FILMJOURNAAL DE LACHENDE VAGEBOND wmm Eindexamens H.T.S. Haarlem Old Yeller uxaflex -Tuin van BEECKTEYN' wordt tot vreugde van velen in oude glorie hersteld n Tekening van tuin uit 18de eeuw gevonden in Wageningen VOLVO fff. f tweehuyseu Jerry als babysitter 'n Slippertje naar de maan Boemelstudenten Achtervolging in Alaska Reprises en prolongatie Vf.' ZATERDAG 18 JULI 1959 PAGINA 2 Rembrandt Haarlem e.o. Films Muziek Diversen Apotheken en dokters diensten Zondagsdienst garage bedrijven ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN WÈmmm V.Si.-. '■■■■- Cinema Palace Frans Hals Lido Roxy Studio De ideale zonwering Fa. 3. P. SENFT ZN. Aanrijding op Kennemerplein Zweedse auto open gebroken Auto reed bijna in het Spaarne Jaarverslag N.Z.H. Piet Steenvoorden clubkampioen «f; OVER TIEN JAAR KLAAR OM DE HAARLEMSE SCHAAKTITEL Eerste ontmoeting remise Rijkskweekschool Haarlem Natuurspel in de Kennemerduinen Zwemwedstrijden in het Kleverlaan-bad Advertentie CINEMA-PALACE: Jerry als baby-sitter, a. 1.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vanaf maandag iedere ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Donald Duck en zijn vriendjes, a. 1. FRANS HALS: Een slippertje naar de maan, alle leeft.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling, 8 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: Boemelstudenten, a. 1.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Rusty en de vluchteling, a. 1. LTJXOR: De zondaars in spijkerbroeken, str. volw. (2e week). Za. 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Ma. t.m. do. 2 en 8 uur. Do.-cyclus: The Prince-student (Oud Heidelberg), a. i. REMBRANDT: De lachende vagebond, a. 1.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Alle werkdagen 10.30 uur: Op zoek naar uranium, a. 1. ROXYT.m. zo.: Achtervolging in Alaska, 14 jaar. Ma. t.m. do.: Het laatste duel, 14 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Old Yeller, a. 1.; 2. 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.13, 7 en 9.15 uur. -MINERVA: Keizerswals, a. I. Za. en zo. 7 en 9.15 uur. A. en C. bij de Kannibalen, a. 1. Za. 2.30 uur en zo. 2 en 4.15 uur. Ma. en di.: Gigi, str. volw.; 8.15 uur. Wo. en do.: De zevende sluier, 14 jaar; 8.15 uur. Zaterdag 18 juli Grote Kerk, 8 uur: Orgelbespeling door Luigi Ferdinando Tagliavini. Zondag 19 juli Openluchttheater, 8 uur: Internationale Jazz Show. Maandag 20 Juli Grote Kerk, 8 uur: Jubileumconcert Hen drik Lasschuit. Grote Kerk, 3.304.30 uur: Beiaardbe speling door Arie Peters. Zaterdag 18 juli Flevoplein, 2.30 uur: Opening speeltuin Dartele Jeugd. Zondag 19 juli Noorder Buiten Spaarne, 1.30 uur: Inter nationale Speedboatraces en waterski demonstraties. Seminarie Hageveld, 10 uur: Landdag LTB-jongeren. Maandag 20 juli Planetenlaan bij sportterreinen, 9 uur: Start 5e Haarlemse Muggenronde. Vleeshal, 2.30 uur: Poppentheater Jan Ne- lissen: De gestolen halsketting. Haarlem Apotheken: Park-Apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793; Centraal Apotheek, Grote Houtstraat 78, tel. 10500-10502; Bos- «1 Vaart-Apotheek, Bos- en Vaartstraat 26, tel. 13290. Doktersdienst: Indien geen hulp van huisarts belle men fa. Mathot, tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Tandartsen: N. A. Beets, J. Boslaan 5, Heemstede, tel. 34441. Dierenarts: J. Jongkind, Kenaupark 13. tel. 14524. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhouf Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 162, tel. 40758. Doktersdienst: J. Tjakkes, Nic. Beets- laan 6, tel. 42884. Bloemendaa! Apotheken: Elswout Apotheek, Bloe- mendaalseweg 341, tel. 16760; Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 341, tel. 02560-8249. Doktersdienst: J. Bosch, Bloemendaalse- weg 84, tel. 52655. Heemstede Apotheken: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: W. van der Linde, Heem- «teedse Dreef 253, tel. 34606; L. Wijnberg, Beethovenlaan 36, tel. 35734. Overveen Apotheek: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: P. M. Wijkmans, Juliana- laan 152, tel. 61054. Zandvoort Apotheek: Zandvoortse Apotheek, Hal testraat 8, tel. 1389. Doktersdienst: H. K. van Es, Kostver- lorenstraat 4, tel. 2058. Bennebroek Doktersdienst: F. de Graaf, Rijksstraat weg 53, tel. 02502-300. Wijkverpleging: Zuster A. G. Haagsma, Teding van Berkhoutlaan 15, Bloemendaal, tel. 02500-26390 of b.g.g. 27343. Santpoort Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. 02560-8410. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145. Santpoort, tel. 02560-8249. Haarlem: Garage „Den Hout", Wagenweg 166, tel. 12138, Bloemendaal: Garage W. G. Tweehuijsen, Korte Zijlweg 17, Overveen, tel. 18997. Advertentie SPEELSTRAAT 5 TELEF. 16061 Een weinig pretentieus vakantiefilm pje, waarin de directeur van een fabriek de vrije natuur intrekt met een jour nalist op de hielen. Deze journalist zorgt voor sappige stukjes in zijn krant. Hij vertelt dan van het av .ntuur van de di recteur, die samen met de krantenman door het zingen van liedjes aan de kost komt. U ziet, veel zit er niet in, maar toch wel af en toe een lachje. Voor de zomer aardig, hoewel wat vlak amuse ment. In Rembrandt voor iedereen. In deze film treedt dc Amerikaanse komiek Jerry Lewis op als oppas voor een drieling, die enige maanden aan zjjn zorgen wordt toevertrouwd. Een dwaas geval met hier en daar een geslaagde ko mische noot, maar toch ook wel van tijd tot tijd wat flauw. Liefhebbers kun nen in Cinema Palace terecht. Alle leef tijden. Het lanceren van spoetniks, maan- raketten en ruimteschepen bemand met dieren of mensen, heeft de fantasierij ke makers van de kolderfilm in korte tijd een „ruim" arbeidsterrein ver schaft. Als men daarbij de hoofdpersoon nog aan geheugenstoornis laat lijden, zijn alle facetten aanwezig om een draai, boek samen te stellen, dat in zijn ver filming het minder kritische publiek in deze luchtige zomeravondvermakelijk heid kan doen schaterlachen. Als Mar tin door een auto-ongeluk enige tijd in een zomerhuisje tot rust moet komen, lopen bij hem een hond en een muis aan die hij om hun vreemde eetgewoonten afkomstig acht van een of andere ker- mis-vermakelijkheid. Maar dan doet het gerucht de ronde, dat de dieren met een Russische raket zouden zijn geland. Heel het dorp is in rep en roer. Maar wie er ook aan te pas komt, Martin staat zijn vondst niet af. In een gewel dige kolderscène wordt de Franse at taché voortdurend in zijn pogingen om tot Martin door te dringen belaagd. Na veel bombastvertoning gelukt het een Russische gedelegeerde tenslotte, Mar tin tot rede te brengen, waarmee voor hem en zijn vrouw een triomftocht naar Moskou begint. Staatshoofden en geleer den ontvangen hem daar, met zijn hond Freguet en zijn muisje Marguerite, op gala-avonden en partijen. Een werke lijk vorstelijk onthaal, waarin het Rus sische stedenschoon even vluchtig een beeld geeft van de kolossaalheid van het rijk. De bekroning komt als hij door toe val in een ruimteschip mee de lucht in wordt geschoten en op weg naar de maan de expeditie geheel leidt. Zege vierend komt hij in Moskou terug, waar een geweldig onthaal hem wacht. Stan Laurel