IIF0RD^>^© i f De Belgische C.Y.P. keert zich tegen het dirigisme Huisvesting in de woonoorden staat op een te laag peil Plan-Wils veen vindt voor- en tegenstanders LONDENSE BRIEF Zwarte arbeid verontrustend Kunst in het teken van de Olympische Spelen Wrak van helikopter naar „De Kooi Bediening atoom- koopvaardij-schip Spionageproces in Athene Vliegveld Ypen- burg opheffen? Storing rotor bladen oorzaak? Ezeltjes-karavaan naar Nederland onderweg Hoofdbedrijfschap meent dat volle bestrijding utopie is AMBONEZEN IN NEDERLAND Nederlands ingenieur bij opleiding in V.S. IN VERSLAG KAMERCOMMISSIE Het bier was niet best Een onnodig ongeluk Het nut van de adel Gevonden wrak naar vliegveld De Kooy ftoemenië laat weer Joden emigreren IN KAPPERS- EN SCHILDERSBEDRIJF DONDERDAG 9 JULI 1959 PAGINA 9 de volwaardige,geheel metalen 6x6 Advertentie A I..III Io het voorwoord van het zgn. „Kerst- Programma" van december 1845, waarmee zich de een half jaar te- oren opgerichte Christelijke Volkspar- sp C-V.P.) aan het Belgische volk pre steerde, vinden we kernachtige «zei/bewuste zin: „De Christelijke tj? ^Partij is een jonge, moderne par- mhaar leer en haar werken zijn ge- l op de noden van de dag". Het GG't niet lang geduurd of de C.V.P. in een harde nolitieke strijd de- iA uitspraak waar maken. Nadat met S laatste kabinet Spaak-Eyskens de ^menwerking met de socialisten een n? v°od, moesten de leiders van de jOfistelijke Volkspartij, eerst met de oeralen en vervolgens in de homogene j5r™telüke regeringen van Duvieusart, hollen en Van Houtte inderdaad trach- "net de noden van de dag op zeer jSschillende terrein klaar te komen. I e socialisten hebben het de C.V.P. ®e jaren zeker niet gemakkelijk ge- - aakt en vooral de koningskwestie en tis f'hool strijd zo uitgebuit, dat de par- 't tydelijk, in de jaren tussen 1954 en lichtelijk verzwakt, uitgesloten van het dragen van regeringsver antwoordelijkheid. r,Pfze jaren van oppositie heeft de „^telQke Volkspartij uitstekend be- at- Zjj heeft haar programma scher- tipT geformuleerd en een vurige poli- af camPagne ontwikkeld die verle- Jaar tot een duidelijke overwinning 'Ode. Sindsdien is de CVP wederom j.nf'Ohtwoordeltjk voor het bestuur van ,.®t land, tezamen deze keer met de 'meralen. De kracht van de CVP ligt bou fieZe keer wederom in de reeks ,=kwame politici, die zij naar voren Fm brengen, iets wat de CVP altijd a;e't gekenmerkt: reeds van het begin p' aan, toen in augustus 1945 bij het ,®rste congres van de CVP de oprich- p,rs. van de partij het volk van België wiepen tot een politieke actie in Wisteüjke zin, vond men onder hen tia?en' rï'e later op nationaal en inter nationaal terrein nog een grote rol zou- spelen: de eerste voorzitter dr. A. P Schryver, minister van Staat, pre sent van de Internationale Unie van Advertentie Van Nelle bestellen! Christen-Demokraten, de tegenwoordige ambassadeur van België in ons land, de heer Van der Straten Waillet, Paul Willem Segers, Paul Struye, de kort geleden onverwachts overleden De- schuyffeleere e.a. Wie kent niet de grij ze en overal geëerbiedigde figuur van de heer Van Cauwelaert, een van de „grand old men" van de Europese christen-democraten, de uiterst bekwa me premier, Gaston Eyskens, de poli ticus met een grote internationale be kendheid, oud-premier Paul van Zee land, de jonge Raymond Scheyven, die als voorzitter van de Ecosoc een grote ervaring in veel omvattende wereldpro blemen opdeed, prof. Houben, die de grote lijnen van de politieke program ma's ontwerpt, de tegenwoordige mi nister van buitenlandse zaken Wigny, die jarenlang in Straatsburg en Luxem burg een zeer actieve