloze gron- Bij e*Ploiteren. v'arnbaro ont" len d» massa vie- Zn niet va„ j te scherpen reerise,adel die zicd *t|dV0tK de h00g" verni f„eJ,betmgmgen over zag tegen" een burger- Te zonder bla- De Vlaam- n afkomst van vb dSes Liliane was J"- Waalse en örusselse magen n zwaar verteerbaar argument. En evenmin was het moeilijk 's Konings _chtgenote voor te stellen als een usur- Patrice, als een indringster die op La- Ken de plaats van koningin Astrid ver eerd had. ken socialistische leider heeft ons een paar jaar geleden in een openhar- gesprek bekend nooit aan deze ar- gumenten ook maar de mmste waarde te hebben gehecht. „Maar ze dienden Perfect onze zaak," voegde hij er di rect aan toeEn dat was inderdaad "et geval. Het staat thans wel vast, dat anti-Leopoldistische campagne, die och op heel andere motieven was ge grondvest, nooit de bekende afloop zou hehben beleefd, had men niet bet „ge- M-Retie" bij de hand gehad. En zon- T u „Vlaamse burgermeisje van -aken" zouden nooit 54 procent van de .„hosselaars bij het referendum van aoO tegen Leopold II hebben gestemd, j Maar met het menselijk aspect van „p, zaak is bij dit alles nooit rekening Jj-nouden. „De eenzaamheid is hard, Poiri Vr,0r een vorst'" vertrouwde Leo- top 'I na de oorlog aan een vriend kj»; ••Zonder prinses Liliane zou ik een ma„ Tens zijn geworden. Een koning niet bitter zijn." kend Prinses Liliane voor Laken bete- Paa hieeft koning Boudewijn een sAr, laar geleden in een openhartig ge- cu» met een Pokend katholiek politi- s eidus geformuleerd: gin a d? do0(i van nritln moeder, konin- Astrid, heeft mammy" mijn vader hph.een ernstige depressie gered. Zij kp hem weer levensblijheid geschon- v«ri Pn aan haar danken wij 'het dat «oer de weg terug naar zijn kinderen «evonden heeft. Zij heeft een onvermij- Koning Leopold gefotografeerd, tijdens de vervaardiging ran de film „De vrijheren van het tooud De koning heelt zirh indertijd voor het opnemen van deze film persoonlpk naar de Congo begeven, en hij heeft zich grote inspannin gen getroost om een boeiend beeld te geven van de situatie. De film trekt ook in ons land veel belangstelling. delijke vervreemding verhinderd. Wat ons betreft, prinses Joséphine, prins Al- bert en mij: ons heeft mammy een zon nestraal gebracht. Wij hebben als kin deren vreugde gekend en spel en troos tende woorden, en liefderijke zorgen, zoals andere kinderen. Nooit heeft zij bh ons de nagedachtenis van koningin Astrid verminkt. Maar niettemin is zq voor ons een moeder geweest Een speelgenoot en een moeder. Wu zijn haar daar ontzaglijk dankbaar voor en nooit zuilen wij dat vergeten." En dat is de reden de enige reden waar om koning Boudewijn tot dusver gewei gerd heeft in het huwelijk te treden. „Het kan wachten," verklaarde hij. Mammy had koningin moeten wor den, maar het volk heeft dat niet gewild. Wanneer ik huw, zal mijn vrouw onver mijdelijk de gastvrouwe op Laken zijn, de eerste dame van het land. Ik kan de gedachte moeilijk verdragen dat de vrouw die alles heeft betekend voor mijn vader en voor ons. op Laken zou moeten wijken." Wie is prinses Liliane? „Groot, met mooi geonduleerd zwart haar. eeri diepe blik onder lange wenk brauwen, een licht „ironische" neus met soepele en elegante bewegingen, is mej. Liliane Baels een dier vrouwen wier aanwezigheid alléén reeds char meert," heeft de Belgische' historicus O. H. Dumont geschreven. En de Ant werpse socialist Kamiel Huysmans verklaarde eerlijk in het hete van de ko ningskwestie: ..Ik begrijp niet waar over de Belgen zich opwinden. Zij ver langen oen koningin? Welnu