Basis voor Tour-debacle door KNWU gelegd Regen en wind brengen Gaul in goed humeur Zwemrecords sneuvelen in Tokio, Parijs en Californië Uitslag zestiende etappe Alex Redelé bedreigt top-skiffeur Mackenzie WILDE OUVERTURE BRAASEMWEEK VAN Wreed ontwaken uit schone droom Wereldtijden op 200 meter rugslag dames en vlinderslag heren Bakker en Rentmeester winnen eindstrijd van double-sculls Gerhards gaat kopje onder Koos de Jong profiteert en Duitsers winnen schaakinterland 35 procent van voetbalpool voor verenipinsfen SCHULTE toch in selectieploeg m BELG PAUWELS WEER IN GELE TRUI Op Rotsee-regatta te Luzern Felle wind en regenbuien Wagtmans eerste in Wageningen Het komende seizoen: Wereldtitel op de weg MAANDAG 13 JULI 1959 PAGINA 7 (Van onze sportredacteur) ST. ETIENNE, zondagavond. Treffender aanblik kon St. Etienne niet bieden. Donker en grauw is het boven ons hoofd. In de verte horen wij een dof gerommel. Het lijkt alsof het vaderland reageert en zijn woede wil uiten. Alsof het ons het onweer gezonden heeft om met onophoudelijke regen, blik semflitsen en felle windstoten zijn gramschap te tonen. En vader land, gij hebt gelijk. Gij moogt uw gramschap ontladen in een regen van verwijten. Gij moogt met het zwaard zwaaien en de lucht doen klieven. Gij moogt met een gezicht zo zwart als een dreigende onweerswolk uw teleurstelling tot ons doen komen met het gerucht van de als een zweep zwiepende wind. Wilt echter dit alles niet uit sluitend doen neerkomen op de hoofden van het achttal in de oranje truien, die u dit jaar een schone illusie ontnomen hebben en van wie er op dit ogenblik reeds zes ten onder zijn gegaan in wat voor u altijd geweest is het meest tot de verbeelding sprekende wieier- avontuur ter wereld, de Tour de France, en waarin jarenlang de banier van oranje op een hartverkwikkende wijze triomfantelijk is rondgedragen. Want, al heeft dan juist dit achttal u wreed doen ontwaken uit een schone droom die u een maand lang een dagelijks weerkerende korte periode van aangename verpozing in dit jach tende leven placht te brengen, in eerste aanleg zijn het niet deze acht die het striemende onweer-der-gramschap verdienen. t De Tour en de radio WIELERPLOEG ONDER MEDISCH TOEZICHT 'M r- - Zeker, zü hebben gefaald. Vóór zij echter aan de start verschenen voor het spektakel, dat u zou amuseren en waarin zfj een goed deel van hun da gelijkse boterham moesten verdienen, hebben reeds hun leiders de basis ge legd voor de debacle, die u nu teleur gesteld doet mokken en die voor hen wellicht tot gevolg zal hebben, dat zij tevreden moeten zijn met de kruimels welke op de grond vallen in plaats van aan te zitten aan een feestelijke dis. Die leiders zetelen in Den Haag en hun blik reikt weinig verder dan het Sche- veningse strand. Desondanks meenden zij, nu ruim een jaar geleden, te moe ten ingrijpen in een zaak die zich steeds ver buiten hun gezichtsveld afgespeeld heeft. Daarvan zijn thans de acht, die uw Helden-van-de-maand mochten zijn, In zeker opzicht het slachtoffer gewor den. Daaraan hebt u het einde van de illusie te danken. Groot is onze macht, zegt terecht de sportcommissie van de K.N.W.U. Het is goed ook, dat zij die leiding geyen aan de wielersport in Nederland, ruime be voegdheden hebben. Groot is echter ook de hoeveelheid plichten van dezelfde commissie. Daarover hoort men echter te weinig spreken. Het plichtsbesef komt bflv. niet ter tafel als men spreekt over afspraken die gemaakt zrjn met de wielerbond van Luxemburg over een subtiele zaak als samenwer king tussen twee groepen, die feitelijk aeheel uiteenlopende mogelijkheden be zitten. Dan vergeet men duidelijk uit te spreken, dat zowel de mensen waar- Van de belangen