ill NASUTION wordt machtig kabinet-Soekarno man in Proefschrift doet recht aan verguisd ondernemer Sneller en veiliger bruin met... Hebzucht en woeker vieren in Saarland hoogtij EEN KONINKLIJK MOPJE? Maria Callas weet niets van moeilijkheden met verlichting STAFCHEF EN MINISTER VAN DEFENSIE Amsterdam geeft Schinhol kamtaal Gehele bevolking protesteertmaar regering is machteloos Radio-activiteit in Scandinavië De ramp met de Deense boot Verdoner leider balletschool Harriman tekent Khroesjtsjev Dr. L. Maenen over Petrus Regout CONTACT DRAADLOOS Op Schiphol aangekomen Ook in opera? Reportage van „Troilus en Cressida' Keuze genoeg Ondanks lege gemeentekas Twintig jaar dronken Zal West-Duitsland ingrijpen r Bevolking spoedig blootgesteld aan maximum toelaatbare stralingsdoses In totaal 55 doden Finse jongen vindt buit van bankrovers Engels onderzoek kVeeJ radio-actieve stoffen in voedsel Luns naar Genève Tussenoplossing voor Amsterdamse Ballet- affaire „CUM LAUDE" IN TILBURG T. V.-documentaire over palingvisserij Schipper en twee jongens verdronken Min. Van den Bergh in La Courtine TIPS Y00R TREINTOERISME VRIJDAG 10 JULI 1959 PAGINA 7 ZONNEBRANDMIDDELEN ZONNEBRAND CRÈME V.A. F. I.- ZONNEBRAND OLIE VA. F. 0.95 ZONNEBRAND LOTION V.A. F 1.10 ZONNEBRAND SPRAY VA F 5.30 Diner met ambtgenoten van Westerse Grote Vier" „Arrogant en ontspannen Grootste Friese ophaal brug geopend „VAKANTIEDAGTOCHTEN" Advertentie t II III 11 i I! III111 1111 HIVE A President Soekarno heeft gisteren de namen bekendgemaakt van de voor naamste negen ministers, die onder rijn nominale leiding Indonesië gaan besturen. Zij vormen een super- of kernkabinet, dat beleidslijnen zal uit stippelen en instructies zal verstrekken aan een reeks onder-ministers, die nog deze maand door de president zullen worden benoemd. De president voert zelf de titel van minister-president en opperbevelhebber van de strijdkrach ten. Het is voor het eerst sinds novem ber 1945, dat Soekarno als regeringslei der optreedt. In de afgelopen veertien jaar heeft hij persoonlijke en directe verantwoordelijkheid het liefst geme den. Ook nu is die neiging niet hele maal verdwenen, want de premier van de afgetreden regering, dr. Djuanda Kartawidjaja, treedt in het presiden tiële kabinet op als eerste minister en minister van financiën". Een bijzonder machtige figuur in Soekarno'» kabinet is de stafchef van het leger, luitenant- generaal Abdulharis Nasution. Hij be heert thans de portefeuille van binnen landse veiligheid- en defensie. Een twee de militair in V nieuwe regering is kolonel Suprajogi. Tot dusver was hij minister van staat voor de economische stabilisatie en hield als zodanig toe zicht op de „overgenomen" Nederland se bedrjjven. Thans gaat hjj het minis terie van produktie leiden. Er is één nieuw gezicht onder de ministers, n.l. de gouverneur van West-Java, Ipik Gandamana, die belast wordt met bin nenlandse zaken en regionale autono mie. De andere ministers zijn: dr. J. Leimena (distributie), Chairul Saleh (woningbouw)Muljadi D jo.iomartono (maatschappelijk werk), dr. Suhandrio (buitenlandse zaken) en prof. Moham med Yarnin (sociale en culturele za ken). In het nieuwe kabinet schijnen de mi litairen een minder geprononceerde plaats in te nemen dan op grond van hun rol tiidens de jongste crisis werd verwacht. Maar waarnemers wijzen erop, dat de nieuwe minister van binnenlandse zaken, Gandamana. behoort tot een po litieke partij, die o.m. door generaal Nasution is opgericht, de I.P.K.I. Ver moedelijk zal hij in het kabinet de ziens wijze van Nasution steunen. Verder