Vakantie-attracties voor ALLE schoolkinderen in Haarlem opruiming Kühiing N. Ph. 0. in komend seizoen €sso Dank zij Raad voor de Jeugd en speeltuinverenigingen Nog steeds tekort aan jongere vrijwilligers voor sociaal- charitatief werk tapijten bedden dekens enz. DUIZENDEN HAARLEMMERS BE REIDEN BATO EEN FEESTELIJK RENTREE IN HAARLEM Meer stotterende jongens dan meisjes in Zandvoort Onvoldoende medewerking van sommige ouders Evenwichtig samengesteld program Werken van Landré, Pijper, Jan Mul en Otto Ketting Amerikaans jongenskoor naar Heemstede Haarlemse Sint Vincentiusvereniging in 1958 Na gewonnen wereldmuziekconcours JAARVERSLAG LOGOPAEDISTE Dr. H. Wamsteker overleden 0LIEST00K IS ON OVERTREFBAAR Keiler Macdonald N.V. Voorwaardelijke straf voor ploegbaas DINSDAG 14 JULI 1959 PAGINA 5 Verkleedhoek Buschauffeur verleende geen voorrang EINDEXAMENS Gouden jubileum bij Droste Onze vermaarde begint a.s. woensdag morgen 9 uur. Anegang 27 Tel. 12610 V akantieregeling broodbezorgers Buurtvereniging „Haarlem-Oost" Muggenronde Optocht Het Noordhollands Philharmonisch Orkest heeft het programma voor zijn op 16 oktober beginnend seizoen 1959-'60 aan de open baarheid prijsgegeven. Moesten wij vorig jaar enige kritiek uitoefe nen op de samenstelling der programma's (dit betrof toen hoofd zakelijk een teveel aan moderne werken op één avond), dit keer ligt de verdeling veel gunstiger. Vanzelfsprekend juichen wij het toe dat werken van hedendaagse componisten een belangrijk aandeel krijgen in de concertprogramma's van het Noordhollands Philhar monisch Orkest. Allereerst vestigen wij dan de aandacht op compo sities van Nederlandse toondichters. Haarlem e.o Verrukkelijke koffie Films Diversen Inbraak in chemische fabriek Beurs van Amsterdam Befaamde solisten Orgelbespeling Grote Kerk Beurs va' V ork Een uitkomst voor de moeders van schoolgaande kinderen zal het ongetwij feld zijn, dat er ook dank zij een initia tief van de Haarlemse Raad voor de Jeugd vakantie-activiteiten georgani seerd worden dit jaar. Daardoor wor den de kinderen, voor wie de vakantie soms wat al te lang lijkt omdat ze sich gaan vervelen bij gebrek aan speelmogelijkheden, allerprettigst bezig gehouden. Er waren vorige jaren reeds aardige en doeltreffende vakantie-ac ties voor de speeltuinjeugd, die hoewel ze voor alle kinderen toegankelijk wa ren, toch niet een algemeen effect sor teerden. De niet bij een speeltuinver eniging behorende kinderen durfden veelal niet goed in te dringen in de intimiteit van de reeds gevormde speel- groepen alle goede bedoelingen van de speeltuinverenigingen ten spijt. En al met al zaten vele moeders tijdens de laatste weken van de schoolvakan tie met hun (zich) vervelende kinde ren. Dat gaat nu anders worden. Behalve de vakantie-acties van de speeltuinver enigingen komen er ook nog de attrac ties van de Haarlemse Raad voor de jeugd, in samenwerking met de Sport raad georganiseerd. De gemeenteraad heeft er een krediet van drieduizend gulden voor beschikbaar gesteld. De attracties worden voorbereid door een commissie onder voorzitterschap van de heer A. van Moock, en waarin voorts zitting hebben de heren F. E. Gustenhoven en A. Schoonenbeek, van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin, J. Martens en J. („Ome Piet") de Jong, van het Haarlems Speeltuinverbond, mr. A. Bettink, raadslid, en de heer J. P. Beijen, voor zitter van de volley halbond. Laatstge noemde zal de technische leiding heb ben bij de spelen in het Krelagehuis. Voorts is er nog gelegenheid tot spelen in het Tafeltennishuis aan de Jans straat. Maar de hoofdschotel van de attracties wordt wel geserveerd in de Doelen, waarvoor een veelbelovend programma is samengesteld. De organisatoren hebben zich reeds van veler belangeloze mede werking weten te verzekeren. Zoals die van de V.C.J.C. en van de ver schillende natuurstudieclubs. Studen ten en kwekelingen hebben zich ook bereid verklaard mee te werken aan de kinderspelen. Maar er zijn nog steeds medewerkers tekort voor dit dankbare werk. Ze kunnen zich dus' nog in verbinding stellen met het bu reau voor jeugd -en sportzaken van