PARTICULIEREN VERZAMELEN WEER ALS VÓÓR DE OORLOG Twee prachtige collecties in Larens „Singer Memorial"— DE GESEL VAN ALLAH t 't binnenhuis n.v. VRIJDAG 17 JULI GESLOTEN GEMEENTE HAARLEM UIT ONZE Z0MER0PRUIMING! Een greep.... Eric de Noorman WOENSDAG 15 JULI 1959 PAGINA 9 Het genoeglijke Gooise dorp Laren, dat niet zonder reden prat gaat op een belangrijk artistiek verleden, herbergt deze zomer in zijn „Singer Memorial" een tweetal voortreffe lijke particuliere kunstverzamelin gen. Dat is om vele redenen een ver blijdende gebeurtenis. Allereerst zal dit vele liefhebbers bewegen om het n?g jonge museum te bezoeken. De directeur, de oud-Haarlemmer Pieter Leffelaar, is een inventief man met originele ideeën over de museumex- Ploitatie. Wandelend door de zalen hoort men soms een bescheiden klas siek muziekje weerklinken. Het oog, dat reeds gestreeld wordt door de ge- exposeerde kunstwerken, wordt soms aangenaam verrast door zorgvuldig gerangschikte bloemenversieringen en in de prachtige tuin kan men, mits de zon meewerkt, zich vele schone dromen dromen. Het „Singer Memo rial" is het Gooi op zijn best: een smaakvol „savoir-vivre', een klein beetje „schöngeisterei" gemengd met de goedmoedige vriendschappelijk heid van „suburbia". Het terrasje in de tuin met vele bronzen van Rodin en de talrijke bloemen lokt tot een ander soort kunstgesprekken dan het piepkleine terrasje van het Stedelijk Museum in Amsterdam. Het leven zelf schijnt er van meer belang dan de kunst. Of beter, de künst is er een behaaglijke achtergrond van het leven, een discrete gezelschapsdame, die altijd weer verwondert door haar goede manieren. POLITIE-ZWEMKAM- PIOENSCHAPPEN IN DORDRECHT Deense probeert het Kanaal over te steken Geel wil naar Xerxes Koersen Hilversum Zomercompetitie K.N.Z.B. Blijdorps orang oetan- gezin uitgebreid De verdrinking in de Maas bij manoeuvres Ongeval onverklaarbaar, alle voorzorgen genomen door Emery Kelen iiiiiiiiiiiiiimHiiiiiiimiiiiiimiiiniiimimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiinm Imam van Jemen prefereert boot Chauffeur vrijgesproken van poging tot doodslag J. M. v. Doorn von Winning J. J. Luining A. J. G. Hop ONZE ZAKEN ZIJN R. P. W. Vreeburg Tandarts James V. H. Haag Dr. J. C. de Bruine Altes AUPING-INTERIEURMATRAS met zomer- en winterkant Divanbed, in moderne grijze kleur, 15 jaar garantie Matrasdek Compleet 80 cm breed 88.75 90 cm breed. ,99.75 EN VELE HONDERDEN ANDERE KOOP3ES Ziet de etalages moderne woninginrichting julianapark 58-60-62 - tel. 54530 ROYAL McBEE NEDERLAND N.V. TE LEIDEN heeft in verband met uitbreidingen werkgelegenheid voor MANNELIJK PERSONEEL in de afdelingen MONTAGE en ONDERDELEN-PRODUKTIE Sollicitanten kunnen zich elke dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur en vrijdagsavonds van 7 tot 9 uur wenden tot de personeelsafdeling van ons bedrijf, dat gevestigd is aan de OOSTERKERKSTRAAT 11, LEIDEN Bovendien houden wij donderdagavond 15 juli a.s., var 7 tot 8 uur, spreekuur op het Gewestelijk Arbeidsbureau Kleine Houtweg 18, Haarlem. ROYAL McBEE NEDERLAND N. V. OOSTERKERKSTRAAT 11 - LEIDEN - TEL. 01710-31545 Wie, zoals altijd weer, geïntrigeerd wordt door het verschijnsel museum en verzamelaar, moet het Singer Memori al niet overslaan. Htj ziet er niet alleen een opmerkelijk museum in een