Maaslandse hulde stralende apotheose van geslaagd bezoek Soekarno voltooit zijn regering Twee linkse figuren onder 25 onderministers SHoon PAUL VLAANDEREN Juffrouw T ruelo ve's obsessie U KONING BOUDEWIJN IN MAASTRICHT Auto door menigte L bestormd „Samenwerking nadrukkelijk bevestigd" Drs. W. v. d. Donk Ridder St. Gre- gorius MARIA MENEGHINI-CALLAS BIJ „UITGESTELDE" EERSTE STEENLEGGING Holland bracht mij het geluk van deze zomer Druk weekeinde in Zandvoort Zondagsrust van de schippers Kritische vragen in Eerste Kamer Deel van grachten huis uitgebrand Dronken auto rijder vernielt brug Proefvaart van de Rotterdam NederlandBelgië M IN HEEMSTEDE Vanaf zondag late H. Mis Filmreportage bezoek koning Boudewijn T.V.-programma van dinsdag gewijzigd In Amsterdam Wegverkeer en rivier- vaart gestremd Minister V. G. M. Marijnen MAANDAG 13 JULI 1959 tAGINA 2 DE AMSTERDAMSE HAVENPLANNEN Velsens raadslid stelt vragen Internationale werk gemeenschap van ziel- zorgers opgericht Hilton-hotels Rectificatie HONKBALUITSLAGEN U-2. Het is een voortreffelijke gedachte geweest het vierdaagse bezoek van ko ning Boudewijn aan ons land te laten eindigen in de hoofdstad van het zo nauw met onze zuiderburen verwante Limburg. In het zwierige Maastricht kreeg het enthousiasme, waarmee het Nederlandse volk de vorst is tegemoet getreden, de kans een climax te berei ken. Geholpen door duizenden Belgen massaal present vanwege hun nationale herdenkingsdag van de Gulden Sporen slag hebben de Limburgers onder leiding van de Maastrichtenaren de gasten feestelijk ontvangen. Van de koninklijke tribune genoten de vorstelijke gasten van de presentatie van de Maaslanden, maar ook van de entourage: het Maastrichtse Vrijthof. Als eerste representanten van het Maaslandse leven traden de klaroenbla zers van Wimmesmeer naar voren. Op de tonen van de jachthymne „Les Hon neurs" presenteerde de jachtstoet van de Belgische adel, met aan het hoofd prins de Mérode zich voor de konink lijke tribune. Het Vrijthof veranderde op dat moment in een golvende Lim burgse akker. Zaaiers en maaiers tra den aan, fokkers van fiere kampioens- aarden, vruchtendraagsters en ruiters, ie jonkheid van Noorbeek met haar traditionele St.-Brigida-den. getrokken door veertien feestelijk opgetuigde paar- den, vormde het sluitstuk van ie groep landbouw. Alvorens ds Limburgse boeren en boerinnen plaats maakten voor de stoere werkers van de industrie, kniel den zij neer op de tijdelijke akker in het hart van de Maastrichtse binnen stad en baden er „het gebed voor de vorsten". Een wolk duiven symboli seerde het opstijgen van dit gebed ten hemel. Voor het harmoniekorps van de Oranje-Nassaumijnen uit Heerlen was dit het teken om het Vrijthof vol muziek te blazen, ter begeleiding van de op rukkende jeugdige mijnwerkers, als mede van honderden arbeiders, die op hun schouders kinderen droegen en veelkleurige produkten van de Maas landse industrieën: kolen, kristal, ce ment, rubber en papier. Dan traden de schutters, de muzi kanten en de bont uitgedoste caraava- listen aan. Geschaard rond de troon van de Benelux-vorsten toonde folk lore zich is haar meest uitbundige gedaante: Schutterskoningen en -konin ginnen, de reuzen van Venlo, Valuas en Guntrud. de draak van Beesel en de fruitreuzen van St.-Truiden defileerden in bonte wir-war voorbij de koninklijke loge. Het duizendkoppige publiek, tot dan toe aandachtig toekijkend, vergat zijn rol van toeschouwer en werd actief deelnemer aan de manifestatie. De mu ziek werd overstemd door enthousiast gejuich. Even verstomde dit gejuich bij het spelen van de volksliederen en de indrukwekkende vlaggenparade, maar nauwelijks waren de laatste tonen van het Wilhelmus verklonken of een en thousiaste menigte verdrong zich rond de koninklijke tribune. De spontane geste van koning Bou dewijn bij het verlaten van de tribune samen met koningin Juliana even te proeven van de kersen, die zijn land genoten uit St.