Kool, De Jongh en Voorting nu ook van het toneel Eenzame Gaul pareert felle slag in slotfase Uitslag veertiende etappe Ilansaplast DE EILANDER „Bezemwagen met oranje gestoffeerd" Deli-Mij neemt voor 2,5 miljoen deel in Congolese vennootschap Jo de Haan en Peter Post bij geselecteerden Verhoog melkprijs in twee etappes 8 VRIJDAG 10 JULI 1959 PAGINA 9 Bahamontes grijnst. Grote Mannen nog fris en monter De Tour en de radio Competitie K.N.Z.B. Sportwagen- en motor races op 2 augustus in Zandvoort afgelast Sportwagenpark blijkt niet deugdelijk Vijf kamp N.O.C. Moeilijke strijd op de schietbanen Meer ruimte voor internationaal tennis Senembah Mij. wint proces Geen cassatie door Bank Indonesia Smeden hebben be zwaar tegen verkor ting van arbeidstijd Wereldtitel wielrennen Neem wat extra in voorraad vJockey maakt dodelijke val van paard BEKEND PIKEUR VERONGELUKT ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE 1 door I KLAAS TOXOPEUS Christelijke Middenstand: Ongelukken op de weg eisen vier doden In Dongen, Barneveld en Ede Vrije loonvorming en fooienstelsel Kappersbedienden streven naar fooiloos loon (Van onze sportredacteuri CLERMONT-FERRAND, donderdagavond. y yet drama van Nelux is vrijwel compleet. Op de zwarte dag voor Charly Gaul, y~w die samenviel met het verawijnen van Van den Borgh en Piet van Est, is die van de Nederlanders gevolgd. Bram Kool, de debutant, Piet de Jongh en Gerrit Voorting hebben het moeten afleggen tegen de hitte en de steeds weer terugkerende hellingen. Als wrakken zijn ze van hun fietsen gestapt om de weg naar Clermont-Ferrand een weg zonaer één recht stuk te vervolgen in de laatste wagen van de karavaan. De bezemwagen is met oranje gestoffeerd, werd schamper aan de finish opgemerkt. En pal vóór de fatale laatste wagen van de karavaan, het schrikbeeld van elke wielrenner, hebben de „overlevenden" hun zware strijd gestreden. Bar was de tocht. Helling op, helling af. Bocht in, bocht uit. Onderwijl smolt de zon ae laatste krachten uit het lichaam. Zo gingen daar, eenzaam, maar met een wilskracht waarvoor men ondanks alles bewondering moest hebben, Piet Damen en Jaap Kersten. Ver vóór hen uit streed de kopgroep om de overwinning. Ver vóór hen was zelfs net peloton, waaruit zij zich hadden moeten laten afzakken. Het publiek ging alweer huiswaarts n stroomde hen tegemoet. Maar Kersten en Damen beten door. Zelfs toen ze wisten, dat hun drie ploeggenoten zich comfortabel geïnstalleerd hadaen op de banken van de bezem wagen. Hun enige zorg was op tijd de eindstreep halen, om daardoor in de wed strijd te kunnen blijven. Het lukte, royaal zelfs wat betreft Kersten en met enige minuten speling nog voor Piet Damen. Twee van de acht man, die Nederland in Mulhouse aan de start bracht, hebben Clermont Ferrand bereikt. Het lijkt wel of de vulkaan, waarop de hoofdstad van Auvergne gebouwd is, nog één keer tot een uitbarsting gekomen is. Voor de vijf Nederlanders, die binnen 48 uur het trieste einde van hun zo veelbelovend begon nen tocht beleefden, was het in stromen van het wegdek sijpelende zwarte teer als een wrede lavastroom. Kort na de start reeds is het drama van de Nederlandse formatie begonnen. Het gebeurde dat klinkt bijzonder merkwaardig even verrassend als volgens de verwachtingen. Mocht men namelijk niet aannemen, dat de debacle van Charly Gaul in de eerste etappe door het imponerende, onherbergzame en zo vermoeiende hoogland van Auvergne een enorme slag zou toe brengen aan het weerstandsvermogen van de ploeg? Bij de geringste tegen slag kon men de uitwerking ervan ver wachten. Er stond echter tegenover, dat de Grote Strijd geen ogenblikkelijk ver volg gekregen heeft. De Grote Mannen verscholen zich deze keer allemaaal in het peloton. Zij wensten rust aan de vooravond van de tijdrit naar de top van de Puy de Döme. Maar, de Neder landse formatie bleek te zeer aange slagen. Met een nog ongenadiger bran dende zon boven hun hoofd, met ander maal die krachtenverwoestende hellin gen. met opnieuw het zoveel inspanning vergende sturen door onophoudelijk op- doenende - bochten, verdween bij