Eerste gediplomeerde N.K.S.-sportjeugdleiders Westen doet Gromyko nieuw tegenvoorstel Geen verandering van naam van Jacob Marisstichting Oud-studenten van Rolduc houden reünie tssj Martadinata voorlopig bevel hebber Indonesische marine PAUL VLAANDEREN Juffrouw T ruelove's obsessie Merkwaardige herinnering aan Tour- de-France-renner Bahamontes De conferentie te Genève Bestuur meent de schilder niet te weinig eer te hebhen bewezen Voortaan om de vijf jaar een samenkomst Weense zusters99 jubileren Folklore-festival te Apeldoorn Veilig Verkeers- actie geslaagd 0LIEST00K IS IDEAAL! MAANDAG 20 JULI 1959 PAGINA 2 Wegenwacht-service Zandwinning en cultuurgronden Kamerlid stelt vragen aan ministers Met prop in de mond Juwelier alarmeert met morsetekens de Londense politie fORT Voorstel aan Haagse raad Carlo Schmid op Schiphol Dochters van Goddelijke Heiland 40 jaar in ons land GEEN GELD: GEEN VERBETERING Van rijwielpad Amster damV eisen Militaire ere-tafels in Breda onthuld Voetgangers op platteland beter op de hoogte Jongen uit Lisse verdwenen (Van een verslaggerver) Zaterdagmiddag is in de St.-Jozef- ulo-schooi aan de Van Ostadestraat te Amsterdam aan zes geslaagde leer lingen van de eerste Sportjeugdleiders- cursus (georganiseerd door de Stich ting Katholieke Sportleidersschool Am sterdam") het diploma uitgereikt in te genwoordigheid van mgr. G. P. J. van den Burg, deken van Amsterdam, en talrijke vooraanstaande personen op sportgebied. De heer Engelbrecht uit Den Haag is ten gevolge van een duik in het Lago Maggiore gewond geraakt. Hij moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Zijn vrouw en dochter stonden toen alleen met de auto in Locarno. Hoofdinspec- teus A. J. M. Mosheuvel van de ANWB- wegenwacht heeft mevrouw en dochter plus auto weer veilig naar hun adres in Den Haag gebracht. Aan de Zwitserse grens heeft de heer Mosheuvel moei lijkheden ondervonden, omdat de grens bewaking hem niet toe wilde laten, van wege zijn uniform. Men meende met een militair van doen te hebben. Het Tweede Kamerlid Kolfschoten (K.V.P.) heeft aan de ministers van landbouw en visserij, van verkeer en waterstaat en van volkshuisvesting en bouwnijverheid de volgende schriftelij ke vragen gesteld: 1. Zijn de ministers bekend met ern stige plannen tot zandwinning op een tweetal plaatsen te midden van hoog waardige cultuurgronden in de Haarlem mermeerpolder en in de gemeente Noordwijkerhout en Noordwtjk, resp. ten behoeve van de aanleg van rijksweg 6 en een kalkzandsteenfabriek, waar mede 60 en 37 hectaren potentiële bloembollengronden voorgoed teloor gaan, het eerste geval bovendien in af wijking van het aan de Kroon ter goed keuring ingezonden streekplan Zuid- Kennemerland 2. Indien vorenstaande vraag beves tigend wordt beantwoord, achten de mi nisters het prijsgeven van zeer waar devolle cultuurgronden uit nationaal- economisch oogpunt geen onherstelbaar grote schade, in vergelijking met de voordelen van de beoogde eenmalige zandwinning en het feit, dat goede bloembollengronden juist in het cen trum van deze cultuur zeer schaars en onvervangbaar zijn, zomede een zeer hoge rentabiliteit bezitten? 