PARATYPHUS-epidemie eist grootst mogelijke hygiëne Zandvoortse politie treedt streng op tegen Duitse jongelui die zich misdragen WINSTGEVENDE PRIVILEGES UIT ITALIAANS VERLEDEN Vijftig jaar „Duin en Bosch" te Bakkuni Gevangenisstraffen voor dief stal van fototoestellen In Haarlem en omgeving reeds honderd gevallen geconstateerd OPROEP van burgemeesters Vijftig jaar paardendag in Hoofddorp Ook Nederlandse jongens aangehouden u ''V&n&ruef 'fUtufcCotffuA&s Muziek zijn „WOLLANA RUIMT Polverteren in Florence ORGELCONCERT DOOR PROF. TAGLIAVINI Gedenkschrift door dr. P. van Klef fens Internationaal toer nooi van „Het Oosten" **a Beynes gaat Volvo- auto's assembleren Haarlemse politierechter WOENSDAG 15 JULI 1959 PAGINA 5 Haarlem e.o. Films Diversen Burgerlijke Stand van Haarlem Dank zij onbekende gever Patiënten van „Unicum" een dag er uit Speeltuin „Dartele Jeugd" wordt geopend Rechtbank te Haarlem Faillissementen rr Koopt NV voordelige WOL Verleiding NAZORG ZOEKT COLLECTANTEN Vanavond bijeenkomst bij Brinkmann Eindexamens Rijkskweekschool Haarlem Nieuwe aanwinsten Ronde van Leimuiden voor Frans Braat Waterpolo „Haarlem"-dames wonnen van Zios Aad Straver wint klassementsrit Schaken Twee Joegoslaven in de strijd Schoonheidsspecialiste 3 ANSSE N Voor tien maanden goed van werk voorzien Kwalijke verrassing Benoemingen paters van de Heilige Geest Micro-korfbal HEEMSTEDE Engelse luchtverkenners in augustus op bezoek Beurs van Amsterdam In Heemskerk: Hooiklamp in lichterlaaie Schilder valt van ladder 9T* Beurs van New York De burgemeesters van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal hebben 2'ch genoodzaakt gezien de bevolking ®P_ te roepen de uiterste voorzichtig heid en hygiëne te betrachten bij het gebruiken van voedingsmiddelen, in verband met het veelvuldig voorko ken van paratyphus in Haarlem en omgeving. Inderdaad meent de Haar lemse G.G.D. te kunnen spreken van het optreden van een epidemie van Paratyphus in deze omgeving. Men neemt aan, dat enige duizenden per sonen thans aan paratyphus lijden, terwijl van ruim honderd hunner een laboratoriumonderzoek positieve re sultaten heeft opgeleverd. Ongeveer tien personen moesten in een zieken huis worden opgenomen. De thans Voorkomende paratyphus draagt geen kwaadaardig karakter, maar vooral Voor jonge kinderen en bejaarden be staat in verband met de verminderde Weerstand van het lichaam gevaar Voor complicaties. Over de oorzaak van de ziekte, die zeer besmettelijk is, tast men nog in het duister. De Haarlemse G.G.D. heeft een Uitgebreid onderzoek ingesteld, maar tot een positieve oplossing is men nog niet gekomen. In ieder geval is het noodza kelijk, dat men het eten van rauw fruit en vlees zoveel mogelijk voorkomt. De voedingsmiddelen moeten zoveel moge lijk gekookt worden. Om het overdra gen van een eventuele besmetting te voorkomen is een nog grotere zindelijk heid dan anders vereist. Vooral degenen, die last hebben van diarree, wordt dringend aangeraden de nagels zeer kort te knippen en de han den na het gebruik van het toilet goed te horstelen met water en zeep. Vooral Winkeliers, die regelmatig met levens middelen omgaan, moeten voortdurend hun handen goed wassen. Wanneer zich in huis patiënten bevinden die aan diar ree of anderszins lijden, is het noodza kelijk regelmatig de toiletten met een 3 tot 5 pet lysoloplossing schoon te ma ken. Degenen die aan diarree lijden, Worden dringend verzocht geen gebruik te maken van de openbare toiletten. Zij moeten zomin mogelijk op kamp e.d. gaan. Sedert ongeveer veertien dagen komt *r op grotere schaal dan anders para typhus voor in Haarlem en omgeving, •naar sedert een week spreekt de G.G.D. Van een epidemie. De ziekte kan men doorgaans herkennen aan het voorko men van diarree, terwijl men zich enige dagen erg ziek voelt. Daarna kan men zich nog enkele weken slap en verve lend voelen. CINEMA PALACE: Tarzan vecht voor zijn leven, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. •hans Hals: Ontvoerd door de contra spionage. 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: Teenage1" Melody, a. 1., 2, 4.15, 7 en 9,15 Uur LUXORDe zondaars In spijkerbroeken, str. volw. do^cyclus? 8 uur: Het glazen muiltje, a. 1. REMBRANDT: Val niet professor, a. 1.