de mannen in de oranje truien het laatste ee'ie energie en moed. Kool en De Jongh waren de eerste slachtoffers. Kool kon het allemaal niet verwerken. De Jongh, die de dag tevoren volop in de slag geweest was en samen met Kersten ervoor gezorgd had, dat Charly Gaul weer bij Rivière en de huidige drager van de gele leiderstrui, Hoevenaers, kwam, deze sterke Brabander bleek nu leeggere- den. Heel snel lieten de twee weten genoeg te hebben van het Grote Avon tuur. Nauwelijks was de eerste helling in zicht of ook Gerrit Voorting ver dween naar de achterhoede. Spoedig kreeg hjj gezelschap van Damen. De twee hebben geprobeerd van de etappe te maken wat er nog van te maken viel. Gerrit Voorting echter kon niet meer. Hij zakte steeds verder te rug. Hij kwam op een gegeven moment vlak voor de bezemwagen, waar de Ier EUiot niets anders deed dan water gie ten over het hoofd van zijn zieke Britse ploeggenoot Brian Robinson, die de dag tevoren in het voorste gelid had ge streden en daarvoor nu de tol moest betalen. Piet Damen ging alleen door. Hij bleef daarna 140 km in alle een zaamheid achter. Eigenlijk ging het niet meer, maar de kleinste man in de Nederlands-Luxemburgse ploeg beet door. „Als ik maar niet te laat binnen kom," riep hij ons op de zoveelste hel ling in de zoveelste bocht toe. Kersten zet door Korte tijd later zakte ook Kersten PIET DAMEN wilde niet opgeven terug uit het peloton. Op een helling weigerden even zjjn benen het werk te doen wat van ze verlangd wordt. Daar na ging het weer, maar toen was het te laat. Kersten was uit het peloton en hij kwam er niet meer bij. Hjj trof het bovendien slecht gezelschap te krijgen van de Franse nationaal Privat. Die zwabberde over de weg zoals hij de dag tevoren had geslingerd bij de aankomst in Aurillac en men hem op een bran card had moeten wegbrengen. Dat hij nu weer op de fiets zat en reed, Privat wist het vermoedelijk zelf niet. Zo gla zig stonden zijn ogen. Van hem zou Kersten geen steun krijgen. Feitelijk vervolgde ook hij alleen de tocht. Intussen werd er in het voorste ge lid, ondanks de hitte, de hellingen en de kronkels attent gereden. Het parcours was nog lastiger dan de vorige dag. Het verschil was echter, dat de Grote Mannen geen slag wensten te leveren. Ook Charly Gaul niet, ondanks zijn enorme achterstand. Hij zat rustig, maar waakzaam in het voorste deel van de hoofdmacht en rekende. Zou het nog kunnen? Zoveel minuten op de Puy de Dóme en daarna het restant in de etappes door de Alpen? Gaul keek om zich heen en zag hoe fris en monter Rivière en Anquetil waren. Hij zag ook die vreemde uitdrukking in de ogen van Bahamontes. Gaul zag het goed, de Spanjaard kon een glimlach nauwe lijks verbergen. De intussen weer wat in zijn luister herstelde „Heer van Bet- tembourg" merkte eveneens op, dat het met Baldini, na een moeilijk begin in de eerste uren van de ochtend, nu op perbest ging. Daarna begon hi) ander- maai te rekenen, maar de uitkomst er van gaf hij aan niemand prijs. Listige Belgen Terwijl de grote mannen optelden en aftrokken en onderwijl zoveej mogelijk kraenten reserveerden voor hetgeen nu komen gaat, waren er ook nog strjjd- kusligen. riet gevolg was, dat er op een gegeven moment, na de nodige inlei- ueuae scnennuiseiuigen, een „upgroep van dertien man ontstond. Een van hen was slechts gevaarlijk voor Hoevenaers, de drager van de gele leiderstrui. Die ene was Pauwels. Maar, aangezien Pau wels ook een Belg is was hij dus niet gevaarlijk. Want, wat deert het de Belgen wie in het gounen erekleed gestoken wordt, ais het maar een Belg is. Zjj speelden een heel ander spelletje. Zu wilden voor de zoveelste keer hun toen al rijk ge- vuiue pot nog eens extra spekken en bovendien nun positie in net ploe- geuKiassement veiliger stenen. Daarom stuurden zij drie mannen in het oiien- stei: Van Aerae, Pauweis en Planckaert. net speneije werd v oortreneipk ge speeld en net resultaat was er naar. toen net aigemeen Klassement opge maakt weru, nauuen oe neigen one man oij oe eerste acnt. De winst van oe etappe was echter met voor een Belg, maar voor de Parijse