opmer kelijke entourage, maar hij wordt te vens vergast op een tweetal imponeren de particuliere verzamelingen, die de pessimistische indruk wegnemen dat de tjjd van de kunstverzamelende particu lier in Nederland voorbij zou zijn. De directeur van het Rijksmuseum, dr. D. C. Röell, spreekt dit in het voorwoord van de catalogus bijna opgelucht te gen. Het economisch herstel van ons land, geschraagd door de verwonderlijke herleving van de Nederlandse kunst handel, hebben het verzamelwezen weer even bloeiend gemaakt als vóór de oorlog. Hoewel de beide exposerende verzamelaars anoniem wensen te blij ven, is het niet zo moeilijk hun identi teit te achterhalen: Rembrandt-bezit- Deze studie in bescheiden formaat van een jonge vrouw door Rembrandt is een tier glanspunten van de Larense expositie. Hoewel geheel anders van stijl wekt het herinneringen aan het bekende meisjeskopje van Vermeer in het Mauritshuis. Er zijn kunsthistorici, die in deze studie een portret zien van Hendrikje Stoffels. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Dordtse politiesportver- eniging zijn gisteren in Dordrecht de jaarlijkse zwemwedstrijden om de na tionale kampioenschappen van de Ne derlandse politie gehouden. De voor naamste uitslagen waren: 50 m rugslag nieuwelingen: 1. A. Kersten, Leiden 36,9. 50 m rugslag junioren: 1. H. Bou- man, Rotterdam, 39. 50 m rugslag ve teranen: 1. J. van Dijk, Den Haag, 38. 100 m rugslag senioren: 1. G. Schoon beek, Rotterdam, 1.22.3. 50 m school slag nieuwelingen: 1. Th. Rutjes, Am sterdam, 41,8. 50 m schoolslag junioren: 1. De Raad, Amsterdam, 41.2. 50 m schoolslag veteranen: 1. M. A. de Jon ge, Amsterdam, 41.4. 100 m schoolslag senioren: 1. W. P. van Zijl, Den Haag, 1.24.2. 50 m borstcrawl nieuwelingen: 1. A. Kersten, Leiden, 31.1. 50 m borst crawl junioren: 1. H. Bouman, Rot terdam, 32. 50 m borstcrawl veteranen: 1. T. v. d. Kolk, Den Haag, 31.6. 100 m borstcrawl senioren: 1. G. Schoonbeek, Amsterdam, 1.8.7. 50 m gekleed zwem men met drenkeling: 1. B. Groninger, Alkmaar, 1.0.8. 3 x 50 m wisselslag es tafette: 1. H. P. S. V. Den Haag, 1.50.3; 2. Hermandad, Rotterdam, 1.51.4; 5 x 50 m vrije slag estafette: 1. Herman dad, Rotterdam, 2.40.3; 2. H.P.S.V., Den Haag, 2.46.4. Popduiken volgens nieuw reglement: 1. B. Groninger, Alkmaar, 39.3. 400 m borstcrawl senioren: 1. W. P. van Zijl, Den Haag, 5.56. 2. G. Schoonbeek, Rotterdam, 6.7.4. 3 x 25 m Wisselslag: 1. A. Kersten, Leiden, 1.1.9. 3 x 25 m wisselslag junioren: 1. M. G. A. Leus, Den Haag, 1.9.4. 3 x 50 m wis selslag senioren: 1. W. P. van Zijl, Den Haag, 2.14.4. De Deense zwemster Elna Anderson is woensdagmorgen om 7.30 uur bij Do ver te water gegaan voor haar achtste Poging om het Kanaal over te steken, lotnogtoe is slechts één vrouw er in geslaagd het Kanaal in de richting Ingeland-Frankrijk over te zwemmen, Pamelijk de Amerikaanse Florence Lhadwick. Peet Geel, die in het afgelopen sei nen slechts enkele malen in het eerste elftal van Sparta uitkwam, heeft con- ™ct gezocht met Xerxes om het vol rond seizoen bij de Rotterdamse twee- oe-divisieclub te kunnen spelen. Van Spartaanse zijde zal Geel weinig tegen stand ondervinden, en zal alleen het transferbedrag onderwerp van gesprek reit ^ilco de Boer, de talentvolle jonge ka -half van Xerxes wil voor de lands kampioenen uitkomen, die