Bommenwerpers der V.S. verlaten Frankrijk VAN LUXE RONDVAARTBOOT UIT De vorsten der Benelux KONING BOUDEWIJN geniet van magnifiek Amsterdams panorama Belgische vorst rijk der geen onbekende in schilderkunst 51 doden na een explosie op Deense plezierboot Het weer fi/Ot kien i[mIijh Circusleeuwen aan zonnesteeh bezweken Afleidings manoeuvre Antarestoppen beklommen Drievoudige moord te Putte Vonk van sigaret tijdens bijvullen van tanks oorzaak van de ramp ieë MORRIS "êefore ipu êinj! Suède damesjasjes in kleuren Koeler Reisartikelen, Tassen en Koffers l'VI'llïl TllllllilllS ELEGANTE TASSEN EN BYOUX Sergeant-vlieger in vrijheid DONDERDAG 9 JULI 1959 83sfe JAARGANG No. 30259 (Van onze speciale verslaggevers) Op de eerste dag van het staatsiebezoek heeft koning Boudewijn zich inderdaad getoond als de intelligente, wat verlegen en vriende lijk belangstellende persoonlijkheid, die men uit de beschrijvingen heeft leren kennen. Karakteristiek was zijn houding, zoals hij toe keek en luisterde: een been naar voren, wat door de heup gezakt en ko1- zi-'n vuisten in de zij. Op de tocht die hij in gezelschap van d "lnSn Juliana, prins Bernhard en de burgemeester van Amster- j m Sistermiddag door de grachten van de hoofdstad maakte, keek met een glimlachend gezicht naar het grootse panorama dat de si ad van het water af bood. Langs de wailekant stonden vaak meer auto's dan mensen uit de ramen van de kantoren werd er geest- driftig gezwaaid en geroepen. De boot met twee koninklijke standaarden dreef als een zwaan zo rustig over het gladde water bak- „Carly Monique" heette het vaartuig; aan het roer stond de chef-schipper Lucas Harmsen, die vandaag een grote dag in zijn lan§e loopbaan beleefde. Bij het Binnengasthuis drongen zich tien tallen van de aardigste verpleegstertjes tegen het hek langs de wal. stedelijke bezienswaardigheden liet de jonge Belgische koning «ch uitvoerig door burgemeester Van Hall wijzen. Nu en dan een opmerking van prins Bernhard vermocht de koning soms voluit te doen lachen. Bruggen vrijgemaakt van toeschouwers Nw.-Guinea-expeditie Binnenkort ploegen naar Julianatop Aan zee Advertentie BARTELJQRISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIPSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM ILL ?;3596 Verwachting tot vrijdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Vanavond en vannacht kans op een enkele onweersbui. Morgen zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Matige wind uit noordelijke richtingen. Koeler. Zon: 4.30-20.59. Maan: 8.23-22.24. vailig de alarmfluit van de boot ln wer king waardoor naburige vaartuigen gewaarschuwd werden. De minister van justitie is voor onderzoek naar Ha- derslev vertrokken. De plezierboot maakte een tochtje naar de stuwdam van Haderslev, een van de voornaamste bezienswaardighe den van zuidelijk Denemarken. De toe risten zouden ook het restaurant be zoeken, dat nabij de dam is gebouwd. De eigenaar van het restaurant, Hans Riistofte, bestuurde juist de veronge lukte boot. In de wijde omtrek kon men het geluid van de ontploffing horen. Vakantie-gasten, die in de buurt aan het roeien waren, waren de eersten, die de drenkelingen te hulp kwamen. Het blijkt, dat een kleine roeiboot het eerst op de plaats van de ramp was, maar te veel mensen trachtten aan boord te klimmen en het bootje kapseisde. En kele passagiers waren te bang om in het water te springen en kwamen in de vlammen om. Later zijn reddingsacties op touw ge zet vanuit Haderslev en Kolding. Kik vorsmannen kwamen in actie en de Deense luchtmacht stuurde een heli kopter. Volgens de eigenaar waren er genoeg reddingsgordels aan boord om allen te redden. De meeste opvarenden zijn echter in paniek geraakt en zo maar over boord gesprongen, ook wanneer ze de zwemkunst niet machtig waren. Advertentie TR. