Koningin en Koning over samengaan der Lage Landen M G De laatste ronde biedt geen verrassingen meer Koning Boudewijn morgen naar Eindhoven en Den Haag La Haye: Son et lumière Nieuw tijgernummer in het circus van Moskou Sfeervol galadiner in Dampaleis TOESPRAKEN AAN GALA-DINER JULIANA Eendracht maakt macht BOUDEWIJN „Natuurlijke wedijver" Actiecomité T.H. Twente in actie Club weert zoon van dr. Bunche Krekelplaag in Schinnen PERUTZ Twee doden bij snelheidsrace DONDERDAG 9 JULI 1959 PAGINA 5 Agenda van heti Holland-F estiva!I Rapport komt dezer dagen Nederland bezoekt Stuttgart ,u BERLINALE Felle verklaring over rassenkwestie in V.S. Twee jongens verdronken In Mooie Nel" en de Waal mêêhm Corrupte gevangen bewaker gestraft Negenduizend lathyrussen meesterlijk geschikt Ned. troepen lusten geen Frans stokbrood Manoeuvres bij tropische hitte L/3 jaar gevangenis en 10 jaar niet rijden Rundveeprijzen nu weer normaal Middelburgse kazerne wordt afgebouwd Tanker redt elf schipbreukelingen Het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs De nieuwe Antilliaan se regering K.V.P. bereid tot deelneming Driebergen-Zeist krijgt nieuw station Chiel en Els Galj aard „België is welkom in Nederland. Dit is u gebleken overal waar u vandaag is geweest; het is u zelfs van de daken toegeroepen. Wij verheugen ons over uw aanwezigheid met de oprechte vreugde van de goede buren en bondgenoten, die wij voor België willen zijn en blijven. Onze beide vol Ken werden in het jongste verleden aaneengesmeed in het vuur dat de oorlog over ons deed komen Vaak hebben wij elkander de helpende hand mogen bieden in de veelbewogen omstandigheden die deze eeuw kenmerkten". „Over de eeuwen heen, en ondanks een ver uiteen lopende historische ontwikkeling, en zelfs onenigheid, blijkt de lotsverbondenheid der lage landen in deze tijd weer duidelijk. Het zijn zuster-naties, waarbij wij onze zuiderouur, met haar hoge middeleeuwse cultuur, gaarne als de oudste willen erkennen. Bovendien zijn wij twee volken, die zich beiden eeuwen lang het „eendracht maakt macht" als devies voor ogen hebben gehouden en die dit dus ook in groter verband moeten kunnen toepassen' De koningin sprak vervolgens over haar herinnerin gen aan het bezoek van koning Leopold aan koningin Wilhelmina. „Ik herinner mij hoe uw vader in deze zelfde zaai sprak over het samengaan der kleine lan den, en over het gewicht dat zij tezamen in de schaal kunnen leggen. Deze toen nog koene gedachte trof mij sterk en bleef mij bij. Zij bleek waar te zijn, toen de Benelux ontstond en zich steeds duidelijker begon af te tekenen en levensvatbaarheid ging vertonen. De Benelux gal bovendien nog de impuls tot grotere groe peringen. Als een drie- vier-, ja veel-trapsraket heeft die gewerkt" „Wie aardrijkskundig gesproken eenzelfde buurt vor men, mogen zich gewaarschuwd achten, om zich samen tot die buurtgemeenschap te ontwikkelen, die dient tot groter welzijn van al zijn deelgenoten. Noodgedwongen en moeizaam went Europa aan deze gedachte, die oor spronkelijk te danKen is aan de vooruitziende blik van enige grote wijze figuren en aan de stoere volharding van het oprecht idealisme van velen die trachten het nog te trage gemoed van de Europese kolos in bewe ging te zetten" De koningin besloot met het glas te heffen op haar hoge gast en te drinken op het welzijn van zijn familie en van heel het Belgische volk en op de lotsverbonden heid en vriendschap van de beide naties. ajesteit. „Het heeft Uwe Majesteit behaagd mij te verwel komen met. woorden die mij recht naar het hart zijn gegaan. Daarbij heeft uw volk mij onthaald op een zo vriendelijke wijze als alleen van goede