de gemeente, Kleine Houtweg 47. Het programma begint met een ..aanloop": ruilbeurzen voor jeugdige Verzamelaars, st raatteken wedstrijden en natuurspelen in de Kennemerdui- nen. De ruilbeurzen worden op 23 en 30 juli gehouden in de Doelen, met me dewerking van deskundigen van de Haarlemse afdeling van de vereniging ,,De Verzamelaars". Er zijn reeds tal van belangstellenden voor deze markt, waar ongetwijfeld veel interessants te zal zijn. Zo is er een jongen, d.e «utonummerborden verzamelt, oude en nieuwe, binnen- en buitenlandse. Een «rider verzamelt flessen, van de aller kleinste tot de grootste, keurig naar grootte op volgorde geplaatst. Verder de gebruikelijke verzamel-objecten: suikerzakjes, postzegels, albumpren tjes, sigarenbandjes, lucifermerken, enz. enz. Straattekenwedstrijden worden er op 4 en 13 augustus gehouden op de Orion- weg en de Kampersingel. Aanmelding vooraf (op de Kleine Houtweg) is nood zakelijk, want er kunnen maar zestig tot honderd kinderen aan meedoen. De teken-prestaties (op èèn vierkante me ter) worden door deskundigen beoor deeld en er worden prijzen toegekend. Aantrekkelijk programma-onderdeel van de „aanloop" vormen ook de na tuurspelen, „het spel van de Kenne- merduinen" op 21 en 27 juli en op 5 augustus. Tijdens de drie tochten wor den prijs-vragen gesteld over planten en dieren, wordt een natuurspeurtocht gehouden, evenals een opdracht- en een prestatietocht. Kinderen van tien tot veertien jaar kunnen er aan meedoen. Van 3 tot en met 21 augustus zal de Doelen het centrum zijn van de va kantie-activiteiten. Er komen kraam pjes, een werkhoek, een leeshoek, een kijkhoek (voor toneel en poppenthea ter), een spel-midden en een verkleed hoek. Om met het laatste te beginnen, in de verkleedhoek treffen de kinderen hoedjes, brillen, schoenen met hoge hakken aan, maar ook baljurken, po- litiepetten, brandweerpakken, lippen stift, mascara en wat dies meer zij. De leeshoek is er een voor de stille ge nieters van jeugd-lectuur, de werkhoek voor de knutselaars met klei, papier, hout, kleurkrijt en andere materialen. Leerlingen van de Amsterdamse kunst academie zijn het bijvoorbeeld, die hier hun medewerking verlenen. Hoog tepunten in de Doelen zijn het optreden van het kindertoneel Arena in Eric Vos' nieuwe spel „De wonderbare uit vinding van professor Filarsky, door de schrijver ook geregisseerd en gede coreerd, en dat 10 en 11 augustus twee maal daags ten tonele gebracht zal worden. Het poppentheater Merlijn van Rien Baartmans en Maaike Hobbel komt 12, 13 en 14 augustus ook twee maal per dag opvoeringen geven van „Het geheim van het Blauwe Water". En dan is er nog de veelbelovende goo- chelmiddag van Ton Cup op 15 augus tus. Op het ruime binnenplein van de Doelen, waar de kinderen meer dan alleen maar „zoet gehouden" worden Maandagmorgen omstreeks half ze ven heeft zich op het kruispunt van de Bloys van Treslongweg en de Vlaamse- Weg te Haarlem een vrij ernstige aan rijding voorgedaan tussen een autobus an een motorfiets, waarbij de bestuur der van de motor, een 41-jarige ser geant-ziekenverpleger uit Leiden ver wondingen opliep. Met een beenbreuk 6n vleeswonden is hij naar het Marine Hospitaal in Overveen overgebracht. De bestuurder van de autobus had aan de motorrijder geen voorrang verleend, Waardoor de motorrijder met grote snel heid tegen het middenstuk van de bus aanreed. De motorfiets schoof daarbij °nder de bus, terwijl de berijder enkele meters achter de bus terechtkwam. De Politie vraagt getuigen, in het bijzonder de twee passagiers die zich op het mo ment van de aanrijding in de bus bevon den, zich in verbinding te stellen met bet bureau Haarlem. met allerlei aardigs, zullen ook, dank zij de medewerking van geschikte krachten, kinderspelen en volksdansen ten beste gegeven worden. Het Krelagehuis staat 18, 19, 20 en 21 augustus van tien tot twaalf en van twee tot vier uur open voor de jeugd, die er kan tafeltennissen, vol ley- en microkorfballen, basketbal, handbal en badminton spelen, al naar believen, terwijl terzelfder tijd in het Tafeltennishuis aan de Jansweg met de obsederende balletjes gespeeld