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 2041S Konmg Boudewijn en Koningin Juliana, samen gefotografeerd tijdens het staatsiebezoek aan Amsterdam. Op de wekelijkse bijeenkomst van de permanente NATO-raad heeft, zoals reeds ln een deel van onze oplage is gemeld, de gedelegeerde van de Vere nigde Staten de heer Randolph Bur gess medegedeeld, dat de 200 Ameri kaanse jager-bommenwerpers, die ge stationeerd zijn op bases in Frankrijk, inderdaad overgeplaatst gaan worden naar bases in Groot-Brittannië en West- Duitsland. De overplaatsing, die geleide- j lijk zal geschieden, zal in haar geheel voor het einde van de zomer haar be slag hebben gekregen. Zoals men zich zal nerinneren is door het Amerikaanse opperbevel reeds vele weken geleden bekendgemaakt, dat in principe tot deze overplaatsing was be sloten, zulks als gevolg van de Fran se weigering om toe te staan dat de Amerikaanse vliegtuigen op in Frank rijk gelegen bases atoombommen laad den, hetgeen behelsde, dat de Franse regering ook weigerde toestemming te geven tot het in voorraad hebben van deze bommen op Frans grondgebied. En deze Franse weigering, die gepaard ging aan de weigering om de installa tie van raketbases toe te staan, was een gevolg daarvan, dat een genoegdoening uitbleef van de door generaal De Gaulle naar voren gebrachte eis reeds in september 1958 tot medezeggenschap op voet van gelijkheid met de Verenig de Staten en Groot-Brittannië in de uit werking van de globale westelijke we reldstrategie en tot het medebeslissings recht over het eventueel gebruik van de A. en H-bommen. In een groot deel van Europa heeft de hittegolf zich ook gisteren weer doen gevoelen. In Pargs, waar een middagtempera- tuur van 93 graden Fahrenheit werd gemeten, zijn twee mensen aan een zonnesteek overleden. Aan de Franse Rivièra was het negen graden koeler. In het noorden vnn Portugal zijn drie dorpen ontruimd met het oog op een grote bosbrand die tot op vijftig kilo meter afstand zichtbaar was. Duizenden mensen hebben Brussel verlaten om verkoeling te zoeken aan de Belgische kust. In Brussel was het 's ochtends reeds 80 graden. Ook in de Duitse bondsrepubliek duurde de hittegolf voort. In Bonn was het 89 graden. In München zijn gisteren twee cir cusleeuwen aan een zonnesteek bezwe ken. In Zuid-Duitsland steeg het kwik gistermiddag tot 98 graden. De sergeant-vlieger die, omdat hij een disciplinaire straf wilde ontlopen, enkele dagen was ondergedoken en zich vervolgens bij zijn onderdeel meldde, waarna hij in arrest werd gesteld, is op last van de krijgsraad te velde zuid vrii gelaten De zaak is voor onbepaalde tijd aan gehouden. Besloten is, een psycholo gisch rapport over de vlieger af te wachten. Zoals bekend had de militair er bezwaar tegen gemaakt, dat hij zijn particuliere correspondentie moest tonen. Op de kwalijke uitlatingen van het socialistische Kamerlid de heer De Kadt in het PvdA-orgaan „Socialis me en Democratie", waaraan wij in deze rubriek reeds eerder aandacht hebben besteed, is thans ook in Het Vrije Volk een zij het indirecte reactie gekomen. Wie uit de woorden van de heer De Kadt leest, dat de parlementaire meerderheid op de knieën moet voor de PvdA, maakt een fout, zegt dit blad. Nu is het vervelende, of liever: het ernstige, van de zaak, dat de heer De Kadt zich heeft uitgedrukt op een wijze, die moeilijk voor tweeërlei uit leg vatbaar is. Waar hij zegt, dat zijn partij mettertijd „een ongeremde machtsstrijd" moet gaan voeren, „op alle gebieden" nog wel, omdat de haar steunende minderheid van de bevol king niet vertegenwoordigd is in een regering, die langs volkomen demo cratische weg tot stand is gekomen, en wanneer hij daar nog eens aan toe voegt, dat zijn partij alleen maar con structief kan strijden voor haar doelstellingen als zij deel van de regering uitmaakt, dan heeft hij toch wel erg positief zijn bereidheid ge toond om, de terugkeer met zeer twij felachtige democratische middelen aan de overige partijen op te dringen. Als deze conclusie dan toch nog een fout bevat, dan kan die alleen maar zijn ontstaan, doordat de heer De Kadt, hoewel hij zich op zichzelf dui delijk genoeg uitdrukt, dan toch nog iets geheel anders bedoelt. In dat ge val zou de redactie van „Socialisme en Democratie" er goed aan doen, in het vervolg de artikelen van de heer De Kadt waar nodig van een noot te voorzien, met de mededeling dat waar de heer De Kadt „a" zegt, dit gelezen moet worden als „b". Dat zou een overtuigender