Knappe improvisatiewedstrijd zonder uitschieters Zandvoorts topseizoen evenaart dat van 1947 Aanstaande zondag worden de bezoekers geteld AiJcoclfli voor Hsisirlcoi N.Ph.O. concerteert m Zandvoort Het hart op de tong Choral-partita op thema van Luigi Tagliavini Haselböck weer eerste Verkeerstuin in het Noorderhout- park BEHANG 0333$a33im9 SPEEDBOATRACES INNOORDER BUITEN SPAARNE Om de „Grote Prijs van Haarlem" NAAIMACHINES Internationaal Orgelconcours 1959 VERBOUWINGS- OPRUIMING OPRUIMING KAAN Pieter Odé uitstekend fluit-solist VRIJDAG 10 JULI 1959 PAGINA 5 G. F. Gerritsen 25 jaar bij Droste Burgerlijke Stand van Haarlem ZATERDAG 9 UUR Orgelimprovisatie wedstrijd te Haarlem Stichting Haarlem-noord wil: Jongetje in vijver gevallen EEN GROTE PARTIJ FABRIEKSRESTANTEN Gen. Cronjéstraat 135 Tel. 55432 - Haarlem Op zondag 19 juli Veel schade tijdens noodweer Eddy Riethoff wint sprinttitel van „De Kampioen" WIJ RUIMEN OP lOOO Films Toneel Muziek Diversen T entoonstellingen Waterstanden Strijd om Haarlemse tennistitels in tweede en derde ronde Twee houten schuren in vlammen opgegaan BLIKSEMINSLAG IN ZANDVOORT PRIX BENELUX Zomeravondconcert door muziekkapel Tinholt-expositie op Bloemenheuvel Goede resultaten Esperanto-cursus Uitslag Haarlemse huizenveiling Landjuweel Schoolsportkleding 10% KORTING Grote sortering VAKANTIEKLEDING c BADPAKKEN KAMPEER ARTIKELEN GRETHA DE BRUI7N Beurs van Amsterdam Beurs v.. v V ork Onder zeer grote belangstelling vond gisterenavond in de Grote ot St. Bavo Kerk de orgelimprovisatiewedstrijd plaats. Vier deelnemers hebben elkaar moeten bestrijden om in muzikaal op zicht, de beste prestatie te leveren. De Italiaanse medewerker aan de zo- mer-academie voor orgel (die in de ko mende maand eveneens in Haarlem Wordt gehouden), Luigi Ferdinando Tag liavini uit Bologna, had een uitstekend thema geleverd, waarop de waarop de vier organisten in de vorm van een Choral-Partita moesten improviseren. De Jury, bestaande uit Flor Peeters uit Mechelen, Maurice Duruflé uit Pa- vijs en Piet Kee uit Haarlem, moest haar oordeel uitspreken over het spel sn de improvisatiekunst van Hans Havelböck uit Wenen (de prijswin naar van het vorig jaar), Raymond Daveluy uit Montreal, Uwe Röhl uit Sleeswjjk en Wim Dal uit Amsterdam. Op het moment, dat ik dit schrijf is er over de volgorde van optreden en de verdeling der prjjs nog niets bekend. Dit zal eerst vrijdagochtend na 10 uur geschieden. In het kort daarom een sa menvatting. De eerste organist begon direct met een interessante harmonisatie van het thema. In een achttal variaties heeft h(j speciaal in harmonisch opzicht een sterke indruk achtergelaten. Ook vorm technisch liet deze organist verschil lende fraaie dingen horen. Ik denk hierbij aan de derde variatie met het thema in het pedaal. De vierde varia tie was weer bijzonder knap van har monisatie en evenwichtig in vorming van de muzikale zinnen. De zevende muntte uit door vormgeving, n.l. een ca non in de onderkwint. In de laatste va riatie wendde deze organist het melo dische gegeven contrapuntisch in het pedaal aan. Een frappant staaltje van imprvisatiekunst. Het geheel maakte beslist een zeer sterke indruk. Nummer twee in de volgorde van optreden, was in harmonisch opzicht zeker niet zo sterk als de eerste. De vormgeving der zes variaties getuigde echter wel van vakmanschap. Zo was byvoorbeeld de vierde variatie bijzon der knap, door tegen een geheel zelf standige melodie het gegeven thema te contrapuncteren. De vijfde variatie deed wegens zijn toccata-achtig karak ter zeer waardig aan. De laatste vari ant was fugatisch van opzet, hetgeen echter niet geheel werd volgehouden. De derde organist muntte uit door beknoptheid en grote vakkundig!heid, zowel in harmonisatie als technische vormgeving. Bij hem heb ik inderdaad grote varianten kunnen ontdekken, spe ciaal in het ritme. Opvallend interes sant was de slotcadens, waarin deze improvisator zeer bondig een kleme formule uit het begin van het gegeven thema samenvatte. De vierde en laatste organist heeft mij het minste kunnen boeien. Zjjn zes tal variaties bleven over het algemeen zeer monotoon en conventioneel. Zijn siotvariatie was wel aardig van vondst, °0r steeds een onderdeel van het the- ma fugatisch te behandelen, doch uit eindelijk bracht dit toch te weinig Donderdagmorgen is de heer G. F. Gerritsen, machinevormer bij de N.v. