Koningin opent nieuwe Pegus- centrale in Utreeht De Klaagliederen van Jeremia in de Ronde Lutherse kerk Zuivelmarkt nu wel hersteld Carrousel der kunsten in Den Haag PAUL VLAANDEREN Juffrouw T ruelove's obsessie President-directeurWij moeten met kernenergie experimenteren Mgr. Janssen C.M wordt 31 juli bisschop gewijd Regering in Oostenrijk Luchtvaart museum op Schiphol Havenstaking in Groningen Wediï wen wet niet per 1 oktober? bereikt record Kunst op speelse wijze aan publiek aangeboden In Panningen 1899 15 AUGUSTUS 1959 Diamanten Priesterfeest Z. II- Exc. Mgr. J. P. BI ui hers Weer historische vondst in Schiedam Volgend jaar open Prins op bezoek bij Krupp Studiedagen Kath. Middenstandsbond Opsporing verzocht Gewapende jongens in Den Haag stelen fietsen Russisch schilderij voor Eisenhower Dan desnoods met terugwerkende kracht Zware straffen geëist tegen rovers VOORZITTER VAN PRODUKTSCHAP WOENSDAG 15 JULI 1959 PAGINA 2 „ERECOMITÉ DIAMANTEN PRIESTERFEEST Z. H. EXC. MGR. J. P. HUIBERS" HAARLEM Resten van boerderij uit Fries-Bataafse periode Nieuw K.L.M.-kantoor in Rotterdam Kleine vrijhandelszone Denemarken verkreeg grote concessies van Engeland Kunstacademieprijs Arnhem voor Renee Mink Advert intie Hebt U reeds een bijdrage geofferd voor het op 15 augustus aan te bieden feestgeschenk Uw gift wordt gaarne ingewacht op gironummer 206060 ten name van de penningmeester Mgr. F. Janssen C.M., onlangs be noemd tot titulair bisschop van Celiana en tot apostolisch vicaris van Gimma in Ethiopië, zal 31 juli in de parochiekerk van Panningen (Limburg) de bisschops wijding ontvangen uit handen van mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roermond. 31 juli is de feestdag van de zalige Justinis de Jacobis, apostel van Ethio pië. Medeconsecratoren zullen zijn mgr. J. W. M. Baeten, bisschop van Breda en mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadjutor van 's-Hertogenbosch. Ook zal aanwezig zijn mgr. F. Beckmann C. M., aartsbis schop van Panama. Mgr. Janssen is 46 jaar en twintig jaar geleden priester gewijd. Eind vorige maand kreeg hij zijn benoeming tot apostolisch vicaris, nadat hij van januari 1958 af al apostolisch administrator was geweest. (Van onze Utrechtse redactie) Onder grote belangstelling o.a. van de minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, heeft koningin Juliana dinsdag de nieuwe centrale van het Provinciaal- en Gemeentelijk Utrechts Stroomleveringsbedrijf aan de Lage Weide te Utrecht in gebruik gesteld. De inwerkingstelling geschiedde op bepaald originele wijze. Er kwam lint noch sleutel aan te pas. Er stond in de werkplaats een maquette van de nieuwe centrale opgesteld. Door op een knop te drukken ontstak de ko ningin de lichten in het nieuwe ge bouw. Onmiddellijk daarop steeg er rook uit de fabrieksschoorsteen en werd stoom afgeblazen. Het geluid van machines weerklonk, dat het aanlo pen van de turbines symboliseerde en tegelijk begon op het model de Va derlandse vlag te wapperen. Kort te voren was de vorstin ontvan gen door de commissaris van de pro vincie, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, voorzitter van de raad van toezicht en de raad van commis sarissen van de „Pegus", de burgemees- I ter van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, en de president-directeur van het bedrijf, ir. A. J. Mijnlieff. De president-commissaris, de heer H. Ploeg jr. herinnerde er aan, dat juist zes jaar geleden het besluit tot stichting van deze derde Pegus-centrale was ge nomen. Het nieuwe bedrijfsgebouw is niet alleen van grote betekenis voor stad en provincie, maar ook van natio naal belang omdat het een niet onbe langrijke bijdrage levert aan de geza menlijke productie-capaciteit van ener gie in