regionaal Le Dissez, die tijdens de beklimming van de laatste voor het bergklassement tellende helling alleen naar boven snel de, een ruime voorsprong opbouwde en dat verschil tot en met de eindstreep handhaafde. Alleen de Bretonse regio naal Saint was in staat de achtervol ging in te zetten. Zijn sprong reikte echter niet ver genoeg. Aanval op Gaul Maar niet de overwinning van Le Dissez, de achtervolging van Saint, noch het feit, dat in de kopgroep de aan wezigheid van Geminiani hij moest en zou winnen in zijn woonplaats Cler mont-Ferrand te bespeuren viel, be roerde de volgerskaravaan, zoals die zich evenmin opwond over het feit, dat de hoofdmacht een achterstand van ruim 17 min. had. Wèl raakte men in opwinding over een plotselinge aanval op Charly Gaul in de laatste 25 km. Met een onschuldige demarrage van onbelangrijke mannen als Vermeulin, Cazala en Fabbri sprongen ook Adriaenssens, Anquetil, Baldini, Hoeve naers, Branckaert, Rivière, Anglade en Bahamontes weg uit het peloton. Alle Grote Mannen waren dus aan de haal. alleen Charly Gaul ontbrak. Hij was evenmin aanwezig toen Darrigade en Gismondi een geslaagde sprong naar de laatste vluchtelingen maakten. Zou dan nu toch nog de definitieve klap gegeven worden? Charly Gaul nes telde zich aan het hoofd van het peloton en zocht naar de hem nog resterende hulptroepen uit zijn lam geslagen team. Ernzer en Bolzan verscholen zich echter achter de ruggen van anderen. Zij wa ren allang blij, dat ze nog in het peloton zaten en meedraaiden. Gaul begreep, dat hij het alleen moest doen. En, wat de karavaan toen zag, deed iedereen toch wel even opveren. Met de allure van een nog ongebroken strijder wierp hij zich bij de eerste de beste helling die opdoemde op zijn prooi. Samen met Bahamontes, die door een lekke band wat teruggevallen was, zat hij in een oogwenk bij de vluchtelingen. Toen be groeven Anquetil, Rivière en al de an deren definitief de strijdbijl. Het was inderdaad beter de krachten te sparen voor de tijdrit naar de top van de Puy de Dóme. De demarrage van de Grote Mannen had het peloton echter zeven volle minuten gekost. Daarna kwamen de slachtoffers van de laatste zware rit door het gebergte van Auvergne. Eerst IIIIIIIIIIIIMIIIIIIIllllllllllIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Franse regionaal Le Dissez (Pa rijs Noordoost) heeft de 14e etappe van Aurillac naar Clermont Ferrand gewonnen. Hij had voor de 231 l*m 7 uur 3 min. 31 sec. nodig (met boni ficatie 7.02.31). De tweede plaats was voor Saint van de West Zuid-West- ploeg in 7.03.45 (met bonificatie 7.03.15). 3. Picot (W.Z.W.) 7.06.33, 4. Van Aerde (Belg.) z.t., 5. Geminiani (Fr. Nat.) z.t., 6. Queheille (W.Z.W.) z.t., 7. Busto (Centr. M.) z.t., 8. Fo- restier (Centr. Z.) 7.06.36, 9. Pauwels (Belg.) 7.06.39, 10. Lach (Parijs N.O.) 7.08.J.Ó, 11. Planckaert (Belg.) 7.13.31, 12. Cestari (It.) 7.17.46, 13. Bergaud (Centr. Z.) 7.17.47. 14. Mastrotto (Fr. Nat.) 7.18.04, 15. Vermeulin (Parijs N.O.) 7.18.13, 16. Darrigade (Fr. Nat.) z.t., 17. Bruni (It.) z.t., 18. Anglade (Centr. Z.) z.t., 19. Robic (Parijs N.O.) z.t., 20. Anquetil (Fr. Nat.) z.t., 21. Brankart (Belg.) z.t., 22. Utset (Sp.) z.t., 23. Rivière (Fr. Nat.) z.t., 27. Gaul (Nelux) 7.18.43, 44. Emzer 7.23.27, 45. Bolzan z.t., 80. Kersten 7.33.53, 82. Damen 7.34.58. Algemeen klassement 1. Hoevenaers (Belg.) 76.39.16, 2. Pauwels (Belg.) op 9 sec., 3. Anglade (Centr. Z.) op 3 min. 43 sec., 4. Mahé (West Z.W.) op 5 min. 15 sec., 5. Baldini (It.) op 7 min., 6. Baha montes (Sp.) op 7 min. 4 sec., 7. Anquetil (Fr. Nat.) op 7 min. 27 sec., 8. Adriaenssens (B.) op 7 min. 58 sec., 9. Rivière (Fr. Nat.) op 9 min. 51 sec., 10. Vermeulin (Parijs N.O.) 76.53.57, 11. Brankart (Belg.) 76.59.09, 12. Bergaud (Centr. Z.) 77.00.11, 13. Saint (West ZW) 77.00.32, 14. Man- zaneque (Sp.) 77.00.48, 15. Dotto (Centr. Z.) 77.05.20, 16. Gaul (Nelux) 77.07.37 (op 28 min. 21 sec.), 17. Plan ckaert (Belg.) 77.09.12, 18. Desmet (Belg.) 77.11.13, 19. Bobet (Fr. Nat.) 77.15.35, 20. Friedrich Zwits.