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haarlem, in verband met zijn 25-ja- rig jubileum door de directie van het bedrijf in het privékantoor ontvangen. De jubilaris werd uit naam van de di rectie toegesproken door mr. L. van Nouhuijs, die grote dank betoonde voor de vele diensten die hij tot volle tevre denheid al die jaren heeft verricht. Spre ker memoreerde nog de verschillende familieleden van de heer Gerritsen, die in de loop der jaren in het bedrijf werk zaam zijn geweest. Hij overhandigde de zilveren legpenning van het bedrijf, het vererend getuigschrift van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, en een enveloppe met inhoud. In de toonkamer werd de jubilaris toegesproken door de heer C. A. Guit, die hem namens het personeel een hor loge aanbood. De heer W. A. van Wijk, chef van de afdeling waar de heer Ger ritsen werkzaam is, schetste de jubila ris als een goed collega, die met zijn ervaring en kennis van vormmachines een zeer verdienstelijke kracht in het bedrijf was. Met een auto van de fa briek werd na de huldiging een rijtoer door Kennemerland gemaakt. BEVALLEN van een zoon: H. van der Hulst-Regeling; S. E. M. Lohuis- Vliek; G. Spronk-Plas; H. Rijnders- Van Nieuwenburg. BEVALLEN van een dochter: H. C. M. Kal-Lips; H. van der Linde-van der Ploeg; C. H. Horok-Rogier; H. H. Pieke-Leising. OVERLEDEN: M. H. van Roon, 8 mnd., Westerstraat'; M. Rotman-Op dam, 77 j., Gen. Joubertstraat; E. Ba- rentsz-Huisman, 74 j., Roerdompstr.; J. van Dijk-Meerburg, 81 j., Wester- houtpark; J. Rusman. 61 j.. Gasthuis- vest. GEHUWD: J. W. J. Tap en P. H. Schouw; W. C. Maarsen en A. Kuhn. Advertentie PORTHEMDEN <.'8 HVIèRA SHIRTS 11.95 HOEDEN (haarvilt) 1.9S SOKKEN 1.98 DASSEN 1.48 JACKETS 17.48 POPLIN HEMDEN 4.98 spanning teweeg. Ook deze organist benutte in de slotcadens de aanhef van het thema om de laatste tonen van zijn orgelimprovisatie uit te luiden. Samenvattend: een viertal improvi saties die niet onder de verwachtingen zjjn gebleven, doch ook weer niet boven het niveau van de acht voorafgaande jaren uitkwamen. J.L. De jury van het negende Interna tionale Orgel-Improvisatieconcours in Haarlem heeft niet lang werk ge had om van de gisteravond op het Christian Müllerorgel van de Grote St. Baaf gehouden wedstrijd de win naar aan te wijzen. Opnieuw bleek Hans Haselböck, een 30-jarige Weense organist, de beste improvisator. Van avond om kwart voor tien zal hem in de ridderzaal op het Haarlemse stadhuis tijdens een receptie van het gemeentebestuur de wisselprijs van de gemeente Haarlem worden over handigd. Haselböck krijgt de prijs daarmee voor het tweede achtereen volgende jaar. De deelnemers aan de improvisatie- wedstrijd blijken in de volgende volgorde te zijn opgetreden: 1 Hans Haselböck uit Wenen, 2 Uwe Röhl uit Sleeswijk Holstein, 3 Wim Daim uit Amsterdam en 4. Raymond Dave luy uit Montreal. Tv-en mwen mwen mwen mw De stichting Haarlem-noord koestert het plan in het Noorderhoutpark by de Mr. Jan Gerritzlaan een driehoekig terrein in te doen richten als verkeers- tuin. Er zouden dan in kleine bestek verschillende straten uit de Haarlemse binnenstad komen, waar men allerlei verkeerspuzzels kan zien en oplossen. Het plan daarvoor zal gemaakt worden door de heer Vlaskamp, dezelfde, die een verkeerstafel ontworpen heeft, waarmee binnenshuis praktische ver- keerslessen gegeven kunnen worden. Elders in den lande, bijvoorbeeld in Oosterwolde, zijn al verkeerstafels van de heer \Jaskamp in gebruik. Het twee jaar geleden door de stich ting opgevatte plan voor een verkeers- huis met tafel in Haarlem is op moei lijkheden gestuit, waarom men thans maar liever een verkeerstuin aanlegt, zoals er bijvoorbeeld ook een in Assen is. De Assense tuin telde in één jaar tijds niet minder dan 120.000 bezoe. kers. De verkeerstuin in Haarlem noord zou tot stand kunnen komen met hulp van de overheid en het bedrijfs leven. Binnenkort zullen terzake be sprekingen geopend worden. De stichting Haarlem-noord is ook bereid de boerderij in het Noorder sportpark geschikt te maken tot thee- schenkerjj. Daardoor zou het park aan trekkelijker worden. Vooral wanneer er mettertijd ook een zwembad is, kan het Noordersportpark een