hem graag hét °Yernemen in hun streven om ®t reserve-elftal bijna gelijkwaardig hal1 ^et eerste te maken. Ook hier zal rtfJ transferbedrag het enige punt van 'scussie zijn. Uitslagen van de te Hilversum ge houden draverijen: Raadhuis-prijs (2040 m): le serie: 1. Xanthia S (W. C. Strooper) 3.04,4, 1.32,2; 2 Xea Justissima K; 3. Xita Hanover. Tot.: winn. f2.50, pl. fl.20, f4, f 1.50; gek. f9.70; cov. f 17. Burgemeester Boot-prijs (2000 m): le serie: 1. Vliegende Hollander (P. M. Smit) 2.57,5, 1.27,9; 2. Uil; 3. Vic Erebus. Tot.: winn. f3.10; pl. f 1.60, f4, f2.80; gek. f 15.80; cov. f 10.10. Tweede serie: 1. Sun Rise (C. Swart) 2.59,1, 1.28,7; 2. Vaandrig; 3. Vita Danum. Tot.; winn. f4; pl. f 1.50, f2.10, f 1.50; gek. f 5; cov. f 5.80. Wethoudersprijs (2400 m): 1. Very Nice (B. de Vries) 3.28,-, 1.25,9; 2. Upper Ten: 3. Victor Emanuel. Tot.: winn. f4.20; pl. f2, f2.10; gek. f7.60; cov. f4.30. Loco-Burgemeester-prijs (2000 m): 1. Victrix V (G. J. Venneman) 2.52,8, 1.26,4; 2. Ready Hollandia G; 3. Torero. Tot.: winn. f2.20; pl. f 1.40, f2.80, f2; gek. f 15.40; cov. f 10.70. Grote prijs van Hilversum (2400 m): 1 Hairos II (W. H. Geersen) 3.20,1, 1.22,-; 2. Souveraine Maire (buiten wed denschappen); 3. Ruby Spencer. Tot.: winn. f 1.10; pl. f 1.10, f 1.10; cov. f4.70; gek. f2.20. Raadhuisprijs (2040 m): 2e serie: 1. Wilco Maire (W. Leeuwenkamp) 3.08,9, 1.32,6; 2. Whip Bird van Permit; 3. Win- ni Hollandia. Tot.: winn. f 10.10; pl. f 1.80, f 1.50, f 2.40; cov. f7.30; gek. f 12.20, Burgemeester Boot-prijs, finale 2000 m: 1. Sun Rise (C. Swart) 2.47,4, 1.27,8; 2 Victor van Oranje; 3. Vic Erebus. Tot.: winn. f 7.90, pl. f 3, f 2.70, f 2.80; cov. f 8.20; gek. f 18.90. Totale omzet f 88.269,50. De uitslagen van de waterpolowed- strijden, dinsdagavond gespeeld voor de zomer-competitie van de K.N.Z.B., luiden: heren: hoofdklasse: HZ en PC de Robben 2-3., AZ en PC - Neptunus (Arnhem) 12-4. Door deze uitslag de gradeert de Meeuwen. In diergaarde Blijdorp is voor de vijfde maal een orang oetan geboren. De jonggeborene, die de naam Freddy kreeg, is de derde zoon van het orang oetan-wijfje Tineke. Moeder en kind maken het uitstekend. Ook in andere dierentuinen zijn wel eens exempla ren van deze in het wild snel uitster vende mensapen geboren maar, wat aantal betreft houdt Blijdorp het re cord. De oudste in Blijdorp geboren orang oetans, Ernst en Nina, naderen reeds de volwassenheid. Zij zijn ook vele televisiekijkers welbekend, om dat ze geregeld aan het programma de z.g. „apenmaaltijd"deelnemen. ters zijn in ons land niet zo talrijk, dan dat men ze niet met name zou kennen. Hoewel de beide collecties niet geschei den vertoond worden kan men toch wel enig verschil in aard ontdekken. De ene verzamelaar richt zijn belangstel ling vooral op de kunst vóór de gouden eeuw. Hij heeft dit nog maar schaars op de kunstmarkt vertegenwoordigde domein enige bijzonder mooie werken ontdekt. Wij noemen o.m. mooie por tretten van Ambrosius Benson, Bartho- lomaus Bruyn, Adriaen Isenbrant, Quin- ten Massys en Bernard van Orley, een gloedvolle Piëta van de Meester der Virgo inter Virgines en een klein werk je gewijd aan hetzelfde onderwerp van Gerard David. Namen noemen wordt vrijwel on mogelijk als men de gouden eeuwse verzameling zelfs bij benadering wil schetsen Wij