Gaul door de knieën voor lachende favorieten Vele drama's op dag van Frederico Bahamontes A Angstige Charly kan de slaap niet vatten DE EILANDER Aan Bram Wacht niet te lang Gruwelijke rit door hoogland van Auvergne m Uitslag van de Daan de Groot weer thuis 1 mm dertiende etappe Schaakploeg tegen West-Duitsland Jeugdschaaktoernooi Nederland verliest van Noorwegen Geen straffen in kwestieVVGA—EHS Zoon licht vader op DONDERDAG 9 JULI 1959 PAGINA f (Van onze sportredacteur) AURILLAC, woensdagavond. Met een brede lach op zijn gebronsd gezicht stond Frederico Bahamontes op de wielerbaan van Aurillac. Naast hem, de coiffure welverzorgd en met een enorme ruiker gladiolen in de armen, Jacques Anquetil. Vier minuten later voegde zich bij hen, vrolijk lachend alsof hij zojuist teruggekeerd was van een kort vakantie tripje, Roger Rivière. Zij wachtten Er verstreken vijf minuten. Tien minuten. Vijftien minuten. Twintig minuten. Toen werd het plotseling doodstil op en rond de baan. Iedereen voelde dat het drama zijn hoogtepunt naderde. Daar kwam Charly Gaul. Volkomen ontluisterd. Op vernietigende wijze verslagen. Vermoedelijk zelfs definitief verslagen. Er moeten echt wonderen gebeuren, wil Charly Gaul nog met de gele trui om de smalle schouders in Parijs arriveren. De Tour en de radio EjÉRggjjm NELUX-ploeg zo goed als platzak VOGES NAAR D.O.S. ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE I door 1 KLAAS TOXOPEUS Dat onthutsende, nieuws voor Nelux, gevoegd bij het uitvallen van Martin van den Borgh en de eliminatie van Piet van Est huilend van pyn bereik te hij de eindstreep heeft een gruwe lijke etappe door het hoogland van Au vergne en de Sevennes gebracht. Ter wijl de hitte van het zinderende wegdek viel af te lezen hebben de Spanjaarden met Bahamontes, de Franse nationalen met Anquetil en Rivière, de Italianen met Baldini en de Belgen met Adriaens- sens, Hoevenaers, Pauwels en Bran- kart gezamenlijk een verrassende, desondanks kennelijk zorgvuldig voor bereide aanval gelanceerd op Charly Gaul. Tientallen slachtoffers vergde dat offensief. Gaul is, met daarbij na tuurlijk heel de ploeg van Nelux, de eerste. Maar er zijn er meer. Meer, dan wij vermoedelijk op dit ogenblik kunnen bevroeden. Ge hadt de tonelen IIIIIIIIIMIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 bij de aankomst moeten zien. Baldini zat vele minuten trillend over al zijn ledematen aan de kant. Bobet, samen met Gaul in Aurillac, kon nauwelijks uit zijn ogen kijken. Maar het .wezen loost van allen was René Privat. Hij werd op een brancard naar het zieken huis gebracht. Want. er is onder de gloeiend hete, de krachten zozeer aan tastende zon niet alleen hard gefietst en flink gestreden op een parcours, dat bezaaid was met klauterpartijen en afdalingen, er zijn tevens pilletjes ge bruikt, die u en wij niet in de apotheek kunnen krijgenWie daarvan de slachtoffers zullen zijn, zal spoedig be kend zijn. Het wordt namelijk nog war mer en er staat ons opnieuw een etappe over bergtoppen en topjes te wachten. Frederico Bahamontes heeft ..dus geen woord te veel gezegd toen wy m St.-Gaudens samen op een bankje on der de lindeboom zaten. Hij is ten aan- ii val gegaan en met die aanval heeft hy de lont in het kruitvat gestoken Frede- rico Bahamontes wilde met uitsluitend punten verdienen op de voor het berg- klassement tellende hellingen toen hy bij de ravitaillering in de straten van 1 i et trots op een helling hggende stadje Rodez wegsprong uit he* Peloton. Slechts weinigen waren attent op dat De dertiende etappe van de ronde van „CT_nhlik- Anauetil, Anglade, de Franse Frankrijk. Jitslag Albi-Aurillac over ^desondanks in een regio- !19 km. Het officieuze klassement van kampioen ie 13e etappe luidt: 1 Anglade (Centraal ïuid6 uur 12 min. 19 sec. (met bonif. 1.11.9); 2 Anquetil (Fr. Nat.) z.t. (met sonif. 