Indrukwekkende opvoering van „Het Herwonnen Paradijs" door tweehonderd parochianen BATO" triomfeert op wereldmuziekconcours in Belgisch-Limburg Sympathiek afscheid van het Ballet der Lage Landen Bachconcert door Anton Heiller Duitsers wilden in Zandvoort op het strand kamperen Nachtegalen99 zongen in Zeist - Eerste prijs in categorie drumbands Politie: uiterlijk woensdag weg SH0DA SOLEX DE EUXE f375.- E. Th. v. Hon- schooten viert 40-jarig feest Uit STAD en STREEK I Gouden priesterfeest van pastoor A. P. v. Eeden Muziek Bloemendaals Openluchttheater Aftredend voorzitter van Haarlem krijgt gouden bondsspeld MAANDAG 13 JULI 1959 PAGINA 3 Films Haarlem e.o. Diversen Waterstanden Burgerlijke Stand van Haarlem Schaduw Stoffelijk overschot van verdronken jongen gevonden Spanning Viswedstrijd ten bate van het K.W.F. EINDEXAMENS Gestolen fiets terecht Jongen uit water gered Kunst Zij Ons Doel- expositie wordt verlengd Staatsexamen Toonkunst muziekschool Haarlem BEDRIJFSVOETBAL SOLEX SERVICE STATION HARDEBELT Leerlingen laten hun werkstukken zien Toon Rutte wint handicaprit Lisse promoveert na zege van 2-1 op Spoorwijk Evenementen voor de jeugd van Zandvoort Koninklijke onderscheiding en telegram van de prins Damkampioenschap van Heemstede De jonge J. Belien favoriet Beurs van Amsterdam iooft - Een enthousiaste pastoor A. P. van Eeden, van de parochie van Onze, Lie ve Vrouw van VII Smarten en Sint Ba- Vo in Oud-Schoten, was het, die gister avond in het Haarlemse concertgebouw een kort dankwoord sprak voor de „bui tenkerkelijke feestavond", welke hem door zijn parochianen aangeboden was ter gelegenheid van zijn gouden pries terfeest. Onder regie van Anton Sweers voerden ruim tweehonderd pa rochianen Jan Naaykens' Mariaspel »Het Herwonnen Paradijs" op. Ande ren weer voerden het declamatorium »De Priester" door Gabriël Smit uit, terwijl ook het parochiële zangkoor de avond welluidende luister bijzette. Pastoor van Eeden maakte zich onmis kenbaar tot tolk van allen, die door het Mariaspel gegrepen waren. „Neen! Dit is geen spel. Dit is een godsdienstoefe ning. Dit is liturgie, de uitdrukking Van een gelovige ziel. We voelen ons allen betere mensen, nu we de afstand tussen het verloren en het herwonnen paradijs gezamenlijk meebeleefd heb ben". Die afstand tussen verloren en her- Wonnen paradijs wordt in Jan Naay kens' spel treffend tot leven gewekt. Het Herwonnen Paradijs is Christus' kruisoffer op Golgotha en de dagelijkse hernieuwing daarvan in het H. Misof fer, zoals dat in de climax feestelijk en fleurig werd uitgebeeld met een Maria- altaar en met het gezamenlijk zingen floor alle aanwezigen van het Magnifi cat. De handeling en de dikwijls zeer suggestieve muziek grepen zowel de toeschouwers als de uitvoerenden van het spel, waarbij mimische expressie in dikwijls massale vorm een overheer sende rol speelt. Dank zij die stemming was de opvoering nu eens bijna Wag- Heriaans-beklemmend, dan weer luchtig en feeselijk. Anton Sweers had er in zijn „uitleg" vooraf op gewezen, dat het spel tot dusver nog niet in een zaal opgevoerd is, en dat hij dus be nieuwd was naar de resultaten daarvan. Hij sprak van „meespelen door het pu bliek" en het komt ons voor, dat hij wat dat betreft zeker in zijn opzet ge slaagd is. Niet alleen doordat hij het toneel trapsgewijs vanaf de zaal had doen opbouwen met een minimum aan décor, of omdat hij veelal vanuit de zaal liet opkomen. Het door hem be oogde samenspel moet vooral te dan ken zijn aan de intimiteit, welke een zaal nu eenmaal voor heeft op een sta dion en het daardoor te bereiken stem- mings-contact. De spelers waren „gewone mensen", parochianen, die, merendeels allen een der gekleed in grauwe tunica's, iets speelden, wat hun vertrouwd is: de bijbelse geschiedenis. Levensecht „spel" met duidelijk gemarkeerde emoties, die dank zij de gewijde sfeer nimmer alch- Wekkend waren. Het spel begint in de Hof van Eden, het verloren paradijs met een lichtvoetige dwarreling van gestyleerde engelen. Dan verschijnt de demon van de trots, die Adam en Eva ten val brengt en daarmee het aardse paradijs. De wereld wordt grauw en vormloos als de velen, die zich op het toneel bewegen m hun grijze pijen. Abrahams offer is een lichtpunt in die ellende. Maar dan komen weer valse profeten, die met de goddelijke waar- schuwers wedijveren. Het volk gaat dansen om het gouden kalf, raakt in verwarring in het zoeken naar het ver loren paradijs. Ter afwisseling schilder achtige