PL A'S TI* COLOR VEILINGEN WEER BEGONNEN Oogst van de bloembollen valt mee TWEE EEUWEN HARDDRAVERIJEN IN SANTPOORT Ringrijderij en „boerenknol-race", aantrekkelijke folklore WEGEN ROND HET HOUTPLEIN Hippisch evenement zonder snobisme Export werpt schaduwen vooruit Tekeningen van Nico Molenkamp Anker wijn Begrafenis Bookmakers SLEUTEL WEG? Harddraverslaan In ,,'t Goede Uur 2 ZATERDAG 18 JULI 1959 PAGINA 3 Mr mm&KsM M M mmm „DE SLEUTELSPECIALIST" Jeugd-Ruilbeurs op de Doelen Collectanten „Nazorg" In Kennemerland Beschadigde bollen In Zandvoort Hotel „De Schelp" wordt complex vakantiehuisjes •ill* «MPE8 PAVH-J0*-1 Twee eeuwen lang reeds is Santpoort een in den lande vermaard centrum van de nobele paardensport. De bekende hippische kortebaandraverijen der traditie getrouw in de eerste week van augustus worden er dit jaar voor de tweehonderdste maal gehouden. Een zilveren zweep zal van nu af aan weer de inzet zijp van de Santpoortse kortebaandraverij, zoals dat in 1759, toen deze voor het eerst gehouden werd, ook het geval was. Schout en Sche penen van de „Ambachtsheerlijkheid Velsen ende Santpoort" gaven op 1 augustus 1759 aan de eigenares van de thans nog bestaande „herberg" De Weyman toestemming tot het organiseren van een harddraverij, welke sinds dien onafgebroken eens in het jaar hippisch vertier brengt in het vriende lijke dorp. De beste paarden en hun liefhebbers komen ervoor van heinde en ver naar Santpoort. Bookmakers zijn er sinds jaren niet meer bij. Tot een voorname modeshow en een snobistisch evenement zijn de Santpoortse races nimmer geworden. De draverijen zijn er enkel voor de ware paardenliefheb bers, voor de connaisseurs, die méér weten dan alleen maar, dat aan een paarderomp geen kop en poten zitten, maar hoofd en benen. De Nationale Kortebaanwedstrijden zullen dit jaar de eerste donderdag van augustus in Santpoort verreden worden ter ere van het tweehonderd jarig jubileum. Tussen de veertig en vijfenveertig prima paarden zullen naar schatting aan de start verschijnen. Paarden zoals „Theo Cornelia" uit de stal van Konijnenburg en „Sonja Zora" met J. Wagenaar Sr., die wel het meest favoriet zullen zijn bij de draverij, waarvoor de Nederlandse pikeurs en eigenaars van renstallen veel belangstelling aan de dag leggen. is in Santpoort® -jaa':,iJk,se harddraverij nitizeeroeirt tnt ln de loop der Jaren Srlfi aan J„ n vo"edige feestweek. Nauw aan de paardensport gelieerd zpn uiteraard de eveneens sinds men senheugenis gehouden ringrijderijen t paard en niet te vergeten de „race voor ongeregistreerde paarden". Dat zijn oneerbiedig gezegd, gewoon boere- knoilen, waarop men wel eens verbeten pogingen doet om „vierkant te draven. Al met al loopt het meestal uit op een kostelijke vertoning. De ringrijderij is een serieuzer folkloristische evenement, dat daarom echter niet minder specta culair en spannend is. Kunstig sabel- werk is het, op de fiets, op het losse paard of en dat is wel de hoofdscho tel voor paren met paard en tilbury. In folkloristische kostuums moeten de deelnemers gestoken zijn, die uit Scha- gen, Jisp, de Zaanstreek en van elders komen met hun dikwijls zeer fraaie ge spannen. Jammer is het, dat de ring rijderij in Santpoort volgend jaar niet meer op haar oude plaats, vóór De Wey man, gehouden kan worden, omdat daar een nieuwe weg in verband met de Vel- sertunnel komt. De Harddraverij-Vereniging Sant poort en Omstreken, waaraan Sant poort zijn jaarlijkse feestweek dankt, doet meer dan alleen maar hippische tradities in ere houden. Ze gaat met haar