IRAK aan de rand van burgeroorlog Communisten dagen het regime van Kassem uit m Burger-deelnemer houdt record in Blériot-race |jj .1 In de plaats van wat aspirine Raket ontploft, drie militairen omgekomen Vliegtuig lanceert opeens dodend oefenprojectiel Vragen in Lagerhuis over de arrestatie van Podola Luchtbrug Zandvoort J. de Wit f Twee echtparen omgekomen Hf R.A.F.-off icier door leiding van de wedstrijd gediskwalificeerd Amalfi Vermaarde Brit in Blériot-race vermist Waarom is verdachte van moord op Britse agent in ziekenhuis heiand? Pyromaan op de Veluwe? Paus te Castel Gandolfo ƒ10.000 uit auto- cabine gestolen Vijf jaar tegen Glezos geëist Het weer BLOEDBAD IJN KIRKOEK Ontploffing op zeiljacht Twee gewondenvan wie één zeer ernstig Bij Utrecht en Turijn Acht doden bij onge lukken op de weg Koninklijk gezin in OP VLIEGBASIS EINDHOVEN Voorzitter H.K.W. Vier keer bosbrand achter elkaar In Laren Daders in arrest Militaire patrouille verdwaalt in oerwoud Zonnig Aan zee Het weer in Europa MAANDAG 20 JULI 1959 83sfe JAARGANG No. 30268 1 -A In Suriname TOTALE OPRUIMING BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bjjkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-noogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544. De viering van de eerste verjaardag Van de Iraakse revolutie blqkt heel wat minder onbewolkt te zqn verlopen dan aanvankelijk werd aangenomen. Pre mier Kassem heeft gistermiddag een radio-rede gehouden, waarin hjj beves tigde, wat westelijke correspondenten, die uit Bagdad terugkeerden, kort te voren in Beiroet hadden gemeld, n.l. dat er vooral in Kirkoek ernstige bot singen hebben plaats gehad tussen na tionalisten en communisten. In de semi- officiële Egyptische bladen wordt zelfs gesproken van een volslagen burgeroor log. In april v..n dit jaar is te Kirkoek een door Egypte geïnspireerde staats greep door generaal Karim Kassem met geweld onderdrukt. Gisteren deed Kas sem een beroep op de natie zich niet door „blind fanatisme" te laten leiden. „Ik veroordeel datgene, wat onlangs in Kirkoek is gebeurd Ik hoop, dat wq niet gedwongen zullen worden opnieuw geweld te gebruiken". Eerder op de dag Is door radio Bagdad een legercommu niqué omgeroepen, waarin werd mee gedeeld, dat een „bijzondere commis sie van onderzoek" naar Kirkoek is ge zonden. Kassem heeft gisteravond op een mas sale bijeenkomst van rooms-katholie- ken in Bagdad gezegd in staat te zijn ie der te vernietigen, die tegen de zonen van het volk in verzet komt. Wat in enkele steden en dorpen, en in het bijzonder in Kirkoek is gebeurd, is een manifes tatie van wreedheid en blinde dweperij. De premier zei, dat naïeve soldaten er van door zijn gegaan. Hij gaf alle mili tairen, ongeacht hun rang, bevel al leen orders van het hoofdkwartier op te volgen. Kirkoek ligt ongev-er 250 km. ten noorden van Bagdad en vormt het cen trum van de belangrijkste olievelden van de Iraakse petroieummaatschappij. Westelijke correspondenten, die naar Bagdad zijn geweest om daar op 14 ju li de feestelijkhrde: ter gelegenheid van de eerste "erjaardag van de Iraakse revolutie te verslaan, vertelden na hun terugkeer in Beiroet en Damascus, dat «r zich op die feestdag in heel Irak on- o->i.