Fred. Kaps wint „Grand Prix van de goochelkunst Traditionele landdag werd een zonnig Bezinning op missieplicht en eigen taak der landbouwers festij n op vakantie 20 ct. Opnieuw „ternauwernood"- tewaterlating van tanker DE EILANDER Gemeenten moeten minister beleidsadvies verstrekken Het regende bankbiljetten in Twentse Schouwburg Oostenrijks protest Kogeltje in het oog Looizuur tegen strontium 90 V erdrinkings- gevallen Stukgoed en azalea's Vrolijk goochelen op zonnige terrasjes Land- en Tuinbouwjongeren op Hageveld Tegen toelating der Hongaren IN DE NOORD Door lerarentekort niet klaar voor examen HERZIENING GEMEENTEWET Commissie adviseert instelling van stads gewesten rerdelg* Geen film over Churchills leven C. Swarttouw MAANDAG 20 JULI 1959 PAGINA 3 P.E.N.-congres ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE minium door KLAAS TOXOPEUS Verbetering van atoombom slachtoffers na drinken van thee iJttüü muggen, motten, vliegen ORGANON-OSS (Van onze speciale verslaggever) In Enschede heeft gisteren Fred Kaps de Grand Prix-1959" van de goochel kunst gewonnen met een dermate over rompelend optreden dat hij niet alleen door het argeloze publiek, maar ook door zijn vakgenoten daverend werd toegejuicht. Deze man is bepaald een fenomeen; hjj beweegt zich over het toneel met een bijna aristocratische zelfbewustheid en hij haalt met de al lure van een klassieke „magiër" de meest onwaarschijnlijke toeren uit. Aan net einde van zijn concoursnummer dwarrelde door de zaal van de Twentse schouwburg een „regen" van „bank biljetten", die, hoewel van geringe Waarde, gretig door de toeschouwers werden verzameld. Deze Fred Kaps is bepaald een fenomeen op het gebied van de goochelkunst en hij manipu leert bijvoorbeeld met vier brandende kaarsen dat u de schrik om het hart slaat, maar dat n tenslotte niets meer rest dan een tomeloze verbazing. Er waren overigens zij het op on betwistbaar lager niveau dan dat van de winnaar van de „Grand Prix" nog meer grote nummers te bewonde ren. Eddy Schuyer bijvoorbeeld kwam met een voortreffelijk en met tal van nieuwigheden doorspekt optreden waar mee hij overigens tot onze verbazing slechts een derde prijs in de categorie „algemeen goochelen" verdiende. De eerste prijs ging in deze afdeling naar de enige vro, elijke deelneemster Evelyn Rose, een charmante bijzonder vingervlugge dame, en de derde prijs naar het Rotterdamse paar Roberto en Hella, die zeer weldoortimmerd en keurig getimed variétéwerk afleverden. De eerste prijs in de categorie carto- magie ging naar Tonny van Rhee, een wonder van rapheid en de prijs voor de beste prestatie bij de zoge naamde „mentale magie" ging naar Corvelo. Er is overigens dit weekend in het zinderend hete Enschede ook buiten het concours om zo het een en ander af- gegoocheld. Op de terrasjes zaten zij, de aanhangers van de magische kunst, amateurs en beroepsmensen door el kaar, nijver met de kaarten te manipu leren. Want goochelaars zijn bijzonder beminnelijke mensen, dat is ons voor de zoveelste maal opgevallen. Vraag In de lommerrijke en sfeervolle tui nen van het seminarie Hageveld in Heemstede hebben de katholieke land en tuinbouwjongeren leden van de LTJ en de LTM zondag hun jaarlijk se landdag gevierd. De terreinen rond het seminarie werden de gehele dag overspoeld door een wervelend feest gedruis, tintelend als pas ontkurkte champagne, overgoten met de weldoen de stralen van een warme zomerzon. Het werd een dag van licht blousjes, overhemden en glimmende voorhoofden, die bij de deelnemers ongetwijfeld nog lang herinneringen zal oproepen. De landdag van de jongeren is in de loop der jaren een aaneenschakeling gewor den van tradities, 's Morgens is er een heilige Mis, die wordt opgedragen in de open lucht gisteren door pater C. rs w.P. rond het middag- een ter zake kundige een actueel .waagstuk en gedurende de middag: meten de jongeren zich met el kaar op