Belgische kolonie heeft hartelijke ontmoeting met haar eigen vorst Akkoord over verbod van kernproeven thans nabij Deskundigen eensgezind over methode explosies op grote hoogte te ontdekken Westen vóór topconferentie, als Berlijn ongemoeid blijft Oostenrijkse kanselier neemt tweede formatie-opdracht aan Ontstemming op bijeenkomst met pers over trouw-vraag Kangoeroe-plaag in Australië Huidige positie moet minstens twee jaar gehandhaafd worden Commissie lost geschillen tussen mrtij en socialisten op V olkspt Russische moeders tegen drankzucht Nog warme lucht aanwezig Het weer. HAMMARSKJÖLD FELICITEERT REEDS PERMANENT INVISIBLE Boudewijn ziet gouvernante terug De aanslag op de garagebediende Jonge Duitser onschuldig Ziekte van Weil in Kampen Mgr. W. Bekkers benoemd tot emi gr atiebi sschop ln augustus bezoek aan Canada In Roosendaal: Twee jongens met scooter verongelukt Vader kreeg shock Pastoor vermoord in België GEEN PARTIJTJE GOLF VOOR KONING BOUDEWIJN Klop rustig aan99 Hunter stort neer bij Belgische hoofdweg igjore ijou vuif. Suède damesjasjes in kleuren Minder warm Aan zee Het weer in Europa ZATERDAG 11 JULI 1959 83sfe JAARGANG No. 30261 Amerikaanse, Russische en Britse geleerden hebben overeenstemming be reikt over een rapport, waarin de poli tieke onderhandelaars van deze drie landen in Genève technische middelen aan de hand worden gedaan om kern- ontploffingen op grote hoogte te ont dekken. Gedacht wordt hier aan explo sies, die op een dusdanige hoogte plaats hebben, dat de radio-actieve straling buiten de dampkring van de aarde kan ontsnappen. In hun rapport, dat 3.000 woorden telt, bevelen de geleerden de instelling aan van drie of vier stelsels kunstmanen, die op verschillende hoog ten van de aarde, alsmede om de zon en de maan hun banen beschrijven. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, woonde gisteren in Genève juist de bij eenkomst de 107de van de drie politieke delegaties bij, waar het rap port van de geleerden ter tafel kwam. Hammarskjöld feliciteerde de Ameri kaanse, Russische en Britse vertegen woordigers (resp. James Wadsworth, Semyon Tsarapkin en David Ormsby Gore) met het feit, dat hun deskundi gen erin zijn geslaagd een technisch uitvoerbaar stelsel voor het ontdekken van kernproeven op grote hoogte te ontwerpen. Hammarskjöld zei, dat de vorderin- fen, die de delegaties hebben gemaakt jj hun pogingen om tot een verbod van Advertentie Wagenweg 29, Haarlem Tel. 20518 HAUTE COIFFURE Een ideale coiffure, bestand tegen ons vochtig en winderig klimaat (Van onze correspondent) Naar wij vernemen is de officier van jus titie te Utrecht tot de overtuiging gekomen, dat de dezer dagen aangehouden zeventien jarige Duitser W. J. Filz onschuldig is aan het misdrijf waarvan hij werd verdacht, namelijk aanslag op de garagewachter Ne- derhof te Utrecht. Een en ander op grond van een waterdicht alibi; de jongeman blijkt achteraf op het moment dat het mis drijf werd gepleegd in Velddriel of Hedel te zijn geweest. Niettemin zal F. aan de vreemdelingenpolitie worden overgeleverd voor terugbrenging naar Duitsland, omdat hij als een vreemdeling zonder middelen van bestaan wordt beschouwd. Politie en justitie zetten het onderzoek inzake de moordaanslag onverminderd voort. In Kampen zijn twee gevallen van de ziekte van Weil voorgekomen bij zwemmers die van het natuurbad Se- veningen en het gemeentebad hebben gebruik gemaakt. Beide gevallen zijn niet van ernstige aard. Het gemeente bestuur