buren en bond genoten kan worden verwacht Ondanks de vele histo rische wisselvalligheden die onze beide landen beurte lings verenigden scheidden, ja zelfs in onenigheid brachten, heoben zij onverstoorbaar het helder inzicht bewaard van de gemeenschap der belangen die, tussen buren, uit de verwantschap van rassen en instellingen zijn gesproten. Bovendien hebben zij een kulturele samenhorigheid te danken aan eenvoor Vlamingen en Nederlanders thans meer dan ooit bereikte eenheid van omgangstaal. Bij de natuurlijke wedijver die is ontstaan, hebben wij steeds de deugden mogen bewonderen die het ken merk uwer landgenoten zijn: de vastberadenheid, het doorzettingsvermogen, de vlijt en een onvergankelijke liefde voor de vrijheid. Deze hoedanigheden werden eens te meer in het dag licht gesteld door Uwe Majesteit en haar regering, bij het ontwerpen van het stoutmoedige Deltaplan". De koning sprak vervolgens over de uiterste poging die koningin Wilhelmina en koning Leopold in 1939 hebben gedaan om de tweede wereldoorlog af te wen den. „Helaas, het edelmoedig gebaar van beide staats hoofden was tevergeefs, maar het heeft ons nog dich ter tot elkaar gebracht". „De naties en voornamelijk de kleine naties kunnen niet langer afgezonderd leven. Tegenover de geweldige coalities die in de wereld tot stand kwamen, moeten zij zich verenigen willen zij niet ten onder gaan. Wij willen in vrede leven. Daarom zijn we vastbesloten de souvereiniteit van onze landen tot het uiterste te verdedigen. Wij weten dat ook op economisch terrein een onder linge verstandhouding broodnodig is. Het nut en de noodzakelijkheid van de Benelux zijn nu reeds onbe twistbaar gebleken. Vanzelfsprekend zijn deze akkoorden voor aanpas sing en verbetering vatbaar. Ik ben er van overtuigd dat onze regeringen de formules zullen vinden die, soepel en doelmatig, onze gemeenschappelijke belangen zullen dienen zowel op het gebied der economie als op dat der waterwegen". Koning Boudewijn besloot met een dankwoord voor het onvergetelijk onthaal dat hem in ons land te beurt valt en hij dronk op het geluk en op de welvaart van het Kon. Paar, van de koninklijke familie en van de ganse natie. Vrijdag 10 juli. AMSTERDAM: Stadsschouwburg, 8.15 uur: II Mondo della Luna. AMSTERDAM: Carré, 8.15 uur: Ballet José Greco. DEN HAAG: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Puccini: II Trittico (Ned. Opera). ROTTERDAM: R'damse Schouwburg, 8.15 uur: Troïlus en Cressida. DEVENTER: Schouwburg, 8 uur: Der Zer- rissene (Wiener Burgtheater). HAARLEM: Grote Kerk, 8 uur: Concert juryleden Orgelconcours. (Van onze correspondent) Het actiecomité Technische Hoge school Twente heeft gisteravond, tij dens een druk bezochte vergadering in het Verenigingsgebouw te Hengelo, te legrammen verstuurd naar de minister van O. K. en W., de commissaris der Koningin van Overijsel en de gedepu teerde staten van Overijssel. In het te legram aan de minister is met klem aangedrongen op spoedige verwerkelij king van een technische hogeschool in Twente. Gedeputeerde staten en de commissaris der Koningin werd dank gebracht voor de steun, die voor het vestigen van een T. H. in Twente werd ondervonden. Er zullen in dertig gemeenten in Twente, in de Gelderse Achterhoek en aangrenzende plaatsen actiecomité's worden opgericht tot on dersteuning van de actie. Burgemeesters, wethouders, raads leden, directeuren van grote bedrijven, vakbondsbestuurders en anderen waren in zeer groot aantal opgekomen om ad hesie te betuigen voor het werk van het actiecomité. De bijeenkomst stond on der leiding van het Tweede Kamer-lid B. A. A. Engelbertink uit Oldenzaal. De burgemeester van