Nieuw record discuswerpen van Corrie v. d. Bosch Weinig opwinding op de Nenijto-sintelbaan Ruiterequipe in uitstekende vorm Fraaie zege op Engeland en Duitsland Wieger Mensonides grijpt records op 100 en 200 meter schoolslag Eindelijk weer zege voor poloteam; 4-0 Nationale atletiekkampioenschappen mm Landenwedstrijd in Enschede Eerste prijs voor prins Bernhard Maliepaard snel in de sprint Selectie-zwemwedstrijden in Apeldoorn Cockie Gastelaars zwemt sterke 100 meter vrije slag Zweden sterk in 250 cc-klasse Matige wedstrijd tegen België Dezelfde fout als tegen Duitsland MAANDAG 13 JULI 1959 PAGINA v Zeslandenwedstrijd Nederlandse atleten naar Duisburg STIRLING MOSS SUPERIEUR IN ROUAAN Di Stefano scoort vier maal tegen Columbia SABREURS LATEN AAN BELGEN DE WINST iilliii Omloop van de Kempen Prix de Benelux Weinig spanning op Zandvoorts circuit Races Lichtenvoorde Tennistoernooi om Koning Gustaafbeker Flamingo's behalen zege op studenten Halve finales Davis Cup Spanje dringt door tot de eindstrijd (Van onze verslaggever) Triest was het décor en vaak som ber waren de prestaties tijdens de Nederlandse atletiekkampioenschap pen, welke zondag in harde wind en klaterende stortbuien op de Rotter damse Nenijtobaan werden gehou den. Er werden twee Nederlandse records gebroken maar de perspec tieven voor de vaderlandse atletiek waren overigens niet bijster hoop gevend, als men tenminste voor ogen houdt dat deze titelstrijd als selectie gold voor de voorlopige ploeg voor de Olympische Spelen in 1960 in Rome. De meeste nieuwe kampioenen ble ven beneden de prestaties van het vorig jaar en benaderden ook niet hun beste prestaties van eerder in dit seizoen. Er waren verscheidene „doublés" te noteren op deze in redelijke publieke belangstelling staande wedstrijden. Hans Smit was de beste sprinter, zowel op de 100 als op de 200 m, Cees Koch won „natuurlijk" kogelstoten en discuswer pen, terwijl Joep Delnoye (van huis uit geen 1500 m loper) op deze midden afstand en op de 5000 m zonder strijd zegevierde. Nederlands hoop op de sprint voor dames, Joke Bijleveld, stel de op de 100 m niet teleur; op de 200 m liet zij verstek gaan, maar zij zorgde ervoor dat ook de vèrspringtitel in het bezit van Celebes kwam. Corrie v. d. Bosch stootte de kogel 14.38 m van zich af, waarmee het record van Dini Hobers met 39 cm naar de geschiedenis werd verwezen. De twee de recordverbetering stond op naam van het Sagitta-juniortje Loes Boling, die met haar discus van 44.67 m het Nederlandse meisjesrecord brak en hiermede bovendien de nationale titel behaalde. Er werd gehoopt en eerlijk gezegd ook wel verwacht dat een aantal „beroem de" records van o.a. Fanny Blankers- Koen en van Wim Slijkhuis op deze meeting, waaraan toch alle Nederland se cracks deelnamen, zouden worden gebroken. Het is niet gebeurd. En dit geeft toch wel te denken met de zes- landenwedstrijd a.s. zondag en de Olym pische Spelen in het vooruitzicht. Van alle prestaties is Eef Kamerbeek op de 110 m horden het dichtst bij verbetering van zijn eigen record geweest. Peter Nederhand dwong de Eindhovense tien kamper namelijk alles te geven en de tijden (resp. 14.6 en 14.7) waren in deze weersomstandigheden niet eens zo slecht. Lachende winnaar De sprintnummers hebben de meeste spanning gebracht. Aan de zege van Hans Smit twijfelde niemand, ook Smit zelf niet, want hij stortte zich voluit lachend door het lint. De tweede plaats was moeilijker te verdelen, maar de junior Frans Beker was juist even voor Dick Wapstra, hoewel voor heiden de zelfde tijd werd genoteerd. In de finale van de 200 m heeft Smit alles moeten geven om zijn clubgenoot Marius Bos voor te blijven. Overigens was de uit loop na deze afstand zo kort dat bijna alle atleten hun vaart niet tijdig genoeg konden afremmen enin de heg be landden. Ook op de klassieke sprint bij de dames ontbrak de spanning niet. Be