overweegt sluiting van beide zwembaden, maar wil eerst nog advies inwinnen bij de inspecteur van de volks gezondheid, omdat sluiting in het va kantieseizoen wel zeer ingrijpend is. Overigens bestaat de mogelijkheid, dat ook het water in de omgeving besmet is. alle kernproeven te komen, hem „een gevoel van grote bevrediging" geven. Het welslagen van de conferentie zou een „doorbraak" op het gebied van de gecontroleerde ontwapening betekenen, zei hij. Onlangs is uit toespelingen van de Russische vice-premier Kozlov geble ken, dat de Sovjet-Unie op het punt staat akkoord te gaan met de toela ting van internationale ploegen, die drie keer per jaar inspectiereizen op haar grondgebied mogen onderne men, teneinde de naleving van een mogelijk verbod van kernproeven op het aardoppervlak te controleren. In kringen van de Geneefse conferen tie werd gisteren gezegd, dat het nieu we rapport van de deskundigen (aan de publikatie waarvan de Rus Tsarapkin slechts te elfder ure zijn toestemming gaf) wetenschappelijk en niet politiek is. De aanbevelingen zouden door de politieke conferentie moeten worden overgenomen. Zou dat worden gedaan, dan moet men wellicht een gemeen schappelijk satellietenprogram uitvoe ren, hetgeen op zichzelf al een belang rijke stap op het gebied van de inter nationale samenwerking zou zijn. In concreto komen de aanbevelingen van de geleerden op het volgende neer. Voor het ontdekken van kernproeven op grote hoogte zijn vijf tot zes kunst manen nodig, wier gecoördineerde ba nen op meer dan 30.000 km van de aar de moeten liggen. Zou men uit technische overwegingen of wegens de kosten satellieten op een minder grote afstand van de aarde wil len gebruiken, dan is er keus uit twee stelsels, n.l. zes tot tien satellieten op een hoogte van 500 tot 700 km (waar bij bepaalde, begrensde gebieden op 2.000 km boven de aarde aan het toe zicht ontsnappen) of twee tot vier satel lieten op dezelfde hoogte, waarbij ech ter bepaalde gebieden op 10.000 km niet kunnen worden bestreken. Voor het ontdekken van kernontplof fingen achter de maan of de zon zou een stelsel van vier zonnesatellieten no dig zijn. Maar voor dit laatste moet eerst de techniek bepaalde vorderingen maken. De Australische weiden, die eens door konijnen-legers zijn geteisterd, wor den thans bedreigd door de kangoeroe, aldus meldt Reuter. Hele horden van de ze spring-in het velds grazen de beste weiden kaal en hebben sedert de oorlog het land reeds zeker een miljard gulden gekost. De veehouders hebben bij de regering aangedrongen op gelijksoortige maat regelen tegen de kangoeroes als destijds tegen de konijnenplaag zijn genomen met gebruikmaking van het myxomato- se-virus dat miljoenen konijnen heeft weggevaagd en het gras op de weiden terugbracht. Volgens schattingen van veehouders zouden er in het westen van Nieuw-Zuid-Wales een twee miljoen kan goeroes rondhuppelen die met elkaar de kost voor vier miljoen schapen op eten. Het Nederlands Episcopaat heeft mgr. W. Bekkers aangewezen als emi gratiebisschop als opvolger van wijlen mgr. Hanssen. Mgr. Bekkers zal in zijn nieuwe functie 11 augustus in ge zelschap van de heer Wellen van de NCB (Noordbrabantse Christelijke Boe renbond) voor een korte bezoek naar Canada vertrekken om er een oriënte- ringsreis te maken door enkele gebie den. Hij zal terugkeren met een char tervliegtuig, dat een aantal Nederland se ouders terug brengt, die hun geëmi greerde kinderen hebben bezocht. Aan het diner op de