-Truiden hadden meege bracht, voerde het enthousiasme van het publiek nog op. Politiecordons wer den doorbroken en de koninklijke auto werd door een juichende menigte be stormd. Door een nauwe erehaag van juichen de Belgen en Nederlanders, die niet moe werden om hun sympathieke vorsten een vele malen herhaald „vive le roi" en „leve de koningin" toe te roepen, bereikten de Benelux-vorsten hun auto om te beginnen aan een korte rondrit door het overdadig bevlagde Maas tricht. De tocht eindigde aan het gou vernementshuis. Alvorens de genodigden, onder wie de bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, samen met de vorstelijke gasten de lunch gebruikten, bracht de koninklijke zangvereniging „Mastreerhter Staar" een aubade. Voor het gouvernementsgebouw wachtte een grote menigte geduldig op het moment, waarop de koning_ der Belgen op het balkon zou verschijnen. Het doordringende geroep van vele Belgen ,,au balcon" werd uiteindelijk beloond. De drie vorsten verschenen wuivend op het balkon. 's Morgens had koning Boudewijn in Heer de fusilladeplaats achter huize „St. Jozef" bezocht, waar 12 septem ber 1944 elf Belgische verzets strijders uit de omgeving van Maaseik werde doodgeschoten. Bp het aldaar opgerichte gedachtenismonument legde de jonge koning een krans, evenals ko ningin Juliana en prins Bemhard. Het Elfscheid op het vliegveld Beek was tenslotte zeer hartelijk. Advertentie Zie advertentie op pagina 10 Ter gelegenheid van het geslaagde bezoek van Koning Boudewijn aan Ne derland hebben de minister-presidenten en de ministers van Buitenlandse Zaken van België en van Nederland met elkan der van gedachten gewisseld o.a. over de noodzakelijkheid van een voortge zette nauwe samenwerking tussen bei de landen. Deze nauwe samenwerking werd wederom nadrukkelijk bevestigd. Zowel in het kader van de Benelux als ook in wijder Europees verband blijft het streven van beide landen ge richt op een toenemende Integratie. Het voor deze samenwerVng zo onmisbaar onderlinge begrip en vertrouwen werden door het vorstelijke bezoek in hoge ma te versterkt, aldus een gemeenschap pelijk Nederlands-Belgisch communi qué, dat de Rijksvoorlichtingsdienst heeft uitgegeven. Het bezoek van Koning Boudewijn van België is geëindigd. Met een hoofse handkus neemt de Belgische koning afscheid van Koningin Juliana. De president van Indonesië en minis ter-president in het nieuwe kabinet, Soekarno, heeft in het afgelopen week einde de namen bekend gemaakt van 25 onderministers, die hem in de ko mende vijf jaar moeten bijstaan. Zp zullen werken onder leiding van het uit negen man bestaande rompkabinet, waarvan de samenstelling al eerder be kend is gemaakt. Onder de 25 ondermi nisters bevinden zich acht vertegen woordigers van de strijdkrachten. An dere opmerkelijke figuren onder de nieuwe kabinetsleden zijn twee links georiënteerde onderministers, dr. Sad- jarwo, die minister van landbouw is ge weest, en dr. Prijono, die minister van onderwijs is geweest. Dr. Prijono, thans minister voor de volksopvoeding, is door Rusland begiftigd met de Sta- linprijs en hij is nog pas sinds korte tijd in Indonesië teruggekeerd na een reis door de landen van het commu nistische blok. De nieuwe regering die Soekarno heeft gevormd, na eerst de Consti tuante te hebben ontbonden en de grondwet van 1945 van kracht te heb ben verklaard, blinkt qua samenstel ling en programma uit door eenvoud. De leden ervan zjjn goeddeels