tijd mee en een teken des tijds is niet alleen de „lunapark" geheten kermis (nu nog bij de Hoofdstraat), maar ook de wielerronde, die nog maar kort bestaat, maar des te meer publiek trekt. Wat voor de paarden geldt, is ook van toepassing op de „wieiers": de „crème de la crème" verschijnt er telkenjare aan dé start. Maria Sebouts, weduwe Dirk van Schuilenburg, heette de „hospita" van de aloude Weyman in Santpoort, die tweehonderd jaar geleden van Schout en Schepenen „als decideurs" toestem ming kreeg om de liefhebbers van de harddraverij te laten draven om een fraaie silveren sweep voor degene, wiens paard het hardste draaft". Die zilveren zweep-winnaar moest in die tijd voor allen, die gereden hadden een half anker wijn beschikbaar stellen, maar die traditie is (nog?) niet in ere her steld. In de stichtingsoorkonde van 1759 stellen Schout en Schepenen nauwkeur- rig de voorwaarden vast voor de hard draverij. „Eerstelijk, dat de rijders geen zweep, karwats of iets dergelijks onder het rijden in de hand zullen ver mogen te hebben, veel minder voor den anderen zijn paard iets te werpen, op poene (straffe) van vertoken te zijn om te rijden". De paarden mochten pas starten, wanneer er met luider stem me „Voort!" geroepen was door een gemeentelijke functionaris en niemand mocht uiteraard in de baan van een ander komen. Wezenlijke veranderingen zijn er dus niet gekomen in den loop der eeuwen. De „Harddraverij-Vereniging Sant poort en Omstreken" is in 1936 opge richt om het werk voort te zetten van de harddraverij-commissie, die tevo ren ieder jaar het evenement organi seerde. Die commissie, waarin de Santpoortse paardenliefhebbers zaten, liep bij gebrek aan vaste financiële Inkomsten, uiteraard het risico van een tekort, dat uit eigen zak moest worden bijgepast. En dat was nogal eens zo, vooral in de crisisjaren. In die tijd werden de harddraverijen nog gehouden in de Harddraverslaan waar ze in 1759 ook al waren. Kort voor "fticn, 1\UI[ vuur ae oorlog werden de races gehouden op de Hagelingerweg en sinds een jaar of vijf in de polder. De ringrij derij is altijd gehouden vóór De Wey- draveruf hi.stor?e der Santpoortse hard- Ware»le,l's ^et/eel opgetekend. Ze n m een tijd, dat er nog geen voet balwedstrijden en andere spelsporteve- nementen waren, uiteraard een belang rijk gebeuren, dat evenals de jaarlijkse kermis leven en vertier bracht in het dorp. Een harddraverij was vroeger ten plattelande blijkbaar niets bijzonders, vandaar dat men er weinig over vindt in gedrukte bronnen. Harddraverijen, die tweehonderd jaar lang bestaan heb ben zijn er echter bij ons weten niet op die van Santpoort na. De Santpoort se races zijn daarom stellig wel de oud ste in den lande. Overigens is men daar nog niet zo lang achter. Dat in 1935 het 175-jarig bestaan gevierd kon wor den is te danken aan een vondst van gemeente-secretaris Wynoldy Daniels nWfdf=2°£k?nde v5n 1759 uit het ar chief van Velsen opdiepte. Vijfentwintig jaar geleden is het 175- jang bestaan van de Santpoortse hard draverij op grootse wijze gevierd. Dat blijkt wel uit de krantenverslagen De heer B.G. („Mees") Witteman, voorzit ter van de harddraverij-commissie en een van de oprichters der vereniging in 1936 vertelde toen van hoe het vroeger was. Als vijftienjarige boerenzoon had hij (dat was omstreeks 1880) al meege daan aan de ringrijderij. Er werd toen nog uitsluitend op het losse paard ge reden Later pas kwamen de tilbury's er bij. Lange tijd was de ringrijderij taboe voor vrouwen, maar sinds tiental len kunnen ook de