Luisterrijke galavoorstelling in de Stadsschouwburg Krant en radio meldden dood van Stijn Handels Utrechter Te Deum door Concertgebouw Orkest Mil x inn SINGER MACHINES SINGER KIEKEN Genèüe tweede bedrijf I Felle televisieschijnwerpers deden diamanten fonkelen Neemt Bernard Haitink niet teveel hooi op zijn vork? d,7zfyf»é :zr°r- Promotie in Delft KUNSTMATIGE REGENVAL OP THEATERDAK van het CAgenda Holland-F estiva SMAKELOZE GRAP TIJDELIJKE AANBIEDING Partijen in Brits drukkerij geschil weer bijeen Kamperen geknipt om te Pater dr. G. v. Welie s. j. VRIJDAG 10 JULI 1959 PAGINA 3 BUITENLANDSE kroniek Menzies gaat Adenauers misverstanden te lijf De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak Wmm. Nieuw ziekenhuis in Hollandia Nieuw Ambonezen kamp in Blerick Dit is Uw grote kans om een moderne elektrische SINGER zigzag-naaimachine tegen een veel la gere prijs te kopen. En... zelfs bij deze prijzen geldt nog de bekende SINGER betalingsregeling, dus een aankoop die erg gemakkelijk is. Laat deze gelegenheid niet voorbijgaan, 't Is slechts tijdelijk. Reserveer nog vóór Uw vakantie Uw SINGER zigzag bij de dichtstbijzijnde SINGER winkel of agent, dan staat zij straks voor U klaar! aNG«n„d0°9 "°9 in. Eeldt «echt m s'HGERranU: deze tof 25 0„J°nbledi»9 Alleen bij kunt U kiezen uit °°9 de SINg'ÈrTuU9Us,us 1959 moderne zigzags prijzen (ook in kleur) Volgende week maandag worden In Genève de besprekingen hervat van de ministers van Buitenlandse Zaken van d^ Grote Vier. Het eerste deel van die conferentie heeft eenen veertig dagen geduurd, maar men is al 5'®.tijd geen stap verder gekomen. Op 7? Juni beslloot men tenslotte de onder handelingen ruim drie weken op te schorten. De conferentie zou op 13 juli •vorden voortgezet, zodat de ministers intussen ruimschoots gelegenheid zou- 2®n. "ebbèn de wederzijdse voorstellen thuis met hun regeringsleiders te be spreken. Tot nog, toe zijn er geen aanwijzingen dat men volgende week een verrassen de nieuwe ontwikkeling kan verwach ten. De Russen geven geen reden om te veronderstellen, dat zij terug zullen j omen c>p hun voorstel van 19 juni, dat m wezen nog altijd uitgaat van Khroesj- tsjevs dreigementen van 27 november v?ng jaar. De oorspronkelijk door r-hroesijtsjev gestelde termijn is intus- ??.n verlengd, maar de Sovjet-premier P'Jft eisen, dat de Westerse Grote Drie nun troepen terugtrekken uit West-Ber- mo, dat van West-Berlijn een „vrije stad gemaakt wordt en dat Amerika, Sjhgeland en Frankrijk, samen met de SfYJet-Unie, een vredesverdrag met j-juitsïand sluiten dat een erkenning zou Inhouden van de zogenaamde Duitse rOmocratische Republiek. Tenslotte nebben de Russen gezegd, dat als het westen niet op hun voorstellen in zou «aan, Moskou alleen een vredesverdrag ?°u sluiten met Pankow, hetgeen zou oetekenen dat de controle op de toe gangswegen naar West-Berlijn zou over gedragen worden aan het Oost-Duitse regime. Khroesjtsjev heeft dezer dagen, in een onderhoud met de oud-gouverneur van °e staat New York, Harriman, letterlijk gezegd, dat minis ter Gromyko straks in Genève slechts de reeds door hem gestelde eisen zal herhalen. De Sovjet-premier verklaarde in dit gesprek ook. dat gcapicA uua, uai hrnerika niet moest denken, dat de westerse positie "in West-Berlijn met ge weld zou kunnen worden gehandhaafd, zonder dat er een oorlog zou uitbreken, ïn 's ge tanks stuurt" zo zei de Sovjet- machthebber, „zullen wij ze in brand schieten, en als ge oorlog wilt hebben Kunt ge het krijgen, maar dan zal het uw oorlog zijn. Onze raketten zullen Utomatisch in actie komen." n minder dramatische bewoordingen heeft Frol R. Kozlov, een van de eerste vice-premiers van