nieuwd was men naar de verrichtingen van Hannie Bloemhof tegen de nieuwe Ster Joke Bijleveld, die echter ook door Nannie Haase en Ellen Ort fel becon curreerd werd. Het lange Haagse meisje heeft er geen twijfel over laten bestaan en met lichte razendsnelle tred liep zij in 11.9 naar de finish, terwijl Nannie Haase en Hannie Bloemhof 1/10 sec. later arriveerden. Op de 200 m, waarop Joke Bijleveld niet startte, nam Nannie revanche door in 24.4 Ine ter Laak- Speyk en Hannie Bloemhof ruim achter zich te laten. Henk Haus, die zijn krachten slecht verdeelde op de 800 m, maakte een klein sportdrama mee, toen hij na een uit stekend gelopen eerste ronde een zware inzinking kreeg, waarvan Heida en Essajas profiteerden om de kop te ne men. Het laatste rechte stuk werd schouder aan schouder uitgevochten. Heida kon er echter nog een extra sprintje uitpersen en dat was voldoende voor de titel. In de 1500 m werd de strijd voornamelijk bepaald tussen Mein- dert Blankenstein en Joep Delnoye, want reeds na 400 m liepen deze twee atleten op het peloton uit. In de laatste ronde verhoogde de Kimbria-atleet het tempo en passeerde zonder strijd de finish. Veel minder strijd nog was er op de 5000 m, waarin slechts drie(!) atleten aim de start verschenen. Na vijf ronden verhoogde Delnoye het tempo waarop Henk Viset en Piet de Haas moesten lossen. Regelmatig vergrootte de Maas trichtenaar nu zijn voorsprong en aan de finish lag hij bijna 100 m voor op Viset, terwijl De Haas toen nog een halve ronde moest doen. Künen ongenaakbaar Eenzelfde beeld gaf de 10 km te zien waarin Frans Künen zonder ook maar een moment bedreigd te zijn zegevier de. Fons Veldhuizen stapte al vroeg uit de baan, terwijl De Bruin gelapt werd. De voorsprong van Künen op Keesom en marathon-kampioen Bleeker was be duidend. De Rotterdamse reus Cees Koch, de enige Nederlander die op in ternationaal niveau een beetje meetelt, won zonder moeite zijn nummers kogel stoten en discuswerpen. De geringe tegenstand was ook hier oorzaak dat hij beneden zijn prestaties van eerder in dit seizoen bleef. Op het weinig po pulaire technische nummer het kogel slingeren toonde Jan Romani dat de titel die zijn clubgenoot Piet Hamer vorig jaar veroverde toen echter op een misverstand berustte. Want Romani slin gerde de kogel nu 1% m verder. De afwezigheid van Henk Visser heeft aan het nummer vèrspringen veel afbreuk gedaan, want na de in Amerika stude rende Amsterdammer blijft een zwakke divisie vèrspringers over, waarvan de beste (Weisscher) op het internationale niveau ruim een meter achter blijft. Bij de dames waren de technische nummers aan de matige kant op de twee recordverbeteringen na. De 400 en HANS SMIT tweemaal winnaar 800 m verliepen zonder enige werkelijke strijd en werden overwinningen voor resp. Ine ter Laak-Speyk (58.1) en Gerda Kraan (2.12.9). De 80 m horden, het nummer waarvoor recordhoudster Fanny Blankers-Koen uiteraard grote belangstelling aan de dag legde, werd een nipte zege voor de kampioene van vorig jaar, Willie Bakker-Cysouw, die Corrie v. d. Bosch nog maar net achter zich wist te houden. Enkele uitslagen: 400 m horden heren: 1. J. Parlevliet (V. en L.), 55,3; 2. E. Boere min. 55,7. Hoogspringen dames: 1. N. Zwier 1.60; 2. D. Hobers (GAC) 1.60. Finale 100 m heren: H Smit (V. en L.) 10,6; 2. F. Beker Ojbll.) 10,7. Finale 100 m dames: 1. J. Bijleveld (Cel.) 11,9; 2. N. Haase (LDA) 12,-; 3. H. Bloemhof (Palth.) 12,-. 1500 m. heren: 1. J. Delnoye (Kim- bria) 3.52,3; 2. M. Blankensteyn (Trekv.) 3.53,8; 3. H. Janssen (AAC) 4.1,6. Kogelstoten dames: 1. C. v. d. Bosch (Tax), 14,38 (Ned ree.); 2. C. v. Wijk (DEM) 13.34; 3. D. Hobers (GAC) 13,21. Finale 400 m. heren: 1. F. Moerman (PP) 49,-; 2. A. Karenbelt (PEG) 49,5. 