Dubbele draaibrug maakt de Zuidersluizen te IJmuiden weer vrij voor de kleine vaart V Verplegenden wensen betere lonen en arbeidsvoorwaarden Londen blijft optimistisch over kans op topconferentie Akkoord met principiële lijn van regeringsnota PAUL VLAANDEREN Juffrouw Truelove's obsessie iÜ Vaste Baileybrug verdwijnt Défilé in Arnhem Handel-Bruckner in Leidse kerk Raketkruiser met kernaandrijving Drie doden bij auto-ongeluk Fokker-Rio wordt heropend wwmm Macmillan zou probleem van de ontwapening willen aanpakken Miva-vliegtuig helpt expeditie Kellner in Breda aangehouden Soekarno pleegt overleg met Nasu- tion en Djuanda Paratyfus- epidemie in Amsterdam Wandeling in de zon WOENSDAG 8 JULI 1959 PAGINA 2 TEGEN DE VERZILTING Rolbrug versleten Dinsdag tewaterlating in de Ver. Staten Vader en twee kinderen Wil Verolme zich nu uit Brazilië terug' trekken? Adspirant-recruut liet zich niet afblaffen pÉÉliifl „Salus Infirmorum vergadert in Utrecht Op Nieuw-Guinea Duizendjes waren op Overheidspensioenen worden herzien Wetsontwerp nog dit jaar? Driedaags goochel- congres in Enschede Moedige redding door twaalfjarige jongen Nederlandse bond van huiseigenaren Uitsluiting van woningen van vóór 1918 ongemotiveerd en willekeurig Varkensschrob- machine de oorzaak Omzetstijging in eersW halfjaar bij Ver. Glanzstoff Bromfietser door vrachtauto gedood De staalstaking in de Ver. Staten Besprekingen dreigen dood te lopen IN ALKMAAR: Bedreiging van politic man berecht De kleine of zuidersluizen te IJmuiden worden weer geschikt gemaakt voor het schutten van schepen. Reeds enige jaren is onder water gewerkt aan de modernisering van deze sluizen en thans wordt bovengronds het werk aangepakt. Om deze sluis weer geschikt te maken voor andere dan binnenvaartschepen zal de Baileybrug, die over deze sluizen ligt ten ge rieve van het autoverkeer over de sluisweg, moeten verdwijnen. Ook de rolbrug, die al van voor de oorlog dateert, zal verwijderd worden. In de plaats daarvan komt een dubbele draaibrug, zoals er over de midden- sluis tVvee liggen. Hierdoor zullen ook coasters door de zuidersluizen geschut kunnen worden, die nu op de midden- en noordersluis zijn aan gewezen. En omdat de zuidersluis veel minder diep is, betekent dit dat per schutting heel wat minder zout water het Noordzeekanaal binnen dringt. De verzilting van het binnenwater is een ernstig probleem, waaraan reeds veel jaren aandacht wordt besteed. De bouw van de Noordersluis heeft dit pro bleem wel bijzonder sterk geaccen tueerd. Deze sluis is 15 meter diep en vooral onderin wordt elke keer als een schip wordt binnengelaten, ook een scheepslading zout mee naar binnen ge voerd. Het klinkt ongeloofwaardig, maar toch is het waar, dat elke keer als een schip de Noordersluis passeert, een hoe veelheid van 150 ton zout in het Noord zeekanaal komt. Peilingen hebben aan getoond, dat dit zoute water steeds meer het binnenland binnendringt en zelfs al het havengebied van Amsterdam heeft bereikt. De Noordersluis is 400 x 50 x 15 me ter. De middensluis is minder groot en meet 225 x 25 x 10 meter. Maar ook deze sluis laat telkens grote hoeveelhe den zout binnen, omdat het zoute water zwaarder is en het zoete water geheel verdringt. Per schutting komt door de middensluis gemiddeld 50 tot 60 ton zout in het Noordzeekanaal en vandaar in de zijkanalen en zo in de sloten en beken. De zuidersluizen, gebouwd bij het gra ven van het Noordzeekanaal en in 1876 in gebruik gesteld, steken aanzienlijk minder diep, maar toch altijd nog diep genoeg om binnenvaartschepen en coasters te kunnen doorlaten. Toen eni ge jaren vóór de opening van de Velser tunnel de nood-verkeersweg over de sluizen werd geopend, nam men op de koop toé, dat de zuidersluizen zo goed als geheel buiten gebruik werden ge steld door de vaste