de Sovjet unie, die op het ogenblik in de Verenig de Staten vertoeft, het standpunt van zÜn chef onderstreept. De Russische mi- hister, die wellicht eens Khroesjtsjev »ls regeringsleider zal opvolgen, heeft de Amerikanen gewaarschuwd „dat ge beld met geweld beantwoord zal wor den" als het Westen zich tot iedere prijs hl West-Berlijn zou trachten te handha ven. Toen Kozlov naar de V.S. kwam, koesterde men in Washington aanvan kelijk de hoop. dat de hoge Russische Regeringsvertegenwoordiger met een hieuw voorstel van Khroesjtsjev zou ko men zodat de huidige impasse zou wor den doorbroken. Maar Kozlov heeft slechts de bekende eisen herhaald, en hij heeft de Amerikanen geen hoop ge geven op verbetering van het klimaat bij de Geneefse onderhandelingen. Tenslotte heeft vorige week minister Gromyko in Moskou aan de buitenland- pers een verklaring overhandigd, ruimbet Russische standpunt van i le weken geleden eenvoudig werd herhaald. "hderzijds heeft president Eisenhower er geen twijfel over laten bestaan, dat Amerika en de andere Westerse grote Mogendheden zich niet door de dreige menten van Moskou op de knieën zullen l&ten dwingen. Op zijn persconferentie Van vorige week zei de president van de Verenigde Staten, dat het Westen zou Vasthouden aan twee principes: Het zou zich niet tot concessies laten dwingen door een ultimatum van de Sovjet-Unie ®n het zou geen verraad plegen aan de west-Berlijners voor wier vrijheid Ame rika, Engeland en Frankrijk zich her haaldelijk uitdrukkelijk garant ver klaard hebben. Op zijn persconferentie Van deze week heeft Eisenhower dit standpunt herhaald en hij zinspeelde kennelijk op Khroesjtsjevs opmerkingen tegenover Harriman, toen hij verklaar de dat men met uitspraken over een eorlog om Berlijn de zaak van de vre de niet diende. Interessant is Khroesjtsjevs verkla ring van deze week, dat het nuttig zou zijn als de regeringsleiders van Amerika en de Sovjet-Unie eens bij elkaar op bezoek zouden komen. De Itussische premier hoopt kennelijk nog ?bjjd een persoonlijk gesprek met Eisen hower te kunnen hebben. Bij voorkeur z°u hij de Amerikaanse president on der vier ogen spreken, maar hij is ook bereid tot een topconferentie met meer deelnemers. Maar Eisenhower, die de 'es geleerd heeft van de Geneefse top conferentie van 1955, wil zich niet op- Kieuw aan een ontmoeting op het hoog ste niveau wagen, als er niet eerst op leger niveau een basis gelegd is voor !Len gesprek tussen de regeringsleiders. ■Zolang er in de huidige Geneefse be sprekingen tussen de ministers van bui tenlandse zaken geen schot is gekomen, dcht de Amerikaanse president het niet raadzaam om zich in het avontuur te Storten van een persoonlijk gesprek m.et Khroesjtsjev. Dit standpunt van fusenhower wordt door De Gaulle ge heel gedeeld, maar Macmillans houding *J, minder gereserveerd. De Britse pre- toier zal zich echter moeten richten haar de opvattingen van de man die ^nteljjk de leider is van het Westelijke Khroesjtsjev geeft zijn minister van buitenlandse zaken geen vrijheid om zelf ?ok maar het geringste initiatief te ne rven in de Geneefse gesprekken met zpn Westerse collega's. Khroesjtsjev ,eeft tegenover Harriman letterlijk wrklaard: „Gromyko zegt alleen maar fiat wat wij hem opdragen te zeggen". i°t echt zelfstandig onderhandelen is gromyko lang niet in die mate bevoegd ?