recreatie trekpleister worden, verwacht de stich ting Haarlem-noord. Gistermiddag is een vijfjarig jongetje bij het spelen in de vijver aan de Kas tanjestraat te Haarlem gevallen. Hij was in gezelschap van een tweeling zusje en een meisje van 6 jaar, die onmiddellijk om hulp riepen. Een twaalf jarig meisje dat op haar fiets voorbij kwam, is daarop in de 1 meter diepe vijver gesprongen en heeft het jongetje op het droge gebracht. Het horloge van het meisje was door het water stuk ge raakt, maar zal door een horlogemaker gratis worden gerepareerd. Advertentie Wij kochten voor de a.s. Verkoop hiervan begint WOENSDAG 15 JULI a.s. Met de „Grote Prijs van Haarlem" als inzet zullen, zoals reeds bericht, zondag 19 juli speedboatraces, afgewis seld met waterskidemonstraties gehou den worden op het Noorder Buiten Spaarne tussen de Jan Gijzen vaart en het punt waar de Mooie Nel begint. De organisatie van dit evenement berust by de stichting Haarlem-noord, de technische leiding by de Nederlandse Speedboatclub, waarbij goeddeels alle bonafide eigenaren van snelle motor bootjes zjjn aangesloten. Om één uur 's middags zullen de races op het Spaarne beginnen met een veelbeloven de viaggenparade. Er hebben zich tientallen deelnemers van naam voor opgegeven, befaamde Belgische en Duitse water-racers en zelfs een Amerikaan, de in Wiesbaden gedetacheerde captain Bishop. Begrij pelijkerwijs verwachten de organisato ren veel belangstelling voor het eve nement, dat gezien de lengte van het tracé door een ieder goed gevolgd kan worden. De races worden afgewisseld door waterskidemonstraties, die om vyf over twee en om kwart over drie zul len beginnen. Er zyn wel tien verschillende klas sen motorbootjes, waarvan er in ons land echter slechts vier gangbaar zijn: de klassen B, C1U, ZU en BU. De let ter U betekent „utility", wat zeggen wil dat de vaartuigen ook bijvoorbeeld voor waterski benut kunnen worden. B betekent het zuivere water-racen, C geeft aan dat de motoren een mhoud tot 500 cm3 hebben, Cl een inhoud tus sen 500 en 575 cm3. De motoren m de B klasse lopen van 250 tot 350 cm3In de klasse U zijn er beperkende bepa- stukken. De gemiddelde snelheid be draagt ongeveer tachtig kilometer. La ger zijn de snelheden in de klasse U: bp CU zeventig tot vyfenzeventig kilo meter bijvoorbeeld. Wat de deelnemers uit het buiten land betreft, uit Luik komen dr. Er- nest Duca en de heren G. Lemoine en R. Gennin, uit Duitsland. Fronco de TonyFranz Baumel in München. Verder H. Ladwig uit Es sen, H. Fieser uit Neuss en E. Wierts uit Essen, allemaal racers van naam. Prominente Nederlanders bij de Haar lemse races zullen zijn de winnaar B- klasse van het vorig jaar B. Veldhuis en H. Majoor, en de U-klassewinnaars J. Terhaak, H. Grijpstra en H. te Sie- pe. Verder W. Dames, de gebroeders Scheen, Wim de Vreng, A. Kolder, J. Linnenbank, D. Dubois, H. L. Verheul en F. Winnik. In totaal zullen er vyfentwintig speed boats uitkomen op het Spaarne. Verder doen acht waterskiërs mee, individu eel en in groepsverband. Het noodweer, dat gisteravond boven Haarlem heeft gewoed heeft op ver schillende plaatsen in de stad schade aangericht. Van de Lagere Technische school aan de Kamperstraat is een top- geveltje afgeslagen, terwijl in het dak aan de zijde Van de Key straat grote gaten werden geconstateerd. De brand weer heeft deze gaten met zeildoeken afgedekt en het losgekomen gesteente, dat gevaar op kan leveren voor de voor bijgangers, verwyderd. Een aantal aan de Houtvaart opgesta pelde kisten is door een windhoos mee genomen en over de markt verspreid. Een boot die in het Spaarne lag ge meerd is door de wind eveneens losge slagen. Van het dak van garage Sondorp dreigde een weerhaan naar beneden te vallen, maar tijdig genomen maatrege len hebben ongelukken kunnen voorko men. Op verschillende punten in de stad zijn hoofdzekeringen onklaar geraakt, waardoor bewoners van verschillende huizen enige tijd zonder licht zaten. Van een ernstige storing was echter geen sprake. In de buurt van de Kleine Houtweg en de Bloemhofstraat hebben enkele gezinnen het bij voorbeeld enige tijd zonder licht moeten stellen. Dat ai- les betekende extra werk voor de con troleurs van het Energiebedrijf die er met bestelwagentjes op uit trokken om de zaak weer ih orde te brengen. Eddy