volstaan met de aller grootsten: de kleine vrouwekop van Rembrandt, die reeds op de jubileum tentoonstelling terecht aller aandacht kreeg, twee meesterlijke portretten van Frans Hals uit zijn latere peri ode, toen zijn penseelvoering nerveu zer en verbetener werd: een prelude op de regentenstukken van zijn ou derdom, een drietal werken van Ter- borch, waarvan vooral de Roes tot zijn topwerken gerekend mag wor den, een genrestuk van de ten on recht enigzins verwaarloosde Gabriel Metsu, wiens beste werken die van Vermeer nabij komen, en verder een triomfantelijk stilleven van de ba rokke Van Beyeren en een sober por tret van Rubens. Voor de liefhebber schijnt ons deze op somming voldoende om Laren voor een bezoek te noteren. Hij zal er nog veel meer vinden. Misschien zal hij ook ge troffen worden door de hoge kwaliteit van het werk der kleinere, en soms zelfs vrijwel onbekende meesters. In de collecties is het aantal stillevens en bloemenstukken opvallend. Kennelijk spreekt hier een voorkeur van de ver zamelaar. Het stilleven is een genre dat de Hollander altijd heeft geboeid. Men zou bijna geneigd zijn het werk van Mondriaan en van vele andere ,,non-fi- guratieven" er ook onder te rekenen. Een ons verder onbekende meeseer ais Johannes Fris was voor ons, met een klein stilleventje, een van de aange naamste ontmoetingen bij de rondgang. Hetzelfde geldt voor erkende meesters als Pieter Claesz, de Heem, Heda, van der Ast en vooral Jan Jansz van de Velde en Pieter van Anraadt. De ex positie wordt gecompleteerd met oud aardewerk uit de collectie van de Am sterdamse gemeentemusea, dat waar schijnlijk voor het eerst sinds vele tien tallen jaren weer eens het daglicht mag aanschouwen. B. Kr. De dienstplichtig militair, die drie weken geleden tijdens een oefening in de Maas verdronk, had zich als vrijwil liger gemeld. Als eis was gesteld dat de vrijwilligers geoefende lange-af- standzwemmers moesten zijn. Hoewel de rivier ter plaatse 100 a 120 meter breed is, behoefden de militairen slechts ongeveer 40 meter zwemmend af te leggen in verband met de lage waterstand. De stroomsterkte was bo vendien gering. De legerautoriteiten hebben niet kun nen vaststellen waarom de verongeluk te militair na korte tijd niet meer ver der kon zwemmen en wegzakte. Aldus de staatssecretaris van oorlog, gene raal b.d. Calmeyer, in antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid Borst (comm.). De staatssecretaris zegtdat voor de veiligheid motorvletten bij de plaats van overgang waren gestatio neerd, terwijl een militaire arts, die be schikte over een ambulance-wagen en zuurstofapparatuur de drenkeling on middellijk in behandeling kon nemen. Het is desondanks niet gelukt de dood van het slachtoffer te voorkomen. Over een eerder ongeluk met een oefenhandgranaat zegt de staatssecre taris, dat deze granaat bij het werpen bleef hangen achter een ring aan de hand van de werpende officier. De gra naat vloog toen over diens schouder en kwam terecht in het ondiepe water waar de later overleden soldaat stond. Het overlijden werd veroorzaakt door inwendige kneuzingen die aanvankelijk niet konden worden geconstateerd. De dertienjarige A. van Amerongen uit Utrecht is dinsdagmiddag bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij stak plotseling met zijn fiets aan de