Belgische ambassade ging een opgewekte ontmoeting met het gezin van de ambassadeur vooraf. Op de voorgrond ziet men Koningin Juliana tegenover drie kinderen van de ambas sadeur, die achter de Koningin staat. Prinses Beatrix begroet een van de kin deren, terwijl Prinses Irene, Koning Boudewijn, Prins Bernhard en de echt genote van de ambassadeur de achter hoede vormen. Naar UPI uit gezaghebbende bron in Londen verneemt, zal het westen bij de hervatting van de ministersconferentie in Genève maandag aanstaande Rus land een topconferentie aanbieden in ruil voor een stille belofte, dat de kwes- tie-Berlijn minstens twee jaar lang „in de ijskast" komt. Dit voorstel zal volgens de zegslieden niet gedaan worden in de vorm van een.geheel nieuw plan, maar meer een combinatie zijn van de laatste weste lijke en Russische voorstellen die in Genève gedaan zijn. Het westen bood daar op 16 juni aan de troepenmacht in West-Berlijn te be vriezen of eventueel te verminderen en de zogenaamde ondermijnende activi teiten in beide stadsdelen te elimineren in ruil voor het behoud van de weste lijke rechten en de vrije toegang tot de stad. Gromyko stelde op 19 juni voor, dat het westen anderhalf jaar in Berlijn blijft, gedurende welke tijd Oost- en Westduitsers zouden moeten onderhan delen over de hereniging. Aan het eind van de 18 maanden zouden dan de Grote Vier, als Oost. en West-Duitsland niet tot een overeenkomst zouden zijn gekomen, het overleg moeten hervatten. Het is nu, volgens de zegslieden, de bedoeling van het westen, een dui delijke uitspraak te krijgen, wat Rus land zal doen na anderhalf jaar. Mi nister Gromyko schijnt zijn Britse ambtgenoot Lloyd verzekerd te heb ben, dat Rusland dan niet tot een een zijdige actie zal overgaan. Het westen De demissionaire kanselier Julius Raab, voorzitter van de Oostenrijkse Volkspartij, heeft gisteren voor de tweede maal een opdracht aanvaard tot vorming van een nieuwe regering. Waarschijnlijk zal het kabinet, evenals net vorige bestaande uit leden van de (in hoofdzaak katholieke) Volkspartij en socialisten, volgende week vrijdag voor het parlement verschijnen. De V olkspartij beschikt in het parlement over 79 zetels, de socialisten hebben «r 78. Na 57 dagen is de regeringscrisis hu in feite geëindigd. Drie dagen ge leden had Raab de opdracht tot vor ming van een regering teruggegeven nis gevolg van moeilijkheden tussen de Volkspartij en de socialisten over het politieke toezicht op de staatsbedrijven en het ministerie van buitenlandse za ken. Volgens een akkoord, dat in een op verzoek van president Scharf ingestelde gemengde commissie van de twee par tijen is aanvaard, zal de controle van de regering op de staatsbedrijven wor den vergroot. Wat de competentie van het ministerie van buitenlandse zaken betreft is besloten, dat dit parlement niet meer dan een afdeling van de kanselarij zal zijn, geleid door een so cialist. Voorts zal de macht van de ministers van financiën en defensie wor. den besnoeid. Dit melden AFP en Reu ter. wenst, dat hij dit in het openbaar herhaalt. Als hij dit doet, zouden de westelijke mi nisters bereid zijn te onderhandelen over een interim-regeling voor minstens twee jaar, gedurende welke tijd de toestand in west-Berlijn gehandhaafd zou moe ten worden. Het westen zou dan even tueel zijn troepen willen verminderen en de zogenaamde ondermijnende acti viteiten bestrijden. Op een topconferentie zou dit nader omschreven kunnen worden en daar naast zou dan een