kan worden. Over dat alles kan men nadere in lichtingen verkrijgen op Kleine Hout weg 47, welk bureau thans ook woens dagavond geopend is van zeven tot tien uur. Voorzever vermeld, is vooraanmel ding wenselijk. Er worden kleine ver goedingen gevraagd voor de verschil lende attracties. Zeer geringe: sport en spel kosten maar een dubbeltje, de natuurtochtèn, de straattekenwedstrij den en het poppenspel twintig cent, het optreden van Arena vijfendertig cent, de ruilbeurzen helemaal niets. Vrijdag 17 juli zal de „Concert Group" van het Texas Boy's Choirdie voor een Europese tournee enkele dagen in Nederland verblijft, een uitvoering geven in het minerva-theater te Heemstede. Dit massale koor telt in zijn ge heel ongeveer honderdvijftig jongens van acht tot veertien jaar en wordt onderscheiden in vier groepen: de voorbereidende groep, de overgangsgroep en de tweede en eerstegevorderde groep. Laatstgenoemde is tevens de zogenaamde „Concert Group", het muzikale visitekaartje van het instituut en zelfs van geheel Texas. Onder leiding van de oprichter-directeur, de pas 33-jarige dirigent George Bragg, heeft het Texas Boy's Choir vorige week tijdens het vermaarde Koorfestival van Llangollen in Wales gezongen. De Sint Vincentiusvereniging van Haarlem en omstreken heeft zondag haar jaarvergadering gehouden. Uit het jaarverslag blijkt, dat de vereni ging nog steeds te kampen heeft met een tekort aan jongere leden. „Onbe kend maakt onbemind" geldt hier ze ker. Het Sint-Vincentiuswerk is ook van deze tijd. Het is niet alleen huisbe zoek en het rondgaan met goede gaven in natura, maar volkomen aktueel so ciaal en charitatief werk, door vrijwil ligers te verrichten. Behalve huisbe zoek zjjn er nog verschillende andere liefdewerken, zoals dat der Katholieke Uitleenbibliotheken, Stil Armen, Al gemeen Magazijn, Vakantie-kinderuit zending, de commissie De Vrije Tijd, het Woonwagenwerk, de Centrale Keu ken en de Kinderbescherming. Voor de organisatoren van de Va kantie-kinderuitzending is 1958 een top jaar geworden. Voor een veertiendaag se vakantie werden 426 kinderen uitge zonden. Sommigen mochten nog wat langer blijven van hun „pleegouders". In 1957 werden er 346 kinderen „slechts" uitgezonden. De kinderen gin gen in 1958 weer naar de kop van Noord- Holland, naar het Gelderse en naar Noord-Brabant. De belangeloze mede werking van een vijftigtal automobilis ten b(j het halen en brengen van de kin deren is bijzonder sympathiek. Er zijn in Haarlem vijf bibliotheken van de Sint Vincentiusvereniging, die vorig jaar in totaal 96.000 boeken uit leenden. Het jaar tevoren waren dat er nog 100.000. De geringe achteruit gang is wellicht een gevolg van de groei van de schoolbibliotheken voor wat de jeugd betreft, en van de televisie voor de ouderen. Er werden driehonderd nieuwe boeken aangeschaft, zodat da bibliotheken thans 3200 werken bevat ten. Verheugend is, dat in 1958 driehon derd gulden meer aan de Stille Ar men kon worden uitgereikt dan in het jaar tevoren. Het Centraal Magazijn van de vereniging reikte weer een grote hoeveelheid volkomen nieuwe dekens, matrassen, schoe nen, onder- en bovenkleding uit. Slechts in 'goede staat verkerende gedragen kleding werd ook uitgegeven in ge ringere mate. Helaas liep de belangstelling voor de avonden van de commissie De Vrije Tijd terug, het aantrekkelijke en geva rieerde programma t enspijt. In 1957 telden de avonden nog gemiddeld tach tig bezoekers vorig jaar bedroeg het gemiddelde vierenvijftig. Televisie is ook hieraan vermoedelijk schuld. Het woonwagenwerk van de Sint Vin centiusvereniging kon met voldoening constateren, dat er ingrijpende verbe teringen kwamen in het woonwagen kamp. De dreigende dysentrie-epidemie van november 1958 zal dan die gemeen telijke voorzieningen niet vreemd zijn. Een voormalige paardenstal werd bij voorbeeld omgetoverd in een gezellig kampcentrum. Daarnaast zijn er ruim ten voor de kampdokter, de maatschap pelijk werkster en de kampbeheerder. Verschillende feesten, zoals Kerstmis en Sint Nicolaas, konden mede dank zij de steun van verschillende bedrij ven en Sociale Zaken goed gevierd