hand rijksweg 2, Amsterdam-Den Bosch over, ter hoogte van de oprit naar Utrecht. Een passerende automo bilist kon hem niet meer ontwijken. De jongen overleed direct na de aanrijding. NASSER: iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiii lllillllllllllllllllllllliiiiiililillililllililiiiiilllllllllllllllllllli Het uiterlijke kenmerk dat men het eerst bij welke man dan ook waar neemt, is van betekenis in zoverre het altijd het een en ander omtrent zijn persoonlijkheid onthult. Nas ser's meest opvallende uiterlijke kenmerk is zijn voorhamerachtige kaak, die aan de uiteinden breder is dan zijn voorhoofd. Hat daarop volgende is de brede grijns, die zijn opeengeklemde tanden ontbloot. Op het eerste gezicht reeds kunnen wij constateren, dat wij te doen hebben met een sterke man. De dikke huid, het weldoortimmerde spierenstelsel in het gelaat, de bonkige neus, het hoge, recht oplopende achterhoofd en de kaarsrechte gestalte, dit alles stempelt Nasser tot een dapper sol daat, doelbewust, vasthoudend en opzienbarend zelfbewust, tot éen man die het gevaar en de geweld dadigheid bemint; het is de kwaad aardige Nasser die op het strand van Borg el Arab lege Coca Cola flesjes in het zand stak en ze met zijn dienstrevolver stuk schoot. Maar er valt van het gezicht van Nasser een merkwaardige dishar monie af te lezen: de massieve on derkaak gaat samen met een betrek kelijk zwakke bovenkaak, ingevallen en smalletjes in de omgeving van het kleine zwarte snorretje, dat tot taak heeft de vreemde bovenlip te jirr camoufleren; en het bovengedeelte van het gezicht is lang- en smal in 1 vergelijking met het brede, zware i ondergedeelte. Dit smalle, uitgerekte bovendeel van het gezicht duidt er op dat Nas- ser sommige karaktereigenschappen heeft, die alles tezamen verschillen van die, welke worden aangeduid door het zware benedengedeelte: het doet denken aan een verbeten, lastige, gevoelige en wantrouwige i keÈn'dus treffen wij in Nasser twee diametraal aan elkaar tegengestelde persoonlijkheden aan, die veel con- tradicties in zijn karakter verklaren. Maar de agressieve, gespierde man overheerst. Hij overstemt, onder- drukt of wijzigt alles wat de Schu- we en verbeten Nasser heeft te bie- den. S Als iemand een uitgesproken aan- leg heeft om te doen en tegelijker- tijd een zekere aanleg om te laten, dan wijst dat bij elkaar op een s strak-gespannen', lichtgeraakte mens. Als een of ander onplezierige ge- beurtenis laat ons zeggen de wei- gering van Dulles om geld te leve- ren voor de bouw van de Assoean Dam de wankele balans tussen doen en laten verstoort, dan wordt 'n gevoelige snaar geraakt. De sluizen van opgekropt ressentiment gaan open en de krachtpatser in Nasser barst met elementair geweld los. Bij zulke gelegenheden kan men hem zo iets horen zeggen als: „Ameri- kanen, ik hoop dat jullie in ie woede stikken". Zulke boze uitvallen geven maar een tijdelijke opluchting, omdat hij onmiddellijk weer bittere gevoelens koestert, tegen de Engelsen of de Israëliërs, of tegen Koning Faroek en zijn pasha's. Het kan wezen dat hi) zijn wraak- gevoelens tijdelijk verdringt, maar vroeg of laat komt hij terug met een baksteen. Ik zie deze aard in zijn gezicht gegrift en men kan zo'n i aard nu eenmaal niet met vetdra- gen aantasten! Nasser's toegespitste gespannen. heid