rol in vraagstuk ken van Europese integratie gespeeld heeft en tenslotte de vurige en on vermoeibare voorzitter van de CVP, wiens dynamiek de Belgische Christe lijke Volkspartij inderdaad tot een steeds jonge en strijdvaardige partij maakt: minister van Staat Théo Lefèvre. Een dergelijk team van politici was ook nodig om aan de druk van het Belgische socialisme en aan de taktiek van de Belgische liberalen het hoofd te kunnen bieden. De C.V.P. richtte zich sterk tegen het toenemende dirigistische streven van de Belgische socialisten en won daarmee het vertrouwen van brede kringen van de bevolking. Zij legde het accent minder op nationalisa ties, maar sterker op structuurhervor mingen en bedrijfsorganisatie. Hierin is zij, als een volkspartij, die alle kringen en standen van de maat schappij wil omvatten en tot solidaire samenwerking wil brengen, inderdaad aan de Katholieke Volkspartij en de Eu ropese christen-democratische partijen verwant. Zij ontwikkelde een program ma tot steun van de kleine zelfstandigen, voerde een positieve gezinspolitiek via kinderbijslag en fiscale tegemoetkomin gen, een gezonde woonpolitiek en heeft in de korte tijd na haar terugkeer in de regering een historische daad volbracht die het gehele volk tot zegen zal dienen: na de overwinning van 1958 heeft de C.V.P. de schoolstrijd niet willen be slechten door aan de oppositie een re geling van de schoolstrijd alleen door de parlementaire meerderheid op te Het is niet verstandig het eigen groepsleven van de Ambonezen te Zeer aan te tasten. Hun eigen toe komstperspectieven dienen zoveel Mogelijk te worden gerespecteerd. In het huidige stadium dient het verant woordelijkheidsgevoel op kerkelijk en Maatschappelijk terrein van de eigen groep te worden versterkt. De zelf- verzorging dient te worden doorge trokken, maar voor sommige cate gorieën zullen aanvullende sociale voorzieningen noodzakelijk blijven. De Problemen van de jongere generatie dienen de grootst mogelijke aandacht te hebben. Aan de voorlichting van de Nederlandse bevolking ten aan- *ien van de Ambones j wereld dient speciale aandacht te worden besteed. t He commissie, die in 1957 werd in- Jysteld om onder voorzitterschap van 'itvrouw dr. H. Verwey-Jonker een laddie te maken van de maatschappe- 9ke vraagstukken in verband met het oortgezet verblijf der Ambonezen in ins land, heeft deze richtlijnen voor het "peid en vele andere suggesties en jannen samengevat in een dezer da- 5eh aan de Staten Generaal aangebo- jjeP rapport. Dit rapport, dat tot titel ?eft „Ambonezen in Nederland", is 'Pd april aan de minister van Maat- Kchappelijk Werk, dr. Klompé, uitge dacht. 0 He commissie komt tot de conclusie, Pat de huisvesting in woonoorden op te laag peil staat. Individuele huis- estlng in woningen tussen de Neder- aadse bevolking kan voor de grote JPPerderheid echter vooralsnog niet ^°rden aangeraden, aldus de commis- „le> die by wyze van proef de inrich- j;Pg van open woonwüken aanbeveelt, 'wt zou toe te juichen zyn als meer 1 "twikkelde Ambonezen hun groepsver band niet zouden verbreken en ook in j." woonwüken zouden blijven wonen. v commmissie pleit in dit verband oor het bouwen van een aantal mid- 'Pstandswoningen in de woonwyken. j hlaar het oordeel van de commissie uP een gemengde Nederlands-Am- i Ppese commissie van bijstand van nut JPinen zjjn bij de uitwerking van deze uitlijnen die de commissie niet al- ,j aan de regering maar ook aan an- »®re autoriteiten en aan werkgevers P willen voorleggen. Het verdient aanbeveling, aldus de v°Ptmissie, op de duur de verstrekking ,,aP reisdocumenten aan Ambonezen op gemeentelijk niveau