ZUIDPIER BIJ IJMUIDEN WORDT AFGESLOTEN Slimme Honselaar klopt Heida op de 400 meter 's Lands Kroniek- PAUL VLAANDEREN luffrouw T ruelove's obsessie I Voorspel tot vergoting havenmond Nieuwe Landru? Incident in Poolse stad Daily Herald in andere handen De Ruiter eenzame op 10 km Indonesië naast grote Nederlandse handelshuizen Minister Luns bij vooroverleg te Genève Rechtse winst Ongeluk met lesvliegtuig WSBBÊ V. DONDERDAG 9 JULI 1959 PAGINA 2 Fransman zou dertien moorden hebben bekend Geïmproviseerde kapel moest worden afgebroken Maatregel tegen Hon gaarse diplomaten in Ver. Staten Concentratie in de Britse perswereld Ontsnapping van Zwitsers Gevangenbewaarder vrijgesproken Om open Amsterdamse atletiektitels "5 Rotterdam en zijn Euromast - „Kraaienest" negentig meter omhoog Vijzelen is vijzelen HAARLEMSE HONKBALJEUGD STERKER DAN AMSTERDAM: 0-13 Softball V erkeer sveili ghei d Psychologisch instituut opgericht Bauxietuitvoer van Suriname teruggelopen aandeel van Billiton Mij aanzienlijk verminderd Werkloosheid verder gedaald in West- Duitsland Tip voor september Braziliaans ministerie van Luchtvaart neemt Fokker Rio over Omzet Venco in eerste helft 1959 bevredigend Bromfietser in Sittard overreden Katholieke Illustratie BUITENLANDSE KRONIEK ja, ween CYAAN KAL/ Met ingang van vandaag is de zuid- pier te IJmuiden niet meer toeganke lijk voor toeristen, letterlijk „voor pu bliek dat niet in het bezit is van een hengel." Met ingang van maandag zul len ook hengelaars niet meer op de pier toegelaten worden. De reden hier van is een ingrijpend herstel aan de pier, dat nu eenmaal niet anders dan in de rustige tijd van het jaar kan wor den uitgevoerd.Om de hengelaars, die uit alle delen van het land komen om in IJmuiden te vissen, terwille te zijn, heelt men voor hen een overgangspe riode ingesteld. De werkzaamheden aan de Zuidpier houden geen direct verband met de vergroting van de havenmond van IJ muiden, maar zijn wel te beschouwen als het voorspel daartoe. De normale onderhoudswerken worden nu namelijk in versneld tempo uitgevoerd, terwijl uiteraard hierbij rekening zal worden gehouden met de verdere plannen tot verandering van de pieren. Metsel- en betonwerk moet gesloopt worden om slechte delen op te knappen. Bovendien is het de bedoeling de pier over de gehele lengte te voorzien van een betonlaag. Deze heeft namelijk minder van stormen en overkomende stortzeeën te lijden dan metselwerk. De werkzaamheden zullen op verschillende plaatsen tegelijk worden uitgevoerd om sneller te kunnen opschieten. Het verhoogde tempo maakt het noodzakelijk, dat op de pier een druk verkeer zal komen van af- en aanrij dende vrachtwagens met stenen, beton, e.d. Het is ondoenlijk dit vlot te doen verlopen als op de pier ook anderen vertoeven, terwijl bovendien het risico van ongelukken dan veel te groot is. Een 26-jarige Fransman, zoon van rijke ouders, die luistert naar de bij naam „Monsieur Bill", heeft bekend een hele reeks opzienbarende moorden te hebben begaan, aldus wordt in verschei dene Franse bladen volgens XJP1 gemeld. Vorige maand werd hij gearresteerd wegens moord op een jonge vrouw, die zijn vriendin was. Hij zou nu hebben bekend in totaal 13 moorden te heb ben gepleegd. Van officiële zijde zijn de kranten berichten niet tegen gesproken. De dag bladen vergelijken „monsieur Bill" met Lucien Landru, de „blauwbaard" die in 1917 veroordeeld is voor het vermoor den van elf vrouwen, om wier geld en bezittingen het hem te doen was. De Franse recherche gaat na, of de verklaringen van „Monsieur Bill" overeenkomen met de bijzonder heden van onopgeloste moord-affaires in verschillende gedeelten van Frank rijk. „Monsieur Bill" werd vorige maand in de gevangenis opgesloten, nadat hij de politie had meegedeeld, dat hij zijn 24- jarige vriendin in een bos bij Fon- tainebleau gedood had en