wor den. De opkomst bij de H.H. Missen in de Francisca Romana-kapel was be vredigend, hoewel er v at meer mannen konden komen. Ook de Sint Elisabeths- vereniging verleende meermalen steun in natura. SPREEKUUR Wethouder mevrouw P)r- E. A. J. Scheltema-Conradi is ver anderd deze week spreekuur te houden. I totaal afgewezen, HAARLEM: Aan de Rijkskweekschool slaagden voor de gehele hoofdakte examens: De dames: J. D. G. Kamphuis, Krom menie; A. Boon, Amsterdam. De heren: H. W. Eppenga. Amsterdam; P. A. van Zwol, Beverwijk; H. J. Vervoort, Cas- tricum; A. M. C. Bartelsman, Amster dam; A. C. M. Verheul, Haarlem; W. Amse, Assendelft; H. ter Horst, Zaan dam; J. de Leeuwe, IJmuiden-O; A. C. M. v. d. Nes, Haarlem. Voor gedeelte A: Mej. L. C. H. Bom, Haarlem en de Heer J. M. Breeuwer, Heemstede. Voor gedeelte B: de heren: E. C. Dijk- kamp, Haarlem en J. H. Koelman, Zaan dam. HAARLEM. Aan het Coornhertlyceum zijn geslaagd voor het eindexamen Gymnasium-A: de dames: P. A. van Beusichem, J. Blom, O. Boomer en J. M. van der Valk Bouman en de heren: L. J. Boon, R. C. Gisolf en H. van Kooten. Voor het eindexamen Gymna sium-B: de dames: M. J. E. van Haaf- ten, B. J. van Luin, B. W. A. Mulder, A. Roos, M. E. Smalbraak en L. Voute en de heren: B. E. Chabot. G. C. de Groot. A. J. Heerma van Voss. J. G. de Klerk, G. L. F. Landré, Th. M. van Leeuwen, W. F. Petersma, A. van Rhjjn en J. Visser. Drie kandidaten zijn afgewezen (A: één, B: twee). Het totaal aantal geslaagden van de drie afdelingen (HBS-A, HBS-B en Gymnasium) aan het Coornhertlyceum bedraagt 67. Tien kandidaten zijn in De Centrale Keuken der Sint Vincen tiusvereniging, die in 1957 op enigszins bescheiden schaal opnieuw begonnen was, breidde zich vorig jaar aanzien lijk uit. Er werden gemiddeld honderd maaltijden per dag verstrekt. Het jaar tevoren nog slechts een veertigtal. De dagelijkse maaltijden worden voor namelijk aan alleenstaanden verstrekt, waaruit wel blijkt, dat de keuken een nuttig sociaal effect sorteert. De capa citeit van de keuken laat nog uitbrei ding toe. Over de kwaliteit van het eten was een ieder zeer tevreden. Het aantal pupillen van de Kinderbe scherming bedroeg per 1 januari 1959 186. Vorig jaar vertrokken er twintig en werden drieëntwintig nieuwe voog dijen aanvaard. Helaas is het tekort bij dit liefdewerk in enigszins verontrus tende mate gestegen. De heer A. Dweelaard, cacaobrander bij de N.V. Droste's Cacao- en Choco ladefabrieken, is gistermorgen in ver band met zjjn vijftigjarig jubileum door directie en personeel gehuldigd. De ju bilaris, die vergezeld was van zijn vrouw en twee zoons, die eveneens in het bedrijf werkzaam zijn. werd in de vergaderzaal door de directie ontvangen waar mr. J. C. Droste hem namens de directie toesprak. Hij overhandigde de jubilaris de gouden erepenning van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel, met het daarbij beho rende vererende getuigschrift, alsmede een enveloppe met inhoud. Als bijzon dere blijk van waardering werd hem een kopergravure van de fabriek, zo als deze er vijftig jaar geleden heeft uitgezien, overhandigd. In kostelijke be woordingen gaf de jubilaris de directie een uitleg van de situatie. In de toon- kamer werd de jubilaris toegesproken door de voorzitter van het jubileum fonds, de heer C. A. Guit, die hem een gangloper voor zijn woning aanbood. Na mens de branderij sprak vervolgens nog de heer J. J. Vos, chef van de af deling, die hem een prachtige televisie tafel ten geschenke gaf. Na afloop van de huldiging werd de gebruikelijke rij toer gemaakt. Advertentie Honderden werkelijke spotkoopjes in ZIET DE ETALAGES Haarlems grootste speciaalzaak in woningtextiel (hoek Warmoesstraat) Evenals voorgaande jaren heeft de bakkerijcommissie, waarbij bijna alle broodbakkers uit Haarlem en omgeving zijn- aangesloten, weer een regeling op gesteld, om het personeel een aaneen gesloten vakantieperiode te geven van twaalf dagen. Dit is mogelijk door een tijdelijke stopzetting der bezorging, waardoor de helft van het bedienend personeel wordt vrijgemaakt en het andere deel der bezorgers benut kan worden voor het