leden van het „zwak ke geslacht" hun behendigheid te paard tonin. Het zag er voor de ringrijderij in de dertiger jaren bepaald somber uit. De animo ervoor scheen verdwenen. In Santpoort is de ringrijderij althans in 1935 „begraven" met veel vochtig vertoon. Een heuse begrafenisstoet met kist en hooggehoede heren trok door het dorp en dat moet een gebeurtenis ge weest zijn, die diepe indruk gemaakt heeft. In vroeger jaren reisden de leden van de harddraverij-commissie tevoren de verschillende coursen af, om te vra gen of de deelnemers daar alsjeblieft ook naar Santpoort wilden komen. Nu komt alles „vanzelf" wel. Organisatori sche zorgen worden voor een groot ge deelte overgenomen door de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport (N.D.R.) in Den Haag. Die stichting geeft het vak blad van de paardensport uit, „Offi cieel Bulletin" genaamd, en stelt de in schrijving voor de draverij te Santpoort open. Tot enkele uren vóór de start is het echter nog onbekend welke paar den er precies zullen deelnemen. De inschrijving is in stehke mate afhan kelijk van de aantrekkelijkheid der prijzen, maar door het uitreiken van de Zilveren Zweep, een traditie die na vele tientallen jaren weer in ere is hersteld, mag een zeer sterk veld worden verwacht. Voor de eerste prijs wordt een geldsbedrag van' ƒ1100,- beschikbaar gesteld, terwijl de winnaar tevens in het bezit komt van een zilveren medaille met het Velsen- se gemeentewapen. De grootte der geldprijzen hangt af van de finan ciële draagkracht van de organiserende vereniging, doch wordt evenredig aangevuld met een subsidie van de stichting N.D.R. De lengte van de baan is bepaald op 325 meter. Voor sommige paarden geldt daarenboven een „belasting" van de afstand, in die zin, dat één van de twee paarden in iedere „heat" een voor sprong kan krijgen van minimaal twin tig meter. Deze handicap wordt bere kend aan de hand van het prijzengeld, dat de paarden in een bepaalde periode hebben gewonnen. Is de winsom van een paard gedurende het drafseizoen bijvoorbeeld 10000,- geweest, en heeft het paard dat na loting zijn tegenstan der is geworden, slechts 6.000,- in de wacht gesleept, dan krijgt dit laatste paard een evenredige voorsprong in me ters, die de favoriet maar moet zien in te lopen. Grote bedrijvigheid heerst er voor en tijdens de draverij vooral ook rond de wagen van de totalisator. Vroeger was het zo, dat men een bookmaker, die kris-kras over het terrein liep, kon aan klampen en zei: „Ik wil een paard bij je spelen", waarna deze de goklustige Advertentie Met verbeten gezicht voeren de pikeurs hun paarden in volle vaart over de grasbaan aan de Westlaan te Santpoort. vroeg: „Hoeveel geef je ervoor?" Was de inzet gedaan, dan schreef de book maker die in zijn grote boeken en wachtte met ongeduld de cours af. Was de totale inzet op één paard evenwel naar zijn zin al te hoog opgelopen, dan ging de bookmaker, met soms wel vijf duizend gulden in zijn zakken naar de betreffende pikeur en werd er tegen een flink bedrag overeengekomen, dat het paard zou verliezen. Dat leverde voor de berijder altijd veel meer geld op, dan dat hij zich voor de overwinning moest gaan inspannen. Een oneerlijke handelwijze, die sinds lang ondervangen is door het invoeren van de Nederland se Totalisator, een regeringsinstelling, welke garandeert dat er geen „vuilig heid" meer in het spel kan zijn. Aan de loketten van de totowagen kunnen de bezoekers door het kopen van een „kaartje", minimum bedrag één gul den, een gokje in de draverij wagen. Men kan