Enschede, de heer W. Thomassen, gaf een gedocumen teerde uiteenzetting, waarom er in Twente een T. H. gevestigd dient te worden. Er zullen meerdere acties ont wikkeld worden. Onder meer zal elke Twentenaar in de gelegenheid worden gesteld om een bijdrage te leveren. Vrij dag zal een goed gedocumenteerd rap port worden uitgegeven. Het Concertgebouworkest, Nederlandse draaiorgels, de Kon. Müitaire Kapel en bloemenmeisjes uit Haarlem zullen deel nemen aan manifestaties in Stuttgart, waar in oktober een week gewijd zal zijn aan °e ontwikkeling van de Nederlands—West- duitse handel en de culturele betrekkingen. .f ff «5** Advertentie Fotografeer haar beter Dr. Ralph Bunche, de plaatsvervan gende secretaris-generaal van de V.N. en winnaar van de Nobelprijs voor de Yrede, heeft op een persconferentie te New York meegedeeld, dat de tennis- elub van Forest Hill, waar jaarlijks grote internationale wedstrijden worden gespeeld, zijn zoon als lid heeft gewei gerd omdat hij een neger is. Dr. Bunche, die tot dusver zeer terug houdend was over het rassenvraagstuk tn de V.S., legde nu een felle verkla ring af, waarin hij o.a. zei dat het gebeurde het feit bevestigt, dat geen enkele Amerikaanse neger van de han dicap van zijn ras bevrijd zal zijn, zo lang de rasvooroordelen niet overal ge heel zijn weggenomen. Hij voegde hier aan toe verheugd te zijn, dat zijn zoon °P deze manier „deze onaangename maar noodzakelijke les" had geleerd. Dr. Bunche verzekerde dat zijn zoon noch hij zich vernederd voelen door het in cident, doch het zien als een schande Voor de club zelf. (Van onze Limburgse redacteur) De bewoners van de woonkern Heisterbrug onder de gemeente Schin nen (Limburg) woraen geruime tijd geplaagd door de „Gryllulus domes- ticus" of in populair Nederlands ge zegd de huiskrekel. Duizenden van deze krekels heffen na middernacht een ijselijk zaagconcert aan, waarbij de bevolking als toehoorder-tegen- wil-en-dank moet fungeren. De nach telijke luisteraars zint dit niet lan ger. Zij hebben zich tot het gemeen tebestuur van Schinnen gewend om aan dit ongewenste concert een ein de te laten maken. Ten einde raad heeft het gemeen tebestuur de dorpse bestrijder van alle ongedierte, gemeente opzichter Bosch specialist in rattenverdel- ging opdracht verleend om ook de krekelinvasie te lijf te gaan. Na overleg met de Plantenziektenkundi- ge Dienst te Wageningen zal hij maan- oag in Schinnen het krekeloffenisef inzetten. Met drieduizend liter D.D.T.-water tal men de krekelhaard de vuil nisbelt in de buurt van Heisterbrug bestrijden. Ook de huizen, waar al te brutale krekel-ensembles zich heb ben gevestigd, zal men onder „vuur" Vemen. De zestienjarige L. van H. van S. uit de Kievitstraat in Haarlem is woens dag in de „Mooie Nel" nabij Spaarn- dam verdronken. Hü was met zijn broer en vriend aan het roeien en viel plotseling van de achterbank in het water. Van H. die een goed zwemmer was kwam niet meer boven water. Men vermoedt dat hii onwel is geworden. De politie hee" enige uren zonder suc ces gedregd. Te Zuilichem is in de Waal bjj het zwemmen de dertienjarige Jan S. ver dronken. Het slachtoffer heeft zich waarschijnlijk door de sterke stroom niet boven water kunnen houden. Advertentie Morgenochtend neemt koning Boudewijn tegen half tien in het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam afscheid van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, de burgemeester van Amsterdam, de Com mandant Zeemacht Nederland en de gouverneur van de hoofdstad en ver trekt om half tien per auto naar Schiphol, waar hij om kwart voor tien zal aankomen. Om tien uur vertrekt de regeringsdakota met de