acht men het zeer goed mo gelijk. dat het militaire element aan zienlijke versterking zal ondergaan, wanneer Soekarno zijn onder-ministers benoemt. Hji heeft al laten weten, dat bepaalde functionarissen automatisch in aanmerking komen voor een plaats in het kabinet, n.l. de chefs van de drie staven (leger, marine en luchtmacht), de commandant van de politie de pro- (Van een verslaggever) Voor de uitvoering van nieuwe wer- ken in 1959 bij N.V. Luchthaven Schip hol heeft de Amsterdamse gemeente raad besloten dit jaar de stedelijke bij drage ad f 26.200.000 in het maatschap pelijke kapitaal van de luchthaven met maximaal anderhalf miljoen gulden te verhogen. Deze verhoging, die gelijk is aan 15 percent van de extra behoefte aan kapitaal van de N.V., wordt ver strekt voorzover de luchthaven niet uit eigen middelen het bedrag kan fourne ren. Dit laatste verwacht overigens nie- znand. Het Rijk verhoogt zijn deelne ming in het kapitaal van de N.V. met 8 miljoen en Rotterdam met 5 ton. Met de bijdrage van de hoofdstad is het echter, zo bleek uit de verklaring van burgemeester Van Hall, nogal vreemd gesteld. Amsterdam wil niet afzijdig blijven bij de ontwikkeling van de luchthaven Schiphol daar heeft het dan ook groot belang bij maar het kan deze extra bijdrage niet geven, eenvoudig omdat het geen geld heeft. Om te kunnen mee doen moet het een beroep doen op het Rtjk. Naar de burgemeester opmerkte zou dit beroep niet tevergeefs worden gedaan, zodat er niet zo erg veel tegen Vras om dan maaar weer eens over de brug te komen. De heer Delsing (KVP) zei, dat hij Voor de toekomst niet zo gerust was. Als een goed financier wilde hij ook wel eens zien wat de luchthaven op langer termijn aan geld nodig had. Waar blijft deze begroting? vroeg hij. Is het niet mogeiiik de vijf percent rente te verla gen, die we voor onze lening moeten betalen? Dit laatste was niet mogelijk, antwoordde de burgemeester. En die langjarige financiële en investerings begroting, ja, dat was een gecompli ceerde kwestie. Men kon bij de invoe ring van het straalverkeer hoger inkom sten verwachten, maar de uitgaven zou den de eerste jaren zeker ook honderd tweehonderd miljoen gulden bedra gen. Advertentie Van Nelle bestellen) Een Japanse arbeider in Hokkaido is v01gens Reuter twintig jaar lang dron ken geweest. Gisteren heeft prof. Sjoeji Sasaki van de bacteriologische afdeling van de universiteit in Hokkaido de oor aak meegedeeld: een gistzwam in de ^aag. Hii voegde eraan toe, dat de pa tiënt, wiens naam niet bekend werd ge staakt, is genezen. cureur-generaal, de vice-voorzitter van de Voorlopige Adviesraad en de voor zitter van de Nationale Planraad. Aan gezien Nasution chef van de legerstaf blijft, komen er dus zeker drie militai re onder-ministers. Waarschijnlijk wordt dat aantal nog groter Het links-radicale element is in het kabinet-Soekarno wel verzwakt. Figu ren als prof. Prijono (winnaar van de Stalin-prijs voor de vrede), Sadjarwo en Hafani hebben het veld moeten ruimen. Maar Chairul Saleh en Mo hammed Yamin zjjn gebleven Beiden hebben destijds samen met de com munist Tan Malaka in het z.g. Een heidsfront (Persatuan Perdjuangan) gezeten en beiden zijn ook samen met Tan Malaka in maart 1946 door de re- gering-Sjahrir gearresteerd. Tegenover journalisten verklaarde de president, dat liet programma van zijn kabinet bestaat uit drie punten: het verschaffen van voedsel en kleding aan de bevolking binnen de kortst mo gelijke tijd, het verzekeren van de vei ligheid van de burgers en voortzetting van de strijd tegen het economische en politieke