taferelen vol bonte bijbelse fi- furen: Ester en Judith, Abigaël, Pephte, oning David. Alles wijst naar de reik halzend verbeide verlosser. In de duis ternis wijst een Morgenster naar het komende licht. Een engel brengt de Blijde Boodschap. Met de herders be leven we het Kerstgebeuren. De Verlos ser is er. Het Herwonnen Paradijs is nabij. Dan komt het schandelijk com plot van farizeën en schriftgeleerden met het Kruisoffer als gelukkige apo theose. Het toneel verandert in een feestelijk Maria-altaar, omstuwd door CINEMA PALACE: Tarzan vecht voor zijn leven, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ÏRANS HALS: Ontvoerd door de contra spionage, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. di.: één avondvoorstelling 8 uur. LlDOTeenager Melody, a. 1., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: De zondaars in spijkerbroeken, str. volw. ma. tan. do.: 2 en 8 uur. do.-cyclus, 8 uur: Het glazen muiltje, a1. REMBRANDT: Val niet professor, a. 1„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: ma. t.m. do.: De banneling van Ballantrae, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Meisjes en soldaten, a. 1., alleen in de matinée's 2 uur. Een grote liefdeeen grote hartstocht, volw., alleen in de avondvoorstellingen 7 en 9.15 uur. Ï4INERVA: Het Bolshoi Ballet, a. 1., ma. 8.15 uur. Das Wirthaus im Spessart, 14 jaar, di. en Wo.: 8.15 uur. Dinsdag 14 juli Grote Kerk, 8 uur: Orgelconcert door G. Leonhardt. Maandag 13 Juli -Concertgebouw, 8 uur: Huldiging pastoor Van Eeden, opvoering lekenspel o-l.v. Anton Sweers. Vleeshal, 2.30 uur: Poppentheater Jan Nelissen, kindervoorstelling: De gestolen halsketting. Schuylenburcht, 8 uur: Vergadering Missiecomité. Dinsdag 14 Juli - Concertgebouw, 8 uur: Huldiging pastoor jan Eeden, opvoering lekenspel o.l.v. Anton bvveers. ..Vleeshal, 2.30 uur: Poppentheater Jan Nelissen, kindervoorstelling: De kist uit Lhina. ,jMuiden Maandag 13 juli. Hoog water: 8.32 u. en 21.02 u. Laag water: 4.01 u. en 16.23 u. Maanstand: Eerste kwartier 13.01 u. Dinsdag 14 juli. Hoog water: 9.34 u. en 22.06 u. Laag water: 4.55 u. en 17.26 u. .„BEVALLEN van een zoon: J. W. Hek ■JViertz; H. Wittebol-van Kampen; M. »jAhis-Zonneveldt; L. van Cranenburgh- .averne; A. Jansen-van Reenen; C. E. ^bjten-van der Veldt; C. G. J. Kos- K.h-van Hengstum; M. C. Ket-van fUck; a. J. W. Janssen-Jansen; E. S. 'y.M. van Beek-Meuwissen. oiTEVALLEN van een dochter: D. S. Ppmers-DelangeE. M. Stiphout-Hoo- n?0sch. Ven ERLEDEN: L- A- Vervoorn-Ste- ,59 jr., Parklaan; J. Asseler-La- Gn jyeVi, 72 jr., Kruisstraat; M. P. B. R-25e-Liimmer, 58 jr., Kamperlaan; C. 78 jr-' Leidsevaart; H. J. Kool Celebesstraat. alle spelers, misdienaars, bruidjes, bloemen en alle denkbare kerkelijke luister. Pastoor van Eeden was, toen hij de zaal binnenkwam, met een langdurig en geestdriftig applaus ontvangen. Kape laan E. Klaver sprak hem toe, mede namens het feestcomité. Van zijn vijf tig priesterjaren heeft pastoor van Ee den er zevenentwintig doorgebracht in Haarlem-noord en hü heeft zich de ja ren door de sympathie en dankbaarheid van alle parochianen verworven. „Echte liefde gaat gepaard met offers", aldus de kapelaan, die er op wees, dat de parochianen mild geofferd hadden voor het feest van hun beminde pastoor. Niet alleen in geld. Tweehonderd parochi anen hebben drie maanden lang steeds drie avonden per week gerepeteerd aan het spel, hetgeen allesbehalve gemakke lijk is. Helaas valt er een schaduw over de feestvreugde. Kapelaan Klaver herinnerde aan de tragische verdrin kingsdood van de zestienjarige Lau rens van Heuven van Staerling, uit de parochie, die mee zou spelen in het „Herwonnen Paradijs". In enke le gevoelvolle woorden herdacht de kapelaan het enthousiasme van de overleden jongen, die met hart en ziel steeds meeleefde tijdens de repe tities, en die zo verlangend was naar de opvoering welke hij niet meer mocht beleven, Een niet gespeeld en duurzaam paradijs zij zijn deel. Staan de werden voor zijn zielerust een On ze Vader en een Wees Gegroet ge beden. Aan de piano begeleid en gedirigeerd door de heer W. Peters werd daarna het declamatorium De Priester uitge voerd door het parochiaal zangkoor. Een prestatie, welke indrukwek kend was, en waarbij uit de beschikba re stemmen van kinderen en groteren voor de solo-partijen een goede keus was gedaan. Zaterdag hebben de Haarlemse Nach tegalen een uitvoering gegeven in een kindertehuis in Zeist. Het is een hele drukte geworden, maar