3. Indien vraag 2 eveneens bevestigend wordt beantwoord, zijn de ministers dan bereid te voorkomen, dat de voor genomen zandwinning voortgang vindt, en zijn zij eveneens bereid om voor de toekomst maatregelen te overwegen, welke voorkomen, dat onvervangbare cultuurgronden worden afgegraven voor dergelijke doeleinden en ook op plaatsen, welke dit ruimtelijk niet ver dragen? Indien deze bereidheid bestaat, kunnen zij dan mededelen welke voor zieningen ter zake zullen worden getrof fen. Een juwelier in Londen is gisteren door twee overvallers geboeid en be roofd. De dieven lieten de man, die ze ten prop in de mond hadden gestopt, in zijn winkel achter. Hij werkte zich overeind, wist bij zijn telefoon te ko men, draaide met een potlood in de mond het alarmnummer van de politie, 3x9, en sloeg toen metzijn hoofd op het bureau het morsesein SOS. De po litie achterhaalde via de centrale het telefoonnummer en verloste de juwe lier binnen enkele minuten. Er bleek voor 2000 gulden geroofd te zijn. Na het welkomstwoord van de direc teur van de sportleidersschool, di heer Ras, ging de nationaal voorzitter van de NKS, de heer H. J. Thien uj1 Almelo, over tot het uitreiken van de diploma's aan de heren F. J. Bijl, H. Kniesmeijer, G. Hendriksen, J. Tim mer, P. Goossens en F. de Jong. De heer Thien, herinnerde er aan dat slechts een half jaar geleden in de hoofdstad het initiatief werd genomen om de Nederlandse Katholieke Sport bond een eigen sportleidersschool te ge ven. De NKS-voorzitter sprak df wens uit dat er nog vele jeugdige lei ders zullen volgen. Deken mgr. v. d. Burg zette uiteen dat sport een middel voor ziel en li chaam moet zijn en geen doel in zich zelf mag worden. Hij haalde daarbij twee herinneringen op: destijds heeft paus Piux XII een hoge onderscheiding verleend aan de wielrenner Bartali, om dat deze van de sport een apostolaat had gemaakt. De tweede is een per soonlijke ervaring van mgr. van dei Burg aan de vooravond van de Toui de France, die enige jaren geleden in Amsterdam startte. Een der buiten landse deelnemers kwam naar het Be gijnhof en legde daa een ruiker van bloemen in de kapel van de H. Stede. Deze renner was Frederico Bahamonte; uit Toledo, tour-winnaar van dit jaar. „De opleiding is nog in volle gang en over ruim een jaar volgt een tweede groep" aldus de heer Albert Welling, voorzitter van het curatorium der school. Hij dankte directeur en docen ten, die gezorgd hebben dat binnen een half jaar zes geslaagden konden worden afgeleverd (na een serieus examen). „Thans past ons nog bescheidenheid" aldus spreker, „maar in september gaat do school verder haar wieken uitslaan en zo kan er hoop zijn voor de toekomst: eigen gediplomeerde Katholieke Sport- jeugdleiders!". Op verzoek van het westen is de ple naire vergadering van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier, die eerst morgen zou worden gehouden, verschoven naar hedenmiddag. Alge meen wordt aangenomen, dat de weste lijke ministers vandaag een nieuw voor stel indienen, eerst informeel tijdens een lunch met minister Gromyko en vervolgens formeel tijdens de op hun initiatief belegde plenaire vergadering. Het westelijke voorstel, waarover Her- ter Lloyd, Cotve de Murville en Von Brentano zaterdagmorgen in grote trek ken overeenstemming hebben bereikt, omvat de instelling van een semiperma- nente commissie voor het Duitse vraag- De zes „gelukkigen" van de eerste sport leiderscursus, georganiseerd door de stichting „Katholieke Sportleidersschool Amsterdam". Zij ontvingen hun diclo- ma uit handen van de heer H. J. Thien, voorzitter van de N.K.S. Advertentie Als de Haagse gemeenteraad het met burgemeester en wethouders eens is, zal men de naam van de Jacob Ma- ris-stichting niet veranderen. De na zaten van deze grote Haagse schilder hadden in januari van dit jaar een adres aan