BOUDEWIJN EN LEOPOLD DAGPUZZLE Tekort aan tandartsen, fysici en ingenieurs Meer aandacht voor peda gogische en didactische beroepsvorming 's Lands Kroniek- RENNiES DE EILANDER Horst bezit proefstation voor champign oncol ti lur Minister Marijnen verricht opening Aantal letterkunde-studenten zou met twee-derde moeten verminderen Opleiding thans „kruimelwerk Regularisatie van premiebouw Eefde DINSDAG 7 JULI 1959 fAOINA Brand in Bossche sloperij Maria Gallas komt 9 juli in Nederland Vliegende dakpannen in Honderdduizend academici in 1980 Parlementszetel van dr. Busia loopt gevaar VENETIËIN APELDOORN Gondels varen op vij ver van Berg en Bos Gerichte opleiding grafische beroepen RAPPORT VAN RAAD VAN LERAREN Groot feest in Dedemsvaart Honderdvijftig- jarig kanaal ontsloot veengebied Baron van Dedem wist van geen wijken V Meer «ttea&se» vincien feamt tegen Brandend Maagzuur dan by enig ander tablet milium roman van de lokkende zee 1 door KLAAS TOXOPEUS Vfogeo aan minister over: Dupeert maatregel eigen bouwers? Pleidooi voor meer krediet aan toeristen „Bezoek de Verenigde Staten-jaar" (Vervolg van pagina 5) meest overtuigende Leopoldisten te zijn geworden. Victor Larock, hoofdredac teur van Le Peuple en oud-minister van buitenlandse zaken, zou onlangs op een receptie aan prinses Liliane zijn excu ses hebben aangeboden om de campag ne welke hijzelf destijds met zoveel vuur en, helaas met zoveel intelligentie in zijn krant tegen Leopold III gevoerd heeft. „Ik wist niet wat ik thans weet," zou Larock haar hebben verklaard. Maar anderzijds is het een feit dat er tussen Laken en het land iets scheefs moet worden rechtgetrokken. Er dient wederzijds begrip te groeien en aan beide zijden kan men tot dat zielscon- tact bijdragen. Het Belgische volk moet beseffen dat men het verleden niet on gedaan maken kan. Het moet begrijpen dat koning Boudewijn het kind is van een bepaald milieu, en van een bepaal de situatie waarop niet hij, maar wel het'Belgische volk zijn stempel heeft helpen drukken. De publieke opinie kan het Boudewijn niet euvel duiden dat hij prinses Liliane een bijzondere genegen heid toedraagt. Want zij is niet alleen de levensgezellin van zijn vader, maar zij is ook de vrouw die op Laken weer de zonnestraal bracht welke sedert de dood van koningin Astrid gedoofd was. De brutale en vaak ongegronde cam pagnes tegen de prinses van Retie en het hautaine misprijzen waarmee het z.g. „quartier Leopold", de Brusselse adel haar bejegent, zijn derhalve mis plaatst. Koning Boudewijn kan deze campagnes bezwaarlijk anders aanvoe len dan als pijnlijk voor zichzelf en be ledigend voor zijn vader. De Belgen hebben het koning Bou dewijn ook meer dan eens ten kwade geduid, dat hij in zijn toespraken zo vaak naar het voorbeeld van koning Leopold verwijst. Dat verwijt is be grijpelijk. Voor de 42,5 procent die ten slotte met geweld hun wil aan de meerderheid van het land hebben op gedrongen moet het inderdaad onpret tig zijn er telkens weer aan herinnerd te worden hoe integer koning Leopold was, en hoe helder en vooruitziend vele zijner ideeën waren. Voor de pa cificatie der geesten ware het wellicht beter over dit alles de sluier der ver getelheid te spreiden. Maar verdient koning Boudewijn anderzijds wel het verwijt de invloed en de leiding van zijn vader te aanvaarden wanneer de politieke partijen zelf in de abdicatie- voorwaarden van 1950 Leopolds stille aanwezigheid te Laken hebben ge duld? Men moet overigens begrip op brengen voor het feit dat prins Bou dewijn als twintigjarige, onervaren jonge man met het opperste gezag is bekleed van een land waaruit hij se dert zijn veertiende jaar verbannen was. Leopolds geestelijke rijpheid, zijn politieke ervaring, zijn grondige kennis van 's l^nds instellingen en behoeften, maakten hem tot een licht baken en het is volkomen natuurlijk dat de jonge kapitein op de oudere stuurman een beroep heeft gedaan. Verbluffende eruditie Koning Leopolds aanbod om Laken de finitief te verlaten is intussen een wijs besluit. Het bevrijdt Boudewijn van een hypotheek. Het heldert een toestand op waaraan Leopold noch Boudewijn zelf schuld hadden maar die tenslotte on vermijdelijk tot misverstanden leiden moest. De monarchie kan niet twee hoofdig zijn. Koning Boudewijn is thans 29 jaar oud. Tijdens zijn recent bezoek aan de Verenigde Staten bewees hij vol groeid te zijn. Ook in moeilijke omstan digheden kon hij zijn man staan en het kruisvuur van indiscrete journalisten wist hij helder en raak te pareren. Hij heeft de Amerikanen verrast door een voor zjjn leeftijd verbluffende eruditie; zijn grondige kennis van de jongste vor deringen