6.11.49); 3 Bahamontes (Sp.) z.t.; 1 Robinson (Intern. PI.) z.t.: 5. Adriaens- iens (B.) 6.12.24; 6 Mahe (West Zuid West) z.t.; 7 Baldini (It.) 6.12.29; 8 Hoe- renners (B 1 6 16.11; 9 Manzaneque (Sp.) •t 10 Bergaud (Centr. Zuid) z.t.: 11 E 'auwels (B z.t.; 12 Rivière (Fr. Nat.) E 13 Brankart (B.) z.t.; 14 Dotto E 'centr. Zuid) 6.23.23; 15 Busto (Centr. juid) 6.25.58; 16 Gaul (Nelux) 6.32.59 (op E !0 min. 40 sec. na de winnaar); 17 Loui- E ion Bobet (Fr. Nat.) z.t.; 18 Privat (Fr. gat.) z.t.; 19 Plankaert (B.) z.t.; 20 Dar- .•igade (Fr. Nat.) 6.34.54; 24 Vermeulin 1 Par fis Noordoost) 6.35.10; 25 De Jongh (Nelux) 6.35.54 27 Kersten (Nelux) l-.J5.58; 40 Ernzei 6.44.29; 42 Bolzan z.t.; 7 Kool 6.44.29; 70 Damen z.t. 75 Voor- Jn8- z.t. E De prijs voor de grootste pechvogel 3 Vas deze etappe voor de Franse regionaal Dotto (Centraal Zuid), de premie voor de strijdlustigste renner ging naar de E Spanjaard Bahamontes. Charly Gaul werd beboet met 2500 (rank en 30 seconden wegens het zich E aten duwen door De Jongh en Kersten. E De laatste twee kregen eenzelfde boete. E MARTIN v. d. BORGH weer naar huis en op zjjn medevluchtelingen een voor sprong van 1- min. geboekt had. Vijf minuten na Bahamontes kwam de groep met Rivière en Gaul aan de top. Even later was Gaulverdwenen. Op een kort vlak stukje werd hij volkomen uit de wielen gereden -door zijn eigen strijdmakkers, die het tempo verhoogd hadden. Er stond een fontein iangs de weg en Charly stape van de fiets. Dui zenden worden moest Goldschmidt ge bruiken voor hij zijn pupil" weer op de weg had. Toen echter was de situ atie hopeloos. In het voorste gelid leken Bahamontes, Baldini, Anquetil, en de mannen die hen nog omringden An glade, Robinson, Mahé, Bergaud, Dot to en Adriaenssens vleugels gekre gen te hebben bij het horen van het verdwijnen van Gaul. Datzelfde gold voor de groep met Rivière en de Bel gen. Intussen viel Charly Gaul terug op een groepje met „gebroken man nen", de Franse nationalen Bobet en Privat, die toen al hun avonturen duur betaalden, en de Belg Planckaert. Daarmee was het drama compleet. Want met gedemoraliseerde lieden maakt men geen achterstand goed. De i Jos Hoevenaers kon in Aurillac zijn vreugde niet op. De gele trui gleed vlot om 1 zijn schouders. De sterke Belg zal zijn kostbare bezit niet gemakkelijk prijsgeven. Algemeen klassement I Hoevenaers (B.) 69.20.33.; 2 Anglade (Centr. Zuid) 69.24.16 (op 3 min. 43 sec.); 5 Mahé (West Zuid West) 69.25.48 (op 5 min. 15 sec.); 4 Baldini (it.) 69.27.33 (op naje ploeg rijdt, diens ploegmakker 7 45 feach)a;m6ntiSnq(uS^i ^N^ I Bergaud en Baldini Dat vijftal opende 69.28.00; 7 Adriaenssens (B.) 69.28.31; 8 de jacht op e enkopgroep vanzeven man, Rivière (Fr. Nat.) 69.30.24; 9 Robinson bestaande uit Darrigade en Privat, Bus- (Int. Pi.) 69.32.38; 10 Pauwels (B.) 69.32.46; to en Dotto, Adriaenssens, Mahe en II Vermeulin (Parijs Noordoost) 69.35.44; Robinson Vier minuten voorsprong 12 Brankart (B.) 69.40.26; 13 Manzanequé b H dat „roepie toen. Het was inge- (Sp.) 69.42.05; 14 Bergaud (Centr. Zuid) £aa d„ klirn naar de tOD van de 69.42.24; 15 Dottc (Centr. Zuid) 69.46.37; I haald toen de klim naar de top van ae 16 Desmet (B.) 69.47.46; 17 Gaul (Nelux) E Polissal begon. 69.48.24 (op 27 min. 51 sec.); 18 Bobet (Fr. Nat.) 69.52.08; 19 Plankaert (B.) 69.55.41 20 Privat (Fr.) 69.55.56: 23 Dar rigade (Fr. Nat.) 70.01.05; 37 Ernzer E 7(oN16.54;) 46 iiolzan 4(Veiux)U'"o.tóïs;47 De uitval Van Bahamontes had oven- De Jongh (Nelux) 70.19.01; 61 Kersten E gens nog mets verontrustends ornaat (Nelux) 70.25.39: 68 Voorting (Nelux) E vrij spoedig een niet onbelangrijke 70.29.22: 77 Van Est (Nelux) 70.32.20; 78 E eroeD de achtervolging ingezet had. Kool (Nelux) 70.32.31. Dertien man telde dat jagers-peloton S en Charly Gaul was er bij. Daarvoor hadden Piet de Jongh en Jaap Kersten gezorgd. Zy hadden de toen nog in vol- le glorie rondrijdende „Heer van Bet- 3 tembourg" een fikse duw in de rug ge- geven een duw die het drietal niet i alleen een boete maar ook 30 sec. straf waardoor de aanvoerder van Kostbare duw Ploegenklassement 208.50.32; 3 Centraal Zuid "208.53.17; 4 Spanje 209.16.08; 5 West Zuid West 209.33.44 6 Italië 209.38.14; 7 Parijs Noord- oost 209.59.20; 8 Zwitsers-Duitse ploeg 209.59.20; 9 Internationale ploeg 210.18.10; 10 Nelux-ploeg 210.19.08. 