de Nachtega len hebben het er weer voortreffelijk afgebracht. De zon scheen stralend, toen de kinderen onder leiding van de dames Kampmeijer per grote touring car vertrokken. Vooral het vliegveld Schiphol bleek de belangstelling van de kinderen wakker te maken, toen men daar passeerde. Het avontuur begon in Zeist zelf, toen de chauffeur het kin dertehuis niet kon vinden en men ten einde raad bij de politie aanklopte. Die schafte onmiddellijk raad en stuurde een motorordonnance mee, zodat de kinderen onder politie-escorte in het kindertehuis arriveerden. Vriendelijk werden de jongens en meisjes door de directrice ontvangen hun dans, zang en spel brachten de patiëntjes tot enthousiasme. De leidster van het Haarlemse koor, mejuffrouw C. Kampmeijer, had speciaal voor de ze gelegenheid twee zangspelen ge schreven. genaamd „De Gierige Boer" en „De Wijze Koning Zilverbaard". Het meest genoten de patiëntjes nog van de twee appeldieven, die door de boer en zijn knecht zonder meer in de zak werden gestopt. Natuurlijk werden de zangers en zangeresjes in de pauze ge- tracteerd op een glas limonade en een grote gevulde koek. De hele sprookjes wereld werd na de pauze tot leven ge bracht en de ontmoeting tussen de bak ker en de schoorsteenvegers was wel het onbetwistbaar hoogtepunt. Met een „Lang zullen ze leven" werd de middag besloten. Via Soestdijk en Amsterdam, waar men nog langs verschillende be langrijke gebouwen reed, keerden de Nachtegalen omstreeks acht uur tevre den in Haarlem terug. Zaterdag is uit het water van het Noorder Buiten-Spaarne opgehaald het stoffelijk overschot van de 16-jarige L. V. van Heuven van Staerland. Hij was woensdagmiddag tijdens het roeien met een broer en een vriend vermoedelijk onwel geworden en in het water geval len. llllfëMSrai - - - >n iiiMSSg Toen Victoria Julia de Wit, de tam- bour-maitre van de drumband Bato uit Haarlem, zich zondagochtend een twee de glas champagne liet volschenken, hebben wij haar gewaarschuwd. Zij moest namelijk een kwartier later met haar band een marswedstrijd lopen, en die champagne kon wel eens het Bato- mutsje op een verkeerde haarlok zet ten. Blaar zij wuifde onze ongerustheid met een lachje weg en gaf de verzeke ring, dat het nu beter zou gaan dan ooit. zij heeft gelijk gekregen. De drum band Bato werd in zijn categorie num mer één op het Wereldmuziekconcours te Bree in Belgisch Limburg, dat za terdag en zondag met veel vertoon werd gehouden. Een succes voor de band, een nog groter succes voor haar instructeur, de heer W. van der Peyl. Drie achtereenvolgende zondagen heeft Bree in het muzikale brandpunt der belangstelling gestaan; gisteren was het de laatste zondag. De Haarlem, mers waren er uiteraard op gebrand niet alleen de eerste prijs van de dag van gisteren te behalen, maar ook die van het gehele concours. Dat laatste bleek evenzeer het geval, zodat Bato de terugreis naar Haarlem kon aan vaarden met een grote bokaal als de dagprijs en het vooruitzicht, dat binnen kort 2000 francs worden overgemaakt, zijnde de eerste prijs van de totale strijd. Bree is een vriendelijk stadje in Bel gisch Limburg, waar het leven zich af speelt rond het besloten en gezellig Vrijthof. Daat staat de eeuwenoude en met vele heiligen gestoffeerde kerk, daar staat ook het wat donkere stad huis. Zaterdag in de late namiddag ar riveerden er reeds de verschillende korpsen, uit Italië, Luxemburg, Frank rijk, Duitsland en natuurlijk Nederland. Het duurde niet lang of de meisjes en jongens van Bato veroverden het grijze stadje stormenderhand. Men verwijte ons geen chauvinisme, wanneer wij schrijven, dat de Haarlemmers de Bel gen én de andere buitenlandse korpsen, tot groot enthousiasme brachten. Zaterdagavond gaven de korpsen een voorproefje van wat een dag later of ficieel opgediend zou worden. De show sioeg zó bij het publiek in, dat de Gou verneur van de provincie Limburg het programma liet onderbreken om de Haarlemse jongens en meisjes te feli citeren en de heer van der Peyl en de drumband uit te nodigen, het muziek feest in Hasselt te komen opluisteren. De inzet zaterdag was veelbelovend. En daarom kon de tambour-maitre van Bato heel gerust twee glazen champag ne drinken. Dat was tijdens de officiële ontvangst in het stadhuis van Bree, in een bijzonder sobere raadzaal, waar de burgemeester en heel het bestuurlijk college zich achter een tafel hadden op gesteld. Met de beste wil van de we reld is een vergelijking met een ont vangst ten