behartigd moeten wor den als het thuisfront, dat bjj het avon tuur betrokken wordt, bepaalde gerecht vaardigde verlangens heeft. Men slaat zich slechts trots op de borst bjj het verhalen van wat men in de loop der jaren heeft gedaan om duidelijk te ma ken aan wie de macht is. Dat ge schiedde het laatst nog bijna drie we ken geleden in Mulhouse. Iedereen maakte zich daar gereed voor het Grote Avontuur, waarvan wij ons nu gedwon gen voelen een triest facet te verhalen. Het gevolg is geweest dat de acht Ne derlanders van de formatie van ,,Ne- lux" begonnen aan een groot avontuur, dat geschreven moet worden zonder de romantisch klinkende kapitalen. Daar aan moet in eerste instantie het teleur stellende verloop van de Tour de France voor de Nederlandse kolonie geweten worden. Geen inspiratie Er kwam in Mulhouse een in oranje gestoken ploeg aan de start, waarvan terecht het hoofddoel was het beogen van een triomf voor Charly Gaul. Vol komen in overeenstemming met de sportieve normen zou ook net Neder- maal kleinigheden, maar zij wegen zwaar in een wedstrijd, waarin een goede teamgeest zo'n belangrijke rol speelt. Dit alles moest ons eerst van het hart voor wij, genietend van de rustdag om te bekomen van de vermoeienissen van de afgelopen weken en ons voorbereidend op de laatste, beslissende week, nog even wilden mijmeren over de situatie- van-dit-ogenblik en over hetgeen wij verwachten te zullen beleven. Als deze regelen u bereiken, staat de karavaan in Grenoble, aan de voet van de Lau- taret, de eerste van de toppen in de Alpen, die in twee gedeelten genomen moeten worden. In dat onherbergzame landschap zal vermoedelijk uitgemaakt worden wie in Parijs in het geel ge kleed gaat. Dat zal niet de kleine, dap pere Belg Pauwels zijn, die zaterdag na een volkomen kleurloze en onbedui dende etappe het erekleed heeft over genomen van zijn landgenoot Hoeve- naers, daarmee bereikend dat de po sitie van de Belgen in het ploegen- klassement andermaal versterkt is. Vol gens de huidige situatie is er eigenlijk maar één, die Tour de France 1959 kan winnen: Frederico Bahamontes, die zaterdag in alle stilte zijn verjaardag gevierd heeft. Er was geen opgeblazen feestvreugde in het Spaanse kamp. Treffender bewijs van de opmerkelijke gedaanteverwisseling van de vroegere „pias der bergen" is er niet. Bahamon tes klimt niet meer in recordtempo naar de toppen om daar al ijsjes etend op de anderen te wachten. Bahamontes heeft zijn grollen thuis gelaten. Hij be oefent zijn vak als wielrenner met een ernst die heel de karavaan met stom heid geslagen heeft. Slechts een tweede coup de théatre de eerste was in de etappe waarin Charly Gaul een achter stand van 20 minuten bezorgd is kan een overwinning van het idool der Spanjaarden voorkomen. De voorsprong op zijn voornaamste belagers An- quetil, Rivière en Baldini varieert van ruim 5 tot bijna 714 minuut. Met de winst van de bergetappes is dat verschil voldoende om het terrein, dat hij in de laatste tijdrit zal moeten prijs- daarna niemand onder het Nederlandse i geven, op te vangen, achttal, die voldoende persoonlijkheid Zullen echter de mogelyke kansheb- landse deel gaan ijveren voor het be halen van die triomf door hun Luxem burgse ploeggenoot. Daarnaast echter was er voldoende ruimte om te stre ven naar persoonlijke successen van het Nederlandse deel. Er is echter nie mand geweest, die hierover duidelijke afspraken gemaakt heeft. Althans voor zover ons duidelijk geworden is. Er was of kwaliteiten bezat om die successen bers Bahamontes zonder meer zijn af te dwingen. Er was bovendien nie mand, die het achttal inspireerde tot dergelijke prestaties. Sterker nog, wat wij in de afgelopen weken telkens weer