1 België (Adriaenssens, Hoevenaers en Pauwels) 18.44.46, 2 Centraal Zuid 18.50.53; 3 Frankrijk Nationaal 19.00.59; 4 Spanje 19.03.24; 5 Italië 19.31.52; 6 In ternationale Ploeg 19.41.17; 7 West Zuid- - west 19.41.22; 8 Nelux-ploeg (Gaul, De kostte Jongh en Kersten) 19.44.51; 9 Zwitsers- Nelux in gezelschap bleef van mannen Duitse ploeg 19.47.54; 10 Parijs Noordoost als Rivière er Bobet, de Belgen Hoeve- ■°4 08' naers, Pauwels en Brankart en verder lil 1 n°g enkele eerzuchtige lieden. Die Algemeen ploegenklassement e groep, zo rekende men, zou het ver- - E schil met de gevaarlijke kopgroep zoal 1 België (Hoevenaers, Adriaenssens en E niet overbruggen dan toch beperken tot ?AUJY®.!S) 208.21.50; 2 Frankrijk Nationaal S een redelijke limiet. Vandaar, dat De Jong en Kersten voldaan rondkeken. Zij hadden hun plicht als meesterknechten 3 voortreffelijk vervuld. Zij hadden zelfs al bereikt, dat het verschil, dat na de 3 eerste klim ruim vijf minuten was, aan de voet van de tweede berg, 20 km. verder, was teruggebracht tot 3J4 min. E Toen echter begon het drama. Terwijl 1 Bahamontes (Sp.) 22 pnt.; 2 ex aequo: Bobet alleen wegsprong, terwijl op het- Huot (Centr. Zd) en Saint (West Zuid- 3 zelfde moment Kersten en De Jongh uit west) beiden 13 pnt.; 4 Gaul (Nelux) 12 E de groep weggleden, terwijl dus feite- t jLIsp™: 5 2equ?,: E lijk de grote aanval op de koplopers en Dotto (Centr. Zd.) 9 pnt* 9 ex'aecpio: was ingezet, toen klapte plotseling Janssens (B.), en Marigil (Sp.) beiden Gauls achterband. Alleen moest de 8 pnt.; 11 ex aequo: Vermeulin (Parijs Luxemburger de achtervolging op de Noordoost) en stablinski (Fr. Nt.) bei- hellingen inzetten. Binnen weinige kilo- Se. 18 Bergaud (Centr Zd.) 6 meters was hij inderdaad terug bij Ri- Pnt.; 14 Bobet (Fr. Nat.) 5 pnt.; 15 ex vjAre en de anderen Nor was er dus aequo; Rivière (Fr. Nat.), Hoevenaers j anderen. (Nog was er flus (B Ernzer (Nelux) en Robinson (Int. 7 de hand. Maar, Charley Gaul PI.) allen 4 pnt. had zich geforceerd bij die achtervol- ging. Dat bleek al bij het verdere deel Puntenklassement van de klim- De groep verloor terrein op Baha- i Darrigade (Fr. Nat.) 400 pnt.; 2 An- E montes, die alleen vooruitgesneld was quetil (Fr. Nat.) 287 pnt.; 3 Hoevenaers CHARLY GAUL bittere tranen De radioreportage van de 15e etap pe van de Tour de France, een tijd rit, is morgen tussen 15.30 en 17.30 uur. De herhaling is om 19.30 uur en de nabeschouwing om 20.55 uur. Alle uitzendingen via 298 m. vier verdwenen verder naar de achter hoede. In het voorste gelid ging de strijd intussen fel door. Er werd gejaagd over de stoffige wegen alsof er geen gruwelen als een onbarmhartig schroeiende zon bestonden. De man nen in de kopgroep wilden een zo groot mogelijk verschil. Daar hadden vooral Bahamontes, Baldini, Anquetil en Adriaenssens belang bij. De eerste twee louter om de winst van kostbare minuten. Anquetil en Adriaenssens bo vendien om hun respectievelijke ploeg leiders te dwingen van nu af aan voor hen partij te kiezen en heel de ploeg aan hen ondergeschikt te maken. Maar, in de groep der achtervolgers zaten mannen, ploeggenoten wel te verstaan, die er anders over dachten. Rivière Hoevenaers en Branckaert wensten niet zonder meer te capituleren. In drukwekkend was de jacht. Nu eens liepen de koplopers iets uit. dan weer wonnen de achtervolgers terrein. Ri vière en zijn Belgische makkers sche nen het pleit te zullen winnen toen zij in de slotfase een minuut terugwon nen. In de laatste kilometers echter haalden Anquetil en al de anderen nog eens extra uit. De minuut werd terug verdiend en in de eindsprint kreeg An quetil nog eens een halve minuut ex tra, omdat hjj de tweede plaats ver overde achter de trotse Anglade, die niet alleen in „eigen land" zegevier de, maar bovendien zijn nationale ti tel rechtvaardigde. Jury meedogenloos Daarna en nadat de groep-Rivière gearriveerd was, nadat Hoevenaers in de gele leiderstrui gestoken was en