koninklijke personen naar de vliegbasis Eindhoven, waar hij om half elf aankomt. Per auto rijden de vorstelijke personen naar de Philipsfabrieken, waaraan zij van elf tot twaalf uur een bezoek brengen. Daarna volgt het vertrek naar de vliegbasis Eindhoven vanwaar de vorstelijke personen naar de vliegbasis Ypenburg vliegen. Van dit vliegveld wordt de reis naar Den Haag per auto voortgezet. Omstreeks kwart over een komen de vorstelijke personen op het Binnenhof aan, waar het noenmaal in de Treveszaal wordt gebruikt. Om tien minuten voor drie is het vertrek naar het oude stadhuis, waar de burgemeester van Den Haag en de raad de vorstelijke personen zullen begroeten. Om half vier vertrekken deze laatsten naar het Huis ten Bosch. Om kwart voor vier wordt daar een compagnie van het garde regiment fuseliers Prinses Irene en het trompettercorps der cavalerie geïnspecteerd. Om kwart over vier vertrekt koning Boudewijn naar het kasteel Oud Wassenaar voor de ontvangst van de Belgische kolonie in Nederland. Dat duurt tot half zes als de koning terugkeert naar het Huis ten Bosch. Twee uur later vertrekt hij naar de Belgische ambassade aan de Jac. Catslaan, waar hij om acht uur een galadiner aanbiedt aan Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene. Om kwart over tien vertrekken de vorstelijke personen naar het Binnenhof (aankomst om half elf) voor het bijwonen van het „Klank en Lichtspel", dat om elf uur is geëindigd. De vorstelijke personen keren dan naar het Huis ten Bosch terug. De 4l-jarige ex-bewaker van de Gro wer strafgevangenis, tegen wie de Procureur-generaal bjj het Leeuwarder «erechtshof veertien dagen geleden be- estiging vroeg van het vonnis van de ^roninger rechtbank, namelijk twaalf maanden gevangenisstra." waarvan vier oorwaardeljjk, is woensdagochtend jjjereenkomstig deze eis veroordeeld. "11 stond terecht omdat hij in de Gro- gprt gevangenis allerlei diensten voor hii Ktineerden heeft verricht waarvoor Ver b°vendien beloningen aannam. Hij ho de gevangenen ook tegen °ge prijzen alcoholica, tabak, snoep n andere artikelen. Het licht van de hon derden kaarsen gleed speels over het koele marmer In de Burgerzaal van het Dam paleis, over de lange ta fels met het blanke lin nen van zwaar damast, de barokke vergulde ta felstukken, het carré van blinkend bestek, het ver maarde Sèvres-servtes en het imposante gelid van de flonkerende glazen. De negenduizend lathy russen uit de tuinen van Soestdjjk en Baarn, door chef-bloemist C. v. d. Brink met meesterhand geschikt, geurden diep. Het galadiner ter ore van koning Boudewijn was, zoals immer op de eerste dag van buiten landse staatsiebezoeken, weer een uiterst sfeervol gebeuren, een reünie met het verleden, de pracht en de praal die vroeger aan de vorstenhoven zijn te aanschouwen geweest. Terwijl in de Krijgs- raadzaa] een strijkje, ge formeerd uit de Kon. Militaire Kapel van ma joor Rocus van Yperen, strelende klanken ten ge hore bracht, arriveerden de eerste genodigden van het uit 156 personen be staande gezelschap. De juwelen van de vrouwe lijke gasten schitterden fel. Tegen de kille achter grond van de marmeren wanden met de krullen de festoenen en de zo trots verheven beelden van Quellinus waren de ruisende avondtoiletten en de strakke gala-uni formen van een weelde rige gratie. Koningin Ju liana. gekleed in een geel zijden avondjapon met gouddraad doorstikt, schreed met vorstelijke waardigheid naar de hoofdtafel, waaraan zij plaats nam naast koning Boudewijn. Rechts van de koning namen prins Bernhard en prinses Ire ne in een charmante ro se avondjapon, hun zetels in. Prinses Beatrix in een lila gebloemde japon en de