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. tsavV' t.m. do.: De banneling van Ballantrae, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Meisjes en soldaten, a. 1., alleen in de matinée's 2 uur. „ht Een grote liefde.... een grote hartstocht, volw., alleen in de avondvoorstellingen i en 9.15 uur. ia MINERVADas Wirthaus im Spessart, jaar, di. en wo.: 8.15 uur. Donderdag 16 juli Concertgebouw, 8.15 uur.: Zomerconcert door het N. Ph. O. o.l.v. Marinus Adam. Solist: Gerard Hengeveld, piano. Grote Kerk, 3 uur.: Orgelbespeling door J. Reinberger. Woensdag 15 Juli Vleeshal, 2.30 uur: Poppentheater Jan Melissen, kindervoorstelling: Avontuur in het Drakenbos. Zandvoort: Boulevard Bamaart, 22.00 uur: Vuurwerk. Hoofddorp: Gemeentelijk Sportterrein, 1 bur: Concours Hippique. Donderdag 16 Juli Vleeshal, 2.30 uur: Poppentheater Jan Melissen, kindervoorstelling: De gestolen koningskroon. Vijfenzeventigste Haarlemse Bedevaart naar Den Briel. Raadhuis Bloemendaal, 2 uur: Gemeente- raadsvergadering. BEVALLEN van een zoon:_ A. G. Wiersma-DekkerJ. M. Leusink-Latu- meten; A. M. van der Wereld-Schoen; C. W. Bogaart-Snijders; F. Kops-van Batenburg; A. Bolten-Kuipers; H. Har tendorp-van Haren; A. C. Visser- Spreeuw. BEVALLEN van een dochter; J. J. van Hooff-Devies; H. Glijn-Dikker; M. Corbran-AtteveltL. Klaassen-Tim- merman; T. Elffers-Schriek. BEVALLEN van een zoon: M. Breed- Buijk, J. J. van Santen-van Veenhui- Jen, j. Ipenburg-Sluik, E. J. S. Cliteur- Mulder, F. J. Lodewijk-van Vliet. BEVALLEN van een dochter: A. Lips- Blukker, C. B. M. van der Vlugt-van Buggenum, J. G. Berkhout-van Norde, hf. W Stjtsma-van der Smissen, J. F. J. «e Vries-Cassa, G. W. Appelman-Lust. OVERLEDEN: J. C. Straver-de Graaff 66 j., Kamperlaan; M. Broker- hof-Kralt 55j., Trompstraat; E. J. Bij man-Koopman 73 j., Mercuriusstraat; V L. van Heuven van Staerehng 16 j„ wievitstraat. ONDERTROUWD; H. Vroom en L. C. honing; M. G. Wakker en P. M. Seij- ^her; G. P. A. Nijssen en T. M. Dekker; O. Nat en W. Steenkamp; J. P. Slot en C. A. M. Harmsen; A. M. F. X. I. Nens en S. M. Bakker; P. G. de Rooy £n C. I. Dragt; A. G. Verharen en G. Morver. - GEHUWD; J. B. L. J. Coers en A. L. jdhsen; J. Meijer en S. Polderman; V" Faas en E. J. Abspoel; J. W. van ?er Pelji en S. Prins; K. Korporaal en i- B. van Ginkel; L. Wagenaar en W. C. Puntman; J. N. Haddens en E. Ver link; H. C. Kemp en N. van Ingen chenau. GEHUWD: H. H. I. Rodts en J. Upogiugt; G. H. Zeilmaker en M. P. p1- Seijffer; J. A. J. ten Hoopen en H. Schröfer; J. Dobber en H. J. G. leefland. OVERLEDEN: W. C. Hooij-van Lies- °Ut, 81 j., Kleine Houtstraat; C. Nag- ,e8aal, 19 j., Hazepaterslaan; M. J. j^hrnaat, 67 j., Kamperlaan; G. B. o°cker, 67 j., Kweektuinstraat; W. E. 6» Boos, 73 j., Kamperlaan; P. Kos, Gasthuisvest. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiii In verband met het veelvuldig voor komen van de besmettelijke ziekte pa ratyphus in hun gemeenten, vestigen de burgemeesters van Bloemendaal, Haar lem en Heemstede de aandacht van de bevolking op het belang dat moet wor den gehecht aan een hygiënische berei dingswijze van alle voedingsmiddelen en van alle voor de consumptie bestemde artikelen. Het goed doorkoken, braden en verhitten van vlees, in het bijzon der gehakt, vis, melk en het goed was sen van groenten, fruit e.d. is in deze dagen van het grootste belang te achten. Ilillllllllllillllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll tiënten vanUnicum een dag er uit. Dank zjj de royale gift van iemand, die onbekend wenst te blijven, hebben de patiënten van het herstellings- en verplegingsoord Unicum in Heemstede gisteren een dagtocht gemaakt door Zuid-Holland en net Delta-gebied. De tocht ging met twee bussen en het ge zelschap telde ongeveer zestig perso nen, met inbegrip van verpleegperso- neel en Rode-Kruishelpers. Dank zij de inrichting van de NZH-bussen kon den ook liggende patiënten de tocht meemaken. Via Noordwljk ging de tocht naar Den Haag, waar de oude binnenstad doorkruist werd. De eerste pleister plaats was de boulevard van Scheve- ningen, waar in de bussen een kopje koffie gedronken werd. De tocht ging verder door het mooie Westland naar Rotterdam, waar de nieuwe stad be wonderd werd, evenals de majestueuze Maas met de schepen. De bussen re den door de tunnel, maar keerden