Bailley-brug, die over deze sluizen werd gebouwd. De brug kwam weliswaar op pijlers te staan, maar dat betekende alleen maar soulaas voor zeer lage schepen, in fei te alleen de binnenvaart. Deze rust schiep echter de mogelijk heid om onder water te moderniseren. Er kwamen nieuwe slagdorpels en nieuwe slagstellen voor de sluisdeuren. De oude rolbrug behoefde slechts af en toe geopend te worden. Maar de laatste tijd was de situatie al zo erg met die rolbrug geworden, dat hij, wegens de moeilijke hanteerbaarheid, soms uren lang maar openbleef, terwijl het voet gangers- en," wielrijdërsverkeér dan maar zolang over de Baileybrug .werd geleid, hoewel deze alleen gebouwd was voor auto- en motorverkeer. De oude rolbrug wordt nu afgebroken, want op die plaats zullen de twee delen van de dubbele draaibrug komen. De ze brug krijgt aan weerskanten een tro- toir met in het midden een rijweg van 5 meter breed. Alle verkeer zal in de toekomst over deze brug worden ge leid, dat wil zeggen in twee richtingen, omdat er maar één brug komt. Het werk zal naar schatting drie tot vier maanden in beslag nemen. Gedu rende die tijd zal alle verkeer over de Bailleybrug worden geleid. Wanneer de dubbele draaibrug gereeds is, zal de Bai leybrug worden afgebroken en zal het talud gaan verdwijnen om het Sluisplein weer in zijn oorspronkelijke staat te herstellen. De noodzaak van de sluisweg als ver binding tussen noord- en zuidkant van het Noordzeekanaal, zij het langs een omweg, is komen te vervallen, toen de Velsertunnel werd geopend. De toeristi sche betekenis van deze weg is ook na dien nergens bestreden. Tóch betekent de vervanging van de Baileybrug door een dubbele draaibrug niet, dat de be zwaren bij de rijkswaterstaat tegen de ze verkeersweg over het sluizeneom- Elex zijn verdwenen. De beveiliging en et onderhoud van deze weg ais auto weg hebben de verbinding zozeer in de publieke sfeer gebracht, dat dit in wa terstaatskringen toch wel als een ern- Toen de leden van het Concert gebouworkest dins dagavond in Lei den arriveerden, begaven zij zich ijlings naar ijssa- lons en andere ver- frissingsgelegenhe- den, teneinde zich te laven alvorens het concert in de Pieterskerk te beginnen. De warmte was nadelig voor het concert. Ten eerste veroorzaakt zij een matige opkomst van de concertbezoekers en ten tweede, daar uit voortvloeiend een ietwat holle re sonantie in het kerkgebouw. Bernard Haitink, die het orkest leidde, wist het tweede nadeel door een per fecte uitvoering tot een minimum te be perken. Slechts in de largo-delen uit het Concerto Grosso in F gr. t. van Han del en bij de inzet van het Scherzo uit de Tweede Symfonie van Bruckner was het merkbaar, hoe de resonantie kleine onduidelijkheden vergroot; maar voor het overige klonk alles gaaf. Handel werd stijlkundig en met fijne zin voor de tegenstellingen gerealiseerd. Een evenement werd evenwel de ver tolking van Bruckners Tweede Symfo nie. Daarbij is het opvallend hoe goed de symfonische muziek van Bruckner bij de sfeer van een kerkgebouw past. De climaxen en anticlimaxen rijzen en dalen als het ware met het beeld van de spitsbogen, en even sereen als de con touren van het bouwwerk is de inhoud van deze muziek. Zelfs het Scherzo klonk in deze ruimte niet profaan. Er is geen tijdgenoot van Bruckner, die zo een bovenzinnelijke kunst kon scheppen. Bernard Haitink wist deze sfeer op een voor iemand van zijn leeftijd bewonde renswaardige wijze te benaderen. Dit de den hij en het Concertgebouworkest bui tengewoon boeiend in de snelle delen, Ook in het Adagio werd het ideaal gro tendeels bereikt, maar niet volkomen was daar het feierliche, de plechtige aandachtigheid, die reikt naar het tijde- loze. H. v. K. stig bezwaar wordt gevoeld. Maar de bouw van een draaibrug betekent voor lopig wel een verlenging