400 m dames finale: 1. I. ter Laak (RKEAV) 58,1; 2. A. Merison (Amstel) 61,-. Finale 110 m horden: 1. E. Kamerbeek Om het kampioenschap 800 m. heren is uitermate fel gestreden. De Amsterdam mer Heida en de Surinamer Essajas renden lange tijd schouder-aan-schouder over de Rotterdamse Nenijto-baan. Pas op de laatste meters bleek dat Heida over de langste adem beschikte. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Nederlandse atletiekploeg, die op za terdag 18 en zondag 19 juli a.s. te Duisburg deelneemt aan de Zeslandenwedstrijd, is als volgt samengesteld: 100 m: Hans Smit (V. en L„ Den Haag); 200 m: Hans Smit (V. ent L.); 400 m: Fred Moerman (P. P.-Rotter dam); 800 m: Essajas (AAC-Amsterdam); 1500 m: Blankenstein (Trekvogels-Den Haag): 5.000 m: Joep Delnoye (Kimbria- Maastricht); 10.000 m: Frans Kunen (Sprint- Breda); 3.000 m hindernis: Anton Jonkers (Sprint-Breda)110 m horden: Peter Neder hand (Aio-Rotterdam); 400 m horden: Jan Parlevliet (V. en L.-Den Haag), versprin gen: Gerard Weisscher (Estafette-Amster dam); hoogspringen: Wim Nummerdor Olympic-Apeldoornhink-stap-springen Jan Verschoor (Volt-Tilburg); polsstok hoogspringen: Sjoerd Wijsen (Kimbria- Maastricht); speerwerpen: Joop Fikkert (AAC-Amsterdam); discuswerpen: Kees Koch (P.P.-Rotterdam); kogelstoten: Kees Koch (P.P.); kogelslingeren: Jan Romani (V. en L); Tienkamp: Eef Kamerbeek (P.S.V.-Eindhoven); Herman Timme (Kim- bria-Maastricht); marathon: Piet Bleeker (Lycurgus-Krommenie); Joop Frederiks (Daventria-Deventer); Jan Smits (AAV 1936-Amsterdam); Piet van Hoorn (Avon- Heerlen); 4x100 m estafette: Hans Smit (V. en L.), Marinus Bos (V. en L.); Wim Bruin (Olympia-Wieringerwaard), Frans Beker (Holland-Leiden), Hans Mock (AAC); 4x400 m: Jan Parleviet, Fred Moerman, Arend Karenbeld (Daventria-Deventer) en Essajas. llllllltllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll (PSV) 14,6; 2. P. Nederhand (ALO) 14,7. 5000 m. heren: 1. J. Delnoye (Kim- bria) 15.20,4; 2. H. Viset (Cialfo) 15.37,2. 800 m heren: 1. H. Heida (AV 23) 1.54,2; 2. F. Essajas (AAC) 1.54,7. Verspr. heren: 1. G. Weisscher (Est.) 6,93; 2. H. Klaassens (Quick Nijm.) 6,86. Kogelstoten heren: 1. C. Koch (PP) 15,52; C. v. Wees (AAC) 14,70. Discuswerpen dames: 1. L. Boling (Sagitta) 44,67; 2. C. v. d. Bosch (Tax.) 44,43. Hoogspr. heren: 1. J. Nummerdor (Ql.) 1,80; 2. B. v. Yperen (Min.) 1,75. 10.000 m heren: 1. F. Künen (Sprint) 31.20,8; 2. J. Keesom (AV 23) 31.38,8. 200 m dames: 1. N. Haase (LDA) 24,4; 2. I. ter Laak-Speyk (RKEAV) 24,6. Finale 200 m heren: 1. H. Smit (V. en L.) 21,3; 2. M. Bos (V. en L.) 21,4. Speerwerpen heren: 1. J. Fikkert (AAC) 60,88 ip; 2. E. Kamerbeek (PSV) 58,90. Finale 80 m horden dames: 1. W. Bak ker-Cysouw (Marathon) 11,3; 2. C. v. d. Bosch (Taxandria) 11,4. Stirling Moss, de Britse top-coureur, die dit seizoen er nog steeds niet in geslaagd is ook maar één Grand Prix uit te rijden, heeft zondag te Rouaan een dubbele over winning behaald. Eerst won hij met de nieuwe Maserati 2-liter wagen een inter nationale sportwagenrace over 229 km, daar na zegevierde hij met een Cooper-Borgward in een race voor formule 2-wagens even eens over 229 km. In beide races leidde Moss van start tot finish. Te Call (Columbia) heeft Real Madrid met 5-2 gewonnen van een Columbiaans selectie-elftal. De grote man bij de Spanjaarden was middenvoor Di Stefano, die vier van de vijf doelpunten voor zijn rekening nam. Joseito zorgde voor de vijfde treffer. De sabelwedstrijden tussen de A- en B- teams van België en Niderland, die zondag te Brussel zijn gehouden, hebben winst voor de Belgen opgeleverd, zij het met klein ver schil. De Belgen behaalden in totaal 33 overwinningen tegen de Nederlanders 31. N Op de laatste dag van het internatio nale concours hippique te Enschede werd zondagmiddag de landenwedstrijd gehouden. Deze werd gewonnen door de Nederlandse equipe, bestaande uit Tjeerd Velstra met Kabilla, Willie Scheeren met Berenice en Harry Wou ters van Oudenweyer met Hubertus. Zij boekte voor beide manches