daarna om. Gouda en Boskoop waren de volgende plaatsen. In Boskoop werd uitgebreid en smakelijk geluncht. De bustocht was op zichzelf al aantrekke lijk dank zjj het optreden van de ar tiesten Frans Eikhof, conférencier, en Herman Teunissen, pianist-accor deonist, dank zij wier onvermoeibaar heid de stemming er ,,in" bleef. Het was laat In de middag, dat de bussen terugkeerden via Alphen langs de schilderachtige Oude Rijn en Amster dam, met zijn luisterrijke avondver lichting, naar Heemstede. Zaterdag 18 juli om half drie 's mid dags wordt de speeltuin Dartele Jeugd" van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin geopend door de heer W. J. B. van Liemt, ere voorzitter der vereniging. Pastoor A. P. van Eeden zal de speelwerktuigen inzegenen van de nieuwe speeltuin aan het Flevoplein. De genodigden komen samen in de feestzaal Noord, Rijks straatweg 433. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op dinsdag 14 juli in staat van faillisement verklaard: Pieter Jan Sik- ma, expediteur, wonende te Vyfhui- zen, gemeente Haarlemmermeer, aan de Vijfhuizerdijk no. 21, rechtercommis saris mr, H. G. Rambonnet, curator mr, J. Spey* Gedempte Oudegracht 65, te Haarlem Jacob Plokker, en diens echtgenote Ma ria Wilhelmina Mandemaker, le kaste lein 2e zonder beroep, beiden wonende te Velsen aan de Meervlietstraat 50, rechter-commissaris mr. H. G. Ram bonnet, curator mr. AA. M. Leesberg, Vondellaan 20 Beverwijk. Leendert Eckhardt, reclameadviseur, (Eckhardt studio gevestigd te Amster dam) wonende te Halfweg, gebeente Haarlemmerliede e» Spapa™™" rijkstraat 18, rechter-commissaris mr. H. G. Rambonnet, curator mr. A D R. van Löben Seis, Kruisweg 63, Haarlem. Wegens gebrek aan actief wer^ P dinsdag 14 juli 1959, opgeheven het faillisement van Frits Lentze, demon strateur, wonende te Zandvoort, straat 5, rechter-commissaris inr. Reeling Brouwer, curator mr. B. Jde Boer, advocaat en procureur te Haar lem, Wilhelminastraat 5. In Hoofddorp is vandaag voor de vijftigste maal de jaarlijkse grote paardendag gehouden. Tijdens de premiekeuring, waarmee vanmorgen begonnen werd, waren prachtige combinaties van merrie en veulen te bewonderen. Niet minder dan twaalf Duitse jon gens tussen 12 en 20 jaar zijn de afge lopen dagen door de Zandvoortse poli tie aangehouden wegens diefstallen van allerlei aard. De tien cellen van het Zandvoortse politiebureau zijn re gelmatig bezet. De jongelui worden over de grens gezet. De hoofdinspec teur van de Zandvoortse gemeentepoli tie, de heer H. P. Huysman, heeft nu besloten de jongens, die naar Duits land teruggestuurd worden, een rood stempeltje op hun paspoort te geven, waardoor de marechaussee aan de grens gewaarschuwd is tegen deze kna pen. Zij zullen een volgende keer niet meer in ons land worden toegelaten. Hoofdinspecteur Huysman wijst er overigens op, dat het aantal Duitse jongelui, dat wegens diefstallen of an derszins wordt aangehouden, slechts een minimaal percentage vormt van het grote aantal Duitsers dat de bad plaats bezoekt. Van een toenemende criminaliteit is dus geen sprake. De Zandvoortse politie is echter genood zaakt streng op te treden tegen jonge lui, die de badplaats onveilig maken, omdat zjj verantwoordelijk is voor de orde en veiligheid onder de badgasten. Het zijn ook niet alleen Duitse jonge lui. die gegrepen worden. In dezelfde periode van veertien dagen werden zes Nederlandse jongelui aangehouden we gens dezelfde vergrijpen. De Duitse jongelui komen hier ech ter vaak op eigen houtje en missen Advertentie imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiniiii Gebreide modellen borduur- materiaal voor halve prijs en vele extra koopjes! Korting op Oostenrijkse stofjes. 