-Duitse) 77.16.34, 65. Damen 77.51.52, 73. Kers ten 78.04.02. Ploegenklassement 1. West 21.16.21, 2. België 21.26.43, 3. Parijs 21.28.59, 4. Centr. 21.30.56, 5. Frankrijk 21.43.20, 6. Italië 21.55.12, 7. Spanje 21.56.09, 8. Internationale ploeg 22.00.53, 9. Nelux, Zwits./D. 22.05.37. Algemeen ploegenklassement 1. België 230.05.55, 2. Centr. 230.48.30, 3. Frankrijk 230.51.25, 4. West 231.03.15, 5. Spanje 231.14.24, 6. Italië 231.40.48, 7. Parijs 232.02.39, 8. Nelux, 9. Zwits./D. 232.49.48, 10. In ternationale ploeg 233.01.58. Algemeen bergklassement 1. ex aequo: Bahamontes (Sp.) en Saint (West Zuid West) beiden 22 pnt., 3. Huot (Centr. Zuid) 13 pnt., 4. Ex aequo: Gaul (Nelux) en Bergaud (Centr. Zuid) beiden 12 pnt., 6. Desmet (België) 10 pnt., 7. Ex aequo: Privat (Fr. Nat.), Mahé (West Zuid West) en Dotto (Centr Zuid) allen 9 pnt., 10. Janssens (Bel gië) 8 pnt., 18. Ex aequo: o.a. Emzer (Nelux) 4 pnt. Puntenklassement 1. Darrigade (Fr.) 410 pnt., 2 Anquetil (Fr.) 293 pnt., 3. Hoevenaers (Belg.) 271 pnt., 4. Saint (West Zuid West) 229 pnt., 5. Van Aerde (Belg.) 227 pnt., 6. Vermeulin (Parijs) 216 pnt., 7. Anglade (Centr.) 215 pnt., 8. Graf (Zw.) 201 pnt., 9. Rivière (Fr.) 199 pnt., 10. Graczyk (Fr.) 183 pnt. Le Dissez kreeg de premie voor de strijdlustigste renner. Queheille werd tot de grootste pechvogel uitge roepen. André Le Dissez van de Parijse Noord oost ploeg heeft de smoorhete 14e etappe van de Tour de France op zijn naam gebracht. iilllllillllillllillllliiiliiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllllllllliiiiillill de Zwitser Graf, tot voor kort nog een gerenommeerde figuur in de karavaan. Piet Damen sloot de rij. Hjj had ruim 39 min. achterstand. De mannen die na Damen de eindstreep bereikten, werden niet meer geteld. Daardoor kwamen Lefebre, Elliott en Robinson terecht bij het groepje Nederlanders, dat in de Bezemwagen zat en hij Schel- lemberg en Pipelin voor wie het avon tuur in de ambulance geëindigd is. In twee dagen was het aantal „avontu riers" teruggelopen van 105 tot 82 10.7.'S9 12.5 km La Baraque PUY DE DÖME CLERMONT FERRAND La Font de l'Arbre Advertentie De radioreportage van de 16e etappe van de Tour de France is morgen tussen 15.30 en 17.30 uur. De herha ling is om 19.40 uur en de nabeschou wing om 20.05 uur. Alle uitzendingen via 298 m. 11-7- '59 210 km Thiers Cote des Margerides Sury-le-C. Cunlhat Les Pradeaux S„t. Antheme STETIENNE JAAP KERSTEN op tijd binnen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiimiinimimiiiiiiiiiiiiiiii De uitslagen van de donderdag ge speelde wedstrqden in de waterpolocom- petitie van de KNZB, luiden: hoofd klasse heren: De Meeuwen-De Robben 2—3- DZV-Neptunus (Arnhem) 62; eerste klasse a: Nereus-HVGB 12—4; Dolfijn-Rotterdam 3—3; eerste klasse b: PSV-DJK 4—3 (gestaakt wegens weersomstandigheden): eerste klasse c: AZ 70-Neptunus (Amersfoort) 4—7. Naar wij van de directie der Deli-Maat- schappij vernemen is dezer dagen onder auspiciën van de Compagnie du Congo pour le Commerce et l'lndustrie (C.C.C.I.) en de Compagnie du Katanga opgericht de Congolese naamloze vennootschap „Entre- prises Agricoles et Industrielies de l'Equa- teur" (Agriquateur) met een maat schappelijk bedrag van 200 min Cong, fran ken (ca 15 miljoen). In deze onderneming neemt de Deli-Mij. deel voor ruim 2,5 miljoen. Behalve de Deli-Mij nemen voorts nog deel een Duitse groep vertegenvoordigd door de Deutsche Bank) en verschillende Belgische en Congolese maatschappijen on der welke, behalve de C.C.C.I. en de Com pagnie du Katanga, paraisseren de heren Jules Philippson, Jean de Groof en Cie, les Entreprises Agricoles de la Busira au Lo- mami (Busira-Lomami), la Société Minière du Beceka en la Compagnie Cotonniere Con- golaise. De nieuwe maatschappij heeft zich in de eerste plaats tot doel gesteld de exploitatie van rubber-, cacao- en koffie-ondernemingen en als het geval zich voordoet de exploi tatie van oliepalmondernemingen, alle uit sluitend op uitstekende gronden, welke zich in het bijzonder lenen voor zogenaamde Naar wij vernemen, zullen de voor zondag 2 augustus aangekondigde na tionale sportwagen- en motorraces op het