Riethoff heeft het sprintkam pioenschap over 1.000 meter van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen", dat gisteravond werd verreden, op zijn naam gebracht. Hij had evenwel drie ritten nodig om Gé Fennis in de finale naar de tweede plaats te kunnen ver wijzen. Rechtstreeks voor de halve finale wisten zich Fennis, Van der Geest, die favoriet Riethoff met een banddikte versloeg, en Geuzebroek te plaatsen. Riethoff moest er zodoende eerst nog een herkansing voor rijden en winnen. In deze halve finale bleef Riethoff vrij gemakkelijk de meerdere van Geuze broek, terwyi Fennis zich sneller toon de dan Van der Geest. Een finale tus sen Riethoff en Fennis. De eerste rit van Riethoff en in de tweede liet hy zich door Fennis verrassen, zodat er een beslissende derde rit gereden moest worden. Daarin nam Riethoff, die ook ai het door de K.N.W.U. geanimeerde clubkampioenschap sprint over 300 me ter op zyn naam heeft staan, geen ri sico's en gaf met twee demarrages zijn rivaal de genadeslag. De uitslag luidt: 1. en sprintkam pioen, E. Riethoff, 2. G. Fennis, 3. H. v. d. Geest, 4. K. Geuzebroek. Uitslag C-klasse: 1. Van Steijn, 2. Jansen, 3. Ramakers, 4. Crosse. De gang van zaken op en om het Zandvoortse strand doet sterk denken j aan de legendarisch-warnie zomer van 1947, toen men niet minder dan hon derd „stranddagen" telde. In dat jaar was het publiek tegen eind augustus volkomen verzadigd van het strand. Ondanks het nog altyd mooie weer liep het strandbezoek terug. Zover is men nu nog niet in Zandvoort. Dagelijks nog trekken drommen mensen naar het strand. Velen hebben er kennelijk een snipperdag voor genomen. Ook op werkdagen moet de N.Z.H. extra-bus sen laten ryden op de trajecten Am- stcrdam-Zandvoort via Haarlem. Het zijn echter vooral de avonduren, dat men de grootste extra-drukte beleeft. AI met al brengt de zon welvaart en vertier in Zandvoort. Klagen doet men er niet. De drukte concentreert zich uiteraard op het strand. De meeste strandbedrij- ven hebben al een omzet bereikt, die het dubbele is van hetgeen men vorig jaar omstreeks deze tyd ontvangen had. Met de café's, restaurants, depa- tates-frites- en ijsverkopers is het niet veel anders. Ook de verzorgende be drijven, kruideniers, groente- en fruit handelaren, melksiyters, bakkers en anderen profiteren van de uitzonderiyk fraaie zomer. Wanneer de weergoden ons de komende weken niet al te zeer in de steek laten na regen komt zon- neschyn belooft het seizoen 1958 aan Zandvoort een topopbrengst te schen ken. welke die van 1947 op zijn minst zal 'evenaren. De bezoekers aan strand en bad plaats zullen, zoals reeds bericht, ge teld worden. De komende zondag zal de eerste telling gehouden worden van het verkeer naar en van de bad plaats en van het bezoek aan het strand. Langs de beide toegangswe- Adverten tie BLOUSES BLOUSONS in vele leuke tinten Gen. Cronjéstr. 129 Jan Nelissens poppentheater zal ook dit jaar weer in de Vleeshal te Haar lem komen, van 13 juli tot 7 augustus. Al verschillende jaren komt het pop pentheater naar Haarlem. Voor ouders is het een ware uitkomst, omdat de zomervakanties van hun spruiten zo lang duren. Advertentie limiteerde vrij'heid. De start is „vlie gend". Vooraf een vijf-minutenschot met een veiligheidszone van honderd meter, door vlaggen bepaald. De top snelheden in de B.klasse lopentothon- derd kilometer per uur op de reente tafel- thee- en ontbijtserviezen tegen zéér lage prijzen! v.a. 15 iuli GROTE HOUTSTRAAT 82-84 - HAARLEM SINDS 1876 ANEGANG P 09iSW€A4D£N HAAR «UUf CINEMA PALACE: Tarzan vecht voor zijn leven, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Ontvoerd door de contra spionage, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. zo.: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. di.één avondvoorstelling 8 uur. LIDO: Teenager Melody, a. 1., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. LUXOR: De zondaars in spijkerbroeken, str. volw. vr. en za.: 2, 7 en 9.15 uur. zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: ma tm. do.: 2 en 8 uur. do.lcyclus, 8 uur: Het glazen muiltje, a. 1. REMBRANDT: Val niet professor, a. 1.