hebben moeten constateren, heeft ons het gevoel gegeven, dat niemand van de verantwoordelijke lieden heeft be grepen welke de toch niet onbelang rijke taak van de Nederlandse formatie was. Anders immers laat men dat deel van Nelux niet zo aan zijn lot over. Ge wilt voorbeelden? Wie stond er in de eerste dagen van het Grote Avontuur bij de eindstreep om Nederlanders op te vangen, die om welke reden dan ook wat achter geraakt waren? Niet de ploegleider. Hij was ai naar het hotel gesneld om er voor te zorgen, dat Charly Gau] overeenkomstig zijn ver langens zou worden bediend. Let wel, wij verwijten Charly Gaul niets. Hij heeft nimmer aangedrongen op een dergelijke gang zan zaken. Verwondert u er echter niet over, dat het Neder landse achttal in de loop van de dagen het onprettige, voor het moreel van de troep fnuikende gevoel gekregen heeft er eigenlijk niet bij te horen. En, toen de crisis het hoogtepunt bereikt had, toen Charly Gaul een fikse nederlaag was toegebracht, toen de volgende dag slechts twee mannen van oranje de moed hadden om in alle eenzaamheid bijna 200 km aan één stuk de lood zware vracht van de wedstrijd te dra gen en voort te strijden, toen op die dag Kersten en Damen vermoeid en wat ontmoedigd de eindstreep bereik ten, toen was er geen vertegenwoordi ger van Nelux om hen de eerste narig heden enigszins te doen vergeten met een opbeurend woord en een flesje mineraalwater. Het handjevol Neder landse journalisten heeft zich daarmee toen belast. Ook was er geen enkele vertegenwoordiger van Nelux op het station om Gerrit Voorting, Kool en De Jongh uitgeleide te doen toen zij vrij wel onmiddellijk na hun aankomst met de uitvallerswagen de trein naar Ne derland konden nemen. Het zijn alle- Uitslag 16e etappe van Clermont Ferrand naar Saint Etienne over een afstand van 210 km. 1 Bruni (It.) 6.25.29 (met bon. 6.24.29), 2 Graf (Zw.- Dld) 6.25.29 (met bon. 6.24.59), 3 Pau wels (B.) z.t., 4 Van Geneugden (B.) 6.26.05, 5 Darrigade (Fr.) z.t., 6 Tho- min (West) z.t., 7 Saint (West) z.t., 8 Rohrbach (Centr. Zd) z.t., 9 Gis- mondi (It.) 6.26.15, 10 Lebuhotel (West), 11 Van Aerde (B.), 12 Mahé (West), 13 Groussard (West), 14 Friedrich (Zw.-Dld), 15 Picot (West), 16 Anquetil (Fr.), 17 Traxel (Zw.- Dld), 18 Annaert (Parijs), 19 Ver- meulin (Parijs), 20 Sutton (Intern.), 21 Anglade (Centr.) Zd), 22 Hoorel- beke (Parijs), 23 Rivière (Fr.), 24 Brankart (B.), 25 Hoevenaers (B.) allen in dezelfde tijd als Gismondi (6.25.15), 39 Kersten (Nelux) z.t., 44 Bolzan (Nelux) z.t., 47 Damen (Ne lux) z.t., 56 Gaul (Nelux) z.t., 58 Ern- zer (Nelux) z.t. In deze etappe hebben de Franse nationaal Privat en Le Dissez van de Parijse noordoost ploeg de strijd ge staakt. Algemeen klassement 1 Pauwels (B.) 83.47.40, 2 Hoeve naers (B.) 83.47.46 (op 6 sec.), 3 Baha montes (Sp.) 83.47.50 (op 10 sec.), 4 Anglade (Centr. Zd) 83.48.29 (op 49 sec.), 5 Mahé (West) 83.51.36 (op 3 min. 56 sec.), 6 Anquetil (Fr.) 83.52.54 (op 5 min. 14 sec.), 7 Adriaenssens (B.) 83.54.24 (op 6 min. 44 sec.), 8 Baldini (It.) 83.55.05 (op 7 min. 25 sec.), 9 Rivière (Fr.) 83.55.14 (op 7 min. 34 sec.), 10 Vermeulin (Parijs) 84.02.49, 11 Brankart (B.) 84.05.38, 12 Saint (West) 84.05.53, 13 Manzaneque (Sp.) 84.09.07, 14 Bergaud (Centr. Zd) 84.10.13, 15 Gaul (Nelux) 84.11.03 (op 23 min. 23 sec.), 16 Dotto (Centr. Zd) 84.13.18, 17 Planckaert (B.) 84.19.52, 18 Desmet (B.) 94.19.54, 19 Bobet (Fr.) 84.23.08, 20 Friedrich (Zw.-Dld) 84.24.16, 3t Ernzer (Nelux) 84.4601, 45 Bolzan (Nelux) 84. 