men sen, die in de vorige regering ook al zitting hadden, en het programma be staat uit drie al heel ongecompliceer de punten, te weten: 1. kleding en voedsel voor het volk, 2. binnenland se veiligheid en 3. Irian. Naar het eer ste en tweede snakt de Indonesische bevolking sinds lang en wat het derde betreft, de propaganda heeft in Indo nesië nu al zo lang zo hard op dit aambeeld geslagen, dat de bevolking langzamerhand niet beter meer weet of ook dat Is een primaire behoefte. Het programma van de regering-Soe- karno zal bü de massa dus zeker aan spreken. Ook de samenstelling van de regering- Soekarno moet velen bevredigen. Daar is in de eerste plaats Soekarno zelf aan het hoofd, de man met nog altijd verreweg de grootste populariteit in In donesië. Dan Djuanda van de vorige re gering, een man die zitting heeft gehad in vrijwel alle Indonesische regeringen, geldend als een gematigde figuur, aan vaardbaar voor de intelligentsia. De der de grote man in de regering, generaal Nasution, heeft natuurlijk in de eerste plaats het leger achter zich, al zal men het bij lucht- en zeemacht misschien niet helemaal zo geslaagd vinden dat de vroegere stafchef van de landmacht nu als minister van defensie ook de twee andere wapens onder zich krijgt. Verder zijn daar dan dr. Leimena, een geacht figuur in protestantse en Ambo- nese kring; Chaerul Saleh, vooral ge zien bij de oud-strijders en andere „re volutionaire" groepen; mr. Moh. Ya- min uit Midden-Sumatra, het centrum van de rebellen, een belangrijke tegen hanger voor hun leiders; dokter Suban- drio, ervaren diplomaat; Muljadi Djojo- martono, vroeger een leidende figuur in de Masjumi, die daaar misschien nog wel wat persoonlijke aanhang heeft; en tenslotte Ipik Gandamada, evenals Djuanda Soendanees, vooral ge zien dus in West-Java, waar hij be stuursfuncties heeft bekleed. Toch zal er natuurlijk oppositie zijn. Niet voor niets heeft de grondwetgeven de vergadering zich uitgesproken tegen terugkeer naar de grondwet van 1945. Soekarno mag er nu dan op zinspelen, dat een gewone meerderheid daarvoor in de Constituante wel te vinden was, de vereiste tweederde meerderheid was er niet. Aan de andere kant: het Indonesische leger staat achter wat er nu in Indonesië is gebeurd, en daar durft niemand zich zo gemakkelijk tegen ver zetten. De rebellen hebben aan popula riteit ingeboet sinds de bevolking in de gebieden waar zij vertoeven vaak het slachtoffer werd van brandschattingen, en iedereen snakt nu in Indonesië zo langzamerhand naar rust. Iedereen, met als enige uitzondering misschien de onvermoeibare president Soekarno, die wordt meegesleept door zijn beze tenheid (het woord is van hemzelf) voor Irian. Mogen we verwachten dat hjj nu eindelijk eens, zoals hij dat in zijn pro gramma doet, orde en rust, kleding en eten voor zijn volk op de voorgrond gaat stellen, of zullen zijn politieke aspira ties toch weer de overhand krijgen? In dit verband valt op dat ook twee zeer linkse figuren, t.w. mr. Moh. Va in in en Chaerul Saleh, zitting hebben in het rompkabinet. Het zijn natuurlijk geen communisten, maar hun gedrag heeft in het verleden toch wel de indruk gegeven van sympathieën in die rich ting. Zo werkte Yamin in de jaren 1945-1946 samen met de communist Tan Malakka. In maart 1946 werden beiden gearresteerd wegens het voeren van een ondergrondse actie tegen de re gering van Sjahrir, die zij hadden pro beren te ontvoeren. Mr. Yamin werd in verband hiermee in Jogjakarta veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf. Chaerul Saleh was van 1942 tot 1945 lid van de Angkatan Baru, een communis tisch georiënteerde organisatie. Daar na was hi) lid van de Partai Murba, een eveneens