«Keldheden hebben voorgedaan, die Zaterdagmiddag om half zes ls ta een motorjacht op het IJ te Amsterdam een ontploffing ontstaan, waardoor de twee opvarenden van het jacht n.l. de 49-jarige mevr. A. Westink en de 22- jarige jongeman J. te Have in het wa ter werden geslingerd. Beiden werden gewond. Mevr. Westink was er het ergst aan toe. Zjj had vele brandwonden opgelo pen en is in het Binnengasthuis opge nomen. Haar toestand is zorgwekkend. De jongeman was minder ernstig ge wond maar ook in het ziekenhuis opge nomen. De drijvende brandspuit „Jan van der Heijden" heeft de brand op het jacht geblust. Een passerend zeil jacht heeft de beide gewonden uit het water gehaald en overgezet op een snelvarende motorboot, die hen naar de wal bracht. De rijkspolitie stelt een onde rzoek in naar de oorzaak van de ontploffine en vraagt de opvarenden van het jacht, die de gewonden opnamen, om zich met haar in verbinding te stel len. Op de rijksweg Utrecht-Den Haag ls zaterdagmiddag het Haagse echtpaar K. verongelukt. De man reed, met zijn vrouw als duopassagiere, op de motor, toen een vrachtauto die hem inhaalde, hem afleidde. Daar do motor nogal zwaar beladen was, begon ze te slin geren. De echtelieden vielen op de grond en de vrachtauto overreed de slachtoffers. Zjj waren vrijwel op slag dood. De heer en mevrouw P. L. Baljcu uit Zeist zijn in de buurt van Turijn om het leven gekomen. Zq hadden hun va kantie in Italië doorgebracht en op de terugweg kwam hun auto in botsing met een Italiaanse sportwagen. De heer Baljeu vloo' bij de botsing door de voorruit en was direct dood, zijn wouw overleed later. De Italiaanse wagen werd beschadigd, doch de bestuurder bleef ongedeerd. Het twaalfjarige jongetje S. H. uit Den Haag werd zaterdag gedood toen hij met zijn fiets onder een vrachtauto raakte. De jongen had geen voorrang verleend an een naderende vrachtauto ®n slipte in de tramrails, waarna hij onder het achterwiel van de auto kwam Vermoedelijk tengevolge van het sprin gen van een voorruit reed zaterdag morgen een auto op de rijksweg tussen regelen en Belfeld in volle vaart tegen ?en boom. De bestuurster, de veertig- Jarige echtgenote van dokter W. uit Reuver en moeder van zeven kinderen, Was vrijwel op slag dood. Het vijftienjarig meisje H. P., dat op haar fiets op het Vredenburg te Utrecht reed. werd door een vrachtauto over reden en gedood. In het Julianaziekenhuis te Apeldoorn ls overleden de 61-jarige Z.S. uit die Plaats. Toen de man op de hoofdweg lh Loenen plotseling linksaf sloeg, reed *en hem achteropkomende motor hem Aan. aan zeker vijftig mensen het leven heb ben gekost. Egyptische journalisten spreken van honderd doden. Een zeer straffe censuur is er oorzaak van, dat hierover aanvankelijk niets tot de buitenwereld is doorgedrongen. In de stad Kirkoek moet het op 14 juli tot een botsing zijn gekomen tussen communistische Koerden en leden van een nationalistische stam. De commu nisten zouden acht nationalisten hebben opgehangen aan lantaarnpalen en de lijken van twee anderen door de stra ten hebben gesleept. Een regiment mi litairen, dat de plaatselijke orde-troe pen te hulp zou komen, liep, aldus deze berichten, over naar de communisten, die thans een deel van de stad zouden beheersen. Ook in de Iraakse hoofdstad, Bag dad, kwam het tot ordeverstoringen. Op het ogenblik, dat premier Kassem de grote parade gadesloeg, werd de president van het militair gerechtshof in Bagdad, de anti-communistische ko lonel Sjansoedin Abdoellah, in zijn wo ning door communisten aangevallen. De kolonel vroeg telefonisch om hulp en bestreed daarna de aanval lers met zijn revolver. Minstens vier heeft hij daarbij verwond. UPI meldt zelfs dat de kolonel vijf of zes aan vallers