kan men ook aflezen uit ziir beweeglijk gezicht, zijn stijve gesfal- H te, zijn abrubte gebaren, uit zijn wie- belende knieën wanneer hij zit en praat, en voor alles uit zijn grijns- met-op-elkaar-geklemde-tandenAls Nasser lacht verstijft iedere spier in zijn gezicht alsof hij ergens op bijt, zün kauwspieren zwellen en zijn kaak schiet vooruit. In zijn vriendelijkste ogenblikken ziet Nasser er niet ge makkelijk uit. Toen ik enige tijd geleden keek naar een interview met Nasser voor (i„ 'p.v. luisterde ik niet alleen naar wat hii 'zei, maar ik sloeg ook gade hóe hij het zei. Ik zocht naar een glimp van de verborgen persoonlijk heid in hem, wetende dat een ge baar of zijn houding mij meer kon den vertellen dan nog zoveel woorden. Ik zag een soort man en u kunt hem zelf zijn tegengekomen op kan toor, thuis of waar dan ook een soort man die, alhoewel hij sterk is, geneigd is tot zelfbeklag. Hij mo raliseerde over de slechtheid van anderen en schoof ijverig de schuld op anderen af, terwijl hij op suiker zoete toon en met een innemende glimlach sprak. Soms verloor die glimlach zijn jongensachtige be scheidenheid, het gezicht verhardde, en de zware onderkaak schoot voor uit. Onder de onschuldige uiterlijk heid van zelfhandhaving, zelfbeves tiging en zelfrechtvaardiging gloeide de diep-verborgen Nasser: de reso lute en explosieve. Ik kan volledig meevoelen met de westerse diplomaat die eens heeft gezegd: wij dachten dat wij met een katje aan het spelen waren, en plot seling bleek het een luipaard te we zen. In dat deel van de wereld waar de corruptie sinds het Byzantijnse kei zerrijk heeft gefloreerd en waar de zwendel als levenshouding én als manier van regeren een uitgebreide traditie achter zich heeft, is Nas- seri een sterk leider die niet te eigen bate werkt maar die eerlijk begaan is met het lot van zijn volk zoiets als een wonder. Eerlijkheid is bij Nasser op een complexe manier in zijn diepste we zen gegrond. Zij valt niet alleen af eerlijkheid en agressiviteit samen- giVan alle staatslieden die ik ken, s is Nasser de jongste, de meestvi- tale en de meest overheersende krachtpatser. Wanneer staatslieden hun politiek vormen naar hun eigen verbeelding (en dat doen ze, vooral e wanneer het dictators zijn) kunnen wij van Nasser een politiek ver- e wachten, die door dik en door dun onverzoenlijk aanmatigend is. E Ik verwacht dat een man met zo n stevige body en zulk een monoliete geest „stevig" denkt en nog steviger e handelt. En precies omdat zijn kop gelijk een blok graniet is, zal zpn e geest niet gemakkelijk „splijten Het zal mij niet verbazen als ik hem zijn volle gewicht, en bloc, zie verschuiven van Oost naar West en van West naar Oost, dit terwijl hij onverdeeld blijft vasthouden aan zijn eigen onveranderlijke doeleinden. Hij is zo'n man die u uw kopstoot teruggeeft, of het nu pijn doet of niet. „Eenheid" is eigen aan de man met zulk een compacte lichaams bouw. Nasser's roep om eenheid is de mystieke kreet van de diep-ver borgen Nasser, en of het Westen het nu leuk vindt of niet, Nasser is en blijft een toëgewijd unificator. Zelfbeklag en zelfrechtvaardiging behoren tot zijn diepste wezen. „Hij haalde mij er toe over" en „Ieder een geeft mij altijd de schuld" zijn frases die wij dikwijls van hem zul len kunnen horen. Hij heeft iets