verdrag kunnen wor den gesloten over het beëindigen van de proeven met kernwapens. Ter hoogte van het kruispunt Maple Farm bij Roosendaal zijn vrijdagmiddag twee jongens, interne leerlingen van het Roosendaalse St. Lambertuslyceum per scooter dodelijk verongelukt. Een slip pende taxi uit Vlissingen reed de bei de scholieren, F. V. uit Etten en H. M. uit Curacao, aan. De beide jongens wa ren op slag dood. De taxichauffeur werd met een beenbreuk in het ziekenhuis te Roosendaal opgenomen. V.,die pas was geslaagd voor het eind examen gymnasium, haalde zijn vriend per scooter van het lyceum te Roosen daal, waar M. vrijdag overgegaan was naar de vijfde klas van de hbs. De va der van de verongelukte jongen uit Cu- rapao kwam enkele minuten na het nood lottig gebeuren per auto van Bergen op Zoom, waar hjj een beeld had afgele verd. Hij kreeg een shock toen hij ont dekte wat er was gebeurd. Pastoor Notebaert te Ledeberg, een voorstad van Gent, is gistermorgen in zijn pastorie vermoord. Belga meldt, dat een jonge man, die ongeveer der tig jaar oud leek te zijn en een zwarte bril droeg, bij de pastorie had aange beld en door het meisje in de spreek kamer was gelaten. De man had daar een onderhoud van ongeveer een half uur met de pastoor. Op een gegeven ogenblik hoorde het meisje, dat in de keuken bezig was, de pastoor roepen: „Als u mij wilt vermoorden, doe het dan maarer klonken vier scho ten en toen het meisje in de spreekka mer kwam. vond zjj daar de geestelijke dood op de grond liggen. De politie vond vi»* hulzen. (Van onze speciale verslaggever) In hotel Het Kasteel Oud-Wassenaar heeft koning Boudewijn vrijdag middag de in Nederland wonende Belgen ontvangen. Daaraan vooraf ech ter ging een ontvangst van de pers. Vooral door de felle lampen van de fotografen en de televisiemensen was de hitte onbeschrijfelijk. De voor zitter van de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten, de heer Van Breukelen, bood de vorst, die bekend staat om zijn interesse voor tech nische snufjes, het allernieuwste automatische fototoestel aan als dank voor de welwillende wijze, waarop de koning in deze dagen voor hen had „geposeerd". „Dat is erg vriendelijk van u", antwoordde Boudewijn, „zo'n geschenk van fotojournalisten, dat is me nog nooit overkomen". Daarop onderhield hij zich met de heer Van Breukelen over de kwaliteiten van het toestel, waarin een koningskroon en een B was gegraveerd. Op een fluister toon vroeg de koning: „Zit er een film in?", alsof hij het toestel meteen wilde proberen. Tijdens de ontvangst op Kasteel Oud-Wassenaar, vrijdagmiddag, ontmoette Koning Boudewijn zijn vroegere Nederlandse gouvernante, thans mevr. Koperberg, die tot mei 1940 dagelijks in zijn nabijheid was. De vraag van een der vrouwelijke journalisten, of de koning nog dit jaar zou gaan trouwen, wekte nogal ontstem ming. En niet alleen bij de koning. De hoge gast antwoordde: „U weet heel goed, dat ik deze vraag al heel dikwijls heb gehoord in Amerika". Hiermee brak hij het vraaggesprek af en baande zich een weg naar de Belgische kolonie, die in de volgende zaal en op de ter rassen en in de tuinen op haar vorst wachtte. Een spontane huidebetoging volgde hier. Het geroep: „Leve de Koning" en „Vive le roi" was niet van de lucht, vooral toen de vorst een of andere jeugd vriend ontdekte, met wie hij zich wat langduriger onderhield. De aangenaam ste verrassing voor de vorst leek wel de ontmoeting met mevr. Koperberg, zpn vroegere gouvernante