van de levens duur van deze weg. En wat er nog eens zal gaan gebeuren als de rijkswater staat in IJmuiden een tweede grote sluis gaat bouwen, is van later zorg. Het eerste Amerikaanse oppervlak teschip met kernaandrijving, de raket kruiser ,,Long Beach" zal volgende week dinsdag op de werven van „Beth lehem Steel Company" te Quincy in Massachusetts te water worden gelaten. De „Long Beach" meet 14.000 ton. is 261 meter lang en 22 meter breed. Tot commandant van de kruiser is be noemd de kapitein ter zee Eugene Wil kinson, die met de atoomduikboot Nautilus" een tocht onder de ijskap van de Noordpool heeft gemaakt. De „Long Beach" die twee reactors heeft zal in 1960 volledig voor actieve dienst gereed zün en het jaar daarop of in 1962 deel gaan uitmaken van de Ameri kaanse vloot. De motoren van het schip zün. van hetzelfde type als die van de Amerikaanse atoomduikboten. Enke le ponden verrqkt uranium zullen vol doende zijn om het schip maandenlang te laten varen. De „Long Beach" zal worden uitge rust met raketten van het type „Ter rier" en het type „Talos". De „Ter rier" heeft een reikwqdte van circa 16 km en gebruikt vaste brandstof. De „Talos" kan doelen op zeer grote hoogte vernietigen. Deze raket kan een kernlading meenemen en is volgens het Pentagon vooral doeltreffend bü ge vechten tegen supersonische vliegtui gen. De kosten voor bouw en uitrus ting van de „Long Beach" worden ge schat op circa 250 miljoen dollar. De 46-jarige Rotterdamse hoofdagent van politie A. Schoemaker en zijn twee kinderen, de zeventienjarige dochter Hillegonda en de negenjarige zoon Al- bert, kwamen dinsdag in Duisburg om het leven toen de scooter-met-zijspan van de Nederlander door een bus werd geramd. De Duitse politie deelt mede dat de 2 kinderen op slag werden gedood. De vader overleed bij aankomst in het ziekenhuis. De moeder die 47 jaar is, werd slechts licht gewond. Het ongeluk gebeurde toen een stads bus probeerde een zware vrachtauto te passeren. De bus kwam op de linker weghelft en had een frontale botsing met de zijspan-combinatie. Het gezin Schoemaker maakte een vakantiereis naar Italië en was dinsdagmorgen vroeg uit Rotterdam vertrokken. De Braziliaanse president Juscelino Kubitschek heeft opdracht gegeven de Fokkerfabriek te Rio de Janeiro, door het sluiten waarvan 900 arbeiders werk loos geworden waren, weer in bedrijf te stellen. Het ministerie van luchtvaart bestu deert momenteel de zaak van Fokker, zo deelde een woordvoerder mede, maar op het ogenblik ziet men niet in hoe of wanneer de order van de presi dent kan worden uitgevoerd. Naar U.P.I. weet te melden heeft Fokker-Rio faillissement aangevraagd; de tiende kamer van de civiele recht bank te Ric de Janeiro zou dit verzoek in behandeling hebben. In verband met de moeilijkheden van Fokker volgens de maatschappij zelf te wijten aan niet nakoming van beta lingsverplichtingen die de Braziliaanse legering op zich genomen had, toen be sloten werd in Rio de Janeiro een Fok kerfabriek te vestigen doen thans geruchten de ronde dat Verolme reeds overweegt zijn plannen voor een scheepswerf in Brazilië te laten varen. Het contract tussen Verolme en de Braziliaanse regering is van dezelfde aard als dat tussen Fokker en de Bra ziliaanse regering: Brazilië neemt een bepaald deel van de produktie af, in bet geval van Verolme een aantal ton nen scheepsruimte, waaraan contrac tueel een jaarlijks minimum gesteld is. De bouw van het Verolme-bedrijf is dit jaar begonnen, tijdens een plechtig heid, waarbij de Braziliaanse president, prins Bernhard en C. Verolme aanwezig waren. De Alkmaarse politierechter heeft dins dag een achttienjarige aspirant-militair uit Westzaan, die tijdens zijn keuring voor de militaire dienst was weggelopen, veroor deeld tot een boete van zestig gulden. De jongeman