rauius Duiten de muren in Rotterdam Haanschoten krijgt schade vergoed Uw lekkerste Steigerse kerk krijgt verboden beeld van Jan Vlasblom ieders Persbreidel in Indonesië Procurator der Kruisheren Atoomkruiser in V.S. te water gelaten Helikopter op Nieuw-Guinea verongelukt WOENSDAG 15 JULI 1959 aGINA 3 „Radiumgeval Putten Ik heb van mijn leven al menige pijp gerookt, maar... nooit zo lekker als nu met Douwe Egberts tabak. Probeer wat U wilt, Douwe Egberts biedt U het ideale roken, nJ.: Doortastend optreden van minister Cats COOPVAERT AMPHORA K.L.M. verkoopt vliegtuig Administrateur aangehouden Dr. P. Rutten O.S.Cr, ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE KLAAS TOXOPEUS MEESTERLIJK DOEKJE ONTDEKT Advertentie Advertentie compo* hrjjven- ink zou is bi]- en de >or ge* aarlpk- niet ai* nk deze kt. Er i. Men ■beurde sie van ïrlaten. itiek of :in van nbarm- conse- en een niets de die- lachten de wij- nuzika- :angers tar die ;rd er- stelijke dappe- lorberg gelijke versiering. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft echter ook zijn deel bijgedragen. Zijn oordeel over het Paulusbeeld van Jan Vlas blom is zeer gunstig. Zijn liturgische commissie heeft bovendien voor hetere vuren gestaan en wij weten dat er bin nen deze kring al lange tijd een pro was voor het beeld van 1956. Pastoor Lampe kreeg een wenk van de bis schop en met de architecten Kraaijvan- ger, van wie men weet dat zij bij verfraaiing van de door hen te bou wen objecten een goede wisselwerking architect kunstenaar beogen, bevond men zich in goed gezelschap. De Paulusfiguur wordt aan de bak stenen achterkant van de hoofdkerk aangebracht en zal dus van de Blaak te zien zijn. Het beeld betekent een grote aanwinst voor het stedelijk schoon van Rotterdam. Het is jammer voor de Haagse parochie, welke toch ook wel graag deze „Paulus buiten de muren" ter versiering van haar kerk had wil len hebben. Maar dat deze Paulus, apostel die zovele keren schipbreuk heeft geleden, nu in een havenstad komt, zal niemand kunnen betreuren. Het materiaal, waarin het beeld zal worden gegoten, is beton, waarin gema len natuursteen is verwerkt. (Van onze kunstredactie) Aan de achtergevel van de nieuwe Steigerse kerk, nu al citykerk genoemd omdat zij in aanbouw is in het hart van de binnenstad van Rotterdam, za) een twee meter hoog cementen beeld worden aangebracht dat de apostel Paulus voorstelt. Dit kunstwerk van de Rotterdamse beeldhouwer Jan Vlasblom is oorspronkelijk bestemd geweest voor de St. Pauluskerk in Den Haag. Drie jaar geleden keurde de liturgische com missie van het bisdom Haarlem dit beeld niet goed. De commissie deed dit zon der het beeld in werkelijkheid te hebben bekeken, maar gaf haar veroordeling nadat zij een foto ervan had gezien. Wij schreven toen in 1956 naar aan leiding van deze kwestie, dat het on begrijpelijk was. dat een zo prachtig gecomponeerd beeld en een zo bijzon der religieus element in beton als de ze eigentijdse verbeelding van de apos tel Paulus werd afgewezen. De geve) van de nieuwe Pauluskerk in Den Haag is uitermate geschikt om als achter grond van dit beeld te dienen. Er is daarna veel heen en weer geschreven en even zelfs dreigde deze afkeuring een „geval" te worden. Nu blijkt dat in Rotterdam een an dere wind waait. De verscheidene voor beelden van goede plastische kunst, voornamelijk in het centrum van de herstellende binnenstad, maken de be slissing van bouwpastoor Lampe Ö.P. om het beeld voor zijn nieuwe Steiger- se kerk te verwerven gedeeltelijk ver klaarbaar. De muur vraagt om een der- de zachtste en geurigste tabak in handige plastic tabakszak, waardoor extra fine smaak tot het laatste too. Joegoslavië Het 711 ton metende Panamese schip Sally" is in het noor den van de Adriatische Zee, circa 30 km ten zuiden van het eiland Lussino, gezonken. De 13 opvarenden die in de sloepen waren gegaan, zijn gered door het Griekse schip „Mediterranean". De Sally" was met een lading hout op weg van Triëst naar Noord-Afrika. ,Natio- :ft er opper» maliga sschik- penen. resteld uispel, :heep- m, die e stel- ischik- in de rconti- lucht- t men ot een im zal hoofcf- rleden totter- nteren t. Het e