de Haagse gemeenteraad ge zonden, met het verzoek de naam Ma- ris van de stichting te verwijderen. In het adres stond onder meer de stel ling dat de stichting door haar wijze van optreden in gebreke was gebleven eer te bewijzen aan de nagedachtenis van Jacob Maris. De adressanten had den er, blijkens nadere mededelingen, onder meer bezwaar tegen, dat men de naam van Jacob Maris verbond met een kunstrichting decoratieve of zoge naamde abstracte kunst waarmee de schilders Maris nooit iets hebben te maken gehad. Ook vonden de fami lieleden dat de jurering door de stich ting subjectief was. B. en W. hebben de raad nu voorge steld afwijzend te beschikken op het ver zoek van de adressanten. Zij achten geen termen aanwezig van zodanig ge wicht dat men aan het verzoek zou moe ten gevolg geven. Het is het bestuur van de stichting welk bestuur B. en President Ajoeb Khan van Pakistan heeft persoonlijk de strijd aangebonden met de fietstaxi. Hij heeft zijn minister van verkeer opdracht gegeven in het vervolg voor deze voertuigen geen re gistratiebewijzen meer uit te reiken. De fietstaxi wordt door de president be schouwd als een overblijfsel uit een ko loniaal verleden en hij vindt de praktijk, dat de ene mens zich tegen betaling laat voortrijden door een ander, onmen selijk. Eind 1960 zullen er derhalve in Karatsji en de andere steden van Pa kistan geen fietstaxi's meer zijn. Onge veer 15.000 onderdanen van president Ajoeb Khan, die thans alleen al in Ka ratsji nog zo'n voertuig exploiteren, moe ten tegen die tijd een ander emplooi hebben gevonden. De fietstaxi is een middel van ver voer, dat menig landgenoot zich zal her inneren uit Indonesië. Onder de namen „betja", „betjak" of „tiga roda" reed het ding daar rond als legitieme op volger van de dos-a-dos oftewel de sado. Natuurlijk was de sado niet helemaal in onbruik geraak*-, maar als populair vervoermiddel was zijn plaats toch wel Prof. dr. Carlo Schmid, vice-president van de Westduitse Bondsdag, is zondag via Schiphol naar Reijkjavik gevlogen, waar hij enkele voordrachten zal hou den voor studenten over politieke we tenschappen. Prof. Schmid was verge zeld van zijn dochter Beate. (Van onze Limburgse redacteur) Honderd vijftig oud-studenten van het vermaarde onderwijsinstituut Rol duc (gem. Kerkrade) thans klein-se- minarie van het bisdom Roermond zijn afgelopen weekend weer eens echt Rolducien geworden. In de vertrouwde omgeving uit hun jeugdjaren hebben zij met oude studie genoten vele mooie herinneringen aan vroeger opgehaald. Zij deden dit in de speelzaal van Rolduc, die in alles nog hetzelfde van vroeger is gebleven, even als de studiezaal, waar de reünisten zondag weer eens op de schoolbanken zijn gaan zitten om les te krijgen van hun oud-prefect de zeereerwaarde heer L. Linssen, alsmede van de oud-Roldu- cien dr. W. Roukens. De reünisten werden zaterdag toege sproken door de huidige president van Rolduc drs. H. Jochems, die wijzend op de indrukwekkende „sleeën", waarmee de oud-Rolduciens naar hun Jeugdver- blijf waren gekomen, geestig opmerkte, dat het de oud-studenten van Rolduc, waartoe vele bekende fabrieksdirecteu ren behoren, wel gaat. Ook de bisschop van Roermond mgr. P. Moors, oud-pre sident van Rolduc, verbleef even te midden van de reünisten. In de abdij kerk van Rolduc droeg hij voor hen een plechtig lof op. Het programma van de zeer geslaag de tweede na-oorlogse reünie bevatte verder nog een concert door de Kerk- raadse harmonie ,,St.