op het gebied van de techniek en de medische wetenschap heeft vele deskundigen verbaasd. Niet zelden ge beurt het, dat hij telefonisch een bekend hartspecialist of een atoomdeskundige naar Laken ontbiedt omdat hij een be paalde passus in een wetenschappelijke studie niet ten volle begrepen heeft. Ook de binnen, en buitenlandse actua liteit beheerst hij. Geen dag gaat voor bij zonder de grondige lectuur van de Belgische, Franse en Nederlandse pers. Toen onlangs op een intieme lunch 's konings aandacht op een bepaald ar tikel uit een obscuur tijdschrift geves tigd werd, antwoordde Boudewijn ge vat: ,,Ik heb het gelezen. U begrijpt dat ik geen genoegen nemen kan met de enkele perscitaten welke mijn secreta ris me elke dag bezorgt. Een krant leest men grondig en ik wens alle kranten te lezen.' Protocollaire muren slopen Is een formule waarbij de leden van het koninklijk gezin binnen de perken van de huidige Belgische constitutie meer armslag krijgen uitgesloten? Ernstige waarnemers menen van niet. Zij zijn van oordeel dat de mo narchie het land onschatbare dien sten zou kunnen bewijzen. De reis van koning Boudewijn naar de Ver enigde Staten heeft tot het Belgische prestige in Amerika wellicht in veel sterkere mate bijgedragen dan de miljarden-show van de Brusselse Expo in 1958. De waarnemers verwij zen in dat verband naar preceden ten in het buitenland: naar de hertog van Edinburgh en vooral naaar prins Bemhard die voor Nederland vaak als reizend ambassadeur en als ma kelaar van delicate transacties op treedt. De Saksen-Koburgers zullen de muur moeten slopen van het onverbid delijk protocol dat ieder normaal con- takt tussen Hof en Natie verhindert. Want in tegenstelling tot Scandinavië en Nederland waar de monarchie meer en meer te midden van het volk is gaan staan, heeft België een hofprotocol gehandhaafd dat men tot de streng ste ter wereld rekenen mag. De grond slag ervan werd op 24 Messidor van het jaar XII gelegd, een Napoleontisch decreet dat op dit ogenblik nog steeds de etiquette aan het Belgische Hof dic teert. Wat men het vorstenhuis tenslotte verwijt is zijn politiek opportunisme. Het politieke hart van Laken klopt links. Dat is niet te betwisten. Niet geheel ten onrechte hebben koning Leopold en koning Boudewijn de Chris telijke Volkspartij ervan beschuldigd zich op het hoogtepunt van de ko ningskwestie zwak te hebben getoond. Toen Van Acker in 1954 aan het be wind kwam, is Laken resoluut op de socialistische kaart gaan spelen. De socialistische ministers en hun echt genoten werden te Laken geregeld onthaald, en de pittige bijzormerheid verdient te worden onderstreept dat zij de enigen waren op wie het hof protocol nooit is toegepast. De spe culatie heeft haar winsten afgeworpen. Van Acker is een overtuigd Leopol- dist geworden en in de vier jaar links bewind is tussen Laken en de Wetstraat nooit een enkel conflict ge rezen. Van Acker heeft het Hof dan ook nooit een enkele gunst geweigerd. Dat politiek geflirt heeft vele katho lieken verbitterd. Er zijn thans wèl con- flikten. „Het minimum dat men vragen kan," zo verklaren zij, „is niet door het Hof voor voldongen feiten te worden geplaatst. Laken heeft weinig waarde ring voor de politici. Dat is hun recht. Maar zij mogen het niet laten blijken. Zonder een vertrouwelijk contact tussen Hof en regering is een constitutionele monarchie nu eenmaal niet leefbaar." (Van onze Limburgse redacteur) Vrijwel alle vijfhonderd Nederlandse champignonkwekers waren maand g naar het agrarische Noordlimburgse cen trum Horst gekomen om aanwezig te zijn bij de feestelijke opening van hel eerste proefstation voor de champignon teelt in Nederland, een fraai gebouw dat is ontworpen door de Bredase ar- Advertentie Van Nelle bestellen! KRUISWOORDRAADSEL 1 23 4 5 6 ?b9 10 Horizontaal: 1. Europeaan; 2. vriend, muurzuil; 3. leidraad; 4. bepaald geluid; 5. riviertje, gouw, verbogen Duits lid woord; 6. ruige, gebied in Indonesië; 7. heilige, dubbele klinker; 8. sluw, plaats in Gelderland; 9. met moeite lopen; 10. vrijpostig, deel van bijbel; 11. vervoe ging van zijn, stadium. Verticaal: 1. een Nederlander; orde van de H. Benedictus; 2. onheilspellend, ontvlekkingsmiddel; 3. Franse badplaats, roofdier; 4. gade; 5. jodenwijk, Perzi sche munt; 6. kenteken Zweedse lucht vaart; graaf werktuig; 7 havenstad in Italië (2 w.), telwoord; 8. prulwerk; 9. Japanse keizer, deel van herkauwers maag; 10. afgelegen, verstandhouding. OPLOSgING 6 JULI Horizontaal: 1. pe.1 - 4. Noren - 6. portaal - 8. A.T. - 9. ga - 10 tel 11. ver - 12. er - 14. le - 15. rekenen - 18. negen - 19. tak. Verticaal: 1. por - 2. erts - 3. Lea - 4. noteren - 5. nagelen - 6. pater - 7. Laren - 13. eega - 16. ket - 17. nek. chïteot iï. 2. J, Margry. De minister van LwMÜMaw en Visser®, mr. 