uit- beide plaats et het waar- l, een n. De re ge- ig van kende en uit (Van onze Utrechtse redacteur) De rechtskundige dienst van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft kunnen bereiken dat het gezin Haan- schoten te Putten de schade vergoed krijgt welke het heeft geleden door be smetting met radio-activiteit als gevolg van de naald met radium, waarvan de punt in de neus van het dochtertje Joke bij een behandeling in het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht vorig jaar januari was achtergebleven. De aan toonbare materiële schade, waartoe be hoort loonderving van de vader, omdat hij met zijn gezin van 18 januari tot 26 februari in het ziekenhuis moest ver toeven teneinde verdere besmetting te voorkomen, is reeds uitbetaald en over de immateriële schade onderhandelt men nog. Waarschijnlijk zal men ook hiervoor een regeling treffen. Met waardering tegenover de instan ties van het ministerie van O., K. en W., waaronder de betreffende ziekenhuisaf deling valt, maakt „De Gids", het or gaan van het C.N.V., van de schadever goeding gewag. Het schrijft het succes van de onderhandelingen grotendeels toe aan het persoonlijke optreden van minister Cals, die op een spoedige be slissing aandrong. De gemeente Putten heeft nog een vordering lopen, omdat het huis van de familie Haanschoten, waarvan de schoorsteen gedeeltelijk afge broken en alles grondig gereinigd moest worden, haar eigendom is. Men herin nert zich dat de naald in de kachel was terecht gekomen. Bovendien heeft de ge meente het geld voorgeschoten voor nieuwe meubels en stoffering, alles bij elkaar een bedrag van rond f 12.000. De heer Haanschoten heeft het C.N.V. in geschakeld, omdat hij lid is van deze vakcentrale. Dr. P. Rutten, de algemene procurator van de Orde van het H. Kruis, wordt 18 juli 65 jaar. Deze leeftijd betekent voor velen, dat zij tot het otium cum dignitate bevorderd worden, of zij willen of niet. De Kerk heeft op dit stuk andere opvattingen, zij beschouwt haar functionaris sen van 65 als rijp en bij uit stek geschikt om nog lange tijd vruchtbaar werk te doen. Dr. P. Rutten behartigt te Ro me reeds 30 jaren de belangen van zijn Orde. Hij is er tevens rector van het internationale col lege der Kruisheren. De Ro meinse Curie wist deze jurist BS met zijn grote ervaring als medewerker aan te trekken en dr. Rutten werd verbonden aan de Congregaties der Sacra menten, der Religieuzen en van de Propaganda Fide. Men kan de eerbiedwaardige Nederlandse Orde der Kruis heren, die zeven en een halve eeuw bestaat, vergelijken met een olijfboom. De stormen der WÊk tijden hebben huisgehouden in zijn kruin en na de Franse re volutie zag het eruit, dat de geknotte stronk tot afsterven Hral was gedoemd: nog slechts twee huizen restten, die van Sint BH Agatha en te Uden. Maar de WÊf olijfboom is een der taaiste bo- >men, die bestaan: uit het ge- jBf havende hout ontsproot nieuw leven, en heden ziet men het verbazend fenomeen, dat de last W der jaren een rijkdom blijkt en W de Orde jong opnieuw is, „op gaande naar het altaar Gods, f die hare jeugd verblijdt." Dr. I Rutten is een der takken aan de oude stam en er heeft een soort biologischewisselwer king plaats gehad, de boom staat weer in bloei en deelt zijn jonge leven mee aan zijn tak ken en twijgen. Het is daarom, dat de 65-jarige Rutten, die in het ambte lijk bestel nu tot de venerabiles seniores zou behoren, nog lang niet toe is aan de tijd om het kalm aan te gaan doen. Hij bleef geestelijk beweeglijk, gul en met dat gezegende gevoel voor humor, dat de massa's betrekkelijke dingen dan ook bijzonder betrekkelijk neemt. Welke taken hem in de toekomst nog opgedragen zullen worden, weet niemand, aan zijn huidige zoals die officieel in het Pauselijk Jaarboek vermeld staan, heeft hij handen vol en wie telt daarnaast de niet officiële werkzaamheden? Al glimlacht dr. Piet Rutten om de betrekkelijkheid der dingen, er zijn goede gronden voor een feest op de 18e in 'de familie der reguliere kanuniken van het H. Kruis, evenals in Uden, waar hij in 1894 geboren werd en in Rome, waar de jubilaris tot de meest geivaardeerden der Nederlandse clergé behoort en de