heeft gedood. Later arriveer de een legereenheid, die de aanval lers verdreef. Het huis van de kolo nel staat nu onder bewaking. Het communistische blad „Ittihad al- Sjaab" meldt, dat nationalisten te Sa- mawa twee mensen hebben doodge schoten. Vrijdag zou een communisti sche menigte een aanval hebben ge daan op de pas heropende kantoren van het anti-communistische dagblad „Bagdad". De ruiten gingen aan scherven, papier en meubilair werden op straat gegooid. De gouverneur-generaal van Irak, brigade-generaal Abdi, heeft gister avond een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat velen zijn gedood bij de ongeregeldheden te Kir koek. De toestand is volgens de ver klaring thans weer normaal. Volgens de verklaring van de briga de-generaal zijn er ook aanvallen ge daan op zekere gebouwen. In verband met de wereldkampioenschappen wielrennen op de weg, die 15 en 16 augustus a.s. te Zandvoort gillen wor den gehouden, en waarbij de renners ook, over de boulevard zullen rijden, worden op het ogenblik over het Zandvoortse boulevard luchtbruggen geslagen om het de bezoekers van het strand mogelijk te maken over het parcours heen vanuit het dorp toch de zee te bereiken. Een burger die deelneemt aan de Blériot-race, de Brit Eric Bylands, houdt thans het record in de race. Ry- lands, directeur van de luchtvaartmaat schappij „Skyways", legde gisteren de afstand tussen Marble Arch te Londen en de Are de Triomphe te Parijs af in 41 minuten en 41 seconden. Weliswaar had een officier van de Britse lucht macht, Williams, de afstand zaterdag in 41 minuten en 14 seconden afgelegd, maar diens snelle reis is gisteren on geldig verklaard. Iemand van de wed- Het koninklijk gezin op vakantie in Amalfi: H. M. Koningin Juliana en de beide prinsessen tijdens een autotochtje. De 13-jarige zoon van een Amerikaanse neger-sergeant, die in Italië dient, heeft zaterdag, volgens V.P.I., te Lambarene aan prof. dr. Albert Schweitzer een chèque ter waarde van 1,5 miljoen gulden overhandigd, als symbool voor een hoeveelheid medikamenten, die 4,5 ton weegt. De jongen, Robert Hill, had generaal Lindsay, bevelhebber van de NATO- luchtstrijdkrachten in Zuid-Europa, waar zijn vader bij dient, een buisje aspirine gezonden, met een briefje erbij waarin hij de generaal vroeg het door een van zijn vliegtuigen in Lambarene te laten bezorgen. Robert was op die gedachte gekomen na het lezen van een boek over het werk van dr. Schweitzer. Er werd nogal wat publiciteit gegeven aan zijn briefje, en een Italiaanse radiozender begon een inzameling, die 1,5 miljoen gulden opbracht. De Italiaanse regering stelde een vliegtuig beschikbaar om de voorraad over te brengen. Dr Schweitzer kan slechts een halve ton medikamenten bergen bij zijn ziekenhuis te Lambarene. De overige vier ton zijn op zijn verzoek op geslagen in een pakhuis te Libreville, waar alle artsen van de republiek Gabon hun voorraden medikamenten kunnen komen aanvullen. strijd-leiding, die te Londen Williams' diskwalificate bekendmaakte, wilde niet zeggen wat de reden van deze maatregel is. Hq zei alleen dat de wed strijdleiding slechts diskwalificeert in het geval van een inbreuk op de regels. Over de terugreis van de Are de Tri omphe naar de Marble Arch deed Ry- lands 42 minuten en 33 seconden. Hij maakte gebruik van motorfietsen, au to's, hefschroefvliegtuigen en een straal jager. Met zjjn retourvlucht maakte Ry- lands eerst ook nog aanspraak op de derde prijs, maar een luitenant-kolonel