55.34, 66 Damen 85.12.28, 67 Kersten 85.13.06. Ploegenklassement 1 Italië (Bruni, Gismondi en Bal dini) 19.16.59, 2 Zwitsers-Duitse ploeg 19.17.29, 3 België 19.17.49, 4 West Zuid- West) 19.18.25, 5 ex aequo: Frankrijk en Centraal Zuid 19.18.35, 7 ex aequo: Spanje, Nelux (Kersten, Bolzan en Damen), Parijs Noordoost, Interna tionale ploeg 19.18.45. Algemeen ploegenklassement 1 België (Pauwels, Hoevenaers en Adriaenssens) 251.29.50, 2 Frankrijk 252.11.16, 3 Centraal Zuid 252.12.00, 4 West Zuid-West 252.23.32, 5 Spanje 252.36.41, 6 Italië 253.10.17, 7 Parijs Noordoost 253.32.28, 8 Nelux-ploeg (Gaul, Ernzer en Bolzan) 253.52.38, 9 Zwitsers-Duitse ploeg 254.10.09, 10 Internationale ploeg 254.40.23. Puntenklassement 1 Darrigade (Fr.) 450 pt, 2 Anque til (Fr.) 343 pt, 3 Saint (West) 295 pt, 4 Graf (Zw.-Dld) 281 pt, 5 ex aequo: Hoevenaers (B.) en Anglade (Centr. Zd) beiden 280 pt, 7 Bahamontes (Sp.) 267 pt, 8 Rivière (Fr.) 252 pt, 9 Van Aerde (B.) 246 pt, 10 Bruni (lit) 236 pt, 11 Van Geneugden (B.) 226 pt, 12 Vermeulin (Parijs) 224 pt, 13 Graczyk (Fr.) 183 pt, 14 Gaul (Nelux) 179 pt, 15 Mahé (West). Algemeen bergklassement 1 Bahamontes (Sp.) 32 pt, 2 Saint (West) 29 pt, 3 Gaul (Nelux) 21 pt. 4 Huot (Centr. Zd) 20 pt, 5 Rivièrè (Fr.) 16 pt, 6 Anglade (Centr. Zd) 15 pt, 7 Bergaud (Centr. Zd) 12 pt, 8 Mahé (West) 11 pt, 9 Desmet (B.) 10 pt, 10 Dotto (Centr. Zd) 9 pt, 11 Jans- sens (B.) 8 pt, 12 Vermeulin (Parijs) 7 pt, 13 ex aequo: Queheille (West) en Anquetil (Fr.) beiden 6 pt, 19 ex aequo: o.a. Ernzer (Nelux) 4 pt. De premie voor de strijdlustigste renner werd deze etappe, waarin het element strijd bijna geheel ontbrak, niet toegekend. De prijs voor de grootste pechvogel was voor Le Dis sez van de Parijse Noordoost-ploeg, die op bevel van tourarts Dumas de strijd moest staken. gang laten gaan? Eerlijk gezegd, wij verwachten dat Anquetil en Rivière nog een laatste poging willen onderne men om hun posities dusdanig te ver beteren dat zij tenslotte onderling kun nen uitvechten wie de nieuwe prins van de Franse wielernatie zal zijn. Nog steeds zien de twee troonopvolgers van Louison Bobet elkaar vol rivaliteit in de ogen. Nog steeds gunnen zij elkaar de triomf niet. Desondanks zou het niet vreemd zijn als zij eerst gezamen lijk zouden trachten zich te bevrijden van hun gemeenschappelijke tegenstan der om daarna het eigenlijke prestige gevecht te beginnen. Heel spoedig zul len wij weten of de pogingen, die van daag van tal van zijden zijn aange wend om de twee althans voor één keer te verenigen, succes hebben. Zelfs de hoogmachtige heer Goddet heeft zich ermee bemoeid. Hij verlangt im mers zo vurig naar een Franse triomf. „Er is nauwelijks enige krachtsver schil tussen jullie te bespeuren. Daar om zal het Franse volk jullie gelijkelijk eren als jullie nu het offer weet te brengen om samen te strijden, wie er dan ook zaterdag omstreeks vijf uur in het Pare des Princes eerste en twee de geworden is". 'Zo sprak de heer Goddet. In het kamp van Nelux leeft natuur lijk een heel andere hoop. Niet zonder vreugde heeft men opgemerkt hoe het weer plotseling is omgeslagen en hoe de regen en de wind afkoeling gebracht hebben. Charly Gaul is opgeveerd en tegelijkertijd nog geconcentreerder ge worden. Blijft de warmte weg? Gebeurt dan toch het „wonder"? En voor de zoveelste keer herinnert Charly Gaul zich hoe hij het vorig jaar aan de voet van de Alpen stond met een achter stand van bijna een kwartier. Hij weet het, het verschil is nu nog groter en bovendien heeft hij deze keer te maken met Bahamontes. Maar, zoals Gaul sruwt van de zon en de warmte, zo rilt Bahamontes als het regent waar door zijn spieren lijken te verstijven. Men merkt, dat al die gedachten in het hoofd van Gaul rondspoken en dat daar- iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiii 13-7-59 197 km SI ETIENNE SISorlin GRENOBLE Grand Bo/s^nciance SI Col de ffomé/èretPvillard de Lans !0 30 De radioreportage van de 18e etappe van de Tour de France is morgen tussen 15.45 en 17.15 uur. De herha ling volgt om 18.15 uur en de na beschouwing om 22.15 uur. Alle uit zendingen via 402 m. T.V.