een totaal van 0 straf punten 373.4 sec. De beste persoonlijke prestatie werd verricht door de Engelse lady Sarah Fitzallan- Howard met Oorskeit. In de morgenuren won prins Bern hard met Arquebuse de dressuurproef Prix Saint Georges. Hij kreeg van de jury een totaal van 392 pnt. Prinses Beatrix woonde een gedeelte van het concours bij. Op de derde dag van het C.H.I. waren er vijfduizend toeschou wers, die hebben kunnen genieten van prachtige prestaties. Prins Bernhard, die 's ochtends met Arquebuse de eerste prijs had gewonnen in de zware dres suur om de Prix Saint Georges, bevond zich 's middags, vergezeld van prinses Beatrix, onder de toeschouwers. Het spannendste nummer was de landen wedstrijd met' equipes van Nederland, Engeland en Duitsland en een gemeng de Duits-Oostenrijkse ploeg. Het Neder landse team won de wedstrijd, vooral dankzij het voortreffelijke rijden van de combinatie Scheeren-Berenice, die tweemaal een foutloos parcours maakte in de snelle tijden van resp. 90.6 sec. en 88,6 sec. De vier ruiters die in dit nummer tweemaal zonder strafpunten bleven, reden nog een barrage om uit te maken wie de prijs voor de beste persoonlijke prestatie kreeg. Lady Sarah Fitzallan- Howard met Oorskeit, de Engelse ama zone, die op dit concours een bijzonder goede indruk heeft gemaakt, won deze barrage, voor Lankohr (Did.), Scheeren en Harry Wouters. Ook in het laatste springnummer, het jachtspringconcours om de prijs van de stad Almelo, toonde Sarah Fitzallan haar goedé vorm. Zij reed een foutloos parcours in 74.4 sec. Er waren 12 hin dernissen, niet hoger dan 1.30 meter in een parcours van 740 meter lengte. De fouten op de hindernissen werden om gezet in strafseconden (7 voor iedere fout). De jonge Groninger Tjeerd Vels tra met Ferner was de beste Nederlan der. Hij werd tweede. Uitslagen: Dressuurproef Prix Saint Georges: 1. Z.K.H. prins Bernhard met Arquebuse 392 pnt,, 2. P. H. Oothout (Soest) met Fritzlar 390 pnt. Landenwedstrijd voor equipes met drie ruiters; 1, Nederland 0 str.pt. 390 sec., 2. Engeland 0 str.pt. 390 sec., 3. Duitsland 4 str.pt. 385.6 sec., 4. Oosten- rijk-Duitsland 24 str.pt. 424.8 sec. Bas Maliepaard uit Willemstad heeft de Omloop van de Kempen, een wegwedstrijd voor amateurs over 192 km, gewonnen in 4 uur 41 minuten en 20 seconden. Van der Sleen en Enthoven eindigden op respec tievelijk de tweede en derde plaats. Het was een zeer afwisselende strijd, waarin Huub Zilverberg een grote rol speel de. Na 75 km trok hij er bij Bergeik alleen tussenuit en hij wist zich een voorsprong te verwerven van twee minuten, bij Middel- beers werd hij echter door een jagend pe loton van zeventien renners opgeslokt. Zijn solovlucht over 50 km bleek later te veel van zijn krachten te hebben gevergd, want toen de beslissende £lag viel, miste hij de aansluiting met de kopgroep van zeven, die om de ere-plaatsen streed. De uitslag was: 1. Maliepaard; 2. Van der Sleen; 3. Ent hoven; 4. Knoops; 5. VerstraeteJ 6. Hugens; 7. Van Egmond; 8. Zilverberg. Onze landgenoot Bertie Uytendaal is zon dag op het internationale Concours Hippi que te Oostende tweede geworden in een internationaal springconcours om de „Prix des habits rouges". De Bredanaar reed met het paard Source Bleue. De Hagenaar Wieger Mensonides heeft b(j de in Apeldoorn gehouden selectie zwemwedstrijd zijn grote vorm gede monstreerd. Zowel de 100 als 200 meter schoolslag greep hij aan om nieuwe na tionale records in de boeken te schrij ven. De ZIAN-crack was zaterdag op de 200 meter 0.4 seconde sneller dan 28 juni j.l. in Saarbrücken, toen hij het record op 2 min. 42.1 sec. bracht. Zondag borg hij het record op de 100 meter in zijn ransel met een tijd van 1.14.5. Op de eerste dag van de selectiewed strijden domineerde het prachtige zwem men van Corrie Schimmel en Wieger Mensonides. Beiden startten met het vaste voornemen hun eigen records