mogelijk te ma- V®P- By het beoordelen van verzoeken t~P Ambonezen tot naturalisatie beho- jpP dezelfde maatstaven te worden aan- w'egd als die, welke voor andere Porndelingen gelden. j>Pe. commissie heeft nog meer sug- Atvl'es- Aangezien gebleken is dat vele JPbonezen gemakkelijke arbeiders zün weinig formele eisen, zal er zoveel rps Mogelijk is tegen moeten worden Slaakt dat hun. als gevolg van deze Ofe?teHjke instelling, loonsverbetering heter werk -ontgaat. Op den duur Advertentie Van Nelle bestellen! vati o'ë Het regionale parlement (jpP Sicilië heeft gisteren een christen- c PWcraat. Ferdinando Stagno d'Al- ^ijp tot 2i'n voorzitter tot zpn voorzitter gekozen, c VGrkiezing betekent een nederlaag diPr ?e huidige premier Silvio Milazzo, 5<Vi«i met een 8r°ep „christelljk- "elitu n" heeft gekeerd tegen de lan glet! Democrazia Cristiana en sa- tw.PWerking heeft gezocht met commu- P en medereizigers. zal een meer gedifferentieerd steunbe leid de Ambonees moeten prikkelen tot grotere bereidheid om in een eenmaal gekozen werkkring te blijven. Voorzo ver zy dit zelf wensen, zullen de Am bonezen nog geruime tyd in staat moe ten worden gesteld hun eigen kerkelijke organisaties en daarmee verbonden verenigingsleven te handhaven. Toetre ding van jongere Ambonezen tot de be staande kerken in Nederland dient eer der te worden aangemoedigd dan te gengewerkt. De commissie acht wetenschappelijke onderzoekingen naar de situatie van de Ambonese jeugd, naar het Ambonese cultuurpatroon zoals zich dat in Neder land handhaaft en vervormt en op het gebied van de onderlinge verstandhou ding tussen Nederlanders en Ambone zen noodzakeiyk. Advertentie Van Nelle bestellen! leggen zy heeft veeleer het initiatief genomen tot het bereiken van een door allen aanvaarde overeenkomst, het schoolpact, waardoor inderdaad een van de wonden in het politieke leven van België werd genezen. De schoolvry- heid is hiermede voor het grootste ge deelte wetteiyk geregeld. Een smarte- ïyk nationaal konflikt, dat decennia ge duurd heeft, Is hiermede teneinde. Er wachtten de nieuwe CVP-rege- ring spoedig echter no andere zwa re problemen: de kolencrisis met de verwikkelingen in de Borinage, de nieuwe evolutie in de Congo. Hoewel de CVP hier gedeeltelijk met de na latenschap van de socialistische rege ring te kampen heeft, is het haar tot nu toe gelukt, ook op deze gebieden een politieke iyn te volgen die van groot verantwoordeiykheidsbesef voor welzijn en toekomst van het gehele land getuigen. Voor de Katholieke Volksparty is de CVP een zusterparty, hun leiders wer ken met onze politieke vertegenwoordi- fers sinds jaren in de Benelux, in traatsburg, in Luxemburg en nu in Brussel, en ook in het kader van de internationale samenwerking van chris ten-democraten op vruchtbare wijze sa men, een stuk christeiyke en Europese samenwerking, die voor de Benelux- landen èn voor Europa een bouw- en hoeksteen van grote waarde vormt. Dr. K. J. HAHN Sovjet-Unie Te Pervuralsk nabij Sverdlovsk heeft een volksrechtbank het doodvonnis uitgesproken over een monteur; die enige tyd geleden in staat van dronkenschap een volksmilitieman heeft doodgestoken. Het vonnis zal door de kogel worden voltrokken. Het was tot dusver de gewoonte in de Sovjet- Unie, dat alleen voor misdaden tegen de staat de doodstraf werd gegeven. Om te worden opgeleid in de bedie ning van de Savannah, het eerste Ame rikaanse koopvaardyschip dat door kernenergie wordt aangedreven en dat 21 dezer door mevr. Dwight Eisenho wer wordt te water gelaten, zyn uit ver schillende landen technici naar de Ver enigde Staten vertrokken. Onder deze technici bevindt