Belgische minister president Gaston Eyskens zetten zich links van de koningin. Dertig lakeien met hun witte kuitbroeken en hun „jackets" in blauw, rood en goud, serveerden ge ruisloos: Petits soufflés froids de jambon la Polignac (een koud ham gerecht) met een Cham pagne Moët Dom Périg- non 1949, Consommé Rachel (een heldere kip- p&nsoep met o.a. een gar nituur van artisjok), Fs- calopes de Queues de ho- mard la Nantua (een kreeftgerecht) met witte Bourgogne 1955, Poulard Devonshire (gemeste kip) met Chateau Chevai Blanc 1943, Parfait aux fraises Friandises (ijspar- fait met aardbeien) en Fruits (vruchten). Het strijkje speelde heel toepasselijk het „Le roi s'amuse" van Delibes. Aan een hoekje van de laatste tafel regelde hof maarschalk overste mr. R. van Zinnicq Bergmann met angstige nauwkeu righeid het geluidsvolume. Zijn linkerhand vertoef de voortdurend in de na bijheid van een belletje waarbij op een kaartje stond aangegeven: 1. Een lang signaal: muziek. 2. Korte opeenvolgende sig nalen: ophouden met spe len. 3. Korte en lange sig nalen: u speelt te hard. 4. Drie lange en drie kor te signalen: u speelt te zacht. Het Franse stokbrood met zijn har de korst en vele gaten in het deeg, ligt de Nederlandse soldaat niet. Daar om hebben we de Franse legerbak- keriien geleerd hoe zij ons Nederlandse brood moeten bakken. Dit gaat thans uitstekend en de Nederlandse soldaat kan dus voortgaan zijn brood netjes in boterhammen te snüden, deze met bo ter te besmeren en te beleggen, zoals hij dit thuis gewend was. Een en ander tot grote verbazing van de Fransen, die de legerplaats bezoeken." Dit vertelden ons de intendant van het eerste legerkorps, majoor Mazurel en de intendant van de kampstaf van het Franse legerkamp La Courtine, ka pitein Esseveld. In dit kamp oefenen thans zoals bekend zesduizend Ne derlandse militairen gedurende drie we ken Waar de Nederlandse soldaat ook niet aan kan wennen, zijn de Franse worstsoorten. In het begin was dit begrijpelijk, omdat men in vrpwel alle Franse worst knoflook verwerkt, doch ook thans, nu de Franse intendance deze soort niet meer levert, blykt hu er een afkeer van te hebben overgehou den. Waarschijnlijk komt dit, zo ver klaarde kapitein Van Esseveld, omdat de Franse worst zeer hard en ingedroog is en er aan de buitenkant weinig aan trekkelijk uitziet. Wat deze veel ge smade worst aangaat: de bederlandse intendance zal de worstfabnek een te- cept doen toekomen, dat deze in staat zal stellen wo.st te vervaardigen, zoals die in Nederland wordt gegeten. Nadat de infanterie dinsdag in La Courtine reeds enige compagniesoefe ningen had gehouden, waaraan ook een peloton tanks deelnam, hebben de Ne derlandse troepen woensdag bij een temperatuur van 43 graden (in de zon) bataljonsmanoeuvres gehouden, waar bij zij opmars, aanval en verdediging oefenden Bij deze oefening waren een batterij veldartillerie en een bataljon zware tanks betrokken, terwijl lichte vliegtuigen bij een oefening van de ar tillerie met scherp het vuur controleer den. De Nederlandse militairen hebben hun aankomst in La Courtine nogal uitbun dig gevierd. Dat de plaatselijke bevol king hier begrip voor had, moge blijken uit een commentaar van 'e burgemees ter, de heer Besse, die getuigde dat „alle inwoners met vreugde de jeugd hebben aanschouwd, die sprankelend en vol vreugde was en die door geen enkel gebaar de grens van de welvoeglijkheid heeft overschreden maar een feest van het goede soort heeft gevierd." Ook de laatste ronde op de negende Berlinale is zonder verrassingen verlo pen. Amerika, Japan en Italië hebben het nog eens geprobeerd, maar zonder succes. Het heeft niet mogen