innemen van stand plaatsen, waar dan vanuit bakkerswa gens de verkoop van brood kan plaats vinden. In Haarlem en naaste omgeving zijn ongeveer 220 tijdelijke verkoop plaatsen, waar men in de periode van 20 juli tot en met 15 augustus, uitslui tend tegen contante betaling, zijn brood kan betrekken. De tijden voor de ver koop uit de bakkerswagens zijn op werk. dagen van 's morgens half tien tot een uur en 's zaterdags van half tien tot drie uur. Op enkele standplaatsen in Heemstede, Bloemendaal en Aerden- hout, waar de bevolkingsdichtheid ui terst gering is, worden de standplaatsen slechts 11(4 uur per dag ingenomen. De verkoop uit de winkels en bakkers filialen blijft op de gewone verkoop uren gehandhaafd. De bezorging aan ziekenhuizen, hotels, restaurants, grote rusthuizen en daarmee gelijk te stellen inrichtingen blijft normaal geschieden. Enkele bakkers sluiten gedurende de vakantieperiode het gehele bedrijf één of twee weken, waardoor ook de winkel verkoop stop staat. Op die plaatsen wordt dan ook vanuit de bakkerswagen verkocht. De standplaatsen der bakkers wagens worden nog nader in de pers bekendgemaakt. In overleg met de leiding van de Haar lemse Muggenronde organiseert de buurtver. „Haarlem-Oost" zaterdag,25 juli als voorprogramma van de aan komst van de Muggenronde een gekos tumeerde optocht, waaraan alle kinde ren uit Haarlem-Oost kunnen deelnemen zowel in groepsverband als persoonlijk. Deze optocht vertrekt om 2 uur, voor afgegaan door de drumband „Con cordia", vanaf het van Zeggelenplein en gaat via de volgende route: Ted. van Berckhoutstraat - Dr. Schaepman- straat - Jacob Geelstraat - Nagtzaam- straat - Zomervaart - Richard Holkade. Bij aankomst op de Richard Holkade worden de deelnemers door een jury beoordeeld. De lste-prijswinnares bp de meisjes mag de winnaar van de Muggenronde een krans omhangen. Hierna gaan de gekostumeerde kinde ren in de optocht, waaraan verschillen de muziekcorpsen deelnemen, mee tot aan de Amsterdamse Poort, waar zij een erehaag zullen vormen, via welke de jongens van de Muggenronde Haar lem-Oost zullen verlaten. De prijzen voor de winnaars van deze gekostumeerde optocht worden be schikbaar gesteld door de winkeliers vereniging Amsterdamstraat. De prijs uitreiking zal in de Amsterdamstraat plaats hebben, nadat de optocht van de Muggenronde voorbij is getrokken. Deelnemers voor de gekostumeerde op tocht moeten zich zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 20 juli opgeven bij fe volgende adressen: Prinsen, van eggelenplein 13, en Marsbergen, Olt- mansstraat 23. De drumband BATO heeft gisteravond mers, die op de Grote Markt zich na het winnen van het wereldmuziek- concours te Bree in België, een glo rieus rentree gemaakt in Haarlem. Via de Gierstraat en de Grote Houtstraat trok men naar de Markt, om daar een kleine demonstratie te geven. Langs de route hadden zich vele Haarlemmers opgesteld, tot wie het nieuws van het succes van BATO reeds bleek te zyn doorgedrongen. Op vele plaatsen kla terde een hartelijk applaus op. Om streeks half negen bereikte men de Grote Markt, waar men onmiddellijk begon de „marcherende wals' uit te voeren, die in Bree al zoveel had bij gedragen tot het succes van de Haar lemmers. Enige duizenden Haarlem- De logopaediste der gemeente Zand voort mejuffrouw L. Molkenboer, heeft verslag uitgebracht over de behande ling van spraakgebrekkige kinderen in het schooljaar 1958-1959. Geconstateerd wordt dat ook dit jaar het aantal spraakgebrekkige jongens verre dat van de meisjes overtreft, n.l. «5 jon gens tegen 13 meisjes. De Psycholo gen schrijven dit toe aan het teit dat over het algemeen de vrouw beter van de tongriem is resneden dan de man. (Terloops wordt opgemerkt dat deze uitdrukking zeer verouderd is, want sneed men vroeger wel ccn te kort tongriempje door, tegenwoordig doet men dit niet meer, omdat gebleken is, dat een te kort tongriempje geenszins de goede spraak belemmert.) De sta tistieken wijzen in elk geval wel uit dat onder de schoolgaande jeugd vooral de stotterende jongens groter in aantal zijn dan de stotterende meisjes. Hoe dan ook, de vrouwtjes