stadhuize in Haarlem niet mogelijk. De grenzeloze gemoedelijkheid, waarmede zelfs zo'n officiële plechtig heid in Bree toegaat, zou in Haarlem als een diep affront beschouwd worden. Terwijl er hoofse toespraken werden ge houden en beantwoord, werd de cham pagne ingeschonken en genoot iedereen van deze koele drank, die door muzi kale wijnbouwers uit Frankrijk tijdens een ere-rondje ten geschenke was gege ven. „Bato", marcherend door die straten van Bree. Zaterdagavond heeft een talrijk pu bliek in het Bloemendaalse Openlucht theater op bijzonder hartelijke wijze af scheid genomen van het Ballet der La ge Landen. Na afloop van de voorstel ling werden tal van bloemstukken naar het toneel gebracht en de energieke leid ster van de balletgroep, mevrouw Ma- scha ter Weeme, werd door de secreta ris van het bestuur van het openlucht theater, de heer C. de Jong, hartelijk toegesproken. Het was de afscheids avond van het gezelschap. Het Ballet der Lage Landen heeft thans opgehou den te bestaan. In het komende seizoen zal het onder andere naam en in een nieuwe samenstelling terugkeren. Het publiek stak zijn sympathie voor het hard werkende ensemble niet onder stoelen of banken. Uitbundig werden de dansers en danseressen toegejuicht en het was vanzelfsprekend, dat mevrouw Ter Weeme in deze huldiging deelde. De heer de Jong gewaagde van de bij zondere band entussen het Ballet der Lage Landen en het Bloemendaalse Openluchttheater. In de elf jaar van het bestaan van het theater, heeft de naam van de ballet groep nooit op de programma's ontbro ken. De verstandhouding is steeds al lerhartelijkst geweest. „En voor het zo merseizoen van volgend jaar, kunt u, mevrouw Ter Weeme, in ieder geval re kenen op minstens één voorstelling. In Bloemendaal". Voor deze afscheidsavond was een veelzijdig programma samengesteld, een soort apotheose, di edoor het pu bliek bijzonder werd gewaardeerd. Nieuwe nummers werden uiteraard niet vertoond en wij zullen ons bij deze be spreking dan ook tot een enkele opmer king beperken. Vooreerst, dat de uit voerenden duidelijk gehandicapt wer den door het weer, dat beslist guur be gon te worden. Er stond een stevige wind, en wij kunnen ons voorstellen, dat de executanten niet de volledige controle over hun „pieren en de nood- zakelijke concentratie konden opbren gen. Dat niettemin zeer aanvaardbare prestaties werden geleverd, pleit voor de discipline en de toewijding van het ensemble. De ingewikkelde structuur van Les Sylphides kwam bijvoorbeeld volledig tot zijn recht. Het Corps de Ballet toonde daarbij duidelijk tot een belangwekkende vooral technische prestatie in staat te zijn. Mede door de knappe solistische verrichtingen werd dit pièce de résistance een waardevol sluitstuk van de avond, zoals het gedeel te voor de pauze op aantrekkelijke wij ze was afgesloten met de tweede acte van het Coppéliaballet. De Kringloop van Robert Kaesen leed wellicht het meest onder de ongunstige weersomstandigheden. Wij kunnen ons althans een duidelijker vormgeving voor stellen. De moderne expressievormen zijn voor dit ensemble wellicht het aan trekkelijkst, maar het sublimeren ervan is ook voor jonge mensen het moei lijkst. De Gouden Appel van Keith Les ter kon mij maar matig bekoren, al toonde Panchita de Péri er eens te meer in, datzij op weg is een uitstekende bal lerina te worden. Het programma werd geopend met de bekende Pas de Trois uit het Lac des Cygnes, vaardig, maar weinig geïnspireerd gedanst. Deze avond heeft nog eens aangetoond, dat het Ballet der Lage Landen een aantal krachten heeft gekweekt van wie men in de toekomst nog veel verwachten mag. Ad Int. Intussen hadden zich duizenden men sen opgesteld langs de Ringbaan, waar de marswedstrijden werden gehouden. De mensen van Bato leefden in hoog spanning. Vorige zondag kreeg de drum band „De Volharding" uit Aalst maar liefst 114 van de 120 te behalen punten. Daar moest Bato nog boven. De concurrentie was ook zondag zwaar. Wij zagen een Duits korps, dat met een bijna angstwekkende verbeten heid en gedrild als een militair korps zich naar de top hakte. Tussen de be drijven door presenteerden zich ook en kele harmonie- en fanfarekorpsen, waar van de fanfare van de Utrechtse P.T.T. een formidabele indruk maakte. Maar onze aandacht ging natuurlijk uit naar de Haarlemmers, die zich charmant aan de jury presenteerden middels Ju lia de Wit en de 7-jarige tambour-mai tre Chrisje Schouten. Ferm en stijlvol maakten zij een schotse