Liliane Baels is twee koninginnen waard." Huysmans was oprecht en zijn oor deel is gefundeerd. Maar prinses Lilia- nes tragiek is. dat zij alle kwaliteiten in zich verenigt om een perfecte konin gin te zijn, maar dat zij nooit voor de troon is opgeleid. Zelden had Laken een gastvrouwe met een scherper verstand en een geraffineerder cultuur. Het kan verwondering baren dat zij als dochter van een Vlaams gouverneur zich onwen nig voelt in het Nederlands, maar haar kennis van het Frans, het Engels en het Duits is grondig en de wereldlite ratuur beheerst zij volkomen. Haar godsdienstige overtuiging is diep en haar religieuze invloed op Leopold en Boudewijn sterk. Zij heeft een persoon lijke kijk op de belangrijke actuele kwesties. Maar anderzijds mist zij ieder diplomatiek instinct en haar oordeel is vaak eenzijdig. Zij denkt in termen van wit en zwart, en grijs is haar onbekend. Zij verafschuwt de Britten omdat Churchill de campagne tegen Leopold III gevoerd heeft, en omdat de Iniski- nill Dragoon Guards een pagr jaar ge leden wèl Leopold hun kolonel - maar niet haar op het regimentsfeest geïnviteerd hebben. Zij waardeert de Amerikanen om hun geld, maar naar haar oordeel hebben alléén de Duitsers vernuft Onmin om juwelen Deze geldingsdrang heeft niet al leen de bevolking gekrenkt. Ook de verhoudingen binnen het huis van Sak- sen-Koburg hebben er vaak uiterst scherpe vormen door aangenomen. De genegenheid van prinses Joséphi- ne Charlotte, Boudewijns oudere zus ter, en thans erf-groothertogis van Luxemburg, voor prinses Lilliane was enkele jaren geleden nog even oprecht als die van haar broer. Het is aan de aandacht niet ontsnapt hoe de prinses op de dag van haar huwe lijk, nu vijf jaar geleden, ostentatief haar bruidsbouquet aan haar pleeg moeder overhandigde. Een spontane geste zonder enige berekening, een gebaar vol kinderlijke erkentelijkheid om de zonnestraal welke koning Leo polds tweede echtgenote in het ko ninklijk gezin had gebracht. En toch was minder dan zes maanden later de breuk tussen Joséphine en prinses Li liane volledig. Zo compleet zelfs dat de betrekkingen tussen Laken en het Huis van Luxemburg op dit ogenblik nog ternauwernood meer dan correct kunnen heten. De oorzaak van de onmin lag in een parure juwelen ter waarde van 70 mil joen B. F. welke koningin Astrid ter gelegenheid van haar huwelijk met Leo pold van het Belgische volk ten ge schenke had gekregen. Een paar maan den na de plechtigheden te Luxemburg nu gaf prinses Joséphine bij haar vader de wens te kennen in het bezit te wor den gesteld van het deel der juwelen dat haar als erfgename van koningin Astrid rechtmatig toekwam. Maar groot was de verbazing te Luxemburg toen koning Leopold de juwelen aan zijn tweede echtgenote, prinses Liliane ten geschenke bleek te hebben gegeven. Tussen Luxemburg en Laken volgden pijnlijke onderhandelingen welke maan denlang duurden en waarbij baron Pos- wick, de toenmalige Belgische ambas sadeur bij het groothertogelijk hof, als advocaat van koning Leopold optrad. Maar de onderhandelingen strandden op de weigering van prinses Liliane op de genomen beslissing terug te komen. Koning Boudewijn Dleef In het con flict neutraal. Neutraliteit waarbij zijn stiefmoeder echter de hoogste baal vond, vermits de jonge koning vrijwil lig van zijn eigen aandeel in de erfenis afstand had gedaan. Luxemburg heeft hem dit nooit vergeven. Te Laken ver schijnt prinses Joséphine niet meer dan strikt noodzakelijk, en omgekeerd laat Luxemburg ook geen enkele gelegen heid voorbijgaan om zijn ongenoegen te demonstreren. Bij