daarbij zelf het paard op drie verschillende wijzen klasseren: „win nend", „cover cal" en „plaats". Blijkt na afloop, dat men op het goede paard heeft gewed, dan krijgen degenen, die bijvoorbeeld op O'Nelly Zora hebben in gezet, allen een evenredig deel van de omzet, met aftrek van totalisatorkosten en belasting. Heeft men echter „cover cal", dan houdt dit in, dat het favorie te paard tweede moet aankomen om een aandeel in de winst te hebben. Bij „plaats" is het risico om veel geld te verliezen natuurlijk veel geringer. Het paard van keuze behoeft dan slechts ge klasseerd te worden onder de eerste drie. Het nadeel van alleen maar Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 VRAAG KLEURADVIES EN FOLDER BIJ PLAST1C0L0R NE0ERLAND N.V. Singel 514 - Amsterdam PLASTIC0L0R: 'n kwaliteitsprodulct van PIETER SCHOEN ZAANDAM ,,plaats"-kaarten is, dat het uit te ke ren bedrag meestal zeer miniem eal zijn. Vóór de courses beginnen wordt het terrein door de Harddraverijvereni ging in orde gebracht, waarna een commissie van de N.D.R. de baan aan een grondige inspectie onderwerpt. Dat Santpoort over een uitstekend parcours beschikt, blijkt wel uit de be schikking, dit jaar het Nationaal Kam pioenschap daar te verrijden. Maar ook tweehonderd jaar geleden had Sant poort al een zeer goede reputatie. De baan, die tot op heden in zijn naam „Harddraverslaan" nog steeds de her innering aan het verleden hoog houdt, gold toendertijd, vooral ook doordat hij op zandgrond was gelegen, als de snelste korte baan van Nederland. De oude baan behoorde toe aan de families Van der Hoop en Guépin, die achtereen volgens het buitengoed „Spaarnberg" bewoonden, en als grootgrondbezitters eigen stallen hadden. Zodra de officials uit Den Haag de loting verricht hebben kan de cours be ginnen. Om beurten starten de pikeurs in hun vederlichte karretjes, afwisse lend een keer in de linker en een keer in de rechterbaan. Levert dat geen over winnaar op, dan spreekt men van „dead-heat", en moet er voor een be slissing nog éénmaal gekampt worden. Het gaat thans bij de start lang niet meer zo eenvoudig toe als tweehonderd jaar geleden. Toen werd het vertrek sein uitsluitend gegeven door het sim pele woordje „voort". Tegenwoordig schalt vanuit de geluidswagen door mid del van electrische magafoons een nauwkeurig uitgemeten: ééntwee... drie...klaar...af, over de baan. Door mechanisatie en straffe organisatie van de toto, heeft de harddraverij weliswaar ingeboet aan charme, maar ze is er door gevrijwaard van omkoperij en zwendel. Hetgeen de edele paarden sport en de traditie, welke men in Santpoort twee eeuwen lang in ere houdt, uiteraard ten goede is gekomen. Donderdag 23 juli, tussen twee en vier uur, zal op het Doelen-terrein aan de Gasthuisstraat (nabij de Boter markt) te Haarlem de eerste van de drie ruilbeursen worden gehouden, wel ke als vakantie-activiteit door de Haar lemse Raad voor de Jeugd worden ge organiseerd. De verzamelaars van sui kerzakjes, sigarenbandjes, beschuit plaatjes, filmsterren en sporthelden zul len op deze beurs naar hartelust hun „dubbelen" kunnen ruilen. Voor de straatcollectie die op 28, 29 en 30 juli in het kader van de Federatie „Nazorg-B.L.O." door de afdeling Haar lem in Zandvoort wordt gehouden, doen de organisatoren een beroep op collec tanten, in het bijzonder de padvinders, zich voor dit doel bij het secretariaat in Haarlem op te geven. (Van een medewerker) De veilingklok draait weer. Afge lopen weekeind zijn de beide grote veilingen in Lisse met hun officiële verkoopseizoen