in de dop schij nen toch hun woordje beter te kunnen doen dan de in wording zijnde manne tjes. In totaal werden 46 spraakgebrekkige kinderen geholpen (o.a. Mariaschool: 4 kinderen, St. Agatha Kleuterschool: 7 kinderen). Geklaagd wordt over de on voldoende medewerking van sommige ouders. Het nut van de spraaklessen wordt niet ingezien, er wordt thuis met geoefend en steeds wordt vergeten het kind het oefenboekje op de lesdag mee naar school te geven. Iets wat zéér las tig is voor de logopaediste. Het is op vallend dat juist die ouders, die vrij stelling van betaling van de gemeente kregen, dikwijls totaal niet meewerken. Mejuffrouw Molkenboer werd aange wezen als rijksgecommitteerde voor het spreekonderwjjs bij de eindexamens aan een kweekschool. Hierbij kon zij vaststellen dat de theoretische kennis van de kandidaten verre de praktische kant van het examen-vak overtrof. Er werd over het algemeen door de vrou welijke zowel als door de mannelijke kandidaten, op zijn zachtst gezegd, niet goed gesproken. Enkele gunstige uit zonderingen vielen dan ook zeer op. Was het gemiddelde cijfer voor lezen en eigen spraak meestal 6, aardig was de uitzondering 8, die een Zandvoortse jongeman (n.l. R. Keur) behaalde Het is te betreuren dat de aankomen de leerkrachten niet' beter onze schone moedertaal beheersen en vooral hun stemgebruik niet beter verzorgen. Het jonge kind is immers zéér geneigd de spraakfouten van grote mensen, met wie het dagelijks verkeert over te ne men. Vooral neusspraak en lispelen worden gauw nagedaan. Van de kinderen die in her-behan deling werden genomen, konden de meesten na ongeveer zes weken weer worden ontslagen, aangezien het ge brek weer overwonnen was. Vooral het lispelen is een spraakgebrek dat zéér hardnekkig kan zjjn en wat, wil het absoluut overwonnen worden, gro te wilskracht van de lispelaar vergt. Tot deze top-prestatie zijn echter maar uiterst weinig kinderen in staat. Mooie resultaten werden bereikt met twee meisjes van de Agathakleuter- school die aan hoorstomheid leden, die dus totaal niet spraken. Het oud ste van deze twee doet nu hele ver halen, terwijl de jongste, die nu 4 maanden in behandeling is, ook gro te vorderingen maakt. Ook bjj de kin deren met vertraagde spraakontwik- keling werden goede resultaten be reikt, terwijl voor twee jongens die tevens woordblind zijn door de school arts naar een voor deze kinderen ge schikt schooltype wordt gezocht. (LOM-school waarschijnlijk). De stotterende kinderen vormen steeds het grootste probleem en zij zijn dan ook de zorgen-kinderen. Want meestal zijn de huiselijke omstandighe den waarin deze kinderen opgroeien, van dien aard, dat deze toch al hyper nerveuze en sensitieve kinderen steeds weer emoties moeten verwerken, die zij niet aan kunnen. Het is treurig te moe ten constateren dat de logopaediste hier machteloos tegenover staat en dat i zij dus alleen maar kan trachten een zo kalmerend mogelijke invloed op de- j ze kinderen uit te oefenen. hadden opgesteld om van de demon, stratie getuige te zijn, klapten van lou ter bewondering enthousiast in de han den. Nadat een korte taptoe was uitge voerd onder leiding van de steeds ac tieve heer W. van der Peyl, kwam uit de Barteljorisstraat plotseling de har monie „Kunstkring Apollo" aanmar- cheren om BATO te complimenteren met haar overwinning. Apollo mar cheerde dwars door de rijen van BATO heen en stelde zich tenslotte tegenover de gymnasten op. Voorzitter A. J. Fortgens van BATO dankte zijn men sen voor de prestatie in Bree en over handigde de heer Van der Peyl het gedenkbord, dat de organisatoren van het wereldmuziekconcours daags te voren voor hem hadden meegegeven. Voorzitter G. Ramaker van de drum band BATO stak de heer Van der Peyl eens flink in de hoogte en bood hem een grote fruitmand aan, terwijl er voor mevrouw Van der Peyl bloemen waren. Christje, de jeugdige tambour- maitre, en zijn lieftallige oudere colle ga Julia, kregen bloemen en chocolade aangeboden. Namens het huldigende „Apollo" sprak voorzitter L. Onstenk. Hij was blij en tevreden over het succes van de zustervereniging BATO, maar vooral