1 TEMPELIERSSTRAAT 68 iiiiiiniiiiiïïi (Van onze Romeinse correspondent) mune" handhaafde, aan men echter toe met de groei van de stad en met hen aus ilXnnWarïaf de stijgende vernuftigheid traktement de honor(ana). Een interpellatie in de der fiscale experts, die lands Italiaanse Kamer allerwegen de belasting- jVT u vertelden heeft aan het licht betalers als citrusvruch- l vergaderzaal te gebracht, dat er in Italië, ten tot de laatste zure me eeni afg dit heerlijke land vol on- drup weten uit te knij- digde-zonder-achtergr n verwachtheden, zo iets pen. een republikein, dat d t als toevallige stedelijke puik zo ongeveer ee._ mii- belastinebaten" bestaan. Er zijn zwakke minis- joen lire per maand on- Deze baten uit bepaalde teriële pogingen gedaan derling verdeelde. De zegelrechten en heffingen om de revenuen der toe- man bleek ten enenmale komen niet ten goede aan vallige baten te beperken niet te begrijpen, op welk de gemeentelijke fiscus Maar tot heden stuitte een hoog niveau deze maar aan de nijvere wer- weinigen dus het Pa - monium der vaderen ver dedigden. Hij heeft een onderzoek gevraagd, niet alleen in Florence, maar in alle grote steden van Italië; hij sprak over een schandaal. Wij Nederlanders, die kers, die „de zaak van het gemeen verzorgen als hun eigen". Dit oude pri vilege uit de tijd der Toscaanse groothertogen bleef gehandhaafd tot in onze gelijkgeschakelde tijd. Eens was het een eer zich in te zetten voor de deze centralistische bedil- 7ijn te handha- ziuii in ie zenen vuur ae _f nn otandvas- gewend zijn te iiauujia belangen van zijn mede- +;eheid van hen die de ven (onze gr°nA' der g Kn-rr„>.o .mdor hof hio g van nen, a e i ontworsteld en noi burgers zonder dat die verworvpn eer bezoedeld werd door k,™ ven ontworsteld en nog rechten, m een hele boej méér) zijn salarissen. loonschalen, Alllr- geneigd ons af .te vragen, kinderbijslagen en huur- SSjSSS^S" Lorenzo's compensaties. Wel waren en Cosimo.s handhaafden: gl'dt J? Llkwerteeen- de goede landsvaders er- jp ppr -n hpt prPf,piH Zelfs de volksvertegen op uit hun medewerkers de eer en het e ge woordiger-zonder-achter- zo nu en dan een ge- Laten we wel wezen: grond kende iets van de schenk te geven en zij niet iedereen, niet zo klassieke soophrosune, wezen de opbrengsten van maar een klerkje ter se- het maat houden, en hu zekere tollen en accijnzen cretarie is in staat en ge- besloot zijn interpellatie aan om ten eeuwigen dage roepen om een bolwerk, aldus: als de minister te dienen als eregelden. een donjon der traditie meent, dat de toevallige De tijden veranderden, te zijn. Er zijn heren en baten toch ten goede De ereambten werden knechten, handhavers en moeten blijven komen functies, de functies ba- loontrekkenden. Wie niet aan de werkers voor het nen. Traktement en loon handhaaft, komt geen ere- gemeen en gemeentelijk deden hun intrede. De geld toe. Deze welhaast belang, laat hij dan maat- traktementen en lonen in de natuurwet veranker- regelen nemen, opdat deze waren en bleven laag, de de ontwikkeling deed zich inkomsten naar billijk- heffingen, geboekstaafd ook in Florence voor. Het heid over alle nijveren als toevallige baten, na- puik der „omini della co- verdeeld worden. dus alle ouderlijk toezicht; zjj heb ben dikwijls te weinig geld op zak om op normale wijze vakantie te kunnen houden. Aan de grens wordt door de marechaussee weliswaar een zekere controle uitgeoefend, of zjj wel voldoende geld bjj zich hebben, maar wanneer zü mededelen slechts voor twee of drie dagen naar Neder land te komen, kan niemand daar iets aan doen. Vaak komen zjj ook slechts voor korte tijd, maar als ge volg van het mooie weer of van nieuw gesloten vriendschappen bly- ven zü langer, raken zonder geld, kunnen geen tijdelijk baantje vinden en gaan dan op diefstal uit. Het begint ook meestal met onschul dige diefstallen. Verschillende jongelui zijn gegrepen wegens het stelen van le ge melkflessen, die ze daarna te gelde probeerden te maken. Brengt dat niet voldoende op, dan vergrüpt men zich vaak aan kostbaarder eigendommen van anderen, aan fietsen, bromfietsen of zelfs aan auto's. De verleiding in de badplaats is na tuurlek ook groot. De mensen zün er zorgelozer en springen vaak onnaden kend en roekeloos met hun eigendom men om. Portemonnaies en andere waardevolle zaken laat men vaak on beheerd op het strand achter, terwül men gaat zwemmen. De Zandvoortse politie heeft dan ook de handen vol om de nodige controle uit te oefenen, 's Nachts patrouilleren speciale eenhe den van de gemeentepolitie om een oogje in het zeil te houden. De meeste Duitsers, die gegrepen worden, zün af komstig uit het Roergebied en uit de streek tussen Keulen en Essen. Van daar kan men per bromfiets vaak gehuurd of op afbetaling gekocht in een halve dag de Nederlandse kust bereiken. De politie betreurt het, dat er niet een algemene regeling