begonnen. Onder zeer grote belangstelling, want behalve zij die zich reeds tot kopen ter veiling hadden begeven waren er weer velen die zoals gebruikelijk poolshoogte kwamen nemen over het prijzenverloop en de eerste aanvoeren op dikte en kwaliteit wilden monste ren. „Een eerste veiling is heel belang rijk", zei de heer P. Oosterveer, een der directeuren van de coöp. bloem bollenveiling van het Hollands Bloem bollen Genootschap (H.B.G.) te Lisse. De mensen komen op zo'n eerste vei ling informeren, polsen, zoeken en tas ten naar de grootte van de oogst, de kwaliteit van het gewas en niet te vergeten naar de verwachtingen aan gaande de export. Dit laatste is ten slotte immers de grote spil waar de handel in bollen om draait. Binnen enkele weken, misschien reeds dagen zullen we over het verloop van de handel via de „klok" wel wat meer weten. Bij de prijsontwikkeling spe len de vraag van de export en de oogst beiden een hartig woordje mee. Met die oogst schijnt het over het algemeen mee te vallen. Lange tijd heeft het vak gevreesd dat de langdu rige droogteperiode, waardoor het gewas vroeger dan normaal afstierf, van kwa lijke invloed op de oogst zou zjjn, maar de opbrengst van de hyacinthen b.v., het gewas dat voor het merendeel in de oude bollenstreek wordt geteeld, zal de verwachtingen wel verre overtreffen. Wat de tulpen betreft, deze schijnen over het algemeen wat minder te zijn dan de hyacinthen, maar toch ook weer beter dan men verwacht had. Natuurlijk zijn er uitschieters, zowel naar boven als naar beneden en ook de soorten zelf tonen hier en daar grote verschil len, maar dat kan diverse oorzaken heb ben waarbij vooral in abnormale weersomstandigheden de grondstruc tuur een grote rol kan spelen. Zo geven soms de toch niet ais „woeste groeiers" bekend staande dubbele vroege tulpen en enkele als zodanig bekende andere soorten hier en daar zeer bevredigende opbrengsten. Overigens moet men al tijd voorzichtig zijn de schatting van de oogst af te meten naar de aanvoeren in het begin van het seizoen. Een be kend gezegde in de bollenstreek luidt: „Wacht U voor datgene dat er nog niet is!" Worden de oogst verwachtingen ln de zgn. oude bollenstreek dus over het al gemeen gunstig beoordeeld, datzelfde mag ook gezegd worden van Kennemer land, de streek benoorden Haarlem en over het Noordzeekanaal tot Castricum, zichten in Anna Paulowna en Breezand, tussen Alkmaar en Den Helder, schij nen evenmin veel van het algemene beeld af te wijken. Wat Julianadorp betreft, de oude polder Het Koegras even ten zuiden van Den Helder, hier over weten we nog niet veel. Daar wordt b.v. zeer veel zgn. „jong goed" van hyacinthen geteeld dat niet als le verbaar aan de markt komt en de tul pen daarvandaan komen meestal niet in de tussen- of veilinghandel terecht, omdat het merendeel der kwekerijen al daar eigendom is van zuidelijke export- huizen die hun bollen overwegend zelf verwerken. In de kleistreken is het even anders. Hoewel men in de streek tussen Hoorn en Enkhuizen, met als handelsmiddel punt de veiling „West Friesland" te Bovenkarspel, zeker niet van een over de gehele linie slechte oogst mag spre ken, komen er toch wel zoveel afwij kingen in de opbrengsten voor dat men vreest dat het totaalbeeld matig zal zijn. De prijzen waren op de eerste vei lingen in Lisse over het algemeen re delijk te noemen met een tendens naar de stijve kant. Dubbele vroege tulpen bleken reeds sterk gevraagd. Voor partijen van Oranje Nassau b.v. werden prijzen besteed van 12.40 per honderd „twaalven", 11.80 