'V. G. M. Marijnen, verrichtte <ie plechtigheid. Uit handen van drie kinderen van de eerste kwekers, die champignons in speciale huizen zjjn gaan telen, aan vaardde de minister de sleutel van het proefstation, waar drs. J. P. Bels en zijn echtgenote dr. A. Beis-Koning waardevolle proeven ten behoeve van de Nederlandse champignonkwekers gaan nemen. De bewindsman prees de onderne mingslust van de agrariërs uit het land van Horst en feliciteerde de stichting met het genomen initiatief om ook in ons land, waar het aantal telers van 23 in 1943 gestegen is tot 520 in 1959 en de produktie van 70.000 tot 2,5 mil joen kilo, een researchinstituut voor de champignoncultuur te vestigen. Zeer ingenomen was het bestuur van de stichting met de toezegging, dat het ministerie in beginsel medewerking wil verlenen aan verbetering en uitbreiding van de onderwijsmogelijkheden voor de champignonkwekers. Meer onderwijs is dringend gewenst, aangezien de leiding van het proefstation kampt met een gebrek aan deskundige assistenten. Hun aantal bedraagt thans slechts vier man. Minister Marijnen zei voorts alle steun toe om te proberen, dat men in de toekomst in ons land ook eens het inter nationale congres van de champignon kwekers zal houden. Door samenwerking, zei burgemees ter J. K. Geurts van Horst, kan men de binnenlandse consumptie van cham pignons en de export verhogen. In ons land is de consumptie van champignons nog niet erg groot. Ook de produktie ligt beduidend lager dan in andere lan den (Amerika 35 miljoen, Frankrijk 25 miljoen en Engeland 20 miljoen). De burgemeester huldigde de vroegere rjjkstuinbouwconsulent in Limburg, ir. Van der Kroft. omdat hij het initiatief genomen heeft ook buiten de Zuidlim burgse grotten champignons te telen in speciale huizen. Architect Margry bood het stichtings bestuur een fraai glasmozaïek van de kunstenaar T. J. M. Jacobs uit Vlier den aan. Dit mozaïek versiert de gevel van het nieuwe proefstation. Aan de openingsceremonie die o.m. door de directeur-gerteraal van de land bouw, ir. Van der Plassche en door gasten uit Frankrijk, België en Dene marken werd bijgewoond, gaven de lan delijke rijvereniging Wittenhorst en de kon, harmonie van Horst een feestelijk cachet. (Van onze correspondent) In Den Bosch-west is maandag brand uitgebroken in een sloperij en handel in oud ijzer aan de Engelseweg. Zowel de in de loods aanwezige oude auto banden als de loods zelf die grotendeels uit hout en eternietplaten was opge trokken, vormden een gretig voedsel voor de vlammen. De banden verspreid den bovendien een zware en inktzwarte rook die het blussingswerk zeer be moeilijkte. De Bossche brandweer be streed het vuur met groot materiaal. Advertentie Toebehoren v d. Adresseersystemen ADDRESSOCRAPH - ADREMA - BRADMA FAVAD - CITOCRAF etc. Adresseerplaten - Omramingen - Ruiters - Opbergladen en -kasten etc. N.V. AMMEFA - AMSTERDAM Vraagt -llerte (Tel. 020-539411 De operazangeres Maria Meneghini Callas zal donderdag 9 juli in Amster dam aankomen. Zii zal, zoals bekend, zaterdag 11 juli te Amsterdam in het kader van het Holland Festival optre den. De zangeres arriveert om 21.40 uur met het K.L.M.-vliegtuig uit Milaan. Advertentie Van Nelle bestellen.' Een verpleegde van de opvoedingsin richting „Nederlandsch Mettray" te Eefde heeft zondag een grote conster natie veroorzaakt. De veertienjarige jon gen had heimelijk de inrichting verla ten. Op een gestolen bromfiets keerde hij later terug. Om ontdekking te voor komen wierp hij het vervoermiddel in het Twente-Rijnkanaal, doch dit werd door wandelaars gezien. De jongen, die bang was dat de politie hem zou komen halen, klom op het dak van de inrich ting. Vandaar begon hij met dakpannen te gooien. Om te voorkomen, dat hij weer zou ontvluchten, had men politie mannen uit omliggende gemeenten te hulp geroepen, die een ring om het ge bouw legden. Een boerenarbeider klom op het dak en raakte de jongen met een dakpan. Daardoor bewusteloos geraakt, rolde de jongen van het dak en bleef in de dakgoot hangen. Met een ladder van' de Zutphense brandweer wist men hem te bereiken en naar beneden te brengen. Er zullen in 1980 ongeveer 100.0001 van het huidige zou moeten teruglopen, academici in ons land, waar er in 1955 Slechts voor klassieke talen en Duits omstreeks 48.000 werkzaam waren, no dig zijn. Het aantal studenten zal in 1975 tussen de 60 tot 66.000 bedragen, tegen ruim 12.000 in 1938 en bijna 30.000 in 1955. Tot deze ramingen komt het rapport „De ontwikkeling van het