}a Herter, Lloyd en Couve de Mur- vule. Als er ooit onderhandeld moet worden, wil Khroesjtsjev het zelf doen. ijaar is de Sovjet-premier dermate ge brand op een ontmoeting met Eisenho- per dat hij in het tweede deel van de t eneefse conferentie Gromyko tenslot- een minder starre houding zal laten jjannemen dan in het eerste deel, al ASgen de Russische autoriteiten nu dat vu van geen wijken willen weten? Eisen eer heeft Khroesjtsjev de prijs voor e« topconferentie genoemd, maar hoe- r zal Moskou tenslotte willen gaan? Australische premier, Menzies, ra v een Persconferentie in Canber- liep /klaard te menen dat bondskanse- overrt uer zeer slecht ingelicht is Over Kbgeland heersende mening. ]\je rzUn besprekingen in Bonn zei dat ale o ^at de bondskanselier dacht, W-Duit ritse bevolking en regering an- hoont j gevoelens koesteren. Menzies lijk "at hij Adenauer van zijn onge- flad overtuigd, aldus meldt Reuter. Tijdens de pauze werden de regisseur en enige spelers aan de Koninklijke gasten voorgesteld. Op de foto ziet men hoe Johan de Meester de hand gin Juliana. Achter de regisseur is burgemeester Van Hall gedeeltelijk zichtbaar. Achter de Koningin staan Koning Boudewijn en Prins Bernhar Zaterdag 11 juli. AMSTERDAM: Concertgebouw. 8.15, uur: Recital Maria Callas. AMSTERDAM: Stadsschouwburg, 8.15 uur: Der Zerrissene (Wiener Burgtheater). AMSTERDAM: Carré, 8.15 uur: Ballet José Greco. DEN HAAG: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ulysses in Nighttown (London Arts Theatre). SCHEVENINGEN: Kurzaal, 8.15 uur: Radio Philh. Orkest o.l.v. Lorin Maazel. UTRECHT: Stadsschouwburg, 8.15 uur: Cosi fan tutte (Ned. Opera). Advertentie per pakje (Van onze Brusselse correspondent) De redacteur van de Brusselse Stan daard, die gisteren met rode wangen aan Stijn Streuvels de excuses van zijn krant is komen aanbieden, heeft het met eigen ogen kunnen vaststellen: de vader van de Vlasschaard is niet dood. De grote Vlaamse schrijver met zijn borstelige kuif en legendarische snor zat op dat ogenblik in gezelschap van de Limburgse gouverneur Roppe e enkele vrienden genoeglijk een si gaar te roken in het kasteel van het deftige openluchtmuseum te Bokrijk in de buurt van Hasselt. Het hele geval is wellicht nog beter afgelopen dan destijds met de beeld houwer Joseph Cantré, die ingevolge een onbegrijpelijke naamsverwisseling dagenlang in de kranten zijn eigen In Memoriam heeft kunnen lezen. Maar de smakeloze grap, waarvan de grote Brusselse krant en half Vlaanderen te gelijk het slachtoffer zijn geworden, verdient in een volgende aflevering van Aycards boek „La réalité dépasse la fiction" dan toch een eervolle plaats. Woensdagnacht omstreeks half twaalf In het verblindende licht van talrijke televisieschijnwerpers betrad gister avond koning Boudewijn, vergezeld door koningin Juliana, prins Bernhard en de beide oudste prinsessen, de ko ninklijke loge van de Stadsschouwburg in Amsterdam voor het slot van de tweede dag van net koninklijk bezoek: de voorstelling van „Troiius en Cressi- da" die door het hoofdstedelijke ge meentebestuur de hoge gast werd aange boden. De zware onweersbui, die zich even tevoren boven de stad had ontladen, had binnen al evenmin verkoeling gebracht als de kunstmatige regenval, die de Amsterdamse brandweer in de middag uren op het dak van de schouwburg had laten neerdalen. Ondanks de in spanningen van de langdurige reis overdag, was de Koning nauwelijks eni ge vermoeidheid aan te zien. De felle schijnwerpers deden de talrijke dia manten op het pauwblauwe avondtoilet van koningin Juliana oogverblindend schitteren. Bescheidener maar niet minder smaakvol was het turquoise avondtoilet van prinses Beatrix en het zachtgele avondtoilet van prinses Irene. De zaal van de Stadsschouwburg, waarin zich een keur van autoriteiten uit het gehele land, onder wie vrijwel alle leden van de ministerraad, had ver zameld, was versierd met rozen in vele kleuren. „Troiius en Cressida" moge niet tot de meesterwerken van