scherper te stellen. Voor Corrie Schim mel was dat het Europese record op de 400 meter vrije slag en voor Mensonides het Nederlands record op de 200 meter schoolslag. De Haagse Wieger slaagde, de Bussumse Corrie niet, maar de laat ste bleef met haar 5.00.7 voor de twee de achtereenvolgende maal beneden de 5 min. 02 sec., die veertien dagen geleden nog als limiet voor het Europees record gold. Mensonides nam met zijn gepo lijste glijdende slag op de verste baan een lengte voorsprong op zijn vier con currenten. Na het keerpunt trok Wieger in hoog tempo weg, liet Ab Kroonen- burg, die een hevig duel uitvocht met Lourens Kostelijk, ver achter zich en finishte in de prachtige tijd van 2 min. 41,7 sec. Begon Mensonides gezien zijn tussen tijd (1.17.7) rustig, Corrie Schimmel startte op de vrije slag met een felheid alsof zij honderd inplaats van vierhon derd meter moest zwemmen. Op de buitenbaan, de baan die het lot zater dag vrijwel steeds aan de sterksten toe dacht, trok zij met zo'n geweld haar eerste twee banen, dat de tussentijd van 1.07.6 niet als een verrassing kwam. Toch had zij slechts een lengte voorsprong op de schuin achter haar zwemmende Willy Lambour, die op de volgende banen ech ter afzakte en in 5.12.8 vijfde werd. Cor rie Schimmel ging onverdroten voort, maar na 250 meter, toen zij ettelijke lengten voorsprong ltad, ging de ver moeidheid een woordje mee spreken en wreekte het te hoge tempo zich. Na de hoopvolle 2.23.2 op de 200 meter, kwam de minder goede tijd van 3.41.5 op de 300 meter. Intussen had Judith de Nijs na een fel gevecht met de Europese kam pioene Jans Koster zich op de tweede plaats genesteld en op de laatste baan ging de jongste De Nijs de Gooizwemster nog bedreigen. Jans Koster kon in dit duel niet meer meekomen en eindigde als derde in de voor haar matige tijd van 5.08.5. Het derde nummer dat de belangstel ling trok, was de 100 meter rugslag waarop Ria van Velsen weer eens tot een goede tijd kwam: Ada den Haan leed een verrassende nederlaag tegen Betty Heuvels op de 100 meter school slag. Op de 100 meter vrije slag heren tenslotte, bleven vier heren, t.w. Theo Hoogveld, Charles Ritton, Bert Sitters en Leo Verburgt onder de minuut. Toch konden Sitters en Verburgt Ritton zwom in de andere serie Hoogveld niet de tegenstand bieden, die hij no dig had om tot een toptijd te komen. Mensonides hoog op hef water Mensonides maakte zondag ook een tijd, die als Nederlands record geboek staafd zal worden. Hij kwam op de 100 meter schoolslag tot 1.14.5, waar mee hij onder de door limiettijd voor de 50 meterbaan van 1 min. 15 sec. bleef. Of het echter niet 1.14.6 zal worden is nog niet zeker. De drie tijii- waarnemers noteerden namelijk 1.14.5 1.14.6 en 1.14.7, hetgeen een record van 1.14.6 zou betekenen. De baanjury drukte daarentegen 1.14.4 af en voorlo pig werd dan ook het gemiddelde tus sen de 1.14.6 en 1.14.4 aangehouden. Maar belangrijker dan de discussie over een tiende van een seconde was het stijlvolle zwemmen van de Hage naar, die zonder enige tegenstand, hoog op het water liggend, zijn twee banen trok en de indruk wekte nog sneller te kunnen. Ook de prestatie van Cockie Gaste laars mocht er zijn. Zq egaliseerde haar Europese en Nederlandse record op de 100 meter vrije slag met een tijd van 1 min. 3,7 ,ec. Met haar volmaakte glij dende slag nam Cockie al dadelijk een voorsprong. Bij het keerpunt lag -;q reeds meer dan een lengte voor en on bedreigd tikte zij aan voor Sita Posthu mus, die ruim een seconde achter bleef, maar met 1 min. 4,8 sec. toch de tweede Nederlandse zwemster werd, die bene den de grens van de 1.05.0 kwam. Corrie Schimmel eindigde met bijna twee volle seconden achter Sita aSs dorde. De belangrijkste uitslagen waren za terdag: 100 meter vrije slag heren: 1 Th. Hoog veld (Neptunus Amersfoort) 59,1, 2-3 Ch. Ritton (DJK) en B. Sitters (IJ) 59.4; 400 meter vrije