daar haar lichaam had verbrand. Haar verkoolde resten werden op een open plek in het bos gevonden. Het duurde weken, voordat men haar identi teit had vastgesteld en dat lukte ten slotte alleen maar dank zij het restant van een van haar schoentjes met hoge hakken. Kort na zijn arrestatie zou „Monsieur Bill" verklaard hebben, dat hij de dader was van de onopgehelderde moord in Parijs. Hij zou gezegd hebben, dat in Parijs. Hij zou gegezd hebben, dat hij de man doodde „omdat deze onbe schoft was." Na deze bekentenis deed hij mededelingen over elf andere, nog niet opgehelderde moorden. Honderden Poolse katholieken heb ben op de avond van 26 juni een po ging gedaan het stadhuis en het politie bureau in de Kransik Fabr.vczny te be stormen, aldus verneemt UPI in War schau. Twintig tot vijftig personen zou den zp'n gewond, ongeveer 20 betogers werden gearresteerd. Aanleiding van de ongeregeldheden was een besluit van het gemeentebestuur een kapel te la ten afbreken, zo meldt UPI. Kransik Fabryczny is een nieuwe stad, gebouwd rondom een metaalver werkende fabriek. In het stadsplan is geen kerk opgenomen. Een onofficieel comité van rooms-katholieken begon gelden bijeen te brengen. Op een open plaats werd een kruis opgericht, dat later werd vervangen door een kapel. Priesters uit andere steden droegen er missen op. Vorige week gaf het gemeentebe stuur opdracht de kapel, die zonder vergunning was gebouwd, af te bre ken. Toen dit besluit bekend werd verzamelden 200 tot 300 zingende vrouwen zich op de markt. Op rel letjes beluste jongelui voegden zich bij de vrouwen en tegen het vallen van de avond waren ongeveer 1.000 personen op de markt verzameld. Zij verdeelden zich in twee groepen, die het gemeentehuis en het politiebu reau met stenen bekogelden. Met be hulp van versterkingen uit het op 20 km afstand gelegen Lublin herstelde de politie de orde, naar verluidt door ge- bruik te maken van stokken en traan- gasbornmen. De Poolse pers heeft tot op heden geen melding gemaakt van het gebeur de. Het was het eerste ernstige inci dent sinds vorig jaar juli in het kloos ter Jasna Gora, bij Czestochowa, ille gale pamfletten in beslag werden ge nomen. Zowel de Kerk als de overheid trachten incidenten te vermijden en dringen bij de Polen aan op kalmte. Westelijke waarnemers in Warschau beschouwen de relletjes in Kransik als een op zichzelf staand incident, aldus het bericht van United Press Interna tional. De Verenigde Staten hebben het per soneel van de Hongaarse legatie in Washington verboden zich verder dan 40 km. van de hoofdstad te verwijderen, zo heeft het „State Departement" be kend gemaakt. Deze maatregel is geno men wegens de beperking van de be wegingsvrijheid der Amerikaanse diplo maten in Hongarije. Dit meldt AFP. Hoewel men in waterstaatskringen een open oog heeft voor de toeristische be tekenis van de pier kan men er echter niet aan ontkomen de pier af te sluiten. En er moet op gerekend worden, dat dit voor de rest van het seizoen zo zal blijven. Wat betreft de vergroting van de havenmond vernemen wij, dat de di rect hiermee verband houdende werk zaamheden waarschijnlijk niet eerder dan in 1960 zullen kunnen beginnen.Her- stelwerkzaamheden en verbeteringen aan de bestaande pier worden uitge voerd door de firma J. Stolk uit Drie huis, die reeds jaren het onderhoud van de pieren verzorgd. Het is nog niet bekend wie de verlenging van de pie ren zal uitvoeren. De aandeelhouders van de Britse uitgeversmaatschappij George New- nes hebben een voorstel tot overna me van Odhams Press, uitgevers van dagbladen, tijdschriften, periodieken en boeken goedgekeurd. Odhams Press geeft twee dagbladen uit, de „Daily Herald" en „Sporting Life", alsmede het zondagsblad „The People", dat een oplage heeft van bijna vijf miljoen. Verder is Odhams Press eigenares van meer dan 50 handels- en