Shakespeare ge rekend worden, de voortreffelijk ver taalde en in enkele passages bijzonder zinvolle tekst en nog meer de meester lijke vertolking door de bloem van de Nederlandse acteurs en actrices leen den zich bij uitstek voor dit galagebeu- ren. Foyers geurden van bloemen Tijdens de pauze onderhield het vor stelijk gezelschap zich langdurig en bij zonder ongedwongen met de vertolkers van de hoofdrollen, de vertaler Bert Voeten, en de regisseur Johan de Meester. Voor het gemeentebestuur moet het ongetwijfeld tot voldoe ning hebben gestemd, dat men de kort geleden geheel gerestaureerde be- zoékersruimten van de schouwburg voor deze koninklijke ontvangst kon gebrui ken. De foyers geurden van de rijke bloemenversieringen en op enige plaat sen suggereerden fonteinen een verkoe ling welke helaas de temperatuur nau welijks toeliet. Het had in ieder geval voor de talrijke Amsterdammers, die geduldig buiten stonden te wachten, het voordeel, dat zij door de geopende vensters een glimp van het kleurrpke pn feestelijke gebeuren bmnen konden opvangen. De kijkers waren aange groeid tot een menigte, toen tegen het middernachtelijk uur het vorstelijk ge zelschap de schouwburg verliet voor een snelle rit naar het paleis op de Dam, vanwaar het later vertrok naar Soest- dijk voor het doorbrengen van de nacht. Vrolijk en vol verwachting van de ko mende gala-avond in de Stadsschouw burg, verlieten de prinsessen Beatrix en Irene gisteravond het paleis op de Dam, beiden in waarlijk koninklijke avond kleding. In Hollandia op Ned. Nieuw-Guinea is een nieuw centraal ziekenhuis geo pend. Het bestaat uit 24 aparte gebou wen, o.a. eigenlijke „beddenkamers", administratieve en polikliniek-pavil joens, operatiekamers, doorlichtingska- mers en laboratoria. Begin augustus zal men in Blerick be ginnen met de bouw van een nieuw ba rakkenkamp voor Ambonezen. Advertentie drastische KÜ f 130."GOEDKOPER! Vn m in 4 Noonj. Adres, Heats: 2lef U de 4 f°,der> woof wlf9' 4 Modern* trische 1 Prfs ver- 'aagd 2ijn 20 9eweldig Opnieuw was er op het Holland Fes tival-concert, dat het Concertgebouw Orkest gisteravond, ditmaal onder lei ding van Bernard Haitink, gaf, een koorwerk te horen: Handels Utrechter Te Deum, nog uit zijn eerste Engelse jaren stammend en geschreven voor de Britse viering van de Vrede van Utrecht in 1713. Het stuk staat sterk onder de invloed van Purcell, het had desnoods van hem kunnen zijn, al zal men er een meer stoere toon in waarnemen en minder van de lyrische verfijning, die Purcell kenmerkte. Men kan aan deze partituur verschil lende dingen afmeten. Vooreerst de ge weldige invloed, die Purcells genie uit straalde: vervolgens het gemak, waar mee een voor zijn tijd cosmopolitische figuur als Handel was, zich aanpaste aan een in wezen reeds gevormde na- titonale stijl, die hij in een grasland vond. Maar in de derde plaats ook de grandeur, yaarmee hij zich dit veroor loven kon: hjj is toch zichzelf geble ven. Hij heeft zich geassimileerd aan wat hij vond, maar hij heeft tevens de traditie verrijkt met vele dingen, die hij er van zijn eigen persoonlijkheid aan had toe te voegen. Hij verloochent zijn karakter zeker niet in dit Utrechter Te Deum, al treedt dit er nog niet het sterkst in op de voorgrond. In de loop der jaren is dat wel anders geworden. Het bleek intussen gisteravond nog niet zo eenvoudig om een werk van de ze gedrongen, tussen homofonie en meerstemmigheid zwevende stijl tot een volkomen bevredigende verklan king te brengen. Ik laat daar, dat er wel eens iets wankelde tussen orkest en solisten, maar het leek ook inde koorstukken, die verreweg het voor naamste deel van de partituur in be slag nemen, dat