en Oliver Hardy, het we reldvermaarde dolkomische duo, heb ben blijkbaar behoefte gehad aan ken nis en academische glans. Ze hebben zich althans laten inschrijven in Oxford. Met de studie wil het natuurlijk niet vlotten, maar met het boemelen des te beter. Niemand snapt er meer iets van, want de Amerikanen hebben zo hun ei gen stijl en manier van alles verkeerd doen. Amusement voor de liefhebbers van alle leeftijden. Achtervolging in Alaska, de film wel ke tot en met zondagavond in Roxy draait, is zeer spannend. Het gaat °.m een stel spionnen, dat staatsgevaarlijk aktief is. De Canadese bereden politie, wereldvermaard, zet een achtervol ging in. Het boeventuig ontgaat zijn ge rechte straf niet, daar in het barre ho ge Noorden. Toegang veertien jaar. Het laatste duel, vanaf maandag in Roxy, is zoals de titel reeds doet ver moeden, weer een schouwspel vol haat en nijd. Vier rokende revolvers, be diend door schurken, hielden een stad vol brave mensen in bedwang. Tot een man de moed had zich te verzetten. De dageraad der bevrijding begon toen te gloren. Het Recht zegeviert tenslotte altijd in een boeiende western. Toegang veertien jaar. Walt Disney heeft zich al vaker een bekwaam opmerker getoond. In de film „Old Yeller" beschrijft hij in echte filmtaal en op menselijk-hartelijke wijze de belevenissen van mensen en een hond. De film is beslist boeiend, al kan men zich een dieper gravende behande ling van het onderwerp voorstellen. Disney blijft op de eerste plaats de waarnemer die over de achtergronden van zijn onderwerp niet nader ingaat. Zjjn „Old Yeller" is een hartverkwik kende film geworden. Studio. Alle leef tijden. Aan de Hogere Technische School te Haarlem verwierven het einddiploma: Afdeling Bouwkunde: S. G. Boot, De venter; H. Borkent, Heemstede; H. H. Brandenburg, Haarlem; J. R. Dries ten, Haarlem; C. Heere, IJmuiden; F. W. Kuipers, Haarlem; W. Kweldam, Middelburg; W. J. Luinge, Alkmaar; J. J. M. Ouwerkerk, Leiden; F. J, Ver- tregt, Haarlem. Afgewezen 0. Afdeling Weg- en Waterbouwkunde: Th. M. Andriessen, Haarlem; J. J. van den Berg, Leiden; G. J. G. Beunder, Haarlem; G. A. Cenze, Zandvoort; G. van Doorn, Santpoort; W. E. Fabriek, Heemstede; T. L. van Heumen, Over veen; O. J. Hoflman, Haarlem; D. Hop man, Heiloo; R. Hupxens, Heemstede; H. A. Holle, Haarlem; W. J. Kraayen- ga, Haarlem; E. C. Kuperus, Alkmaar; G. J. Laan, Venhuizen; J. W. A, Lan- gerak, Beverwijk; G. J. van Leenders, Land voort; J. van Leeuwen, Amstel veen; G. J. Louter, Alkmaar; D. G. D. v. d. Mark, Alkmaar; K. W. v. d. Mark, Alkmaar; A. Nol, Heiloo; R. Pino, Noordwyk aan Zee; A. C. Schiipzand, Bennebroek; C. J. Spaargaren, Haar lemmermeer; L. D. B. v. d. Steenho ven, Leiden; J. P. C. Verberne, Enk huizen; J. IN. Volkers, Noord Scharwou- de; A. Voogel, Haarlem; E. A. H. v. d. Wijk. Den Haag; J. Wijker, Heem stede; C. van Zanten, Aalsmeer. Afge wezen 1. Afdeling Werktuigbouwkunde: G. J. v. Aalst, Haarlem; rt. Baay, Heemstede; J. Benier, VoorDurg; H. Blaauw, Nieu- wersiuis; H, P. nieyi, Leiden; E. J. de Boer, Driehuis; H. P. Bootsma, Am stelveen; H. van Brederode, Haarlem; R. J. v. d. Broek, Haarlem; D. G. van Damme, Hloemendaai; J A. van Deltt, Amersfoort; R. C. Douwes, Leiden; B. W. Jaspers, Alkmaar - met lof - J, T. Keijer, Enknuizen; J. A. K. Konings, Al melo; C. P. Hoornen, Santpoort; L. P. van der Mey, Haarlem; J. Mol, Boven- karspei; A. W. M. iNederkoorn, Sant poort; H. C. W. Nolens, Wassenaar; B. A. Kosman, Wassenaar; P. A. W. Santen, Heemstede; P. Scnager, Hilver sum; R. Stuurman, Wormerveer; M. Viutters, Haanem; H. Vonk, Haarlem; F. v. d. Vosse, Hengelo; C. de Waal, Arnhem; J. P. Baars, Alkmaar; H. W. Biesseis, Voorburg; F. IN. Breedijk, Haanem; Th. J. p. Castien, Lisse; R. Cornet Haarlem; P. A. Deken, Am sterdam; C. J. W. Dekker, Haarlem; A. H. C. Drontmann, Amstelveen; N. F'. Duineveid, Breezand; G. J. v. Gaa ien, Leiden; C. Guit, Hatwijk aan Zee; A. 