aantal academici tot 1980", dat maan dag verschenen is. Het rapport is op gesteld door de commissie voor statis tiek van het interuniversitair contact orgaan, waarin ondermeer het Cen traal bureau voor de statistiek en het Centraal Planbureau vertegenwoordigd zijn, onder voorzitterschap van prof. dr. J. J. J. Dalmulder. Een complex van factoren is verant woordelijk voor de toeneming van de behoefte aan academici. Verwacht wordt dat tot omstreeks 1970 niet ge heel aan de behoefte aan afstuderenden in totaal kan worden voldaan, doch dat na dat tijdstip het aanbod in totaal de vraag enigszins zou gaan overtreffen. Per studierichting zijn er echter op merkelijke verschillen in de ontwikke ling van de behoefte en de toekomstige arbeidsmarktsituatie te verwachten. Bij de geneeskunde wordt een be trekkelijk geringe toename van de be hoefte voorzien met het oog op het reeds thans aanwezige en in vergelij king met het buitenland relatief grote aantal artsen per duizend inwoners in Nederland. Indien de belangstelling voor deze studierichting zich naar het tegenwoordige peil zou blijven ontwik kelen, zou met een overvulling in het artsenberoep rekening moeten worden gehouden. Bjj de tandheelkunde daarentegen wordt een sterke toename van de be hoefte verwacht zodat, indien het per centage studenten dat zich voor deze richting laat inschrijven zich niet ver dubbelt, een toenemend tekort aan tandartsen moet worden verwacht. Het aantal afgestudeerden in de fa culteit der wis- en natuurkunde zal eveneens sterk dienen toe te nemen. Gewezen wordt hierbij onder andere, op de snelle uitbreiding van de behoef te aan deze categorie afgestudeerden in de industrie, de research, de ont wikkeling van de kernfysica enz. De behoefte aan fysici en chemici neemt echter sneller toe dan die aan biologen en farmaceuten, zodat binnen öeze fa- 1 -ui'iteSt tekorten aan fysici er. op den? duur overschotten, aar; farmaceuten enj biologen zouden kunnen ontstaan. Ofschoon het aantal afgestudeerden in de letteren en wijsbegeerte waar van het merendeel leraar bij het V.H.M.O. wordt in de eerstvolgende twintig jaar zeker zou moeten toene men, dient men toch, mede met het oog op de te verwachten stabilisering van het aantal vhmoileerlingen (na het afebben van de geboortegolf) rekening er mee te houden, dat de behoefte aan afgestudeerden in deze richting zich na 1965 niet sterk meer zal uitbreiden. Ter wijl voor 1965 over het algemeen nog tekorten aan bevoegde leraren zullen blijven bestaan, zouden reeds in 1970 in verschillende vakken zich belangrij ke overschotten kunnen voordoen. Het eerst zouden deze overschotten ontstaan bij geschiedenis. Aangezien een univer sitaire studie meer dan 7 jaar duurt, zou reeds nu het percentage eerstejaars dat zich voor de studierichtingen van de literaire faculteit Iaat inschrijven moeten verminderen, terwijl in verloop van tijd dit percentage tot een derde geldt dat eerst omtreeeks 1980 een evenwichtstoestand zou optreden, aldus het rapport. Voor de afgestudeerden in de aardrijkskunde, voor zover zij een werkkring bij het V.H.M.O. ambiëren, worden dezelfde conclusies getrokken als ten aanzien van geschiedenis. In verband met een te verwachten relatief gering aanbod bij rechtsge leerdheid en economische wetenschap pen zouden zich tekorten bij deze stu dierichtingen kunnen gaan voordoen, terwijl dan overschotten dreigen bi) aardrijkskunde, sociale wetenschappen en wellicht psychologie. Het aantal ingenieurs zou volgens de prognoses in verband met de noodza kelijke industrialisatie en de snelle ont wikkeling van technische toepassingen van research dienen toe te nemen. In geval zulks niet gebeurt, worden tekor ten voorzien in vrijwel alle technische studierichtingen. Op grond van het aanbod wordt ver wacht dat het aantal theologen slechts vrij gering zal toenemen, terwijl dat van de landbouwkundige ingenieurs zal verdubbelen. De voorzitter van het parlement van Ghana heeft de leider van de oppositie, dr. Busia, die zoals bekend zich op het ogenblik in Nederland bevindt voor het geven van colleges, toestemming ge weigerd om gedurende ongeveer drie maanden de parlementsvergaderingen niet bij te wonen. Als een parlements lid twintig bijeenkomsten verzuimt, wordt hem zijn zetel ontnomen op grond van een wet. De voorzitter van het parlement gaf volgens Reuter voor zijn weigering geen reden op. In Den Haag wilde dr. Busia geen commentaar op de verwerping van zijn verzoek geven. Naar verluidt zal hij omstreeks 15 juli naar Zwitserland ver trekken. Advertentie Van Nelle bestellen! Over het donker glanzende water van de grote vijver in het bospark Berg en