circuit van Zandvoort geen door gang vinden. De sportcommissie van de K.N.A.C. heeft dit besluit in overleg met de K.N.M.V. genomen. De voor naamste reden daarvoor is, dat het wagenpark der Nederlandse amateur- sportwagen-coureurs danig gehavend is. De op 18 mei en 5 juli te Zandvoort gehouden sportwagen-races hebben de uitwerking gehad van een materiaal slag. Tijdens die wedstrijden hebben zo veel sportwagens mankementen opge lopen, dat momenteel in ons land on voldoende sportwagen-coureurs met een behoorlijke wagen aanwezig zijn om een aantrekkelijk „veld" op de baan te brengen. Als meer dan de helft van de deel nemers aan de nationale vijfkamp van het Nederlands Olympisch Comité straks niet in het bezit komt van het yijfkampkruis, dan komt dit voorname lijk door de slechte prestaties op het onderdeel schieten. Op de derde dag van de vijfkamp kwamen de deelne mers in de morgen, en middaguren bij een op de schietbanen in de Amers- foortse Leusderheide. In vier series van vijf schoten moesten 15 treffers ge plaatst worden met een puntentotaal van 35. Dit bleek voor velen een te zware opgave. Schietkampioen van de vijfkamp werd majoor W. K. Brederode uit Den Haag, die met 20 treffers 184 punten wist te behalen. Tevens werd de majoor num mer een in zijn groep van motorrijders, waarin hij nu na drie onderdelen in hel klassement leidt met een flinke voor sprong op ritmeester Manusama uit Eindhoven. De beste schutters in de groep van de handgranaatwerpers waren maj. A. J. Rornijn uit Dordrecht en kapt. lt. ter zee F. C. van Kregten uit Wassenaar. Beiden noteerden 20 treffers en 182 pun ten. Sergeant Krause uit Den Helder was al tweemaal derde geworden en eindigde hij weer op deze plaats. Hier door is hfl leider geworden in zijn groep met 9 punten. Op de tweede plaats komt maj. Romjjn met 14 punten. Van de twee ruiters leverde ditmaal A. K. M. Beukers de beste prestatie met 20 treffers en 159 pnt. Doch Sneij- ers blijft aan de leiding, omdat hij de twee vorige onderdelen gewonnen had. In het vervolg zullen tennisspeelsters en -spelers gedurende 210 dagen per jaar aan internationale toernooien in het buitenland mogen deelnemen. Vroe ger was het maximum aantal dagen 150. Dit besluit werd genomen tijdens de algemene jaarvergadering van de internationale lawntennisfederatie te Dublin. Een Amerikaans voorstel om de da gelijkse onkostenvergoeding 'van f 52.50 op 84.- te brengen werd verworpen. Langdurig is gesproken over de kwes tie van het amateurisme. Men hoopt, dat een enquête onder de nationale bonden, welke op 1 november van dit jaar sluit, meer licht in deze zaak zal brengen. Een speciale commissie zal tijdens de volgende jaarvergadering een rapport hierover uitbrengen. De Engels man J. Eaton-Griffith werd benoemd tot voorzitter. overjarige" cultures. Deze gronden zijn gelegen in het bassin van de beneden Lo mami tussen de rivieren Lomami en Tshuapa in de Belgische Congo. Agriquateur zal in het bijzonder voor deel trekken van de technische ervaring van de Busira Lomami, welke maatschappij in de zone van het centrale Congo-bekken reeds een uitgestrekt en veelomvattend groot-iandbouwprograama heeft uitge voerd. Bovendien zal steun en medewerking verzekerd zijn van de researchafdeling van de C.C.C.I. van welke maatschappij de tech nische medewerkers in dit gebied reeds be langrijke successen hebben geboekt. De Bank Indonesia Is niet in cassatie gegaan van het vonnis van het Amsterdam se gerechtshof van 4 juni j.l. waarbij 6263 pakken tabak tot een waarde van rond 15 miljoen aan de Senembah Maatschappij wa ren toegewezen. Deze pakken waren, zoals bekend, door de Senembah Maatschappij naar Denemarken verkocht, waarbij de Bank Indonesia zich dus blijkbaar heeft neerge legd. De bond van smids-, constructie- en machinebedrijven heeft donderdag ver gaderd in 's-Graveohage. De voorzitter, de heer M. van der Voet uit Leiden, be toogde dat voor het midden- en kleinbe drijf in deze sector een arbeidstijdver mindering zonder produktieverho ing funest zal zjjn. Voorts drong hjj aan op een voortdu rende rationalisering van