parade, speel den het „Vrij Nederland" van Sprink en gaven een dynamische voorstelling van een taptoe in een bewerking van Wim van der Peyl. Met een wals, die eerst stilstaand en daarna marcherend werd uitgevoerd, sloot Bato zijn aan deel in de strijd af. Bij de uitslag bleek, dat de drie juryleden ieder voor elk der vier onderdelen 9% punt aan Bato had den toegekend. Een van hen had ech ter een 10 gegeven voor het „zwenken", waardoor het totaal op 114pnt. kwam, een halve punt dus meer dan de ern stigste rivaal. De zege was compleet, en de Breeërs hebben ervaren, hoe Haarlemmers kunnen jubelen, als er echt reden toe is. Vanavond maandag 13 juli geeft Bato om 8.30 uur een show op de Gro te Markt in Haarlem. Ook de kunst kring Apollo zal daar zijn opwachting maken om de winnaars een serenade te brengen. In de vroege uren van de zondag ochtend is in de Ringvaart van de Haar lemmermeer de jaarlijkse viswedstrijd gehouden ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds. De nijdige windvla gen, het onrustig golvende water en de grauwe met regen dreigende lucht boven het polderland, hebben geen enkele van de bijna 600 deelnemers afgeschrikt het aas uit te gooien. Over een lengte van ruim elf kilometer, waarbij twee maal van plaats werd gewisseld, hebben de hengelaars een sportieve, maar zeer fel le strijd geleverd om de grootste boven maatse witvis. Dat was ook wel te ver wachten, immers met een dames- of herenrijwiel als inzet, verliest men de dobber niet licht uit het oog. Toen dan ook om half negen het eindsignaal werd geblazen, schaarden zich tientallen ent housiastelingen rond de controlepost. Daar werd bekend dat de heer F. Kui pers, die met 42,5 cm. de grootste vis had weten aan te slaan, het prachtige rijwiel zijn eigendom mocht noemen. De Klaas de Vries-bokaal, die als wisselbeker ieder jaar aan de henge laar, die het grootste aantal vissen „eruit" haalt wordt toegekend, gaat dit maal naar de heer M. van Thie] met een totaal van twaalf stuks. Op de twee de en derde plaats eindigden de heren A. N. J. van Breemen en C. Verschoor, ieder met tien stuks. In het geheel zijn 899 bovenmaatse vissen gevangen. De uitreiking der prijzen, die deze monsterviswedstrijd met een feestelijk tintje zal afsluiten, zal donderdag 16 juli 's avonds om acht uur in de Turn zaal van het Gemeentelijk Concertge bouw plaatsvinden. Aan het r.-k. meisjeslyceum „Sancta Maria" te Haarlem slaagden voor eindexamen M.M.S.; Riet Akkermans, Bernadette Belderbos, Pineke Beynes, Adri Braam, Leonie Braam, lesje Haanappel, Willemijn van der Ham, Joep Holt, Tineke de Jong, Truus Kas pers, Ria Klein, Leny Kluwen, Gonnie Koster, Fransje Krouwels, Marijke Lammérs, Annette Leijdeckers, Anneke Lohman, Els Mascini, Leny Meijer, Klaasje Mul, Yvonne Nieuw, Ria Oos- terholt, Lineke Paanakker, Loes van der Poel, Joke van der Putte, Gerda Rooijackers, Noortje de Roy van Zuy- dewijn, Paula Rusman, Rose Smith, Gemma Swarte, Mieke Taverne, Tiliy van de Ven, Irene Vermeulen, Cocky van der Voort, Anneke Vijn. Voor het eindexamen H.B.S.-b aan de gemeentelijke meisjes-H.B.S. te Haar lem slaagden de dames: A. de Droog, E v. d. Hoorn, L. M. Jong, N. E. v. d. Meulen, E. S. Terstal en E. A. Tijssen. Aan het Jac. P. Thijsse-lyceum te Overveen slaagden voor het eindexa men HBS-B: Daan Bienfait, Peter Bredt Marijke Hamelink, Rinske Osinga, Frank Schepers, Marijke Schroder, Jo- nie Stomps, Hiltje Vrijdag. Afgewezen 5 kandidaten. Dat men zich op glad ijs begeeft als men ernstige kritiek levert op werk, dat men zelf op geen stukken na kan produceren, is duidelijk. Geen enkele muziekrecensent staat helemaal boven zijn vak. Men is theo reticus, musicoloog, componist, koor- of orkestdirigent, kerkmusicus, violist, pianist of vibrafonist. De één kan veel, de ander minder of soms niets. Eén voorbeeld: een recensent aan wie wij niet konden tippen en die wij meerma len bewonderd hebben (hij hoort sinds lang niet meer tot de levenden) schreef voortreffelijk over orkest, kamermu ziek en piano. De ernstigste vergissin gen werden evenwel gemaakt betreffen de Palestrina, Diepenbrock en het or gel. Deze inleiding dient om te verdui delijken, dat wij het enigszins als een waagstuk beschouwen, wanneer wij on ze, subjectieve, zij het eerlijke, mening 1 geven over het door Anton Heiller ge- geven Bachprogramma in de Grote kerk te Haarlem j.l. zaterdagavosd. Heiller is een groot organist, men kan daar niet aan twijfelen. We hebben het nu uitsluitend over zijn