sportgebied. Een dansfeest is er altijd bij en als bijzonderheid waren er gisteren attracties, waarvan de baten bestemd waren voor de Afrika Alarm Actie die ten doel heeft de Afrikaanse Missiën te steunen. Er was nog een nieuwigheid: voor het eerst zagen we niet de figuur van Theo van Son. die met zijn collega-voorzitster Annie Kort- mann van de LTM de touwtjes in han den had. Sedert diens vertrek als pre sident van de LTJ, zwaait de heer E. Jacobs de scepter. In zjjn predikatie, die hjj onder de heilige Mis hield, legde pater Slenders een nauw verband tussen de landdag en de missie. Hij noemde de dag een tref punt van jonge mensen die anderen ge lukkig willen maken en daarmee bete kenis willen geven aan hun leven. Hij doelde hiermee op het karakter van de dag: een trefpunt zijn van de jongeren, met daarin verwerkt een nieuwe po ging tot het steunen van de missie in het zwarte werelddeel door de Afrika Alarm Actie. Dat in Afrika dringend hulp nodig is, liet de predikant onver bloemd blijken. De grote dreiging komt van het communistische front dat aan alle kanten werkt en hitst. De akker bouw vormt in deze een belangrijk fa cet. Derhalve is het hard nodig, dat van westerse zijde daaraan de volle aan dacht wordt besteed. Pater Slenders prees de vele Nederlanders die al in derdaad meeleven met het wel en wee van Afrika en die meehelpen het we relddeel te redden. Er zijn echter nog te weinig mensen die zich daadwerkelijk inzetten voor de missie. In de vorm van een gebed riep pater Slenders hen op, die zich geroepen voelen, hun krachten aan te wenden voor de opbouw en de groei van Afrika, op christelijke leest geschoeid. Na de koffiepauze, het openingswoord door de voorzitter van de LTJ de heer Jacobs, en een 1 nische oefening van een aantal leden van de LTM hield pa ter J. ter Schure, Selesiaan, vroeg in de middag een inleiding over het onder- Werp „De twee polen van ons leven: Nu en straks", waarin hij de aandacht vestigde op het leven op aarde en op dat na de dood. Hij ging ervan uit, dat alle mensen eenzelfde streven hebben: het bereiken van een goed leven op aarde, maar ook een goed bestaan in het hiernamaals. De grote groei van de steden vormt echter in de ogen van pa ter Ter Schure een groot gevaar voor het bereiken van het gc'uk na de dood. Men kan in de stad een geestelijk een zame worden; men is althans geen groepsmens meer. De recreatie is niet meer dan een zich overgeven aan het Passieve massa-vermaak dat eerder ver dovend dan ontspannend werkt. De mens wordt meer en meer normloos en wordt geleid door het kapitaal. Het teloof verslapt. Het is, aldus pater Ter chure, noodzakelijk dat men een realist is, die onafhankelijk staat van leuzen. Er moet een besef heersen van afhan kelijkheid van God, door een levendig en onwrikbaar geloof. Voor de plattelan ders leek het pater Ter Schure niet zo Pmeilijk, omdat men dagelijks in con tact komt met het wonder van de na tuur, dat de broodwinning is van de boer en tuinder. „Het herstel van onze maatschappij "angt oor een groot deel af van een ®6rlijke, rechtschapen boerenstand", ?rvolgde de spri -er. „U hebt een ba- .S|s die gedeeltelijk een grondslag kan gJh voor een geestelijke wederopbouw". ater ter- Schure wees er echter wel °P. dat niet alles wat de moderne sa menleving voortbrengt, verwerpelijk is. Lj zijn nieuwe behoeften gekomen en Meuwe middelen, maar nimmer mag *hen wat in het verleden tot stand kwam verafschuwen. Hij zag het als een taak y°°r de jonge boeren en tuinders een Prug te slaan van het verleden, over £et neden naar de toekomst. Nimmer «chter zal men mogen veroordelen voor- lat men daarvoor gegronde redenen heeft. „Er zijn ipositieve, reële ideeën nodig". De vervulling van die taak, te samen met een zonder enige reserve aanvaarden van het geloof, zag pater Ter Schure als de kern voor een goed leven op de beide polen: Nu en straks. Na deze toespraak werd