imperialisme. Het probleem- Irian (westelijk Nieuw-Guinea) wordt tot het derde punt gerekend. Advertentie Van Nelle bestellen! (Van onze correspondent in Bonn) Met de D-mark zijn de hebzucht en de woeker het Saarland binnengetrokken. De Saarlandse winkelstand wil klaarblij kelijk uit de financieel-economische in passing van het Saargebied in de West- duitse Bondsrepubliek die zondag j.l. om nul uur een feit is geworden een „slaatje slaan". De^ prijzen in D-mark in het Saargebied zijn in de afgelopen vier dagen niet alleen aanzienlijk geste gen tegenover de prijzen, die voor zon dag golden toen de franc nog het wet tige betaalmiddel was, maar ook geklom men ver boven het peil, dat voor dezelf de fr' :kelen elders in de bondsrepubliek geldt. Nadat de Saarlanders dit enkele dagen machteloos hadden aangekeken, zijn zij gisteren tot een tegenactie overgegaan. De vakbonden (ook de christelijke, die in het Saargebed zeer sterk zijn) hadden een proteststaking van een uur uitge roepen, waaraan vrijwel de gehele wer kende stand van het Saargebied heeft deelgenomen. Alleen de treinen bleven rijden. Verder lag al het werk stil. Er werd geprotesteerd tegen de woeker, die zulke vormen heeft aangenomen, dat voor een maaltijd die vroeger 400 francs kostte nu eenvoudig 4 mark betaald moet worden, hoewel de prijs volgens de officiële inwisselingskoers nog beneden de 3.50 mark had moeten blijven. 1 mark voor 100 francs is dan ook de omreke ningskoers, die de winkelstand Vrij 1- gemeen heeft aangelegd en helaas doen de openbare vervoersinstanties daaraan mee door voor een tramrit van vroeger 50 francs m 50 inplaats van 40 pfennig te rekenen. Het kabinet van Saarland heeft na een vergadering een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat de regering haar activiteit zal richten op de verant woordelijke kringen. In Saarbrücken leidt men hieruit af, dat de regering door onderhandelingen met de verschillende organisaties van detailhandelaren tot een overeenkomst over de prijzen wil komen. Wettelijke middelen om tegen de woe ker op te treden beweert de Saarlandse Advertentie Van Nelle bestellen! Als de toename van de radio-actieve neerslag in de komende jaren even groot al zjjn als in het afgelopen jaar, dan zal de bevolking van Scandinavië spoedig blootgesteld worden aan de maximum toelaatbare stralingsdoses, aldus wordt volgens Reuter verklaard in een verslag dat Scandinavische des kundigen hebben opgesteld na een con ferentie in Oslo. De deskundigen me nen evenwel dat het uit gezondheids- oogpunt bezien voor het ogenblik niet nodig is maatregelen aan te bevelen met het oog op de waargenomen radio actieve. besmetting van water, melk en levensmiddelen. fn de herfst van het vorige jaar, toen de Sovjet-Unie proeven nam bij Nova Zembla, is de radio-activiteit in de dampkring boven Scandinavië plotse ling met circa 50 procent gestegen. Duideljjk is gebleken, aldus het rap port, dat bij kernontploffingen op het noordelijk halfrond de radio-actieve stoffen sneller neervallen dan bij proe ven in de buurt van de evenaar. Vol gens de deskundigen moet men aanne men dat de huidige snelheid waarmee het radio-actieve stof neerdaalt, nog enige tijd hoog zal blijven. In dat ge val zou de concentratie van radio-actie ve substanties met een lange levens duur voornamelijk strontium 90 en ce sium 137, in melk, levensmiddelen en mensen dubbel zo groot kunnen worden als nu. regering niet te hebben maar het is niet onwaarschijnlijk, dat de Westduitse minister van Economische Zaken, prof. Ludwig Erhard die een gezworen vij and van prijsstijgingen