Bos te Apeldoorn varen twee Veneti- aanse gondels, wanneer de avond ge vallen is en de sprookjesachtige ver lichting is ontstoken. De contouren van de gondels zijn langs de vijver overal zichtbaar door een slinger van lichtjes. Elk jong paartje, dat het geluk heeft door een gondelier te worden uitgeno digd voor een intiem tochtje onder het baldakijn van het ranke bootje zal dit niet gauw vergeten. Die twee gondels vormen een nieuw aspect in de feest verlichting, welke jaarlijks gedurende de zomermaanden in Berg en Bos brandt tot vermaak van de vele zomer gasten, die op de Veluwe hun vakantie doorbrengen. De verlichting zelf heeft andermaal een uitbreiding ondergaan, waardoor een wandeling door het ver lichte park aan aantrekkelijkheid heeft gewonnen. De gondels zijn gemaakt door een ervaren bouwer van punters in Giethoorn. Als gondeliers fungeren leerlingen van de opleidingsschool voor onderwijzers te Apeldoorn. Ze dragen een rode om het hoofd geknoopte doek, fluwelen broek en rode sjerp, zodat men zich met een beetje fantasie tijdens een gondelvaart in Venetië waant. De werkgevers- en werknemersorga nisaties in het grafisch bedrijf zijn over eengekomen, dat voor een vijftien tal beroepen de mogelijkheid voor een gerichte opleiding zal worden geopend. Kandidaten zullen tot deze opleiding, die drie jaar duurt, worden toegela ten als een psychologische test heeft uitgewezen, dat zij daarvoor geschikt zijn, Er zal geen begin worden gemaakt met gerichte opleidingen voor een be paald beroep, indien en zolang onder de beoefenaren van dat beroep twee procent werkloosheid heerst. Er bestaat overeenstemming over de invoering van een gecombineerde school- en bedrijfs opleiding op basis van het rapport over opleiding en onderwijs in de grafische vakken. (Van onze onderwijsredacteur) In opdracht van de Raad van Lera ren heeft een commissie, onder voor zitterschap van prof. dr. G. Wielenga, een studie gemaakt van de leraarsop leiding. In het zo pas verschenen rap port van de commissie wordt aandacht geschonken aan de wetenschappelijke vorming, de persoonlijkheid en de peda gogische en didactische beroepsvor ming van de leraar. De commissie-Wielenga stelt, dat het geen er tot nu toe gebeurd is op het gebied van de leraarsopleiding maar kruimelwerk is. Bij veel docenten be staat ook de opvatting, dat het voor de uitoefening van het leraarsambt vol doende zou zijn, als men er de aanleg voor bezit; wat de geboren leraar nog ontbreekt, leert hij er zelf in de praktijk wel bij. Deze manier van werken ge tuigt echter niet van een wetenschap pelijke habitus; het is niet in overeen stemming met de standing van een academisch gevormde leraar, indien zijn onderwijs slechts in goed vertrou wen een voorbeeld uit de eigen middel bare schooltijd navolgt. In de steeds groter wordende klassen komen jonge leraren voor ernstige moeilijkheden te staan. De eisen aan de leraar te stellen wor den als volgt geformuleerd: 1. Hij moet zijn studievak goed beheer sen en er enthousiast voor zijn; 2. hij moet bepaalde persoonlijke kwa liteiten bezitten, contact met zijn leerlingen willen en kunnen hebben en toch een zekere afstand tot hen kunnen en willen bewaren; 3. hij dient een zekere pedagogische en didactische beroepsvorming te ont vangen. Advertentie Van Nelle bestellen! In Dedemsvaart was het maandag groot feest. Men herdacht daar en de bevolking doet er maar liefst vijf dagen over dat honderdvijftig jaar geleden een begin is gemaakt met het graven van het gelijknamige kanaal aan welks totstandkoming het vroege re veengebied in noord-oost Overijssel voor een groot deel zijn ontwikkeling te danken heeft. In de eerste helft van de zeventiende eeuw werd in deze streek de eerste zogenaamde turf vaart gegraven. De landoverheid zag de veenmoerassen echter uitsluitend als een natuurlijke verdedigingsgor del, waarvan in de tachtigjarige oor log al een dankbaar gebruik was ge maakt. En ofschoon later wel het turfgraven was toegestaan, bleef het maken van waterwegen op straffe van hoge geldboeten verboden. Zo was de toestand tot omstreeks het einde der achttiende eeuw, toen mr. G. W. van Marle, een der grootgrondeigena ren op het denkbeeld kwam om de Advertentie Advertentie Van Nelle bestellen! Er is één simpele verklaring waarom Rennies de overhand hebbenzij passen op het merendeel der maagbezwaren. Vanaf het ogenblik dat gü be gint een Rennies op te zuigen, beginnen de zuurwerend» in grediënten hun heilzaam werk. Naarmate deze aan de maag worden toegevoegd, druppel voor druppel, In lïw eigen speeksel, wordt het evenwicht snel en ep natuurlijke wijze hersteld. Er zijn waarschijnlijk