de doopplechtigheid van de tweeling-prinsjes in 1957 werd prinses Liliane geweerd, hoewel zij normaal voor het meterschap in aan merking kwam. Ook bij koning Boude- PRINS KAREL IIIIMtHimlHUniimlIlIHlIIIIHIIIIIHIIimiIHHIItlMIIHIIIHIIIH miiMiniMiiiimiwiiiiiHiiiiiMinHiiimiiiiiiiiiimiiiHiiiimiii wijns recente staatsbezoek aan het groot-hertogdom was de officiële vrien delijkheid geforceerd. De inspanningen om bij hun bezoek aan het kasteel van prins Jan en prinses Joséphine te Betz- dorf de pers door een handig geënsce neerd familietafereel van het tegendeel te overtuigen, faalden. Prins Karei weigert Aan één invitatie voor het huwe lijksfeest van prins Albert en prinses Paola op Laken is geen gevolg gege ven. Prins Karei weigerde. In het buitenland heeft dat enige sensatie veroorzaakt, hoewel er aan het feit zelf niets wonderlijks is. Aan uitnodi gingen van Laken heeft koning Leo polds jongere broer nog nooit gevolg gegeven. Sedert de dag van Leopolds abdicatie is hij in de schaduw getre den en de prins wenst daar te blijven, want niet met het Luxemburgse huis alléén zijn de verhoudingen van het Belgische vorstenhuis gespannen, hoewel de oorzaak in dit geval van een heel andere aard is. Op 7 juni 1944, onmiddellijk na de ge allieerde invasie aan de Normandische kust, beval Hitier de deportatie van ko ning Leopold en het koninklijk gezin naar Duitsland. Aan de deportatie ont snapte alléén prins Karei die in de ver zetsbeweging een actief aandeel had en die bij vrienden in de Ardennen een on derkomen had gevonden. Ondanks zijn protest werd koning Leopold samen met zijn gezin naar Hirschtein aan de Elbe gevoerd, waar hij onder bewaking van 60 S.S.-mannen verbleef tot de op mars van de Russen de Duitsers dwong op 7 maart 1945 de koninklijke gevange nen naar het veiliger Strobl in Oosten rijk over te brengen. Twee maanden la. ter werd koning Leopold daar door oen gemotoriseerde colonne van de Ameri kaanse generaal Patch bevrijd. Brussel en het grootste deel van België waren echter reeds van 5 sep tember 1944 af in de handen der Ver bondenen. Op 19 september keerde eerste minister Pierlot naar België terug en in het parlement kondigde de premier aan dat de Koning direct na zijn bevrijding de uitoefening van, zijn grondwettelijke macht zou her vatten. De stijvere Duitse weerstand aan het Kempisch Kanaal, in het noorden van België, in de Eifel en in de Ardennen, sloot echter plannen op korte termijn uit. De continuïteit van de monarchie diende ondertus sen te worden verzekerd. Op 21 sep tember 1944 stelde het parlement plechtig vast dat ,,Z.M. de Koning in de onmogelijkheid verkeerde te rege ren." en het vaardigde een decreet uit waarbij prins Karei lot regent van het Koninkrijk werd aangesteld. Toen reeds deed zich een betekenisvol feit voor: bij de eerste stemming over het decreet onthielden de communisten en de socialisten zich op principieel-re- publikeinse gronden. En ook bij de tweede lezing weigerden de voornaam ste socialistische leiders als Buset en Rolin hun stem aan een lid van het vorstenhuis te verlenen. De anti-Leopoldistische koningskwes tie begon van dit ogenblik vorm te krij gen. Geallieerde politici en generaals die de verantwoordelijkheid voor de mi litaire nederlagen van juni 1940 van zich wensten af te wentelen, hebben daarin zonder de minste twijfel een zwa re verantwoordelijkheid gehad. Zji zochten in de Belgische capitulatie-acte van 28 mei 1940 de verklaring voor hun falen en dat schiep in de iicht-ontvlain bare patriottische sfeer van de bevrij dingsdagen een voor Leopold III ongun stig