is daar anders over denkt. Hij is van plan om maandag naar het Saargebied te reizen om de Saarlandse handel eens duchtig de les te lezen in bondsrepublikeinse prijzen- moraal. De Deense politie heeft medege deeld, dat in totaal 55 mensen om het leven zijn gekomen als gevolg van de ramp met de plezierboot „Turisten" bij Haderslev. Tot dusver zijn veertig do den geïdentificeerd. Uit een voorlopig rapport, dat de gemeenteraad van Ha derslev heeft opgemaakt, blijkt, dat het maximaal toelaatbare aantal passa giers, dat de „Turisten" mocht vervoe ren, onlangs is teruggebracht van 75 tot 35. De reden hiervoor was, dat er aan boord slechts 37 reddingsgordels waren. Op het ogenblik van de explosie bevonden zich echter zeker honderd mensen op de plezierboot. In het rapport wordt kritiek geleverd op de primitieve wijze, waarop de ei genaar van de boot, Hans Riistofte, heeft getracht een lek in de benzine leiding te verhelpen. Hij liet een van de passagiers een prop poetskatoen tegen het lek drukken. De benzine stroomde echter over de grond van de machinekamer. De volk van een siga ret heeft toen waarschijnlijk de ontplof fing veroorzaakt. Onder de slachtof fers schijnen zich één Belgische dame en verder enkele Duitsers en Zweden te bevinden. Een jongen van tien jaar, Matt Ha- malainen, heeft gisteren op een heuvel buiten de Finse stad Kuopio onder een steen verborgen de buit gevonden van een bankroof: elf miljoen Finse mar ken. Dit bedrag is woensdag door twee ge maskerde en gewapende mannen mee genomen uit een bank in Kuopio. De mannen zijn met het geld gevlucht in een gereedstaande auto, die vrij kort na de overval door de politie is terug gevonden. De eigenaar van deze auto wordt momenteel verhoord, aldus be richt UPI. Bij het geld lagen, onder de steen, ook kleren. De politie houdt er rekening mee dat ze tijdens de overval door de twee rovers gedragen zijn. Verder lag er een geladen machinepistool. De vondst van Matt Hamalainen duidt erop, dat de overvallers nog in de omgeving van Kuopio zijn, en de politie treft dienovereenkomstig maatregelen. Volgens het jaarverslag van de Brit se organisatie voor kankerbestrijding, dat donderdag is uitgekomen, krijgt de mens bij bepaalde normaal samenge stelde maaltijden verscheidene honder den malen meer natuurlijke radio-acti viteit binnen dan radio-actieve stoffen tengevolge van kernproeven, zoals stron tium 90. Onderzoekingen in het koninklijk kan kerziekenhuis te Londen hebben aange toond, dat de mens bij het eten dage lijks veel meer radium en thorium in neemt dan men tevoren meende. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. Luns is door zijn Britse collega Selwyn Lloyd uitgeno digd voor een diner maandag in Ge nève. Aan dit diner zullen mede aanzitten de minister van Buitenlandse Zaken van de V. S., Herter en diens ambtge noten Couve de Murville van Frankrijk en Von Brentano van de Westduitse bondsrepubliek. (Van een verslaggever) Blij met de door B. en W. voorge stelde tussenoplossing heeft de Amster damse raad donderdagmiddag de sle pende „balletaffaire" uit de wereld ge holpen. De heer Johan Verdoner, die de raad vanaf het begin graag naast mevrouw Mascha ter Weeme aan het hoofd van het nieuwe „Amsterdamse Ballet" zou hebben geplaatst, heeft zelf voor de oplossing gezorgd en de raad is daarmee op de meeste punten ak koord gegaan. Johan Verdoner kan de leiding van een balletschool op zich ne men, waarvoor de gemeente hem per jaar maximaal 10.000 gulden subsidie toezegt. Hij zal voorts per seizoen enige choreografieën voor het Amsterdamse Ballet ontwerpen