bestaat tot wering van deze vorm van jeugd criminaliteit van over de grens. De plaatselüke regelingen zün veelal niet toereikend. De in de Federatie „Nazorg B.L.O." samenwerkende nazorgverenigingen houden vanavond om 8 uur bü Brink mann een bespreking van het werk, dat verbonden is aan de grote collecte, die van 27 juli tot en met 1 augustus huis aan huis gehouden wordt. Het is de be doeling, dat de velen die ongetwüfeld be langstelling hebben voor het Nazorg- werk, en die tijd beschikbaar hebben om te collecteren, zich vanavond komen opgeven bü Brinkmann. De collecte wordt georganiseerd door de drie landelyke Nazorgverenigingen in samenwerking met de drie ouder verenigingen. Het ligt in de bedoeling het nazorgwerk verder uit te bouwen, waar tot nu toe iedere steun voor het geestelük minder valide kind ontbreekt. Voor de gehele acte Hoofdakte-examens slaagden aan de Rükskweekschool in Haarlem de dames: P. D. Bekoou te Haarlem, J. Hogen kamp, te Kwadyk A. M. Leüsen te Beverwyk G. J M. Muschter te O verveen; de heren: P. C. Stobbe te Weesp, N. W. Bakker te Hei- loo D Janneman te Wormerveer, P. L Reuzenaar te Haarlem, L. Mortier te Den Helder, J. A. Delmaar te Haar lem B Rohde te Aalsmeer, J. IJntse- ma te Weesperkarspel. Voor gedeelte B- Mei J Keddeman te Halfweg; de héren: B. W. de Graaf te Andük West, D Bruinings te Amsterdam, J. M. Dük te' Amsterdam, J. Boertien te Amster dam P J A. M. Bleijs te Medemblik, Ch. 'F. Robert te Krommenie, J. J. A. de Groot te Haarlem. Prof Luigi Ferdinando Tagliavini, Italië's meest bekende organist en cym- balist, zal op 18 juli inde serie zater- dagavondconcerten te 20 uur het orgel in de Grote of St.-Bavo Kerk bespelen. Uitgevoerd worden werken van Cavaz- zoni, Frescobaldi, Albinoni-Walther en J. S. Bach. Bischof, Der verschwundene Evange list' Dü'rrenmatt, das Versprechen; Fort von le, der Tusm der Bestandig- keit' Gaiser, Aniela; Gaiser, Schluss- ball; Hall, der gelbe Hut; Mann, Er- zahlungen; Radecki, von, die Sunden- bock -Ag.; Schaper, die Arche, die Schiffbruch erlitt; Schaper, das Tier; Spoerl. der Mann, der keinen Mord be ging; Zeisel, zolange wir lieben. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum is een ge denkschrift verschenen, samengesteld door dr. P. van Kleffens, secretaris der Commissie van Bestuur der Noord- Na een spannende en aantrekkelüke strüd, waarin fel om de vele premies werd gestreden, is de Ronde van Lei muiden gewonnen door Frans Braat uit Aalsmeer. Hy behaalde deze over winning na een geslaagde solovlucht, die hem ook nog de prestatieprys voor de meest strydlustige renner opleverde. In deze Ronde van Leimuiden, welke dinsdagavond door het Halfwegse „De Bataaf" in samenwerking met het plaatselük Oranjecomité werd georga niseerd, weerde zich aanvankelük voor al de Nieuw-Venneper Geb Cuvelier. Maar zün aanvallen leverden geen suc ces op. Hü werd er alleen wat pre mies rüker door. Bovendien had Cuve lier het geluk weer eens niet op zün hand, want na een van zün door het peloton afgeslagen aanvallen kwam hy' met de plaatselüke favoriet Adri du Pau ten val. Beide renners moesten de stry'd staken. Meer geluk en succes had Frans Braat. De semi-prof uit Aalsmeer sloeg met nog tien kilometer te fietsen op de vlucht en werd niet meer achterhaald. Ook al deed 'n üverige Bert Zoet daar toe nog zo zün best. Braat was en bleef weg en snelde tenslotte met 150 meter voorsprong als triomfator over de eind streep. Wel wisten Zoet en Van Gent zich in de slotfase van de strüd nog van het peloton, waarin zich de favo rieten Gerard Wesseling, Mik Snüder, Jan Fransen en Henny Schouten be vonden, te distanciëren en op de overi ge ereplaatsen beslag te leggen. De uitslag luidt: 1. F. Braat, Aals meer, de 60 km. in 1 uur 23 min. 49 sec. 2. B. Zoet, Sassenheim; 3. H. van Gent, Leiden; 4. G. Wesseling, Halfweg; 5. H. Grimberg, Rjjnsburg; 6. M. Snü der, Halfweg; 7. J. Karstjens, Leiden; 8. J. Fransen, Halfweg; 9. J. Verstra ten, Badhoevedorp; 10. H. Schouten, Badhoevedorp; 11. P. Kooiman, Leiden; 12. T. Luikx, Halfweg op 1 ronde; 13. F. v.d. Broek, Leiden op 2 ronden. Dinsdagavond werd in Stoop's bad te Overveen voor de derde klasse C van de competitie van de KNZB een wed strijd gespeeld tussen de dameszeven tallen van Haarlem en Zios. Hierin