met het succes van de heer Van der Peyl, die op de prestaties van de Haarlemse muziekverenigingen zulk een stimulerende invloed heeft. Voor de tambour-maitre Julia had de heer Onsteenk bloemen meegebracht. De heer Van der Peyl dankte tenslotte de spre kers voor hun vriendelijke woorden en hun geschenken. In het bijzonder wijdde hij aandacht aan de sympathie ke geste van de Kunstkring Apollo, die hij een symbool noemde van de groei ende samenwerking en vriendschappe lijke geest tussen de Haarlemse mu ziekverenigingen. Nadat Apollo ter ere van BATO „Lang zullen ze leven" had geblazen en daarna afgemarcheerd was, gaf BATO nog een beknopte show op de Grote Markt. Om half tierj. was het feest alweer voorbij. Opnieuw ont brandde een spontaan applaus bij het talrijke publiek, toen de BATO-ers af marcheerden. Te Haarlem is op 59-jarige leeftijd overleden dr. H. Wamsteker, in leven een bekend chirurg-uroloog die ver bonden was aan het Diaconessenhuis te Haarlem. De overledene was tevens ver bonden aan het rooms-katholiek zieken huis St.-Joannes de Deo te Haarlem. Hij genoot in brede kringen veel be kendheid en waardering, niet slechts als arts en chirurg, doch ook als belangstel lend en me allen meelevend mens. In vroeger jaren was dr. Wamsteker een bekend HFC-speler. Van Guillaume Landré zal worden uit gevoerd het klarinetconcert met Jos D'hondt (solo-klarinettist van het Radio Philharmonisch Orkest) als solist. Van Willem Pijper vinden we een pianocon cert vermeld, dat uitgevoerd zal wor- Jan Odé, die in het komende seizoen van het N.Ph.O. een pianoconcert zal uitvoeren van Willem Pijper. Advertentie LUNCHROOM Grote Houtstraat 105, Telef. 18598 CINEMA PALACE: Tarzan vecht voor zijn leven, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Ontvoerd door de contra spionage, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur, di.: één avondvoorstelling 8 uur. LIDO: Teenager Melody, a. 1.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: De zondaars in spijkerbroeken, str. volw. t.m. do.: 2 en 8 uur. do.-cyclus, 8 uur: Het glazen muiltje, a. 1. REMBRANDT: Val niet professor, a. 1-, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: t.m. do.: De banneling van Ballantrae, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Meisjes en soldaten, a. 1.. alleen in de matinée's 2 uur. Een grote liefdeeen grote hartstocht, volw.. alleen in de avondvoorstellingen 7 en 9.15 uur. MINERVA: Das Wirthaus im Spessart, 14 jaar, di. en wo.: 8.15 uur. Dinsdag 14 Juli Concertgebouw, 8 uur: Huldiging pastoor Van Eeden, opvoering lekenspel o.l.v. Anton Sweers. Vleeshal, 2.30 uur: Poppentheater Jan Nelissen, kindervoorstelling: De kist uit China. Woensdag 15 Juli Vleeshal, 2.30 uur: Poppentheater Jan Nelissen, kindervoorstelling: Avontuur in het Drakenbos. Zandvoort: Boulevard Barnaart, 22.00 uur: Vuurwerk. Hoofddorp: Gemeentelijk Sportterrein. 1 uur: Concours Hippique. In de nacht van zondag op maandag hebben onbekenden ingebroken in een chemische fabriek aan de Kolkstraat te Haarlem. De daders hebben zich via schuttingen aan de achterzijde van de fabriek toegang verschaft. In de kan toorruimte heeft men getracht een sta len bureau te forceren, maar toen dit niet gelukte heeft men met een kistje genoegen genomemfwypmfwypfwypkyjp bevattende honderd gulden kleingeld genoegen genomen. den door Jan Odé. Orkestrale werken uit het Nederlandse compositierepertoi- re zijn de „Sinfonietta" van Jan Mul, en de „Duo canzone per orchestra" van Otto Ketting. Moderne werken van buitenlandse componisten zijn o.m. een concert voor orkest van de Poolse componist Lutos- lawsky, muziek voor strijkers, slag werk, piano en celesta van Bartok, „Petrouchka" van Strawinsky, de kan- tate „Das Augenlicht" van Von Webern en Corale e aria van Peragallo. Daarnaast zijn er werken van Mo zart, Haydn, Schubert. Brahms en anderen die de klassieke en roman tische periode der muziek vertegen woordigen. Uit de Franse componistenschool tref fen we o.a. Bizet, Franck. Debussy, Chabrier en Dupré aan. Onder de so listen vinden we er enkelen vermeld met internationale faam zoals Geza