'Hoek, Haarlem; B. van den Hoogen, Leiderdorp; H. C. Kempers, Haarlem; J. D. Loogman, Velsen; N. J. H. Mei- land, Haarlem; J. Naaktgeboren, Vel sen; J. Oudendijk, Hensbroek; R. Peereboom, Haarlem; P. Pilkes, Hei loo; S. J. Put, Bergen; J. Samson, Santpoort; G. J. Scnoiten, Haarlem; S. J. de Wit, 't Zand; U. J. A. Zonne veld, Castricum; P. J. Baayen, Apel doorn; IN. D. Binnendijk, Rjjnsbui'g; H. C. Breidenbach, Voorschoten; P, J. Buys, Haarlem; W. Th. Chevalier, Haarlem; M. H. Doeglas, Wassenaar; M. Dijkhuis, Haarlem; R. C. Hamers, Haarlem; M. J. W. v. d. Horst, Noord- wjjk aan Zee; L. men, Noordwijk Bin nen; I'. M. de Jong, Schoorl; K. J. N. Kramer, Santpoort; C. P. A. Peeters, Noordwijkerhout; R. Righolt, Heemste de; J. G. P. de Ruiter, Heemstede; H. J. van Rijsewijk, Haarlem; F. J. M. M. .Schipnorst, Haarlem; P. van Schoon hoven, Santpoort; H. Sinkeldam, Den Haag; J. W. Smit, Oegstgeest; H. J. H. Suilen, Haarlem; H. F. Th. Tichel man, Overveen; I de Vries, Sant poort; F. J. R. van Wijk, Zandvoort; B. van Zeeland, Haarlem; Afgewezen 2. Afdeling Eiectrotechniek: Th. W. M. v. Amerongen, Heemstede; P. Badart, Aerdenhout; W. L. C-. Bader, Noord- wijkerhout; A. F. W. v. d. Berge, Heem stede; F. P. J. Cornelissen, Wassenaar; C. van der Graaf, Leiden; F. J. de Groot, Den Haag; P. J. Guley, Leiden - met lof - G. H. W. v. Hemert, Be verwijk; J. A. Hoeben, Haarlem; J. Jongkind, Haarlem; O. J. Koolwijk, Haarlem; G. P. A. Langendijk, Bever wijk; B. Lodder, Aerdenhout; P. L. Montulet, H. Hoef; R. C. van der Net, Haarlem; Th. J. Philippo, Haarlem; P. N Smit, Castricum; L. P. J. Veelen- turf, Hillegom; E. S. P. van Veen, Alk maar; S. Verhoeve, Heiloo; J. I. v. d. Voort, Leiden; H. J. v. d. Vossen, Advertentie GEDEPONEERD HANDELSMERK (aluminium laloezieën» Dekoratief Duurzaam en Praktisch Nassaulaan 76 XcL 10743 - Haarlem In Luxor kan men nog een week kij ken naar „Zondaars in spijkerbroeken". De film is door de KFC voor strikt vol wassenen gekeurd, in het Minervathea- ter draait morgenmiddag nog „A C bij de kannibalen". A.l. Vanavond en morgenavond wordt daar ..Keizerwals" vertoond. A.l. Maandag- en dinsdaga vond draait men in deze bioscoop „Gi gi" voor strikt volwassenen en woens dag- en donderdagavond „De zevende sluier". 14 jaar. Haarlem; J. Vrouwe, Uitgeest; P. L. Th. Warmerdam, Zandvoort; J. van der Weele, Leiden. Afgewezen 6. .fdeling Scheepsbouwkunde; H. Aart- sen, Den Haag; H. W, C. Appe- boom, Haarlem; Th. J. M. Beuk, Hil legom - met lof; J. de Bruin, Leeuwar den; C. J. Dral, Zaandam; J. W. C. de Jong, Heiloo; N. de Jong, Wester Blok ker; A. Klomp, Zeist; H. K. König, Oegstgeest; G. D. Peerboom, Haarlem; H. Pols, Naarden; A. Schuilenburg; De Kaag; H. W. Son Utrecht; A. L. Volkert, Santpoort. Afgewezen 2. Afdeling Vliegtuigbouwkunde A. C. Achterbergh, Nijmegen; T. P. Bes- tenbreur, Haarlem; E. de Graauw, IJmuiden; W. H. M. Holtkamp, Haar lem; R. J. A. W. Hosman, Utrecht; L. N. Hulst, Amsterdam; H. van Kla veren, Rijnsburg; J. J. C. Kortekaas, Den Haag; L. Kromhout, Rijnsburg; M. Loggers, Utrecht; C. G. M. v. d. Meer, Hilversum; J. H. L. Tromp, De- demsvaart; H. Vlieger, Harderwijk; C. J. v. d. Wolf, Haarlem. Afgewezen 2. Gistermorgen omstreeks half 8 