techni sche publikaties; zij is een der grootste uitgeverijen van boeken ter wereld. Verleden jaar bedroeg de omzet aan boeken meer dan 13 miljoen pond ster ling. In maart j.l. werd Odhams Press eigenares van Hultons Press, de uitge vers van ongeveer 12 tijdschriften en vier weekbladen voor kinderen. De George-Newnes-groep heeft 57 pu blikaties. In mei zou Odhams haar bedrijf te koop hebben aangeboden voor ongeveer 12.460.000 pond sterling, waarop door het zondagsblad „News of the World" een bod zou zijn uitgebracht van 11.110.000 pond sterling. De rechtbank te Amsterdam heeft woensdag de 51-jarige gevangenbewaar der A. F. E. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van lid 2 van artikel 367 van het wetboek vanr strafrecht, volgens hetwelk een bewa ker aan wiens schuld een ontsnapping te wijten is met ten hoogste twee maan den of 3000 gplden boete kan worden gestraft. De officier van justitie had te gen de man vijftig gulden boete geëist, omdat hij de schuld van verdachte aan de ontsnapping van twee Zwitserse ge vangenen uit de luchtkooien van het huis van bewaring a. d. Amstelveense weg op 8 april j.l. bewezen achtte. De verdachte was toen belast met de be waking van deze luchtkooien. De ver dachte hield tijdens de rechtzitting vol, dat hij op de normale wijze de bewa king had uitgevoerd. De twee Zwitserse gevangenen, die als passanten in het huis van bewaring verbleven in afwach ting van hun uitlevering naar Zwitser land, waren ontsnapt na het doorzagen van een tralie met behulp van buiten de gevangenis verkregen zaagjes. Bei de mannen werden diezelfde middag nog in de stad gearresteerd. (Van een onzer verslaggevers) Het vierde gedeelte van de open Am sterdamse atletiekkampioenschappen, woensdagavond gehouden op de ooste lijke sintelbaan te Amsterdam, heeft een verrassing van formaat opgeleverd. Niet de favoriet op de 400 meter H. Heida, maar de outsider A. Honselaar van Blauw Wit ontwikkelde een dus danig tempo, dat hij in de veelbeloven de tijd van 49.5 als winnaar over de lijn snelde. Dit betekende een dubbele teleurstelling voor Heida, aangezien de atleet van AV '23, behalve een zwaar tegenvallende 50.3, tevens niet verder kwam dan een vierde plaats achter nummer twee L. Hooftman van AV '23 (50.-) en C. de Winkel van De Kometen (eveneens 50.-). Dit nummer vormde zonder twijfel het hoogtepunt van deze atletiekavond. De lopers ontwikkelden direct een zeer hoog snelheid, waarbij het op viel, dat H. Janssen (AAC)die niet eens in de klassering zou vallen, ken nelijk als gangmaker fungeerde. „Had ik me maar niet blind gestaard op de ze man", aldus de commentaar van Heida, „Hij liep me stuk nog vóór de eindspurt was ingezet.". Een breed lachende Honselaar kon dit ten volle beamen. Hij had meteen de man van AV '23 als „gangmaker" gekozen en zich op het beslissende ogenblik naar voren gewerkt om medogenloos „toe te slaan". Mej. M. Snel van ALO paste op de 800 meter dames de stelregel toe, dat de aanval de beste verdediging is. Ge lijk een raket stoof zij uit de startblok ken en snelde zó zelfverzekerd over de baan, dat de mededingsters haar moesten laten gaan. Vooral na een sterk gelopen eerste ronde bewees de ALO-atlete haar klasse door de afstand zienderogen te vergroten. Deze pres tatie werd gehonoreerd met een tijd van 2.22.5. Als tweede finishte A. van Buuren (ADA) in 2.27.9, die daarmee de titel als Amsterdamse op haar naam schreef. De Rotterdammers hebben opnieuw een onderwerp dat dagelijks voldoen de stof voor conversatie biedt: het op vijzelen van het restaurant naar de top van de Euromast. Ieder etmaal passe ren duizenden inwoners van de stad het gebied, waar de uitzichttoren zich ruim honderd meter verheft boven de beweeglijkheid op het water en te land. Een nieuw symbool voor Rot terdam zoals Parijs zijn Eiffeltoren heeft, New York zijn