Nederland. Hierna gaf de president-directeur, ir. Mijnlieff een summiere technische uit eenzetting over de nieuwe centrale. Deze bestaat o.m. uit een veertig meter hoog bunkerhuis, een even hoog ketelhuis, een achtentwintig meter hoge -machine- zaal en een pompenruimte met daarbo ven gelegen bedrijfsruimte. Voorts een dienstgebouw, in welks verlengde het 50.000 V- schakelhuis is gebouwd. In de centrale zijn twee turbines opgesteld met een capaciteit van 63.000 KW elk. Met de bouw werd begonnen 14 april 1954; de kosten ervan bedroegen rond f 86 miljoen. Aan het slot van zijn rede merkt ir. Mijnlieff er nog op, dat in de laatste tijd een zekere vertraging merkbaar is in de internationaal opgestelde kern energie-programma's. Hij schreef dit eensdeels toe aan het feit. dat de kolen- markt op het ogenblik ruim voorzien is. anderdeels aan de omstandigheid, dat de Kostprijs van electriciteit uit kernenergie nog steeds onzeker is. Overigens was spreker van mening, dat de elektrici- teitsprodukten in ons land, die gezamen lijk een technisch en economisch aan vaardbaar project voorbereiden, tot de bouw van een eerste experimentele centrale in Nederland, moeten overgaan om de nodige ervaring op te doen en deskundigen op te leiden. Minister De Pous nam vervolgens nog het woord waarna koningin Juliana de openingsceremonie verrichtte. De Kon. militaire kapel, die in de werkplaats stond opgesteld, luisterde de plechtig heid op met het spelen van het Wil helmus. Ir. Mijnlieff bood de vorstin een prachtig geschenk aan, twee zilveren handgeslagen coupes. Tussen schaal en voet van de coupes bevindt zich een kristalletl „nodus", waarin vlammen zijn gegraveerd. Bliksem schichten, die deel uitmaken van een gouden embleem, stellen de elektrici teit voor. In de voet prijken de wa pens van de koningin en van de pro vincie en gemeente Utrecht. De directie zelf kreeg zelf ook een aantal cadeaus. De commissaris der koningin gaf namens de aandeelhouders een mozaïek, de president-directeur van de Ned. Spoorwegen die sinds 1938 een zevende van de stroom van de Pegus betrekken overhandigde een plastiek, de bouwers schonken een vijver met fontein en Werkspoor een muurschilde ring. Er is bp graafwerkzaamheden ten be hoeve van een nieuwe wegenaanleg in Schiedam weer een interessante vondst gedaan. Op een diepte van ongeveer twee en een halve meter trof men in een kleilaag de resten aan van de fun dering van een boerderij uit de zoge naamde Fries-Bataafse periode, dus uit de eerste twee eeuwen va ndhze jaar telling. Behalve dat een aantal aange punte palen werd aangetroffen, stiet men ook op enkele vierkante meters vlechtwerk. Bp nader onderzoek bleek, dat de hofstede waarschijnlijk door een overstroming is vernield, waarna de fundering vrijwel direct door een klei laag is bedekt en aldus goed behouden bleef. In de bodem werden nog resten aangetroffen van ijzerfosfaat, dat als een residu kan worden beschouwd van vergane beenderen en andere afval. Er zijn tussen het vlechtwerk ook enkele scherven van aardewerk gevonden. Uit deze vondst en enkele andere van de afgelopen maanden in deze contrei en en ook op Delfts grondgebied, mag worden geconcludeerd, dat dit gebied omstreeks het begin van onze jaartel ling vrij intens bewoond is geweest. Over het algemeen werd tot dusver aangenomen, dat deze streek voor men selijke bewoning in die periode onge schikt was, omdat ze als een moeras gebied werd beschouwd. De K.L.M. zal de komende herfst in Rotterdam een nieuw kantoor betrek ken dat gelegen is aan de Coolsingel, in het centrum van de stad. Het be staande kantoor aan de Van Oldenbarne. veltstraat dat een semi-permanent ka rakter draagt, is vooral door de aan zienlijk uitgebreide activiteiten