-Pancratlus" en een feestdiner, tijdens welk de reünis ten het besluit hebben genomen om voortaan om de vijf jaar op Rolduc bij een te komen. W. heeft geadviseerd niet duidelijk waarom, door de wijze waarop de stichting heeft gewerkt, weinig eer zou zijn bewezen aan de schilders Maris. Het bestuur meent in de geest van de gebroeders Maris te handelen althans bepaald niet daarmee in strijd, wan neer het er naar streeft het contact te bevorderen tussen het publiek en de hedendaagse beeldende kunstenaars, tot welke ook de zogenaamde abstracte schilders behoren. „Te bedenken valt", aldus het be stuur, dat de naam Jacob Maris niet slechts die is van een vereerde voorvader van een bepaalde familie, maar dat deze ook een symbolische bete kenis heeft in verband met de Haagse school, die een belangrijke plaats in neemt in de geschiedenis van de Ne derlandse schilderkunst. Als zodanig be hoort deze naam toe aan het gehele Ne derlandse volk". 30 Juli is het veertig jaar geleden dat de Dochters van de Goddelijke Heiland, ook wel bekend als de Weense zusters, uit Oostenrijk naar Nederland kwamen en zich vestigden in Kasteel „Nieuw- Herlaer" te St.-Michielsgestel. Zuster M. Alfonsa (mej. Elisabeth Eppinger) stichtte in 1857 de congregatie te Nie- derbronn in Elzas-Lotharingen. De ac tiviteit der congregatie verdeelt zich over de opvoeding van de jeugd, het geven van onderwijs en de verpleging van zieken en bejaarden. Deze liefde werken verrichten de zusters in Oos tenrijk, Beieren, Rijnland, Saarland, Nederland en in de missie in San Sal vador (Argentinië). In Nederland bezit de congregatie twee kloosters met 48 religieuzen, van wie vier die in 1919 uit Oostenrijk in Neder land aankwamen. Met materiële hulp van mgr. A. Hermus, directeur van het doofstommen-instituut te St.-Michiels- gestel, konden de zusters het kasteel „Nieuw-Herlaer" aankopen. Gedurende de veertig jaren dat zij in ons land werkzaam zijn, hebben de zus ters vooral bekendheid verworven in de ziekenverpleging. Na 1951 zijn de zus ters langzamerhand in meer gesloten werkkring aangesteld. In september 1951 werd het sanatorium „St.-Jozefs- heil" te Bakel geopend, waar een twin tigtal zusters de verpleging op zich heeft genomen. Het kasteel „Nieuw-Herlaer" werd in 1955 voor een groot gedeelte verkocht aan het college van regenten van gods huizen te 's-Hertogenbosch. Alleen het klooster met noviciaat en een rusthuis voor zieke en bejaarde zusters bleef eigendom van de congregatie. Het colle ge heeft in het andere gedeelte van het kasteel een observatiekliniek voor kin derpsychiatrie en neurologie gesticht. De zorg en verpleging van de geestes- gestoorde en zwakzinnige kinderen even als het huishoudelijke werk hebben de zusters op zich genomen. Aan de herdenking van het jubileum willen de zusters geen officieel karak ter geven. Het wegdek van het rijwielpad langs de rijksweg Amsterdam-Velsen, dat evenwijdig loopt met het Noordzeeka naal, is bijzonder slecht aldus de ANWB in een schrijven aan de Rijkswaterstaat. Op vele plaatsen is het pad verzakt, het geen voor de berijders niet zonder ge vaar is. Reeds in 1958 deelde de Rijkswater staat mede, dat nog dat jaar de meest dringende voorzieningen getroffen zou den worden, waarbij men tevens zou overgaan tot verbr 'l. ng van het rij wielpad. Tot op heden is slechts een ge deelte van het pad verbeterd. De ANWB /erneemt thans van de Rijkswaterstaat, dat de zo hoogst nood zakelijke verbetering van het resteren de gedeelte door gebrek tan geld niet