het echt feest. De sport was voorlopig het voor naamste. De districten Hoogmade en Voorschoten wonnen de volleybalwed strijden bij respectievelijk de dames en de heren. De Noordhollandse voetballers versloegen die van Zuid-Holland en de handbalsters namen daarop revanche. Riet Berger (Alkmaar) toonde zich de snelste sprintster op de tachtig meter en P. de Jong van Hazerswoude kon zich de snelste „stayer" noemen door op de 1500 meter te winnen. Leiden ten slotte 'zegevierde bij het touwtrekken. De grasmat heeft daarna lange tijd gediend als dansvloer. Vrolijke klanken hielpen mee de stemming tot een hoog tepunt te brengen. Nimmer tevoren slaagde een landdag van de LTM en de LTJ zo als gisteren. En niet op de laatste plaats Is dat te danken aan het actieve aandeel dat de deelnemers zelf opbrachten. Zij maakten de dag tot een groot festijn. De leiding behoefde zich slechts tot de organisatorische aangele genheden te bepalen. Te Frankfort is zondag het jaarlijkse congres van de internationale organisa tie van schrijvers, de P.E.N. - Poets, Essavists and Novelists - begonnen met een bijeenkomst van het bestuur het aftreden van de president, An- dré Chamson. Op deze bijeenkomst werd een ver hit debat gevoerd over de p°siue van Hongaarse auteurs. Zoals bekend werd de Hongaarse PEN-club in mei 1958 geschorst, maar in april weer toege laten tot de organisatie. Thans lieten de Oostenrijkse afgevaardigden een krachtig protest hiertegen horen. De Oostenrijkers waren de mening toegedaan, dat schrijvers van een land, waar voormalige PEN-leden worden vervolgd en gevangen gezet, niet tot de organisatie kunnen worden toege laten, daar dit in strijd met de bepa lingen van het handvest zou zijn. In totaal worden 450 afgevaardigden verwacht, ook uit communistische lan den. Echter niet uit de Sovjet-Unie en communistisch China, die niet bij de organisatie zijn aangesloten. Onderwerp van het congres is „De bellettrie in de eeuw van wetenschap". aan een beroemde pianist: „Speel eens wat" en hij zal u met vernietigende blik bezien. Vraag aan een befaamd goochelaar: „Doe eens wat" en hij be gint te glanzen van geluk en grijpt onmiddellijk naar de kaarten. En zo kon het ons gebeuren dat wij schoppen negen trokken uit het kaart spel van Eddy Schuyer en dat deze niemand minder dan Fred Kops er bij riep, zeggende: „Hé Fred, wat zou de ze heer voor kaart in zijn handen heb ben?" Fred haalde achteloos de schou ders op. „Plaatje of cijfer?" beet hij ons vervolgens toe. „Cijfer" zeiden wij bedremmeld. „Dan moet het schoppen negen wezen" zei de grote man ter loops en hfj verdween in het gewoel. Eddy Schuyer had inmiddels de gele genheid te baat genomen een andere schoppen negen uit de binnenzak van ons colbertje te halen. Zo kon het ons ook gebeuren dat wij zaterdagsavonds door een jong goo chelaar, die zich Jofifa noemde, naar ons hotel werden gebracht. Hij haalde onderweg nijver hele spe" m kaarten onder zijn en onze revers vandaan en toen wij afscheid namen riep hij ons terug. „U heeft Uw zakkammetje ver geten", zei hij eenvoudig en hij over handigde ons nog gauw het onmisbare toiletartikel. Tja, Enschede heeft zich de ogen uit gekeken dit weekeind. Ook naar de bui tenlandse vingervluggen. Naar de dol le Amerikaan Richard Mehring bijvoor beeld of naar de geinige Duitsers Reni Hemérie, die beiden onderscheidingen voor hun optreden hors de concours kregen. Maar denk nu niet dat men in de kringen van de beroepsbroeders de goochelkunst niet au sérieux neemt. Die goochelkunst, zo hebben mensen die het weten kunnen ons verzekerd, heeft zich meer en meer ontwikkeld tot een wetenschap, waarbij veelvuldig ge bruik gemaakt wordt van de vooruit gang in de moderne techniek en van een bewuste kennis der psychologie. Deze wetenschap oefent een grote be koring uit op hen, die haar beoefenen, hetzij als beroep, hetzij als liefhebberij. Steeds meer en meer amateurs