slag dames; 1 Corrie Schimmel ('t Gooi) 5.00.7, 2 Judith de Nijs (KNZB) 5.04.4, 3 Jans Koster ,'t Gooi) 5.08.5, 4 Mary Kok (De Robben) 5.11.6; 200 meter schoolslag heren: 1 N. Mensonides (ZIAN) 2.41.7 (nieuw Ne derlands record), 2 A. Kroonenburg (het IJ) 2.50.8, 3 L. Kostelijk (LZO) 2.52.7; 100 meter schoolslag dames: 1 Betty Heukels (PSV) 1.25.2, 2 Ada den Haan (PSV) 1.25.3, 3 Loes de Jonge (ADZ) 1.26.2; 100 meter rugslag dames: 1 Ria van Velsen (ZIAN) 1.12.9, 2 Rini Dobber (HDZ) 1.13.9, 3 Lenie de Nijs (KNZB) 1.15.4; 100 meter vlinderslag dames: 1 Tineke Lagerberg (Naarden) 1.14.3, 2 Aty Voorbij (KNZB) 1.15.1, 3 Corrie Schimmel ('t Gooi) 1.16.6; 200 meter vrije slag heren; 1 L. Verburgt (PSV) 2.12.8, 2 Th. Hoogveld 'Neptunus Amers foort) 2.17.4. Zondag: 200 meter vlinderslag heren; 1 B. Sitters (IJ) 2.42.6, 2 Ch. Ritton (DJK) 2.43.2; 400 meter vrije slag heren: 1 L. Verburgt (PSV) 4.49.1, 2 K. de Jong (LZO) 4.53.0; 200 meter schoolslag da mes: 1 Ada den Haan (PSV) 2.58.7, 2 Betty Heukels (PSV) 2.59.0; 100 meter schoolslag heren: 1 W. Mensonides (ZIAN) 1.14.5 (nieuw Nederlands re cord), 2 L. Kostelijk (LZO) 1.17.8; 100 meter rugslag heren: 1 J. de Jong (LZO) 1.07.8, 2 J. Jiskoot (Merwede) 1.08.2; 100 meter vrije slag dames: 1 Cockie Gastelaars (SZC) 1.03.7, 2 Sita Posthu mus (LZC) 1.04.8, 3 Corrie Schimmel ('t Gooi) 1.06.7; 100 meter vlinderslag he ren: 1 Ch. Ritton (DJK) 1.08.3, 2 Sitters (Het IJ) 1.08.3. In het sportpark Rigtersbleek te Ensche de is een driedaags internationaal con- cours-hippique gehouden. Er werden uitstekende prestaties geleverd, o.a. door de Engelse equipe, waarvan hier luite nant-kolonel Talbot-Ponsonby op „Red Port" stijlvol over een hindernis zweeft. Op het circuit van Zandvoort zijn zon dag onder ongunstige weersomstandig heden voor de zesde maal door de Bel gische M. G.-Carclub autowedstrijden gehouden om de Prix Benelux. De deel nemers bestonden voornamelijk uit Bel gen, enkele Nederlanders, twee Ame rikanen en een Zweed. Er werden diverse wedstrijden van 10 ronden (41.93 km) verreden, die echter weinig span ning brachten door het kleine aantal deelnemers per serie. Pas in de laatste wedstrijd was et goede strijd te zien in de Grand Tou risme-klasse boven 2000 cc. De Ameri kaan Jim Haynes nam wel energiek met zijn Cooper Climax de leiding, doch op de rechte einden verloor hij zijn voor sprong. Zijn landgenoot Lex du Pont passeerde hem met een Lotus Climax en eindigde met een voorsprong van bijna 33 seconden. In een van de eerste series brak de Belg Blankenvoort met een MG Special een achterwiel. Het ongeval liep goed af. De snelste rondetijd van de dag was voor Lhotte (België) met Porsche Car- rera in 2.05.2 minuten, hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 120.565 km. De Ronde van Delden voor amateurs is zaterdagavond onder zeer grote belang stelling gewonnen door Jan Boom uit Mar- kelo. Tweede werd Cor. Niemeijer Hengelo, 3 B. Kloosterziel Wezep. 4 E. Hup Kampen, 5 H. Roler Amersfoort, 6 P. Wijnands Amersfoort. De Zweedse suprematie was volko men. Rolf Tibblin en Sven Rickardson, de Husqvarna-rijders uit Zweden, heb ben te Lichtenvoorde de terreinrace >n de 250 cc-klasse, geldend voor de com petitie om de „Coupe d'Europe", volle dig beheerst. Zowel in de eerste als m de tweede manche ging de zege naar de 19-jarige metaalbewerker Tibblin» beide malen ook was de tweede plaats voor Rickardson. Hoe sterk de Noorde lijke rijders waren blijkt duidelijk U|t de eindrangschikking. De eerste vijf plaatsen zijn alle voor vertegenwoor digers van Scandinavië. Pas op de zesde plaats komt dr eerste niet-Zweed: de Nederlander Rudi Boom. De uitzonderlijk slechte terrein-con dities hebben de wedstrijd veel van zijn glans ontnomen. Het door en door droge circuit van „De Schans" had meer weg van een woestijn. De rijders werden zwaar op de proef gesteld en het uit