is het de Haagse dames niet gelukt ook maar een maal het Haarlem-doel te doorboren. De Haarlem-dames waren vooral voor de rust zeer produktief en sterk in de aanval, waarbü Nel Goed hart, Corry Holm en Thea Holsken voor de doelpunten zorgden. In de tweede heft bracht Nel Goedhart met een strafworp de stand voor Haarlem op 4-0. Voor deze afdeling is nog gespeeld eeen wedstrüd tussen de Zül uit Leiden en DES, welke ontmoeting resulteerde in een 4-1 overwinning voor de thuis club. Met deze uitslag hebben zich nu drie gegadigden voor de bovenste plaats op de ranglüst gemeld. De stand is: Haarlem 1 6 3 2 1 8 15— 9 DES 1 7 3 2 2 8 23—15 DWR 1 6 4 0 2 8 15—18 De Zül 1 7 2 1 4 5 14—18 ZIOS 1 6 114 3 11—18 Voor de reserve tweede klasse B he ren kwamen de reserves van Haarlem in het bad tegen HVGB 3. De reserves van Haarlem wonnen deze ontmoeting met 3-2. Aad Straver heeft de negende klas sementsrit in de zomeravondcompetitie om de „W. Metz"-beker op zyn naam gebracht. Hy behaalde twee punten meer dan zyn naaste rivalen Loek Vaars en Eddy Riethoff. Zy waren by de verschillende klassementen de felste puntensprlnters. Deze klassementswedstrüd, welke gisteravond door de Haarlemse wieler club „De Kampioen" in het „Van der Aartsportpark" werd gehouden, droeg door de deelname van vier Denen een internationaal karakter. Maar helaas viel er voor de Deense gastrenners op het bochtige sportparkparcours geen eer te behalen. Zü eindigden ver in de achterhoede. Straver, Vaars en Riethoff waren het meest aan elkaar gewaagd. Aanvankelük kwam ook Ronald Hen driks heel best voor de dag, doch door een valpartütje verspeelde hü zün winstkansen. In de voorlaatste ronde sprongen Gé Fennis en Wil Blommaert nog uit het peloton om de dubbel tel lende punten van het slotklassement in de wacht te slepen. Zy verzekerden zich daarmee van de vierde en vüfde plaats. De uitslag luidt: 1. A. Straver 29 pnt.; 2. L. Vaars 27 pnt.; 3. E. Riet hoff 27 pnt.; 4. G. Fennis 14 pnt.; 5. W. Blommaert 13 pnt.; 6. A. Bogaard 11 pnt.; 7. C. Jansen 8 pnt.; 8. K. van Tintelen, A. Koonings en J. de Jong 5 pnt. Uitslag C-klasse: 1. Jansen, 2. Ma thot, 3. Van der Horst, 4. Vergers, 5. Assema, 6. Ramakers, 7. Van Kaam. Het aantal schakers dat van 5 tot en met 12 september zal deelnemen aan het internationale schaaktoernooi van het Haarlemse „Het Oosten" groeit gestadig. Vele prominente spelers heb ben zich reeds aangemeld terwül di verse anderen hun deelname nog in overweging hebben. De invitatie-groep is nu compleet en zal bestaan uit twee Joegoslavische spelers, te weten B. Pavlovic en V. Javanovic en vier Ne derlandse schakers te weten H. Bouw meester (winnaar 1958), Th. van Scheltinga, N. Cortlever en B. J. Wit huis. Inschrüvingen zün verder reeds ontvangen van de spelers H. Bosscher (Rolland), F. Hildama (VW), R. Mol (VHS), L. G. Mostertman (VHS),cT. Slagt (Halfweg), M. O. Mix (VAS), J. W. de Munck (Rolland), P. Roubos (Half weg), J. v.d. Berg (De Torens), J. Wilmink (VAS), G. Kranendonk (dé Pion) en dr. A. L. Bouma (Amsterdam) Het toernooi wordt gespeeld in gebouw „Cultura" aan de Jansstraat in Haar lem, Hollandse Provinciale Ziekenhuizen. De commissaris der Koningin in Noord- Holland, dr. M. J. Prinsen, heeft er een woord ten geleide voor geschre ven, waarin hü hulde brengt aan dege nen, die dag in dag uit steeds weer opnieuw zich inzetten om de geestes zieken het rechte spoor terug te doen vinden en, waar dat uitgesloten is, al thans hun lot zoveel mogelijk te ver zachten. De samensteller van het gedenk schrift, dat zeer smaakvol uitgevoerd is, heeft zich beperkt tot de historie van het ziekenhuis zelf. Uitvoerig schetst hy' hoe omstreeks 1898 de eer ste plannen gemaakt werden voor de stichting van een tweede ziekenhuis voor geesteszieken naast het provinciale ziekenhuis te Santpoort, hetwelk te klein geworden was. De patiënten moesten worden uitbesteed. In 1909 werd het ziekenhuis „Duin en Bosch" geopend. Het bestaan ervan was (ge lukkig in zekere zin) voor de buiten wereld tamelü'k verborgen. „Duin en Bosch" groeide gestadig, maar leefde min of meer in de schaduw van haar zoveel oudere zuster „Meerenberg", welke zich sinds 1849 zowel in weten- schappelüke kringen als in de volks mond grote faam had verworven. Een faam echter, waaraan „Meerenberg" zün karakteristieke naam heeft moeten offeren. De naam „Duin en Bosch" (het provinciaal bestuur spelt hem meestal in een woord) kon behouden blüven. Een ingry'pende, maar interne verandering was. dat in 1926 met de „actievere therapie" werd begonnen, waardoor afgestapt werd van het prin cipe der bedbehandeling. De oorlogsjaren waren büzonder moeilük. Het ziekenhuis te Bakkum moest geheel geëvacueerd worden. Na de oorlog werd met veel voortvarend heid begonnen met de wederopbouw en verbeteringen, waarbü bleek, dat diverse uitbreidingen noodzakelük zün. Advertentie Van woensdag 15-7 t/m maandag 20/7 geeft de van het huis GRATIS ADVIES voor SCHOONHEIDSVERZORGING Hazepaterslaan 16 Haarlem Telefoon 12747 De Koninklüke Wagonfabriek Beynes te Beverwük gaat zich bezig houden met het assembleren van Volvo-auto's, een bekend Zweeds automerk. Voorlo pig betreft het hier nog een proef. In de komende tjjd denkt men vüftien auto's per week te kunnen afleveren. De directie van Beynes deelde mee, dat de order vooral moet worden gezien als een middel om het de laatste jaren tot 400 man ingekrompen personeel aan het werk te houden. Met inbegrip van de opdracht der gemeente Amsterdam tot levering van 33 driedelige tramwagens, is het bedrüf nu in kleine personeels bezetting de eerste tien maanden volle dig van werk voorzien. Twee dekschui ten met 24 carrosseriëen Volvo's zün reeds in Beverwük aangekomen. Voor de Haarlemse politierechter mr. N. Reeling Brouwer heeft een 27-jarige verwarmingsmonteur uit Haarlem te recht gestaan, die ervan beschuldigd werd uit een geparkeerde outo, waar van het raampje open stond, een foto toestel te hebben gestolen. Verdachte zou het toestel later voor 150 in Am sterdam hebben verkocht. De officier van justitie mr. J. J .Bre- dius, achtte het vergrüp van zeer ern stige aard. Hy eiste een gevangenis straf van vier maanden woarvan twee maanden voorwaardelük met een proef- tüd van drie jaar, en aftrek van pre ventieve hechtenis. De raadsman, mr. J. F. M. M. Brons, wees op de aan- passingsmoeilükheden waarmee ver dachte in zün leven te kampen heeft en die vooral hun oorzaok vinden in de moeilüke jeugdjaren die verdachte heeft doorgemaakt. Hü was van mening, dat dit vergrijp is voortgekomen uit een zekere vluchthouding om minderwaar digheidsgevoelens te compenseren. Hü vroeg derhalve een zo kort mogelüke vryheidsstraf op te leggen, daar ver dachte zeer veel tyd nodig heeft om zich aon te passen aan de maatschap- pelüke orde. De politierechter veroor deelde de verwarmingsmonteur tot een egvangenisstraf van zes weken met af trek van preventieve hechtenis. Een 21-jarige loodgieter uit Haarlem werd veroordeeld tot een gevangenis straf van zes weken, waarvan vier we ken voorwaordelük met een proeftijd van drie jaar en aftrek van de preven tieve hechtenis. Verdachte zou uit een huis, waar hü loodgieterswerkzaamhe den verrichtte, een belichtingsmeter hebben weggenomen, hoewel hü vol gens zün zeggen niet wist waarvoor het instrument diende. Verdachte meende, dat als hij later eens zou gaan foto graferen, het wel van pas zou komen. De officier zag de diefstal als een zeer ernstig vergrüp, vooral ook omdat ver dachte door zün beroep in huizen van anderen kwa men nu misbruik had ge maakt van het gestelde vertrouwen. Hy' toonde een zekere huivering om ver dachte weer gauw los te laten, omdat men niet kan weten welke liefhebberü- en verdachte er in de toekomst op na zou gaan houden. Een maand gevange nisstraf eiste hy' met aftrek van pre ventieve hechtenis. De raadsman mr. C. Blankevoort merkte in zün pleidooi op, dat verdachte door zün handelwüze zün betrekking kwüt was en het gezin mede door ziekte van de vader in ern stige financiële moeilijkheden was ge komen. Hü verzocht dan ook verdachte niet al te lang aan het maatschappelük leven te onttrekken. Een 26-jarige koopman, thans wo nende in IJmuiden, werd beschuldigd van diefstal van zeventig gulden en mishandeling van een buffetjuffrouw uit Zandvoort. Tydens een ruzie, die uitliep op een lichte schermutseling, had verdachte een tasje uit handen van de buffetjuffrouw gerukt. Hieruit was een portemonnaie met haar hele week loon gevallen. Verdachte had het geld meegenomen om het volgens zün zeg gen te besteden voor het kind van de