voelen zich dan ook aangetrokken tot de goo chelkunst als vrijetijdsbesteding en ve len onder hen hebben een hoge trap be reikt. zodat zij soms in hun prestaties voor beroepsgoochelaars niet onder be hoeven te doen. Van de huidige generatie mogen als beroemde goochelaars niet onvermeld blijven Channing Pollock (Amerika), Chefaldo (Italië), Kalanag (Duitsland), Frakson (Spanje), terwijl ook het vrou welijk geslacht in deze rij niet ontbreekt door de opvallende prestaties van de Belgische Suzy War.das en de in de laatste jaren op de internationale Büh- nes naar voren gekomen Evelyn Rose. Maar zonder chauvinisme mag vastge steld worden dat, internationaal gezien, Nederland onbetwist een van de eerste plaatsen inneemt, dank zij de ongelofe lijke verrichtingen op de internationale congressen van goochelaars als Niber- co (Grand Prix Parijs 1947), Fred Kaps (Grand Prix Barcelona 1950 en Grand Prix Amsterdam 195-5) en Tonny van Dommelen (Grand Prix Wenen 1958). Hoe komt het dat wij degelijke Ne derlanders zo verbluffend goed zijn in de ongewisse en au fond toch ietwat lichtzinnige goochelkunst? Dat heeft men ons niet kunnen verklaren; maar de geheimzinnige onverklaarbaarheid behoort dan ook tot het wezen van de magie. Advertentie Op de Verolmewert te Alblasserdam is zaterdag met goed gevolg te water gelaten het 33.000 ton metende tank schip „Presidente Dutra", dat in aan bouw is voor een Braziliaanse oliemaat schappij. Mevrouw Maria de Lourdes d'Alamo Lousada, echtgenote van de Braziliaanse ambassadeur in Noorwe gen, .errichtte de doophandeling in aanwezigheid niet alleen van tal van genodigden, maar ook van honderden nieuwsgierigen, die een plaatsje hadden gevonden op en naast de brug over de Noord te Alblasserdam en op de oever van de rivier. De dijk recht tegenover de werf was niet toegankelijk, omdat de rivier ter plaatse circa 240 meter breed is en de lengte van het tank schip ruim 202 meter bedraagt. Men wilde geen enkel risico lopen. Voor de tewaterlating waren daarom, zoals al eerder bij andere tewaterlatingen is ge beurd, tal van voorzorgen genomen. Toen het schip onder sirenegeloei te water gleed, deden de peurdraden, sleepankers, remschilden en ketting- trossen wat men er van verwachtte. Keurig draaide het schip, zodat het evenwijdig met de oevers van de Noord tot stilstand kwam. Moeilijkheden had den zich niet vo gedaan. Dit schip is het derde van een serie van vier, die men voor ecn oliemaat schappij bouwt. De heer Verolme bood de doopster ter herinnering een broche afgezet met briljanten aan. Hü vertel de opdracht te hebben gekregen voor de bouw van twee 47.000 ton metende erts-olietankschepen, welke order ver strekt is door de „Canadian Foreign Steamship Company Ltd." in combina tie met twee Chileense maatschappijen. Deze schepen die Verolme op Rozen burg zal bouwen en die erts en/of olie tussen Chili en Canada zuilen gaan ver voeren, moeten in resp. maart 1961 en maart 1962 worden opgeleverd. Verder deelde hjj mee voor de machinefabriek in fjsselmonde de licentierechten van „General Electric" voor de bouw van turbines te hebben verworven. De Braziliaanse minister van Mari ne, admiraal Jorge do Paco Mattoso Maia, overhandigde de heer Verolme een onderscheiding, nl. die van com mandeur in de orde van verdienste voor de scheepvaart. (Van een verslaggever) Waarschijnlijk zal de 19-jarige J. Op de Verolmewert in Alblasserdam is zaterdag weer een tanker te water ge laten, die door zijn lengte van meer dan tweehonderd meter net paste in de Noord. Een paar belangstellende toeschouwers, die toch nog op de afgezette dijk waren gekomen, vonden het maar raadzamer te vluchten. Alias liep echter goed af. Keizer een oog moeten missen. Terwijl hij zaterdag langs het Nieuwediep in Amsterdam fietste, kreeg hij iets in zijn oog, dat later een windbukskogel tje bleek. De jongeman meende aan vankelijk een mug of een vlieg