de bedrijven en toepassing van een betere organisa tie. Tegen verkorting van de arbeids tijd heeft de heer Van der Voet nog het bezwaar, dat de kansen voor „zwarte arbeid" gunstiger worden. Ook stelt hjj dat een belastingverlaging uitkomst zou geven speciaal voor het middel groot- en kleinbedrijf. De sportcommissie van de KNWU heeft thans ook de voorlopige selectie- ploegen voor het wereldkampioenschap op de weg voor professionals en ama teurs samengesteld. De geselecteer den voor de weg (amateurs) zjjn: F. Balvert, A. van Egmond, D. Enthoven, J. Hugens, J. Jansen, A. Jongejan, F. Knoops, L. Knops, L. van Kreuningen, R. Lotz, B. Maliepaard, H. Marinus, H. Scholten, A. Sluis, M. Snijders, W. Swa- neveld en H. Zilverberg. Voor de professionals zijn de volgen de renners aangewezen: M. van den Borgh, P. van den Brekel, j. Captein, P. Damen, P. van Est, A. Geldermans, D. de Groot, J. de Haan, J. Hinsen, P. de Jong, J. Kersten, A. Kool, J. Lahaye, -C. Niesten, P. Post, P. Rentmeester, J. de Roo, M. Stolker, G. Vergoosen en G. Voorting. Franse ploeg wondverband Onmisbaar voor op reis, voor in de vakantie, voor in de auto: Hansaplast wond verband in handig reisetui. De Franse ploeg (profs), die zal uit komen in de wereldkampioenschappen wielrennen in Zandvoort en Amster dam is door de Franse sportcommis sie ais volgt samengesteld: Sprint profs: Rousseau en Gaignard die zeker zullen starten, en Bellenger. De laatste zal mogen uitkomen na een af te leggen proef. Achtervolging profs: Rivière en Bouvet. Eventuele reserve: Bellenger. Stayerwedstrijd: onder voor behoud ingeschreven: Bouvard en Go- deau. Wegkampioenschap profs: onder voorbehoud ingeschreven: Anglade, An quetil, Bobet, Cazala, Darrigade, Dejou- hannet, Forestier, Graczyk, Hassenfor- der, Privat, Rivière, Stablinski. Een van de beste Argentijnse jockeys, de 46-jarige Juan Pedro Artigas. kwam om het leven toen hij van zijn paard viel na een race te hebben gewonnen, die werd gehouden ter viering van de Braziliaanse onafhankelijkheidsdag. Donderdagmiddag is te Ede een van Europa's beste trainer-pikeurs, de heer Nico Bloemsaat door een auto ongeval om het leven gekomen. Hjj reed tegen een stilstaande auto en is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. De heer Bloemsaat was trainer-pi keur bjj het entrainement van Wjjk te Utrecht en bedrijfsleider van de ren baan Mereveld. Zjjn leerjaren bracht hij door bjj Marcel Vercruysse te Frank rijk en later behaalde hjj in Europa ve le successen met Double Six M Sorren- tr en Sirona. 20 Opnieuw begon hjj te schreeuwen. Zonder op houden gilde hij zijn angst uit, zonder zelfs nog op een antwoord uit die ondoordringbare nevel om hem heen te wachten. Hjj nam een ijzeren staaf die op het dek lag en Degon tegen de buitenwand van de onderbrug te beuken, zodat het oorverdovend door het gehele schip weergalmde. Dit geluid moest hon derden meters ver hoorbaar zjjn, ondanks die vre selijke mist. Toen hjj even ophield en luisterde wis1 hjj al, dat hjj vergeefse moeite deed. Met verplette rende kracht drong de wetenschap tot hem door dat hij verlaten was. Alleen... op een wrak waarvan hi.i niet wist of het met vloed niet overspoeld zou wor den door de zee... een wrak dat verder kon breken, zoals het voorschip, terwjjl niemand op de hele wereld wist dat hjj hier zat. Behalve Simon, die nu misschien in die mist rondvoer, zoekend naar het schip. Of... zou Simon hem met opzet hier hebben achtergelaten? Snel overwoog de jongen de motie ven die de oude jutter daarvoor zou kunnen hebben Hjj verwierp ze weer even snel als onlogisch en on mogelijk. Maar toch was de „Cobri" weg. En je moest het toot voor uitgesloten houden, dat een er- Varen zeeman als Simon eenvoudig met het scheepje was afgedreven! Hedwig was op de kotter gaan zitten. De lamp had hjj gedoofd. De mist stond nu als een scherm om hem heen. Flauw onderscheidde hjj de verschansing en de jakobsladder. In de immense stilte meende hjj het wrak te horen steunen en zuchten als een mens die stervende is Hjj kon maar niet geloven, dat dit nu allemaal werkeljjk met hem