zich ir. M. Muysken. wetenschappelijk medewerker van het Reactorcentrum Nederland. De oplei ding duurt ongeveer 15 maanden. In de kosten van de uitzending van ir. Muys ken werd mede bygedragen door de Ne derlandse stichting kernvoortstuwing koopvaardy. Advertentie Van Nelle bestellen! De 36-jarige Manolis Glezos, die een nationale figuur in Griekenland werd doordat hy in 1941 de hakenkruisvlag van de door de Duitsers bezette Acro polis neerhaalde, staat vandaag voor een krygsraad in Athene terecht op be schuldiging van vorig jaar hulp aan spionnen verleend te hebben. Glezos is leider van het linkse blad „Avgi". Dit melden Beuter en het Atheense persbu reau. Met Glezos staan nog anderen terecht, die lid zouden zyn van een ondergrond se beweging van de Griekse communis tische party. Drie van dezen, met wie Glezos in contact zou hebben gestaan, zouden vanachter het IJzeren Gordün in Griekenland binnengekomen zyn. In communistische landen is een storm van protest tegen het proces opgestoken. Men eist, dat Glezos niet voor de krygs raad, maar voor de gewone rechter wordt gedaagd. Een der andere gedaagden is Con- stantine Kolliyiannis, lid van het poli tieke bureau van de buiten de wet ge stelde communistische party. De tegen Glezos uitgebrachte be schuldiging berust op een wet van 1936 die volgens conservatieve en andere op positieleiders verouderd is en tegen de grondwet ingaat. Glezos zou ter dood veroordeeld kunnen worden. (Van onze Haagse redacteur) Een by'zondere commissie uit de Tweede Kamer heeft een voorlopig ver- gering dat een uitbreiding van de Haag se agglomeratie naar het oosten op kor te termyn noodzakeiyk is, dat het plan „Wilsveen" daarvoor de beste oplossing vormt en dat men dus moet zorgen voor de bestuurlijke voorzieningen, die voor de verwerkeiyking van dit plan nodig zijn. In het voorlopig verslag over deze no ta treedt nu een zeer heterogeen com- slav aitgebracht over de nota die op Plex va" meningen over dit vraagstuk _slag uitgeDracnt over ae nota, aie op cWhts over het eind van het vorig jaar door de toenmalige ministers Witte en Struyc- ken werd ingediend inzake de uitbrei ding van de Haagse agglomeratie. De ze nota bevatte de uitspraak van de re- illiniumin De afgelopen zondag, tot dusverre de warmste van het jaar, liet het Brits verkeersmonster voor het eerst in alle ernst -:yn na-oorlogse tan den zien, toen een groot deel van En- gelands automobilisten besloot zich naar zee te begeven langs de sudde rende wegen. Het aantal auto's dat in de ochtenduren Londen verliet bedroeg gemiddeld veertigduizend per uur. Er vormden zich enorme en kilometerlan ge verkeersopstoppingen. De beide we genwachten van de twee grote auto mobilistenclubs hadden de handen vol met het verlenen van hulp. Op de heu vel by Sevenoaks, niet ver van Londen, stonden op een gegeven ogenblik ruim honderd auto's langs de weg die de geest hadden gegeven en wachtten op assistentie. Op het Londense vliegveld, waarvan sommige ontvangstruimten aanspraak maken op voorrang in het program voor het opruimen van krotwoningen, werd gisteren veel geleden door ver trekkende en arriverende toeristen. Er was geen ys in de bar. Voor de aan komende toerist, die zich kribbig af vroeg waarom hy in een hitte van 92 graden genoegen moest nemen met lauwe dranken, was het evenwel een goede les. Want in Londen zelf togen de gemartelde Londenaren van café naar café hopend koud bier te vinden in de luttele uren waarop het de En gelsen op zondagen is toegestaan een glas bier te kopen (van 12 tot 2 en van 7 tot 10). In deze warme dagen be seft men eerst hoe ontstellend primi tief de Engelse