in zijn oog gekregen te hebben. Pijn deed het niet, maar op de duur kreeg hij er toch last van. Hij liet zich onderzoeken in het Wilhelminagasthuis, waar een röntgen-opname spoedig het werkelijke euvel aantoonde. De politie stelde een onderzoek in maar kon nog niet ontdek ken wie er zo gevaarlijk met een wind buks had gespeeld. De Tweede-Kamerleden de heren Roosjen en Versteeg (AR) hebben aan de minister van O.K. en W. gevraagd of het hem bekend is, dat er scholen voor VHMO zijn, waar men gedurende de cursus 1959-1960 in de examenklas sen bepaalde vakken niet kan geven, omdat voor die vakken geen leraren aan wezig zijn. Zo ja, is de minister dan niet van oordeel, dat het ernstige gevaar dreigt, dat de betrokken leerlingen bui ten hun schuld slachtoffer worden van de omstandigheden en hun studie op scholen voor VHMO niet op de gestelde tijd kunnen voltooien doordat zjj niet zullen voldoen aan de eisen, voor de eindexamens gesteld, aldus de vragen stellers, die wensen te weten of de mi nister bereid is noodmaatregelen te overwegen, opdat de betrokkenen toch in 1960 hun einddiploma kunnen beha len. Voorts vragen zjj nog of de bewinds man het daarheen wil leiden, dat voor bepaalde scholen voor bepaalde vakken het eindcijfer van de cursus 1958-1959 als examencijfer geldt bij het eindexa men 1960. België Tot voorzitter van de Vlaamse sectie van de Christelijke Volkspartij is gekozen de volksvertegen woordiger Alfred Bertrand. Hij volgt als zodanig de overleden senator De- schuyffeleer op. (KNP) „Menke...", begon Hedwig, „...hoe zou 4?" aiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiillllllü 28 Hij ontdekte dat alleen zijn gehoororgaan geprik keld kon worden. De schorre fluit van de melkfa briek had het tijdsein geblazen. Zes uur. Met innerlijke tegenzin werkte Hedwfg zich terug naar de werkelijkheid. Hij stootte Menke voorzichtig aan. „We moeten straks naar huis", zei hij. ,,'t Is al zes uur Menke lachte hem toe. „Vandaag wil ik niet aan tijd denken, Hed. Al zouden we hier nog een week mng zo moeten liggen, dan nóg zou ik geen zin krijgen om wea te gaan..." Vertederd, omdat zjj ook al in die stemming van gelukzal gheid bleek te verkeren, kuste Hedwig haar. Toen pakte hij zijn jasje, dat even verder in het gras lag en legde het over haar benen. Hij deed het zo links, dat Menke hem uitlachte. „Zul je ook zo bezorgd voor me zijn als we samen al héél oud zijn, Hed? Of vechten we dan om de dekens, zoals twee kleine broertjes die in één bed moeten slapen?" „Jij zult nooit kou hebben Menke. Ik za] voor je werken., thuiskomen...en je toedekken, net als nu." „En midden in de nacht het bed uitspringen omdat er van alles aan het strand is, zeker," spotte het meis je. Hedwig gaf er geen antwoord op. Hij scheen er gens over te peinzen. „Nouheb ik soms geen gelijk?", hield Menke aan. jt) 't vin den als ik géén boer werd?" „Geen bóér? Maar je bént toch al boer? „Ik bedoel... als ik niet meer op het eiland zou zijn... tenminste... niet altijd, alleen af en toe een poosje..." Het meisje keek hem niet begrijpend aan. „Bedoel je, dat je op 't vasteland zou willen werken. „Nee, Menke... Ik bedoel; hoe zou jü 't vinden als ik ging varen...?" Hij had het gezegd zonder haar aan te zien, maar desondanks wist hjj hoe verschrikt ze keek toen nu die laatste woorden had uitgesproken. Snel hernam Hedwig, alsof hij zich wilde veront schuldigen; „Natuurlijk zou ik geen deksjongen ot pantry boy of zoiets willen wezen... Ik zou onicier willen worden! Een goeie baan, Menke! Ik zou veel geld verdienen. Véél meer dan ik ooit op de boer derij zou kunnen hebben! En..." Hji had Menke alles willen vertellen over zijn ver langen naar zee, maar de krampachtige snik "ie nu naast zich gehoord had, maakte hem plotseling on machtig. „Huil nou niet, Menke", zei hi). „Ik doe net toch voor ons beiden...? Ik wil niet dat lil armoe zou leven, zoals al die anderen hier? JÜ zult het goed krijgen, Menke... Ik zal thuiskomen en geld voor ie meebrengen Véél geld, Menke! Meer dan jouw vader ot mün vader ooit verdiend hebben..