hartelijke vriend is van velen. De militaire commandant van Djakar ta heeft de sluiting gelast van het In donesische persbureau „Pla" en van drie in Djakarta verschijnende bladen, omdat zij een maandagavond door de Indonesische luchtmacht verstrekte ver klaring hebben gepubliceerd. In de verklaring van de luchtmacht wordt een beroep gedaan op presi dent Soekarno om de directe leiding over de luchtmacht op zich te nemen. De verklaring bevat voorts een ver zoek om de luchtmacht administratie ve en financiële „autonomie" te ver lenen. De verklaring vloeit voort uit de bezwaren van de stafchef van de luchtmacht tegen de benoeming van generaal Nasution, de legerstafchef, tot minister van defensie. Een woordvoerder van het stadscom- mando van Djakarta heeft medege deeld dat het persbureau en de drie kranten Pedoman, Berita Indonesia en Sin Po een verschijningsverbod is opgelegd ter beveiliging van de open bare orde. Hij verklaarde niet te kunnen zeggen hoe lang de sluiting zal duren. Het is de derde keer In twee jaar dat Pla zijn werkzaamheden moet staken. De hoofdredacteuren van de drie kran ten zijn gistermorgen op het hoofdkwar tier ontboden om de beslissing van het leger aan te horen. Het eerste oppervlakteschip met kern- aandrijving ter wereld, de 14.000 ton metende Amerikaanse raketkruiser „Long Beach", is gisteren op de werven van „Bethlehem Steel Company" te Quincy in Massachusetts te water ge laten. De „Long Beach" is 261 meter lang en 22 meter breed. Tot comman dant van de kruiser is benoemd de ka pitein ter zee Eugene Wilkinson, die met de atoomduikboot „Nautilus" een tocht onder de ijskap van de Noordpool heeft gemaakt. De „Long Beach" zal worden uitge rust met raketten van het type „Talos" en het type „Terrier". De „Terrier" heeft een reikwijdte van circa 16 km en gebruikt vaste brandstof. De „Talos" kan doelen op zeer grote hoogte ver nietigen. Deze raket kan een kernlading meenemen en is volgens het Pentagon vooral doeltreffend bij de strijd tegen i een Crupp' d van meldt st de )Indi- n vil- iehuis prin» en. De K.L.M. heeft de DC-6 B „Olivier van Noort" verkocht aan de Amerikaan se chartermaatschappij „Twentieth Cen tury". Het vliegtuig was sinds 1952 in gebruik bij de K.L.M. Op Schiphol staat de machine reeds gereed in de kleuren van de nieuwe eigenaar. Een dezer da gen zal K.L.M.-personeel het toestel over de oceaan vliegen. Er zijn onderhandelingen gaande om nog een tweede DC-6 B aan dezelfde luchtvaartmaatschappij te verkopen. De politie van het bureau Overtoom te Amsterdam heeft aangehouden de 49-jarige C. B. administrateur van het Nutssemina- rium voor Paedagogiek van de Gem. Uni versiteit, die tot ongeveer een jaar geleden administrateur was van het Amsterdamse Conservatorium. Bij controle van de Con servatoriumboekhouding zijn onregelmatig heden aan het licht gekomen, waarbti nog niet is komen vast te staan of deze het ge volg van ondeskundig beheer dan wel van bewuste fraude. B. is vandaag voorgeleid hij de officier van justitie. andse ver- arken en in n de tone", regen .grote :nt de ;ering ingen ijhan- ,-orige ande- ange- aalde ukten nister aan eense hier- wek- evon- zijn it on- tet is reder worden opgenomen. De rente en aflos sing van de leningen werden daarmee zeker gesteld terwijl bovendien door bemiddeling van Hilton een Ameri kaans reisbureau voor een bedrag van 500.000 gulden in elk van beide hotels participeert. Over de Nederlandse hotelplannen zegt de minister dat hij met belang stelling een .voorstel afwacht, dat de Horeca-organisaties in samenwerking met de Herstelbank hem binnenkort zullen voorleggen. (Van onze Haagse redactie) Er behoeft geen vrees te bestaan dat de hotelmaatschappijen, die o.a. met behulp van door het rijk te ga randeren leningen de Hiltonhotels in Amsterdam en Rotterdam zullen bou wen, met handen en voeten zullen zijn gebonden aan de Amerikaanse Hilton-maatschappij. Er zijn, naar minister Zijlstra aan de Eerste Kamer meedeelt, in de hnur- en beheersovereenkomst met Hilton International voldoende garanties voor een juist beheer neergelegd. De hotel- maatschappijen kunnen inzage van al le boeken verlangen. Zij hebben boven dien het