en de bijbehorende werkzaamheden vervullen. De heer Verdoner had ook voorge steld hem binnen een of twee jaar de artistieke leiding van het ballet op te dragen maar daaraan wilde de raad zich niet binden. Mevr. Mascha ter Wee- me zal nu worden geassisteerd door Alan Carter, waartoe zij zich in begin sel bereid heeft verklaard, evenals met de medewerking van Verdoner als gast- choreograaf. Het streven naar balletconcentratie in de hoofdstad is tot dusverre een weg met vele obstakels geweest. Ook in de zitting van donderdagmiddag had de raad nog vele „maar's". De algemene tendens was echter, gelijk ook in een verklaring van de KVP-fractie werd ge zegd, het nieuwe gezelschap de rust te gunnen om zijn taak te beginnen en het bestuur het vertrouwen van de gemeen teraad mee te geven. De raad zal zon der argwaan maar kritisch de komen de prestaties volgen. Er waren over en weer nog wat ste kelige opmerkingen, bijvoorbeeld over B. en W., die in de aanvang eigenge reid gehandeld zouden hebben. De ene spreker vond, dat de balletacademie nu ook maar zo snel mogelijk, in septem ber, moet gaan werken, een andere meende van niet. Iedereen wilde zijn stem zo duur mogelijk verkopen. Er dreigde bij het scheiden van de markt zelfs een heftige discussie over wat B. en W. nu wel of niet op eigen houtje mogen doen, maar burgemeester Van Hall wees er op, dat de leden twee uur later in rokkostuum bij de galavoor stelling in de Stadsschouwburg werden verwacht en maakte dus een eind aan de discussie. Advertentie Van Nelle bestellen! Averell Harriman, nu terug In New York van een reis naar Rusland, heeft premier Khroesjtsjev op een perscon ferentie beschreven als een „emotione le, zeer trotse, zeer opschepperige, bral lende en arrogante persoonlijkheid", maar ook als Iemand, die ontspannen is en houdt van het leven. Aldus een be richt van UPI. Van zeer groot belang acht Harriman het, dat Khroesjtsjev goed op de hoog te wordt gebracht van de kracht van Amerika. Hij is daarom vóór een top conferentie, te houden in Amerika, in New York, waar de Russische premier met eigen ogen getuige zou kunnen zijn van Amerika's vitaliteit. Als er op deze topconferentie enige vooruitgang geboekt zou worden, zouden er meer gehouden kunnen worden. Harriman vertelde, dat hij Khroesjtsjev verzekerd had. dat het Amerikaanse volk volledig achter president Eisenho wer staat in de kwestie-Berlijn. Hij wil de niets zeggen betreffende de berich ten, dat Khroesjtsjev hem verteld zou hebben, dat communistisch China raketten heeft ontvangen van Rusland waarmee het de Amerikaanse Zevende Vloot zou kunnen vernietigen. Oost-Duitsland De ambassadeur ln Moskou van de communistische Oostduit- se republiek, Johannes Koenig, is be noemd tot plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken. Ghana heeft besloten de z.g. „Vrije Al gerijnse Regering", die te Caïro zetelt onder leiding van de opstandeling Fer- hat Abbas, te erkennen. (Rtr) ft (Van onze speciale verslaggever) „Decenniën lang is de figuur van Petrus Laurentius Regout met de ne vel van legendes omfloerst. In uw proefschrift hebt gij deze nevel op we tenschappelijke wijze verscheurd. Gij hebt daarmede recht gedaan aan de meest verguisde ondernemer van de negentiende eeuw", aldus de promotor prof. F. J. H. M. van der Ven, in zijn toespraak tot de jonge doctor Louis Maenen, jongste zoon van het Tweede- Kamerlid Jos. Maenen, die gisteren aan de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg cum laude tot doctor in de economische wetenschappen is gepromoveerd. Uit de toespraken van de promotor