na dat de Belgen al hadden uitgerekend, dat zij ook het ploegenklassement ver overd hadden, na dat alles begon het wachten. Eerst kwamen de onfortuin- 1 ijken van het laatste uur. Dotto was de eerste. Hij was door een val uit de kopgroep geraakt. Vervolgens arri veerde Busto, een der vluchters van het eerste uur, voor wie in de slotfase de krachtsinspanningen te veel gewor den waren. Toen duurde het vele mi nuten eer het doodstil werd en Charly Gaul binnenreed. Korte tijd later meld den zich behalve Darrigade en de ont troonde drager van de gele trui, Ver meulin, de eerste Nederlanders: De Jongh en Kersten. Moe, maar bepaald niet uitgeput. Meer dan een half uurstart in de uitvallerswagen gestapt. Bij was de winnaar al binnen voor het het vertrek in Albi keek hij al pyn- peloton zich liet zien. Daarin zat de ''jk naar een knie. rest van Nelux, behalve Van den Borgh Of Piet van Est zou komen, betwe en Piet van Est. Van den Borgh zou felde iedereen, die 's morgens de enor- helemaal niet komen. Dat wisten we.1 me pleister gezien had die op zijn lin- Daan de Groot, die zondag j.l. tijdens de tiende etappe van de Tour de France, van Bayonne naar Bagnères de Bigorre, de strijd moest staken na een jlinke val, is na een kort verblijf in de ziekenhuizen van Bagnères en Toulouse per vliegtuig uit Parijs op Schiphol aangekomen. Op de luchthaven werd de onfor tuinlijke Amsterdammer woensdagavond laat door zijn vrouw en dochtertje begroet. Die was 's morgens vrij snel na de beweerde men. Maar, wie zegt of Baldini dadelijk reeds of pas na de Tour ineenklapt? Dan komt Anquetil, fel in een pres tigegevecht gewikkeld, want de tot nu toe on bezette Franse wieier- troon staat ook voor hem gereed. In één adem met Anquetil kan men Adri aenssens noemen. Die droomt er nu al jaren van de eerste Belg sinds 1939 te zijn, die de Tour (Van onze sportredacteur) AURILLAC, Woensdagavond. Om zeven uur vanavond lag Charly Gaul al in bed op zijn kamer in de de pendence van het hotel Du Square, even buiten Aurillac. Op dat moment zat de uitgebreide staf rekenmeesters van de heer Goddet nog te zwoegen op de samenstelling van het algemeen klassement, waarin precies staat te lezen wie zich wel of keen illusies behoeft te maken voor het verdere verloop van de strijd. Charly Gaul kon de slaap maar niet vatten. Hij had geen algemeen klassement nodig om uit te rekenen, dat hij er na één dolle dag bijzonder slecht voor stond. Hij troostte zich zelf niet met de gedachte, dat hij het vorige jaar ook in één etappe zo'n reuzenklap heeft moeten incasseren en desondanks zegevierend Parijs kon binnenrijden. Hij begreep, dat de situatie toen heel anders was. Het vorig jaar had hij slechts te maken met Geminiani en enigszins met Anquetil, van wie hij wist, dat die doodziek was. Nu prijken er op het lijstje met man nen, die hem een bijzon der onplezierige dag be zorgd hebben allerlei in drukwekkende namen. Bovenaan staat de Belg Jos Hoevenaers, het vorig jaar winnaar van Rome- Napels-Rome en dit jaar een der voornaamste troeven van ploegleider Jean Aerts. Vlak daaron der ziet hij Anglade, wel- bang. En terecht. te waggelen op zijn benen Het was immers onverant- toen hij de finish bereikt woordelijk om alles op één had. Dat de ogen hem bij- kaart te spelen; ook van na uit het hoofd rolden, de Nederlanders, want zij Vanwege al de pilletjes waren het eigenlijk hele- die hij geslikt heeft, zo maal oneens met wat er tot nu toe gebeurd is. Het is te dwaas om die tactiek te volgen en alle winst die er in de dagelijkse etap pes te verdienen valt te negeren. Want. als Char- ]v Gaul de Tour de France nu eens niet wint en hij dus niet automatisch voor een vette pot zorgt? Wat gebeurt er dan? Dan gaat er een formatie van Nelux naar huis, die zo goed als platzak is. Die zal vrij wel geen stuiver verdiend hebben. Nü is het te laat om nog te gaan begin nen aan het behalen van individuele triomfen. Het is al bergen wat de ko mende dagen de klok slaat. Dan vindt ge de Nederlanders in het ach- de France op zijn naam terste