gebeurde. De hele dag was al zo vreemd, zo vol onverwachte gebeurtenissen ge- weest. Hjj probeerde na te gaan wat er zoal was voorgevallen sinds het vertrek van de steiger. Zon- 1 der het zelf te merken sprak hjj hardop, alsof hjj het I tegen een ander had: „Simon heeft me alles verteld. i zjjn hele leven uit de doeken gedaanover de „Cobri" heeft-ie verteld en over die meisjes in Rio. Als je maar steeds betaaldeo nee, dat hielp niets ze plukten je tochen toen kwamen we bjj die ouwe stuurhut, tjonge wat stuurde Simon daar op af!en ik wilde de ansichtkaarten bekijken i maar dat mocht nieteigenlijk was het stelen of toch ook weer niethet leek er alleen maar veel opde zee neemt zoveel, logisch dat je wat terugpikten toen klom ik langs de „Lux" om hoogvorige week klommen ze naar beneden en nu ging Ik omhoogGek hè? gaande en komende mandat was een mooi kompas lat Simon had en die radio óók niet gek!" Ais vanzelf belandden zjjn gedachten weer bjj hel uitgangspuntSimon de Rjjke. Hjj begreep dal het zinloos was te blijven schreeuwen. Hjj probeer de zich dat in te prenten, steeds maar weer opnieuw. Doch onverbiddelijk kwam hjj telkens weer tot het inzicht dat hii hier alléén was. met de zee als enige getuige. Wat was dat-' Hoorde hjj geluld in het schip? Hi spitste de oren Neehet herhaalde zich niet.. Misschien was er iets omgevalleneen ketel in het kombuis of iets dergelijksHjj dacht aan de donkere gangen daar beneden en achter hem. Stel je voor, dat nu opeens iemand uit zo'n spelonk te voorschijn zou komen! Hjj probeerde om zijn eigen ongegronde vrees te lachen, doch de gedachte aan die duizenden duiste re hoeken waarvan dit schip vol was liet hem niet meer los Hjj ontstak de lamp, hopend dat het zien van licht hem gerust zou stellen. De scherpe licht bundel, die zich als een stralende vinger door de mist boorde maakte hem daarentegen nog angsti ger Hij stond op en deed enkele.stappen in de rich ting van de verschansing. Bijna struikelde hjj over de koffer. Een kreet van schrik ontsnapte zijn lip pen. Toen laaide de angst in hem omhoog. Hjj be gon snel en zacht verwensingen te uiten, zonder het zelf te merken en daarna ving hjj aan te schreeuwen, te gillenals iemand in doodsnood. Hjj schopte tegen de metalen wanden van de onderbrug, rukte aan de leunine van de brugtrap en in een opwel ling van blinde haat jegens het schip, begon hjj alles wat hii maar op het dek kon vinden overboord te gooien. .Daar!" kermde hjj, „daar"! Het geluid van het telkens opspattende water, maakte hem nog razender. Hii nam de leren koffer, tilde die met bei de handen boven het hoofd en smeet haar met de inspanning van al zjjn krachten omlaag. Een plons en wat gekabbel was alles wat hij hoorde. Bijna krankzinnig van angst en een onbestemde haat je gens dat zwjjgende wrak koesterend, liep hjj stamp voetend over het dek. Het geluid van zjjn voetstappen klonk hol, alsof hjj op een zolder liep. Hjj schrok daar noe heviger van dan van al het andere op dit spookwrak. Luidkeels riep hjj: „Barsten jullie alle maal. jullie vuile rot Verdei kwam hj) niet. Hjj wist niet op wie of wat njj zijn afschuw moest richten. Hjj vond een losge broken onderdeel van een stoomwinch. Hjj hief het zware voorwerp op en smeet het neer op het dek, zodat dit trilde onder zjjn voeten. Opnieuw nam hjj het op. Het gleed hem uit de handen Hjj uitte een kreet van pijn toen het met een daverende slag op zjjn voeten terecht kwam. De felle pjjn deed hem ineenkrimpen. Hij danste als een bezetene in het rond, beurtelings de ene en de andere voet in de handen klemmend. Toen viel hji uitgeput neer, verdoold van ,-uigst. Het leek alsof zjjn voeten in kokend water lagen, zo gloeiden zjj. De mist scheen hem te worgen Toen begon hij vertwijfeld te snikken en hij gilde op de toppen van zjjn longen: „Moeder!" HOOFDSTUK VI Ruurd Bol was amechtig steunend de eindeloze wenteltrap opgeklommen, die naar zjjn kamertje, vlak ondei de lichtbron van de vuurtoren, voerde ,,M'n ooievaarsnest" noemde de zestigjarige ex bootsman het vertrekje waar hjj, samen met Jaap Visser, zjjn wacht moest