kan worden uitgevoerd. Niets gaat boven 'n centrale verwarming met oliertook. Comfortabel, hygiënisch en efficiënt! Juist in ons grillige klimaat moet de verwarming snel geregeld kunnen wor den, naar de buitentempera tuur. Met 'n centrale verwar ming met oliestook regelt u in een handomdraai de bin- nentemperatuur.Geen verlies van brandstof bij het aanma ken en uit laten gaan. Iedere druppel huisbrandolie komt ten volle tot zijn recht' V raagt inlichtingen betreffen de deze ideale doelmatige verwarming bij de erkende installateurs. CENTRALE VERWARMING OLIESTOOKIN STALL ATIES LUCHTBEHANDELING TELEF. 13658 - 17638 In de Kon. Militaire Academie te Breda zijn zaterdag twee ere-tafels ont huld waarop de namen voorkomen van gevallen officieren en dragers van de Militaire Willemsorde, die leerling zijn geweest van de vroegere zogenaamde hoofdcursussen. De oude tafels zijn ge durende de oorlogsjaren zoekgeraakt en nooit meer terug gevonden. Thans heeft men een tweetal nieuwe tafels doen vervaardigen door de Haagse kunstschilder Verheul. Luitenant-generaal b.d. H. de Jong verrichtte de plechtigheid, waarbij o.a. aanwezig waren de vertegenwoordigers van het kapittel van de Militaire Wil lemsorde. Tevoren was het gezelschap dat uit ongeveer 150 oud-cursisten be stond, door het muziekkorps van de Limburgse Jagers in ceremonieel te nue van het station naar de K.M.A, ge leid. Hier heeft de gouverneur van de K.M.A.kolonel Kloppenburg de gas ten verwelkomd en hen toegezegd dat de eretafels een waardige plaats zul len krjjgen in de koningsgalerij van het hoofdgebouw. ingenomen door de betja. De fietstaxi was ook in het Indonesische straatbeeld nog een exotische verschijning. Alleen al de namen, die in uitdagende krul letters op de zijschotten waren aange bracht, boeiden de fantasie: „Atom", „Tarzan" of „White Elephant". De aan dacht van het publiek werd voorts ge trokken door felkleurige pluimen en een treffende beschildering. Een tochtje in een betja bood talloze voordelen. Overdag verschafte de kap van zeildoek bescherming tegen zon en regen, 's Avonds, als de kap was terug- geslagen, voelde de passagier een aange- naam koele luchtstroom langs zijn sla pen strijken.' Het was verbluffend, wat er in een betja zoal vervoerd kon worden. Twee volwassenen gingen er altijd in, laat staan een kokki met al haar inkopen: rijst, rambutans, misschien een watjan, een paar rollen dril en een kam pi sangs. Wij hebben hele verhuizingen zien geschieden per betja; en het be hoorde volstrekt niet tot de zeldzaam heden, als men in een lange stoet fietstaxi's de gasten voor een bruiloft ontdekte. Maar het boeiendst waren zon der twijfel de betja-berijders zelf. Zij droegen vaak weinig meer dan shorts en een versleten baadje; méér kledij zou hen bij hun athletische prestaties maar gehinderd hebben. Rondom hun hoofd hadden zij een driehoekige lap gebonden, die hun haren bedekte. De Indonesische betja-berijders vorm den over het algemeen een tamelijk ge sloten volksdeel. Zonder een woord te spreken namen zij kennis van de be stemming, die hun vrachtje opgaf, en onderweg was hun aanwezigheid slechts af te leiden uit een frenetiek gehijg. Over hun tarieven waren zij weinig ex pliciet. Namen zij aan het eind van de rit hun beloning zwijgend in ontvangst, dan was hun inspanning klaarblijkelijk juist getaxeerd. Als zij het bedrag zelf te laag vonden, dan barstten zij ter stond uit in gevloek en getier. En de passagier wist met onfeilbare zeker heid, dat hij te