zeer linkse partij. Ook hij werd in 1946 gearresteerd wegens on dergrondse actie tegen Sjahrir, maar later zonder proces vrijgelaten. In 1952 werd Chaerul Saleh met een studie-opdracht naar Nederland gezon den. In feite kwam dit neer op een ver banning uit Indonesië door de regering- Wilopo, die hem uit de weg wilde heb ben. Nederland wees hem in april 1953 uit wegens zijn „politiek verleden", waarop hij naar Zwitserland ging. Pas in maart 1956 kon hij naar Indonesië terugkeren. Opvallend is hierbij dat men hem uit het land weg had willen hebben, omdat hij te veel wist van wat er in 1945 was geneurd. Chaerul Saleh had toen namelijk de leiding van de jon geren die Soekarno en Hatta ontvoer den en hen dwongen de onafhankelijk heid te proclameren. Dat was op 17 augustus 1945. Zal er iets veranderen in Indone sië nu Soekarno de macht krijgt? Men is geneigd het te betwijfelen. Er is geen enkele reden om aan te ne men dat er een wijziging zal komen in de politieke koers, want die werd in feite al door Soekarno bepaald. Het enige wat men kan hopen is dat onder zijn leiding de corruptie, de bureau cratie en de verspilling wat minder zullen worden. Maar dat zal dan toch vooral het werk van Djuanda en misschien van Nasution moeten zijn. want Soekarno zelf neigt juist al te veel naar die verspilling. De houding van Indonesië ten opzich te van Nederland zal zeker geen wijzi ging ondergaan. Hoogstens kan men verwachten, dat die nog vijandiger zal worden. De grote drijver in de hele Irian-kwestie is van. het begin af Soe karno geweest en zijn actie is dan ook in feite verantwoordelijk geweest voor alles wat er in Indonesië aan anti-Neder landse maatregelen heeft plaatsgevon den. Wat dat betreft kan men dus op al les bedacht zijn. In elk geval: Indonesië heeft weer een regering, zjjn 18e volgens de eigen Indonesische berekening, waarbij er echter in 1950 twee tegelijk tan het be wind waren, één in Djakarta en één in Djokjakarta. Het is een regering, die vooral bij katholieken en islamieten niet met al te veel sympathie zal wor den begroet, maar die toch voldoende steun heeft (vooral ook van het leger) om zich staande te kunnen houden. Voor de rest gaat het er nu maar om of zij in staat zal blijken de deplorabele economische toestand In Indonesië te verbeteren. Er is nog geen directe aan leiding om in dit opzicht veel te ver wachten. C. H. SCHAAP Z.H. de Paus heeft drs. W. A. van der Donk, lid van gedeputeerde staten van Noord-Holland benoemd tot ridder in de orde van St. Gregorius de Grote, voor zijn vele verdiensten op sociaal-cultu reel, juridisch-wetenschappelijk, histo risch en staatsrechtelijk gebied. De deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. v. d. Burg, spelde hem zondag de rid derorde op te zijnen huize bij gelegen heid van zijn 65-jarige leeftijd. Drs. Van der Donk heeft enige jaren geleden een juridisch-historisch rapport opgesteld over de status van het Amsterdamse Begijnhof. Ook is hij oprichter en was hij jarenlang voorzitter van het convent van oud-afgestudeerden van de Amster damse Universiteit. (Van een verslaggever) Maria Meneghini-Callas heeft zondag nog even gelegenheid gevonden om de eerste steen te leggen tot de bouw van een nieuwe opnamestudio voor de Bo- vema-grammofoonplaten-maatschappij in Heemstede. Ze is het dan toch komen doen, de wereldvermaarde diva. al was ze dan ruim een uur later dan afge sproken. en al stond er op de eerste steen, dat ze hem 11 juli 1959, zater dag dus, gelegd zou hebben. Zaterdag is het er niet van gekomen, omdat la Callas het te druk had met repete ren en het zich concentreren op haar optreden in het Amsterdamse Concert gebouw. Het heeft er gisteren trou