zei onaangenaam getroffen te zijn geweest door schreeuwende bevelen die hem werden gegeven. Hij had daar over een schampere opmerking gemaakt, waarop hem toegevoegd werd dat hij zijn k dicht moest houden. „Ik laat me niet afblaffen", verklaarde de aspirant- recruut ter zitting. Hij was overigens wat zenuwachtig geweest en had tegen de militaire dienst opgezien vanwege zijn zwakke gezondhéid. „Een reden te meer om je te laten keuren", aldus de politie rechter. i In een verukkelijk zomertoiletje bekroond met een flatteuze witte hoed heeft prinses Irene dinsdagmorgen op charmante wijze haar vader vervangen bij het défilé ter gelegenheid van het 130-jarig bestaan van de garderegimenten grenadiers en jagers in Arnhem. 99 (Van onze Utrechtse redacteur) „Wanneer de sociale status van de verplegenden nog niet zo Is als ze behoort te zün, dan kan het een troost zijn, dat Nederland in dit opzicht niet alleen staat. Zal in sommige landen de toestand, vooral wat betreft de sala riëring, gunstiger zijn, wy mogen toch met enige voldoening constateren, dat bjjons althans de achturige werkdag is gerealiseerd. Wij zullen ons moeten beraden of wij verdere verkorting van de arbeidstüd op korte termen dienen na te streven. Met het oog op het vast stellen van de gewenste status, werken wü via de Federatie van Verplegen den mee aan de taak-omschrüving en taak-analyse". Deze opmerkingen maakte zuster L. Siebers, voorzitster van de Ned. R.K. Bond van ziekenverplegenden „Salus Infirmorum" in haar openingsrede op de dinsdag in Utrecht gehouden alge mene vergadering. Het jaarverslag vermeldt, dat het aantal leden geste gen was tot 6316, een winst van 489 leden. Op voorstel van het hoofdbestuur stelt de federatie pogingen in het werk nog dit jaar enige verbeteringen in de salarisregeling voor verplegenden in particuliere inrichtingen in de sociale sector te krügen om het verschil met verplegenden in overheidsdienst gelqk te trekken. Met de nationale federatie „Het Wit Gele Kruis" is overleg gaan de om de honorering voor vervanging in de wük te verhogen. Tegenover een eventuele invoering van ondernemingsraden in ziekenhui zen en inrichtingen, .waarvan, men de wenselijkheid bestudeert,, m^ent h«t bestuur een positief' standpunt' te moe-, ten innemen. Het ontveinst, zich niet, dat de realisering vee] consequenties meebrengt, die in het huidige stadium van overleg niet helemaal zijn te over zien. Een commissie onderzoekt aan de hand van een enquête of het juist is, dat zoals een jaarverslag van de Vereniging van Katholieke Zieken huizen beweert zo moeilijk lekënver- plegenden te vinden zijn, die een ver- antwoordelü'ke functie in de ziekenhui zen willen vervullen en wat hiervan de oorzaak kan zün. Men hoopt op een advies, dat kan dienen om enerzqds het teruglopen van het aantal religieu ze verpleegsters op te vangen en an derzijds de leken een kans te geven leidinggevende funkties te bekleden. Het bestuur beseft, dat men voor de ziekenverzorgsters nog veel op sociaal- economisch en ideëel terrein moet doen. Premier Macmillan heeft in het Brit se Lagerhuis gisteren gesproken over de gang van zaken op een eventuele topconferentie. Het is nog niet zo ver, zei hij, dat vastgesteld kan worden wat daar besproken moet worden, maar ik hoop, dat wij, als er een topconferentie komt, na het afhandelen van urgentie kwesties, zoals de toekomst van Berlijn en dergelijke, minstens een voorlopig gesprek kunnen beginnen over de beste manier om het ontwapeningsprobleem aan te pakken. Macmillan beloofde een suggestie, ge daan door de socialist Henderson, na melijk om Khroesjtsjev voor te stellen de ontwapeningsbesprekingen te her vatten op basis van de westelijke en Russische voorstellen van 1955, in ge dachte te zullen houden. In Britse re geringskringen is men, naar UPI