-reportage Een rechtstreekse TV-reportage van een gedeelte van de etappe over de Col de l'Iséran is tussen 12.15 en 12.45 uur, waarna tussen 16.00 en 16.45 uur een reportage volgt van de aankomst in Aosta. Morgêx du Pt. Bernard Seez Vd'Isèr^Co^ anslebourg I?Modane CoI du Golibier COL DU LAUTARET 14-7-59 243 km In de zestiende etappe van de Tour de France heeft de Belg Eddy Pauwels de gele leiderstrui overgenomen van zijn landgenoot Jos Hoevenaers. De lange Italiaan Dino Bruni won deze etappe. De foto laat zien hoe Pauwels (links) en Bruni elkaar aan de finish felici teerden. lilllllllllllllllllllllllIIIIHIIIIHIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllIIIIIII door een hypernerveuze atmosfeer In het kampje van Nelux ontstaan is. Nieuwe hoop van Charly De metamorfose van Bahamontes. De spanningen in het kamp van de Franse nationalen vrijdagnacht za- fen zij als gevolg van een protest van e Italianen en de Spanjaarden behalve Mastrotto alsnog Fassenforder doorge streept als een der „slachtoffers" van de Puy de Dome en zaterdag moesten zij het reeds dagenlang verwachte ein de van Privat incasseren waarbij Rivière en Anquetil de hoofdrollen ver vullen. De zorgen van de Italianen, die niet meer zo rotsvast geloven in we reldkampioen Baldini. De nieuwe hoop van Charly Gaul dank zij de regen en de koelte. Wij, de volgerskaravaan, hebben dat alles met genoegen gade geslagen. De Tour de France heeft langzamerhand het moment bereikt, waarop de spanningen zich zullen ont laden in de beslissende gevechten. Wij zijn bijzonder benieuwd wie wij straks aan u mogen voorstellen als de Super- held-van-de-maand. Daarnaast hopen wij oprecht, dat de twee dappere Ne derlanders die alle narigheden hebben getrotseerd en die de weliswaar ge ringe, maar waardige vertegenwoordi ging van oranje vormen, ook de laatste gevechten zullen overleven om in Parijs te kunnen meedelen in de vreugden van de huldiging van de Helden van de Weg. De Japanse Satoko Tanaka heeft te Tokio, tijdens de Japanse zwemkam- pioenschappen, het wereldrecord op de 200 meter rugslag: verbeterd en gebracht op 2 min. 37,1 sec. Het oude record stond op naam van de jeugdige Amerikaanse Chris van Saltza, die op 1 augustus 1958 in Topeka (Kansas) een tijd van 2 min. 37,4 seconde maakte. De 18-jarige Mike Troy stelde te Los Altos Hills, tijdens de Amerikaanse zwemkampioenschappen, zijn wereldre cord op de 200 meter vlinderslag aan zienlijk scherper. Hij won de finale van dit nummer in 2 min. 16,4 seconde en bleef daardoor 2,2 seconde onder de tijd, waarmee hij op 21 juni j.l. te Louisville een wereldrecord vestigde. De 18-jarige geweldenaar hij meet al 1,83 meter en weegt 76 kilo maak te een half uur later deel uit van de ploeg van de universiteit van Indiana polis, die het Amerikaanse record op de 4 x 200 meter vrije slag verbeterde. De ploeg van Indianapolis kwam tot 8 min. 35,9 sec. Ondanks zijn pas geleverde prestatie op de 200 meter vlinderslag was Troy de snelste zwemmer van zijn ploeg. Hij had voor de 200 meter vrije slag 2 min. 6,4 sec. nodig. In de finale van de 400 meter wissel slag verbeterde Bill Barton zijn in de series gevestigde Amerikaanse record. Hij kwam nu tot 5 min. 14,6 sec. Ameri kaans kampioen op de 100 meter vrije slag werd Farrell in 56,9 sec. Op de 1500 meter kwam de 17-jarige Alan Somers tot een nieuw nationaal record: tijd 17 min. 51.3 sec. Nieuwe Europese records De Franse zwemmer Robert Christo- phe heeft te Parijs zijn eigen