voor de „elven" en 8.20 voor bollen van tien centimeter omvang. Fosteriana Princeps noteerde in deze maten resp. 16.10, 15.50 en 11.90. Zelfs een soort als Cramoisie Brillant, al jaren lang zeker geen top hit meer, noteerde nog bijna acht gul den. Enkele soorten crocussen bleken eveneens gevraagd en brachten daarom ook goede prijzen op. Voor zift negen draaiden deze zo om de vier gulden, voor de twee maten daar beneden resp. rond drie en twee gulden. Als we nü bedenken dat de exporteur op deze prjj- zijn z'n winst nog wel zal willen leggen (als hij dat tenminste nog kan) dan zullen het voor de buitenlandse afne mer toch geen goedkope bolletjes meer zijn. eenhoping van werk door het zeer snel le afrijpen van vele soorten tulpen te gelijk. Maar ook de rooimachine kan een aandeel ln de beschadigingen heb ben gehad, direct zowel als indirect. Indirect omdat vooral veel oudere ar beiders niet voldoende zijn ingesteld op het tempo van de rooimachine. De vakkennis en de feeling van de rooi- machinist spelen in dit geval een niet te miskennen rol. Het machinale rooien (en planten) van bollen staat nog in de kinderschoenen. Het is goed dat op verschillende tuinbouwcursussen de zo genaamde landbouwtechniek meer en meer onderwezen gaat worden om de jonge arbeider vertrouwd te maken met de machine. De tijd werkt ten gun ste van de tuinbouw-mechanica. Thans nog aanwezige fouten van de machines moeten en zullen worden weggenomen en een korps van landbouwmachinisten moet in de bollenstreek worden opge leid. In dit verband gezien zijn de loonbedrijven op tuinbouw-mechanisch terrein, werkend met voldoende ge schoold technisch personeel voor het fijnere plant- en rooiwerk, in de bol lenstreek zeker nog niet dik gezaaid. De omstandigheden waaronder met de rooimachine kon worden gewerkt zijn dit jaar tot nu toe wel uitermate gun stig, maar deze omstandigheden zijn niet ieder jaar dezelfde. Dit probleem is nog lang niet opgelost! Waarover men nu reeds veel hoort klagen is de grote hoeveelheid bescha digde bollen. Aan de ene kant wordt Uitgeest en Akersloot. De oogstvooruit- I dat geweten aan de tijdelijk grote op- Binnen enkele weken zullen de werk zaamheden aan de Dreef voltooid zijn. Daarmee wordt het belangrijkste werk ter verbetering van de verkeerssitua tie rond het Houtplein voorlopig afge sloten. Op bovenstaande tekening ge ven wij een overzicht van de belangrijk ste verbeteringen die in de afgelopen jaren tot stand zjjn gekomen. Boven dien zjjn met stippellijnen enkele ver beteringen aangegeven die nog tot stand gebracht moeten worden. De ver beteringen waren dringend noodzake lijk, omdat bedoelde wegen een belang rijke schakel vormen in het verkeer van Amsterdam naar Zandvoort en de Bol lenstreek. De straten konden het ver keer niet meer verwerken. Enige jaren geleden is men begonnen met het asfalteren van de Rustenbur gerlaan. Twee jaar geleden, toen de trambaan Amsterdam-Zandvoort ver dween, heeft men de Tempelierstraat van een nieuw wegdek voorzien. Men heeft er stenen gelegd en geen asfalt- wegdek, omdat zulk een wegdek min der goed bestand is tegen de uitlaatgas sen van de autobussen. Als busstation is de Tempelierstraat natuurlijk van groot belang. Bovendien werd twee jaar geleden een begin gemaakt met de reorganisatie van het Houtplein. De ro tonde verdween en maakte plaats voor een ingenieus systeem van verkeersge leiders, zodat de verkeersstromen oost- weet en noord-zuid elkaar op het Hout plein kruisen, beveiligd door verkeers- llCVerleden jaar is de Paviljoenslaan