van de K.L.M. te Rotterdam gedurende de laatste jaren te klein geworden. In Oostenrijk hebben de katholieke "Volkspartij en de socialistische partij gisteren de benoemingen voor hun pos ten in de nieuwe coalitie-regering be kendgemaakt. Verwacht wordt dat president Schaerf deze voordracht zal aanvaarden. De Volkspartij heeft Julius Raab op nieuw aangewezen als kanselier. De so cialistische partij heeft als vice-kanse- lier dr. Pittermann aangewezen. Beide partijen hebben vijf ministers en twee staatssecretarissen voorgedragen. De nieuwe regering zal morgen worden be ëdigd, aldus meldt Reuter. Minister van buitenlandse zaken is dr. Bruno Kreisky. Het bestuur van de stichting „Natio naal Luchtvaart Museum" streeft er naar het museum, dat over een opper vlakke van 1100 m2 in het voormalig* Atoomgebouw op Schiphol de beschik king krijgt, op 15 april 1960 te openen. Er is een werkcommissie samengesteld onder leiding van de heer W. Quispel, directeur van het Instituut voor Scheep vaart en Luchtvaart te Rotterdam, die tot taak heeft een schema samen te stel len voor de inrichting van de beschik bare ruimte. Het museum komt in de zaal, die direct tegenover de interconti nentale hal van de Amsterdamse lucht haven ligt. Het is de bedoeling, dat men tussen Amsterdam en Rotterdam tot een taakverdeling komt. Het Nationaal Luchtvaart Museum zal een verzameling krijgen, die in hoofd zaak betrekking heeft op het verleden en het heden, het instituut te Rotter dam zal zich voornamelijk oriënteren op de luchtvaart van de toekomst. Het spreekt vanzelf, dat een bepaalde uit wisseling van bezittingen tussen beide musea op geregelde tijden zal plaats vinden. Men is op het ogenblik bezig met het verbouwen van het Atoomgebouw, waar in kantoren, een conferentiezaal, een showroom voor auto's enz. komen. De verbouwing zal eind 1959 in zoverre ge reed zijn dat men met de inrichting van het museum zal kunnen beginnen. Het museum heeft onlangs de bekende verzameling van de heer W. Teuben uit Den Haag aangekocht. Prins Bernhard heeft gisteren éen kórt bezoek gebracht aan Alfred Krupp von Bohlen und Halbaeh, het hoofd van het Krupp-staalconcern, aldus meldt Reuter uit Essen. De heer Krupp toonde zijn gast de tentoonstelling „5000 jaar (Voor-)Indi- sche kunst", die wordt gehouden in vil la „Hügel", het voormalig familiehuis van de Krupps. Daarna bezocht de prinJ de Krupp-fabrieken te Rheinhausen. De Deense minister van buitenlandse zaken, dr. Jens Otto Krag, heeft ver klaard dat Engeland aan Denemarken grotere concessies heeft aangeboden in ruil voor Deense deelneming aan de voorgestelde „kleine vrijhandelszone", dan Denemarken zou hebben verkregen ingeval van aansluiting bij een „grote vrijhandelszone". Krag zette in het Deense parlement de redenen uiteen die de Deense regering hebben doen besluiten de besprekingen over de vorming van een kleine vrijhan delszone voort te zetten. Over de vorig® week in Londen gevoerde onderhande lingen waarbij Engeland heeft aange boden de invoerrechten op bepaalde Deense landbouw- en veeteeltprodukten af te schaffen, verklaarde de minister dat „Engeland er grote waarde aan hecht zich te verzekeren van de Deense deelneming". De minister voegde hier aan toe dat hij niet de indruk wilde wek ken dat de ideale oplossing is gevon den. „Op langere termijn bezien zijn er enkele zwakke plekken doch dit on* derstreept slechts hoe belangrijk het lS te streven naar een oplossing in breder verband die geheel Europa omvat". De Ned. Kath. Middenstandsbond houdt dit jaar zijn tweejaarlijkse studiedagen 29 en 30 juli in de abdij van Berne x Heeswijk. Op het programma staan cause rieën van dr. A. W. Luyckx, drs. J. Wartna, de heer L. E. A. M. van Dijck en mr. R. J. Nelissen. Bij