Europese record op de 100 meter rugslag dat hij De Pool Sidlo, de ineest constante speer werper ter wereld, verbeterde tijdens wed strijden te Boedapest het Poolse record op dit nummer met een worp van 84 meter. In de finale van het skiff nummer tij dens de internationale roeiwedstrijden te Luzern heeft Redelé een zeer eervolle tweede plaats achter de Europese en Olym pische kampioen Stuart Mackenzie behaald. De Australiër zegevierde in 8 min. 0.29 sec., de tijd van de Dordtenaar was 8 min. 1.30 sec. De Pool Kocerka moest met de derde plaats genoegen nemen. Hij had meer dan zes seconden achterstand op Redelé. Van Weezenbeek werd vier in deze eind strijd (8.08.46). Op de eerste dag van de internationale Rotsee-regatta er waren ruim vijfdui zend toeschouwers wonnen Duitse ploe gen drie nummers. Het weer was niet best. Eerst drukkend, toen een onweer, en daar na viel de regen in stromen neer. De finale van de twee zonder stuurman werd gewonnen door de R. C. Germania uit Dusseldorp in 7 min. 23,8 sec., voor Donau Linz (7.13.4) en de Seeclub Luzern (7.23.9). Het team van Aegir uit Groningen. IJzeren en Parlevliet kwam in de finale als achtste aan in 7.39.29. Nereus deed het in de vier met stuurman beter. Achter Germania Dusseldorp (6.50.8) bezetten de Amsterdamse studenten de tweede plaats in 6.52.5. Bakker en Rentmeester roeiden zich in de finale van de double-sculls door een serie-overwinning in 6 min. 48,2 sec. en tenslotte kwam Aegir bij de achten op de vierde plaats in 6.22.7. Het nummer werd gewonnen door de sterke ploeg van Wies- ba^en-Biebrich-Neusse-Ulm/Donau in 6 Op de eerste dag van de internatio nale Braasemweek konden vooral de hard weer zeilers hun hart ophaalen. Bijna 300 jachten kwamen aan start, waaronder ook Belgische en Duitse. Voor enkele was de strijd met de ele menten te zwaar. Sommige gaven op, andere werden daartoe door averij wel gedwongen. Vooral toen omstreeks de middag de wind plotseling in een hui tot stormkracht aanwakkerde, vielen er veel brokken. Eigenlijk kregen de zeilers in de eer ste van de serie van vijf wedstrijden alles wat een zeiler maar mogelijkerwijs mee kan maken, regen zonneschijn, harde wind, storm in de buien en plotseling afblakken. Toch was er goede en eer lijke sport, waar de uitstekende wed- strijdbaan met in de windse start en finish alle mogelijkheid toe bood. In de Sharpies, Olympia-jollen en Finn-jollen was het veld internationaal, maar alleen de Duitser Jos Muenster bracht het tot een goede plaats. Hij werd tweede ach ter Jan van Staveren. In bijna alle klassen waren het de erkende zwaar weerzeilers, die hun kans om de zege te behalen, benutten. Bij de regenbogen ging dit gepaard met een langdurig duel tussen John Hofland en ir G. A. Bakker. Ondanks dit ge vecht, dat in het lange kruisrak van de eerste ronde zijn hoogtepunt vond in vele kleine slagen langs de wal, bleven de beide rivalen nog op een grote af stand van de rest van het veld. Koos de Jong kreeg zijn kans om de wed strijd van de Finn-jollen te winnen toen Leo Gerhards fraai in eerste positie liggend in een gijp omsloeg: Gerhards slaagde erin zijn schip weer recht te krijgen en nog als zesde binnen te komen. In deze eerste wedstrijd zijn. zoals dat in een serie wedstrijden altijd het geval is, de krachten onderling ver kend en in de komende dagen zijn dus nog mooie en spannende races te ver wachten. Uitslagen: Flymg Dutchman klasse: 1. Jacques Kraan (Braasemermeer) met Mustang: 2. Frech (De Kaag) met Djmn 12 m2 Sharpieklasse: 1. Jan van Stave ren (Braasemermeer) met Mariandel; 2 Jost Muenster (Duitsland) met Peter V- Valkenklasse A: 1. Egon Rolf von dén Baumen (De Kaag) met Bounty II; 2. Dick 't Hooft (De Kaag) met