betrekken tot vier uur in de ochtend. (Wordt vervolgd). Thans heeft ook de Christelijke Mid denstandsbond zjjn standpunt geformu leerd over de jongste regeringsnota. In het communiqué zegt hij, dat de nota voor wat de hoofdlijnen betreft, met in stemming is ontvangen. De bond juicht het toe, dat de regering aan het be drijfsleven een grotere verantwoorde lijkheid toekent, maar hjj bereurt, dat de nota geen aandacht besteedt aan de spanningen die door de vrjjere loonvor ming kunnen optreden tussen de ar beidsintensieve bedrijfstakken en de minder-arbeidsintensieve bedrijfstakken. Voorts acht de bond het ondenkbaar, dat de loonkostenstijging onder meer door de compensatie van de nieuwe huurverhoging en de verwerking in de lonen van de huurbijslag 1957, niet voor doorberekening in aanmerking zouden komen. De C.M.B. wil zich onthouden van een oordeel over het huurbeleid ten aanzien van de woningen, maar hij stelt vast, dat de nota geen aandacht besteedt aan de huren van bedrijfspanden. Sprekend over de melkprijs geeft de bond in over- weging niet over te gaan tot een een malige verhoging van de melkprijs met vier cent, doch dit te doen in twee etap pes van twee cent. Tenslotte bepleit de Christelijke Middenstandsbond verho ging van de uitkeringen noodwet Kin derbijslag kleine zelfstandigen met het zelfde bedrag ais de werknemers en verlichting van de belastingdruk op de middengroepen. Op het voorrangskruispunt oude Baan Kanaalstraat in de gemeente Don gen (N.B.) zjjn donderdagmiddag me vrouw E. uit Tilburg met haar zeven jarig zoontje bij de botsing van de door haar bestuurde personenauto met een militaire truck om het leven gekomen. Van de vier andere inzittenden, een dame, een dienstmeisje en twee kinde ren. zijn er twee ernstig gewond. Allen bracht men naar een ziekenhuis in Til burg over. Volgens de politie verleende de per sonenauto geen voorrang aan de op de voorrangsweg van links komende truck, afkomstig van de militaire werkplaats Zuid te Dongen. De auto van mevr. E werd totaal vernield. Een trieste bij zonderheid is, dat juist donderdag het Verbond voor Veilig Verkeer in Don gen een actie hield. Vlak voor hotel „De Roskam" in Bar neveld gebeurde een ongeluk dat het leven kostte aan het vierjarig jongetje R. van de P. Mevrouw van de P. reed op de fiets, voorop haar achtjarig dochtertje en ach. terop het. zoontje. Een grote vrachtauto met aanhangwagen uit Lunteren moest sterk naar rechts uitwijken, omdat zich voor het hotel een werktent van de PTT bevond. Vermoedelijk heeft mevrouw /an de P. niet opgemerkt, dat er na de vrachtauto nog een hieraan gekop pelde aanhangwagen kwam. want zij week waarschijnlijk een kleinigheid naar links uit. waardoor de oplegger de fiets greep. De J4-jarige heer N.B. uit Bunnik kwam om het leven bjj een auto-onge luk in de omgeving van Ede. In de te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Christelijke Bond van kappersbedienden heeft de voorzit ter, de heer B. Bokje, de omstandigheid betreurd, dat de regeringsnota over vrjje loonvorming komt op een tijdstip, dat het kappersbedrjjf staat voor een zeer moeilijk op te lossen probleem, n.l. dat inzake de afschaffing van het fooi enstelsel. De vrjje loonvorming zelf behoeft voor het kappersbedrjjf geen moeilijkheden op te leveren. Meer werk gevers kijken uit naar een mogelijk heid om een hoger loon te betalen dan in de collectieve arbeidsovereenkomst is vermeld. En nu is de in de regerings- nota gennep de datum van toepassing der resultaten van het overleg tussen werknemers en werkgevers 1 juli 1960 ook de expiratiedatum van de c.a.o. voor het kappersbedrjjf en de datum die genoemd is voor de afschaffing van het fooienstelsei. Door verschillen de omstandigheden kan pas in het na jaar worden begonnen met het overleg nzake het fooiloos loon De gevolgen daarvan zullen doorwerken in de tarie ven. En daarmee is enige tijd gemoeid. Daardoor, vreest de voorzitter zullen de kappersbedienden tot de laatsten be horen, die van enig revenu in de ge stegen welvaart meeprofiteren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9