van kinderlijke afhankelijkheid in zich (die zijn „jongensachtigheid" ver klaart) zowel als begerigheid naar succes en afkeer van critiek. Vier „invloeden" stimuleren de agressiviteit en vertroebelen het oordeel van krachtpatsers: alcohol, sex, gokken of welke soort van ri te leiden uit zijn idealisme en gevoe ligheid, eigen aan de schuwe Nas ser, maar ook uit de betrouwbaar heid, de stoutmoedigheid en de gel dingsdrang van de krachtige Nasser Wees niet verbaasd als u ontdekt dat bij Nasser evenals bij man nen als Cromwell en Robespierre (de oorspronkelijke ,,1'Incorruptible) sico nemen dan ook en succes. Nasser is een ware Moslem en drinkt niet. Zijn huwelijksleven is, naar het schijnt, voorbeeldig. Maar hij is een gokker. En hoe meer suc ces hij heeft, des te moeilijker zal het zijn om met hem tot overeen stemming te komen. Nehroe heeft eens vertrouwelijk gezegd: „Nasser is te jong en te onervaren." Ik heb ontdekt dat onervaren amateurs met een aangeboren ge wiekstheid ongewoon veel succes hebben aan de groene tafel, waar gezond verstand de gehaaide be roepsman bij verrassing te grazen neemt. Deze zoon van een postbode in een dorp in Boven-Egypte is de nieuwste toevoeging aan de iange lijst van succesrijke „amateur"-di- plomaten: Benesj, de onderwijzer, Litwinov, de kleermaker, von Ribben- trop, de reiziger in champagne en Truman, de winkelier in garen en band. Nasser vecht moedig voor het vol doen aan de rechtmatige aspiraties en voor het wegnemen van de rede lijke grieven van de Arabische we reld. Hij is een bouwer, een posi- tief-ingestelde persoonlijkheid, zelf bewust en optimistisch. Ik ben er zeker van dat twijfel aan zijn suc ces nooit bjj hem zal opkomen. Maar omdat hjj een krachtpatser is zal hij er altijd toe vervallen te handelen overeenkomstig het prin cipe, dat het doel de middelen hei ligt. Reeds heeft hij ontzaglijke strijdkrachten aangetrokken om met het oog op de dienstbaarheid aan zijn doel met vuur te spelen rond oliebronnen. Nu hij veertig is, is hij het sym- bool van krachten in beweging. Maar de uiteindelijke betekenis van symbolen hangt altijd af van de ze geningen óf de rampen die zij te- veeg brengen. (Nadruk verboden-copyright ABC-press) iiïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiliili"""1"""""""""""""""""""1"""""""1""""""""1 lllllllllllUlllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIHIIIIIIitH»llls De Imam van Jemen, die gisteren na een verblijf van drie maanden in Italië met een gecharterd vliegtuig van de KLM naar zijn koninkrijk zou terugke ren, heeft het toestel toen het een half uur onderweg was naar Rome laten te rugkeren, omdat hij zich niet goed voel de. Een Jemenitische woordvoerder heeft verklaard, dat de Arabische vorst besloten heeft de reis per schip te ma ken. Aanvankelijk werd aan journalis ten meegedeeld, dat de Imam „lichte hartstoornissen" had gehad. Later werd dat tegengesproken. De koning „voelt zich reeds veel beter", zo werd toen verklaard. De Imam had de KLM-con- stellation „Utrecht" gecharterd voor hem en 30 leden van zijn gevolg. De Haagse rechtbank heeft dinsdag een 47-jarige chauffeur uit de residen tie bij vervroegd vonnis vrijgesproken van een hem ten laste gelegde poging tot doodslag op zijn zesjarig zoontje. De chauffeur had op Koninginnedag des avonds in