reproduceren de vermogens, niet over zijn fenome naal improvisatorisch talent. Maar er zijn hier in Nederland meerdere orga nisten die hem glansrijk evenaren en overtreffen. Deze Bachavond was goed, knap, muzikaal, doch geen openbaring. Teleurstellend was het geëxperimen- teer met de Passacaglia. We begrijpen niets van de opbouw, in casu de regis tratie, die in strijd is met iedere Bach- traditie, welke heus niet berust op con ventie maar op muzikale gronden. Bru taal deed de solo-pedaalaanhef aan met zijn volledig labialenaantal plus Quint 6 voet. Van een rustig opbouwende stu wing kon geen sprake zijn; het kruit was verschoten. Begrijpelijk dat de ex tatische fuga een desillusie bezorgde. Heiller is een groot organist, ten over vloede hebben we het kunnen horen bij zijn prachtige Choral-vertolkingen. Doch teleurstellend was hij in de ver tolking van de Passacaglia. T. de Vr. Een groep van ongeveer zestig Duit sers, die zaterdag hun tenten hebben opgeslagen op het strandgedeelte van het Forensenkamp langs de Noord boulevard in Zandvoort, heeft van de politie te horen gekregen, dat zij vóór woensdag het strand verlaten moeten hebben. Om praktische en hygiënische redenen is kamperen op het strand langs de hele Nederlandse kust niet toe gestaan. Reeds zijn de Duitsers begon nen het strand te ontruimen. De mees ten hunner zoeken een plekje op een van de officiële kampeerterreinen. De Duitsers hadden hun tenten op gezet tussen de forensen-strandhuisjes en de zee, hetgeen gevaarlijk kan zijn bij opkomend getij. De politie heeft on middellijk per megafoon laten weten, dat kamperen op het strand verboden is en dat zü gedwongen zou zijn maat regelen te nemen als de kampeerders zich niet zouden verwijderen. Daarop is een deputatie van Duitsers onder Advertentie een sensatie Zie advertentie op pagina 10 Zondagavond omstreeks half zeven bemerkte een 35 jarige mangelaarster uit Haarlem dat haar fiets, welke zij voor haar woning aan de Dreef had ge plaatst, verdwenen was. Toen zij enige tijd later in de richting van de volks tuinen aan de Schipholweg wandelde, zag zij daar iemand op haar fiets rij den. Met medewerking van enkele mo torrijders is men erin geslaagd een 51- jarige man, zonder vast woon- en ver- blijfplaats, aan te houden, die evenwel ontkende de fiets te hebben gestolen Verdachte zie: „Ik heb de fiets gevon den, en u mag hem wel van mij heb ben". De politie van Haarlem heeft de man overgebracht naar het bureau, waar men de zaak in onderzoek zal ne men. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf is een 14-jarige jongen uit Haarlem door onbekende oorzaak in het water aan de Gasthuissingel te Haarlem ge vallen. Een 27-jarige timmerman uit Zwanenburg, die het ongeluk zag ge beuren heeft terstond zijn colbertjasje uitgetrokken en is in het water gespron gen. Hij slaagde er in de jongen op de kant te brengen, waarna de drenke ling naar het Grote Gasthuis is over gebracht. Beiden hebben geen nadelige gevolgen van het natte pak. De groepstentoonstelling van het ge nootschap van Beeldende Kunstenaars „Kunst Zü Ons Doel" heeft zoveel be langstelling getrokken, dat de sluitings datum van 12 juli uitgesteld is tot -zon dag 19 juli. Aan de Staatsexamens voor Muziek namen 5 leerlingen van de Toonkunst Muziekschool in Haarlem deel. Zij slaagden allen, te weten: 2 voor het diploma A, een voor het diploma B en 2 voor het theoretisch gedeelte van A. De uitslagen in de bedrijfsvoetbal- competitie waren de afgelopen week: Afd. A: GIH—VVW 2—4, Figee I— SVOW 1 1—5; afd. B: VVV 2—OVN 29; afd. C: VriboFigee 2 21; afd. D: Co-op—Dijkstra 63, Nautamix—J. G. Nelis 2—2. Het programma luidt: 13 juli: (D) Dijkstra—OCS 2, (D) H. S.—Co-op; 14 juli: (B) VVV 2—HSM, (B) OCS 1 15 juli; (D) PlametaJ. G. Nelis, (A) VVW—Figee 1; 16 juli: (A) Nebima 1—VVV 1; 17 juli: (C) Figee 2—SVOW 2; 18 juli: (C) Nebima 2—Hilco, 2 uur; (B) HSM—OCS 1, 4.15 uur. Advertentie RIJKSSTRAATWEG 249 Haarlem-Noord Telefoon 57455 Zondag werd in de schoollokalen van de Gerardus Majellaschooi voor VGLO aan de Richard Holkade een tentoon stelling van het werk van leerlingen tussen 12 en 14 jaar gehouden, dat zü voor het einddiploma en de over gangsrapporten hadden gemaakt. Dat zü het werk serieus hebben opgevat blükt wel uit de grote verscheidenheid van werkstukken en kundigheid waar mede deze zpn vervaardigd. Op het ge bied van handenarbeid treft men er uit nemende voorbeelden van kartonsnü- werk, papierplaksels en raffiavlechtwerk