Haitink nog niet veel meer dan de buitenkant in zijn macht had. Laat ons dus zeggen, dat hij wel de noten had, hard en ferm, doch ook niet meer dan dat. Ik heb veel nuan ces, die voor een treffende expressie van de details vereist zijn, gemist. Hoe goed het Toonkunstkoor zijn partijen ook had en hoe helder het klonk, veel zingend vermogen heeft men niet waar genomen in deze weinig gemouvemen- teerde stemvoering. De solisten, die maar we;nige en korte interpolerende passages te doen hadden, waren Elly Ameling, Annie Hermes, Tom Brand, Arjan Blanken en Leo Ketelaars. Men vroeg zich op deze avond wel af, of Haitink de laatste tijd niet te veel partituren in een te snel tem' po moet bijleren. Men kwam daar vooral op, omdat hij na de pauze een uitvoering gaf van Bruckners Twee de Symfonie, die wel in sterke mate zijn 'geestelijk bezit blijkt geworden te zijn. Dit behoeft niet te verbazen. Dit werk behoort reeds enkele jaren tot zijn repertoire en hij heeft het al eerder met het Concertgebouw Or kest gemaakt. Kan het zijn, dat hij toen in een periode verkeerde, waar in hij zich dieper kon concentreren op minder werken? Is het denkbaar, dat hjj die gelegenheid tot concen tratie en verdieping, die hij in zijn positie thans voor alles behoeft, ten dele heeft verloren? Als dit waar is, verkeert hij in een gevaarlijke toe stand, die hij vermoedelijk zelf niet eens wenst. Welbeschouwd moet men hopen, dat Haitink voor de eerstko mende jaren zal weerstaan aan alle dringende vertogen, dat men hem zo bijzonder nodig heeft, teneinde zo wei nig mogelijk te dirigeren, maar dan ook niets te maken dat niet geeste lijk zijn eigendom is en dat hij be heerst. Slechts op die manier zal het Nederlandse muziekleven van Ber nard Haitink in lengte van jaren in toenemende mate vreugde beleven. Bij het luisteren naar deze Tweede Symfonie van Bruckner herinnerde De Britse minister van arbeid, Iain Macleod, heelt de werkgevers en vak bondsleiders, die betrokken zijn bij het drukkerijgeschil, uitgenodigd vandaag op het ministerie bijeen te komen om te pogen de moeilijkheden tot oplossing te brengen, aldus een bericht van Beuter. Hij deed een beroep op beide partij en om te komen spreken over eeh mo gelijke opdracht aan een onafhankelij ke figuur die de leiding zou moeten hebben bij te voeren besprekingen. Beide zijden hebben het aanbod aan vaard Als overeenstemming kan wor. den bereikt, zullen de partijen overwe gen welke personen in aanmerking ko men om de besprekingen te leiden. De dagelijkse besturen van de vak bonden van arbeiders bij de scheeps bouw en de machinisten, die samen drie miljoen leden tellen, hebben in een bood schap hun steun aan de stakers in het drukkerijgeschil toegezegd. men zich ineens weer, welk een rond weg verheugende verrassing hij enke le jaren geleden met verschillende stukken de liefhebbers bereid heeft. Het is geen kleinigheid, zoals hij deze in zekere zin niet overmatig moeilijke, maar evenmin bijzonder sterke en dien tengevolge toch weer heel speciale eisen stellende partituur uiteen gelegd heeft en vervolgens weer tot een ver antwoorde muzikale synthese heeft samengevat. Het is evenmin te onder schatten, welk een fraaie, doorzichtige klank hi) aan het Concertgebouw Or kest weet te ontlokken. In mijn herinne ring had deze reproduktie een paar sei zoenen terug een sterker, feller aangrij pend leven dan op deze avond. Het is mogelijk, dat Haitink op dit moment een tikje is uitgekeken op dit werk. Het is ook denkbaar, dat de kokende hitte, die in de zaal heerste, hem en het orkest, maar misschien ook wel mij dwars heeft gezeten. We leken al lemaal een tikje gegalvaniseerd door deze