recht de overeenkomst op te zeggen indien nadat het hotel drie jaar in exploitatie is geweest gedu rende drie achtereenvolgende jaren het saldo onvoldoende zou zijn om de rente en aflossing te betalen en Hilton het verschil niet uit eigen middelen heeft bijgepast. De bijdrage van 500.000 gulden in het bedrijfskapitaal van de exploitant, heb ben de beide hotelmaatschappijen aan vaard omdat op deze manier een aan tal gunstige regelingen voor deze maat schappijen in de overeenkomst konden supersonische vliegtuigen. De kosten voor bouw en uitrusting van de „Long B ach" worden geschat op circa 250 miljoen dollar. ori'. De man kreunde van pijn. Hp had een breed verband om zijn Jinker-onderarm. Hedwig zag dat het een noodverband was. Met behulp van de twee Duitsers brachten Hedwig en Simon de gewonde in de kajuit, waar hij een plaatsje op de brede slaapbank kreeg. Intussen had den de Duitsers de tros vastgemaakt. „Hou jp die zieke gezelschap, maat", sprak Simon. „Giet 'm maar een scheut lenever tussen zijn kiezen. Dat kan nooit kwaad. Hp verliet de kajuit en liet de motor sneller draaien. Even later zette de „Cobri" zich weer in beweging nu op enkele meters afstand ge volgd door de sloep. Hedwig keeli wat onzeker naar de gewonde man op de bank in de kajuit. Hij had een .les jenever en een kroes gevonden en hp zou juist beginnen met de gewonde een weinig van de drank tussen de lip pen te gieten, toen de man de ogen opsloeg. Hij staarde de jongemar verbouwereerd aan. Zijn ogen dwaalden van de fles jenever naar de kroes en toen weer naar het gezicht van de jonge eilander. Hedwig knikte de man toe. „Duitser?" vroeg hij. De man knikt© „Wer sind Sie?" vroeg hij met schorre stem. „Wo befinden wir uns?" Hedwig begreep de vraag. „Co brizei hij. „Cobrimotorsloepvan Si mon de RijkeWe gaan naar 't eiland. Alles voor bij!" De gewonde scheen het te hebben begrepen. Hp sloot de ogen Hedwig schonk snel wat jenever in de kroes en hield die tegen de lippen van de man op de bank. Met kleine slokjes dronk deze er wat van. Het scheen hem goed te doen. Hij probeerde op zijn rechterzijde te gaan liggen, doch kreunend viel hp weer terug op de harde matras. „Rustig blij ven!", sprak Hedwig. „Alles goedalles goed „Ja.. gutantwoordde de Duitser. Hp keek helderder uit zijn ogen, bemerkte Hedwig. Even la ter begon hij zelfs te spreken. Veel begreep Hedwig er niet van, maar wel werd hem duidelijk, dat de man van een coaster afkomstig was, die „Lübeck" heette. Het schip was op een mpn gelopen en bij de enorme ravage die was aangericht, was de Duitser met zljrt arm tussen de onderdelen van de draaiende machine terecht gekomen. Zpn maats hadden hem er pas na de grootste moeite uit kunnen krijgen, ver- De leider van de Nederlandse expedi tie naar het Sterrengebergte in Neder lands Nieuw-Guinea, dr. Brongersma, heeft aan de „Aerial Contractors" te legrafisch bericht gezonden dat een der twee helikopters, die de expeditie steun verlenen bij de bevoorrading, is verongelukt. De bestuurder, gezagvoer der Warman, bleef ongedeerd. Over de toedracht van het ongeval zijn op het ogenblik in Nederland nog geen nadere bijzonderheden bekend. De taak van de helikopters was de laatste dagen de groepen der expeditie, die thans tochten ondernemen naar tot dusver niet beklommen bergtoppen, van het nodige te voorzien. De „Aerial'Con tractors" overwegen, vanuit Nederland een nieuwe helikopter naar de expeditie te sturen. Advertentie In de warmte van een overvolle vei- lingzaal deed een bekend kunsthistoricus onlangs de ontdekking van zijn leven. Een van zijn collega's bood hem een Boldoot-doekje aan. „Meesterlijk!' riep hij. uit, na handen en gezicht te hebben opgefrist „Van alle doeken en doekjes, die ik heb ontdekt, is dit moderne Eau de Cologne-doekje wel het geniaalste!" En de prijs van deze Boldoot Towe- lettes? Slechts 20 ct. In doosjes van 5 stuks f 1.Zó veel verkwikking voor zo weinig geld! Vaticaan De Paus zal zondag de president van Tunesië, Habib Bourgui- ba. in particuliere audiëntie ontvangen. De Tunesische president bevindt zich op het ogenblik in een Italiaanse bad plaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3