aan. Van de handwerkafdeling waren werkstukjes van prachtige kleur en uit stekende vorm geëxposeerd. Fraaie voorbeelden van borduurkunst, open naaiwerk, haken, breien, mazen en stop pen. Prüzenswaardig was ook het eta leren van de stukken, dat de leerling en naar eigen inzicht hadden mogen verrichten. Een bezoek aan de tentoon stelling was dan ook stellig de moeite waard en aan de uitnodiging van het schoolhoofd, mejuffrouw w. G. Roosen daal, hebben vele ouders gehoor gege ven. Ook de Sint Josefschool aan de He rensingel hield zaterdag en zondag een tentoonstelling van door de leerling en gemaakte werkstukken, hoewel deze op een ander vlak lagen als die van een V.G.L.O.-school. Ook hier waren tal rijke aantrekkelijke voorbeelden van nijverheidsonderricht op de lagre school te zien. Zaterdagavond ontving de heer Van Balen Blanken de gouden bondsspeld van de K.N.V.B. Deze onderscheiding werd hem tiidens een diner door de vice-voor- zitter van de K.N.V.B., de heer Martens, uitgereikt. Tijdens de algemene ledenvergadering van de H.F.C. „Haarlem" is voorzitter J. P. van Balen Blanken gehuldigd i.v.m. zijn 40- jarig bestuursjubileum bij deze vereniging. De heer Van Balen Blanken werd in 1919 tot bestuurslid (commissaris) benoemd, waarna hij in 1926 secretaris der vereni ging werd en in 1935 voorzitter. Op grond van zijn vele verdiensten voor de vereni ging benoemde de algemene vergadering hem tot ere-voorzitter en werd hem namens de leden een televisie-toestel aan geboden. Voor de voorzitters-vacature had men nog geen kandidaat gevonden. Het voor zitterschap zal tijdelijk worden waargeno men door de vice-voorzitter de heer N. J. Twisterling. Toon Rutte heeft zün heroptreden in de wielersport bekroond met het beha len van de overwinning. Aanvankelük lag het in de bedoeling van Rutte om de sport op twee wielen voorgoed vaar wel te zeggen. Zodoende heeft hij dit seizoen aan geen enkele wedstrüd deel genomen, doch de verleiding om zün krachten met anderen op de racefiets te kunnen meten, bleek uiteindelijk toch- te groot. Daarom is hü zondag in het „Van der Aartsportpark" weer aan de slag gegaan in de vüfde rit der zomer competitie, een handicapwedstrüd, van de Haarlemse wielerclub „De Kam pioen". En met succes. Rutte finishte met 'n ronde voorsprong. Zün grootste rivaal Henk Buis reed evenwel zeven ronden voor het einde in de bossages langs het parcours en werd daardoor uitgeschakeld. De uitslag luidt: 1. A. Rutte, de 30 km. in 48 min. 59 sec.; 2. B. Walters, 3. F. Vaars 4. R. Otte, 5. L. Nüssen. Uitslag C-klasse: 1. Van Kaam, de 20 km. in 31 min. 5 sec.; 2. Ramakers, 3. Assema, 4. Koeleman, 5. Mathot. Lisse en Spoorwijk, die beide gelijk wa ren geëindigd in de promotiecompetltie achter Bodegraven, traden zaterdagavond op het terrein van Blauw Zwart tegen el kaar in het veld om in een beslissingswed strijd uit te maken welk team zou promo veren naar de derde klas. Na een span nende, sportieve wedstrijd wist Lisse na verlenging van de officiële speeltijd het winnende doelpunt te maken. Lisse won daardoor met 2-1 en gaat nu het volgend seizoen zijn geluk beproeven in de derde klasse. De op initiatief van „Touring Zand voort" gevormde commissie van on derwijzers die enkele seizoen-evenemen ten voor de jeugd zal organiseren, start woensdag met een puzzel-tocht voor kinderen van 10 tot 16 jaar. De kin deren kunnen zich daarvoor op dins dag 14 juli en woensdag 15 juli 's mor gens opgeven bij het bureau van „Tou ring Zandvoort" op het Raadhuisplein. Een aantal prijzen is voor deze tocht beschikbaar gesteld. De commissie wordt gevormd door de heren Boots, Rijks, Rüper en Ter- wee. „Touring Zandvoort" stelde een bedrag te harer beschikking waarme de men eigen ideeën tot uitvoering kan brengen. Zo staan ook nog een vlieger' wedstrijd, een tekenwedstrijd en een lampion-optocht op het programma. De jeugd-evenementen zullen geanonceerd worden op een speciale affiche naar een door de tekenaar Chris Tonbreeker gemaakt goed geslaagd ontwerp. leiding van de voorzitter van de Aken- se Kampeervereniging naar burge meester H. M. van Fenema gegaan, die haar doorstuurde naar de korps chef der gemeentepolitie, hoofdinspec teur A. P. Huysman. Daar werd over eengekomen. dat de deputatie de volle verantwoordelükheid op zich zou ne men voor de gedragingen der kam peerders, terwijl de politie eiste, dat de Duitsers uiterlijk woensdag het strand verlaten zouden hebben. De Duitsers waren ondanks de grote