verdubbeld. De wegbreedte is van 6 op 7! meter gebracht. Op de tekening kan men het toekomstig belang van deze verbetering zien. De Paviljoenslaan ver- bfndt immers de Dreef met de Kam- nerlaan die binnen afzienbare tijd op ?f meter breedte wordt gebracht en aan zal sluiten op de Buitenrustlaan en de Buitenrustbrug, waardoor een nieu we verbindingsweg Amsterdam-Zand voort tot stand gebracht wordt. Kort geleden heeft de gemeente de benodig de grond van de Kamperlaan in eigen dom ontvangen. Ook is verleden jaar de Kleine ftoutweg verdubbeld. De weg heeft nu twee rijbanen van zes me ter breedte. Het is een bijzonder aan- trekkelpe weg geworden, die het Zui- derhoutpark een betere verbinding met de stad geeft, en die op bijzonder aan- trpkkeliike wijze is ingepast in het land schap ter plaatse. De trottoirs hebben geen randen, hetgeen het landelijk ka rakter van de weg ten goede komt. Dit jaar tenslotte heeft men de Baan en het Frederikspark gereorganiseerd. Vooral de weg door het Frederikspark heeft een ander tracé gekregen, waar door de aansluiting op de Rustenburger laan soepeler verloopt. Beide rijbanen zijn nu 6 y, tot 7 meter breed. Tevens heeft men de Dreef verbreed, waar door de breedte van de rijbaan nu van 10 op 12'/j meter is gebracht. Daartoe heeft men'het voormalige westelijke rij wielpad bij de rijweg getrokken. Het wielrijdersverkeer wordt nu over de westelijke ventweg gevoerd. De verbre ding van de Dreef loopt van het Hout plein tot even voorbij de Hazepaters- laan. Op het kruispunt Dreef-Pavil- joenslaan zijn weer verkeersgeleiders aangebracht, die een veilige kruising moeten garanderen. Op de tekening kan men ook onmid dellijk zien, waar het nu nog stokt. De Buitenrustbrug is beslist te smal om het vele verkeer vooral in het toe ristenseizoen, maar ook tijdens de spitsuren te verwerken. Vandaar, dat er plannen in voorbereiding zijn om de capaciteit te verdubbelen. Daartoe kan de bestaande brug verdubbeld worden, maar er kan ook een tweede brug naast worden gelegd. Het meest waarschijnlijke is echter, dat men de laatste oplossing zal kiezen. Onmiddel lijk houdt hiermee verband de nood zaak om de Schipholweg te verdubbe len. Deze belangrijke verkeersader is slechts zeven meter breed. Tussen de gemeente Haarlem en de provincie Noord-Holland bestaat een overeen komst, waarbij Haarlem zich verplicht vóór 1960 de rijbaan van de Schiphol weg tussen de Buitenrustbrug en de gemeentegrens te verdubbelen. Aan de ze overeenkomst kan men beslist de hand niet meer houden, maar toch zal men binnen afzienbare tijd overgaan tot het leggen van een tweede rijbaan aan de zuidelijke zijde van de bestaande rij baan. Tussen beide rijbanen komt een groen strook, terwijl de zuidelijke rijbaan af takkingen zal krijgen naar de stadsuit breiding Schalkwijk. Ook deze grote verbindingsweg door de nieuwe stads wijk heen, zal binnen afzienbare tijd aangelegd moeten worden. Wanneer deze beide laatste projec ten zuilen zijn uitgevoerd, kan Haarlem beschikken over een redelijk goede doorverbinding voor het verkeer Am sterdamZandvoort en Amsterdam Bloembollenstreek. De noodzaak om spoedig een definitieve verbinding tot stand te brengen, die zoveel mogelijk buiten de woonwijken om ge leid wordt, is reeds vaak genoeg be pleit. De kosten vormen wel de belang rijkste hinderpaal. Zo zal het nodig zijn een nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne aan te leggen, enige honder den meters ten zuiden van de bestaan de en straks verdubbelde Buiten rustbrug. Voorlopig mag men echter al