Papita; Finn-klasse: 1. Koos de Jong (De Kaag) met Zomerweelde; 2. W. H. Maarse (Braasemermeer) met Finnig; Olympia- jollenklasse: 1. B. Tournier (Aegir) met Windveer; 2. Sj. H. Haaksma (De Kaag) met Glipper; Pampus-klasse: 1. H. J. de Ruyter (Nieuwe Meer) met West einder; 2. C. Saur (Het Witte Huis) met Stormvogel; Drakenklasse: 1. W. Klomp (Vennemeer) met Eska; 2. J. C. P. Hof- kes (K.N.Z.R.V.) met Norremeer II; Regenboogklasse: 1. J. Hofland (Aegir) met Beneventum; 2. ir. G. A. Bakker (Braasemermeer) met Cadans; 16 m2 Streepklasse: 1. A. A. Taselaar (IJssel- monde) met Taas; 2. J. N. Bodegraven (Noord-Zuid) met Ingrid; Vrijheids klasse A: 1. B. van Wijk (Braasemer meer) met Rakker; 2. M. J. A. Kempkes (Gouda) met Zomerzotheid: 12-Voets- jollenklasse A: 1. J. W. van Weel (Rot terdamse Zeilvereniging) met Hatatitla; 2. Mej. H. F. Hageman (De Kaag) met Wildzang II. min. 13,1 sec. Het Oostduitse team van Dy namo uit Potsdam werd tweede en de Ita liaanse ploeg Corazzieri Roma derde. De tweede dag begon met Nederlandse successen. In de eerste heat van de skiffs zegevierde de Dordtenaar Redelé in 7 min. 22,51 sec. De Fransman Clerc werd tweede in 7.28.48. Ook van Weezenbeek zorgde voor een overwinning. Hij werd in 7 min. 23,31 sec. eerste in de tweede serie, voor de bekende Poolse skiffeur Kocerka, die 7 min. 21 sec. nodig had. De vier met stuurman van Nereus werd in de finale tweede in 6 min. 48,94 sec. Winnaar werd -venals zaterdag in de serie Germania Dusseldorf in 6 min. 45,72 sec. De finale van de double sculls eindigde in een Nederlandse zege. Bakker en Rent meester uit Amsterdam bereikten het eerst de finish in de tijd van 6 min. 46,9 sec. Ex aequo op de tweede plaats werden de Bir mingham Rowing Club en de Ariel Rowing Club geklasseerd. Beide ploegen noteerden 6 min. 54.6 sec. Bij de achten won de ploeg van Wies"'- haden-Biebrich-Neus-Ulm/Donau in 6 min 1,8 sec. voor het Italiaanse team Corazzieri Roma. dat 6 min. 9,8 sec. noteerde. Aegir uit Groningen bracht het niet verder dan tot de vierde plaats. De tijd bedroeg 6.22,2. Te Wageningen zijn wielerwedstrijden voor profs en amateurs gehouden Een wed strijd voor profs achter motoren (2 ritten van 15 km) eindigde in een zege voor Wout Wagtmans. Klassement: 1. Wagtmans 3 pnt.; 2. Wier stra 4 pnt.; 3. Post 6 pnt.; 4. Koch 7 pnt. Een tweede wedstrijd voor profs achter motoren over 30 km leverde een overwin ning op voor Koch. Het resultaat was: 1. Koch 33 min. 45 sec.; 2. Wierstra; 3. Post; 4. Wagtmans. Van der Lans uit Sassenheim won een omnium voor amateurs, welke bestond uit een afvalwedstrijd, een klassementswed strijd over 5 km en een wedstrijd over 10 km. Het eindklassement luidde: 1. Van der Lans; 2. Paul (Den Haag); 3. Gerritsen (Den Haag); 4. Van der Touw (Den Haag); 5. Hoogwout (Amsterdam). De amateur Ro- mijn uit Den Haag ging in twee wedstrijden over 10 km achter motoren als eerste over de eindstreep. Om tot een zo sterk mogelijke Neder landse vertegenwoordiging te komen bij de wereldkampioenschappen wielrennen, die in augustus in Amsterdam en Zandvoort zul len worden gehouden, en om zoveel moge- HJk te voorkomen, dat dit belangrijke sportevenement wordt ontsierd door onge wenste praktijken op het gebied van de lichamelijke en mentale verzorging der deelnemers, heeft het bestuur van de K.N.W.U. de bekende sportarts J. H. M. Ro'link uit Velsen verzocht de medisch- hygiënische verzorging van de Nederlandse ploeg op zich te nemen. De heer Rolink heeft na rijp beraad toegestemd. op 14 juni van het vorige jaar te Black pool vestigde met 1 min. 2.9 sec. ge bracht op 1 min. 2.2 sec. Het wereldre cord staat met 1.01.5 op naam van de Australiër Monckton. Op de eerste dag