wens ook nog om gehangen, of ze ai of niet zou komen. Maar de vele tien tallen op straat, die een venijnige re genbui trotseerden .werden ditmaal niet in de diva teleurgesteld. De meute van fotografen, genodigden en de en kele schrijvende journalisten evenmin. Tegen één uur arriveerde de auto van de beroemdheid. Een wuivende, welhaast hysterisch opgewonden me nigte jubelde voldaan: „Callas, Callas, Viva Callas".Een slanke, bijna spich tige figuur stapte uit de auto. Maria Meneghini-Callas, gekleed in een com plet van beige linnen met blauw afgezet. Een blauwe baretvormige hoed en ac cessoires in dezelfde kleur completeer den het toilet. Ter decoratie was nog een kleine gele theeroos op het kleding stuk gehecht. In haar handen hield zü een tuiltje rode roosjes. Haar met mas cara mongoloïde bijgewerkte ogen ga ven haar weer een bekende demonische gelaatsuitdrukking. Op het bordes draaide ze zich even naar de menigte: een kort wuivend handgebaar, een ver rukte lach uit de strak geopende mond. Daarna verdween ze in de ontvangka mer, waar de talrijke prominenten aan haar werden voorgesteld en waar ze staandebeens een kopje koffie tot zich nam. In gesloten auto werd de zangeres vervolgens naar de achterzijde van het „Gramophone House" vervoerd, de toekomstige opnamestudio, nu nog ge stut door dikke houten palen, waarzeg- sterstentachtig volgelegd en behangen met felgekleurde oosterse tapüten, het plafond afgedekt met zeilen, die voor de nijdige regen slechts een zeer scha mele beschutting vormden. Zo zelfs, dat de diva druppeltjes op haar wang kreeg en er in allerül een parapluie boven haar hoofd gehouden moest wor den. Maar van boven kwam niet alleen de regen, kwamen ook de sympathie- uitroepen van de jeugd, die zich op het dak genesteld had. „Callas, Callas!" was het hier opnieuw. Beantwoord door de diva met een vriendelijke blik vol tevredenheid. Toen klonk er plotseling „Ze gaat zingen" over de menigte, het geen grote hilariteit verwekte. Hierna volgde de toespraak, in het Engels. De heer G. M. Oord, directeur van de Bovema Maatschappij, prees in hoogdravende bewoordingen de naar zpn zeggen bijna goddelijke vrouw. Daarbij vergeleek hij haar met de Mo- na Lisa, die ook enig is, hoewel vele reprodukties haar nader tot de mensen brengen. Datzelfde geldt ook voor Ma ria Callas, van wier kunst velen door middel van zijn gramofoonplatenindu- strie kunnen genieten. De diva ant woordde dat haar bezoek aan en haar optreden in Holland haar de kracht hadden gegeven door te gaan met zin gen, hoewel ze, door de schande die de laatste tüd rond haar was ontstaan, zeer ontmoedigd was en op het punt stond haar carrière op te geven. Ten slotte nam ze met vrouwelijke zwier twee schepjes specie uit een kistje, bracht het in de voeg en plaatste met een lichte vingerbeweging de gedenk steen met inscriptie scheef. Het moest later overgedaan worden. De verzilverde troffel, die haar bü het plaatsen van dienst was geweest, kreeg ze als aandenken mee, alsook twee Volendammer poppen. Signor Gio vanni Battista Meneghini was er ook voortdurend bij, gekleed in donkerblauw costuum met groene butterfly. Hij maakte een zeer goedmoedige indruk en liet zich alles gelaten welgevallen. Een kruik van Delfts aardewerk ge vuld met jenever zal voor hem een aan denken zijn. Terug in de ontyangst- kamer werd op de aanwezigheid van de diva het glas geheven, waarbij een ieder, die maar kans zag in de nabij heid van de zangeres te komen, haar complimenteerde. Mary Pos bijv., maar ook de bekende Engelse musicoloog Lord Harewood, en de muziek-criticus Leo Riemens. Uit de enorme collectie langspeelplaten mocht de diva een keus doen. Ze klapte daarbij herhaaldelijk