van de Britse luchtmacht, Maughan, heeft Rylands gisteravond van de der de plaats verdrongen. Hij legde de af stand Parijs-Londen in 42 minuten en 30 sec. af. De tweede plaats is nu voor de Britse luchtmacht-officier Norman Ryder, die gisteren in 42 minuten en zes seconden Londen bereikte. Ryder deed zijn poging met motorfietsen, hef schroefvliegtuigen en een straaljager. Er zijn gisteren bijna zeventig pogin gen gedaan. Hierbij was ook die van de directeur van het circuit Zandvoort, de heer J. B. Th. Hugenholtz, die de af stand Londen-Parqs in een uur, een mi nuut en 35 seconden heeft afgelegd. Hij maakte gebruik van een „Hirondelle"- sportauto te Londen, een Fokker-straal- trainer voor de vlucht over het Kanaal en een andere sportauto te Parijs. De man van de Britse vakantiekampen, Billy Butlin, deed er een uur, een mi nuut en 33 seconden over. Hij vloog in een vliegtuig met een zuigermotor, na melijk een „Spitfire". Vliegtuigen van de zee-reddingsdienst van de Britse marine zijn vanmorgen in alle vroegte opgestegen om 'n speur tocht te beginnen naar een sportvlieg tuigje, een Tiger Moth, dat sinds gis termiddag met twee inzittenden wordt vermist. Ook de scheepvaart in het ge bied tussen Dungenes, Beachy Head en Dieppe kreeg vanmorgen het verzoek naar het toestel uit te kijken. De Tiger Moth, die geen radio aan boord heeft, nam deel aan de Blériot-race over Het Kanaal. Het wordt mogelijk geacht dat het toestel in zee ls neergestort, maar het ziet er naar uit dat de „vermissing" berust op een kwalijke reclame-stunt. Een van de inzittenden is namelijk de reclame-agent van een Britse televi sie-schoonheid. De directeur van het be treffende reclame-bureau heeft vanmor gen al laten weten, dat men wat hem betrof de naspeuringen wel kon staken. HU verklaarde van „een onbekende vrouw" telefonisch bericht te hebben ontvangen, dat de reclame-agent en de piloot van het vliegtuig in veiligheid zUn. Later op de ochtend deelde hq me de van het tweetal uit Frankrijk een lang telegram te hebben ontvangen. Het was zo lang zei hq, dat hij nog geen tijd had gehad het allemaal te lezen. Maar vast staat, zo verklaarde hij, dat de bei. de mannen in veiligheid zijn. Ondanks deze mededelingen zijn de naspeurin gen ter zee en in de lucht voortgezet. De piloot van het toestel is de 67- jarige Engelse majoor Christopher Dra per, bijgenaamd „de gekke majoor", die zes jaar geleden voor een sensatie zorg de door onder vijftien Londense brug gen door te vliegen. Hij deed dit om te bewijzen, dat hij niet te oud was om te vliegen. Majoor Draper heeft zijn bijnaam gekregm wegens zijn vermetel optreden als piloot in de eerste wereld oorlog. Bjj een ongeluk dat voor zover be kend nog nimmer in ons land is voor gekomen, zqn drie militairen gedood en één gewond. Het ongeval gebeurde op de vliegbasis Eindhoven, toen een oefenraket welke door enkele militai ren onderaan een vliegtuig was gehan gen, plotseling werd afgevuurd en vqf- tien meter verder in de berm ontplof te. Twee mannen waren direct dood. het waren sergeant H. B. van Rossum uit Eindhoven, 26 jaar en gehuwd, en soldaat J. D. J. van Maasakkers uit Nuenen, 21 jaar en ongehuwd. Soldaat J. M. Hakkaart uit Leiden, eveneens 21 jaar en ongehuwd,, liep zware ver wondingen op en overleed later in het ziekenhuis te Tilburg. Sergeant eerste klasse G. van Londen uit Meerveldho- ven, 34 jaar en gehuwd, werd licht ge wond. De mannen behoorden tot het Bewa- penings- en