en van de rector magnificus bleek dui delijk, dat de senaat de grootste waar dering had voor de dissertatie, die een knap stuk werk werd genoemd, waar in de betekenis van Petrus Regout niet alleen historisch maar ook economisch zeer goed is weergegeven. „De mens is om zijn eenmaligheid belangrijk, maar een bedrijf kan waard zijn beschreven te worden om zijn ty pologische betekenis", aldus prof. Van der Ven. Als bijdrage tot de geschie- Advertentie Van Nelle bestellen! i H Koning Boudewijn en Prins Bernhard hadden elkaar in Noordwijk blijkbaar iets grappigs te vertellen, dat de fotograaf weliswaar niet kon verstaan, maar wel kon vastleggen. denis van het vroegkapitalisme ln Ne derland heeft de Tilburgse senaat het proefschrirft van zo grote betekenis geacht. Dr. Maenen heeft in zijn dissertatie de vele positieve kwaliteiten van de figuur van Petrus Laurentius Regout vooral naar voren gebracht. Hij heeft aangetoond, dat deze mens, die als in dustrieel in het begin van de vorige eeuw zeer belangrijk werk heeft ge daan, vaak ten onrechte door schrij vers van gezag zoals prof. L. Verbeme en prof. Gerard Brom, geheel verkeerd is verstaan. Dr. Maenen ziet Regout niet als de harde Nederlandse onder nemer van de vorige eeuw, de „koning van Maastricht en Zuid-Limburg er bij". Niet als de man, die een bedrijf leidde, waar toestanden heersten, die veel geleken op de beruchte Engelse. Hij ziet hem als kind van zijn tijd en komt dan tot de conclusie, dat hij in zijn sociale zorg voor de arbeider vaak gunstig afstak bij vele van zijn tijdge noten-ondernemers. Uit de cijfers van de enquête, die in 1841 is ingesteld naar de omvang van de kinderarbeid in ons land, leidt hij onder meer af. dat de normen, die Regout aanlegde, gunsti ger waren. In de Maastrichtse bedrij- ger waren. Bij hem werden kinderen ven was de kinderarbeid 20,3 percent van het totaal aantal arbeiders, in de Leidse katoenfabrieken bijvoorbeeld 21 tot 30 procent (beneden 13 jaar). Maar voora) in zijn streven om de stad Maastricht van verpaupering te redden, wordt Petrus Regout ln het proefschrift recht gedaan. Dr. Maenen wijst erop, dat de oorzaken van deze verpaupering niet zijn gelegen in de opkomende industrie, maar in een structurele werkloosheid, die on der meer was ontstaan, doordat na 1815 het garnizoen steeds meer in kromp. De meer actieve welvaartspolitiek van koning Willem I, die aan Regout alle medewerking gaf, was van groot belang om de stad weer tot nieuw leven te brengen. Regout heeft vele onder nemingen opgericht en daarbij met grote moeilijkheden te kampen gehad. Hjj was een man met zeer gezonde on dernemingszin. Tegenslagen hadden geen vat op hem. Hij zette met grote taaiheid zijn plannen door en was be reid daar desnoods zijn gehele kapi taal voor op het spel te zetten. Regout was ook een wagend speculant. Een van de stellingen, die de promo vendus te verdedigen kreeg, had betrek king op de in 1887 gepubliceerde tekst van de verhoren van een parlemen taire enouête met betrekking tot de fabrieken der gebroeders Regout ln Maastricht. Dr. Maenen heeft deze ver horen vergeleken met de authentieke tekst in het archief van.de Tweede Ka mer en ontdekte er niet minder dan 477 falsificaties in. Advertent w Van Nelle bestellen! Onder veel belangstelling heeft de commissaris der Koningin m Friesland donderdag de nieuwe ophaalbrug over de Geeuw te IJIst voor het verkeer opengesteld. Dit geschiedde door met het statenjacht der provincie een lint in de IJlstei kleuren door te varen. De brug ligt over het vaarwater van Sneek naar Staveren en is de