deel van het pelo- brengt. Zij allen hebben ton. On zich is zoiets niet een voorsprong die vari-erg. Dat gebeurde vroe- eert van 27 tot 20 minuten ger ook. Desondanks ech- En dan is er nog Rivière. ter kwam men met een de houder van het wereld- flinke beurs thuis, uurrecord en dit jaar de Het is te honen, dat de grote favoriet van de tijd nog keert. De kans heer Goddet. Hij heeft 18 daarop bestaat, want er minuten voorsprong. Dit hebben zich wij ver- alles overwoog Charly telden het al aan de Gaul en hij begreep, dat eindstreep enkele weinig één rit in de Alpen hem hartverheffende tonelen niet meer zou kunnen red- afgespeeld. Privat maakte den. Dat zelfs een tijdrit het het bontst van allen op de Puy de Dome hem Een uur lang heeft men de zege niet meer zou getracht hem tot bedaren kunnen brengen. En te brengen. Het lukte niet. daarbij was het voor hem Hij moest naar het zieken- een open vraag of de goe- buis. Maar er waren er de vorm, die hem van- veel meer. die zich had- daag volledig in de steek den „voorbereid". Zoiets gelaten had, op tijd terug kan niet ongestraft blij- zou zijn. Charly Gaul was ven. De komende dagen kerknie geplakt was. Maar, Piet van Est arriveerde wel. Huilend van Pijn, zoals hji bijna heel de zware route ge daan had, omdat het eigenlijk gekken werk was om met zo'n knie de trap pers nog rond te draaien. Meedogen loos echter waren de juryleden. Zij hadden het horloge in de ene hand, de rekentabel in de andere. Zij stelden vast, dat Piet van Est en nog zeven onfortuinlijken, bij wie de Spaanse kampioen Suarez, de befaamde Ber nard Gauthier, de Franse nationalen Stablinski en Everaert, de tijdslimiet voor het binnenkomen enigszins over schreden hadden en schrapten daar om hun namen en dus ook die van Piet van Est door. Vijftien man verloor de karavaan daardoor vandaag. Negentig zijn er nu nog over. Maar, als er op deze gruwelijke etappe nóg zo een volgt bij deze even gruwelijke temperatuur, dan sneuvelen er andermaal heel wat. Vermoedelijk ook Nederlanders. De ogen van Brammetje Kool bijv. bevie len ons helemaal niet bij de finish in Aurillac. Zijn meisje moet nu alvast maar beginnen met de hand over haar hart te strijken. Zij heeft namelijk te gen Brammetje gezegd: „Als jij Parijs niet haalt, hoef je niet meer bij me langs te komen." miiiiiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiHimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii 10-7--S9 12.5 km La Baraque PUY DE DOME sf La Font de l'Arbre CLERMONT FERRAND iswaar regionaal, maar rijdend als een Franse nationaal, zijn kampioens trui waardig. Dan komt de Italiaan Baldini. Goed, Charly Gaul. heeft ook gehoord, dat Baldini stond En in het kamp van Nelux? Men zal Gold schmidt nu wel met ver wijtende ogen aankijken, lijkt ons zo. Wij hebben ervoor gewaarschuwd. Vele dagen geleden al. zullen we meer weten. En wellicht ligt daarin juist de kans voor Char ly Gaul. Hoewel. Rivière en Anquetil en ook Baha montes maken bepaald niet de indruk slachtof fers van zichzelf te zijn Het Nederlandse schaakteam, dat ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad Amersfoort op 10 en 11 ju li a.s. aldaar een schaakwedstrijd zal spelen tegen West-Duitsland, is defini tief als volgt samengesteld: 1. Donner, 2. Prins, 3. Bouwmeester, 4. Cortlever, 5. Van Scheltinga, 6. Kramer, 7. Van den Berg, 8. Spanjaard. 9. Roessel, 10. Orbaan. Reserve is ir.van Donk. Het Westduitse tiental besiaat uit de volgenden spelers: 1. Unzicker, 2. Schmid, 3. Darga, 4. Niephaus, 5. Pfeif fer, 6. Teschner, 7. Kieninger, 8. Wolk, 9. Bialas, 10. Einsinger. Reserves zijn Scheipl en Joppen. Op dezelfde data zal de Nederlandse kampioene mevr. F. Heemskerk in twee partijen uitkomen tegen de Duitse titelhoudster mevrouw Rinder. Kom nou jongens, kan er nou niet één klein etappe- zegetje af van het jaar of één dagje gele trui? Zal het een groene wezen, daar. In ieder geval is het zo niet langer meer te har den. Wij vliegen in het lieve vaderland nou een maal niet iedere middag naar de radio om te horen dat