Electronica-squadron en hadden tot taak een aantal vliegtuigen van raketten te voorzien in verband met vandaag boven de Vliehors te hou den oefeningen. Het viertal was bijna klaar met het werk. Er restte nog een vliegtuig, een F84F-Thunderstreak. Toen de militairen ook onder de vleu gel van dit toestel de raket hadden ge hangen, trad onverwacht de lanceer- inrichting in werking. Dit ging gepaard met een hevige vuurstraal en een ge weldige luchtdruk. De raket kwam in de berm terecht en explodeerde met een zware klap. Hoe dit is kunnen gebeuren, staat nog niet vast. Men schiet de raketten van de cabine uit af. Nadat zq zijn be vestigd moet men altijd nog de appa ratuur doormeten om na te gaan of er geen kortsluiting is ontstaan. Men ver moedt nu, dat bij het doormeten op een of andere wijze de lanceerinrich- ting plotseling is gaan werken. Er wa ren geen ooggetuigen bij het ongeval. Men weet dus ook niet of de slachtof fers door de explosie dan wel door het vuur uit de lanceerbuis zijn getroffen. De gewonde militair kon voorlopig niet worden gehoord, omdat hij ook een shock heeft opgelopen. Er wordt voor zover mogelijk, een grondig onderzoek ingesteld naar de oorzaak en de toe dracht van het trieste ongeluk. De leider van de Britse liberale party, Grimond, heeft, evenals een aantal Lon dense bladen, vandaag uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over de omstan digheden welke er toe hebben geleid, dat de 30-jarige Gunther Podola, ver dacht van de moord op de Londense rechercheur Purdy, in een ziekenhuis is opgenomen, nadat hq door de politie was ondervraagd. De liberale leider zal de minister van binnenlandse zaken, Butler, in het Lagerhuis over de kwestie ipterpelleren. TTpn woordvoerder van Scotland Yard heeft meegedeeld dat Podola niet ernstig ziek is. Hq werd vrijdag, de dag na zqn arrestatie, op raad van een politie-arts naar een ziekenhuis overgebracht. Een advocaat, die hem juridische bijstand wil verlenen, werd echter niet bij de arrestant toegelaten, De Apeldoornse brandweer- en bos- brandweercorpsen zyn zondag vier maal uitgerukt voor hel hcdw.ngei van bos- I branden. Des morgens brak brand uit in een perceel heide- en vliegdennen 1 aan de Richtersweg te Ugchelen. Ter wijl het vuur nog woedde brak brand uit aan de Marten Orgeslaan, eveneens in Ugchelen. Later op de middag kwam voor de tweede maal aan de Richters- weg het vuur op en toen deze brand nauwelijks was bedwongen, werd de brandweer gealarmeerd voor een brand aan de Crimweg te Hoenderlo. Het vermoeden bestaat dat in Ugche len een pyromaan aan het werk is. Manschappen uit de garnizoenen van Weert en Roermond hebben geassis teerd bij de blussing van een bos en heidebrand in Asten omdat diens toestand een gesprek niet zou toestaan. De liberale „News Chronicle" is van oordeel dat de toestand van Podola oor zaak van te veel geruchten is geworden. „Ongegronde geruchten over de politie doen veei kwaad", aldus het blad. De conservatieve „Daily Mail" schrijft dat het publiek „graag zou willen weten waarom de man nog niet in staat van beschuldiging is gesteld". De socialistische „Daily Herald" is van oordeel dat „de bezorgdheid groeit bij eenieder die het bewaren van de goede naam van de Britse justitie ter harte gaat". Volgens dit blad moet het publiek op de hoogte worden gesteld van Podola's toestand. Bovendien zou er onverwijld een advocaat bij hem moeten worden toegelaten. De rechts georiënteerde „Daily Sketch" schrijft dat er mogelijk