veel had gegeven, indien de betja-rijder hem in enkele stroeve bewoordingen dankte. De betja-rijders vormden een nors gezelschap, waar van men de revolutionaire gezindheid als het ware voelde, wanneer men zich door hen liet vervoeren. Bij de minste of geringste neiging tot „mob"-vor- ming in de Indonesische straten waren zij haantje-de-voorste. De Pakistaanse president, die streeft naar stabiliteit en rust in zijn land, heeft de laatste tijd misschien incognito een ritje gemaakt in een van de 15.000 fietstaxi's in Karatsji. En toen zal hij de norse dreiging in zijn rug hebben ge voeld. Daarom: na 1960 geen fietstaxi's meer in Pakistan. stuk, waarin afgevaardigden van de Grote Vier en adviseurs uit Oost- en West-Duitsland zitting zullen hebben. Terwijl deze commissie van onder-mi nisters of ambassadeurs de besprekin gen over een politieke oplossing van het Duitse vraagstuk voortzet, zou voor West-Berlijn een welomschreven inte rim-regeling moeten gelden. De Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromyko, wilde dat was althans het Iaat„te van een reeks standpunten, die hij vorige week innam niet over Berlijn spreken, zo lang het westen niet akkoord ging met de instelling van een commissie van Oost- en West-Duitsers op basis van pa riteit. Deze z.g. „al-Duitse" commissie zou tot taak krijgen de contacten tus sen de beide Duitse staten uit te brei den, een Duits vredesverdrag voor te bereiden en een hereniging van het land tot stand te brengen. Volgens het voorstel van Gromyko zou de Duitse commissie reeds bepaalde uitvoerede bevoegdheden moeten hebben. De Franse en vooral de Westduitse delegatie in Genève heeft tegen de voor stellen van Gromyko heftig gefulmi neerd. Het westelijke tegenvoorstel is een variatie op een denkbeeld van West-Duitsland, volgens hetwelk de her eniging van Duitsland in behandeling genomen moest worden door een com missie van de vier mogendheden, ge assisteerd door Oost- en Westduitse deskundigen. In zijn nieuwe voorstellen maakt het westen geen bezwaar tegen be sprekingen tussen de Oost- en West duitse adviseurs onderling over uit breiding van de niet-politieke contac ten tussen de beide staten: meer ver keer en handel, meer doorlaatposten aan de zonegrens het verminderen van administratieve hindernissen, die het contact thans belemmeren, enz. De adviseurs van Oost- en West-Duits land zouden als een soort sub-commis sie van de commissie van de Grote Vier kunnen optreden, doch hun gezag is beperkt en voortdurend onderworpen aan de goedkeuring van de hoofdcom missie. Deze laatste, op haar beurt, is na verloop van tijd verantwoording schuldig aan de ministers van de Grote Vier. (Van onze correspondent) Zaterdagavond heeft burgemeester mr. A. L. des Tombe van Apeldoorn de officiële opening verricht van het folklore-festival, dat drie weken achter een zal duren en niet minder dan 22 voor een bepaalde streek of plaats ka rakteristieke gezelschappen op het ge bied van zang, muziek, dans en vendel- zwaaien, in originele klederdracht naar Apeldoorn zal voeren. Het is een festival, dat georganiseerd is door de VVV van Apeldoorn en het dient voor een gepaste ontspanning van ingezetene en toerist in de topweken van het vakantieseizoen. Het wordt ge houden in het betegelde Beekpark, dat voor dit festival op fleurige wijze Is aangekleed en voorzien is van een po dium alsmede van tribunes, die 2000 toeschouwers kunnen bevatten. De openingsavond verzorgde de dans groep Midden-Twen te en de Deldense