nog twee andere redenen die bijdragen tot hot zo grote gebruik van Rennies. Ten eerste zijn ze smakelijk en onopvallend In te nemen; daarbij zijn ze nog voordelig in prijs ook. In al le apotheken en drogisterijen worden Rennies verkocht ik pakjes van f.1.80, f,1.10 en f. 0.60. veengronden ten oosten van het stad je Hasselt op grote schaal te ontgin nen. Hij stuitte echter op zoveel te genstand, dat hij zijn plannen niet kon verwezenlijken. Het was Van Marie's schoonzoon, mr. W. J. baron van De dem tot den Berg, die met eigen geld de ontsluiting van het uitgestrekte veengebied bewerkstelligde. Het verhaal wil dat het denkbeeld om een kanaal te graven zich bij hem ontwikkelde, toen hij als jongeman tij dens een jachtpartij door de mist in het moeras verdwaald geraakte. Hij ondernam in 1803 een studiereis naar de veenderijen in Groningen, Friesland en Drente en nam lessen in de land meetkunde. Doch nauwelijks was zijn plan bekend geworden of er rees ook nu felle tegenstand en wel van de zij de der stad Zwolle, die vreesde dat een nieuw kanaal de scheepvaart van de slecht bevaarbare Vecht tot zich zou trekken. Baron van Dedem zette zijn plannen echter door. Persoonlijk moest hij in onderhande ling treden met honderden eigenaren over de afstand van de benodigde gronden, doch in 1805 was het voor- 'oeveidendé werk gereed an oytbï&.t nog de gw.- «raementale concessie. De begeerde concessie werd ve>±re« gen uit handen van koning Lodew\;k Napoleon, toen deze in 1809 een reis door Overijssel maakte. Begin juli 1809 nam het werk in Hasselt een aanvang. Nadat het kanaal eindelijk de plaats van het huidige dorp De demsvaart had bereikt kwam baron van Dedem in geldnood. Hij bood het kanaal voor f 800.000,- te koop aan de landregering, die slechts 300.000,- wilde geven. De transactie kwam ten slotte met groot verlies tot stand tegen een prijs van 400.000,-. Later kocht Van Dedem, die inmiddels In samen werking met de Amsterdamse bankier J. Heere een geldlening van anderhalf miljoen had kunnen sluiten, het ka naal voor hetzelfde bedrag terug, waarbij hij de verplichting op zich nam ook de nog resterende werken uit te voeren. Nieuwe moeilijkheden met de geldlening dwongen tot publieke ver koop van het kanaal in 1845, waarbij de provincie Overijssel eigenares werd. Ook zij betaalde vier ton voor de schepping van Van Dedem, die zelf de voleindiging van zijn levenswerk niet meer mocht aanschouwen. Hij stierf 21 november 1851 en werd te De demsvaart, dat naar hem genoemd is, begraven. üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii 17 Simon keek een beetje ontstemd om. „Doe je niks?", vroeg hij korzelig. „Altijd je handen laten wapperen, jongen, kijk maar naar Simon..." Hij trok een kastje open waarin een paar flessen drank la gen de strohulzen zaten er nog omheen. Hedwig begon nu ook met de hem opgedragen taak. Hij zette het breekijzer tussen de sponningen, die met een knal lossprongen, zodat de teakhouten panelen eruit ge trokken konden worden. „Wat zou 't voor een schuit zijn, Simon?" vroeg Hedwig ,,'t Zal toch niet de brug van de „Lux" wezen?" ,.'t Ljjkt me een Deen toe", meende de oude jut ter. „ik herinner me zoiets, dat er twee of drie sche pen gebleven zijn in die nacht dat de „Lux" eronder ging Ze hadden sleepboten te kort..." Ze werkten nog een half uurtje door. Op het voor dek van de „Cobri" lag ai een hele stapel van de meest uiteenlonende zaken. Terwijl zij begonnen met de buit onder het vloerluik in de kajuit van Simons bootje te verbergen, mopperde de oud-zee man: „«Eeuwig jammer dat we het binnenkompas niet te pakken hebben gekregen, 't Zal wel meege sleurd z;jn (joor zo'n grondzee. Die krengen moesten toch bij de we» verboden worden, vind .je zelf ook niet? Maar", zo vervolgde hii opgewekter, „bij de „Lux" zulkn w waarschijnlijk ons bedje beter ge spreid vinden. Nog een half uurtje, zeun, dan weten we er méér van. Ga jij nou als de bliksem een pot koffie voor ons zetten. Dat hebben we alvast wel ver diend. Je vind* alles wat je nodig hebt wel in de ka juit, in 't kastje boven de bank". Hedwig ging de kajuit in, na nog een laatste blik op het restant van de ongelukkige Deen of wat het dan ook voor schuit geweest mocht zijn te heb- oen geworpen Het licht van de ondergaande zon scheen op tientallen plaatsen door de scheuren en kieren in het stuurhuis, dat er nu uitzag als het ske let van een gestorven dier in de woestijn. De grond- zeeën en... de jutters hadden hun werk grondig ge daan. Hedwig voelde zich een beetje als een hyena. Beneden bezig met de koffie, bemerkte Hedwig dat de „Cobri" heviger was begonnen te stampen. Simon had