zijn. Het festival is voorbij en er zijn geen hoog tepunten geweest behalve dan onze ei gen Van der Horst met zijn onvolpre zen film Prijs de zee. Tegen hem heeft ook Walt Disney het moeten afleggen, die allang de jeugdige drang van zijn eerste films heeft achterhaald en tot routinier is geworden, van wie men zelfs niet meer met zekerheid kan zeg gen, of hg zijn films maakt, opneemt en componeert dan wel bestellingen doet bij anderen, die hebben opgenomen en die opnamen door zijn handige hel pers laat monteren. De voorlaatste dag van het festival hebben wij zijn Grand Canyon gezien, een documentaire film van het enorme berggebied, indrukwekkend op zichzelf en mooi materiaal voor een filmer die het vak kent. Wat Disney ervan ge maakt heeft is een stomme film, die mooie plaatjes vertoont, gesteund door een muzikale compositie, met grote na druk en afbeeldingen van notenschrift vertoond aan het begin van ieder „hoofdstuk". Men kan het ook een concertstuk noemen, verlucht met gro te beelden in cinemascope, maar „film" levert deze poging nauwelijks op. Het is mooi verzorgd dilettantenwerk, dat een Nederlands documentarist geen o- genblik in zjjn vaart kan stuiten. Uit Japan was er een drama van de jeugd. Neen, niet de nozems ditmaal, maar een jongen en een meisje die van elkaar houden en om te kunnen trou wen zuinig leven en centjes sparen. Aangezien de jongen stoker is op een locomotief, ziet de regisseur Kans de spoorwegen enigermate in het drama te betrekken alsof dat nodig ware geweest, behalve om het verhaal einde'oos te rekken. Er komen een paar opgewon den scènes in de film voor, als de jonkman geld leent aan een ondeugen de kameraad en het meisje deswege boos is. Nu kunnen zij voorlopig geen badpak kopen om samen te gaan zwemmen op die ene dag, dat ze alle bei vrij zijn. Die komt echter toch en ze kopen een goedkoop badpak en gaan zwemmen in de maneschijn. En hier mee is de film uit en worden wij ver zocht voldaan te zjjn over wat wé ge zien hebben. We hebben echter niets anders gezien dan een mislukte poging om een westers getinte film in elkaar te zetten, waarvan het onderwerp ons slechts matig interesseren kan. Vooral de jonkman irriteert omdat hij de hele film door op een drafje loopt, ook als daarvoor geen enkele aanleiding be staat. En dus zijn we snel overgegaan tot de prde van de dag, die een Itali aanse film tevoorschijn bracht, waar over we niet te veel willen roddelen, maar die toch achterblijft hij vete Ita lianen die we in de loop der jaren heb ben bewonderd. „Un uomo facile" heet de film en men zou de titel kunnen vertalen met Een gemakkelijke prooi". Die prooi is namelijk een fameuze bokser, die zijn beste dagen achter de rug heeft en in een beslissende wedstrijd door nie mand minder dan zijn zwager dood ge bokst wordt. De film slaagt er in, de bokssport een ferme klap te geven, maar de aanloop tot het eigenlijke dra ma is wel wat omslachtig. Er komen enkele intrigetjes aan te pas, die geen bijdrage leveren tot verheviging van het stuk. Er wordt heel veel gepraat in het naïeve, maar klemmend is de film slechts aan het einde, als de krachtpat ser dood is en de overwinnaar bedroefd bü zijn lijk zit. Laat u echter niet wijsmaken dat de negende Berlinale geen oogst heeft af geworpen, want wat mochten wij op de terugreis in een Duitse krant lezen? Dat enige internationale filmjournalis ten een plannetje hebben gesmeed, dat men een humoristische onderneming zou mogen noemen. Zü hebben afge sproken dat zij aan een komiek uit A- merika, Engeland, Rusland en Frank rijk een uitnodiging zullen sturen om in het aanstaande festival van Venetië uit te komen in een „Gipfeltreffen