vrijheidsbeeld en Londen zyn Big Ben. Althans, zo zou den de stichters van de Euromast het gaarne zien, en wy moeten zeggen: de betonnen, docli fraai blanke zuil is er imposant genoeg voor. Begin van deze week is de bouw een tweede belang- ruke fase ingegaan met de reis van het Kraaienest, zoals het restaurant is ge noemd, naar een hoogte van büna ne gentig meter boven de begane grond. Met dit karwei, waarvoor sommige Rotterdammers zelfs een deel van hun nachtrust offeren om van het op vijzelen getuige te kunnen zyn, is vol gens de berekening bijna een hele week gemoeid. Maar woensdagmid dag om twee uur bevond zich het „Kraaienest" al op de helft van de af te leggen afstand, en het zou derhal ve niemand verwonderen als het reeds in de loop van vrydag te bestemder plaatse zou arriveren. Zo werd bere kend, dat het stalen. 240 ton wegende restaurant per uur ongeveer 62 centi meter omhoog zou worden gevyzeld. Meermalen is het tot dus ver evenwel voorgekomen, dat het gevaarte per uur tachtig tot honderd centimeter langs de schacht opwaarts steeg. De Rotterdammers spreken van op- hysen. In feite geschiedt het transport met hydraulische vyzels, boven op de toren opgesteld. Het restaurant hangt aan stalen strips, die langs de schacht afhangen en de vijzels trekken het geheel by iedere slag telkens 15 centimeter omhoog. De echte hijsme thode zou een geweldig aantal takels, lieren en kilometers draad hebben ge vergd. Een der uitvoerders, de heer Adam Seroo, geldt als een grote auto riteit op het gebied van de vyzeltech- niek. Hij ïykt niet byzonder onder de indruk van het gebeuren. „Vyzelen is vyzelen," zegt hij, alsof daarmee het hele karwei tot een routinewerkje is gereduceerd. Nu heeft de heer Seroo grote ervaring opgedaan met het op- vijzelen van allerlei bruggen, maar voordat het „Kraaienest" zyn tocht naar omhoog kon beginnen, zijn toch lange reeksen berekeningen opgesteld, vooral ook omdat het restaurant niet precies rond van vorm is, maar aan de zuidwestzyde meer uitsteekt dan aan de andere kant. Ook moest men afwerking nog negen maanden. in het oog houden, dat door de zonne warmte de Euromast ongeveer vier centimeter krom trekt, en het monte ren van het restaurant luistert tot op de millimeter nauwkeurig. By storm of om andere redenen kan het „Kraaienest" met schroefvijzels tegen de mast worden geklemd. Na de mon tage van de glanzende koepel duurt de De 10 kilometer had weinig te bete kenen, aangezien het hier uitsluitend 'n krachtmeting betrof tussen de Amers- foorter K. de Ruiter en de Krommenie- er P. Bleeker. Ronden lang draaide eerstgenoemde overstoorbaar op kop, zich bewust van het feit, dat de vlak achter hem lopende Lycurgusman vroeg of laat tóch zou moeten „los sen". En dit gebeurde, na een misluk te tussensprint tegen het ingaan van de tiende ronde, inderdaad. Met een taae vasthoudendheid veroverde de Amersfoorter een zichtbaar groeiende voorsprong, die na de laatste ronde bleek te zyn uitgedijd tot drie-kwart baan. Op vele honderden meters in de achterhoede streden Boelens, Stolk, Smits en Kortekaas om de derde plaats die ten deel viel aan J. Boelens van GAC. De tijd van de winnaar bedroeg 30.55.25, tegen Bleeker 31.41.. en Boe lens 33.14.75. Amsterdams kampioen op dit onderdeel werd nummer zeven, de AAC'er Muurlink. De 80 meter hor den dames leverde een zege op voor T. Mutter van Memphis (11.7), met als kampioene de B-atlete I. v.d. Werf (ADA - 12.3). De 110 meter horden was voor de VIF'er Th. van Roomen (15.6), de AAC'er N. Gyzen (AAC) werd hier titelhouder. Als disbuskampioen presen teerde W. Thissen van AAC (38.88) zich, terwyl de kunstry-kamploene Sjoukje Dijkstra beslag legde op de titels 60 meter horden en hoogspringen voor meisjes. Het treffen tussen de honkbaljeugdne- gentallen (tot 18 jaar) van Amsterdam en Haarlem, heeft een zege opgeleverd voor