atmosfeer, maar dit neemt niet weg, dat Haitink Bruckner II beslist kent, zodat hjj daarin zijn ongemeen talent bewijst, terwijl men de laatste tijd herhaaldelijk dingen van hem heeft gehoord, waarmee hij nog niet klaar is. Dit is een aanwijzing, waarmee hjj zelf en de organisatoren van concer ten hun voordeel moeten doen. En het zal wel voornamelijk op hemzelf neer komen om de wijste te zijn. LEO HANEKROOT kreeg de avondredacteur van De Stan daard een telefoontje van een onbeken de, die zich aanmeldde als de burge meester van Ingooigem: „Ik heb een pijnlijk nieuws", zei de „burgemees ter" droef, „een kwartier geleden is Streuvels plotseling aan een hartcrisis overleden. Wellicht kunt u dat bericht nog in een ladere editie van uw krant krijgen". De avondredacteur, die om wille van het late uur geen tijd te ver liezen had, liet de rotatiepers stilleg gen en een vormverandering aanbren gen. Duizenden lezers hebben donderdag ochtend het bericht in hun Krant ge vonden: een kort, geïmproviseerd In Memoriam met foto en al erbij. Ook de persdienst van de Brusselse radio- omroep kreeg het onder ogen en in de eerste nieuwsuitzending kondigde de speaker aan „Naar een Brusselse krant uit de hoofdstad bericht.enz." Het is gewoon verbluffend, hoeveel mensen er door die late aprilgrap bij de neus zijn genomen. Streuvels' vrouw vernam Stijns overlijden telefonisch van haar dochter, die het zelf in de radio had gehoord. De schrijver zat intussen rustig naast haar van zijn ontbijt te genieten. Maar bij dat ene telefoontje is het niet gebleven. Wenend zijn tien tallen buurvrouwen uit Ingooigem, waar de 88-jarige Streuvels 2eer geliefd is, hun rouwbeklag komen aanbieden en kort na acht uur arriveerde de pas toor om de laatste sacramenten in ex tremis toe te dienen. Uit Nederland al leen zijn er in de loop van de dag tien tallen telegrammen gearriveerd om mevrouw Streuvels te condoleren. Streuvels heeft het allemaal nogal nuchter opgenomen en hij is het vol mondig eens met gouverneur Rop pe, die hem gisteren te Bokrijk troos tend zei: Wie met een vroegtijdige rouwbrief bedacht wordt, heeft nog een lang leven voor de boeg. Advertentie JONKER FOTO TOE STEL ZEGT: ft-"?? „Van mijn vader heb ik hard werken geleerd. Mijn moeder had de gave goed met mensen te kunnen omgaan. Je krijgt on herroepelijk iets van je ouders mee. Zo heb ik in Delft een vlot verlopen studie kunnen maken. Het is hard werken in Delft. Je moet niet denken dat je er komt als je handig bent Het prettige van Delft is dat je er, doordat je dagenlang met elkaar in het laboratorium staat voortreffelijke vrienden kunt maken, speciaal ook onder niel- katholieken." Pater G. S. A. van Welie S.J. komt wat aarzelend op gang als hij vertelt van de tijd dat hij in Delft heeft ge studeerd. Woensdag is hij ge promoveerd tot doctor in de technische wetenschappen. Hij is de eerste geestelijke die aan de Technische Hogeschool in Delft promoveert. Zijn promo tie had verder nog als bijzon derheden dat zij de laatste was onder leiding van de scheidende rector, prof. dr. O. Bottema, terwijl de nieuwe rector-magni- ficus prof. dr. ir. G. A. Af. Diepen, voor het eerst als promotor optrad. De promotie geschiedde cum laude. Het proefschrift van pater Van Welie is getiteld: Evenwichts- metingen tot duizend atmosfeer in binaire koolwaterstofstelsels." „Ik kan dit aan huismoeders het beste uitleggen. Het gaat om oplosbare vaste stoffen in gassen, zoals de vaste deeltjes uit de jus die aan het plafond van de keuken zijn aangeslagen. Daar wordt het plafond zwart van." De ouders van pater Van Welie en drie van zijn vijf zussen de twee andere verblijven in het buitenland hebben