is een 69-jarige monteur uit Haarlem, door dat hij vermoedelijk op het Kennemer plein ter hoogte van het viaduct Jans- weg door een stoplicht is gereden, in botsing gekomen met een motorfiets, bestuurd door een 36-jarige oliestook- monteur uit Haarlem. De bejaarde wielrijder kwam daarbij te vallen en is met een hoofdwond en een hersen schudding naar het Diaconessenhuis overgebracht. Gistermiddag tussen 1 en 2 uur ls het portier van een personenauto, die toebehoorde aan een 44-jarige Zweedse ingenieur en geparkeerd stond aan de Nassaulaan te Haarlem, met een schroevedraaier opengebroken. Twee kunstlederen koffers, die op de achter bank lagen, alsmede twee damesja ponnen worden vermist. De koffers be vatten o.m. lijfgoederen, een fotocame ra en een portemonnaie met 300 B. frs. Gistermiddag omstreeks half twee heeft men met behulp van een takel wagen een grote personenauto op de weg getild, die met beide voorwielen boven het Spaarne hing. De eigenaar van de auto, een 34-jarige coupeur uit Haarlem, wilde de geparkeerde wagen achteruit wegrijden, waarbij deze ten gevolge van een verkeerde manoeuvre plotseling naar voren schoot. Door krachtig remmen kon hij evenwel voor komen dat de auto vanaf de hellende laadwal in het water gleed. Er was geen noemenswaardige schade. De Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappij heeft, blijkens haar vrij dag ter algemene vergadering van aan deelhouders uitgebrachte jaarverslag, in het boekjaar 1958 een winst gemaakt van 768.434.61, tegen 755.581.86 in 1957. Het voordelig exploitatieresultaat bedroeg 2.241.048.39, hetgeen een da ling van een procent betekent ten op zichte van het jaar 1957. Opgemerkt wordt, dat de winst voor ruim de helft ontstaan is door buiten de normale ex ploitatie vallende resultaten. De reizi gers worden vervoerd tegen niet lonen de tarieven. Het vervoer per toerwagens verliep zeer succesvol. De rondritten door het zuiden van Kennémerland wa ren een groot succes. Voor de tweede maal In zijn wleler- loopbaan heeft de Heemstedenaar Plet Steenvoorden beslag weten te leggen van het Haarlemse „De Kampioen", op het lange-afstandskampioenschap Hij behaalde deze tweede clubtitel door een duidelijke sprintzege over Aad Stra- ver, Cees Piers, Tonny Peters en An dre Reekers met wie hij een kwalita tief sterk kopgroepje had gevormd. Zijn concurrenten kwamen er in deze sprint niet aan te pas. '1 f'Afitet - *4 «4 Het landgoed „Beeckesteyn" tè Velsen wordt, tot vreugde van zeer velen, gerestaureerd. Met de res tauratie van de tuin is men reeds enige jaren bezig en deze zal over een jaar of tien niet alleen haar beslag hebben gekregen, maar tegen die tijd zal de nieuwe beplanting ook reeds voldoende zijn aangegroeid om de tuin in zijn ou de glorie te doen herstellen. Met de res tauratie van het gebouwencomplex, uit ziende over de wijde polders, waar in vroeger eeuwen het water golfde, met de terugkeer van de tuin tot zijn oor spronkelijke staat, zal Velsen in „Beec kesteyn" behouden een unieke herin nering aan de Gouden Eeuw. Een her innering in steen en groen, zoals de schrijfster Marie Kooy-Van Zeggelen die heeft vastgelegd in haar boek „Een liefde in Kennemerland". De tuin bij het landgoed wordt door velen een Le Nötre-tuin genoemd. In werkelijkheid is de grote Franse tuin architect Le Nötre, wiens grootste schep ping de tuin van het paleis te Versailles is, niet de maker van deze tuin. In bijna alle landen heeft men getracht hem na te volgen, elk land met een eigen ver sie. De tuin bij het landgoed „Beecke steyn" in zijn oorspronkelijke