de opening van studieperiode spreekt prof. Ariëns over.L> maatschappelijke uitgangspunten voor he middenstandsbeleid. Bij de sluiting h°uo mgr. Bekkers een toespraak over „De ker* in de wereld". (Van onze correspondent) In de Groninger haven is een staking uitgebroken onder de havenarbeiders. Zestig man hebben het werk neerge legd omdat zij niet akkoord gaan met de C.A.O. die werkgevers hen hebben voorgelegd. In de haven wordt nog slechts gewerkt door de vijftien arbei ders van een onlangs opgerichte stuwa doorsmaatschappij. Zij hebben een C.A.O. De helft van de havenarbeiders in Groningen werkten tot nog toe het hele jaar door en verdiende een goed sala ris. De andere helft had ongeregeld werk, verdiende minder en viel voor de rest in de WW-wet. De C.A.O. waar mee de werkgevers meer ordening wil len brengen in de gang van zaken be tekent voor de ongeregelde havenar beiders een finarciële stap vooruit die evenwel ten koste gaat vgn de wel ge regeld werkende arbeiders. De Groninger havenarbeiders maken zich ook ongerust omdat zij vrezen over afzienbare tijd geen werk meer te heb ben vanwege de concurrentie der stu wadoors met eigen vast pesoneel. Meer dan de helft van de stakers is aangesloten bjj het N.V.V. doch volgens een ANP-informatie staat het N.V.V. niet achter deze staking. De overigen zijn of lid van de O.V.B. of ongeorgani seerd. .De politie oefent in de haven scherpe controle uit en patrouilleert met honden. Er hebben zich nog geen ongeregeldheden tussen de stakers en de werkende havenarbeiders voorge daan. Maandagavond zagen Haagse agenten drie jongelui op twee fietsen door de stad rijden. Daar de achterlichten niet brandden, wilden zij de jongens aanhou den. Deze gingen er pijlsnel van door, achtervolgd door de politiemannen. Na enkele waarschuwingsschoten te hebben gelost, hielden de agenten het drietal in de Van Mierisstraat aan. Het bleken te zijn een negentienjarige opperman, een evenoude stratenmaker en een acht tienjarige automonteur. Een van de jongens was gewapend met een boks beugel, de tweede met een dolk. De fietsen waren gestolen. President Eisenhower heeft een der schilderijen gekregen van de Russische tentoonstelling in New York. Het is een riviergezicht en het heet ,,de lente na dert 1952". Eisenhower bezocht eind vorige maand in gezelschap van de Russische vice-premier Kozlov de Russische tentoonstelling. De Russische functionarissen vroegen toen aan de president welk schilderij hij het mooist vond. De president wees een schilderij aan dat een groep boeren op een vlot voorstelde. Doch om onbekende redenen heeft hij niet dat schilderij gekregen doch een ander. In de avond van 3 juli heeft de veer tienjarige Constance Roosje Blauw, de ouderlijke woning te Hilversum verla ten. Sedertdien is zij spoorloos. Het signalement van het meisje dat 26 juni 1943 in Beverwijk is geboren, luidt: flink postuur, donker kort geknipt haar, blauwe ogen, draagt spijker-broek, geel truitje en rode sanalen. Meestal draagt zij een bril. Wie inlichtingen kah verstrekken wordt verzocht zich te wenden tot de politie in zijn of haar woonplaats of tot de afdeling kinderpolitie te Hilversum. Griekenland Een reusachtige plas tic ballon met meteorologische instru menten, die zondag in de Amerikaan se staat Minneapolis is opgelaten, is gis teren teruggevonden te Platamonis, een voorstad van de Griekse havenstad Sa- loniki. De ballon, die met de instru menten meer dan 250 kg weegt, is naar het Amerikaanse consulaat-generaal in Saloniki overgebracht. De kunstacademieprijs 1959 van de academie voor beeldende kunst en kunstnijverheid te Arnhem is toege kend aan Renee Mink. Dit 21-jarige meisje volgde de vijfjarige modecur sus, waarover zij slechts vier jaar deed. De prijs (f400.