jullie het zo warm hebben gehad. Zó krijg je geen thuisfront achter je. Er het ia hier even goed om te stikken. Laten we nou eens even met z'n al len bekijken wat we doen kunnen. Daan is naar huis, dat weten we. En dat mag dan prettig zijn voor zijn vrouw, wij hebben niets meer van hem te verwachten. Martin en Piet zijn gisteren in de bezemwagen gestapt. Dat zal wel ergens goed voor zijn ge weest al zie ik het niet direct. Maar goed, Martin en Piet zijn we kwijt. Die zijn door de knieën gegaan. Jammer, maar het is niet anders. Ik richt me dus nu tot Bram. En ik zou willen zeggen: „Bram. Bram luis ter niet verder naar Sjeng en Klaas en ga fietsen. Trek je niks aan van Gaul en besef terdege: Kool mag er ook wezen. Ga fietsen. Ga op je fiets zitten en kom er niet meer af. Nooit meer. Alleen zó kun je iets bereiken, voor jezelf en voor ons. En nu weet ik wel Bram: ik wek je op tot rebellie, tot verzet tegen de hoogste leiding. Maar ik vraag je op de man, om niet te zeggen op de fiets af: kan het zo blijven doorgaan? Moeten wij maar steeds Gaul en (klip) geit blijven sparen? Komaan, jongen, word eens wakker. Wat koop je er voor? Laat ze barsten, Sjeng en Klaas en Charly en ga fietsen! Wórd fiets desnoods; maar in 's hemelsnaam doe wat. We ver velen ons dood hier, van Roodeschool tot Axel en van Den Helder tot Sim- pelveld. Fiets en pak de gele trui, moffel haar weg of stop haar in je zak. Desnoods trek je het ding aan Ik hoop dat je genoeg hebt aan deze men tale injectie. Anders ga ik me er zelf mee bemoeien. Dit is mijn laatste woord, Bram. Pas op!" IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUII Het landenjeugdschaaktoernooi te Den Haag werd woensdag voortgezet met het spelen van de afgebroken partijen uit de eerste, tweede en derde ronde. De uitslagen luiden; Afgebr. part. le ronde; BelgiëZwit ser! 13, EngelandOostenrijk 3V4Yt. Afgebr. part. 2e ronde: Nederland België 31. Zuidemade Bruycker 0-1; West-DuitslandEngeland 40; Zwitser landNoorwegen l'/s2%. Afgebr. partijen 3e ronde: Noorw. Nederl. 2!41%, BlsnesZuidema 10; OsterbergVan Oosterom A, Gul- brandsenFietje 1-0; OostenrijkWest- Duitsl. Vi3H. EngelandZweden 22. Vierde ronde: NederlandEngeland 3-1; Kuypers—Ru- mens 1-0 ZuidemaMabbs V2Van OosteromHindle 1-0, FietjeHollis Vs'a, Denem.West-Duitsl. 2-0 1 afgebr. partij), Zwitser!Oostenr. 1-3, BelgiëNoorw. 0-3 (1 afgebr. partij). De strafcommissie van de honkbal- bond, heeft uitspraak gedaan in de kwestie Jole en v. d. Mark beiden EHS en d'Arnauld van VVGA naar aanlei ding van de incidenten welke zich tij dens de op 30 mei j.l. gespeelde wed strijd EHS-VVGA hebben voorgedaan. Door de wel zeer uiteenlopende verkla ringen van de betrokken spelers, is het de strafcommissie niet mogelijk geble ken, de Schuldige aante wijzen. Er zullen dan ook geen maatregelen tegen de spe lers worden genomen. Wel zal de com missie nog een onderzoek instellen, en uitspraak doen naar aanleiding van de houding die het VVGA-bestuur heeft aangenomen, in de tijd welke voor de uitspraak van de strafcommissie is voorafgegaan. Het schaden van het al gemeen honkbalbelang, is het motief van dit onderzoek. Gerrit Voges van Sp. Enschedé zal het komende voetbalseizoen de gelede ren van DOS versterken. Kerkhoffs van Enschedese Boys gaat in Sp. Enschedé spelen, terwijl Moddejonge jr. van de Sportclub overgaat naar Enschedese Boys. Bergklassement 'B.) 271 pnt.; 4 Anglade (Centr. Zuid) 207 pnt.; 5 Vermeulin (Parijs Noordoost) 205 pnt.; 6 Graf Zwits./Duitse p!) 201 Pnt.; 7 Rivière (Fr. Nat.) 196 pnt. 8 Graczyk (Fr. Nat.) 183 pnt.; 9 Van Aer- (B 177 pnt.: 10 Van Geneugden (B.) 4 '6 pnt. E De Nederlander Pi-t van Est kwam in uur 50 min. 12 sec. als 97e binnen, na- aat de finish-controle al was gesloten. De wedstrijdleiding heeft besloten dat van Est, evenals zeven andere renners rr. t.w. Bouvet (West Zuid West), Sta- (Fr. Nat.), Suarez (Sp.), Galde- «no (Sp.), Everaedt (Fr. Nat.), Berren- SfJ;0 (Sp.) en Gauthier (Centr. Zuid) rf" te laat binnenkwamen, donderdag niet mogen starten. E In deze 13e etappe werden dus 15 ren- tin geëlimineerd. De Nederlander Mar- Ya.1 den Borgh heeft in deze etappe -.