staat kan men daarom beter betitelen als de Hol landse versie van een barok-tuin. Het gemeentelijk plantsoenbedrijf van Velsen is reeds enige jaren bezig de tuin in zijn oorspronkelijke staat te rug te brengen, al zal dat op enkele details niet helemaal het geval zijn. Een gelukkig toeval wilde, dat in de archieven in Wageningen een tekening is teruggevonden uit de 18de eeuw, die tot op elke boom nauwkeurig aangeeft, hoe de tuin er toen heeft uitgezien. Deze tekening is thans de leidraad bjj de restauratie van de tuin. Wanneer men de tekening vergelijkt met de foto van de maquette, kan men een indruk krijgen van hoe het was en hoe het worden zal. Uit de maquette blijkt, dat tussen het hoofdgebouw en de vijver, waar vroe ger een laan was met aan weerskanten vijf rijen hoge bomen, nu een langge rekte rechthoekige vijver zal komen met daaromheen een bloemversiering. In de vakken aan weerszijden van het hoofdgebouw, waar de befaamde „slan gen-muren" nog intact zijn gebleven, is de mogelijkheid aanwezig tot het aan leggen van bloementuinen met veel banken. Het restant van de hoge bomen voor het hoofdgebouw is verdwenen. Een paar jaar geleden zijn er tijdens een storm op één dag circa 20 bomen om gewaaid. De bomen, hoger reikend dan pp® Aan de hand van de teruggevonden tekening van de tuin bij „Beeckesteyn" heeft het plantsoenbedrijf te Velsen een maquette gemaakt voor de restauratie. Op enkele onderdelen na tal de tuin over tien jaar zijn oude vorm herkregen hebben. alle bomen in dit park, vingen er zoveel wind en waren dóór de zilte zeelucht zo onttakeld, dat zij geen weerstand meer konden bieden aan de kracht van de natuur. Bovendien boden zij steeds minder beschutting aan de talrijke rei gers, die in deze hoge bomen hun nes ten bouwden. Het is gebeurd, dat men hier na een storm honderden jonge rei- llllllllllllllllllllllllJllllllllllllllllllllllllllllillllllllllillliliilliii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimi» gers dood op de grond aantrof. De overige bomen heeft men toen ook maar omgehaald. Daarmee is een belangrijke vesti gingsplaats aan de reigerskolonie, waar. om „Beeckesteyn" eeuwenlang bekend stond, ontvallen. Wel nestelen er ver derop in het park nog wat blauwe rei gers, maar hun rijen zijn sterk gedund. De sierlijk gevormde vijver, „de water kom" zoals men vroeger zei, vormde het hart van het park, waarin vele vo gels nestelden. En hoe talloos vaak zullen de reigers in glijvlucht naar be neden zijn geschoten om uit het toen nabjj gelegen Wijkermeer de vis te ver schalken, voor zichzelf en voor hun jon gen? De kern van het tegenwoordige huis stond er zeker al driehonderd Enige jaren geleden heeft men in Wageningen een grote, zeer nauw keurige plattegrond ontdekt van het gehele buiten „Beeckesteyn" te Velsen. Daarop staan het huis met de bugebouwen, de orangerie, de vijver en de beek, de ijskelder, de merkwaardige slingermuur (waaraan de perziken zo heerlijk rijp werden), het „kapelletje", kortom alles. Het verrassende vatl deze tekening is, dat wij hier de complete aanleg van de tuin voor ons zien, zoals die was in de 18e eeuw. Geen boompje is erop vergeten. jaar geleden. In het midden van de 17de eeuw was het in bezit van Nico- laas Corver, die lange jaren één van de vier burgemeesters van Amster dam was. Het landgoed of, zoals men toen zei „de lustplaats", ontleende zijn naam aan de Alebeek. Deze be- Ëon aan de duinrand, niet ver van iriehuis-Westerveld, doorsneed in vrijwel rechte lijn bos en tuin, om zich onder de „Heereweg" door voort te spoeden naar de slibrijke