vallers-percentage lag dan ook onwaar schijnlijk hoog. Het leek het er gedurende de gehele wedstrijd op of een hardnekkig noodlot de goede gang van zaken wilde versto ren. Het begon al met de start, toen de grote oranje-groene knipperlichten her haaldelijk dienst weigerden. Even later zag men een korte strijd om de leiders positie. Tibblin had weinig tijd nodig om een voorsprong te nemen en toen was het pleit eigenlijk al beslecht. Een valpartij, direct na de start, schakelde enkele prominenten onder wie de Britten Stonebridge en Bickers uit, evenals de Duitser Betzelbacher. De Tsjech Ron ging ook al door pech aan de kant. Jaromir Cizek, de winnaar van de Europese beker in 1958, geloofde het op deze warme dag wel. Na de achtste ron de lag hij op de 20e plaats. De carbura teur was niet in orde, hetgeen voor de Tsjech een goede reden was om het rennerskwartier vroegtijdig op te zoe ken. Merkwaardig verloop De race in de 500 cc-klasse had een merkwaardig verloop. De Zweed Oster- berg, die na veel gereken winnaar bleek te zijn, heeft vreemd opgekeken, toen hij na de drie manches hoorde, dat hij de meeste punten had vergaard en dus overwinnaar was geworden. Het eindklassement in de 250 cc-klasse luidde: 1. Tibblin 60 pnt.; 2. Rickardson 58 pnt.; 3. Dahlen 54 pnt.; 4. Hallman 52 pnt.; 5. Eriksson 51 pnt.; 6. Boom 49 pnt. En in de 500 cc-klasse: 1. Osterberg 65 pnt.; 2. Wolter 64 pnt.; 3. Hartelman 58 pnt.; 4. De Wit 52 pnt.; 5. Ribbens 51 pnt. Aan het jaarlijkse tennistoernooi om de Koning Gustaafbeker zullen 12 landen deel nemen. Het zijn; Nederland, Finland, Oos tenrijk, België, Polen, West-Duitsland, Zwe den, Italië, Denemarken, Noorwegen, Frank rijk en de Ver. Staten. In de eerste ronde zal Nederland tegen Finland uitkomen. De Chileen Ayala heeft bij de internatio nale Zweedse tenniskampioenschappen te Baastad het heren-enkelspel gewonnen door in de finale de Indiër Rrishnan te verslaan, met 6-1 6-1 5-7 6-1. De titel in het dames enkelspel werd gewonnen door de Ameri kaanse Beverly Baker-Fleitz. die met 6-4 6-1 won van haar landgenote Toan Johnson. In het fraaie Apeldoornse Bosbad heeft het nationale waterpoloteam zich zondagmiddag niet kunnen uitwerken hoven een middelmatig Europees peil. Na de nederlagen tegen Duitsland en Zuid-SIavië verwachtten wij nu op de eerste plaats een stevige overwinning op het zwakke België, maar vooral ook een demonstratie van snel en strak- iijnig samenspel. Dit had gekund, want de Belgen vertoonden een uitermate brokkelig spelletje, schoten slecht, ko zen geen positie, kortom; bereikten het peil van een goede eerste klasser in ons land. Toch wisten de onzen slechts met 4-0 te winnen. Ge kunt zeggen: aardige cijfers, als men de derbysfeer in acht neemt. Maar deze 4-0 kan niet de schrale vertoning van Nederlandse zijde excuseren. Het was weer dezelfde fout als onlangs tegen Duitsland: in plaats van veel te Het Flamingo elftal heeft zaterdagmiddag op het HCC-terrein in Den Haag een krappe zege behaald op het Nederlands studenten cricket-team. De Flamingo's scoorden, mede door het matige fielden van de studenten, die enkele kansen misten, 118 runs. Het Nederlandse team was all out voor 82 runs. Pas in de voor-laatste over viel het laatste wicket. De gedetailleerde uitslag was: Batting- cijfers Flamingo's: Stolk 13, Bouwman 13, Vriens 39, Colthoff 12, Dries 10, P. Maas 18 n o. Bowlingcijfers Ned. stud.: Van Staay 1 voor 13, Kloppenburg 1 voor 35, Van Meurs 1 voor 27, Wijkhuizen 3 voor 17, Van den Bosch 4 voor 23. Battingcijfers Ned. stud.: Kooistra 15, Van Staay 27, Hon- nebier 10. Bowlingcijfers Flamingo's: M. Maas 0 voor 2, Terwiel 1 voor 15, Vriens 6 voor 15, Dries 3 voor 32 en P. Maa„ 0 voor 10. Ondanks de voorsprong van 2-1 van de Engelse ploeg tegen Spanje bereikt door het winnen van het dubbelspel, is er geen Britse overwinning genoteerd in de halve eindstrijd van de