„ rijd gestaakt. Ook de Zwitser Platt- fl', Moresi (Zwits-Duitse p!), Ecuyer ^ts-Dmtse p!), Pavard (Parijs Noord- Dejouhannet (Centr. Zuid) en ano (Sp.) zijn uitgevallen. E 1,"iiiiiiMiiiiiiiiiiiiil|iiiiiiiiil|iiiirl|II|iiil|liiill||||||||||l|l|inr iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiii! La 9?'de r3 Diane, Bourboule.^^ Tauves>^2^Le Mont-Dore La Roché-Vendeix 9-7.'59 231 km Riom-fes^x Montagnesr ~*Puy Mary AURILLAC 1500 F...JI 1000 A llllllllllü ËïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllliï 19 De oude jutter trok de touwladder strak en wees Hedwig hoe hii het beste kon klimmen. Toen ver dween hii in de kajuit van de „Cobri" om een veilig plekje voor de buit te zoeken. Sneller dan hii zelf verwacht had, was Hedwig op bet dek van de „Lux" beland. Hij trok de staaflan taarn te voorschijn en liet het licht van de lamp voor zichtte over het dek spelen. Het was er een enorme ravage. De verschansing was op vele plaatsen ge broken doordat de deklast er doorheen was geslagen. Overal lagen stukken hout, glasscherven en bergen zand. B(i de davits op het sloependek stond vreemd genoeg een harmonium. Het was dwars door de wand van de officierensalon naar buiten gevlogen en bij de davits tot stilstand gekomen. Het leek als of ze bezig waren geweest, het doorweekte instru ment als een sloep te strijken, zo netjes stond het ervoor klaar. De voormast lag als een gevelde toren over het brughuis heen. Als je over die mast durfde lopen zou jc zo op hét afgebroken voorschip kunnen komen De schoorsteen had zich half door de smalle olanken van het sloependek geboord. Hedwig rilde. Hij kon zich nu de doodsangst voorstellen van de mensen die in deze ruïne hadden staan wachten op de reddingboot terwijl steeds nieuwe grondzeeën hun schip vprder aftuigden. Eén wand van de onder- brug was letterlijk losgerukt. De klinknagels waren uit het staal geplukt als stukjes sucade uit een tul band. Hedwig voelde de beklemming van deze gehele entourage, die een vreselijk verhaal van ontzetting en ontreddering vertelde. In de mist die hierboven dichter was dan vlak boven het water, leken de res tanten van de achtermast met de laadbomen op galgen. Weer voelde hij een rilling langs zijn leden lopen. In een onbestemde vrees keek hij even over de verschansing om te zien of de „Cobri" daar nog lag. Hii nam alleen de top van de mast waar. Het scheepje zelf lag onder een watten deken van nevel. Hedwig zuchtte onwillekeurig opgelucht. Ze was er n°g' Toen ging hij, zich voorzichtig een weg zoekend, in de richting van de commandobrug. Dat was het hoogste punt van het schip en van daaruit zou hh de „Lux" verder kunnen verkennen. Het trof hem, hoe enorm groot alles aan boord van de coaster was. De brug bijvoorbeeld, leek een enorme serre zonder ruiten In één oogopslag zag hij, dat Simon hier al aan het werk was geweest. Het kompas was uit zjjn hengsels gelicht Langs een ijzeren trap. waarvan hy elke tree eerst met één voet betastte om niet onver wachts in de diepte te vallen, belandde hij bij de on- derbrug Op goed geluk ging hij één der gangetjes in. Hii belandde in een vierkant vertrek waarvan de vloei bedekt was met zeekaarten, instrumenten en stalen stoelen. D't moest de kaartenkamer ziin. Hy zocht zich een weg door de ravage en kwam bij een andere gang terecht, die wat breder was. Overal lagen de vreemdste voorwerpen over de vloer, vooral veel kleren. „De officiershutten!" dacht Hedwig. Hy ging door één van de deuren die op deze gang uit kwamen en vond inderdaad een hut die eruit zag als een luxe hotelkamer, ondanks de rommel die ook hier overal verspreid lag. Onder de enige koot üie de hut telde stond een koffer. De jonge ito ter haalde haar naar voren en maakte de sloten los. Bij het ucni var de lamp zag hij, dat de koffer vol kleren zat. Hij wierp die opzij en vond op de bodem van de koffer een aantal boeken. Alles was nog kurkdroog. De boeken gooide hij op de