oevers van het meer, waar een klein sluisje voor de juiste afwatering zorgde. Het heeft lange jaren geduurd, voor dat over „Beeckesteyn", het gebouw en de tuin, een beslissing is gevallen. Er is lang gewikt en gewogen en er is vooral met zorg gekeken naar de grote sommen gelds die met een terugbrengen in de oorspronkelijke staat gemoeid zul len zijn. Nu deze gelden op tafel zijn gekomen is het verheugend, dat de werkzaamheden met voortvarendheid ter hand zullen worden genomen. Over een viertal jaren zullen de gebouwen in oude glorie hersteld zijn en over tien jaar zal ook de tuin weer de sfeer ade men, die hier heerste toen het huis zijn bloeitijd beleefde. Advertentie 'n tip, rijdt hoeld-agent topkwaliteit rayon Haarlem OVERVEEN Tel. K 2500 - 18997 - 55602 -11125 Bjj de schaakclub Rolland werd in Overveen de eerste beslissingswedstrijd gespeeld om de Haarlemse schaaktitel tussen F. A. Spinhoven, titelhouder (V.H.S.) en A. Herfst (Het Oosten). De ontmoeting, waarin Spinhoven met wit speelde, verliep heel wat minder boeiend dan het onderling gevecht in het on langs gehouden toernooi. Remise was de uitslag. Het tweede treffen zal maan dag plaats hebben bij de schaakclub Heemstede. Inmiddels zijn deze week de overige prijswinnaars reeds gehul digd. De voorzitter van de Haarlemse Schaakkring reikte de prijzen uit waar na nog een snelschaaktoernooi werd ge houden.. Winaars werden hierin: Groep 1: S. Herftst. Groep 2: W. M. Mazee. Groep 3: P. Pancras. Groep 4: Brands- ma. Groep 5: H. W. van Nimwegen,. Groep 6. Van Driel. Voor hoofdakte-examen zijn ge slaagd voor de gehele akte: mej. C. van den Haak te Overveen; de heren: K. Winters te Krommenie; D. Visser te Hoofddorp- H. Nobel te Z.O. Beem- ster; J. H. Bruggeman te Castricum; B, J. Geels te Alkmaar; G. J. van Ruij- ven te Haarlem; A. van der Pol te Beverwijk; E. Coehoorn te Purmerend; H. Oosterkamp te Middenmeer. Voor gedeelte A: C. Berkhout te De Rijp. Voor gedeelte B: C. J. Haanstra te Stompetoren; W. den Bezemer te Am sterdam; H. W. van der Hulst te Haar lem; J. A. Galle te Bovenkarspel. Dinsdag 21 juli wordt door de Haar* lemse Raad voor de Jeugd in de Kenne merduinen te Bloemendaal een „Na- tuur-Spel-Dag" gehouden, waaraan kin deren in de leeftijd van 10 tot 14 jaa* kunnen deelnemen. De deelnemers ver zamelen zich om 10 uur onder de over kapping aan de voorzijde van het sta tion Haarlem. Kinderen die per fiets naar de Kennemerduinen gaan betalen 20 cent, zij die met een bus gaan 50 cent. Brood en regenkleding moet wor den meegenomen. Om ongeveer vief uur 's middags zijn de kinderen weef op het Stationsplein terug. In het zo fraai vernieuwde Klever* laan-bad worden vandaag, in de avond uren de eerste zwemwedstrijden ge" houden. Een programma van vier per' soonlijke senioren nummers en twee es tafettes worden hier a"- onderdeel van de Kampioenschappen van Kring Haar lem verwerkt.Het belangrijkste num mer is de 400 m vrije slag heren, waar op de HPC-ers Rudie Prins en Jan Bon tekoe de beste papieren hebben. Op 100m rugslag dames komen HermY Vlaanderen en Lize Remer aan de star en op de 100m schoolslag zal Ria van Dam van NVA het Gerda Drogtrop zo lastig mogelijk maken. Dan volgen nog het nummer 100m rugslag heren, 4x 100m vrije slag estafette dames de met 9 ploegen en de 4 x 50m wisselslag tafette heren met 11 ploegen. Het ga- heel belooft goede zwemsport te tonen- De wedstrijden beginnen om 7 uur m het Kleverlaan-bad en de organisatie is in de handen van de r.-k. awesWu „de Watertrappera."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2