-) werd haar uitgereikt door de burgemeester van Arnhem, de heer C. U. Matser. (Van onze parlementaire redactie) Nog voor het grote debat over de re geringsnota ontwikkelde zich dinsdag middag in de Tweede Kamer een dis cussie over het wetsontwerp Aanpas sing Ambtenarenpensioenen aan de We duwen. en Wezenwet. De heer Blom (P.v.dA) verklaarde, dat de Kamers dit wetsontwerp, dat enige dagen geleden is ingediend, niet voor 1 oktober kunnen afhandelen. Ook van andere zijde, o.a. de heer De Kort (K.V.P.), meende men dat dit vrijwel niet mogelijk zal zijn. Een gevolg daarvan zou zijn, dat de Weduwen- en Wezenwet zelf niet met ingang van 1 oktober zou kunnen in gaan. De P.v.d.A. wilde echter bereiken dat men toch deze datum zou aanhou den, ondanks het feit, dat het aanpas- singsontwerp dan nog niet volledig is behandeld. Mr. Burger (P.v.d.A.) diende daarom een motie van die strekking in. Prof. Romme en met hem de grote meerderheid van de Kamer sloten zich liever aan bij de verklaring van minister Toxopeus dat indien het Aanpassings- ontwerp niet tijdig gereed is de We duwen- en Wezenwet op een latere da tum, maar met terugwerkende kracht per 1 oktober in werking kan treden. De motie-Burger werd verworpen met 45- 81 stemmen. De voorstemmers waren de fracties van de P.v.d.A., de C.P.N. en de P.S.P. Vier jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest eiste de officier van justitie tegen een vijfentwintigjari ge loswerkman uit Leiden en twee jaar gevangenisstraf met aftrek tegen een twintigjarige middelbare scholier uit Oegstgeest, die zich dinsdag voor de Utrechtse rechtbank moesten verant woorden wegens een inbraak in mei in de woning van de familie Van Gelde ren te Abcoude. Gewapend met een re volver en een ploertendoder drongen zij de slaapkamer van het echtpaar bin nen en dwongen de heer des huizes on der bedreiging met deze wapens de in houd van zijn portefeuille, groot f 530, te overhandigen. Kort tevoren hadden zjj zich in de huiskamer het huishoud- feld van mevr. v. G. ten bedrage van 52 toegeëigend. De officier van justitie meende, dat met het oog op het hand over hand toenemen van gewapende overvallen strenge straffen hier alleszins op hun plaats waren. Hjj zag in de beide jeug dige misdadigers het type van gevaar lijke nozems. De verdedigers daarente gen waren van oordeel, dat men hier eerder met een kwajongensstreek dan met een misdadige aanleg te maken had en pleitten op die grond clementie. In dezelfde zitting stond ook terecht een ongeveer veertigjarige lasser uit Amsterdam, die een inbraak pleegde ten huize van een winkelier te Abcoude en een bedrag van f 7375 roofde Tegen hem werd drie en een half jaar gevangenisstraf me4 "ftrek geëist. Uit spraak in beide zaken 28 juli. MolLvkVDrlnLtlQ zielige" Amerikaanse restricties op in- lVlclKürOUUlvLie voer van Nederlandse kaas worden JL verruimd. De gunstige ontwikkeling •1 "1 van de botersituatie in het tweede half- MEVROUW EVANS, U WAS,MEEN IR.6ELUR- KI6 SETR0UWD MAAR IK BE6R.IJP HET NIET. HOE ZOU HET DAN IETS ANDERS RUNNEN ZIJN DAN- ZELFMOORD F ALS VERTE6ENWOOROISER WAS HW VAAK WEG—MAAR DE LAATSTE MAANDEN WAS ER kOOK EEN VRDUW IN HET WAT WAS BR DAN fa v DAT is nu juist SfrV^AT WIJ TRACHTEN UIT Wk TE ZOEKEN, EN ZELFS ff DE POLITIE BEGINT TE VERMOEDEN DA(T ER MIS" ffl DAAD iN HET SPEL LDU RUNNEN ZIJN J Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen bedroeg één juli 2.556.469 tegen 2.5i8 73J één juni In hetzelfde tijdvak steeg het aantal televisietoe stellen van 47/ 966 tot 489.650. Er waren één juni 498.522 aangeslote nen op het draadomroep-net, tegen 499.711 op één mei. JP®*uA HEEl1^ 6ELURRI6-T0T VOOR RORT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2