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: vr. t.m. zo.: Eiland der verschnk- mT't.m.'d"': De banneling van Ballan- trae, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Meisjes en soldaten, a. 1., alleen in de matinée's 2 uur. Een grote liefde. een grote hartstocht, volw., alleen in de avondvoorstellingen t en 9.15 uur. MINERVA: De inspecteur-generaal, a. 1., vr.: 8.15 uur. za.: 2.30, 7 en 9.15 uur. zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Het Bolshoi Ballet, a. 1., ma. 8.15 uur. Das Wirthaus im Spessart, 14 jaar, di. en wo.: 8.15 uur. Vrijdag 10 juli Openluchttheater, 8.15 uur.: Balletuitvoe ring Maus Kool. Zaterdag 11 juli Openluchttheater, 8 uur.: Ballet der Lage Landen. Woensdag 15 juli Openluchttheater, 2.30 uur.: Kindervoorstel ling. Vrijdag 10 Juli Grote Kerk, 8 uur.: Internationaal Orgel Improvisatie Concours: Concert door de juryleden Flor Peeters, Maurice Duruflé en Piet Kee. Zaterdag 11 Juli Grote Kerk, 8 uur.: Orgelconcert door An ton Heiier. Dinsdag 14 juli Grote Kerk, 8 uur.: Orgelbespeling door G. Leonhardt. Donderdag 16 Juli NWPh8105 GrSo°trtke?ke,r?^uHre:nÖesTenhng door J. Reinberger. Zondag 12 juli Concertgebouw, 8 uur: ""^iging Putoor Van Eeden, opvoering lekenspel o.l.v. Anton Sweers. Maandag 13 juli Concertgebouw, 8 uur: Huldiging pastoor Van Eeden, opvoering lekenspel o.l.v. Anton Vleeshal, 2.30 uur: Poppentheater Jan Nelissen, kindervoorstelling: De gestolen halsketting. Dinsdag 14 juli Concertgebouw, 8 uur: Huldiging pastoor Van Eeden, opvoering lekenspel o.l.v. Anton Sweers Vleeshal, 2.30 uur: Poppentheater Jan Nelissen, kindervoorstelling: De kist uit China. Woensdag 15 Juli Vleeshal, 2.30 uur: Poppentheater Jan Nelissen. kindervoorstelling: Avontuur in het Drakenbos. Zandvoort: Boulevard Bamaart, 22.00 uur. Vuurwerk. Hoofddorp: Gemeentelijk Sportterrein, 1 uur: Concours Hippique. Donderdag 16 juli Vleeshal, 2.30 uur: Poppentheater Jan Nelissen, kindervoorstelling: De gestolen koningskroon. Vijfenzeventigste Haarlemse Bedevaart naar Den Briel. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst: schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur. Zon en feestdagen van 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 10—17 en zo. 13—17 uur. Grote Kerk: Te bezichtigen van 9—17 uur op werkdagen. Stadhuis, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9—17 uur; za. 9—12 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuur kundige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11—15 uur. De eer ste zondag van elke maand van 13—15 uur. In 't Goede Uur, Korte Houtstraat Tot 31 juli: Tentoonstelling van werken van Nico Molenkamp. Geopend dag., ook zo., van 10—22 uui Woonhuis Jac. van Looy, Ki. Houtweg. Geop. do 1012.30 er 13.30—17 uur: zo. 14—17 uur. Galerie Espace, KI. Heiligland: Zomerten- toonstelling. Geopend op werkd. v. 11-17 uur. (T.m. 15 juli). Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines er grote maquette van Nederland. Geopend van 9-12.30 en van 1.30—5 uur. Zondag van 10—5 uur. Frans Halsmuseum: Stichting Elias Voet. Jubileum-tentoonsteiling „Haarlems Zil ver". Geopend van 10-17 uur en zo. 13-17 uur. (T.m. 30 juli). Huls Van Looy, KI. Houtweg 103: Jaar lijkse tentoonstelling K.Z.O.D.; ere-zaal: W A. Kolk en Jan Rusman. :Geopend: dagelijks 10—12.30 uur en 13.30—17 uur; zondags 13.30-17 uur. (Tot 13 juli). IJMUIDEN Vrijdag 10 juli Hoog water: 6.14 u. en 18.38 u. Laag water: 1.55 u. en 14.14 u. Zaterdag 11 juli Hoog water: 6.52 u. en 19.18 u. Laag water; 2.35 u. en 14.53 u. Op de banen van het tennispark „Ein- denhout" aan de Wagenweg in Haarlem worden vanavond acht partijen gespeeld voor het A-toernooi. In het B- en C- toernooi, om de titels van het district Haarlem, behoort de eerste ronde vrij wel tot het verleden en vragen de par tijen in de tweede- en derde ronde de aandacht. De resultaten luidden; Afdeling A, H.E.: A. den Hartog versl. T. Okker 7-5, 6-0; F. Neelissen versl. H. Borgerding 5-7, 6-3, 6-4. Afdeling B, H.S.: Dr. P. Zonderland versl. N. Struyckenkamp 6-1, 6-1; R- Eilers versl. R. Verhagen 6-3, 3-6, 6-3; F Steger versl. C. Vogelzang 3-6, 8-6. 6-4; H. Sikkes versl. W. Hei 6-4, 6-4. 2e ronde: Th. Hinlopen versl. A. Kos ter 6-4, 6-Ó; A. Offers versl. H. v. Tiel 6-2, 6-3. D.E.: mej. J. Roodenburg versl. mej. J. Hoog 6-3, 3-6, 6-2. H.D.: G. Hart man en R Cavalini versl. J. Verspoor en C Dirksen 10-8, 2-6, 6-3: P. Barend en T. in 't Hout versl. H. Sikkes en J. Reinalda 1-6, 6-3, 7 5. 