uit enthousiasme in de handen en kir- instemmend: o, si si si. Maar na dat ze „Afternoon in Amsterdam" bo ven op de haast tot twintig stuks uitge groeide stapel had gelegd, vond ze dat het nu wel genoeg was geweest. Dat weerhield de publiciteitschef echter niet om er nog enkele populaire Hol landse plaatjes tussen te doen. Tot be ter begrip natuurlijk. „En nu moet ik toch echt weg", zei de zangeres in haar wonderlüke Engels. Ze liet zich nog ontvallen dat het bezoek aan Holland voor haar het geluk van deze zomer was geweest. „Er zijn zoveel lieve, lie ve mensen in Holland. Jammer, dat ik hier niet eerder ben gekomen". Een grote stroom voornamelijk Duitse toeristen kwam zaterdag Zandvoort binnen. De hotels en pen sions waren spoedig volledig bezet en toen de geregistreerde kamerverhuur ders niet in staat bleken alle gasten te herbergen, zag men deze huis-aan-huis aanbellen met het verzoek of men nog een slaapplaats beschikbaar had! Ook de kampeerterreinen kregen honderden aanvragen te verwerken. De kleinere bedrijven waren spoedig geheel bezet. Het grote terrein van „Sandevoerde" boekte ruim 700 tenten en moest ook talrüke week-end-kam- peerders afwijzen. In het afgelopen week-end zag Zand voort zijn zielental van 14.000 meer dan verdubbeld. Dit was zaterdagavond goed merkbaar in het dorp, dat het middel punt was van een intens voetgangers- en autoverkeer. In de parochiekerk van St.-Agatha kon men zondagmorgen de stroom van kerkgangers nauwelijks verwerken. Onder de H. Mis van elf nur kondig de pastoor van Diepen aan dat met in gang van a.s. zondag ook nog een H. Mis om 12 uur zal worden opgedragen. Het stormachtige weer en de motre gen hebben zondag het dagbezoek afge remd. Vandaar dat de vanwege het Strandschap Zandvoort aangekondigde verkeers- en strandtelling werd afge last. De heer J. van Os van den Abeelen, voorzitter van de PvdA-fractie in de gemeenteraad van Velsen heeft B. en W. schriftelijk vragen gesteld naar aan leiding van de uitlatingen van wethou der H. de Boer over de Amsterdamse havenplannen. Hij vraagt, of B. en W. de gedane mededelingen kunnen beves tigen, dat indien de Amsterdamse plan nen worden gerealiseerd, dit fundamen tele wijzigingen van het streekplan voor Zuid-Kennemerland tot gevolg zal hebben. Voorts vraagt de heer Van Os of B. en W. in de genoemde gang van zaken voldoende waarborgen aanwezig achten voor een objectieve afweging der vele en veelsoortige belangen, die hier in het geding zün en voor de nood zakelijke coördinering der onderzoekin gen en voorbereidingen. Tenslotte vraagt de heer Van Os, of B. en W. bereid zjjn in een nota aan de raad hun visie te geven op hun materie, uit gaande van de reeds bij de aanvaarding der streekplannen voor Kennemerland- Zuid en voor de IJmond-Noord getoon de erkenning, dat de draagwijdte van deze zaken verder reikt dan de grenzen der gemeente Velsen en dat beschou wing hiervan derhalve dient plaats te vinden tegen de achtergrond van de nationale en de gewestelijke belangen, die hiermee zün verbonden. Zaterdag heeft het nieuwe vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn, de Rot terdam, een korte machineproefvaart gemaakt op de Noordzee. De Rotterdam op de Nieuwe Waterweg, nagewuifd door belangstellenden. Een Duits-Nederlands initiatief heeft de schipperszielzorgers uit de Rünoever- staten bijeengebracht in Keulen, waar men een werkgemeenschap oprichtte welke blijvend on internationaal niveau werkzaam zal zün. Op deze eerste internationale conferen tie wisselden de schipperszielzorgers ervaringen uit. Zp besloten een rapport samen te stellen over de mogelijkhe den, waarop men de algemene zon dagsheiliging en zondagsrust van de