grond. Opeens had hy een portefeui'le in de handen Zenuwachtig onder zocht hii de inhoud. Geld!..., enkele foto's, waar onder er één was van een lachend jongetje van een jaar of drie en enkele brieven. Snel frommelde hy het geld in zijn zak. De rest liet hij liggen. Een vreemde hartstocht greep hem aan. Hier was gróte buit te behalen! Hij maakte de koffer geheel leeg, wierp er één van de uniformen die er het mooist uit zag weer in en liep met de koffer in de hand te rug naar de gang. Wéér een deur. Hij kwam in een eenvoudiger hut terecht. Op de grond lag een wek ker. Het was een mooie! Snel deed Hedwig het ding in de koffer. De hartstocht van het jutten nam hem nu geheel in bezit. Hij liep van de ene hut naar de andere, struikelde soms over dekens en meubels die kris kras over de vloer lagen en vond overal wat van zijn gading. De koffer kon hij bijna niet meer dichtkrij- gen en zii woog tientallen kilo's. Hij sjouwde er, zo goed en zo kwaad als het ging mee rond, tot hy opeens weer in de kaartenkamer stond. Daar ont dekte hi1 dat het buiten geheel donker was. De mist was eveneens dikker geworden. Het licht van de lamp, vormde een duidelijke lichtbundel. Tevreden zeulde hij de zware koffer naar het dek. De touw ladder, die aan het sloependek was bevestigd, pas seerde de verschansing op het punt waar Hedwig stond. Hedwig voelde zich in een uitgelaten stem ming Hu gat een paar rukken aan de touwladder en schreeuwde naar beneden: „Hei, maat! Leef je nog?" Er kwam geen antwoord. De mist moest het geluid van zijn stem opgeslorpt hebben. Nögeens riep Hed wig: „Hei, Simon! Ik heb hier een hele koffer vol!" Weer bleef het stil beneden. Het water klotste vredig tegen de flank van het schip. Nu trof het Hedwig plotseling, dat hy zoeven geen weerstand had ge voeld. toen hy aan de touwladder trok. Hy deed het nu nog eens. Zonder moeite kon hy de jakobsladder een paar meter optrekken. Een nevige paniek greep Hedwig aan. De ..Cobri' was weg... Hy zette beide handen aan de mond en begon vertwijfeld te schreeuwen: Simon! Simon!" Het bleef doodstil op zee. Er was niet meer dan enkele meters zicht De klamme mist lag als een reusachtig kussen over het wrak waarop Hedwig als een ver geten schipbreukeling radeloos heen en weer liep. (Wordt vervolgd). Een gevangenisstraf van acht maan den waarvan drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling heeft de offi cier van justitie by de Arnhemse recht bank, mr. A. J. J. Pfeil dinsdag ge- eist tegen een 24- jarige timmerman uit Nijmegen, die terechtstond op be schuldiging zyn vader voor een bedrag van 4650.- te hebben opgelicht. Hij manipuleerde namelijk met een spaar bankboekje en met cheques van zyn vader, die doordat zyn zoon al eerder derailleerde, teneinde raad van de vals heid in geschrifte in casu verduistering aangifte deed by de politie. Van het verduisterde geld huurde verdachte een auto en trok daarmee naar het buiten land. By zyn terugkeer had hy nog maar een bedrag van ongeveer 75.- over. Hy zou zich achter gesteld heb ben gevoeld by een broer. Uitspraak over twee weken. West-Duitsland Per schip is giste ren in Bremerhaven teruggekeerd een 53-jarige Duitser, Kurt Rossmeisl, die vyftien jaar lang in de Verenigde Sta ten een illegaal bestaan heeft geleid. Rossmeisl is als officier van Rommels „Afrikakorps" door de Amerikanen ge vangen genomen en naar een kamp in de V S. gebracht. Hij wist echter te ont snappen en heeft sindsdien kans ge zien uit handen van de Amerikaanse autoriteiten te blyven. met het opgeven van Uw vakantie-adres. U kunt dit NU DIREKT doen, of, wanneer dit niet mogelijk is, dan toch uiterlijk EEN WEEK VOOR UW VERTREK. Wij zullen er gaarne voor zorgen dat U Uw lijfblad op Uw vakantie-adres ontvangt, maar mogen wij dan op Uw medewerking rekenen? Wilt U voor Uw opgave ge bruik maken van een BRIEF KAART en, wanneer U week- abonnee bent, het verschul digde abonnementsgeld over de vakantie-periode vooruit aan de bezorger voldoen? De administratie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7