buffetjuffrouw. Bü de vechtpartü zou verdachte tevens met zün hand of vuist op het gezicht van zün tegen standster hebben geslagen. De officier van justitie vond de verklaring, die verdachte van de situatie gaf, volko men ontoereikend. Hij eiste een geld boete van 75 subs. 15 dagen. De po litierechter achtte diefstal tüdens een ruzie niet bewezen. Hü veroordeelde verdochte voor mishandeling tot een geldboete van 50 subs, een week hechtenis. Zonder dat zün vrouw daar iets van wist, had een 69-jarige IJmuidenaar, die met zün echtgenote in een zelfbe dieningszaak vertoefde, daar w-at le vensmiddelen weggenomen en in een boodschappentas gestopt: worst, soep- ballen, ham en boterhamworst. De diefstal werd in de winkel reeds ont dekt. Vanmorgen stond de man terecht voor de Haarlemse politierechter, die de manier, waarop de verdachte zün echtgenote wilde verrassen, allerminst kon waarderen. Overeenkomstig de eis werd de man veroordeeld tot 30 boe. te. Een 68-jarige IJmuidenaar stond te rech-t wegens diefstal van levensmid delen, ook uit een zelfbedieningszaak en van sigaren uit een sigarenwinkel. De sigaren had hy lang niet allemaal opgerookt. Zij werden verbeurd ver klaard. Overeenkomstig de eis kreeg deze verdachte een maand voorwaar delük en 75 boete. (Ongecorrigeerd) mingen paters Van de Heilige Geest. Op het liturgisch feest van de Ver spreiding der Apostelen, dat zaterdag 11 juli werd gevierd, werd in de Orde van de paters van de H. Geest voor verdere studie aangewezen: L. Pape- lard uit Haarlem (r.-k. Universiteit te Nümegen). Tot overste te Halfweg is benoemd pater P. J. Croese, terwül Broeder Albertus Spils eveneens aan de Missie-prokuur werd aangesteld. Vanavond om 8 uur organiseert het wükcomité Haarlem-oost op het Van Zeggelenplein een micro-korfbalwed- stryd tussen de ploegen Oosterkwar tier Aurora I. De Heemsteedse luchtverkenners- groep Anthony Fokker zal van 16 tot en met 27 augustus de gastheer zün van een Engelse luchtverkennersgroep uit Neasden (Middlesex). Omdat in de ei gen omgeving geen geschikt kampeer, terrein beschikbaar is zullen de Heem- steedse en Engelse luchtverkenners kamperen op het landgoed Heerendui nen in Driehuis, gemeente Velsen. Kinderen, die met lucifers knoeiden, hebben vermoedelük de brand veroor zaakt in een hooiklamp aan de Voorweg onder Heemskerk. Omstreeks twaalf uur brak dinsdag brand uit in het hooi. De eigenaar en de zünen hebben eerst nog getracht het vuur zelf te blussen met emmers water en een tuinslang. Tevergeefs echter. De brandweer, die onmiddellük na de waarschuwing kwam, bestreed het vuur met twee stra len. De schade kon daardoor tot een minimum beperkt blüven. De eigenaar was verzekerd. Beide enkels heeft een schilder gebro ken, die van een ladder gegleden is tydens zün werk in een huis aan de Da Costastraat in Heemskerk. De lad der gleed vermoedelük weg. De arts, die de eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het Rode-Kruiszie- kenhuis in Beverwük noodzakelük. (Niet offldSle 4% Ned. 1958 4V< Ned. 1959 3% Ned. 1953 Staffel 1947 814 Ned. 1956 814 Ned. 1948 3% Ned. 1950 314 Nea. 1954 314 Ned. 1955 D B.N.G. Won.bouwl 6 Ned. BandeJ Ml] Cert Amsterdam Rubber H.VA. Senembah-Mt). AJC.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell Mt). Fokker v. Gelder Hoogovens MUller Co. Philips Gem ber Unilever BUUton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.UM. Kon. Ned. Stoomb Mil Ned. Stoomv. Mfl. T. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 214 Amsterdam '56 214 Amsterdam '58 U 214 Rotterdam '57 Alb Hetln kl obl. 4 koersen) Vorig Slot 100A 9214 9214 87% 8714 89 11114 236 92% 150 202% 364% 259 55014 181.70 293 22414 535 305 63414 575 256 155.50 158 122.70 157% 126 152 253 132 106% 81 99 130 opening 15/7 97» 93 A 9414 151% 20314 373 182 638 57914 155.40 156% 132% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Genera] Motors Kennecott Copper KXJd. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutcb Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U S Steel Stemming: prijshoudend staalstaking. 13/7 6114 56 68% 81% 56% 103% 32% 49% 67% 76% 41 77% 60% 57 51 25% 100% 14/7 61% 57 69 81% 56% 103 3214 53% 68 76% 41% 77% 7314 57% 50% 26% 101'/. ondanks verwachte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5