schippers kan verwezenlüken. Onlangs nog heeft de Paus, tüdens een audiën tie van Duitse binnenvaarders, aange drongen op een spoedige oplossing van dit probleem. De zielzorgers kwamen tot het inzicht dat er langs de Rpn weinig opvangcen tra bestaan voor de schippersjeugd. Al leen in Duisburg en ook in Rotterdam zün er organisaties die voor deze jeugd werken. Hieraan zal men in de toe komst eveneens aandacht besteden. Het eerste tastbare resultaat van het overleg in Keulen zal ëen boekwerkje zijn dat het bekeringswerk onder de schippers aanzienlijk zal vergemakkelü- ken. De Eerste Kamer heeft haar voorlo pig verslag uitgebracht over het wets- ontwerp houdende machtiging tot het geven van een garantie voor de beta ling van rente en aflossing van leningen ten behoeve van twee te Amsterdam en te Rotterdam op te richten Hilton-ho tels. Vele leden vragen, of, als de doelma tigheid zulks zou eisen, tussentijdse be ëindiging van de overeenkomsten, geslo ten tussen de hotelmaatschappijen ener- zpds en de Hilton-hotels international anderzüds, mogelpk is. Enkele leden zouden het op prps stel len te vernemen, welke verplichtingen op het Hilton-concern rusten, indien dit na enige tüd zich genoodzaakt zou zien de nu voorgenomen exploitatie van een der beide nu op te richten hotels om enigerlei reden te staken. Deze leden verklaren van mening te blüven, dat de faciliteiten, welke met betrekking tot de exploitatie van de hotels aan de Amerikaanse onderneming, Hilton-ho tels international, zullen worden ver leend, zo groot zijn, dat op die voorwaar den ook Nederlandse ondernemingen bereid zouden zpn geweest deze exploi tatie op zich te nemen. In Amsterdam is de bereidheid hiertoe, aldus besloten deze leden hun betoog, komen vast te staan. De uitzending van Frank Capra's fa meuze filmkomedie: „It's a wonderful life" door de AVRO-televisie gaat dins dagavond niet door. In plaats daarvan zendt de NTS een samenvattende re portage van drie kwartier uit van het bezoek van Z. M. Koning Boudewün aan Nederland en een documentaire over de Berlijnse crisis. Tot deze programmawijziging is met instemming van de AVRO besloten met het oog op de actualiteit. Aangenomen wordt, dat vele kükers er prüs op zul len stellen de hoogtepunten van het re cente koninklüke bezoek nog eens door middel van een filmverslag te beleven, maar daarmee mag niet te lang worden gewacht. Het gewüzigde televisieprogramma van dinsdag ziet er als volgt uit: 20 uur: Journaal en weekoverzicht. 20.20 uur: Samenvattend filmverslag van het bezoek van Z. M. Koning Bou dewün aan ons land. 21.05 uur: „Misverstadnis", een Joegoslavisch filmpje, waarin een persi flage wordt gegeven op moderne kunst opvattingen. 21.20 uur: „De koude oorlog en de Berlünse crisis", een filmdocumentaire over het ontstaan van de Berlünse cri sis met historische filmopnamen uit de afgelopen decennia. 22.10 uur: Sluiting. (Van een verslaggever) Enkele minuten nadat het personeel het gebouw had verlaten, is zaterdag middag omstreeks kwart voor zes brand uitgebroken in het grote afbetalingsma gazijn „De Koning van Zweden" aan de Keizersgracht te" Amsterdam. De 72-ja- rige concierge B. E. Drechtsel ging het pand rond om de deuren te sluiten en zag tot zijn schrik rookwolken opstij gen in het gedeelte waar keukenartike len worden verkocht. Dat was op de derde etage, aan de achterzijde van het bijna dertig meter diepe pand. Toen de brandweer die, zoals bij branden in de oude binnenstad gebrui- kelük, met groot materiaal was uitge rukt büna twee uur later de brand meester was, kon men nog niet bp be nadering schatten hoe groot de schade was. De derde en vierde verdieping en de vliering waren uitgebrand met een aanzienlüke hoeveelheid artikelen, va riërend van textiel tot t.v.