café's zyn. Het meeste flessenbier en er wordt in Engeland veel en veel meer flessenbier gedron ken dan in ons land was lauw of erger. Maar er is sedert enige jaren sprake van een stygende vraag naar wat de Engelsen „lager" noemen en wat by ons „pils" heet. Enkele uitzipn- deringen daargelaten, wordt dit bier verstrekt in flessen. Aangezien de En gelsen meestal hun smaak voor dit bier hebben opgedaan op het vasteland, hebben zy eveneens geleerd dat men dit bier koel behoort te drinken. Van daar dat men in de meeste café's op de toonbank of bar een houten tobbe ziet staan met een groot blok ijs, waarop of waartegen de flesjes pils rusten. Maar niet op zondag. Op de dag des Heren drink je zelfs dit bier op kamer-temperatuur. Bier geschon ken op een temperatuur van 80 graden verliest aanmerkeiyk aan bekoring. Frigidaires onder de tapkast zyn in En- '^iiiinmiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiminiimiiiniiiiiHiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiHiMiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ gelse café's, behalve in de meest mo derne, zeldzaamheden. Vele Engelsen zullen zich aan het begin van deze week ernstig hebben afgevraagd hoe veilig is te vliegen in de vliegtuigen van de onafhankeiyke luchtvaarlünen. Naast de twee grote staatsbedrijven, de BEA en de B.O.A.C., telt Engeland een twintigtal onafhankeiyke luchtvaart- maatschappüen. Het vorig jaar, in de maand september, viel een Viking vliegtuig van een van deze maatschap- pÜ'en in een straat in Southall te plet ter. De uit drie personen bestaande bemanning kwam om. Een vrouw en drie kinderen, woonachig in de huizen waarop het vliegtuig terechtkwam, vonden eveneens de dood. Op maandag van deze week werd het officiële rap port gepubliceerd omtrent de oorzaken van het ongeluk. Onder meer biykt uit het rapport dat de piloot van het vlieg tuig oververmoeid was, dat het vlieg tuig overbelast was, en dat de eveneens oververmoeide monteurs die het vlieg tuig hadden nagezien hun taak met naar behoren hadden verricht. Het rapport maakt duidelök dat de eige naars van het vliegtuig de winst ver kozen boven de veihgheio van hun per soneel en wellicht passagiers. Het rap port is aanstonds ter hand gesteld aan de Hoofd-Officier van Justitie die zal moe ten uitmaken of hy een vervolging aanhangig zal maken tegen de schul digen. Maar er is één schuldige die niet voor de rechter zal verschijnen, n.l. de Britse regering die, ondanks dringende verzoeken van de bonafide luchtvaartiynen, tot heden geen stap pen heeft ondernomen om te voorko men dat de beunhazen om wille van de winst op zo gewetenloze wyze men senlevens in gevaar stellen. Er gingen al lang geruchten dat alles niet pluis was bij de particuliere luchtyaartmaat- schappüen. Op grond van deze geruch ten verzochten de directies van de bo nafide maatschappijen aan de regering slechts vliegvergunningen te verstrek ken aan particuliere ondernemingen op de strengste voorwaarden en onder een stelsel van permanente technische inspectie. De regering vond het even wel niet nodig dit verzoek in te willi gen, officieel omdat het Ministerie van Vervoer niet beschikte over voldoende inspectiepersoneel. Enige tyd na het ongeluk in Southal verklaarde de mi nister van vervoer dat de regering overwoog om maatregelen te nemen, doch dat dit veel tyd en nieuwe wet geving zou vereisen. Hy meende dat er niets gedaan kon worden door het huidige parlement en dat men zou moeten wachten tot na de algemene verkiezingen. Er zijn herhaaldelijk stemmen op gegaan in de laatste maanden van zowel liberale als socialis tische zyde om een eind te maken