van de wedstrijden om de Grand Prix de Nation in het zwemstadion Georges Vallerey sneuvelde nog een tweede Euro pees record, namelijk dat op de 100 me ter vlinderslag heren, waarvan de Hon gaar Gyoergy Tumpek reeds sinds 1953 houder is. Het was de Italiaan Frederico Dennerlein, die 1.01.8 voor zich liet af drukken en daarmee Tumpek onttroon de. De Nederlandse schaakploeg heeft ook op de tweede dag tijdens de landenwed- strijd tegen Duitsland niet genoeg pun ten kunnen verzamelen om de achter stand in te lopen. Zelfs zegevierden de Duitsers met 5Ï4 tegen 4Vt. Zij brachten daarmee de totaalstand op llVt-8'/t pnt. De Duitsers hadden in het team enige wijzigingen aangebracht. De reserves Scheipl en Joppe kwamen respectieve lijk tegen Orbaan en van Donk uit De eerste beslissing viel in de partij tussen Van Donk en Joppe. In een moeilijke stelling overzag Van Donk een gevaar lijke dreiging. Even later moest hij opgeven. Het werd hierna duidelijk dat Duitsland de wedstrijd zou winnen. Ook aan de overige borden stonden de stel lingen gunstig voor hen. Orbaan be haalde een sensationele zege. maar Darga versloeg onze landgenoot Bouwmeester en ook Donner zag tegen Unzicker na een reeks spannende verwikkelingen de strijd in zijn nadeel veranderen. Het eindspel paard, loper tegen toren en ieder vier pionnen werd door nauwgezet spel van Unzicker tot winst gevoerd. De uitslagen waren: Donner (Ned.) Unzicker (Did) 0—1; Prins (N.)--Schmid (D.) .2Bouwmeester (N.)Darga (D.) 0—1; Cortlever (N.)—Niephaus (D.) VzM>; Van Scheltinga (N.)Pfeiffer (D.) Vi—Vr. Kramer (N.)—Tescher (D.) 'cVi\ Van den Berg (N.)Wolk (D.) 10; Spanjaard (N.)Biales (D.) 'iH; Orbaan (N.)—Scheipl (D.) 1—0; Van Donk (N.)—Joppe (D.) 01. De tweede partij tussen de dames Fenny Heemskerk (N.) en Friedl Rinder (D.) eindigde evenals op de eerste dag in een overwinning voor mevr. Rinder. u O De minister van Justitie heeft aan de K.N.V.B. weer toestemming verleend tot het organiseren van loterijen op de uit slagen van voetbalwedstrijden in de pe riode van 1 augustus 1959 tot 3 januari 1960. De voorwaarden voor de deelnemers zijn ongewijzigd gehandhaafd, d.w.z. dat deelneming slechts is toegestaan aan se nior-leden, senior-ondersteunende leden en persoonlijke leden, die als zodanig bij de K.N.V.B. in de administratie zijn opge nomen. De inleg blijft maximaal 2 gul den per persoon en prijzen of premies mogen niet uit geld of geldswaardig pa pier of uit alcoholhoudende dranken be staan. Wel is gewijzigd het aandeel voor de deelnemende verenigingen. De beschik king vermeldt hiervoor uitdrukkelijk, dat ten hoogste 35 procent van de bruto- inieg aanstonds mag worden ingehou den door de aan de organisatie mede werkende sportverenigingen, ter «ït- sluitende besteding voor de amateur sportbeoefening. Voorheen bedroeg dit percentage 40 pet. Opnieuw zullen elke week 15 wed strijden in de voetbalpool worden opge nomen. Hiervan moeten er willen er prijzen mogen worden uitgekeerd ten minste 10 zijn doorgegaan. Het ligt in de bedoeling op 23 augustus, dat is dus op de eerste competitiedag van het betaal de voetbal, de K.N.V.B.-pool te hervat ten. De sportcommissie van de K.N.W.U. deelt mede, dat Gerrit Schulte, die zich in goede conditie voelt, zich kandidaat heeft gesteld voor het wereldkampioenschap op de weg. Deze kandidatuur is door de sportcommissie geaccepteerd, zodat Schulte in de voorlopige selectieploeg is opgenomen. De zeilen stonden bol op de Nederland se meren, waarop dit weekeinde weer tal van wedstrijden zijn gehouden. Op de Loosdrechtse Plassen joeg de felle Zuidwester de Valken met hoge snel heden over de bruisende watervlakte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7