2e ronde: T. Ok ker en R. Heringa versl. W. v. Swaay en H. de Groot 6-3, 6-0: G. en G. M. Koenders versl. J. v. d. Hoff en R. Eilers 6-4, 7-9. 6-1. D.D.: mevr. Zurcher en mevr. Ottolini versl. mevr. L. Heij en mej. T. Broersen 6-0, 6-4. G.D.: mevr en dhr. Ottolini versl. mej. H. Cobelenz en A. v. Leuven 6-4, 6-3; mej. en dhr. Groot versl. mevr. en dhr. Van Tiel 6-3, 3-6, 7-5; mej. A. Schoorl en H. Sikkes versl. mej. J. Rodenburg en R. Konigel 6-3,6-1. 2e ronde: mej. I. Harms en T. Titulaer versl. mej. T. Broersen en W. Hei 6-1, 7-5; mevr. H. v. Duinen en C. Verschuur versl. mej. M. Hogendijk en A. Offers 4-6, 6-2, 6-4; mej. L. v. d. Harst en W. Heringa versl. mej. J. Schaap en W. Hei 6-3, 15-13. D.E., 2e ronde: mej. N. Dingemans versl. mej. E. Herwarth 6-2, 6-4; mej. J. Smids versl. mej. C. Deegenaar 9-7, 7-5; mej. M. Hoogendijk versl. mevr. L. Hei 10-12, 6-2, 6-2; mej. E. Schmeink versl. mevr. Van Tiel 6-0, 6-0; mej. I. Taverne versl. mevr. E. Rovers 6-0, 6-0: mevr. W. Krul-Aarden versl. mej. J. Schroder 6-4, 2-6, 6-0; mej. C. Middelkoop versl. mej. M. Deibei 6-1, 6-1. H.D.: L. v. Roon en A. Snoeckz versl. P. Giesberger en H. Schnautzigner 4-6, 6 3, 6-1; O. en N. Troll versl. J. v. d. Meer en T. Zegwaard 6-3, 6-0; B. v. Uytert en T. Deibei versl. P. Blok en J. Rekoert 6-3, 6-3. D.D.: mej. C. Middelkoop en mej. Klimbie versl. mej. E. Herwarth en mevr. E. Revers 6-2, 6-4; mej. N. Deibei en mej. C. Lamp versl. mej. P. v. Vloten en mej. Oude- jans 6-1, 6-0; mevr. R. Blok en mevr. A. Moore versl. mej. C. Kleefman en mej. R. Kauling 6-2, 6-4. G.D.; mej. C. Mid- dalkoop en H. Labadie versl. mej. P. v. Vloten en H. Tude 6-1, 6-0; mej. C. Lamp en M. Bosman versl. mej. E. Her warth en J. Braam 6-4, 6-2; mej. W. Woud en G. Koenders versl. mej. E. Be- doux en E. Ris 6-2, 6-0; mej. Weijers en H. Goossens versl. mej. I. Taverne en A. van Dam 10-8, 5-7, 6-4; mej. M. van Rappard en O. Troll versl. mej. C. v. d. Linden en v. d. Heuvel 6-2, 6-2; mevr. H. v. Buchem en H. Koenders versl. mej. J. Schroder en H. Kampman 6-2, 6-3. Afdeling C.. H.E.: M. Bosmans versl. J. Blom 6-2, 3-6, 8-6; N. Trol versl. E. Jasper 6-4, 4-6, 14-12. 2de ronde: C. Bins- bergen versl. C. Vogelzang 3-6, 6-2, 8-6; J. Hermes versl. J. Schmieling 5-7. 6-1, 6-2; H. Schmohl versl. F. Barkins 6-1, 6-4; F. Doodeheefver versl. H. Kamp man 6-3, 6-4; N. Troll versl. C. Reinal da 6-3, 7-5; Chr. Krienen versl. R. de Vries 7-5, 7-5; H. Labadie versl. M. v. d. Bree 6-1, 6-1. Gistermiddag omstreeks 5 uur, is brand uitgebroken in een houten schuur aan de Heronymus van Alphenstraat te Haarlem. De schuur, alsmede de aan grenzende schuur van een buurman gin gen totaal in de vlammen op. Het vuur breidde zich vervolgens uit naar de platte daken van de toiletten, die de schuurtjes met de woonhuizen verbm- den. Ook hiervan werd het houtwerk verschroeid. In de schuur stonden geen noemenswaardige goederen. Een zevenjarig jongetje, dat op het ogenblik van de brand de schuur uit kwam, riep zijn 17-jarige broer, die met emmers water het vuur trachtte te blussen. Later vertelde het knaapje, dat hu met een brandende lisdodde het stro in de schuur had aangestoken Tegen de politie ontkende hy dit echter. gen naar Zandvoort, de Zeeweg en de Zandvoortselaan, zullen tellers het aantal komende en gaande voetgan gers, wielrijders, motorrijders en automobilisten noteren. Ook bü het trein- en busstation zullen tellers post vatten. Van het bezoek aan het strand wor den twee „momentopnamen" gemaakt. Enkele tientallen tellers krijgen ieder een stukje strand toegewezen, waarvan ze het bezoekerstal om elf uur en om drie uur moeten noteren. Later in de zo mer zal de telling nog eens worden her haald. Het strandsehapsbestuur hoopt met de tellingen een enigszins betrouwbare indruk te krijgen van de omvang van het bezoek aan het strand, voorzover het tot zijn territoir behoort. Op ruwe schattingen kan men vanzelfsprekend beter niet afgaan. In de Nederlands Hervormde Kerk te Zandvoort gaf gisteravond onder auspiciën van de Stichting „Touring Zandvoort" en Culturele Kring 't Helm het Noordhollands Philharmonisch Or kest een uitvoering van drie werken, waarmee dirigent Henri Arends voor een zomerconcert een uitstekende keus had gedaan: de Symfonia