drukte op goed geluk naar Zandvoort gekomen per auto. De auto's werden daarna teruggestuurd en zouden hen over veertien dagen weer komen op halen. Afgezien van de gevaren van het hoog water, is het kamperen op het strand ook niet toegestaan, omdat de hygiënische voorzieningen zijn af gestemd op het aantal bewoners van strandhuisjes. Een plotselinge toevloed van strandkaimpeerders zou een chaos doen ontstaan. De politie kan daarom ook geen uitzonderingen maken. Onder grote belangstelling heeft de heer E. Th. van Honschooten zaterdag zijn 40-jarig jubileum als jachtopziener bij de familie Quarles van Ufford ge vierd. Bij monde van Jhr; P. N. Quar les van Ufford werd de jubilaris dank gebracht voor de uitmuntende zorg welke deze aan de jachtterreinen en de daarbij behorende flora en fauna der familie heeft besteed. Dit dankwoord ging gepaard met een geschenk onder couvert. Jhr. J. Quarles van Ufford uit Noord- wjjk liet zijn felicitatie vergezeld gaan van een flinke kist sigaren. De loco burgemeester van Zandvoort, wethou der G. Tates, kon de heer van Hon schooten mededelen dat H. M. de Ko ningin hem had begiftigd met de ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in zilver. Pastoor P. van Diepen feliciteerde de jubilaris met deze onderscheiding en bracht hem dank voor hetgeen hü als collectant voor de parochie doet, maar ook voor hetgeen hü in de oorlogsjaren aan goed werk heeft gedaan. Talrijke personen kwamen de heer van Honschooten in de loop van de dag nog de hand drukken; vele bloemstuk ken en geschenken mocht hij nog in ontvangst nemen. Büzonder vereerd was hü met een gelukstelegram van Z.K.H. Prins Bernhard en diens adjudant, lui tenant kolonel Geertsema. Het gaat er naar uitzien dat J. Sluy- ter zün titel ditmaal niet zal prolon geren. Ofschoon het J. Belien niet aan geluk ontbreekt speelt hü toch ook voortreffeiyk en heeft na J. Sluyter nu ook B. Stevens en J. Drayer aan zün zegekar gebonden, zodat hü thans met een score van 6 uit 3 een heel goede kans gaat maken. J. Bus en J. Drayer kwamen tot remise evenals P. Belien tegen J. Sluyter. De partü Sluyter-Bus werd afgebroken doch wordt waar- schünlijk ook een puntenverdeling. Ver onderstellende dat het laatste juist zal zün dan wordt de volgorde: J. Belien 6, J. Bus 4, P. Belien 3, J. Sluyter en J. Drayer 2 en B. Stevens 1 p. De strü'd zal dus voomamelük gaan tus sen J. Belien en J. Bus die elkaar in de laatste ronde ontmoeten. Theore tisch zpn er natuurlijk nog meer kans hebbers, doch de uitkomst van de 4de ronde, welke woensdag 15 juli zal wor den gespeeld, zal daar wel een einde aan maken. Voor de eerste klasse speelde J. Ja nus tegen H. v. Rooyen remise, terwül in de tweede klasse de kampioen be kend geworden is doordat L. v. d. Meer alle drie zün partüen in de finale wist te winnen. Voor de bezetting van de tweede plaats moeten nog enkele par tijen gespeeld worden. VINDINGRIJK Een 32-jarige mu zikant uit Haarlem werd in de nacht van zaterdag op zondag door zijn zus ter, bü wie hü inwonend was, niet bin nengelaten. De muzikant is daarop in een portiek aan de overzüde van de straat gaan zitten spelen op zün har- monika hetgeen het gewenste resul taat opleverde. Binnen enkele ogenplik- ken stond de deur „wüd" open. SCHUTTING Zaterdagmiddag om streeks half vüf is op de hoek van de Zaanenlaan en de Rüksstraatweg een houten schutting door de krachtige wind omgewaaid en op een 31-jarige dame terechtgekomen. Zü is naar het Grote Gasthuis te Haarlem overge bracht, waar zü klaagde over pün in de heup. Men heeft haar geadviseerd zich onder behandeling van een huisarts te stellen. (Niet officiële koersen) Vorig opening Slot 13/7 VA Ned. 1958 iV* Ned 1959 97% 3% Ned 1953 92 V. S2H Staffel 1947 92% 3Va Ned 195b 92 y; 314 Ned 1948 3% Ned 1950 87 yA 3 <4 Ned 1954 88 3tl Ned 1955 O 89% B.N.G Won.bouwl 6 1117/» Ned Handel Mi) Cen 237 Amsterdam Rubber 94 93% H.V-A 151 Senembab-Mt) 202V2 A.K.U 360% 36612 Berkel Patent 257 Calvé-Uelft Cert 545 yt Dell MtJ 181 179.50 Pokkei 293 Gelder 226 rtnoguvens 540 .VHlliei Co. 305% 635% Philips Gem.bet 639% Unilever 574% 259% 578% BUllton 2e Kon Petroleum 50 156.20 155.50 Holl Amerika 141 n 158 K.LJU 125 Kon Ned Stoomb Mil 156% 158 K.P.M 128Vz Ned Stuomv M1J 153 v Ommeren 248 Ned Scheepvaart unit 131% 132% Keniespaarbrieven 57 117 Kentespaarbrleven 58 2% Amsterdam '56 106% 80% Amsterdam '56 U 96 2t4 Rotterdam 57 99% AJb Hettn kl obi 130

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3