heel gelukkig zijn met de reeds tot stand gebrachte verbeteringen. Onze te kening laat overigens ook duidelijk zien, dat de nieuwe stadsuitbreiding Schalkwijk betrekkelijk dicht bij het centrum van de stad is gelegen, in ieder geval veel dichter bij dan b(j voorbeeld Delftwflk of Sinnevelt. De schilder Nico Molenkamp was met zijn schilderij van een clown, dat welhaast iedere bezoeker is opgeval len, vertegenwoordigd op de tentoon stelling „Start" die dit voorjaar ln Haarlem (Huig van Looy) is geweest. In deze reizende tentoonstelling, jaar lijks nieuw van samenstelling, wordt slechts werk opgenomen van de jong ste schildersgeneratie. Ook Molenkamp is bijgevolg een der jongeren en in zijn groep een opvallende. Zijn „Clown" was een sterk decora tieve weergave waarmee getracht is het wezenlijke van het onderwerp tot uitdrukking te brengen. De tekeningen die hij deze maand op de expositie- zolder van ,,'t Goede uur" tentoonstelt vertonen een zelfde streven. In een en kel gebaar van de penseel met trans parante zwarte waterverf, poogt hij het wezenlijke van zijn onderwerpen te bepalen. De vorm en de massa zijn daartoe dienstig, en hij komt tot heel gespannen weergave van vooral dieren en kinderen. Mede door het materiaal doen deze tekeningen wat Japans aan. Bij interieur en landschap concen treert Molenkamp zijn aandacht op een zo sterk mogelijke groepering van het zwart en het wit, wat ook weer een decoratieve bezigheid is. Enkele van zijn grotere tekeningen willen op een meer tastende manier de gevoelighe den van contour en plastische waar de en van de beweging van het onder werp geven. Men ziet hier een tentoonstelling van gave en boeiende tekeningen waaruit tevens blijkt dat de maker een ernstig werkend kunstenaar is die traditie en verworvenheden van onze tijd met el kaar in het spoor weet te zetten. L.T. Het hotel „De Schelp" aan de Dr. C. A. Gerkestraat te Zandvoort, dat in ge bruik is geweest als opvangcentrum voor uit Indonesië gerepatrieerden, krijgt een andere bestemming. Dit gebouwencomplex is aangekocht door de N.V. „Verzicht" te Leidschen- 'am. Men is van plan in de beide vleu gels aan weerszijden van het centrale gebouw 97 flats in twee woonlagen te maken voor zomerverblijf. Deze flats voldoen, wat grootte en indeling betreft, niet aan de eisen van de plaatselijke' bouwverordening, welke bij uitsluiting betrekking heeft op permanente wonin gen. B. en W. zouden op grond van die verordening de bouwvergunning voor dit werk moeten weigeren. De flatjes zijn echter zeer geschikt om als vacantieverblijf te dienen en burgemeester en wethouders hebben dan ook naar middelen gezocht om de totstandkoming van een aantal aan trekkelijke vacantiehuisjes in Zand voort mogelijk te maken. Daartoe is een ontwerp „Zomer- huizenverordening" samengesteld con form een landelijk toegepast model, op enkele punten aangepast aan bijzonde re plaatselijke omstandigheden. De aan de gemeenteraad van Zand voort ter vaststelling aangeboden ont- werp-verordening stelt aan de construc tie en indeling van zomerhuizen be langrijk lagere eisen, dan die welke krachtens de bouwverordening voor woningen gelden. Nochtans zijn deze eisen wel van die aard, dat een tijde lijk verblijf daarin uit een oogpunt van gezondheid en zedelijkheid volkomen verantwoord is. Deze verordening zal ook van toepassing zijn op zomerhui zen, die voorzover de bouw daarvan volgens het uitbreidingsplan is of wordt toegelaten eventueel elders in Zand voort gesticht zullen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3