aan het stelsel dat de Britse regering in staat stelt gewone burgers in de adel- stand te verheffen. Het stelsel is aan zienlijk gesaneerd, ofschoon het nau welijks veertig jaren geleden is dat men nog voor een som van ongeveer driehonderdduizend gulden, gestort in de kas van de regerende partp, een adeliyke titel kon kopen. Er is een aanzieniyk aantal Engelse edelheden slechts adellijk in de tweede of derde generatie, wier vaders of grootvaders deze dure cadeautjes gekocht hebben voor zich zelf en hun nakomeling- schap. De regering is enigszins tege moet gekomen aan het groeiend vejr" zet door het instellen van de adels- rang voor de duur van het leven, zo dat de oudste zoon de titel niet kan erven. Maar voorlopig zal de huidige regering en waarschijnlijk ook de vol gende regering het stelsel handhaven Het heeft nameiyk twee voordelen. Het stelt haar in staat om trouwe en n«- vere lagerhuisleden, die menen dat ze eindelijk recht hebben op een porte feuille, in het riet te sturen met een ridderschap. Het stelt haar ook in staat zo nu en dan de oppositie in het Hogerhuis een weinig nieuw leven in te blazen door het produceren van nieuwe socialistische edellieden. DAAN VAN DER VAT. (Van onze correspondent) Woensdag omstreeks het middaguur heeft, zoals wy reeds in een deel on zer edities vermeldden een zware drij vende bok het wrak van de in het Mars diep gestorte helikopter gelicht en naar Den Helder gebracht. De stoffelijke overschotten van de twee bemannings leden trof men in het wrak aan. Zy zaten nog op hun plaatsen vastgeriemd. Uit de beschadigingen is wel gebleken, dat het toestel voorover in zee is ge- stort. Het wrak is overgebracht naar het Marine-luchtvaarttechnisch bedryf, dat is gevestigd op het vliegveld De Kooy naby Den Helder. Daar zal een commis sie van onderzoek de juiste oorzaak van het ongeval trachten te achterhalen. Deskundige» veronderstellen dat het on geluk te wyten is aan een storing aan de rotorbladen. Normaal zou een der- geiyk toestel dan ais het ware aan een paracute neerdalen, maar men veron derstelt, dat het toestel door het opbe ren van de marine-officier uit zijn ba lans is geraakt en dat dit tezamen met de storing tot het ongeluk heeft ge leid. Koning Boudewijn, koningin Juliana en Prins Bernhard hebben de commandant van de marine luchtvaartdienst, kapi tein ter zee-vlieger W. Aernout, ver zocht om hun deelneming over te bren gen aan de nagelaten betrekkingen van de omgekomenen by het ongeval met de helikopter. Ongeveer twee weken geleden heeft dt regering van Roemenië opnieuw Jo den toestemming gegeven naar Israël te emigreren. De afgelopen veertien dagen zijn volgens UPI ongeveer der tig gezinnen per trein of vliegtuig uit Roemenië in Wenen aangekomen. Drie maanden geleden is de emigra tie van Roemeense Joden plotseling stopgezet. De oorzaak van deze maat regel was niet bekend, maar aangeno men werd dat het een gevolg was van protesten van de Verenigde Arabische Republiek.' aan de dag. Men is het slechts over één punt eens: dat het probleem ur gent is en dat men dus moet kiezen voor de een of andere oplossing. Er biykt ook binnen de verschillende frac ties geen eenstemmigheid te bestaan over het regeringsstandpunt. Bij het overleg in de Kamercommissie hebben zich twee hoofdstromingen afgetekend. De ene groep voelt het meest voor uit breiding van de bestaande kernen met daarnaast spreiding over de randge meenten. De andere geeft de voorkeur aan de bouw van Wilsveen (een nieuwe stad ten noorden van de spoorwegkrui sing by Noortdorp). Slechts een enkele stem gaat naar het plan „Reyens" (uit breiding op het gebied van de