en ook eerlijker metho de zijn dan die, welke Het Vrije Volk thans volgt. Dit blad volstaat met een samenvattende weergave van het betoog van de heer De Kadt, waaruit de kwalijkste passages zijn weggela ten en met het zonder argumenten roepen van „fout" tegen degenen, die in de oorspronkelijke teksten lazen wat er stond. Het blad poogt wel de aandacht af te leiden, door te gaan praten over wat er, zijns inziens, zou gebeuren, ols de socialisten weer eens in het kabinet zouden zitten. Maar daar gaat het hier niet over. Het gaat, integen deel, over wat de heer De Kadt voor stelt voor het geval de socialisten in de oppositie blijven. En dat is, vanuit democratisch standpunt gezien, be droevend. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-noogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 'I avonds tel. 21544. Vlamingen groter was, dan die van de latere Noordnederlandse schilders. Een bloemstuk van J. Breughel dat inderdaad een pronkstuk Is van het mu seum ontlokte hem enthousiaste woorden van bewondering. Frans Hals, Jan van Goyen en een grote schutters maaltijd van Van der Helst trokken eveneens zijn bijzondere aandacht. Het was voor het grote gezelschap dat achter koning Boudewijn liep wat moeilijk om in de nauwe kabinetten gelijke tred te houden. Op een gege ven moment was de Belgische am bassadeur in Nederland wat achter geraakt. Toen hij zich weer naar vo ren wilde spoeden, versperde een suppoost hem de weg. Het leek even een pijnlijk incident te worden, maar gelukkig kon een der journalisten de suppoost van zijn vergissing overtui gen. Koning alleen in Nachfwacht-zaal Terwijl de Koning der Belgen geïn teresseerd zijn rondgang maakte, bleef koningin Juliana op een bank wat van de vermoeienissen uitrusten. Prins Bemhard verdween een moment om, naar men zei, even de benauwde warm te met een verkwikkend glas te ver drijven. Zo kon het gebeuren dat de Ko ning alleen met zijn gids in de Nacht wachtzaal arriveerde, waar batterijen fotografen en televisiemensen voor hun taak gereed stonden. De Belgische vorst overzag de situa tie: hij stapte weer snel uit het lensbe- reik van de camera's en bleef wachten tot de Koningin en de Prins nabij ge komen waren. Gedrieën poseerden zij voor Rembrandts grote doek, overigens niet zonder daarvoor intense belang stelling aan de dag te leggen. Na de rondgang genoot het gezelschap in dé Vermeerzaal nog een verfrissing, alvorens het per auto terugkeerde naar het Palels op de Dam, waar enkele uren later het gala-diner begon. Knvi-nn Boudewijn geniet zichtbaar van de rondvaart, die hij samen met burge- meester Van Hall door de Amsterdamse grachten maakte. Bli het passeren van de Munttoren Het het pas herstelde carillon, waarop Rpis-igche beiaardier Jef Kottiers speelde, uitgelaten klanken horem He stemmige geheel maakte deze water tour tot een idylle van rust en schoon heid. Over de Amstel, d0°r de J*®* weelderige groen van de bomen over huifde grachten, voer het vaartuig naar het Rijksmuseum, nagericht door ka non-achtige camera's van de televisie die op verschillende punten op de wal waren opgesteld. Alle 25 bruggen die de koninklijke passagiers moesten Pass»; ren waren door de politie vrijgemaakt van toeschouwers. Men wilde kennelijk niet het risico lopen dat Amsterdamse kwajongens met hun feilloze richting gevoel gewoonlijk voor rondvaartboten reserveren. Bij het Rijksmuseum werd het gen schap begroet door minister mr. J. M. L. Th. Cals en door de hoofddirecteur, jhr. dr. D. C. Röell. De heer Roell, kunstkenner bij uitstek, leidde koning Boudewijn rond. Al direct bij de afde ling met de middeleeuwse Vlaamse schilderijen bleek dat koning Boudewijn allerminst een onbekende was in het rijk der schilderkunst. Het was begrij pelijk dat zijn kennis van de kunst der Het bestuur van de stichting Expedi te Ned. Nw. Guinea heeft van de lei der der expeditie naar het Sterrenge bergte, dr. Brongersma, een telegram "ntvangen dat als volgt luidt: Op vier juli hebben de geologen Escher, Verstapp n en luitenant Nico- '®s de 3400 m hoge westelijke top van de „Antares" beklommen. De volgende dag bereikten zij de 3750 meter