Vendelzwaaiers met de boerenkapel De Zaoddöskers. De boerendansers demon streerden een aantal dansen, terwijl ve len onder het aanwezige publiek de ge legenheid te baat namen aan enige van deze dansen deel te nemen. De Zaod döskers zorgden bij een en ander voor een pittig stukje muziek, terwijl deze het een tikkeltje rustiger deden, toen ze de vendeliers begeleidden bij hun vlaggenspel. Nadat het programma was afgewerkt was het voor het talrijke pu bliek no,g volop gelegenheid in de open lucht een dansje te maken. Dit ge schiedde onder leiding van een echte balletmeester. Het folkloristisch festival wordt aangevuld met een aantal amuse mentsavonden. Deze week presenteren zich de Achterhoek, Twente, Schevenin- gen en Hindelopen. De dagelijkse leiding van het festival is in handen van de Veluwse tekstschrijver Herman Bomhof. De „gulden regel"-actie van het Ver bond voor Veilig Verkeer, waarbij ge durende drie weken weggebruikers wer den getest op hun kennis van de „gul den regels" van het verkeer, is een succes geworden. Bij de ondervragin gen, door het verbond en de NCRV in nauwe samenwerking met rijks- en ge meentepolitie gehouden, bleken de re gels in brede kring bekendheid te heb ben gekregen. Men ondervroeg weke lijks enkele honderden weggebruikers. Van de voetganger wist 92 procent de twee hun gestelde vragen uit de gul den regels direkt goed te beantwoorden. In de (brom)fletsweek bedroeg dit per centage 96, terwij! de automobilisten, motor- en scooterrijders er het slecht ste afkwamen met 87.5 procent. Bij de beantwoording van de onvoor bereide verkeersvraag kwamen merk waardige resultaten aan de dag. Zo wist slechts 26.5 procent van de onder vraagde voetgangers, dat men onder normale omstandigheden bij het over steken binnen 50 meter van een be schermde oversteekplaats is verplicht, van die oversteekplaats gebruik te ma ken. Wonderlijk genoeg bleken de stede, lingen met deze bepaling slechter op de hoogte, dan zij die in de provincie wo nen. In Arnhem, Amsterdam en Nij megen wist niemand deze vraag te be antwoorden, maar bijvoorbeeld in St. Annaland, Beesel en Utingeradeel wel. Ook bleek hierbij, dat de jeugd met dit soort zaken beter op de hoogte is dan de gemiddelde weggebruiker, hetgeen men, volgens het verbond, stellig aan het verkeersonderwijs mag toeschrijven. Wedstrijd over „kapstokartikel" In het kader van de actie heeft het verbond 1.300.000 folders met „gulden regels" doen verspreiden, terwijl 35.000 affiches en raambiljetten werden opge hangen. Ook is een landelijke wedstrijd gelanceerd, waaraan iedere Nederlan der kan meedoen. Wie' de inhoud van artikel 25 van de wegenverkeerswet het „kapstokartikel" weet om te zet ten in een bruikbare slogan "oor het verbond, dingt mee naar een dames- of herenrijwiel of een camera, en een aan tal troostprijzen. Artikel 25 van de Wegenverkeers wet luidt: „Het is verboden zich op een weg zodanig te gedragen dat de vrijheid van het verkeer zonder nood zaak wordt belemmerd of de veilig heid op de weg in gevaar wordt ge bracht of redelijkerwijze is aan te ne men, dat de veiligheid op de weg in gevaar kan worden gebracht." De inzendingen moet men voor 23 ju li richten aan het Verbond voor Veilig Verkeer, postbus 151 te Utrecht onder letter P. De groepscommandant der rijkspoli tie in Lisse verzoekt namens de ouders te worden bekend gemaakt met de ver blijfplaats van Johannes Morsman, oud 17 jaar. Hij heeft 11 juli zijn ouderlijke woning verlaten en Is daarin tot op he den niet teruggekeerd. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang ongeveer 1.85 me ter, slank postuur, rode gelaatskleur, lichtblond glad achterovergekamd haar vermoedelijk gekleed in antracietkleu rige tarlenka pantalon, grijs geruit sporthemd, donkerblauw jack met grij ze kraag en manchetten, lage zwarte schoenen of bruine slippers. Een ieder, die inlichtingen kan geven wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de groepscommandant, te lefonisch te bereiken onder netnummer 02530, abonné-nummer 3680, of met d« politie in zijn of haar voon- of verblijf plaats. Italië De vakbonden van zeelieden zijn met de reders tot overeenstem ming gekomen over nieuwe arbeids voorwaarden. Op 8 juni zijn de vakbon den om aan hun eisen kracht bij te zetten in staking gegaan. Morgen gaan de zeelieden weer aan het werk. (Rtr.) President Soekarno van Indonesië heeft gisteren de commandant van het marine-etablissement te Soerabaja ka pitein ter zee Martadinata benoemd tot waarnemende opperbevelhebber van de marine in de plaats van de vorige week vrijdag ontslagen vice-admlraal Subjak- to, aldus meldt UPI, Subjakto zal een diplomatieke post krijgen, zo wordt in het presidentieel communiqué meege deeld. Martadinata, die met zijn benoeming bevorderd is van kapitein-luitenant tot kapitein, zal zijn post vandaag formeel aanvaarden. Verjonging van het opper bevel van de marine wordt in het pre sidentieel communiqué genoemd als re den voor deze wijziging in het opper bevel. Martadinata was de woordvoer der van een groep marine-officieren, die bezwaar maakten tegen het perso neelsbeleid van vice-admiraal Subjakto. De commandant van de Indonesische luchtmacht, Suriadarma, heeft volgens Reuter in een toespraak een beroep ge daan op de Indonesische luchtmacht, om vereend te blijven en president Soekarno, in diens hoedanigheid van op perbevelhebber, te steunen. Suriadar ma deed dit in een toespraak tot de of ficieren der luchtmacht, nadat Soekarno de commandant van het leger, gene raal Nasution, had benoemd tot minis ter van defensie, tevens belast met het beheer van de marine en de luchtmacht. Zoals reeds werd gemeld, is uit kringen van de Indonesische lucht macht tot Soekarno het verzoek ge richt, het rechtstreekse commando over de drie onderdelen weer op zich te nemen en deze eigen zeggenschap te verlenen in beheers- en financieel opzicht. In zijn toespraak zeide Suriadarma o.a., dat er enige stagnatie was ont staan in de Indonesische campagne voor de „terugkeer" van westelijk Nieuw-Guinea bij Indonesië. „Onze po sitie in de wereld moet niet slechts steunen op woorden zoals we die tot nu toe hebben gebezigd doch moet ook een steun vinden in kracht in eco nomisch en speciaal in militair opzicht. De enige manier om onze wensen ten aanzien van Nieuw-Guinea in vervulling te doen gaan is een positie in de wereld, die er toe kan leiden, dat de andera partij (de Nederlanders) ons West-Irian teruggeeft op een vreedzame manier na vreedzame onderhandelingen. Als wij voortgaan met het opbouwen van een luchtmacht met modern mate rieel, kan deze luchtmacht een factor worden, waarmede internationaal reke ning zal worden gehouden", aldus Su riadarma. IK. HEB DEZE KIEK. VAN JDUE GOSTONE,! VAN MEVROUW EVANS GELEEND HET 16 EEN PORTRET UIT HUN FOTO - ALBUM EEN VROUW met ■y NU EEN VOOR EEN ONDOORSROn- naam punt; DELUKE GLIM- KENDEN MAXWELL LACHEN DAWSON HAAR VOORTREFFELIJK JUFFROUW TRUEIOVE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2