grootste ophaalbrug van Friesland en de enige toegangsweg tot de kern van IJIst. Bü haar aankomst in het Amstelhotel ontmoette Maria Callas tot haar verbazing en vreugde een goede bekende, ex-koning Umberto van Italië, die enige dagen in Amsterdam vertoeft. bouworkest op te treden. Zil had er bjjzonder naar verlangd om ook eens in ons land te zingen en toen de tele visievertegenwoordiger haar vroeg hoe dat nu eigenlijk zat met de moei lijkheden met het orkest en het ver lichtingsprobleem, keek zij, die ken nelijk in een stralend humeur was, verwonderd op. „Moeilijkheden?" vroeg zij. „Ik weet er niets van. Dat zal wel een verhaal van de journalis ten zijn geweest". Msrisi Menighini-Calla^, de opera- en concertzangeres, is donderdagavond met de K.L.M.-constellation uit Milaan op Schiphol gearriveerd, waar zü werd verwelkomd door de heer Peter Dia mand, secretaris van het Holland Festi val. Een batterij foto-apparaten, film en televisielenzen werd gericht op de zangeres, die voor de eerste maal in Nederland zal optreden. Journalisten en radioreporters, die eerst door luriithP venpolitie en mare chaussee op enige afstand waren ge houden, stormden op haar af, toen zij als laatste in het zwart gekleed en met een fel rode hoed met kersen gegar neerd op het hoofd, het toestel verliet. Zü had de kleine zwarte poedel ,,Toy" bij zich en toen een der leden van de K.L.M.-stationsdienst aanbood de poe del in het gedrang van haar over te nemen en naar de Europahal te bren gen, wees zij dat resoluut af; de poedel behoorde bij haar en zij nam het kleine dier op de arm. Voor de microfoons van televisie en radio vertelde Maria Callas, dat zij zeer verheugd was in Nederland te zijn en zaterdag met het Concertge in de wachtkamei Europa heeft Ma ria Callas, die zeer vermoeid zei te zijn door de reis en de ondraaglijke hitte, welke ook in Milaan heerst, de pers in de gelegenheid gesteld, even met haar te praten. Twee minuten konden er nog wel van af. Maar op vragen over moei lijkheden met het orkest of de organisa toren. zou geen antwoord worden ge geven, aldus de heer Diamand. Of zij het volgend jaar in Nederland in een opera zal zingen? Zij antwoord de, dat zij zich nu eerst moest voorbe reiden op het concert van zaterdag. Maria Callas meende, dat er aanvanke lijk pogingen waren gedaan om haar dit ;aar reeds in een opera te laten optreden, maar dat de besprekingen geen succes hadden opgeleverd. Na Am sterdam staat 14 juli een concert Brussel op haar programma. 99 De camera's van de N.T.S. stonden gisteravond opgesteld in de Amster damse Stadsschouwburg om de opvoe ring van Shakespeare's „Troilus en Cressida" mitsgaders de feestelijkheden daaromheen te reporteren. Het werd in derdaad een reportage van de opvoering van een toneelstuk, d.w.z. onder leiding van Willy van Hemert, die de televisie regie had, zag men in een aaneenscha keling van snaphots deze „Troilus en Cressida" op het scherm verschijnen. Men moet zeggen dat de camera's zeer beweeglijk bleken en ook dat de uitzen ding zeer kundig was voorbereid, in zo verre de camera's precies die scène en die plek van het toneel „bestreken", die op het gegeven moment inderdaad de aandacht verdienden. Maar men kan ook niet ontkennen dat sommige scènes een nadrukkelijkheid verkregen, die bij na belachelijk aandeed. En het is wel duidelijk dat men natuurlijk altijd beter in de schouwburg zelf kan zjjn Maar respectabel was deze t.v. uit zending zeer zeker. Vooral ook voor zover het de reportage van het konink lijk bezoek betrof. Men was van zeer nabij getuige hoe in de pauze koning