hoge ®°stelijke top. Deze tochten waren door de dichte begroeiing en een zeer zware regenval zeer moeilijk. Om ym deze ploeg een goede ravJ' taülering te waarborgen is, onder de Wading van de arts der koninklijke ma- rine, dr. Tissink, een hulppatrouille met Voorraden nagezonden. Achteraf bleek deze patrouille overbodig te zijn, daar 2lJ de geologen halverwege op hun te rugtocht heeft ontmoet. Zeven juli keer den alle ploegen terug in het basis kamp aan de voet van de „Antares". Het slagen van de beklimming van de .Antares" is voor een groot deel te danken aan de voortreffelijke medewer king van de helikopters en hun piloten, die van Sibil uit de ploegen naar de drg hebben - bevoorraad, aldus het stichtingsbestuur, dat voorts mededeel de, dat binnenkort verschillende ploe- Sen zullen vertrekken in de richting Van de „Julianatop". Advertentie Voor de warme dagen: luchtige trevira costumes, tropisch uitgevoerd. Khaki en witte pantalons, shorts, ichillerhemden in het betere genre. heerlijk Specialisten in tropenkleding bijlstraat 71 Haarlem Tel. 16963 De heer en mevrouw Testers—Leeners en cte marechaussee Van der Hom zijn vanmorgen in de woning van het echt paar Testers op de Koude Heide te Putte dood aangetroffen. Zij waren, voor zover bekend, door revolverschoten omgeko men. De heer Testers was in de omgeving een bekende figuur. Hij had een vrij omvangrijk fruitteeltbedrijf en een ne- venbedrijf in Kloetinge in Zeeland- De moord zou zijn ontdekt door een lid van het personeel van de heer ros ters. Het echtpaar had twee kinderen, die thans bij de burgemeester van Putte zijn ondergebracht. Marechaussee Van der Horn zou zaterdag in het huwelijk tre den. De officier van justitie bij de recht bank te Breda, mr. R. H. F. H. M. Gras- so is vanmorgen negen uur, in gezel- schap van de substituut-officier van justitie, mr G. Temmink, naar Putte vertrokken om daar een onderzoek n te stellen. Naar verwacht wordt ^>u dit onderzoek een groot deel van de dag in beslag nemen. Aan boord van een Deense plezier boot, die een gezelschap van vieren negentig vakantiegangers vervoerde, heeft zich gistermiddag op het meer van Haderslev in Jutland een ontplof fing voorgedaan. Kinderen en vol wassenen sprongen in het water, toen de vlammen over het dek schoten. Ve len van hen zjjn verdronken. Vanmorgen bleek dat in totaal 51 opvarenden door verdrinking of ver branding om het leven zijn gekomen. 43 mensen konden worden gered. De boot bood maximaal plaats aan 75 personen. Dit aantal was dus met 19 overschreden. Onder de slachtoffers bevonden zich behalve Denen ook en kele Belgen, Duitsers en een Zweed. Vandaag tegen de middag had de po litie nog slechts 10 lijken kunnen identi ficeren, daar vele ernstig verbrand zpn en andere, vooral van kinderen, geen identiteitspapieren bij zich droegen. Het blijkt dat de ontploffing zich voor deed toen de kapitein van de boot ge holpen door de machinist de brandstof tanks met benzine bijvulde en een vonk van een sigaret de brandstof deed ont- vlammen. Een kortsluiting stelde toe- Iets minder warm maar nog zonnig strandweer. Morgen zwakke tot matige wind van zee. Temperatuur in de mid dag 23-26 gr. C. Zeewater ruim 17 gr. Vooruitzichten: nog voortdurend zo mers en zonnig strandweer. max min neersl Station Weer temp temp afgeJ gisteren 24 uui Den Heidei onb. 27 19 0 Ypenburg 1. bew. 31 18 0 Vhssingen onbew. 31 20 16 0 Eelde 1. bew. 32 0 De Bilt 1. bew. 32 16 0 Twente onbew. 32 19 0 Eindhoven onbew. 33 17 0 rc\ -Limburg onbew. 32 18 0 Stockholm onbew. 28 16 0 Oslo zw. bew. 25 16 0 Kopenhagen onbew. 24 18 0 Londen 1. bew. 32 16 0 Amsterdam 1. bew. 31 18 0 Brussel onbew. 33 17 0 Luxemburg onbew. 30 18 0 Parijs onbew. 33 19 0 Nice onbew. 28 21 0 Berlijn 1. bew. 30 19 0 Frankfort onbew. 31 16 0 Mlinchen onbew. 27 13 0 ZÜrlch onbew. 28 14 0 Genéve 1. bew. 32 17 0 Wenen onbew. 27 13 0 Advertentie Heden werd de 4000e SOLEX afgeleverd door J. J. VAN KOOTEN Houtplein 18-20 - TU. 16615-12000 Grote Houtstraat 140 Tel. 12349 Solex, een begrip van veiligheid kost nu f375,-. Advertentie COEDEREN- -SNELVERVOER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1