in E van Johann Christiaan Bach, het Fluitcon cert in D van Mozart en de Italiaan se Symphonie van Mendelssohn. Ofschoon het ondanks het gevallen onweer in het kerkje nog behoorlyk warm was, is er met élan gemusiceerd. Arends' directie werkte keiinelyk in spirerend op zijn mensen. De Symfonia van Johann Christiaan kreeg een jubi- lante vertolking die aan de sfeer van Mozart grensde, vooral het Andante was van een verrukkelijke elegance. Goed uitgebalanceerd was ook de klank in de feesteiyke en meermalen bril- lante Symphonie vas Mendelssohn, waar bij het meer melancholische tweede deel een mooi contrast bracht. Solist in het Concert van Mozart was de jeugdige fluitist Pieter Odé. We vestigen byzonder de aandacht op hem, omdat zijn technische en artistieke kwa liteiten overrompelend bleken te zijm. Aan een opvallend mooie toonproduc- tie paart zich een fünzinnige muzika liteit, die door de geacheveerde tech niek tot volle ontplooiing kwam, en nim mer enige belemmering ondervond. Met was een Mozart-verklanking op zijn best. Het niet zo talrijke auditori um toonde zich uiterst voldaan, zowel jegens de solist als jegens de dirigent en zijn musici. T. de Vr. De bliksem is gisteravond minstens driemaal ingeslagen in Zandvoort, zon der echter noemenswaardige schade aan te richten. Het spreekt vanzelf, dat de consternatie onder de merendeels schui lende omstanders groot was. De zoon van een melkboer werd vol komen tegen de grond gesmakt, toen hij in Bad-zuid melk wilde bezorgen. (?p slechts vijf meter van de consumptie tent, waarheen de melk moest, bevond de jongen zich, toen de bliksem insloeg in de vlaggemast. Hij werd tegen de grond geworpen, maar liep geen enkel letsel op. Van de paal werden een paar splinters afgeschaafd, die later opge ruimd zijn. De paal bleef staan en er waren slechts een paar kleine brand- gaatjes in het vlaggetouw gekomen. De mensen, die in de consumptietent ston den of zaten te schuilen, schrokken wel hevig van het gebeurde. Ook in de Hannie Schaftschool sloeg de bliksem in. Schade werd er van bui ten niet aangericht. In de school moest men wat splinters bijeenvegen. Ernstiger was hetgeen een 44-jarige inwoner van Osnabrück overkomen is, die kampeert in het tentenkamp De Branding aan de Noordboulevard. Hij werd door de bliksem getroffen en raak te bewusteloos. Een arts verleende eer ste hulp. De getroffene heeft echter geen nadelige gevolgen van het gebliksem ondervonden. Zondag zullen de Nederlandse en Bel gische N.G.-clubs onderlinge snelheids wedstrijden houden op het circuit van Zandvoort, om de „Prix Benelux". Het is een interne club-evenement, waar voor geen entree geheven wordt. De bezoekers van het circuitterrein kun nen dus zonder betaling de verrichtin gen van de coureurs gadeslaan. Begunstigd door fraai zomerweer gaf de Zandvoortse muziekkapel onder lei ding van de heer Wildschot een zomer avondconcert op het Raadhuisplein te Zandvoort. Een talrük publiek genoot van de prestaties van het korps. Na de pauze kwam het kranige tamboers korps onder leiding van mejuffrouw Rudolphus de gelederen versterken. In voortreffeiyk samenspel werd daarna een taptoe ten gehore gebracht waarbij de roffels der tamboers werden afge wisseld door populaire marsmuziek. Voor de Z.M.K. een succesvol concert. Uit de collecties van het Tinholthuis zullen van 16 juli tot en met 1 augustus opgezette dieren, vlinders, schelpen en andere curiosa geëxposeerd worden op huize Bloemenheuvel aan de Bloemen- daalseweg op de grens van Overveen en Bloemendaal. De tentoonstelling wordt gehouden onder auspiciën van het Comité Tentoonstellingen Bloemen heuvel". Woensdagmiddag 15 juli, om drie uur zal drs. J. W. Wichers, conrector van het Kennemer Lyceum en lid van de raad der gemeente Bloemendaal, de tentoonstelling openen. De heer Wichers is voorts de voorzitter van de Tinholt- commissie. Om de expositie byzonder aantrekke- ïyk te maken is door natuurvrienden in de lokalen van Bloemenheuvel het bos- en duinlandschap vrijwel natuurgetrouw weergegeven. Onvoorstelbaar grote hoeveelheden zand, plaggen, helm, gras, struiken en heesters zijn er voor naar Bloemenheuvel overgebracht. De dieren kunnen dank zü dat alles in hun natuurgetrouwe omgeving tentoonge steld worden. Dinsdagavond werd in de aula van het Laurens