- Z" pleitte Hedwig; maar het was hem alsof hu looe en dat wist! Zijn werkelijke motieven begreep hij zelf nog maar nauwelijks, hoewel ze van meer gewicht waren dan de gedachte aan een groot in komen en zelfs aan Menke die op hem zou wachten na elke reis Zijn werkelüke verlangen liet zich met in woorden verklaren. Het was sterker dan hij zelf was... zoiets als dat gevoel van enkele uren geleden, toen hü zich op Menke had gestort en haar in een opwelling minutenlang had gekust. Het meisje had nog geen woord gezegd. Ze zat gebogen naast hem in het gras. Wat leek ze klein, zoals ze daar zat met haar lichte zomerjurkje. Hed wig voelde een intense haat tegen zichzelf. Hü had een ogenblik alles willen herroepen wat hü gezegd had. doch een andere, nog sterkere drang, weerhield hem daarvan. Hij begreep dat hetgeen hij gezegd had, gezegd moest blüven ook al zou Menke het geheel verkeerd hebben opgevat. Hü mocht en kon het niet terugnemen. Daarvoor was het te groot, zoals een gelofte die je aflegt tegenover God met de hand op de Biibel. De zon was büna ondergegaan. Uit de zee kwam een kiiie mist opzetten. „De zeevlam", zei Hedwig. „Kom Menke, laten we naar huis gaan.*' Hü hielp haar bü het opstaan. Ze had hem nog geen keer aangekeken. Zwügend liepen ze naar huis. Voor het hek van het huis van de Hed- lands zei Menke echter opeens: „Doe geen overülde dingen, Hed... Je weet nu misschien nog niet wat je begint." Hü wilde er iets tussenwerpen, doch zü voor kwam het. Plotseling op een ander onderwerp over gaand sprak zü: „Je kent mün vriendin Bettie wel? Die is met een zeekapitein getrouwd. Als je wilt kun nen we er vanavond heengaan. Dan hoor je mis schien eens wat meer over het zeemanslevenIs dat goed?" Hü was te verbaasd om te antwoorden. Had Men ke zich met de gedachte verzoend of was dit een tactische manoeuvre van haar? Hü begreep het niet. „Vanavond om acht uur dan," besliste Menke voor hem. Resoluut stapte ze heen. Bettie en haar zeekapitein zaten naar de televisie te kijken, toen Hedwig en Menke binnenkwamen. Het apparaat stond in een hoek van de ruime kamer, die rijkelijk met prulletjes en bont gekleurde doeken was versierd Boven de schuifdeuren die naar de achterkamer voerden, hing een enorme Japanse waaier De meeste artikelen in het vertrek zouden wel door de zeekapitein van zün reizen zün mee gebracht, veronderstelde Hedwig. Bettie kende hü wel. Ze was één van de mooiste meisjes van het eiland. De zeekapitein zag hü van avond voor het eerst. Het was een ietwat zwaarlü'- vige man, die in hemdsmouwen in een diepe arm stoel zat Hedwig schatte hem op een jaar of vüftig. De zeekapitein had zich steunend in zün stoel om gedraaid toen de deur openging. Hü gunde de bin- nentredenden een korte hoofdknik en bepaalde daar na ziin aandacht weer tot het beeldscherm. Bettie glimlachte aangenaam verrast. Zü schoof vlug een paar stoelen bij en maakte de bezoekers met een handgebaar duidelük, dat zü moesten gaan zitten. Wordt vervolgd). Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft enkele jaren geleden een commissie ingesteld, die tot taak kreeg een advies over de herziening van de Gemeentewet voor te bereiden. Dit advies, kort geleden aan de regering uitgebracht, is thans in druk verschenen. De commissie sa mengesteld uit gemeentelüke vertegen woordigers van velerlei schakering en werkend onder leiding van prof. P. J. Oud heeft zich niet beperkt tot het zonder meer registreren van de ge meentelüke verlangens. Zü heeft het haar toevertrouwde vraagstuk niet al leen van de feitelüke en praktische, doch ook van de wetenschappelüke kant benaderd. Er is niet gestreefd naar een gedetailleerde studie, waarbü een nauwkeurige en volledige nieuwe re dactie van een gemeentewet wordt