Boudewijn, koningin Juliana, prins Bernhard en de twee oudste prinsessen zich met verschillende acteurs en ac trices onderhielden. De Zweden mogen dan niet veel keus hebben in televisieprogramma's er is maar één program en het aantal zenduren per week is nog geringer dan in Nederland de verscheidenheid van TV-ontvangers is des te groter. Blijkens een mededeling van het officiële Zweedse Keuringsinstituut voor elektri sche apparaten zijn er op het ogenblik niet minder dan achthonderd verschil lende modellen op de markt van vijf tig fabrikanten, onder wie tien Zweden. De A.V.R.O.-televisie blijkt van plan te zijn geweest „op verzoek van ve le kijkers", zoals dat heet het eerste gedeelte van Toon Hermans' „One Man Show" nog eens uit te zenden en wel in combinatie met een TV-reportage over diens eerste speelfilm „Sonansee".. Toon Hermans, die kennelijk het film bedrijf te vriend wil houden, nu hij zelf in de filmerij zit, heeft voor dit plan echter een stokje gestoken en maakte bezwaar tegen de uitzending, die op za terdagavond was vastgesteld. De A.V.R.O. zal zich niet zonder meer neerleggen bij dit onverwachte besluit van Toon Hermans, die nota bene zelf had gevraagd, of men niets voelde voor een reportage over zijn filmwerk, en zal de wispelturige artiest nog tot andere gedachten proberen te brengen, hoewel het er niet naar uitziet, dat dit op korte termijn zal lukken. Siebe van der Zee, 'die ons dit vertel de, deelde nog mee, dat de A.V.R.O. een televisie-documentaire gaat maken van de palingvisserij in het IJsselmeer, waarin de moeilijkheden worden uitge beeld, die beke.nde plaatsen als Spaken burg ondervinden. De documentaire zal in de loop van augustus op het scherm komen. Op de Bergse Maas nabij Eethen is donderdag een kleine motorboot over varen door een tanker. De schipper van de motorboot, de 37-jarige De G. uit Elten is hierbij verdronken. Hij was op weg naar de Deltawerken om het commando op zich te nemen van een asfaltschip. Met zijn vlet en de tankboot „Jans" uit Zaandam, was hij geschut in de sluizen, tien kilometer stroomopwaarts. Toen het ongeluk gebeurde lagen de twee schepen juist naast elkaar. Door een onverklaarbare manoeuvre van de motorvlet kwam de ze plotseling haaks op de tanker te lig gen. De tanker die een laadvervmogen heeft van 216 ton voer over de drietons vlet heen. De negenjarige Ch. S. uit Culemborg is in de Lek verdronken. De jongen die de zwemkunst niet voldoende meester was ging van de krib nabij het oude zwembad onder de spoorbrug in het water en verdween plotseling in de diep te. Omstanders die het ongeval zagen gebeuren probeerden het slachtoffertje nog te redden maar het was niet meer te vinden. De ruim tweejarige M. V, is in Mij drecht in een onbewaakt ogenblik in de sloot, voor de woning van zijn ouders, te water geraakt en verdronken. De minister van Defensie, Sidney van den Bergh, en de chef van de generale staf. luitenant-generaal Le Fèvre de Montigny, zijn donderdag in La Courti ne aangekomen voor een bezoek aan het Nederlandse oefenkamp. Zij waren met een Nederlands leger vliegtuig naar het vliegveld van Aulnat bij Clermont Ferrand gereisd, vanwaar zij per auto, geëscorteerd door Franse motorpolitie, naar La Courtine reden. Een Nederlands detachement bewees de gasten met de vlag en muziek mili taire eer. Daarna begonnen de bespre kingen met de Nederlandse leiders in het legerkamp. in Advertentie in het boekje gratis verkrijgbaar aan de stations, de hLS.-h»- lichtingenbureaus en de door N.S. erkende reis bureaus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7