tot aan het begin van de oorlog. De Belgische am- hassadeur, baron Van der Straeten Waillet, en leden van de Belgische am bassade moesten tenslotte in de tuin een pad banen voor de vorst om hem ongehinderd tr kunnen laten vertrekken. Er wachtte hem namelijk een diner op de Belgische ambassade, aangeboden aan koningin Juliana, prins Bernhard en de beide prinsessen Beatrix en Irene, waaraan nog zeventig andere gasten aan zaten. In het fraaie vertrek „De Vier schaar" van het oude Haagse stad huis had koning Boudewijn eerder op de middag gezeten op de historische bank, waarop in vroeger eeuwen schout en schepenen zetelden wan neer zjj hun rechterlijke macht uit oefenden. De ruimte tussen de vorst en aan zijn linkerzijde koningin Juli ana en aan zijn rechterzijde prins Bernhard was opmerkelijk groot; de drie hoge bezoekers konden echter be zwaarlijk wat dichter bij elkaar schui ven want men had voor hen zeer gro te kussens neergelegd: zó moesten zij zitten en niet anders. Tegenover hen stonden de leden van de Haagse raad in gelid opgesteld en daarachter een legertje persmensen. Zji allen had den niets anders te doen dan te kij ken naar de vorst, de vorstin en de prins op de schepenbank achter het hek Koning Boudewijn voelde zich ken nelijk wat onwennig en dat zou ieder een zich wel in die situatie gevoeld heb- ben, maar burgemeester Kolfschoten hield een vriendelijke toespraak, die de stijfheid van deze ontmoeting wat weghaalde. De Kon. Mannenzangvere- niging „Die Haghe Sangers" zong het „Domine salvos fac reges nostros" en andere liederen. De Koning kreeg bij zijn bezoek aan het oude Haagse stadhuis een antieke zilveren tabakspot aangeboden en hij tekende het gulden gastenboek van de gemeente. Nadien kreeg het bezoek een wat gemoedelijker karakter. De Belgische vorst onderhield zich in een der zalen van het stadhuis met enkele raadsleden en hier kwam het onder de champagne tot enige aar dige gesprekken. Een van de raadsleden zei tegen de koning, dat hij het bij dit mooie weer vermoedelijk wel geapprecieerd zou heb ben wanneer men tussen alle ontvang sten nu eens een partij g°'f had inge last. Het antwoord van de vorst was duidelijk: „Dat zou ik zeker wel prettig hebben gevonden". Gala-voorstelling Des avonds woonden de hoge gasten een speciale ga la-voorstelling bij van het klank- en lichtspel „Glorie van het Binnenhof". Ook de prinsessen Beatrix en Irene (Van onze speciale verslaggever) Wethouder Van Lissa Nessel van Den Haag, die burgemeester is ge weest in het vroegere Nederlands- Indië, vertelde Koning Boudewijn vrijdagmiddag tijdens de ontvangst in het oude stadhuis dat Koning Leo pold, jaren geleden in Palembang bij hem was en dat zij samen op de krokodillenjacht waren gegaan. Kro kodillen waren er niet gevangen, maar Leopold had het verblijf zo plezierig gevonden, dat hij bij het afscheid zei: „Komt U in België nog eens bij mij aan!" „Heeft U dat niet gedaan?", vroeg koning Boudewijn. „Nee", zei de wethouder, „ik ben wel eens in Laeken geweest, maar toen ik daar voor het hek stond, vond ik het toch wel wat raar om naar bin nen te gaan en te zeggen: daar ben ik nu„Dat moet U dan toch maar eens doen," nodigde de Koning, de wethouder uit. De Pravda, het blad van de Russi sche communistische partij, publiceert een collectieve brief van moeders, die eisen dat de regeringsmaatregelen ter bestrijding van het alcoholisme worden verscherpt. Onder meer wordt voorge steld dat alle drankzuchtigen m zieken