Aa- da, Johanna Martzy, Ricardo Odnoposoff, Ida Haendel, Alexander Uninsky en Ja- nine Dacosta. Op 5 januari zal het Ra dio Philharmonisch Orkest hier optre den onder leiding van Bernard Haitink, die voor deze gelegenheid o.a. de negen de symphonie van Anton Bruckner op het programma plaatste. Twee gastdi- rigenten zullen het N. PH. O. in het nieuwe seizoen komen dirigeren. Op 26 januari zal dit de dirigent van L'Orches- tre de la Suise Romande zijn, Edmond Appia. De Pool Jerzy Katlewicz komt op 5 februari een concert dirigeren, waaraan de jonge succesvolle Neder landse cellist Anner Bijlsma zal mede werken. Henri Arends dirigeert 12 van de 18 concerten, terwijl er aan Marm is Adams 3 zijn toebedeeld. Te zijner tijd zullen we nadere bij zonderheden vermelden omtrent het winterseizoen van het N. Ph. O., met name wat de data en de uit te voe ren werken betreft. De organist Jiri Reinberger zal don derdag 16 juli des middags van drie tot vier uur op het orgel van de Grote Kerk te Haarlem werken uitvoeren van Johann Pachelbel, Bohuslav Matey Cer- nokorsky, Jan Krtitel Kuchar, en Jo hann Seb. Bach. Advertentie (Niet officiële 4% Ned 1958 4>,i Ned 1959 3% Ned 1953 Staffel 1947 3(4 Ned 1956 3(4 Ned 1948 3% Ned 1950 3(4 Ned 1954 3(4 Ned 1955 D B.N G Won.bouwl 6 Ned Handel Mij Ceri Amsterdam Rubber H.VA Senembah-MtJ AJC.U Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell Mfl Fokker v Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Oem.bez Unilever BUJlton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika Lijn K.L.M Kon Ned Stoomb Mr, KJP.M Ned Stuomv Ml] v Ommeren Ned Scheepvaart Unu Ken tespaar brie ven '57 Rentespaarbrteven 58 2(4 Amsterdam '56 2(4 Amsterdam '56 li 2(4 Rotterdam 57 Alh Hetln kl obl Anaconda Coppex Bethlehem Stee] Chryslei Corp General Electric General Motors Kennecott Coppei KJL-M Montgomery Warr Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union OU Southern Pacific Southern Railway Stand OU Ny Tidewater U.S Steel koersen Vorig opening Slot 14/7 100^ 97% 92% 93 92 88'2 87% 87 V2 89% 111% 236 93% 149% 202% 364% 556 181 290 226% 539 308% 639% 576% 255% 155.60 157 123 158% 126% 153 250 132 117% 106% 80% 96% 99% 130 97% 93 363 180,70 635 573% 155,30 157% 10/7 62(4 57 70(4 83 57(4 105 32(4 49 H 69% 78(4 41(4 79*4 73(4 57% 51 (4 25(4 102*4 Stemming: 13/7 61(4 56 68(4 81(4 56% 103(4 32'i 49*4 67*4 76(4 41 77(4 60(4 57 51 25*4 100(4 flauw In een handomdraai uw huis behaaglijk warm stoken. Dit ideaal bereikt u met een cen trale verwarming met olie- stook. Deze methode van sto ken is uiterst efficiënt... want u kunt zelf van moment tot moment beslissen of u de ver warming aan of uit wilt heb ben. U verstookt niet meer dan strikt noodzakelijk. U ver liest geen extra brandstof voor hef aan- en uitmaken van de verwarming. Nu is het degeschiktetijd om deze ide ale verwarming te laten aan leggen. Heeft u al centrale verwarming laat deze dan ombouwen voor oliestook. Vraag inlichtingen en advie zen bij de erkende installa teurs. CENTRALE VERWARMING OLIESTOOKINSTALLATIES LUCHTBEHANDELING TELEF. 13658 - 17638 INGENIEURSBUREAU VOOR INSTALLATIETECHNIEK OLIESTOOK ZIJLSTRAAT 56 - HAARLEM De Haarlemse rechtbank heeft een 61-jarige ploegbaas bij de Nederland sche Spoorwegen uit Amsterdam ver oordeeld tot een maand hechtenis voor waardelijk. De officier van justitie had 75 of 30 dagen geëist Hem was ten laste gelegd, dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn dat de 36- jarige constructiewerker-uitvoerder C. van den Mijle uit Dordrecht door een trein is aangereden en zodanig gewond, dat hij een been „ïoet missen. 3 novem ber vorig jaar verrichtte een particu liere firma werken langs dé spoorbaan bij Halfweg en de ploegbaas die aan het hoofd stond van enkele spoorwegar beiders was tevens belast met de taak van veiligheidsman. Toen hij werd ge waarschuwd, dat er een trein aankwam, werd hij afgeleid door zijn werk en hit waarschuwde te laat de Dordtenaar, die tussen de rails werkte. Deze sprong nog wel op zij, maar de treeplank van de trein rukte zijn linkeronderbeen af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5