des Hu- mors". Als ze er iets voor voelen zul len Danny Kaye, Alec Guinness, Popoff en Fernandel hun beste beentje voor zetten op een concours van de humor, waar ook anderen aan mee zullen doen. Het geheel zal onder leiding staan van de grootst^ aller humoristen, Sophia Loren, die al in een brief heeft laten weten dat ze zich in bijzondere mate ge schikt acht om de humor te stimuleren en dat men met de organisatie van de humor heel ver komen kan als het gaat om de volkeren tot elkaar te brengen. Dat bü de organisatie van de humor alles ophoudt wat humor heten mag, is niet tot haar doorgedrongen. Dan wordt humor namelük „hoemoor". En hoe meer hoemoor, hoe minder humor. Dbg. Het Bossche gerechtshof heeft een inwoner van Someren veroordeeld tot een jaar en vier maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en tien jaar intrekking van het rü'bewijs. Hij stond op 24 juni in hoger beroep terecht van een vonnis van de Bos sche rechtbank, die hem wegens het veroorzaken van de dood van twee bromfietsers bij een snelheidsrace langs de Zuidwillemsvaart had ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en vijf jaar intrekking van het rübewü's. De procureur-generaal eiste toen tegen hem een jaar gevange nisstraf met aftrek en tien jaar intrek king van de rübevoegdheid. Het circus van Moskou heeft een nieuwe attractie op het programma. Margarit Nazarova brengt een tijgernummer dat de toeschouwers doet huiveren. De foto liegt er trouwens niet om Na de regenbuien van verleden week- zün de prijzen op de rundveemarkt weer gestegen, omdat de aanvoeren kleiner werden. Op het ogenblik is het prü'sbeeld weer normaal. Dit zei de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, woensdag in Utrecht op de openbare vergadering van het produktschap. De varkensprü'zen zün in de afgelo- Êen twee weken iets gestegen. De heer ie Veer noemde de ontwikkeling in de onderhandelingen met Frankrijk over de export van Nederlandse schapen, te leurstellend. (Van onze correspondent) De Generaal Majoor Berghuüs-kazer- ne te Middelburg wordt afgebouwd. Na 'n lange periode van voorbereiding heeft het ministerie van Oorlog de plannen voor het hoofdgebouw goedgekeurd. Verwacht wordt dat men in 1960 met de bouw kan beginnen. Dit nieuwe vier verdiepingen tellende hoofdgebouw zal aansluiten op de twee bestaande vleu gels. Over twee jaar is de kazerne waarschünlük gereed. De capaciteit zal dan vergroot zün van de huidige 150 man tot 600. Elf Indonesische zeelui, die negen dagen in de Javazee op een zelfgemaakt vlot hadden doorgebracht, zün door de Nederlandse Shelitanker Ceronia in uit geputte toestand van het reeds zinken de vlot gered. De geredden die aan boord medische hulp ontvingen, zal men te Singapore ontschepen. In het artikel „Het wetsontwerp op het voortgezet onderwüs" van de hand van F, Duynstee, in ons blad van woens dag, komt de volgende alinea voor: Noodzakelijk is o.i. een beoordelings wijze, welke de zaak beziet juist vanuit dit gevaar, waarbü men mag toegeven aan wensen naar een momenteel poli tiek succes, hoe graag wü overigens aan de betrokken bewindsman door hem ongetwüfeld verdiende successen gunnen. De lezer zal begrepen hebben, dat het zetduiveltje ons parten heeft gespeeld en dat prof. Duynstee bedoeld heeft dat men niet mag toegeven aan wensen naar een momenteel politiek succes. De gouverneur van de Nederlandse Antillen, dr. A. Speekenbrink, heeft aan het statencollege medegedeeld dat de KVP bereid is aan de regering deel te nemen. Voorgesteld is de raad van mi nisters met een minister uit te breiden en mr. I. C. Debrot daarin op te nemen die een nader te bepalen portefeuille