gemeen ten Pynacker en Nootdorp ten zuiden van de spoorwegkruising aldaar). Het heeft in de Kamercommissie de aandacht getrokken, dat Botterdam een nieuwe satellietstad voor 175.000 inwo ners wil bouwen, ten dele op het ge bied van Capelle aan den IJssel. Men vindt het opmerkeiyk, dat de uitvoering van dit Rotterdamse plan het volgend jaar reeds start zonder dat daaraan re geringsnota's en kamerdebatten behoe ven te pas te komen. De grote meerderheid van de Kamer commissie meent over de nota betref fende Den Haag slechts voorlopige opi nies te kunnen geven. Men vraagt om nader uitsluitsel over het standpunt van het nieuwe kabinet in de onderhavige kwestie en men legt de regering voorts onder meer de ernstige vraag voor of het niet mogeiyk is het vliegveld Ypen- burg op te heffen en dit terrein aan te wyzen voor bebouwing. Het heeft de commissie nameiyk getroffen, dat by alle beschouwingen over de uitbreiding van de Haagse agglomeratie de aanwe zigheid van genoemd vliegveld als een permanente factor biykbaar zonder meer aanvaard is. Bij de „hearings", die de commissie heeft gehouden, z^n diepgaande me ningsverschillen aan de dag getreden over de merites van het regeringsstand punt. De gemeentebesturen van Den Haag, Nootdorp, Rüswijk en Voorburg hebben zich ais voorstanders van het plan-Wilsveen doen kennen. Tegenstand van het plan op uiteenlopende gronden kwam van vertegenwoordigers van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, het Landbouwschap, de gemeentebesturen van Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Delft, Gouda, Leiden. Leiderdorp, Leidschendam, Pijnaeker, Woerden en Zoetermeer en ook van de Kamer van Koophandel voor Gouda en omstreken. Het gemeentebestuur van Wassenaar nam ten opzichte van het plan-Wilsveen een neutraal standpunt in. Staatscommissie in zakformaat De Kamercommissie heeft zich by dit onderwerp als een staatscommissie Met de Olympische Spelen in zicht wor den de Italiaanse kunstenaars geïnspi reerd tot scheppingen betreffende de sport. Beeldhouwer Corrado Ruffini uit Rome heeft het gipsbeeld gereed van een hordenloper. Het moet nog in bron» worden gegoten. Advertentie Van Nelle bestellen! in zakformaat gevoeld. Zeer vele leden betreuren het, dat de regering in haar nota het effect van een doeltreffender werkgelegenheidsspreiding over ons land vrijwel verwaarloosd heeft. Zij vragen of de regering mogeiykheden ziet om te komen tot een verplaatsing van de in de Haagse agglomeratie ge vestigde industrieën. Een andere vraag is welk beleid de regering denkt te voe ren ten aanzien van een eventuele spreiding van overheids- en semi-over- heidsdiensten en van de publiekrechte- ïyke bedrijfsorganisaties. Twijfels en onzekerheden gevoelt men ten opzichte van de cyfers en prog noses over de bevolkingsgroei en de op> ecapaciteit van de Haagse agglome ratie. Men wyst er op, dat als de bouw van een nieuwe stad eenmaal begonnen is, men moeiiyk meer terug kan, ook al zouden bepaalde omstandigheden een stopzetten verantwoord maken. Wanneer men een keuze cou moeten maken tussen Wilsveen en Reyens, dan geeft één argument voor een aan tal leden de doorslag ten gunste van Wilsveen, te weten de oriëntatie van Piinacker (Reyens l op Rotterdam. Wilsveen is, aldus de leden, op 's Gra- venhage georiënteerd en het gaat er om de Haagse, niet de Rotterdamse „over loop" op te vangen. Van verschillende züden wordt de aandacht gevestigd op de mogeiykheden tot uitbreiding van Zoetermeer. Dinsdag zijn zy uit Madrid vertrok ken. Vyf Spaanse studenten die de be geleiders zyn van een ezeltjes-karavaan, met Nederland als bestemming. Laten wij