meldt, in het algemeen optimistisch gestemd ten aanzien van het overleg van de mi nisters van buitenlandse zaken van de Grote Vier dat 13 juli weer in Genève begint. Als hoopgevende tekenen ziet men te Londen: De Russische minister Gro- myko heeft zich veel moeite getroost om de Russische voorstellen ten aan zien van West-Berlün te ontdoen van hun ultimatief karakter. Ruslands be- Het Nederlandse missie-vliegtuig, dat door de M.I.V.A. te Amsterdam ge schonken is voor het missiegebied van mgr. Manfred Staverman, heefthulp geboden aan de Nederlandse expeditie naar het Sterrengebergte op Nieuw- Guinea. Zoals bekend, heeft de expedi tie met talrüke tegenslagen te kampen: ziekte, pech met helikopters, vertra ging van aanvoer, dus gebrek aan voedsel en materialen, defecten aan vliegtuigen en zware regenval, waar door de primitieve vliegveldjes onbruik baar zün geworden. Toen werd de hulp ingeroepen van de missie, die dank zü de Missie-Verkeers- middelen-Actie sinds april van dit jaar een eigen vliegtuig bezit. Een van de twee paters-piloten, de Franciscaan pa ter Edmar Vergouwen, bracht met zün Cessna-180 een mecaniciën van Hollan- dia naar Ok Sibil, waar een toestel van de „Kroonduif" (dat normaal voor het gouvernement vliegt) met pech stond. Uit de belevenissen van de expeditie blükt meer dan ooit, dat de contacten op Nieuw.Guinea over het algemeen al leen maar mogelijk zün via de lucht vaart. Er is voor het zware missie-werk geen tussenweg: óf lopen met de no dige bagage óf vliegen. Tegen negen da gen sjouwen door de rimboe staan nu slechts veertig minuten vliegen! De M.I.V.A. heeft zojuist een tweede Cessna besteld in Amerika, eveneens bestemd voor het Nederlandse missie gebied op Nieuw-Guinea. In een hotel in Breda heeft de politie de hand kunnen leggen op de 27-jarige kellner de V. uit Nlgtevegt, die onlangs met 21.000 gulden van zijn Amsterdamse werkgever aan de haal was gegaan. Van dit forse bedrag bleken nog slechts enkele honderden guldens over te zijn. De V. had zelf aanleiding gegeven tot zijn aanhouding door zijn vreemd gedrag dat de aandacht had getrokken van de hotel eigenaar. reidheid de tijdslimiet voor West-Ber- IÜn uit te breiden van een tot ander half jaar doet vermoeden, dat een nog verdere uitbreiding tot de mogelükhe- den behoort. Er zou dan een interim regeling kunnen worden getroffen, tij dens welke de westelqke rechten in West-Berliin onaangetast zouden blij ven en Oost. en West-Duitsland in een gezamenhjke commissie overleg zou den plegen over de hereniging en bet sluiten van een vredesverdrag. Op de ze wqze, zo meent men in Britse rege ringskringen, zou de kwestie Berlijn voorlopig opgelost kunnen worden en zou de weg open zijn voor een topcon ferentie eind augustus of begin septem ber. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, heeft dinsdagmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij zijn uiterste best zal doen nog dit jaar een wetsontwerp in te dienen inzake een al gehele herziening van de wetgeving met betrekking tot de overheidspensioenen Wat betreft de waardevastheid van deze pensioenen, door de heer Blom (PvdA) naar voren gebracht, zei de mi nister, dat dit een verlangen is niet al leen levende met betrekking tot de pen sioenen van overheidsdienaren, maar ook tot de pensioenen van alle loon- trekkenden. Het probleem is in studie bij de SER, zodat hij zich daarover niet kon uitlaten. Onder auspiciën van de Nederlandse Magische Unie zal men 17. 