klimaat. De naar Engeland uitge weken regering de „Londenaars" zo- ais men ze in België pleegt 1e noemen droeg daar eveneens toe bij. In het manifest van Limoges, op 31 mei 1940, hadden de regering en een deel van het parlement het militair en politiek be leid van de Koning publiek aan de kaak gesteld en de enkelen onder hen die in vaak melodramatische omstandigheden te Londen belandden Spaak reisde door Spanje in een kist hadden Leopolds beslissing „samen met zijn soldaten de krijgsgevangenschap te de len" nooit goedgekeurd. De republikeinse stromingen in de Marxistische partijen en links-georiën teerde Verzetsbewegingen vonden daarin een gunstige voedingsbodem. Hiitiiiiiiiiitiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiii iiiitiiiiiiiHimiimiimiimiHimmimiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiii Reeds in oktober-november 1944 be gonnen de communisten en het Onaf hankelijkheidsfront een perscampag ne tegen de Koning en toen de rege ring Pierlot na fel straatrumoer op 7 februari 1945 door de vierledige rege ring Van Acker vervangen werd, eis ten de communisten onomwonden Leopolds abdicatie. Op 4 mei drie dagen na de Amerikaanse intocht te Strobl volgde de Algemene Raad van de Socialistische partij dat voor beeld. De liberalen weifelden. De an ti-Leopoldistische krachten konden door het feit zelf in de beide Kamers over een vrij soliede meerderheid be schikken en dat verklaart de zending van Van Acker op 9 mei naar Sankt- Wolfgang, waar de Koning zich intus sen gevestigd had. Behalve door mi nisters van de vier partijen, was Van Acker vergezeld van de regent. Dit laatste is niet zonder belang. Van Acker verklaarde Leopold dat de toe stand in het land ernstig was en hii raadde derhalve de Koning aan zün terugkeer uit te stellen. De Koning stemde hiermee in, maar op 14 juni gaf hij aan Van Acker zijn voorne men te kennen onverwijld naar Bel gië te willen terugkeren. Twee dagen later nam de regering ontslag aan gezien zij de verantwoordelijkheid wei gerde te dragen voor de reacties op 's Konings terugkeer. De Koning bleef te Sankt Wolfgang en in een boodschap van 30 september 1945 op perde hij voor de eerste maal de ge dachte van een volksraadpleging. Het zou echter nog ruim vier jaar duren vooraleer de katholieken in beide Ka mers over de absolute meerderheid beschikten, zonder welke zij het ove rigens niet in de grondwet voorziene referendum kracht van wet konden verlenen. KONING BOUDEWIJN VAN BELGIË De daarop volgende gebeurtenissen liggen nog fris in het geheugen. 57,5 procent van de bevolking meer dan bet door de koning zeif bepaalde mi nimum sprak zich uit voor Leopolds terugkeer, maar Wallonië en Brussel stemden in meerderheid „neen" en van daaruit werd ook de revolutionaire stro ming gevoed welke ten slotte Leopolds abdicatie onvermijdelijk maakte. 26 juli 1950, drie dagen na koning Leopolds te rugkeer te Brussel, verklaarde Renard, landelijk secretaris van het Socialis tisch Algemeen Belgisch Vakverbond: „Wij zullen de mijnen onder water laten lopende hoogovens worden ge sloten en de cokesfabrieken zijn verla ten. Van vandaag af hebben de woorden revolutie en opstand voor ons een prac- tische betekenis." Op 27 juli legden 400.000 arbeiders, 150.000 in de provin cie Luik alléén, het werk neer; het trein verkeer werd gesaboteerd en te Laken kwam het die dag tot bloedige botsin gen tussen anti-Leopoldisten die onder de leiding van de socialist Spaak en de communist Lalmand naar 't paleis wa len opgerukt, en de Leopoldisten. Twee dagen later werden drie arbeiders te