in dit bözondere geval de ezeltjes voorop gaan. Het zyn: Platero, Reverte en Perez, zy zyn verschillend van ras: Platero, Andalusisch; Reverte, Catalaans en genoemd naar een be roemde stierenvechter en Perez, Cas- tillaans. De studenten zullen Platero prinses Irene aanbieden. De Nederlandse am bassade in Madrid heeft reeds laten weten dat de prinses het geschenk graag zal aanvaarden. Manuel del pozo 'banez, een 23-jarige student die vorig jaar zijn vakantie in Nederland doorbrach*. kwam op de ge dachte Het viel hem op, dat veel Ne derlanders die hy ontmoette enthousiast waren over Platero y Yo, schetsjes van en over een ezeltje van de Spaanse schryver Juan Ramon Jimenez. Reverte en Perez zullen aan de land bouwhogeschool in Wageningen en aan een Nederlandse dierentuin ten geschen ke worden gegeven. Het eerste deel van de reis tot het grensplaatsje Irun werd per vracht wagen afgelegd. Vrü'dag begint de voet tocht naar Nederland waar men einde augustus hoopt aan te komen. Advertentie Van Nelle bestellen! Omtrent de omvang van het euvel van zogenaamde zwarte arbeid het door werknemers gedurende de dagelykse en wekeiykse rusttijden, alsook in de vakantie verrichten van betaalde be roepsarbeid voor derden zijn moei lijk gegevens te verkrijgen. Vooral in twee branches acht men het euvel in verontrustende mate aanwezig, te we ten in de kappers- en de schildersbran che. Maar ook onder meer in goud en zilvernüverheid, in het bouwbedryf, bij de schoenmakers en de rijwielher stellers, in de meulielmakery, de be- hangerij en de stoffeerdery komt zwarte arbeid voor. Uit een enquête is gebleken dat werk gevers- zowel als werknemersorganisa ties afwyzend staan tegenover de zwar te arbeid. Verbodsbepalingen in col lectieve arbeidsovereenkomsten hebben tot nu toe weinig doel getroffen. Dit staat in een memorandum van het hoofdbedrijfschap Ambachten, dat woensdag op een vergadering van dit hoofdbedrytschap is behandeld. Het me morandum zal men behoudens enkele redactiewijzigingen ter discussie aan het bedrijfsleven toezenden. De loonintensieve bedryven lenen zich voor zwarte arbeid het meest. De on miskenbare verschuiving van een be- langryk deel der ambachteiyke werk zaamheden in de richting van dienst verlening, onderhoudswerk en repara tiewerkzaamheden kan tot een vermeer dering van zwarte arbeid leiden. Dit staat tegenover de remmende factor van de voortschrijdende mechanisa tie. In het memorandum noemt men nog enige andere factoren, die de toe neming van de zwarte arbeid in de hand werken. Allereerst het gestegen loonpeil, ten tweede de schaarste aan arbeidskrachten en ten derde de lange tyd dat de klant soms moet wachten als hy een kleine reparatie wil laten doen. Een nieuwe factor kan zyn de invoe ring van een vijfdaagse werkweek en verkorting van de arbeidsduur. In krin gen van de Duitse ambachtspatroons is al de leuze gehoord „Vrije zater dag zwarte arbeidsdag", aldus het memorandum. Het vraagstuk verdient dus met 't oog op het streven naar ver ruiming van de vrye tyd de aandacht. Maar ook als onderdeel van een mo derne conjunctuurpolitiek komt het voor overweging in aanmerking. Een vol ledige bestryding van de zwarte ar beid moet een utopie worden geacht, aldus het memorandum. Gelet op het feit dat de controle op de naleving van verbodsbepalingen ter beteugeling van de zwarte arbeid, voor een doeltreffen de bestrijding b;j uitstek van belang is, verdient het overweging aan dit punt, in gemeen overleg tussen werkgevers en werknemers, ernstige aandacht te schenken, aldus de mening van he hoofdbedrytschap Ambachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9