huizen worden opgenomen en daar tot hun volledige genezing worden ver pleegd Het zou tevens wenselpk zyn, dat het loon niet aan drankzuchtigen zelf ter hand wordt gesteld „want zij geven dikwijls ai hun geld aan drinken uit en verkopen zelfs kleren en voor werpen die nodig zijn in de huishouding" aldus de brief. Een Hawker „Hunter" van de Bel gische luchtmacht is gisteren te Jumet bij de hoofverkeersweg BrussellChar- leroi neergestort. De vlieger en een 70- jarige vrouw zijn daarbij gedood. Het toestel raakte de daken van drie wo ningen en kwam tegen de muur van een garage terecht, aldus meldt UPI. (Van onze weerkundige medewerker) De warme lucht laat zich niet zonder slag of stoot uit ons land verdrijven. Dit bleek gisteren en ook vandaag. De temperatuur steeg gistermiddag in Zuid-Limburg nog tot 31 gr. C„ in Twente tot 29 gr. Langs de kust trok ken enkele onweersstoringen, die in Zuid-Holland plaatselijk 10 mm regen brachten en ook voor een lagere tem peratuur zorgden. In Den Heider bleef het tien graden koeler dan de vorige dag. Vanmorgen bevond zich boven Z.O. Engeland weer een actieve on weersstoring, die in de richting van de Duitse Bocht trekt. Op tal van plaat sen kan deze storing weer een on weersbui brengen en achter de storing zal een wat sterkere westelijke wind weer wat koelere lucht het land doen binnenstromen. In de kustprovincies verwachten wij morgen gematigde tem peraturen, maar in het oosten en zui den van ons land houdt het weer nog een zomers karakter, aj zal het kwik morgen ook daar minder hoog oplopen dan vandaag. i waren aanwezig, alsmede het voltallige corps diplomatique, ministers, de voor zitters der seide kamers, kamerleden, de burgemeester van Rotterdam en ve le anderen. Iedereen was in avondkledij. Burgemeester Kolfschoten ontving de Koning en de koninklijke familie. Nadat bloemen waren aangeboden door drie schattige meisjes, nam het hoge gezel schap plaats op de stoelen voor het po dium dat gedeeltelijk met groen was versierd. Na afloop van het spel ver trok men naar het Huis Ten Bosch. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL ?23596 Verwachting tot zondagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Overwegend zonnig weer behou dens kans op onweer. Matige wind tussen west en zuid. Over het alge meen minder warm dan vandaag. Zondag: zon: 4.33-20.57.Maan: 11.58- 23.43. Maandag: 4.34-20.56. Maan: 13.13. —.01. Morgen opklaringen met een frisse zeewind. Overwegend droog weer met een kleine buienkans. Temperatuur in de middag 21-23 gr. C. Zeewater 18 gr. C. Vooruitzichten: nog redelijk goed strandweer, maar niet bestendig. max min neersl. Station Weer temp temp afgel. gisteren 24 uur Den Helder regenbui 19 17 3 Ypenburg regenbui 25 18 4 Vlissingen regenbui 24 18 3 Eelde half bew. 21 14 0 De Bilt licht bew. 27 18 0 Twente onbew. 29 17 0 Eindhoven onbew. 29 20 0 Zd.-Limbun licht bew 31 18 0 Stockholm onbew. 25 9 0 Oslo onbew. 26 13 0 Kopenhagc onbew. 22 15 0 Londen half bew. 23 15 70 Amsterdam zw. bew. 25 19 8 Brussel half bew. 30 22 0 Luxemburg half bew. 33 21 0 Parijs regen 32 20 0.1 Nice onbew. 28 20 0 Berlijn onbew. 37 20 0 Frankfor onbew. 37 20 0 München- onbew. 31 16 0 Zürich zw. bew. 33 19 0 Genève half bew 32 19 0 Wenen onbew. 30 17 0 InnsbriK onbew. 25 14 0 Athene onbew. 34 25 0 R"me onbew. 32 19 0 Lissabon half bew. 30 16 0 Madrid onbew. 20 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A, M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1