18 en 19 juli in Enschede een nationaal congres voor de goochelkunst houden. Vierhonderd gooche laars uit Nederland, België, Frankrijk. Engeland. Zwitserland, West- en Oost- Duitsland, Zweden. Denemarken, /Finland, Noorwegen en Canada wonen het congres bij. Aan het concours tijdens het congres nemen ongeveer vijftig goochelaars deel. President Soekarno van Indonesië heeft gisteren op het Merdekapaleis in Djakarta urenlang geconfereerd met de chef van de Indonesische legerstaf, generaal Nasution en de aftredende minister-president ir. Djuanda. Het Franse persbureau AFP verneemt uit gewoonlijk goed ingelichte bronnen, dat de president, die vergezeld was van zijn constitutionele adviseurs, voornamelük de kabinetsformatie heeft besproken. Eerder op de dag heeft generaal Na sution besprekingen gevoerd met de territoriale commandanten van leger, marine en luchtmacht, over plannen tot effectuering van de grondwettelüke veranderingen In de republiek. Tot dusver is volgens AFP nog geen afwüzenden reactie vernomen op het wederom instellen van de revolutionai re grondwet van 1945, die de president de gelegenheid biedt bü decreet te rege ren. De pers in de Indonesische hoofd stad heeft de berichtgeving van wei nig commentaar voorzien, in afwach ting van de stappen die president Soe karno de komende dagen zal nemen. Men verwacht, dat bü over de vorming van een nieuw kabinet nog deze week mededelingen zal doen. Hoewel hij niet kon zwemmen heeft de twaalfjarige Freddy Fuqk uit Rot terdam de tienjarige Frits Bakhuijsen in j Rotterdam van de verdrinkingsdood ge red. Frits die niet kon zwemmen, waag de zich in het diepe gedeelte van het Strandbad aan de Oldegaarde. Hij verloor zijn evenwicht en verdween onder wa ter. Freddy deed een autoband om en ging meteen het diepe gedeelte in, Hij slaagde er in de drenkeling, die onder water was, boven te brengen en naar de kant te slepen. Nadat Frits door de EHBO was behandeld kon hij naar huis worden gebracht. Het bestuur van de Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren deelt in een adres aan de Tweede Kamer mee van oordeel te zjjn dat het de princi piële lijn zoals die is neergelegd in de regeringsnota gaarne onderschrijft. Het is verder van oordeel dat de belangen van de volkshuisvesting daarmede zui len kunnen worden gediend. Het be stuur van de bond acht verscherping van de onderhoudsnormen, mits con creet omschreven en met voorzich tigheid toegepast, in het gemeenschap pelijk belang van volkshuisvesting en huiseigenaren. De voorgestelde maatregel tot ver hoging van de grondbelasting wordt niet bevorderlük maar schadelük ge acht voor een huurbeleid dat streeft naar economisch verantwoorde maar tegelijkertijd zo laag mogelijke huren. Het bestuur acht de uitsluiting van de woningen van vóór 1918 ongemoti- marktprüzen) en het meent voorts dat deze maatregel ook in de praktijk tot vele moeilükheden aanleiding zal geven. Het bestuur meent daarom alsnog met klem te moeten aandringen op een al gemene huurverhoging. Het bestuur wqst er daarbg op dat de instandhou ding van de vele alleszins behnorlüke vóór-1918-woningen, ook gezien in het licht van de hoge stichtingskosten van nieuwe woningen, naar zijn mening mede een volksbelang van de eerste orde mag worden genoemd. „Immers, ook indien de verscherpte onderhouds normen voor deze vór-1918-woningen niet zouden gelden" hetgeen het be stuur als vanzelfsprekend aanneemt „betekent de verhoging van de grond belasting voor de eigenaren dezer wo ningen een nieuwe extra exploitatielast zonder enigerlei compensatie, waardoor de mogelükheid van behoorlük onder houd verder wordt ingeperkt en krot vorming zeker niet denkbeeldig is". Met betrekking tot de huurrmatregp- len deelt het bestuur mee mét de re gering van oordeel te zgn dat in de huidige omstandigheden voor een diffe- vèerd en "willekeurig, in strüd met het I rentiatie van de huurverhoging naar ge- uitgangspunt (te weten het streven meenteklassen niet voldoende aanlei- naar normale verhoudingen en vrye ding bestaat. Zoals gemeld heerst er thans in A®' sterdam een (goedaardige) paratyphi"' epidemie die intussen als weer