zijn promotie bijgewoond. „Bij ons thuis was ik de onhandigste die erbij was, volgens de huisgenoten. Zelf heb ik dat ook altijd gedacht. Van die onhandigheid zijn mijn zussen eigenlijk de schuld. Door allerlei karweitjes voor me op te knappen hebben ze me voortdurend de gelegenheid ontnomen handig te worden. Ondanks dat ze veel voor me deden, heb ik ze af en toe barbaars behandeld. Dan moest vader er weer bij komen om zijn enige zoon te bestraffen." Aarzelend op gang gekomen, wordt pater Van Welie enthousiast, als hij verder vertelt over Delft. „Het eerste jaar was verschrikkelijk. In 1951 ben ik naar Delft gegaan. Ik had toen twee jaar noviciaat, een jaar junioraat nu dat is afgeschaft, kan ik er alleen maar met een zekere droefheid aan terugdenken en drie jaar filosofie er op zitten. Van filosofie moest ik toen in Delft overschakelen op scheikunde. Die overschakeling was erg groot. Maar na dat moeilijke eerste jaar is de studie goed ver lopen." Pater Van Welie deed in 1956 ingenieursexamen. Een jaar bleef hij toen nog in Delft om te kunnen promoveren en daarna vertrok hij naar Maastricht voor theologiestudie. Na het laatste Delftse jaar had hij het grote schema van zijn proefschrift al gereed. In zijn vakanties arbeidde hij aan de uitwerking. „Mijn grootste hobby is vrienden maken en eindeloos met ze bomen zoals met de mede-studenten op de T.H. Als je zoveel studeert, moet je in je vrije tijd niet opnieuw in de boeken duiken. Ik ben blij dat de studie er op zit, maar ik vind het jammer dat het contact met de andere studenten praktisch verloren gaat." Het volgend jaar zal pater Van Welie tot priester worden gewijd. Dan volgen nog een jaar theologie en een jaar noviciaat en het ligt in de reden dat hij daarna leraar scheikunde zal worden aan een van de colleges van de paters Jezuïeten. „Ik heb een absolute voorkeur voor Nijmegen. Omdat je aan het Canisius-college te maken hebt met interne leerlingen, lijkt het werk daar me het volkomenst. Wat de omge ving betreft heb ik geen voorkeur. Nijmegen is mooi. Maastricht ook. Maar ik ben ook van het Noorden gaan houden." De tijd dat hij in Delft stu deerde, logeerde hij in het Sint Aloysius-college in Den Haag. „Het Noorden heeft hele eigen aantrekkelijkheden. De mensen zijn er veel zakelijker en nuchterder. „Wat dat betreft was de huisrector van het Aloysius-college pater Rietra, het juiste midden." De gestrengheid van de Fries is in hem gecombineerd met de gemoedelijkheid van de Brabander. Hij is voor mij reuze hartelijk geweest en een grote morele steun," zegt pater Van Welie. Op het Sint Canisius-college heeft hij een allergenoeglijkste tijd gehad- Hij is er geuxpest van 1939 tot 1945. Toen hij in de vierde klas zat werden hij en zijn schoolgenoten bij mensen in de stad ondergebracht. „Je had toen wat meer vrijheid. Zwemmen was mijn grote liefhebberij. Ik herinner me nog heel goed dat we met flessen melk over het Maas-W aal-kanaal zwommen om de mensen te helpen die met hun melk op de brug nooit door de controle waren gekomen." Pater Van Welie is afkomstig uit Dreumel, een plaatsje aan de Waal van drieduizend inwoners. Men leeft er voornamelijk van de fruitteelt. Pater Van Welie is de tweede promo vendus uit het dorp. De eerste was de dokter, die helaas bij een ongeluk om het leven is gekomen. „Of ik opzie tegen het lesgeven? Nee. Tot nu toe ken ik de jongens alleen maar van de strafklas op het Aloysius-college. Ik hield daar nogal eens toezicht op zaterdagmiddag. Dat was een soort van gezamenlijk uitzitten van straf. Maar op het laatst ging je de jongens kennen. Het waren vaak dezelfden."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3