voorgesteld. De commissie meent, dat het de meest doelmatige weg is, wanneer de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten aan de minister van Binnenlandse Zaken een beleidsadvies zou verstrek ken, hetwelk hoofdzakelijk in algeme- "el? ne zin de van gemeentelüke züde ge wenst geachte richting van een wets herziening aangaf, Het rapport wil voorbehoud laten ma ken met betrekking tot de conclusie der commissie, dat de hoofdbeginselen van de bestaande gemeentelüke organisa tie niet ingrüpend behoeven te worden gewüzigd. Dit voorbehoud betreft het bestuur van agglomeraties van ge meenten c.q. van gemeenten in streek- verband. Ten aanzien hiervan zegt de commissie, dat men, een onderscheid kan maken tussen enerzüds de proble men van de grootste steden en hun na- Twee Japanse geleerden hebben ver klaard, dat looizuur het voornaamste chemische bestanddeel van thee, een doeltreffend middel vormt tegen be smetting door strontium 90. De twee geleerden, dr. Oekai en prof. Obajasji, zeggen in een verslag aan de Japanse thee-exportcombinatie van Sjizoeoka, dat experimenten met mui zen hebben uitgemaakt dat looizuur het afvoeringsproces van strontium 90 ver snelt. De geleerden zün begonnen proeven met muizen te nemen nadat theeplan ters brieven hadden ontvangen van slachtoffers van de atoombom op Hi- rosjima waarin de zieken schreven, dat zij zich een stuk beter voelden na het drinken van thee. Advertentie buurgemeenten en anderzijds de vraagstukken van andere gemeenten in streekverband. Een oplossing kan men bereiken, door een of meer van de volgende mid delen: a) een gecoördineerd beleid, zonder speciale juridische constructies, b) grenswijziging, c) gemeenschappelüke regeling, waan» bü in het büzonder moet worden ge dacht aan regelingen, die meer omvat ten dan de thans bestaande. Hiertoe zou men de mogelükheden, welke de de wet gemeenschappelijke regelingen biedt, moeten verruimen, waarbü men echter tevens bepaalde bezwaren, die zich thans bü de toepassing van deze wet kunnen voordoen, moet wegnemen. d) Het vormen van nieuwe doelcorpo raties: De meerderheid van de commissie meent, dat men voor de grote stedelü- ke agglomeraties de instelling van een stadsgewest ernstig moet overwe gen. Bü een stadsgewest dient men te denken aan een doelcorporatie, die be paalde gemeenschappelüke belangen- complexen van een agglomeratie behar tigt en die berust op een speciale wet. De feitelijke situaties in de verschillen de agglomeraties acht de commissie zo verschillend, dat een algemene rege ling niet mogelük is. Er bestaat be hoefte aan een regeling ad hoe voor iedere grote stedelüke agglomeratie. Dit geldt ook voor bepaalde streken in ons land. Een minderheid van de com missie geeft er de voorkeur aan de pro blemen van de agglomeraties op te los sen langs de weg van een zo nodig ver ruimde gemeenschappelijke regeling. Zaterdag is de zestienjarige leerling banketbakker L. B. uit Den Haag in zee verdronken. De jongen, die samen met een vriend naar Scheveningen was gegaan, werd ongeveer tien meter bul ten de waterlijn drü'vende gesignaleerd. De politie paste nog geruime tüd kunst matige ademhaling toe, hetgeen echter niet mocht baten. Op het strand te Scheveningen spoel de zondag het Rjk aan van een zeven jarig Duits jongetje, dat men sedert enige dagen vermiste. De ouders hebben het lijkje als dat van hun kind geïden tificeerd. In Drachten is zaterdag de zeventien jarige J. W. bü het zwemmen in het kanaal langs de rij ka weg om het leven gekomen. Na een duik kwam hü ogen- schünlij'k normaal weer boven, doch toen hü de oever had bereikt, zakte hü levenloos in elkaar. Men neemt aan, dat de jongen bü zün duik in aanraking is gekomen met de harde bodem van het kanaal. Voorbügangers haalden zaterdag uit de Albardagracht in tuinstad Geuzen veld in Amsterdam-west het lük op van het zesjarig meisje Th. van der B. De politie vermoedt dat