Costerlyceum te Haarlem een ouderavond gehouden ter afsluiting van de Esperanto-cursus, die de leer lingen van de twee Van Zeggelenscho- len en de Beatrixschool in het afgelo pen schooljaar gevolgd hebben. In zyn openingswoord toonde de heer D. J. A. Geluk, wethouder van onderwijs, zich zeer ingenomen met de resultaten die met het proefonderwijs op de Haar lemse scholen bereikt waren. Leer lingen van de Van Zeggelenscholen lieten daarop enkele Esperanto-lied- jes horen. Mejuffrouw dra. C. M. Bur ger, directrice van het bureau „Espe ranto bij het Onderwijs" zei, dat het onderwüs van de Franse taal op de lagere school geen enkel nut heeft en men veel beter over kan gaan tot onderricht van het Esperanto, dat als ondergrond voor de andere talen door zyn logische bouw van bijzonder grote waarde is. Leerlingen van de Beatrix school voerden op uitmuntende wyze enkele schetjes in de Esperanto-taal op. Om de ouders een duideiyk beeld te ge ven hoe het onderricht in zijn werk gaat werd door mevrouw J. Isbrucher-Dirk- sen een korte proefles gegeven. De uitslag van de verkoping van on roerende goederen, donderdag 9 juli. ge houden in het Notarishuis te Haarlem, is als volgt; 1. Maarten van Heems kerkstraat 25 zw en rd op bod 10.000,-, afslag 100, totaal 10.100; 2. Anje lierenlaan 2, Aerdenhout, vervallen, evenals Zij-zijlweg 4; Kleine Houtstraat 71, een woon- en winkelhuis, werd op gehouden tot f 9.000,- en afgeslagen tot f 1.000,-. Totaal dus 10.000,-. (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten de verant woordelijkheid der Redactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge legd). Min of meer toevallig kreeg ik het ingezonden stuk van de heer Henk Ass- mann (N.H.C.-l juli 1959) in handen. Het zjj my vergund hierop heel sum mier in te haken. Het is juist, dat de prerogatieven van het Nationaal Land juweel zyn overgedragen aan de beide landelijke toneelorganisaties N.A.T.U. en W.K.A. Deze organisaties hebben di rect na afloop van het Landjuweel in Haarlem de planning voor een nieuw» organisatie van dit Landjuweel vast gelegd. De realisering hiervan kon on mogelijk plaatsvinden doordat de be stedingsbeperking drastich de subsidies der onderhavige organisaties verlaag de. Nu naar wy verwachten de middelen weer wat ruimer zullen gaan vloeien, hebben N.A.T.U. en W.K.A. de voorbereidingen weer ter hand ge nomen. De heer Assmann (en met hem hopeiyk vele anderen) kunnen gerust zijn. Ter informatie moge nog dienen, dat wij een situatie zoals in België be- paaideiyk niet ambiëren. De spijt die de heer Assmann heeft over het niet tot stand komen van een gelyksoorti- ge instantie als de Koninkiyke Commis sie van Toezicht op het Landjuweel in België, deel ik derhalve niet. Hopelijk kunnen N.A.T.U. en W.K.A. eerlang na- dere berichten over het Landjuweel be kend maken. FRITS BLOEMKOLK, secretaris Werkverband Katoliek Amateurtoneel Advertentie Op verplicht voorgeschreven geven wij SPORTMAGAZIJN Twijnderslaan 7-9, Haarlem, Tel 15116 100 SERVICE (Niet officiéie 4% Ned. 1958 4U Ned 1959 33/4 Ned 1953 Staffel iy47 3Va Ned. 195b 3% Ned. 1948 3*4 Ned 1950 3% Ned 1954 3 >4 Ned 1955 13 B.N G Won.buuwi Ned HandeJ Mil i f Amsterdam Rubbei fl.VA Senembab-MJJ A-K.U. BerkeJ Patent Calvé-üelit Cert Dell Fokker v Gelder Hoogovens Müiler Co. Philips Gember Unllevei BUlHon Zt Kon Petroleum 50 Holi Amerika Lijn K.L.M Kon Ned Stoom b Ai K-P-M Ned. Stoomv M.1J v Ommeren Ned Scheepvaart Urn Kentespaarbrleven 57 Rentespaarbrleven 5P Amsterdam '5b Amsterdam '56 i 212 Rotterdam 57 Alb HeI1n kl obi Koersen) Vorig Slot 100^ 92% 92% 87 A 88% 90 Ul78 237 93 150 201 3621 259 556 lj 181 300 223 538 306 642- 580 260 156.8 158 125.8( 155% 130 154 248% 131% 116'% 106% 80% 95H 98% 130 opening 10/7 97H 92tf 94% 150% 20114 35754 179 634 571(4 155.60 15654 Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Coppei K.L.M Montgomery Warn Hadlo Corp Republic Steej Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S Steel 8/7 9/7 62i'4 6254 5754 57U 7014 7054 84% 83% 57% 57V, 104% 10514 33 32% 4854 4954 69% 6954 79% 78 41% 41% 79% 8052 73 7261s 57 57% 51% 51% 24% 25% 10354 102Vi Stemming: onregelmatig lager Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr.Heutctr.181, Tel. 14444

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5