sterk af' neemt. Kwamen normaal 4 a 5 geval®® per week voor, thans waren het e' veertig tot vijftig per week. Totaal JÜ® het er ruim 150, waarvan de meeste" al weer genezen zijn. Dertien patiënt® zijn in een ziekenhuis opgenomen. Men vermoedt dat de oorzaak v8® de epidemie gezocht moet worden besmet geslacht varkensvlees, dat 1 A'dam is ingevoerd en op het abatto' daar is schoongemaakt in een varken® schrobmachine, die de besmetting ®jj onbesmet vlees heeft overgebracht. "e hoofd van de veterinaire inspectie va het Staatstoezicht op de volksgezof® heid in Noord-Holland acht dit een''e nog geenszins vaststaand. Het ond® zoek wordt voortgezet. Waarschünltp'JJ het besmet varken afkomstig Noord-Brabant waar de laatste tijd "n aantal besmette varkens is toegenorrleI De Vereinigte Glanzstoff-Fabriken Wuppertal heeft in het eerste half.!8?.® van het lopende boekjaar een omzetsw ging van 24 pet (gerekend naar gel®! waarde) ten opzichte van het voorga* de jaar geboekt, aldus werd ter ja":' vergadering medegedeeld. Hierin ZU® de omzetten van de dochtermaatschap pijen niet begrepen. Door het bestu® werd de huidige afzetsituatie gek8" schetst als „verheugend gunstig". fjj dochteronderneming Bemberg wet* thans weer zonder verlies. Bij de ste® ming wenste een der aandeelhouders te' gen décharge van de Nederlandse led® van de raad van commissarissen stemmen. Zoals bekend heeft de A.K.R' een belang van 76 (t.w. D.M. 69.239.00" pet in de Vereinigte Glanzstoff. Dinsdag is de 41-jarige bromfietser H. J uit Amsterdam op de Mauritskade a311®,# reden door een vrachtauto. De man te vallen en was op slag dood. '1, Koning Boudewijn, koningin Juliana en prins Bernhard in het zon-over9° Amsterdam. De president van de Amerikaanse steelworkers-union, David MacDonald, heeft medegedeeld vice-president Nixon ervan in kennis te hebben ge steld, dat er geen vorderingen zün ge maakt bq de besprekingen met de werkgevers en dat het lopende loon- contract na middernacht van 14 juli niet verder verlengd zal worden. Naar het schünt heeft MacDonald met zün mededeling het genoemde tqdstip tot het uiterste gemaakt voor het berei ken van overeenstemming bü de ver lengde besprekingen over het collectie ve looncontract. Het op 30 juni j.l.-af lopende contract werd zoals bekend tij delijk verlengd tot midden-juli met we derzijds goedvinden van vakvereniging en werkgevers, nadat president Eisen hower dit verzocht had. Aldus werd het uitbreken van een staking voorkomen en konden de vastgelopen onderhande lingen worden voortgezet. Cr De rechtbank te Alkmaar heeft a 25-jarige expediteur uit Hem-Venh111^!) wegens bedreiging met geweld van opperwachtmeester der politie vetm deeld tot tien maanden gevangenis® met aftrek van vier maanden a' arrest. Er was een jaar met aftrek eist. i1 De kantonrechter te Hoorn tiaj jjj!< expediteUi. eerder wegens herhaald8^' overtreden van het rijtijdenbesluit ,e|i' dagvaarding vermeldde 29 geva*^ veroordeeld tot een boete van fa' j)1 plus drie weken gevangenisstraf- opperwachtmeester had in die zaak a proces-verbaal opgemaakt. Toen t}Le® zitting de politieman op een straat' stord te oraten was de man met ef tien tons vrachtwagen op de oP^-is wachtmeester ingereden. Deze I', door een snelle sprong de auto n°j ontwijken Beklaagde had ontkeb_.CT bedoeling te hebben gehad de wachtmeester aan te rijden, de men zouden hebben geweigerd, t j> door hij qas op het laatste moffle jF in geslaagd zou zün de wagen tot stern te brengen. TELEFOON VOOR. U JUF FRDUW TR.UE LOVE...HET IS INSPECTEUR K.UK- TWEE ONSEVEER SELUKE VER-YDAT 16 AL HEEL klarinsen: ont/v\oetinse_n met wat, meneer een vrouw in een cape" of lunchroom Jè, VLAANDEREN NEE MAAR INEp£ TEUR.' DAT BEVEr TI&T TOCH WEL M IDIOTE THEORIE NIETWAAR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2