het kind bü het spe len te water is geraakt. De 23-jarige jongeman L. uit Huls berg is zaterdag in de Rü'n bü Dussel- dorp verdronken. Hü v-s tüdens het weekeinde op bezoek gegaan bü twee bevriende mü'nwerkers en daarna in de RÜ'n gaan zwemmen. Een twintigjarige Duitse matroos is vrüdagavond bü Utrecht in het Amster- dam-Rünkanaal verdronken. Hü voer op een rü'naak, die langs de Amster damsestraatweg aangelegd moest wor den. De matroos stapte met de kabel in een klein bootje om naar de kant te varen. Halverwege tussen schip en wal, een afstand van ongeveer zeven meter, sloeg hü over boord. Een voorbijganger probeerde hem te redden. Hü schoot echter met de matroos onder het roei bootje. Na een tweede poging slaagde hij erin de Duitser op het droge te krij gen, maar de man was reeds overleden. Volgens de Daiiy Mail heeft Sir Win ston Churchill een Hollywoodse film- produktie van zijn levensgeschiedenis belet. Een draaiboek van de hand van een bekende Britse schrüver was on langs aan Sir Winston ter goedkeuring voorgelegd. Het kon evenwel zün goed keuring niet wegdragen. Sol Siegel, vice-president van Metro Goldwyn Mayer, die belast is met de produktie heeft, naar de Daily Mail verder meldt, gezegd, dat M.G.M. het plan nu heeft laten varen. /n Cornells Swarttouw is de ontwik keling van de Rotterdamse haven in de laatste vijftig jaar belichaamd. Hij was al stuwadoor, toen arbeiders nog het graan met mandjes en het erts met pak jes losten. Vandaag, nu hij zijn vijftig jarig zdkenjubïleum viert, is hij de stu wadoor met een park aan losbruggen en duizenden vierkante meters loods. „Het is allemaal vanzelf gegaan," zegt hij, het verleden overdenkend. „Wij zorg den voor de outillage, de gemeente groef nieuwe havens en toen kwam het ver keer, dat wezenlijk in Rotterdam thuis hoorde, vanzelf." Zeventig jaar is nu deze man, die met zijn werkkracht en koopmanschap mee hielp om van Rotterdam de grootste stuwadoorshaven te maken. De gedron gen gestalte is die leeftijd niet aan te zien. Zelf telt hij de jaren kennelijk evenmin, want krachtig leidt hij nog het moeilijkste facet van het bedrijf, de stukgoederen. Het vorig jaar behandel de hij 1.100.000 ton waren, tien procent van het totaal in de Rotterdamse haven. De zakenman overal ter wereld weet onder de hand wel dat Cornells Swart touw zijn colli inderdaad beheert zo als men van een goed huisvader mag verwachten. Met Cornells Swarttouw spreekt men over de haven. Over het begin van zijn bedrijf, dat men moet zoeken bij zijn grootvader, die een slepers firma had. Aan Swarttouw's hand wandelt men door de jaren waarin arbeiders voor een kwartje per uur moesten werken, hij spreekt over de eerste kranen alsof ze gisteren werden geplaatst. Bij het heden aanbeland begint hij zelf over de toekomst, waarin hij voor Rotterdam een uitbrei ding van het verkeer ziet. Als zakenman voelt hij dat aan, zonder dat er prognoses of statistieken bij te pas komen. Zakenman Swarttouw levend tussen de stukgoederen, zijn loodsen en zijn kranen. Zo kent Rotterdam hem. Maar dit beeld is niet volledig. Hij heeft ook zijn „zwakheden" De zeventigjarige is een verwoed verzamelaar van postzegels en hij bloost aanvankelijk wanneer hij spreekt over zijn experimenten als amateur kweker in zijn kas bij zijn villa in Rijswijk. Maar even later raakt hij niet uitverteld over zijn orchideeën en azalea's. „Het vorig jaar had ik in oktober al een azalea in bloei staan Swarttouw was ook een groot sportman, hij voetbalde als linksback in het eerste elftal van Ajax en U.V.V., in de grote jaren dat er in Utrecht nog een Buitenweg en een Jan Vos meespeelden. Tot zijn 42ste jaar bleef hij op het sportveld actief. Stuwadoor Swarttouw is tenslotte eigenaar van een stal renpaarden Zijn favoriet is Talisman. „Ik hoop er in augustus de gladiatorenprijs in Oostende mee te winnen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3