blijkbaar de koers gewijzigd, zodat ze dwars op de deining waren komen te liggen. Hij moest een hele omweg maken, wilde hij ongemerkt het wrak van de „Lux" bereiken. Ze moesten vanuit volle zee naderen, met het wrak tussen hen en de kust. Na een goede twintig minuten konden ze de romp van de „Lux" duidelijk onderscheiden. Hedwig had de koffie klaar. „Uit de kunst" zei Simon de Rijke, „we pikken eerst 'n bakkie troost en intussen laten we 't rustig donker worden. Kijk, als je hier komt staan, kan je zien hoe we 't best naar 't wrak kunnen koersen!" Hij trok Hedwig aan de elleboog en wees hem door een patrijspoort het wrak van de „Lux" aan. Ze waren er nog een halve mijl vandaan, ,,'t Is me nou nog te licht, zeun", praatte Simon meer in zichzelf dan tot zijn metgezel. „Als de mist een beetje dikker wil worden, dan hebben we 't straks zo rustig als gepensioneerde admiraals." Hedwie had de koffie in twee grote, witte kroezen gegoten. Zij genoten beiden van de pittige drank. „Dat is koffie voor een pikbroek!" prees Simon. „Lekker sterk, zodat 't lijkt alsof iemand je een klap op de borst geeft als je een teug neemt. Als Simon nog 'ns de bree-veertien opgaat dan neemt-ie jou mee als zeuntje, al was 't alleen maar om de koffie!" Hjj merkte Hedwigs ietwat pijnlijke blik op. „Heb ik je beledigd, jongen?" vroeg hij spottend. „Nou ia je bent ook wel voor iets beters geboren dan voor zeuntje. Laten we dan zeggen, dat ik je steward zou maken. Dat keukenvolk is wel niet veel waard, maar je moet maar zo denken: varen is varen, of je nou in de kombuis of op de brug staat. Ik voor mij zou 't liever als bootsmansmaat proberen, als ik 't tenminste nog 'ns over mocht doen, maar voor jou zou 't toch niet gek zijn als je zo'n beetje met potten en pannen kon scharrelen op een schip. De rest komt later wel En... stewards moeten er ook we- Hedwig begon te grinniken. „Je staat daar nou net te kijken alsof je reder bent van een hele vloot. Maar je vergeet dat de zee nou precies helemaal niks voor mij is. Wij boeren horen op 't land of onder de koeien. Zo'n enkel reisje met jou en af en toe een partijtje jutten is. wat mij betreft, mans genoeg. „D'r zit iets in", beaamde Simon, ,,'t Is trouwens tegenwoordig op zee ook niet zo makkelijk meer als vroeger De eerste de beste kwast die aan een winch moet gaan zitten, loopt al met diploma's te zwaaien. Wil je een beetje vooruitkomen, dan moet je al zee vaartschool hebben gehad. En dan ben je er nog niet, want ook op 'n schip is 't hielenlikkerij, elle bogenwerk enzovoort, enzovoort precies als aan de wal. 't Is maar een geluk dat de zee zélf niet veranderd is. Stel je voor, dat ze de branding zouden vragen of-ie misschien zijn vaartijd wel vol gemaakt heeft...! Nee. de zee blijft mooi, jongen". Hedwig keek sceptisch. „Je praat over de zee alsof het een grietje is!" „En waarom zou de zee niet zo wezen als een grietje? Geloof me, jongen, de mensen kennen 'r niet. De zee leei je niet kennen aan 't strand met ie billen in een rieten stoeltje en een flesje gazeu- ?e in je hand! Nee, de zee moet je bevaren. En dan is ze werkelijk zoiets als een mooie vrouw. Weet ie waai ze mij nou altijd aan doet denken? Aan die barjuffms in de Trocadero-bar in Rio. Ik ben daar 'n keer of wat geweest in m'n leven. We hebben één keer die hele tent kort en klein geslagen, 't Eindigde op het politiebureau. Maar 't juffie kregen we niet meer te zien hoe we ook te keer gingen. Kijk en datzelfde flikt de zee je nóu ook. Jan Pikbroek betaah en betaalt maar, monstert op al lerlei schepen en laat alles In de steek in de stille hoop dat-ie eindelijk de zee eens zal zien in haar ware gedaante. En nèt als-ie denkt: nou zal ik 'r hebben, draait iemand de lamp uit. En 't gekke van alles is, dat 'n echte zeeman er nooit genoeg van krijgt om het te proberen. Dat gaat in Rio trou wens precies eender. Die juffies hebben doodgewoon de opdracht van hun baas om het badpakkie aan te houden. De nieuwsgierigheid maakt 't spelletje juist zo leuk. Owee als het juffie door de knieën zou gaan. Dan was d'r hele bedrijf meteen kapot. Dan was er eigenlijk ook geen lol meer aan." (Wordt vervolgd). De wetenschappelijke vorming ka» men in het algemeen bevredigend nof* men. Een bezwaar is echter, dat studie aan de universiteit op het ogen blik te lang duurt. In normale gevalle» zou men in twee a drie jaar een over- zicht van het studievak moeten krijgen; waarna het kandidaats wordt gedaan; vervolgens zou men zich nog eens 2 8 3 jaar op bepaalde onderwerpen moeten concentreren, waarop dan het doctoraal examen volgt. De commissie acht een „lerarendoctoraal", waarbij de eisen voor de