de keuken de gaskraan open gedraaid omdat hij een einde aan zijn leven zou hebben willen maken. Daar op riep hij zijn zoontje. Maar zijn vrouw kwam direct achter het kind aan, merkte wat er gaande was en verliet het huis met het kind. De officier van justitie had een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest ge vorderd. Geheel onverwacht overleed, nog voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk, tot onze diepe droefheid, onze inniggeliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer HERMANUS VAN BENTHEM, Weduwnaar van mevrouw Alida Catharina Burgers in de ouderdom van 77 jaar. Utrecht: J. M. C. Lohman-Van Benthem A. H. Lohman Herman Ton Paul Henry Haarlem: M. Th. C. van Benthem Heemstede, 14 juli 1959. Huize St. Bavo, Kerklaan 85. Rozenkransgebed woensdag- en donderdagavond om 5.30 uur en vrijdagavond om 8 uur in de kapel van Huize St. Bavo. De H.H. Uitvaartdiensten zullen plaats hebben zaterdag 18 juli a.s. in de kapel van Huize St. Bavo a/d Kerklaan 85 te Heemstede; de gelezen H.H. Missen om 7, 7,30 en 8 uur, de plechtige gezongen H. Mis van Requiem om 10 uur, waarna de begrafenis in het familiegraf op het R.K. Kerk hof St. Barbara, Soendaplein te Haarlem om 11.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na de Requiemmis van 10 uur in Huize St. Bavo. TANDARTS AFWEZIG TOT HALF AUG. Spoedgevallen zie raambiljet. VROUWENARTS PRAKTIJK HERVAT ARTS GEEN PRAKTIJK TOT AUGUSTUS Nieuw telefoonnummer 52900 Waarn. zie raambiljet en tel. 11990. TANDARTS AFWEZIG TOT 10 AUG. (ALGEMENE SNIPPERDAG) De Bond van Haarlemse Houthandelaren en Handelaren in Bouwmaterialen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HAAR LEM brengen ter openbare kennis, dat gedeputeerde staten van Noord-Holland bij hun besluit van 3 juni 1959, nr. 181. gewijzigd hebben vastgesteld de vierde wijzigingslegger van de wegen binnen deze gemeente. De legger ligt voor een ieder ter gemeentesecretarie (afdeling 7) ter inzage van 17 juli 1959 af. Uiterlijk tot op de dertigste dag na genoemde datum staat aan iedere belanghebbende tégen de vaststelling van de wijzigingslegger beroep open op de Kroon. Het adres van beroep dient tot Hare Majesteit de Koningin te worden gericht, doch te worden inge diend bij de commissaris der Koningin in deze provincie. TANDARTS PRAKTIJK HERVAT Part. uitsl. volgens afspraak. Telef. 39188. Ziekenfonds spreekuur dag. van 1 tot 1.30 uur, zat. van 8-8.30 uur v.m. AFWEZIG vanaf 17 juli t/m 2 aug. Spoedgevallen boodschappen dienst K08. De praktijk van Dr. H. WAMSTEKER wordt waargenomen door CHIRURG. KEEL-, NEUS- en OORARTS Julianalaan 314, Haarlem TOT 19 AUGUSTUS GEEN PRAKTIJK Spannend stripverhaal voor de leugd van 12 tot 15 jaar. De prijs per deel bedraagt: 7 5 cent vanaf dee] 31. Verkrijgbaar in de boekhandel v:U Een technische opleiding of ervaring strekt tot aanbeveling, doch is niet vereist; daar in het bedrijf de gelegenheid bestaat zich hiervoor te bekwamen. Reiskosten en bedrijfskleding worden geheel of gedeeltelijk vergoed. Zij, die prijs stellen op een prettige werkkring met gunstige lonen en goede sociale voorzieningen, worden verzocht te solliciteren. Op telefonisch of schriftelijk' verzoek zenden wij U gaarne eerst een sollicitatie-formulier toe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9