zal beheren. Gezien de samenstelling van de sta ten kan men aannemen dat het college zich hiermede akkoord zal verklaren. De N.S. zal het oude station Drieber gen-Zeist afbreken en in de plaats daar. van een nieuw modern station stichten. De luchtbrug van dit station gaat bin nenkort verdwünen en er komt een tun nel van het eerste naar het tweede per ron. Ook krügt het station een toegang van de richting Zeist. Als dit werk ge reed is komt de bouw van de toegang van het nieuwe station aan de beurt. Elf jaar geleaen begonnen Éls en Chiel Galjaard aan een groot avontuur. Twee journalisten van elkaar becon currerende dagbla den gingen trou wen. Els heeft het avontuurlijk bloed van haar vader, de bekende Amster damse fotograaf Jan Hofker, Chiel kwam uit het onderwijs en bracht een meer beschouwende stijl van werken en denken mee. De journalistiek liep voor hem uit op een zijpad: het voorlich- tingswerk voor de gemeente Den Haag, waaraoor hij meer kans zag zich te verdiepen in de on derwerpen die hem boeiden. En dat alles verklaart een nieuw avontuur in hun leven: zij aroegen de eerste grondstoffen aan voor het Haagse „son et lumière": het lichtspel over de geschiedenis van het Binnenhof. Maar zo eenvoudig was het nu ook weer niet. Met een nieuwe kunst vorm gaat niemand ongestraft experimenteren. Dat zij er doorheen zijn gekomen zal wel te danken zijn aan hun beider verschillende geaardheid en tegelijkertijd hun eenheid van werken en leven en hun goede intuïtie. Zij gingen een tekst schrijven in het volkomen besef dat zo'n experi ment met floodlight en banageluid op een plaats die men als een nationaal heiligdom kan beschouwen, artistiek gesproken, tot de griezelige affaires moet worden gerekend. Samen hebben zij een wint er lang op die tekst gezwoegd, na een drietal Haagse bibliotheken op het onderwerp vader landse geschiedenis letterlijk te hebben uitgeput. Weekends gingen aan de lopenae band aan flarden en het einde was een kostelijke anti-climax. Els weet het een en ander van teksten schrijven. Zij heeft al een paar hoor spelen in elkaar gezet en gaat van het principe uit: zet mensen tegenover elkaar die eenvoudige menselijke dingen zéggen en die hun ziel uitspreken. En Chiel verdiepte zich met zijn hartstocht voor historie in de zielen van die mensen. Zo kwamen Floris V, Johan van Oldenbameveldt, Maurits, Jacoba van Beieren uit de verf. Toen dat allemaal op papier stond kwam de kleine beweeglijke Arnaud, de vader van het in Frankrijk ontstane „son et lumière", met het verhaal, dat hij dankbaar was voor wat die twee in Den Haag allemaal hadden uitgedokterd, maar dat de directe verdienste voor het spel even groot was als een fraaie romantekst voor een kranten reportage. Dus zo ongeveer niets. Arnaud is gewend aan volslagen eigen gereide artisten, die tegenover hem altijd in twee uitersten vervallen: „of wel ze omhelzen je en zeggen dat je een artistiek wereldwonder bent, of ze noemen je een imbeciel." In ons land echter vona hij zowel bij de tekst schrijvers als bij de technici en toneelspelers een onbegrijpelijke teamgeest en volgzaamheid. Opnieuw dan maar, zeiden ze. En zo is het "iaagse licht spel gegroeid en goed geworden. Tussen de oude muren van het Binnenhof is een stukje culturele Europese integratie ontstaan, opgeroepen op dezelfde plaats, waar in 1948 op instigatie van Churchill en andere leidende Europese figuren de Raad van Europa van de grond werd gebracht. Dat brokje integratie, waarvan Den Haag weer het middelpunt vormt, dat was eigen lijk het grote avontuur van Els en Chiel, na dat eerste elf jaar geleden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5