Grace-Berelur, nabij Luik, door de gen darmerie neergeschoten. Op 31 juli be gonnen de Waalse socialisten met tien duizenden naar Brussel op te rukken. Diezelfde nacht stemde koning Leopold erin toe zich terug te trekken. Hjj ver klaarde zich ermee akkoord zijn be voegdheid „tijdelijk" aan zijn zoon, prins Boudewijn over te dragen; tot deze op 7 september 1951 de burgerlijke meer derjarigheid zou hebben bereikt. Op dat ogenblik zou Leopold afstand doen van de troon Schaduw van belangrijk motief in dit verzet was ongetwijfeld Leopolds neiging naar een al te „persoonlijke politiek". Reeds vóór de oorlog waren Hof en regering meer dan eens met elkaar in botsing gekomen en Leopolds weige ring in de meidagen van 1940 naar het buitenland te vertrekken was voor de politici veel meer een symptoom van zijn onhandelbaarheid en anti-consti tutionele geestesgesteldheid dan een bewijs van zijn germanophilie. Men wenste zich te ontdoen van een vorst die er eigen meningen op nahield en deze bovendien dan nog zijn regering opdrong. De geboden gelegenheid was te mooi. Eén enkel politicus thans minister in de regering Eyskens is eerlijk genoeg geweest om daar open lijk voor uit te komen toen hij in het hete van de koningskwestie aan zijn partijgenoten van de C.V.P. verklaar de: „U beseft niet welk een last u uzelf over het hoofd haalt, wanneer u Leo pold weer op de troon terugbrengt." Maar een ander en zeker niet min der belangrijk motief van de cam pagne was, zoals hoger reeds aange stipt, de republikeinse grondstroom bij een niet te onderschatten fractie van de Belgische politieke leiders. Het republi. kanisme van de Loge en de invloed van deze laatste op de liberale en socialisti sche partijen zijn geen geheim. Het anti- Leopoldisme van veie liberalen vindt daar zijn oorsprong in. Wat de socia listen betreft: uit tactische overweging verkiezen z(i aan hun anti-monarchisti sche gevoelens voorlopig niet de vrije teuge] te laten, want het einde van de monarchie zou voor de Belgische een heid een degenererend element zijn, en iiHiiHiihiiiiiiHiiiiimiiiiiiiiiHiiiiimtimmiHiimiiiiiiiiHiiii de republiek Wat de anti-Leopold isten aan de Ko ning ten laste legden, had eerste minis ter Van Acker op 20 juli 4945 in een scherp requisitoir in de Kamer samen gevat. Het was een samenraapsel van gevoelsargumenten en halve waarhe den. Van Acker vefweet. de Koning in d? Duitse overwinning te hebben geloofd. De vorst was de regering naar Londen niet gevolgd. Hij had aanvaard zich naar Hitiers hoofdkwartier te Berchtes- gaden te begeven (om er over het lot der krijgsgevangenen te onderhandelen! hij had zich niet tegen de deportatie van de arbeiders verzet (wat onjuist is), en hij was vrijwillig naar Duitsland vertrokken toen de geallieerden in Nor- mandië landden (wat eveneens vals is). Ten slotte had hij door zijn huwelijk met de dochter van gouverneur Baels het koninklijk prestige onder het volk geschaad. Over dit requisitoir zal de geschie denis een objectiever oordeel vellen dan thans mogelijk is. Maar thans reeds staat vast dat het hele dossier waarmee men de sentimentele, licht geraakte publieke opinie systema tisch tegen Leopold III heeft in het harnas gejaagd, alléén maar uit drogre denen bestond, welke de diepere gron den van het politiek ver/Pt tegen de vorst moesten verborgen houden. Een WIJLEN KONINGIN ASTRID iiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiHiiiiiiiii voor de socialistische hoop op een spoe dige verovering van het Vlaamse lands deel zou dat meteen het einde beteke nen. Maar dat belet niet dat de B.S.P. principieel