Davis Cup, Europese zóne. De Engelsen verloren tegen de ver wachting in op de derde dag beide enkel spelen. Santana won met 6-2, 3-6, 4-6, 6-0, 6-1 van Davles. In het andere enkelspel versloeg Gimeno (Sp.) Knight met 7-5, 3-6, 6-3, 7-5. Hiermee kwam Spanje voor de eerste maal in de eindstrijd van de Europese zone. Italië won met 4-1 van Frankrijk. Na de Italiaanse voorsprong van 2-0 op de eerste dag werd het 3-0 door een zege van Pie- trangeli en Sirola op Grinda en Darmon met 6-3, 6-2, 7-5. Op de derde dag versloeg Pietrangeli Darmon met 3-6, 6-4, 9-7, 6-1 en van de beide reserves verloor Merlo van Pilet: 1-6, 6-4, 3-6, 4-6. Hillsdale heeft zaterdag te Inglewood (Cal.) de „Hollywood Gold Cup Handicap" gewonnen, een wedstrijd die gedoteerd was voor 162.000 dollar. De eerste plaats werd gehonoreerd met een prijs van 100.000 dol lar, d.w.z. bijna 400.000 gulden. zwemmen en flitsend aan te vallen kropen de spelers in het toch ruime bad zo dicht mogelijk bij elkaar, ver oorzaakten daardoor veel overtredingen en kwamen slechts zelden tot royale combinaties. Deze taktiek was de Belgen prima in de kaart gespeeld. Open spel had hun alleen maar doelpunten gekost. Nu wisten zij menigmaal meester van het terrein te blijven en het keeper Ben Kniest lastig te maken. Trainer Frans Kuyper lachte dan ook een beetje zuurzoet toen hij zijn jongens met de zege feliciteerde. „Tevreden, maar niet voldaan", drukte hij het vrij optimis tisch uit. „We hebben het wel eens beter gedaan, maar ook veel slecher". Alleen dat bij elkaar hokken moet er nog uit. Individueel staan ze allemaal hun mannetje. Van Dorp. Van de Swan, Ran, noem maar op, die knapen kunnen zwemmen en genoeg doen met de baL Maar het is geen homogeen team. Neem nu de vorige wedstrijd tegen de Duitsers in Saarbrücken. Het begon zo lekker: snel opzwemmen, lange ballen, zonder dat de tegenstanders een kans kregen voor ons doel te komen. Na een paar minuten stonden we met 2-0 voor; we waren ongenaakbaar. En daarna plotseling die rare ommekeer in de ploeg. Ik geloof dat het een idee fixe is. De jongens raakten hun zelfver trouwen kwijt en vervielen in peuterig gedoe, precies naar de zin van de Duit sers. We verloren, maar we hadden met gemak kunnen winnen. Vandaag ging het absoluut beter, er werd flink geschoten en er zat ook stootkracht in. En toch, er viel veel meer uit te halen. Over veertien dagen komen de Engelse poloërs naar Waalwijk. Ook een vrij eenvoudige wedstrijd. Maar juist bi) zulke gelegenheden moeten de onzen excelleren om later gelijkwaardig te zijn aan de „grote" tegenstanders". 2° gaf Frans Kuypers als zijn mening. Nederland heeft dus zonder veel moeite beslag gelegd op de fraaie door Maurice Blitz, hoofdbestuurslid van de Kon. Belgische Zwembond, beschikbaar gestelde zilveren schaal, welke de ko mende jaren als inzet zal fungeren v°?r de ontmoeting tussen beide landen. D® eerste minuten waren voor Oranje, dat met Muller, Van Dorp en Van de Toore» in de voorhoede tot enige gevaarlijk® aanvallen kwam. Uit een hiervan scoor* de Van de Tooren (1-0). De Belgische voorspeler Dumont werd tot tweemaal toe het veld uitgestuurd, maar °nï® pioeg wist hiervan slechts matig profiteren. Na het doelpunt van Van de Tooren zakte het spelpeil tot bene den de middelmaat en beide doelliede" kregen ternauwernood genoeg schote om de handen warm te houden. Terwijl de Zuiderburen geen enl^, middel meer vonden om hun tempo op te voeren gaf Nederland de score ee wat fraaier aanzien door toedoen va Muller, die een ongevaarlijk schot va richting zag veranderen precies na de uiterste hoek, en Van Dorp uit e straf worp De geringe kracht van Belgen bleek vooral voor de doelm® wanneer zij uitzicht op een doeip kregen. Driemaal misten zij °P®e kansen, o.a. een strafworp, die r op de uitstekend spelende doeim Kniest afging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 8