de Haarlemmers. Slechts één honkslag kon Visser (WGA) tegen de werper Zijlstra (HCK) plaatsen en tot runs kwam Amsterdam niet. Het werd 13-0. Een beetje nerveus was een op pa pier vry sterk Amsterdam gestart. Dit leidde tot een voorsprong van Haar lem in de eerste inning (2.0). Een twee- honkslag van Hendriksen (HHC) en een goede tik van Boeree (TYBB) brachten Haarlem op 3-0 in de derde slagbeurt Intussen verdedigde Zyistra voortref- feiyk. Hy sloot zeven innings af met niet minder dan 16 x 3 slag en gaf slechts 2 vrye lopen weg. Amsterdam kon twee innings lang de Haarlemse tegen standers van de thuisplaat afhouden. Daarna lukte het niet meer. 5-0 in de vyfde, 8-0 in de zesde inning. De re serves scoorden in de laatste inning nog 5 runs erby, waardoor de stand tot 13-0 opliep. Bij Amsterdam deden ondanks het verbod van het bestuur de WGA junioren mee. Vrydag 10 juli wordt de jaariykse Softball-stedenwedstryd tussen dames negentallen van Amsterdam en Haar lem gespeeld op het Olympiaplein te Amsterdam. Aanvang 19.00 uur. De opstelling van het Haarlems negental is als volgt: Werpster: T. v. d. Net (HCK); ach- tervangster: M. Tieland (HCK); eer ste honk: T. Andrea (HHC); tweede honk: T. Biesbrouck (RCH); derde honk: E. ter Meulen (HHC); korte stop: E. Hofstra (HHC); verre veld: H. Veenstra (de Pinguins), Y. Immer (HCK), R. Vermaat (de Pinguins); re serves: W. van Maanen (Rooswyk), P. Immer (HCK), N. Goedhart (HCK). De opstelling van het Amsterdams negental is: werpster: G. de Bruin (OWO); achtervangster: R. van Es (WGA); eerste honk: L. Hoks (The Catchers); tweede honk: M. v. d. Muls (OWO); derde honk: E. Vegter (W- GA); korte stop: S. Fronczek (The Catchers)verre veldC. Papegaat (OWO), D. Houtison (The Catchers) R. Brands (WGA); reserves: C. Nieu Woensdagmiddag bracht Koning Boude- wijn, in gezelschap van Koningin Juliana en Prins Bernhardt, een bezoek aan het Rijksmuseum te Amsterdam. Men ziet hen hier bij de „Schuttersmaaltijd" van Van der Helst. Ook burgemeester Van Hall en minister Cals waren bij het bezoek aanwezig. De Indonesische regering heeft de nationalisatie bekendgemaakt van nog veertig Nederlandse bedryven. Hiertoe behoren de vyf grote im- en exporthui zen, die bekend stonden onder de naam „Big Five": n.l. Lindeteves, In- ternatio, Borsumij, Jacobson van den Berg en Geo Wehry. Deze maatschappijen hadden sinds kort een Indonesische naam gekregen en waren omgezet in Indonesische se- mi-gouvernementsbedryven, aldus een bericht van Reuter. In Rotterdam is opgericht de stich ting „Psychologisch instituut voor de verkeersveiligheid". Het doel van de stichting is: het bieden van hulp by het bevorderen van de doelmatigheid, in het byzonder de veiligheid van het verkeer. Voorzitter van het curatorium van de stichting is mr. G. E. Lange- meyer, procureur-generaal by de Hoge Raad dér Nederlanden. Dé Stichting zal zich toeleggen op de bevordering van de toepassing van de middelen, die de psychologie op het terrein van het verkeer en de verkeersveiligheid biedt. De hulp wordt geboden aan over heid, overheidsinstellingen, verenigin gen, bedryven en particulieren. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal wellicht zondagavond in Genève aan het westelijke vooroverleg voor de hervatting van de ministersconferentie met de Russen, op maandag 13 juli, deelnemen, zo heeft de woordvoerder van de Westduitse regering, Felix von Eckhardt, volgens Reuter gisteren in Bonn verklaard. De bauxietuitvoer uit Suriname is in juni 1959 met by na 70.000 ton terug gelopen. De grootste aderlating onder ging percentsgewijs de uitvoer door de Billiton Mij., die van 52.197 ton achter uit ging tot 25.029 ton. Suralco's aan deel verminderde van 264.698 ton tot 222.012 ton. Desalniettemin is de totale export gedurende het eerste halfjaar 1959 met 278.908 ton toegenomen, vergeleken