de republikeinse doctrine belijdt. Bij de stemmjng over de instel ling van het regentschap, in september 1944 is deze doctrinaire grondstelling duidelijk aan de oppervlakte gekomen en in de loop van de gepassioneerde debatten in de vijf jaar van Leopolds verbanning was dat eveneens merk baar. Monarchie was aanwezig Tegen deze achtergrond moet men het conflict zien tussen Laken en prins Karei. In tegenstelling tot hetgeen dienaangaande ooit is beweerd, vindt dit conflict niet zijn oorsprong in het verzet van prins Karei tegen de terug keer van zijn broeder op de troon, en evenmin in prins Kareis persoonlijke ambities. De z.g. „Karlistischbewe- ging" voor zover die althans be stond was een doodgeboren kind omdat prins Karei nooit persoonlijke aanspraken op de troon heeft laten gelden. Leopold III heeft het zijn broer kwalijk genomen het regent schap te hebben aanvaard; de oor sprong van het conflict ligt alleen daar. Hij heeft nooit begrepen dat in de septemberdagen van 1944 toen het communistische Onafhankelijkheids- front te Brussel meester van de straat was, de regent de monarchi» een ontzaglijke dienst heeft bewezen. Evenmin besefte hij ten volle hoe een principiële weigering van prins Ka- rel de troon onbezet zou hebben gela ten en hoe dan een burgerlijk regent schap, met alle risico's vandien, on vermijdelijk zou zijn geworden. Koning Leopold heeft bij dit alles ver zuimd de goede vormen in acht te ne men en dat mag men betreuren. Noch in zijn radiotoespraak tot de natie bij zijn terugkeer in België, noch in de abdicatieverklaring van 10 september bedacht hij prins Karei met één en kel dankwoord. De ex-regent die vjjf jaar lang onder moeilijke omstandig heden, op bescheiden wijze de zaak van het vorstenhuis gediend had, noemde hij zelfs niet eens. In de eerste dagen van augustus 3950 verliet prins Karei Laken en hij is er niet meer teruggekeerd. Teruggetrok ken leeft hij in zijn villa Ie Raversiide- een stille kustplaats in de buurt van Ostende. Zijn chauffeur en ziin dienstbo de vormen zijn enig gevolg. Het kasteel van Argenteuil dat de regering hem als residentie heeft aangeboden, wees prins Karei vriendelijk van de hand: „twaalf salons, vierentwintig slaapkamers en een rente van 4 miljoen per jaar lijken me nogal buitensporig voor één man verklaarde hij. En nochtans is er heel wat minder reden tot zorgen dan men te Laken ge looft, wan de ex-regent draagt zijn ne ven. vooral dan koning Boudewijn een warm hart toe. Herhaaldelijk heeft hH m gesprekken met vrienden uiting ge geven aan zijn bezorgdheid om de moei- lijke omstandigheden waarin Boudewijn zijn delicate taak als 's lands opperste scheidsrechter vervullen moet en geen enkele zijner gestes heeft ooit ertoe bij gedragen Boudewijns prestige en gezag te ondermqnen. PRINSES LILIANE Heeft de monarchie in België nog een toekomst? s Ongetwijfeld heeft zij dat en ernstige waarnemers weigeren in de jongste inci denten tussen Laken en de Wetstraat te dramatiseren. „Een van die weldoende lentestromen die doorgaans mooie zo- mers voorafgaan," zei ons een bekend Politicus. Zeventig procent van de be volking zou bij een referendum voor de monarchie opteren, voegde hij er aan toe. Vooral geruststellend voor I-aken is in dat verband het feit dat zeer veie socialistische leiders die in 1945 tegen koning Leopolds terugkeer op de troon nebben geijverd, thans hun houding hebben herzien. Achiel van Acker is een geregeld bezoeker op Laken en hij komt er openlijk voor uit een van de (Vervolg op pagina t)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5