een volkomen aanvaardbare uitleg is waar door de arrestant thans half bewusteloos in een ziekenhuis ligt. „Als dat zo is, laat ons die uitleg dan horen", aldus het blad. Een colonne van vier zwarte auto's geëscorteerd door tien Italiaanse mo toragenten, heeft gistermiddag de Paus en zijn gevolg van het Vaticaan over gebracht naar Castel Gandolfo. Kort na zijn aankomst verscheen de Heilige Va der op het middenbalkon van zqn zo merpaleis om de ongeveer 10.000 men sen toe te spreken, die zich beneden op het pleintje hadden verzameld. „Ik zou hier graag eerder voor een ver blijf zVjn gekomen", aldus de Paus, „maar de tijd staat ons niet altijd toe te doen wat wij willen". De Paus zei een paar dagen of weken in Castel Gan dolfo te zullen blijven. Morgenochtend keert hij voor korte tijd naar het Vaticaan terug om de Ja panse premier, Nobosoeke Kisji, in audiëntie te ontvangen. iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiimimiiiiiiitiimitH Hoe belangrijk het kan zjjn autonum mers te noteren of te onthouden is weer eens gebleken tijdens het onderzoek, dat de rechercheurs van de politiekorp sen van Laren en Bameveld binnen 48 uur op het spoor bracht van twee jeug dige dieven, die vorige week in de cabi ne van een vrachtauto ruim tien mille buit maakten. Des avonds had een vrachtautochauffeur van een kaasfir ma uit Huizen zijn wagen geparkeerd voor een uitspanning in Barneveld, waar hij koffie ging drinken. Hij had de cabine goed afgesloten. Niettemin wis ten de jongelieden, die de chauffeur in een huurauto waren gevolgd en op het geschikte moment wachtten om hun slag te slaan, een raampje te forceren en de cabine binnen te dringen. Zij moeten volledig van de situatie op de hoogte zijn geweest. Snel gristen zij twee tassen uit de wagen en verdwe nen met het geld en met wat particu liere eigendommen van de vrachtrijder. Onmiddellijk nadat de chauffeur na ontdekking van de vermissing de poli tie had gealarmeerd, werd de jacht in gezet. De daders wisten echter niet dat iemand het nummer van hun wagen had genoteerd. Het nummer werd ter kennis van de politie gebracht. Het spoor leidde naar Laren en Blaricum waar de rechercheurs vrijdagnacht de twintigjarige K. en de even oude H. van hun bedden lichtten. Na een uren lang verhoor sloegen de jongens einde lijk door. De tassen hadden zij met ste nen verzwaard in de Eemmonding on der de waterspiegel laten verdwijnen. Zaterdagmorgen doken daar enkele re chercheurs in alle vroegte om de tassen op te halen. Ook het grote geldsbedrag is bijna geheel terecht. Van het reste rende deel hadden K. en H. reeds een tweedehands auto gekocht, die inmid dels in beslag is genomen. De auditeur-militair bij de krijgsraad In Athene die Manolis Glezos en zestien anderen, beschuldigd van verraad, be recht, heeft zaterdag tegen twee be klaagden, Voksos en Tikalinos, de dood straf geëist. Tegen Glezos is vqf jaar gevangenisstraf, een hoge boete, drie jaar verbanning en verlies van burger rechten gedurende zeven jaar geëist. Voor tien beklaagden is vrijspraak ge vraagd. Dit meldt Reuter. Glezos is de man geweest, die in de strijd tegen de Duitse bezetters de ha- kenkruisvlag van de Acropolis heeft ge rukt. Hq nam verder deel aan de com munistische opstand van 1948, werd hiervoor veroordeeld, doch kreeg later gratie, Glezos zou in de laatste tijd con tact hebben gehad met een lid van de in Griekenland verboden communisti sche partij, die naar Griekenland zou zijn gestuurd om