-apparaten. De vloer van de vliering was ingestort, de lift was omlaag gevallen, de beneden verdiepingen hadden zwaar geleden door de grote hoeveelheden water, die de brandweer had uitgespoten en de daar opgeslagen goederen waren er uiteraard ook niet ongeschonden van af gekomen. In het naast dit magazün gelagen ge bouw, waar het redactie- en administra tiekantoor van de KRO-gids is geves tigd, had men in lichte mate waterscha de opgelopen. Over de oorzaak van de orand tast men nog in het duister. Niet onmoge- ipk is het dat het met een acnteloos weggegooid peukje sigaret begonnen is. De escapades van een beschonken aturpder zijn oorzaak geworden, dat voorlopig alle autoverkeer over de ouda weg Rotterdam Oversehie De Zweth Delft onmogelijk is geworden en eveneens liet scheepvaartverkeer van de Schie naar de Berkelse Zweth en omgekeerd tpdelpk is gestremd. Ofschoon niet in het bezit van een rp- bewüs en volgens getuigen in kennelij ke staat van dronkenschap, beklom de man een grote vrachtauto van zün pa troon en ging daarmee overmoedig aan het rijden. Het gevolg was, dat hü eerst tegen een muurtje reed van de r.-k. begraafplaats in Oversehie en ver volgens, doorrijdend in de richting Delft, van de oude Zwethbrug een bascule- brug een van de steunpailaren fi naal kapot reed en daarmee ook de brug vernielde. De vrachtauto was er intus sen toch al overheen, zigzagde in woes te vaart verder' en reed. nu op Delfts grondgebied, tegen 2 geparkeerd staande auto's. Ook een oplegger moest het ont gelden. Deze kwam daardoor in bewe ging en ramde een woonwagen. Intus sen was de vrachtauto zelf zwaar toe getakeld. De beschonken berpder sprong er af en trachtte het hazepad te kie zen. Woedende burgers beletten hem dit en zorgden ervoor, dat hp aan de politie werd overgeleverd. Advertentie een sensatie F Zie advertentie op pagina 10 De reportage in ons blad van zater dag heeft mogelijk enige verwarring verwekt ten aanzien van de naam van de geïnterviewde minister van land bouw en visserp. Hü heet niet V. G. M. van Marijnen, zoals de kop van de reportage wilde doen geloven, maar V. G. M. Marünen, zoals in de verdere tekst te lezen stond. De uitslagen van de competitie honkbal wedstrijden luiden: Hoofdklasse: EDOHHC 8-3, SchotenSparta 6-5, VVGAEHS 2-3. Eerste klasse: ABC—Kennemerland 4-0, Blauw Wit—Ajax 9-5, HCK—De Volewij- cker 6-10, UW—SC Haarlem 9-2, Over gangsklasse a: HCK 2RCH 5-7, Neptu- nus—RFC 10-5, OWO 2—HFC Haarlem 5-12. TIW-TYBB 7-7. Overgangsklasse b: The CatchersTjika- long 9-6, Roos wijkSparta 2 5-3, Schoten 2-De Spartaan 4-5, ThorSVV 9-6. Tweede klasse a: Allen WeerbaarQuick 3-1, Hilversum—VVGA 3 6-2, Holland—DOS 4-11, Tog—TIW 2 9-8. b: HHC 2—Schoten 3 4-5, SC Haarlem 2— VVGA 2 11-2, RCH 2—DSS 4-1, Rivalen— THB 15-9. c: EDO 2—ABC 2 14-2, JOS—Bloemen- daal 15-5, LaakkwartierRood Wit 10-7, Schiedam—Shell 6-22. d: The Blue Lions—HU AC 7-4. ADO— Storks 7-4, De HazenkampPacifico 6-10, Sparta 3—PSV 6-16. In het Reitdiep bij het Groningse plaatsje Oldehove is zaterdag een 2 km- zwemwedstrijd gehouden. De uitslagen luiden: Heren: 1. Jacob de Jong (Leeu warden), 29 min. 27,4 sec.; 2. Rein Prins (Amsterdam) 30.34,5. Dames: 1. Ellie Wijenberg (Leeuwarden) 41.18,3; 2. Ellie Doesburg (Leeuwarden) 41.56.2. EEN VAN ONS KRIJGT EEN VERMELEN0 KLUSJE NU-, LAM IK DAT MAAR DOEN men eer Vlaanderen, per slot BEN IK HIERMEE BE GONNEN EN IK KAN VAST DE JUISTE TOON WEL VINDEN WAT DAN,PAUL? EVANS WEDUWE OPZOEKEN -OM VAN HAAR IEDERE KLEINIGHEID AAN DE WEET TE KOMEN, OVER WAT HIJ PRECIES DEED. OVERT'N VRINDEN Z'N VIJANDEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2