bij de gelyke periode van het vorige jaar. Het grootste deel van deze toeneming komt voor rekening van de Suralco: haar verschepingen stegen van 1.105.625 tot 1.387.837 ton. Verwacht wordt, dat de toeneming in de tweede helft van het jaar gehandhaafd zal blijven en bij de Billiton My wellicht relatief zal sty- gen. West-Duitsland had in de afgelopen maand voor de eerste maal in de ge schiedenis van het bestaan van het ar- Het hoofd ener school in Londen heeft verklaard er geen bezwaar te gen te hebben, dat zijn leerlingen nu en dan eens opsteken. Hij be waart tot dat doel een aantal asbak ken in zijn leslokaal, die aan de ro kende leerlingen, worden uitgereikt. Zijn school behoort tot het type, dat de vrije vorming voorstaat. Sommige leerlingen roken tien sigaretten per dag. En toch levert, aldus de heer East, de Burgess Hill School in Hamp- stead „sociaal-voelende, onafhanke lijke kinderen, vrij van complexen" af. „Van mijn veertig leerlingen ro ken er twaalf. Toen een van hen aan de twintig sigaretten per dag toe was, heb ik er een stokje voor ge stoken. De jongen blies al zijn zak geld de lucht in." De schoolinspectie had de heer East eraan herinnerd, dat roken nog niet tot de gewone bezigheden in school behoort. Daarop had het schoolhoofd geantwoord, dat hij het liever zo zag. dan dat zijn pupillen zich om beurten verwijder den, om clandestien een paar trekjes te kunnen nemen. „Mijn staf en ik nemen genoegen met bescheiden sala rissen om deze school gaande te hou den," voegde East er ietwat raadsel achtig aan toe. Een tip misschien, voor september? Reuter meldt uit Rio de Janeiro dat het Braziliaanse luchtvaartministerie het beheer van de Fokkerfabriek in Ga- laeo by Rio overneemt en dat de fa briek toestellen zal blijven maken voor de Braziliaanse luchtmacht. Een zegs man van het ministerie voor de lucht vaart voegde er nog aan toe, dat de fa briek contractueel aan Fokker was af gestaan, maar dat het contract zal wor den ontbonden aangezien Fokker niet aan de afleveringsvoorwaarden heeft voldaan. Deze zegsman verklaarde voorts: „Fokker zal in de toekomst niets meer met de fabriek te maken hebben". By informatie by de Fokkerfabrieken op Schiphol vernamen wy dat men in Amsterdam van dit feit niet op de hoog te is en dat men van prof. Van Emden over de verdere ontwikkeling in Rio geen nadere berichten had ontvangen. In de jaarvergadering van Venco Fa briek van Medicinale Drop en Hoestar- tikelen, Suikerwerken te Amsterdam werd van directiezyde medegedeeld, dat de omzet in het eerste halfjaar 1959 bevredigend genoemd kan worden. On voorziene omstandigheden voorbehou den mag aangenomen worden, dat deze gunstige ontwikkeling zich in de tweede helft van het jaar zal voortzetten. In het lopende jaar bracht Venco enige nieuwe artikelen op de markt, welke door het publiek goed zyn ontvangen. Verwacht wordt, dat de verkoop van deze artikelen vooral in het tweede halfjaar in de omzetcijfers merkbaar zal zyn. Omtrent de vestiging van een zelf standige productie afdeling in Naarden deelde het bestuur nog het volgende mede. Het betreft hier een eerste sta dium van verplaatsing van het Amster damse bedryf naar elders. Of en wan neer het totale -bedrijf overgebracht zal worden kan men nog niet zeggen; dat hangt geheel af van de in Naarden behaalde resultaten. De mogelijkheid van vergroting van het nieuwe complex bestaat zeer zeker. Ook over de finan ciering van een mogeiyke uitbreiding aldaar beraadt het bestuur zich nog, een verhoging van het kapitaal ligt in ieder geval thans niet in het voornemen. De jaarstukken werden goedgekeurd. De heer J. J. Schokking werd als com missaris herkozen. Op de Heerlenerweg in Sittard is woensdag een 64-jarige bromfietser voor een passerende vrachtauto geval- len. Het slachtoffer is in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis overge bracht, alwaar hij enkele uren later aan de bekomen verwondingen is over leden. Ter gelegenheid van het officiële be zoek van koning Boudewyn aan het Ne derlandse vorstenhuis schryft- de beken de Belgische journalist Theo Bogaerts, lange tyd correspondent van de De Maasbode te Brussel, in het nummer van deze week een artikel over de Bel gische vorst, die hy dikwijls heeft ont moet. Een met speciale toestemming van koningin Juliana gemaakte fotore portage over „Het zilver van de Ko ningin" toont een aantal mooie stukken uit deze zilverschat, die gebruikt wor den by staatsiebanketten. Rogier van Aerde vertelt by een serie markante foto's over de bouw van de Euromast te Rotterdam, in het byzonder over het restaurant, dat er aan de top omheen komt en dat in zyn geheel door hydrau lische vyzels van de grond af langs de mast naar boven zal worden gevyzeld. Interessant is het vroeger al in een paar Duitse diocesane weekbladen ge publiceerde, maar overigens vrywel genegeerde verhaal van de Duitse mis sionaris, pater Eichinger, over vrome lama's, die in volstrekte eenzaamheid naby de toppen van het Himalajage- bergte rondzwerven. Of hun sporen wel licht de aanleiding zyn voor de fantas tische geruchten over de gevreesde „sneeuwman", laat pater Eichinger m het midden: hyzelf gelooft niet aan het bestaan van een geheimzinnig we zen, half mens half dier. R. Kalkhoven schryft over Bobby Althoff, de groot ste wildedierenvanger van Nederland, en zyn plannen, het circus in ons land nieuw leven in te blazen. Het feiten- verhaal over de invasie in Normandië wordt in dit nummer besloten. Jan beidsbureau een groter aantal open staande plaatsen in het arbeidsproces dan het aantal werklozen. Het aantal j Cottaar wydt zyn wekelijkse rubriek werklozen is in juni j.l. met 65.464 ge- aan de ruitersport; volgens hem moe- wenhof (WGA), Z. v. d. Linden (The daald tot 255.395, terwijl het aantal ten onze ruiters van voren af aan be- Catchers), I. Spaanstra (WGA). openstaande plaatsen 319.455 bedroeg, ginnen. Dat de onlangs gehouden PajJ, mentsverkiezingen op IJsland zo grote internationale belangste ling hebben getrokken, houdt niet al® verband met de vraag in hoeverre communisten er in zouden slagen n posities te handhaven of te verster«t maar ook met de kwestie van IJsian" positie in de Atlantische verdediging?" ganisatie. De verkiezingen van JJ" 1956 werden gehouden kort nadat u parlement het opzienbarende besljL had genomen de concessie voor Amerikaanse militaire bases op n eiland in te trekken. Alleen de const'' vatieve zelfstandigheidspartij had teg" dit besluit gestemd en er was altnan een theoretische kans dat deze PaI,0 bij de toen gehouden verkiezingen j> absolute meerderheid van de 52 Par* mentszetels zou veroveren. Dit gebeur de echter niet; ondanks een krachtig styging van het aantal stemmen vei loor de zelfstandigheidsparty twee ze tels, zodat ze in het volgende Pal',L ment met niet meer dan 19 zetels wa vertegenwoordigd. In het najaar va 1956 werd het besluit tot verwijder®» van de Amerikaanse troepen echter in getrokken, zonder dat de conservatie' ven daar iets voor hadden hoeven doen: de onderdrukking van de Hon* gaarse revolutie was voor de regerin» voldoende om de concessie van de A®e" rikanen zonder meer te verlengen. Een andere oorzaak van de interna; tionale belangstelling voor de op 28 Jur' j.l. gehouden verkiezingen was, dat rnen er uit meende te kunnen opmaken no® het IJslandse volk reageerde op be' visserijconflict, dat de relaties -tusse» IJsland en Engeland zo ongunstig heel beïnvloed. Tenminste in één opzie® waren deze verwachtingen evenwel °'J* gemotiveerd. De aanleiding tot de laai' ste verkiezingen was een besluit van h®' vorige parlement tot het invoeren va* nieuwe kieswej" ten, die echter e®n wyziging van a® grondwet vereise» en daardoor