vakwetenschap aanmerkelijk lager worden gesteld dan zij geschetst heeft, ongewenst. (Vermelding verdient in dit verband, dat in een eind 195» verschenen rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming juist wel een doctoraal examen voor leraren werd voorgesteld; de vakwetenschap- pelijke studie zou in het algemeen moe* ten omvatten een diepgaande bestude ring: van slechts één vak en de pedago gische, psychologische en didactisch» scholing zou in de plaats moeten komen van de gebruikelijke twee bijvakken voor het doctoraal.) De commissie-Wie lenga meent, dat bij een verplicht stel len van een op de praktijk van het onderwijs gericht doctoraal examen het gevaar bestaat, dat de vakwetenschap- pelijke opleiding te zeer verzwakt zoU worden. Wel acht men een grotere dif ferentiatie bjj de keuze van de onder delen van het hoofdvak en van de hij- vakken mogelijk. Inzake de persoonlijkheid van de le raar wordt opgemerkt, dat hij op 6* eerste plaats een sociaal voelend men» moet zijn. Een psychologisch onder zoek na het doctoraal examen en voordat begonnen wordt met de 1®" raarsopleiding is van veel belang. De duur en inhoud van de opleiding voor de leraren-academici besprekend» volgt de commissie van de Raad y»® Leraren in grote lijnen de conclusie' van het rapport van de commissie- Langeveld over de pedagogisch-didacti" sche voorbereiding van leraren Mv- De assistent leraar zal beginnen me' bijvoorbeeld tien uren per week les te geven onder leiding van een ervaren leraar, een mentor, die voor zijn arbeid gehonoreerd wordt. Een dag per wee» dient de assistent-leraar aanwezig f® zijn op een opleidingsinstituut, waar colleges worden gegeven in pedagogie»' didactiek en psychologie. Op het eind van de eerste termijn der opleid in» worden tentamina gedaan. De gehel® opleiding zal minstens een jaar e® maximaal twee jaar moeten duren. I® de tweede periode komt het accent va® de opleiding nog sterker bij het be doelde instituut te liggen. Wanneer d« voorgeschreven lessen gegeven zijn, de verplichte voordrachten zijn gehoude® en de nodige scripties zijn gemaakt, ka® de leraar de onderwijsbevoegdheid krij gen. Deze bevoegdheid mag in het al gemeen niet geweigerd worden. De as sistent-leraar zou het salaris va" de on" bevoegde leraar dienen te ontvangn. Het rapport schenkt aandacht aan d' voorlopige maatregelen, die nodig zij® om een en ander te verwerkelijken. I® de commissie hadden naast prof. Wie lenga zitting; dr. J. Karsemeijer, dr»* J. F. A. G. König, dr. D. N. van de» Neut en drs. J. Scheltens. Advertentie Van Nelle bestellen! Het Eerste-Kamerlid J. H. Maen»® (KVF) heeft aan de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid schrifte lijk gevraagd of hij het juist, acht d»* de gemeentelijke overheid bij de ve®" plichtgestelde regularisatie van de pre miebouw voor bouwers van een eige® woning een zelfde maatregel hanteer» als voor de bouwers van woningcom plexen, aangezien immers het overma tige aantal premie-aanvragen voorn»» melijk complexbouw van institutione!' beleggers en bouwondernemingen be treft? Is de minister niet van oordeel, z® vervolgt hij, dat de maatregel degene®' die voor zelfbewoning wensen te bou? wen in ernstige mate dupeert en d®* de ontstane onzekerheid, o.m. door lange wachttijd, ernstig afbreuk k»» doen aan de bevordering van het eige» woningbezit? Is niet te verwachten, dat een even tuele sterk eenzijdige samenstelling v»® het z.g. aanvragenpakket de bouwmar»» op zeer onregelmatige wijze belast e® voorts dat in verschillende gebied»® van het land een gedeelte van de bouw capaciteit ongebruikt zal blijven, me»' door het uitvallen, c.q. vertraging v»® de woningbouw voor zelfbewoning? Tijdens een lunch in Den Haag, belegd door de „American Businessmen'* »r Club" en de „American Association heeft de president-directeur van American Express gezegd het van gr°' rot belang te achten, dat de grote to erf»' tenstroom van Amerika naar Europ® beantwoord zal worden door meer Eur®* pees toeristenbezoek aan de V.S. In dat opzicht heeft hjj veel vèrw»®j£ ting voor 1960, waarin president ®|ta' hower het „bezoek de Verenigde S»® ten-jaar" zal uitroepen. j Naar de mening van de directeur een toenemend consumentenkrediet toerisme sterk kunnen bevorderen. V ow dit krediet is door oliemaatschappij»® K de jaren twintig de grondslag geleë^ In het kleinhandelsverkeer is het s - dertdien gemeengoed. Hjj is zich van bewust dat in het hotelwezen zakenleven nogal wat bezwaar tegen ze vorm van kredietverlening best® „Ook die moeilijkheid zullen we o»'B winnen" zo zeide hij. et e« A e-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 6