een spionagesysteem op te bouwen. (Van een verslaggever) In zqn woning in Bussum is vanmor gen onverwacht overleden de heer J. de Wit, de voorzitter van de H.K.W., de Nederlandse katholieke bond van ad ministratief, verkopend en verzekerings- personeei St. Franciscus van Assisië. De heer De Wit, die vader was van een gezin van tien kinderen, is 53 jaar ge worden. De laatste maanden liet zijn ge zondheidstoestand enigszins te wensen over. De heer De Wit is twaalf jaar lang de bekwame en alom gewaardeerde voorzitter van de H.K.W. geweest. Bij na een kwart eeuw was hij lid van het bestuur van de bond. Hij is ook jaren lang president geweest van het inter nationaal verbond van christelijke or ganisaties van beambten. Hij was be stuurslid van de K.V.P. en bekleedde nog verscheidene andere functies in het politieke en syndicale leven. Ruim een jaar geleden werd hij begiftigd met het ridderkruis van de Orde van St. Grego- rius. In het hospitaal in Paramaribo zijn opgenomen drie leden van een militaire patrouille, die drie dagen op de Browns- berg in Suriname verdwaald is ge weest. De patrouille bestond uit ser geant Wagenaar, de soldaten Boekhorst en Vrede en de marechaussee Groene- woud. Twee weken geleden was deze patrouiL le op terreinverkenning naar de Maza- roni-top uitgezonden. Zq zou de volgende dag terug zjjn in het kamp. Het terrein was zeer slecht, waardoor de patrouille diverse omwegen moest maken. Hier door raakte men de richting kwqt. Twee militaire zoekpatrouilles zond men er op uit, terwijl '•ovendien Bosnegers en Indianen in de buurt en een vliegtuig van de Surinaamse luchtvarvtmaat- schappq van de lucht uit medewerking verleenden. De patrouille werd twee da gen later met behulp van de waarnemin gen uit het vliegtuig, gevonden. Zij was op slechts twee km. van het bivak door uitputting blijven steken. De vier man nen hadden voedsel voor slechts een dag bij zich en waren erg verzwakt door de drie dagen, die zij reeds zonder voed sel in het oerwoud hadden moeten door brengen. Advertentie B^RIELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (ÓIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235Q6 Verwachting tot dinsdagavond (op gemaakt 11.15 uur) Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen west en noord. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.44-20.48. Maan: 21.12-6.31. Zomers strandweer met ook morgen flinke perioden van zonneschijn. In de middag zwakke wind van zee. Tempe ratuur overdag 22 tot 24 graden Celsius. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: nog fraai strandweer met wellicht iets hogere temperaturen. Station max Weer temp min temp neersi. afgel. gisteren 24 uur Den Helder onbewolkt 22 10 0 Ypenburg onbewolkt 22 11 0 Vlissmgen onbewolkt 22 14 0 Eelde geheel bew. 25 16 0 De Bilt onbewolkt 25 11 0 Twente geheel bew. 27 15 0 Eindhoven mist 27 8 0 Zd.-Limburg onbewolkt 27 12 0 Stockholm zwaar bew. 24 17 0 Oslo onbewolkt 26 14 0 Kopenhagen regen 26 18 0.1 Londen onbewolkt 25 12 0 Amsterdam licht bew. 24 10 0 Brussel onbewolkt 26 10 0 L uxemburg licht oew. 28 15 0 Parijs onbewolkt 28 13 0 Nice licht bew. 26 20 0 Berlijn regen 24 18 3 Frankfort onbe .voikt 31 17 0 München geheel bew 25 16 3 Zünch onbewr lkt 27 14 0 Wenen zwaar bew 24 18 0.5 lnnsbrui- regenbui 20 14 1 Belgrado half bew. 23 17 0 Athene onbewolkt 32 24 0 Rome onbewolkt 33 19 0 Madrid onbewolkt 33 19 0 Mallorca onbewolkt 33 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1