oor* zaak worden va® nieuwe verkiez®' .gen in dit najaaj- Wat het visserij' conflict betreft, besloot het oude pari®' ment haar werkzaamheden met he' eenstemmige besluit tot handhaving va® de 12-mylsgrens. Enige wijziging in d« houding der verschillende partyen tij' dens de verkiezingscampagne is ni®' voorgekomen, integendeel: het oor* spronkelyk ingenomen standpunt wer® alleen maar verstefkt en krachtiger naar voren gebracht. De meest westers georiënteerde zelfstandigheidspartij heeft bijvoorbeeld de sociaal-democra tische regering ervan beschuldigd dat zij te weinig gedaan heeft om Eng®* land te brandmerken voor het foru® van de NATO. De resultaten van de laatste ver* kiezingen kunnen in alle opzie® ten buitengewoon gunstig ge noemd worden. Terwyl de rechtse pa® tijen winsten boekten, verloren de so ciaal-democraten twee van hun acftj zetels en de communisten een valt hun zeven. Met het oog op de commu nistische pogingen om het visserij-con flict met Engeland ook in de binnen landse politiek uit te buiten en gezien hun propaganda voor een uittreden van IJsland uit de NATO, is het verheu gend, dat de publieke opinie zich standvastig en onverschillig heeft ge* toond voor deze rode manoeuvres. Voor het gehele westerse verdedigingssys teem is dit strategisch gelegen eilan® van het allergropts|e b'^.un"gDe^l\v£ JfgSeJÏÏ^'iTan tStoIBT óp cieNATO-r6 gadering van afgelopen voorjaar be* wees, hoe diep de scheuring tussen Engeland en IJsland reeds is gewordej1- en hoe gevaarlyk de positie van de IJslandse communisten kon worden voor het westen. De stembusresultaten var 28 juni hebben nu aangetoond, da' de vooruitzichten op een oplossing va® het conflict met Engeland en daar door met het westen zeker niet zip verslechterd. Volgens de definitieve zetelverdeling bezet de conservatieve zelfstandigheids- party nu 20 zetels tegen 19 in het oud® parlement, terwijl de agrarische Pro gressieve Party twee zetels won en eC nu 19 bezet. Het belangrykste van dez® verkiezingen is echter, dat de sociaal democraten en communisten niet alleen verloren wat betreft het aantal zetels» maar ook en nog duidelijker procen tueel. Afgezien van het feit dat de ver liezen van de communisten ze ver loren meer dan 20 pet van de in 195® behaalde stemmen een rustiger at mosfeer hebben geschapen voor een op lossing van het visserij-conflict en an dere internationale kwesties, zoals di® van de Amerikaanse bases op h® eiland, kunnen de verliezen van de twe® linkse partijen van gunstige invloe® zyn bij de oplossing van een probleem- dat sinds de oorlog een van IJsland5 plagen genoemd kan worden de Ij1' flatie. Deze werd veroorzaakt door d® enorme invoer van buitenlands kapitaw in verband met de Amerikaanse mij1' taire operaties op het eiland, maar naderhand onnodig versterkt en vet' slechterd door de steeds weer terug kerende en scherpere looneisen van zijde der loontrekkenden. of Omstreeks half een woensdag is het vliegveld Eelde in Groningen lesvliegtuig van het type Tiger M°, (de PH-TJAD), van de afdeling Rij** Iuchtvaartschool tegen een obstakel t botst. Het vliegtuig sloeg over de I, en werd ernstig beschadigd. De adsP.j rant-verkeersvlieger C. J. Wilbrink Beekbergen kwam met de schrik vr J' De leerling-vlieger had het toestel de daarvoor bestemde parkeerruimte ge plaatst, maar de motor sloeg door g nog toe onverklaarbare wijze niet af- leerling-vlieger kon door kundig 'a \,f ren andere toestellen ontwijken, ®a botste tenslotte tegen het obstakel, e transformatorhuisje. WE MOETEN NAAR. HET POLITIE-BUREAU OM AL LE INUCHTINBEN TE VERZAMELEN,DIE WE MAAR KUNNEN KRIJSEN. HET WAS INSPECTEUR BETTS OM ME TE VERTELLEN, DAT EEN ZEKERE EVANS DOOD AAN BE TROFFEN IS IN EEN PLAAT SELIJKE BIOSCOOP WEEK 6EBEURD, MENEER VLAANDE REN.' WEEREEN ZELFMOORD WEER CYAANKALI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2